Saint Lucia 2006/07

National Football Championship

Third Place Match [Feb 25]
Northern United All Stars (Gros-Islet)    1-1 Big Players (Marchand)        [5-3 pen]

Final [Feb 25, Vieux-Fort]
Anse Chastanet GYSO (Soufrière)           2-1 Challengers (Soufrière)
  [Luke Julian 89pen, Immanuel Marchand 91; Dabreo Henry 13pen]

NB: first national title for GYSO since 1984 when they won the Petroleum Dealers Cup.

Saint Lucia Football League

Gold Division

[Sep 7]
FC Pioneers    1-0 VSADC 
[Sep 10]
FC Pioneers    0-2 Rovers United
[Jan 20]
Rovers United  1-0 Laborie
Challengers    n/p Roseau
[Jan 21]
VSADC          1-1 Northern United All Stars      
Mabouya Valley n/p Anse La Raye 

Silver North Division

[Jan 23]
South Castries  -  FC Platinum
Lancers         -   Choppers

Silver South Division

[Sep 7]
Challengers    1-0 Laborie
[Sep 11]
VSADC          bt  Laborie 
[Jan 23]
Square United   -  Roots Alley Ballers 
Stable Boys    lt  Roots Alley Ballers    


Division Unclear

[Sep 7]
GSYO        4-2 Canaries
[Sep 10]
Pakis       0-1 Northern United 
Canaries    3-1 Anse la Raye
[Sep 11]
NYAH        2-0 Mabouya Valley

Babonneau Football League (BFL) 

Soccerama [Oct 15]
Balata      0-0 Ti Morne            [6-5 pen]
Platinum    1-0 Des Barras
Balata      1-0 Platinum
Participants BFL (13): 
Balata, Young Stars, Chassin, La Croix, Platinum, Babonneau, 
Cacoa, Garrand, Des Barras, Boguis, Plateau, Ti Morne, Balata SDA.

La Clery Football League 

Start Sep 11

Cups 2006/07

FA Cup Final 2007 [Sep 23]
Northern United     5-0 Orion

Mon Repos Interclub Football Competition

[Sep ?]
Lumbard YSC         1-1 La Pointe 4H            [4-3 pen]
[Sep 25]
Praslin Bay U.      bt  Patience Youth Organization

Final [Oct 1]
Praslin Bay U.      2-1 Lumbard YSC  

East Castries Western Union Community Football Classic 

Final [Jan 20]
Trou Rouge          0-0 Ti Rocher One           [5-4 pen]

Blackheart Production/Kashif and Shanghai Rodney Bay Marina Guinness Knock-out Tournament

Round 1
[May 31]
Marchand All-Stars  0-1 Mon Repos
Gros Islet          1-1 Laborie                 [aet, 5-6 pen]
[Jun 1]
Canaries            bt  Micoud
Dennery             bt  Under-23
[Jun 2]
Vieux-Fort          1-1 La Clery                [aet, 3-1 pen]
Mabouya Valley      3-1 South Castries     
[Jun 3]
Soufrière           4-3 Central Castries All-Stars  
Vieux-Fort North    0-4 Anse La Raye    
[Jun 5]
Mon Repos           bt  Laborie
Dennery             bt  Soufrière
[Jun 6]
Anse La Raye        bt  Vieux-Fort
Mabouya Valley      bt  Canaries          

Dennery             4-1 Mon Repos 
Mabouya Valley      3-1 Anse La Raye
Third Place Playoff [Jun 11]
Mon Repos           2-3 Anse La Raye
Final [Jun 11]
Mabouya Valley      0-2 Dennery



list of champions

list of cup winners

About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (
Last updated: 4 Oct 2007

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.