Sri Lanka 2018/19


Dialog Champions League 2018/19
FA Cup 2018

Dialog Champions League 2018/19

Table:

 1.Navy Sea Hawks                 14   9  3  2  29-13  30  [*2]  [0-1]
 2.Colombo FC                     14   8  5  1  35-18  29  [C]   [8-0]
 3.Blue Star SC (Kalutara)        14   9  2  3  18-13  29        [0-0]
 4.Defenders FC                   14   8  4  2  30-23  28  [*1]
 5.Ratnam SC (Kotahena)           15   7  3  5  18-17  24  [P]
 6.Red Stars SC (Ratmalana)       14   6  5  3  28-14  23  [P]
 7.Upcountry Lions (Nawalapitiya) 14   7  0  7  27-20  21        [1-2]
 8.Renown SC                      14   6  3  5  23-19  21
 9.Matara City SC                 14   5  5  4  23-22  20        [2-1]
10.New Young's SC (Wennapuwa)     14   5  2  7  20-21  17        [1-1]
11.SL Air Force SC                14   4  5  5  16-20  17        [1-3]
12.Saunders SC (Pettah)           14   4  2  8  20-28  14        [3-2]
13.Pelicans SC (Kurunegala)       14   3  5  6  17-25  14        [1-0]
14.Crystal Palace SC (Gampola)    14   3  4  7  13-25  13        [1-1]
15.Solid SC (Anuradhapura)        14   3  3  8  24-31  12        [2-3]
16.Java Lane SC (Slave Island)    14   2  5  7  20-30  10        [3-1]
---------------------------------------------------------
17.Negombo Youth SC               15   1  4 10  16-38   7
 -.Super Sun SC (Beruwela)        excluded; all results annulled;
   record at exclusion:           12   4  3  5  15-23  15

[*1] SL Army SC were renamed Defenders FC
[*2] SL Navy SC were renamed Navy Sea Hawks

NB: annulled results against Super Sun between square brackets

Round 1
[Oct 21]
Super Sun                 1-1 New Young's               [annulled]
[Oct 27]
Colombo                   4-3 Upcountry Lions           
Renown                    4-1 Pelicans                  
[Oct 28]
Defenders                 4-0 Java Lane                 
Navy Sea Hawks            0-1 Blue Star                 
Negombo Youth             1-1 Saunders                  
SL Air Force              0-1 Ratnam                    
[Oct 31]
Red Stars                 1-1 Matara City               
Solid                     1-1 Crystal Palace            

Round 2
[Nov 3]
Ratnam                    2-0 Crystal Palace            
[Nov 4]
Defenders                 3-2 Solid                     
[Nov 7]
Java Lane                 0-2 Renown                    
Saunders                  1-2 Matara City               
Upcountry Lions           abd Pelicans                  [abandoned at 0-0 in 32' due to rain]
New Young's               1-1 Negombo Youth             
[Nov 14]
Blue Star                 0-0 Super Sun                 [annulled]
Red Stars                 0-2 Colombo                   
[Nov 21]
SL Air Force              0-1 Navy Sea Hawks            
[Dec 9]
Upcountry Lions           2-0 Pelicans                  [remaining 58']

Round 3
[Nov 10]
Navy Sea Hawks            4-1 Negombo Youth             
[Nov 11]
Colombo                   8-0 Super Sun                 [annulled]
Matara City               1-1 Ratnam                    
Defenders                 3-3 Crystal Palace            
Blue Star                 2-1 Upcountry Lions           
Saunders                  4-4 Java Lane                 
[Nov 18]
Solid                     0-1 Red Stars                 
[Dec 5]
Renown                    2-2 SL Air Force              
[Dec 30]
Pelicans                  0-2 New Young's               

Round 4
[Nov 17]
Java Lane                 0-2 Upcountry Lions           
[Nov 18]
Super Sun                 3-1 SL Air Force              [annulled]
Crystal Palace            abd Navy Sea Hawks            [abandoned at 0-2 at half-time]
Negombo Youth             1-2 Blue Star                 
[Nov 20]
New Young's               2-2 Matara City               
[Nov 28]
Solid                     abd Renown                    [abandoned in 25' due to rain]
[Dec 5]
Pelicans                  0-3 Colombo                   
[Dec 6]
Ratnam                    0-1 Defenders                 
[Dec 8]
Crystal Palace            1-2 Navy Sea Hawks            [second half]
[Dec 12]
Solid                     0-4 Renown                    [remaining 65']
[Dec 13]
Saunders                  1-2 Red Stars                 

Round 5
[Nov 24]
Blue Star                 3-1 Java Lane                 
New Young's               1-3 Solid                     
SL Air Force              2-2 Pelicans                  
[Nov 25]
Red Stars                 2-2 Navy Sea Hawks            
Upcountry Lions           3-0 Crystal Palace            
[Dec 9]
Ratnam                    2-1 Saunders                  
[Dec 15]
Defenders                 1-0 Renown                    
Super Sun                 1-2 Matara City               [annulled]
[Dec 18]
Colombo                   0-2 Negombo Youth             

Round 6
[Nov 28]
Upcountry Lions           1-2 Super Sun                 [annulled]
Crystal Palace            1-1 Red Stars                 
Navy Sea Hawks            1-1 Pelicans                  
[Dec 9]
Renown                    3-1 Negombo Youth             
Matara City               1-3 Defenders                 
[Dec 15]
New Young's               1-2 Blue Star                 
Solid                     0-4 Colombo                   
[Dec 19]
Java Lane                 0-1 Ratnam                    
[Dec 20]
SL Air Force              2-1 Saunders                  

Round 7
[Dec 1]
Pelicans                  1-0 Super Sun                 [annulled]
Ratnam                    2-2 Solid                     
[Dec 2]
Blue Star                 abd Colombo                   [abandoned at 1-1 in 75' due to crowd trouble]
Navy Sea Hawks            3-2 Java Lane                 
Negombo Youth             1-2 Upcountry Lions           
New Young's               0-1 SL Air Force              
[Dec 16]
Crystal Palace            1-0 Saunders                  
[Dec 19]
Red Stars                 5-0 Defenders                 
Renown                    2-1 Matara City               
[Dec 28]
Blue Star                 1-1 Colombo                   [replay behind closed doors]

Round 8
[Dec 22]
Ratnam                    0-4 Colombo                   
Renown                    0-0 Red Stars                 
Navy Sea Hawks            3-0 Solid                     
[Dec 23]
Java Lane                 3-1 Super Sun                 [annulled]
Matara City               3-1 Upcountry Lions           
Defenders                 3-0 Saunders                  
Pelicans                  1-1 Negombo Youth             
[Jan 6]
Blue Star                 1-0 SL Air Force              
New Young's               4-0 Crystal Palace            

Round 9
[Jan 5]
Ratnam                    0-2 Navy Sea Hawks            
Red Stars                 2-0 Upcountry Lions           
Saunders                  n/p Renown                    [no referees]
[Jan 6]
Negombo Youth             1-2 Java Lane                 
Solid                     2-3 Super Sun                 [annulled]
Matara City               0-0 Pelicans                  
[Jan 9]
Crystal Palace            0-1 Blue Star                 
SL Air Force              2-2 Colombo                   
[Jan 10]
Defenders                 2-1 New Young's               
Saunders                  3-2 Renown                    

Round 10
[Jan 12]
Java Lane                 2-2 Red Stars                 
Super Sun                 1-0 Navy Sea Hawks            [annulled]
Colombo                   2-2 Crystal Palace            
Solid                     6-1 Matara City               
Upcountry Lions           0-1 New Young's               
[Jan 13]
SL Air Force              2-4 Defenders                 
Blue Star                 1-0 Renown                    
Negombo Youth             2-4 Ratnam                    
Pelicans                  3-1 Saunders                  

Round 11
[Jan 16]
Colombo                   2-0 Matara City               
Defenders                 1-1 Pelicans                  
Upcountry Lions           4-1 Renown                    
Red Stars                 7-1 Negombo Youth             
SL Air Force              1-4 Solid                     
Saunders                  3-2 Super Sun                 [annulled]
Ratnam                    0-0 Blue Star                 
[Jan 17]
Crystal Palace            1-0 Java Lane                 
New Young's               1-4 Navy Sea Hawks            

Round 12
[Jan 19]
Negombo Youth             0-1 SL Air Force              
Super Sun                 1-1 Crystal Palace            [annulled]
New Young's               2-1 Red Stars                 
[Jan 20]
Solid                     1-3 Upcountry Lions           
Matara City               1-0 Blue Star                 
Colombo                   3-1 Saunders                  
Renown                    2-1 Ratnam                    
[Jan 21]
Navy Sea Hawks            1-1 Defenders                 
Java Lane                 3-1 Pelicans                  

Round 13
[Jan 26]
Colombo                   3-2 New Young's               
Blue Star                 1-2 Saunders                  
Crystal Palace            1-2 Matara City               
[Jan 27]
Solid                     2-2 Java Lane                 
Defenders                 2-2 Negombo Youth             
Navy Sea Hawks            2-1 Upcountry Lions           
Ratnam                    3-1 Pelicans                  
Renown                    abd Super Sun                 [abandoned at 3-2 in 72']
Red Stars                 0-1 SL Air Force              

NB: Super Sun refused to continue the match against Renown after the third goal
    of Renown had been allowed to stand, claiming it should have been annulled
    for offside;
    all their matches were annulled and Super Sun are disqualified for the next
    two seasons of the Dialog Champions League, and forced to restart at the
    third level (Division 2); however, they may enter the FA Cup

Round 14
[Jan 30]
Crystal Palace            2-1 Negombo Youth             
Navy Sea Hawks            3-0 Renown                    
Super Sun                 n/p Defenders                 
Matara City               2-2 SL Air Force              
Red Stars                 abd Blue Star                 [abandoned at 2-1 in 83']
[Jan 31]
Upcountry Lions           0-1 Ratnam                    
Pelicans                  3-2 Solid                     
Saunders                  2-1 New Young's               
Colombo                   4-4 Java Lane                 
[Feb 1]
Red Stars                 4-1 Blue Star                 [remaining 7']

Round 15
[Feb 2]
Negombo Youth             0-6 Matara City               
[Feb 3]
Blue Star                 2-1 Solid                     
Crystal Palace            0-3 Pelicans                  
Java Lane                 0-0 SL Air Force              
New Young's               1-0 Ratnam                    
Saunders                  2-1 Navy Sea Hawks            
Upcountry Lions           5-2 Defenders                 
Renown                    1-1 Colombo                   
Super Sun                 n/p Red Stars                 

Round 16 [Feb 9,10]
Colombo                    -  Defenders                 
Java Lane                  -  New Young's               
Matara City                -  Navy Sea Hawks            
Pelicans                   -  Blue Star                 
Ratnam                     -  Red Stars                 
Renown                     -  Crystal Palace            
Solid                      -  Saunders                  
Upcountry Lions            -  SL Air Force              
Negombo Youth             n/p Super Sun                 

Round 17 [Feb 12,13]
SL Air Force               -  Crystal Palace            
Defenders                  -  Blue Star                 	 
Matara City                -  Java Lane                 
Navy Sea Hawks             -  Colombo                   
Negombo Youth              -  Solid                     
New Young's                -  Renown                    
Pelicans                   -  Red Stars                 
Saunders                   -  Upcountry Lions           
Super Sun                 n/p Ratnam                    

Table:

 1.Navy Sea Hawks                 14   9  3  2  29-13  30  [*2]  [0-1]
 2.Colombo FC                     14   8  5  1  35-18  29  [C]   [8-0]
 3.Blue Star SC (Kalutara)        14   9  2  3  18-13  29        [0-0]
 4.Defenders FC                   14   8  4  2  30-23  28  [*1]
 5.Ratnam SC (Kotahena)           15   7  3  5  18-17  24  [P]
 6.Red Stars SC (Ratmalana)       14   6  5  3  28-14  23  [P]
 7.Upcountry Lions (Nawalapitiya) 14   7  0  7  27-20  21        [1-2]
 8.Renown SC                      14   6  3  5  23-19  21
 9.Matara City SC                 14   5  5  4  23-22  20        [2-1]
10.New Young's SC (Wennapuwa)     14   5  2  7  20-21  17        [1-1]
11.SL Air Force SC                14   4  5  5  16-20  17        [1-3]
12.Saunders SC (Pettah)           14   4  2  8  20-28  14        [3-2]
13.Pelicans SC (Kurunegala)       14   3  5  6  17-25  14        [1-0]
14.Crystal Palace SC (Gampola)    14   3  4  7  13-25  13        [1-1]
15.Solid SC (Anuradhapura)        14   3  3  8  24-31  12        [2-3]
16.Java Lane SC (Slave Island)    14   2  5  7  20-30  10        [3-1]
---------------------------------------------------------
17.Negombo Youth SC               15   1  4 10  16-38   7
 -.Super Sun SC (Beruwela)        excluded; all results annulled;
   record at exclusion:           12   4  3  5  15-23  15

[*1] SL Army SC were renamed Defenders FC
[*2] SL Navy SC were renamed Navy Sea Hawks

NB: annulled results against Super Sun between square brackets


FA Cup 2018

NB: Defenders still play under their former name SL Army in this tournament

1/8 Finals [no extra time played]
[Oct 24]
SL Army                   3-0 New Star                  
New Young's               4-0 Red Sun                   
[Nov 3]
SL Air Force              0-4 Renown                    
Police                    3-1 Negombo Youth             
[Nov 4]
Saunders                  6-2 Eveready                  
Java Lane                 1-3 Colombo                   
[Nov 13]
Saint Nicholas            1-2 Prison                    
SLTB                      1-1 Uruthirapuram             [4-1 pen]

Quarterfinals [no extra time played]
[Nov 17, Sugathadasa Stadium, Colombo]
SL Army                   2-0 SLTB                      
Colombo                   0-0 New Young's               [4-1 pen]
[Nov 18, Sugathadasa Stadium, Colombo]
Renown                    0-0 Police                    [1-3 pen]
Prison                    1-2 Saunders                  

Semifinals [Nov 25, Sugathadasa Stadium, Colombo]
SL Army                   1-0 Police                    
  [Dinusha Perera 28og]
Saunders                  2-0 Colombo                   
  [Sundaraj Niresh 71pen, Kasun Jayasuriya 90+3]

Final [Dec 1, Sugathadasa Stadium, Colombo]
SL Army                   4-2 Saunders                  
  [Mohamed Issadeen 17, 84, Jesuraj Bernard 27, Kasun Pradeep 90+3;
   Sundaraj Niresh 34, Chamod Dilshan 90+1]


2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 7 Feb 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.