Soviet Union 1946


1946 (Championship)
1946 (Cup)

1946 (Championship)

First Group | Second Group

First Group (First Level)
 
 1.CDKA Moskva               22  17  3  2  55-13  37  Champions  [RUS] 
 2.Dinamo Moskva             22  16  1  5  68-17  33             [RUS] 
 3.Dinamo Tbilisi            22  15  3  4  47-26  33             [GEO] 
 4.Torpedo Moskva            22  11  5  6  44-29  27             [RUS] 
 5.Dinamo Leningrad          22  10  4  8  37-35  24             [RUS] 
 6.Spartak Moskva            22   8  5  9  38-40  21             [RUS] 
 7.Krylya Sovetov Moskva     22   5  8  9  14-24  18             [RUS] 
 8.Traktor Stalingrad        22   6  4 12  22-40  16             [RUS] 
 9.Zenit Leningrad           22   5  5 12  22-45  15             [RUS] 
10.Krylya Sovetov Kuibyshev  22   3  8 11  16-52  14  [+]        [RUS] 
11.Dinamo Minsk              22   3  7 12  22-43  13             [BLR] 
12.Dinamo Kiev               22   4  5 13  18-39  13             [UKR] 

Round 1 
[Apr 20] 
Dinamo Tb       1-0 Dinamo K 
  [Nikolai Kuznetsov (DK) 89 og. Att: 25,000]
[Apr 21] 
Dinamo M        1-0 Traktor      [Played in Tbilisi]
  [Vasiliy Trofimov 83. Att: 40,000]
[May 3] 
Torpedo         0-4 CDKA 
  [Vsevolod Bobrov 5, Valentin Nikolayev 15, 88, Grigoriy Fedotov 62. Att: 20,000]
[Jun 7] 
Kr Sovetov M    0-0 Spartak 
  [Att: 15,000]
[Jul 25] 
Dinamo L        4-1 Kr Sovetov Kb 
  [Viktor Murzin (KS) 32 og, Yevgeniy Arkhangelskiy 42, Vasiliy Lotkov 62 pen, 
   Konstantin Sazonov 83  Ivan Pukalo 44. Att: 10,000]
[Aug 20] 
Zenit           0-5 Dinamo Mn 
  [Viktor Polunin 40, Vasiliy Zaitsev 45, 72, Nikolai Shevelyanchik 85, 
   Boris Chitaia 86. Att: 10,000]

Round 2 
[Apr 26] 
Dinamo Tb       3-2 Dinamo M 
  [Boris Paichadze 3, Georgiy Antadze 7, Aslan Kharbedia 55  
   Vasiliy Kartsev 23, Leonid Solovyov 73. Att: 40,000]
[Apr 27] 
Kr Sovetov Kb   1-4 CDKA 
  [Konstantin Ratnikov 37  Valentin Nikolayev 24, 43, Vsevolod Bobrov 52, 
   Grigoriy Fedotov 63. Att: 20,000]
[Apr 28] 
Dinamo L        3-1 Dinamo Mn    [Played in Tbilisi] 
  [Oleg Oshenkov 41, Yevgeniy Arkhangelskiy 58, 70  Yuriy Shebilov 8. Att: 20,000]
[Jun 13] 
Traktor         1-1 Kr Sovetov M 
  [Viktor Anisiforov 35  Boris Zapryagayev 20. Att: 10,000]
[Jun 16] 
Torpedo         3-1 Spartak 
  [Alexandr Ponomaryov 18, Vasiliy Panfilov 40, 62  Georgiy Glazkov 28. Att: 35,000]
[Sep 26] 
Zenit           3-2 Dinamo K 
  [Nikolai Smirnov 47, 49, 58  Pavel Vinkovatov 25, Oleg Zhukov 36. Att: 13,000]

Round 3 
[Apr 27] 
Traktor         0-3 Torpedo 
  [Alexandr Sevidov 6, Georgiy Zharkov 12, Alexandr Ponomaryov 75. Att: 20,000]
[May 2] 
Dinamo K        0-2 Kr Sovetov M 
  [Sergei Belyakov 28, Pyotr Dementyev 55. Att: 30,000]
Dinamo Tb       1-0 Dinamo L 
  [Boris Paichadze 27. Att: 40,000]
[Jun 14] 
CDKA            3-0 Dinamo Mn 
  [Alexei Grinin 7, Valentin Nikolayev 40, Vladimir Dyomin 75 pen. Att: 15,000]
[Jun 15] 
Dinamo M        1-0 Zenit 
  [Sergei Solovyov 20. Att: 30,000]
[Jul 8] 
Spartak         5-0 Kr Sovetov Kb 
  [Alexei Vakhlakov 7, Sergei Salnikov 34, Nikolai Klimov 41, 70, 
   Nikolai Dementyev 81. Att: 10,000]

Round 4 
[Apr 21] 
Kr Sovetov Kb   1-2 Zenit        [Played in Alma-Ata] 
  [Viktor Novikov 68  Valentin Kovalyov 19, Ivan Komarov 60. Att: 10,000]
[May 6] 
Dinamo Tb       3-1 Dinamo Mn 
  [Boris Paichadze 15, 65, Viktor Panyukov 48  Pyotr Ignatov 38. Att: 35,000]
Kr Sovetov M    0-3 Dinamo M 
  [Vasiliy Trofimov 12, 62, Vasiliy Kartsev 14. Att: 30,000]
[May 7] 
Dinamo K        2-2 Torpedo 
  [Abram Lerman 23, Pavel Vinkovatov 57 pen  Alexandr Ponomaryov 18, 
   Vasiliy Panfilov 30 pen. Att: 20,000]
[May 9] 
CDKA            5-2 Spartak 
  [Valentin Nikolayev 7, 39, Vsevolod Bobrov 20, 58, 67  Nikolai Dementyev 22, 
   Viktor Semyonov 60. Att: 75,000]
Traktor         0-1 Dinamo L 
  [Vasiliy Lotkov 27. Att: 15,000] 

Round 5 
[May 11] 
Kr Sovetov Kb   0-0 Kr Sovetov M 
  [Att: 20,000]
[May 12] 
Dinamo M        1-3 Torpedo 
  [Vasiliy Trofimov 86  Alexandr Sevidov 15, Alexandr Ponomaryov 28, 
   Vasiliy Panfilov 65. Att: 50,000]
[May 13] 
CDKA            1-1 Zenit 
  [Grigoriy Fedotov 83  Nikolai Smirnov 12. Att: 20,000]
[May 14] 
Spartak         2-1 Dinamo L 
  [Boris Smyslov 28, Sergei Salnikov 49  Alexandr I.Fyodorov 48. Att: 20,000]
[Jun 7] 
Dinamo Mn       2-0 Dinamo K 
  [Yevgeniy Piskaryov 53, 55 pen. Att: 8,000]
[Jun 22] 
Dinamo Tb       5-1 Traktor 
  [Boris Paichadze 10, 82, Avtandil Gogoberidze 37, 41, Gayoz Jejelava 75  
   Pyotr Kalmykov 39. Att: 30,000]

Round 6 
[May 17] 
Dinamo Mn       1-1 Traktor 
  [Viktor Polunin 49  Viktor Shvedchenko 63. Att: 15,000]
Kr Sovetov M    1-2 Dinamo Tb 
  [Sergei Belyakov 55  Georgiy Antadze 54, Viktor Panyukov 82. Att: 20,000]
[May 18] 
CDKA            8-1 Dinamo L 
  [Alexei Grinin 9, Valentin Nikolayev 23, 50, 64, Grigoriy Fedotov 38, 74, 86, 
   Vsevolod Bobrov 79  Alexandr I.Fyodorov 35. Att: 15,000]
Dinamo K        0-0 Kr Sovetov Kb 
  [Att: 25,000]
Zenit           0-0 Torpedo 
  [Att: 25,000]
[May 19] 
Spartak         1-4 Dinamo M 
  [Sergei Salnikov 85  Vasiliy Kartsev 6, 16, Vsevolod Blinkov 55, 
   Sergei Solovyov 76. Att: 80,000]

Round 7 
[May 22] 
Zenit           3-0 Kr Sovetov M 
  [Ivan Komarov 32 pen, 68, Boris Chuchelov 60. Att: 18,000]
[May 23] 
Dinamo L        1-1 Torpedo 
  [Yevgeniy Arkhangelskiy 32  Alexandr Ponomaryov 63. Att: 20,000]
Spartak         1-3 Dinamo Tb 
  [Sergei Salnikov 80 pen  Boris Paichadze 5, Georgiy Antadze 41, 
   Gayoz Jejelava 76. Att: 45,000]
Dinamo K        0-1 Traktor 
  [Pyotr Kalmykov 28. Att: 10,000] 
Dinamo Mn       1-1 Kr Sovetov Kb 
  [Yuriy Shebilov 85  Konstantin Ratnikov 16. Att: 7,000]
 [May 24] 
Dinamo M        0-2 CDKA 
  [Grigoriy Fedotov 33, Vsevolod Bobrov 45. Att: 70,000]

Round 8 
[May 27] 
Dinamo L        2-0 Kr Sovetov M 
  [Anatoliy Viktorov 23, 41. Att: 10,000]
[May 28] 
Torpedo         3-0 Kr Sovetov Kb 
  [Pyotr Petrov 50, 70, Vasiliy Zharkov 60. Att: 12,000]
Dinamo K        0-3 CDKA 
  [Grigoriy Fedotov 9, 27, Vsevolod Bobrov 39. Att: 35,000]
Zenit           0-3 Dinamo Tb 
  [Georgiy Antadze 38, Viktor Berezhnoi 55, Aslan Kharbedia 65. Att: 25,000]
[May 29] 
Dinamo Mn       0-2 Dinamo M 
  [Vasiliy Trofimov 9, Sergei Solovyov 65. Att: 15,000]
Spartak         3-1 Traktor 
  [Sergei Salnikov 38, 60, Boris Smyslov 55  Viktor Shvedchenko 75 pen. Att: 12,000]

Round 9
[Jun 1] 
Torpedo         0-2 Kr Sovetov M 
  [Nikita Simonyan 11, Boris Zapryagayev 80. Att: 5,000]
[Jun 2] 
Dinamo Mn       0-0 Spartak 
  [Att: 15,000]
CDKA            2-0 Dinamo Tb 
  [Yevgeniy Babich 8, Vyacheslav Solovyov 47. Att: 70,000]
Zenit           1-3 Dinamo L 
  [Alexandr A.Fyodorov 21  Anatoliy Viktorov 50, Alexandr I.Fyodorov 81, 
   Yevgeniy Arkhangelskiy 86. Att: 18,000]
[Jun 3] 
Dinamo M        6-1 Dinamo K 
  [Vasiliy Trofimov 18, Sergei Solovyov 25, Alexandr Malyavkin 31, Vladimir Savdunin 38, 
   Leonid Solovyov 50, Vasiliy Kartsev 60  Anatoliy Gorokhov 78. Att: 15,000]
[Jun 4] 
Kr Sovetov Kb   1-1 Traktor 
  [Alexandr Rudin (T) 62 og  Viktor Shvedchenko 88. Att: 20,000]

Round 10 
[Apr 22] 
Dinamo Mn       0-1 Kr Sovetov M   [Played in Sukhumi] 
  [Nikita Simonyan 77. Att: 5,000]
[Jun 8] 
Kr Sovetov Kb   0-8 Dinamo M 
  [Vladimir Savdunin 3, 48, Vasiliy Kartsev 7, 58, Alexandr Malyavkin 15, 
   Sergei Solovyov 39, 55, 76. Att: 25,000]
[Jun 9] 
Traktor         0-1 CDKA 
  [Pyotr Shcherbatenko 68. Att: 10,000]
Dinamo Tb       2-0 Torpedo 
  [Boris Paichadze 7, 22. Att: 40,000]
[Jun 11] 
Spartak         2-0 Zenit 
  [Boris Smyslov 44, Alexei Sokolov 60. Att: 25,000]
[Jun 12] 
Dinamo K        1-0 Dinamo L 
  [Abram Lerman 13. Att: 30,000]

Round 11 
[May 5] 
Traktor         2-0 Zenit 
  [Pyotr Kalmykov 11, 25. Att: 10,000] 
[Jun 18] 
Dinamo Tb       2-0 Kr Sovetov Kb 
  [Aslan Kharbedia 23, Viktor Panyukov 32. Att: 30,000]
Kr Sovetov M    0-2 CDKA 
  [Vladimir Dyomin 28 pen, Vyacheslav Solovyov 58. Att: 15,000]
[Jun 19] 
Dinamo M        4-0 Dinamo L 
  [Vsevolod Blinkov 13, Vasiliy Kartsev 27, 78, Sergei Solovyov 85. Att: 25,000]
[Jun 20] 
Torpedo         1-1 Dinamo Mn 
  [Alexandr Ponomaryov 64  Viktor Polunin 78. Att: 3,000]
[Jun 23] 
Dinamo K        1-2 Spartak 
  [Abram Lerman 82  Alexei Sokolov 57, Sergei Salnikov 60. Att: 35,000]

Round 12 
[Jun 24] 
CDKA            1-2 Torpedo 
  [Vladimir Dyomin 40  Vasiliy Panfilov 78, Alexandr Ponomaryov 82. Att: 60,000]
[Jun 29] 
Traktor         0-4 Dinamo M 
  [Vladimir Savdunin 55, Vasiliy Trofimov 60, Vsevolod Blinkov 62, 
   Leonid Solovyov 75. Att: 10,000]
[Jun 30] 
Dinamo K        0-3 Dinamo Tb 
  [Boris Paichadze 5, Viktor Panyukov 30, Gayoz Jejelava 83. Att: 40,000]
[Aug 10] 
Spartak         0-0 Kr Sovetov M 
  [Att: 15,000]
[Sep 1] 
Kr Sovetov Kb   0-4 Dinamo L 
  [Yevgeniy Arkhangelskiy 4, 68, Nikolai Alyoshin (KS) 53 og, Konstantin Sazonov 82. Att: 20,000]
[Oct 1] 
Dinamo Mn       2-1 Zenit 
  [Boris Kurnev 36, Yuriy Shebilov 67  Boris Levin-Kogan 44. Att: 3,000]

Round 13 
[Jul 3] 
Spartak         1-4 Torpedo 
  [Nikolai Dementyev 87  Alexandr Ponomaryov 22, 23, 62, Anton Yakovlev 37. Att: 60,000]
[Jul 4] 
CDKA            2-0 Kr Sovetov Kb 
  [Grigoriy Fedotov 25, Pyotr Shcherbatenko 50. Att: 8,000]
[Jul 5] 
Dinamo M        4-1 Dinamo Tb 
  [Sergei Solovyov 1, Alexandr Malyavkin 2, Vladimir Savdunin 3, 
   Vasiliy Kartsev 34 pen  Boris Paichadze 8. Att: 70,000]
[Aug 31] 
Kr Sovetov M    0-2 Traktor 
  [Sergei Papkov 70, Yuriy Belousov 76. Att: 5,000]
[Sep 12] 
Dinamo Mn       0-2 Dinamo L 
  [Vasiliy Lotkov 35, 56. Att: 3,000]
[Oct 23] 
Dinamo K        3-3 Zenit 
  [Pavel Vinkovatov 75, 85, Georgiy Ponomaryov 90  Nikolai Makhinya (D) 23 og, 
   Boris Chuchelov 38, 60. Att: 25,000]

Round 14 
[Jul 6] 
Kr Sovetov M    0-1 Dinamo K 
  [Pavel Vinkovatov 86. Att: 8,000]
[Jul 7] 
Torpedo         1-2 Traktor 
  [Georgiy Zharkov 29  Yuriy Belousov 24, Viktor Anisiforov 60. Att: 15,000]
[Jul 10] 
Dinamo L        2-2 Dinamo Tb 
  [Yevgeniy Arkhangelskiy 10, Alexandr I.Fyodorov 19  Gayoz Jejelava 53, 
   Viktor Panyukov 59. Att: 20,000]
[Sep 18] 
Dinamo Mn       1-3 CDKA 
  [Boris Chitaia 44 pen  Valentin Nikolayev 40, Konstantin Lyaskovskiy 82, 
   Alexei Grinin 84. Att: 10,000]
[Sep 22] 
Zenit           1-1 Dinamo M 
  [Ivan Komarov 70  Vladimir Savdunin 68. Att: 20,000]
[Oct 27] 
Kr Sovetov Kb   1-1 Spartak 
  [Dmitriy Sinyakov 45  Georgiy Glazkov 4. Att: 20,000]

Round 15 
[Jun 28] 
Spartak         1-3 CDKA 
  [Konstantin Malinin 75 pen  Vladimir Dyomin 44, 71, Alexei Grinin 53. Att: 60,000]
[Jul 10] 
Dinamo M        3-0 Kr Sovetov M 
  [Vasiliy Kartsev 77, Sergei Solovyov 83, Vladimir Savdunin 88. Att: 30,000]
[Jul 14] 
Torpedo         1-0 Dinamo K 
  [Georgiy Zharkov 75. Att: 3,000]
Dinamo Mn       3-3 Dinamo Tb 
  [Yevgeniy Piskaryov 16, Nikolai Postavnin 23, Boris Kurnev 49  
   Georgiy Antadze 5, Viktor Panyukov 22, 79. Att: 10,000]
[Jul 18] 
Dinamo L        0-1 Traktor 
  [Sergei Papkov 88. Att: 12,000]
[Jul 21] 
Zenit           0-2 Kr Sovetov Kb 
  [Ivan Pukalo 17, Anatoliy Korotkov 83. Att: 10,000]

Round 16 
[Jul 8] 
Zenit           0-3 CDKA 
  [Alexei Grinin 14, Grigoriy Fedotov 31, Valentin Nikolayev 73. Att: 25,000]
[Jul 16] 
Kr Sovetov M    2-0 Kr Sovetov Kb 
  [Nikita Simonyan 42, Sergei Korshunov 67. Att: 5,000]
[Aug 18] 
Traktor         2-4 Dinamo Tb 
  [Viktor Matveyev 56, Viktor Shvedchenko 66 pen  Boris Paichadze 30, 
   Viktor Panyukov 50, 57, 62. Att: 5,000]
[Aug 19] 
Dinamo L        5-2 Spartak 
  [Anatoliy Viktorov 40, Vasiliy Lotkov 52, 87 pen, Yevgeniy Arkhangelskiy 64, 
   Boris Tsybin 76  Boris Smyslov 38, Ivan Konov 77 pen. Att: 15,000]
[Aug 23] 
Torpedo         4-1 Dinamo M 
  [Alexandr Ponomaryov 13, 42, 77, Pyotr Petrov 85  Alexandr Malyavkin 83. Att: 60,000]
[Aug 30] 
Dinamo K        1-0 Dinamo Mn 
  [Pavel Vinkovatov 65. Att: 20,000]

Round 17 
[Jul 14] 
Dinamo L        1-1 CDKA 
  [Vasiliy Lotkov 10  Grigoriy Fedotov 30. Att: 20,000]
[Aug 9] 
Traktor         2-1 Dinamo Mn 
  [Yuriy Belousov 47, 75  Boris Chitaia 38. Att: 7,000]
[Aug 10] 
Kr Sovetov Kb   1-1 Dinamo K 
  [Konstantin Ratnikov 15  Pavel Vinkovatov 23 pen. Att: 10,000]
[Aug 30] 
Dinamo M        5-0 Spartak 
  [Konstantin Beskov 24, Sergei Solovyov 25, 30, Vasiliy Kartsev 42, 46. Att: 60,000]
[Sep 1] 
Torpedo         6-1 Zenit 
  [Vasiliy Zharkov 7, Pyotr Petrov 18, 27, 53, Alexandr Ponomaryov 31, 65  
   Valentin Kovalyov 68. Att: 20,000]
[Sep 20] 
Dinamo Tb       1-0 Kr Sovetov M 
  [Georgiy Antadze 7. Att: 25,000]

Round 18 
[Aug 14] 
Kr Sovetov Kb   1-1 Dinamo Mn 
  [Konstantin Ratnikov 23  Boris Kurnev 55. Att: 15,000]
[Aug 19] 
CDKA            1-0 Dinamo M 
  [Valentin Nikolayev 45. Att: 70,000]
[Aug 27] 
Torpedo         0-1 Dinamo L 
  [Konstantin Sazonov 84. Att: 40,000]
[Sep 6] 
Kr Sovetov M    0-0 Zenit 
  [Att: 2,000]
[Sep 25] 
Dinamo Tb       1-0 Spartak 
  [Boris Paichadze 83. Att: 35,000]
[Oct 3] 
Traktor         2-3 Dinamo K 
  [Sergei Papkov, Viktor Shvedchenko  Oleg Zhukov, 
   Georgiy Ponomaryov, Viktor Rogozyanskiy. Att: 5,000]

Round 19 
[Aug 23] 
Kr Sovetov M    3-3 Dinamo L 
  [Vladimir Lemeshev (D) 23 og, Boris Zapryagayev 65, Pyotr Dementyev 72  
   Vasiliy Lotkov 5 pen, Anatoliy Viktorov 80, Boris Tsybin 89. Att: 5,000]
[Aug 24] 
CDKA            1-0 Dinamo K 
  [Valentin Nikolayev 47. Att: 35,000]
[Sep 4] 
Dinamo M        5-0 Dinamo Mn 
  [Vasiliy Kartsev 9, 24, Sergei Solovyov 42, Alexandr Malyavkin 60, 
   Vasiliy Trofimov 78. Att: 10,000]
[Sep 12] 
Kr Sovetov Kb   3-2 Torpedo 
  [Dmitriy Sinyakov 4, 12, Ivan Pukalo 57  Alexandr Ponomaryov 50, 
   Vasiliy Panfilov 72. Att: 20,000]
[Sep 15] 
Dinamo Tb       3-1 Zenit 
  [Georgiy Antadze 53, 86, Boris Paichadze 89  Alexandr A.Fyodorov 10. Att: 30,000]
[Sep 30] 
Traktor         1-3 Spartak 
  [Viktor Shvedchenko 78  Ivan Konov 28, 48, Alexei Sokolov 71. Att: 10,000]

Round 20 
[Aug 13] 
Dinamo L        2-3 Zenit 
  [Yevgeniy Arkhangelskiy 65, Igor Bogomolov 77  Boris Levin-Kogan 4, 
   Ivan Komarov 49, Alexandr Selivanov 70. Att: 20,000]
[Aug 17] 
Kr Sovetov M    0-0 Torpedo 
  [Att: 30,000]
[Sep 1] 
Dinamo Tb       1-1 CDKA 
  [Mikhail Berdzenishvili 17 pen  Konstantin Lyaskovskiy 88. Att: 35,000]
[Sep 8] 
Spartak         6-0 Dinamo Mn 
  [Ivan Konov 2, 5, 28, 69, Georgiy Glazkov 41, 56. Att: 10,000]
[Sep 10] 
Dinamo K        0-3 Dinamo M 
  [Konstantin Beskov 65, Alexandr Malyavkin 75, Valeriy Bekhtenev 79. Att: 30,000]
[Sep 23] 
Traktor         2-2 Kr Sovetov Kb 
  [Viktor Matveyev 2, Pyotr Kalmykov 68  Andrei Rzhevtsev 10, 
   Dmitriy Sinyakov 86. Att: 10,000]

Round 21 
[Jun 30] 
Kr Sovetov M    0-0 Dinamo Mn 
  [Att: 5,000]
[Aug 24] 
Zenit           0-3 Spartak 
  [Viktor Semyonov 32, Sergei Salnikov 35, Ivan Konov 52. Att: 20,000]
[Sep 8] 
CDKA            3-0 Traktor 
  [Vladimir Dyomin 7, 23, Valentin Nikolayev 68. Att: 20,000]
[Sep 17] 
Dinamo M        7-0 Kr Sovetov Kb 
  [Vasiliy Kartsev 2 pen, 65, Sergei Solovyov 6, 13, Vsevolod Blinkov 8, 
   Leonid Solovyov 35, Vasiliy Trofimov 42. Att: 20,000]
Dinamo L        1-0 Dinamo K 
  [Vasiliy Lotkov 45. Att: 20,000]
[Oct 1] 
Torpedo         4-3 Dinamo Tb 
  [Georgiy Zharkov 21, 71, Alexandr Ponomaryov 75, Vladimir Moshkarkin 90  
   Avtandil Gogoberidze 83, Aslan Kharbedia 86, Georgiy Aroshidze 87. Att: 35,000]

Round 22 
[Jul 12] 
Zenit           2-0 Traktor 
  [Boris Chuchelov 73, Ivan Komarov 88. Att: 10,000]
[Jul 18] 
Spartak         2-2 Dinamo K 
  [Sergei Salnikov 22, Nikolai Dementyev 50  Anatoliy Gorokhov 75, 
   Pavel Vinkovatov 86. Att: 40,000]
[Aug 25] 
Kr Sovetov Kb   1-0 Dinamo Tb 
  [Konstantin Ratnikov 78. Att: 20,000]
[Sep 13] 
CDKA            1-2 Kr Sovetov M 
  [Valentin Nikolayev 48  Ruperto Sagasti 27, 33. Att: 30,000]
[Sep 22] 
Dinamo Mn       2-4 Torpedo 
  [Boris Chitaia 62, Yevgeniy Piskaryov 75  Vasiliy Panfilov 60, 
   Georgiy Zharkov 65, Alexandr Ponomaryov 71, Vladimir Moshkarkin 82. Att: 3,000]
[Sep 27] 
Dinamo L        0-3 Dinamo M 
  [Vladimir Savdunin 26, Sergei Solovyov 61, 67. Att: 20,000]

Final Table 

 1.CDKA Moskva               22  17  3  2  55-13  37  Champions  [RUS] 
 2.Dinamo Moskva             22  16  1  5  68-17  33             [RUS] 
 3.Dinamo Tbilisi            22  15  3  4  47-26  33             [GEO] 
 4.Torpedo Moskva            22  11  5  6  44-29  27             [RUS] 
 5.Dinamo Leningrad          22  10  4  8  37-35  24             [RUS] 
 6.Spartak Moskva            22   8  5  9  38-40  21             [RUS] 
 7.Krylya Sovetov Moskva     22   5  8  9  14-24  18             [RUS] 
 8.Traktor Stalingrad        22   6  4 12  22-40  16             [RUS] 
 9.Zenit Leningrad           22   5  5 12  22-45  15             [RUS] 
10.Krylya Sovetov Kuibyshev  22   3  8 11  16-52  14  [+]        [RUS] 
11.Dinamo Minsk              22   3  7 12  22-43  13             [BLR] 
12.Dinamo Kiev               22   4  5 13  18-39  13             [UKR] 

Top scorers: 

1.Alexandr Ponomaryov (Torpedo)     18 
2.Vasiliy Kartsev (Dinamo M)        17 
  Sergei Solovyov (Dinamo M)        17 
4.Valentin Nikolayev (CDKA)         16 
5.Boris Paichadze (Dinamo Tb)       15 
6.Grigoriy Fedotov (CDKA)           12 
7.Yevgeniy Arkhangelskiy (Dinamo L) 10 
  Viktor Panyukov (Dinamo Tb)       10 
9.Vasiliy Lotkov (Dinamo L)          9 
  Sergei Salnikov (Spartak)          9 
  Vasiliy Trofimov (Dinamo M)        9 



Second Group (Second Level)

Subgroup South

 1.VVS Moskva                  24  16  5  3  56-22  37                [RUS]
------------------------------------------------------
 2.DO Tbilisi                  24  15  4  5  41-19  34                [GEO] 
 3.Lokomotiv Kharkov           24  12  6  6  41-22  30                [UKR] 
 4.Pishchevik Odessa           24  12  6  6  43-27  30                [UKR] 
 5.Shakhtyor Stalino           24  10  7  7  45-23  27                [UKR]
 6.Lokomotiv Tbilisi           24  10  7  7  30-29  27  [+]           [GEO] 
 7.Lokomotiv Moskva            24  10  6  8  46-33  26  [-]           [RUS] 
 8.Trudoviye Rezervy Moskva    24  10  6  8  41-40  26                [RUS] 
 9.Neftyanik Baku              24   9  7  8  34-34  25  [+]           [AZE] 
10.Dinamo Yerevan              24   9  6  9  33-29  24                [ARM] 
11.Dinamo Rostov-na-Donu       24   3  5 16  27-70  11  [+]           [RUS] 
12.Stal Dnepropetrovsk         24   4  2 18  29-76  10  [+]           [UKR] 
13.Sudostroitel Nikolayev      24   1  3 20  15-57   5  [+]           [UKR] 

Note: Stakhanovets Stalino changed name to Shakhtyor. 

Cross-Table:
                   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13 
 1.VVS            xxx 2-0 1-0 1-1 1-3 0-2 4-1 3-0 2-1 1-0 5-0 4-2 2-0 
 2.DO Tb          0-0 xxx 2-1 2-3 2-0 4-0 0-2 1-0 1-0 1-1 1-0 4-0 5-0 
 3.Lokomotiv Kh   3-3 0-1 xxx 0-1 3-1 2-1 1-0 1-1 5-1 2-0 4-1 3-1 2-0 
 4.Pishchevik Od  1-2 1-1 0-1 xxx 2-0 1-0 1-1 0-2 2-2 0-1 3-2 5-2 5-2 
 5.Shakhtyor      1-1 1-2 0-0 1-1 xxx 3-0 0-0 4-1 3-0 1-0 1-1 8-0 2-0 
 6.Lokomotiv Tb   1-0 2-0 2-2 0-1 1-1 xxx 0-1 2-2 1-1 2-0 2-0 2-0 +:-
 7.Lokomotiv M    1-4 0-1 1-0 2-1 1-0 1-1 xxx 2-2 1-1 0-3 4-4 6-1 1-0 
 8.Tr Rezervy     1-2 3-1 1-1 2-1 3-1 1-1 0-5 xxx 2-1 1-2 1-3 1-0 4-1 
 9.Neftyanik      2-2 0-1 2-1 0-2 1-1 1-1 3-0 1-3 xxx 3-3 3-0 2-1 2-1 
10.Dinamo Yer     1-4 1-1 0-2 1-1 0-3 2-3 1-0 3-0 0-1 xxx 2-2 0-0 2-0 
11.Dinamo R/D     1-5 0-5 1-3 0-2 0-3 3-2 0-8 2-2 0-1 1-4 xxx 1-4 3-2 
12.Stal           0-5 2-3 1-4 1-2 1-6 3-4 4-2 1-5 0-3 0-3 2-1 xxx 1-0 
13.Sudostroitel   0-2 0-2 0-0 1-6 2-1 -:+ 1-6 1-3 1-2 0-3 1-1 2-2 xxx 


Subgroup East

 1.Pishchevik Moskva           24  19  2  3  76-21  40  [+]           [RUS]
------------------------------------------------------
 2.Torpedo Gorkiy              24  18  0  6  56-33  36                [RUS] 
 3.MVO Moskva                  24  13  5  6  56-34  31                [RUS] 
 4.Spartak Leningrad           24  13  1 10  44-40  27                [RUS] 
 5.DO Novosibirsk              24  12  3  9  37-39  27                [RUS] 
 6.VMS Moskva                  24  11  3 10  40-36  25  [+]           [RUS] 
 7.Burevestnik Moskva          24  10  3 11  41-34  23  [+]           [RUS]
 8.Dinamo Ivanovo              24   9  4 11  33-41  22                [RUS] 
 9.Krylya Sovetov Molotov      24   7  3 14  33-53  17                [RUS] 
10.Dzerzhinets Chelyabinsk     24   7  3 14  33-55  17                [RUS] 
11.Elektrosila Leningrad       24   5  6 13  23-50  16  [+]           [RUS] 
12.DO Sverdlovsk               24   5  5 14  28-42  15  [+]           [RUS] 
13.Pishchevik Leningrad        24   6  2 16  24-46  14  [+]           [RUS] 

Note: Traktor Chelyabinsk changed name to Dzerzhinets. 

Cross-Table:
                   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13 
 1.Pishchevik M   xxx 0-2 3-2 3-0 5-0 0-0 3-1 5-2 4-1 3-0 4-0 1-1 1-0 
 2.Torpedo Gor    3-1 xxx 0-4 1-3 2-3 2-0 1-0 2-0 1-2 1-0 4-1 2-1 4-0 
 3.MVO            2-6 1-4 xxx 4-2 0-0 1-0 4-2 0-1 4-2 1-1 1-1 1-1 2-1 
 4.Spartak L      3-5 2-3 1-5 xxx 1-2 0-1 1-0 1-1 3-1 +:- 3-0 1-0 3-1 
 5.DO Novosib     0-4 1-0 0-3 0-1 xxx 1-0 0-3 2-1 4-2 2-4 3-0 2-4 0-0 
 6.VMS            2-1 1-4 1-2 2-1 1-0 xxx 2-2 3-4 2-0 5-3 1-1 2-1 3-0 
 7.Burevestnik    0-5 3-4 5-3 4-0 2-3 2-0 xxx 0-0 0-2 4-0 1-1 2-0 0-1 
 8.Dinamo Iv      1-5 3-4 0-3 1-0 0-2 1-4 1-0 xxx 0-0 5-2 2-0 1-2 4-1 
 9.K Sovetov Mol  1-3 2-3 1-4 3-4 1-5 3-2 2-1 2-0 xxx 2-3 0-3 1-1 3-1 
10.Dzerzhinets    0-5 2-5 -:- 0-4 2-1 2-1 1-4 1-1 2-0 xxx 1-4 1-3 3-1 
11.Elektrosila    0-3 1-0 0-5 2-4 0-0 1-3 0-3 2-1 0-0 1-5 xxx 1-1 0-3 
12.DO Sverdl      0-1 2-3 1-1 0-4 1-2 2-4 0-1 0-1 1-2 2-0 0-3 xxx 4-2 
13.Pishchevik L   0-5 0-1 1-3 1-2 2-4 2-0 0-1 0-2 2-0 0-0 2-1 3-0 xxx 


Promotion Play-off 

[Sep 18, 22] 

VVS Moskva   3-2 1-0 Pishchevik Moskva 

VVS Moskva promoted. 




Soviet Union Cup 1946

NB: All matches were played in Moscow.

First Round  
[Oct 6]
CDKA Moskva                  4-1  Zenit Leningrad 
  [Ivan Shcherbakov 6, Valentin Nikolayev 54, Alexei Grinin 84 pen, 
   Vsevolod Bobrov 90  Ivan Komarov 49] 
TORPEDO Moskva               3-0  Krylya Sovetov Kuibyshev 
  [Vasiliy Zharkov 23, 48, Vasiliy Panfilov 87] 
[Oct 7] 
DINAMO Moskva                4-0  Pishchevik Moskva 
  [Konstantin Beskov 32, Vasiliy Trofimov 43, 68, Alexandr Malyavkin 85] 
Dinamo Tbilisi               0-0  Dinamo Minsk 
[Oct 8] 
SPARTAK Moskva               6-2  VVS Moskva 
  [Alexei Sokolov-2, Ivan Konov, Georgiy Glazkov, Boris Kulagin (V) og, 
   Alexandr Afonkin (V) og  Nikolai Gulyayev (S) og, Viktor Ponomaryov] 
SPARTAK Uzhgorod             4-3  Dinamo Leningrad         [aet] 
  [Dezideriy Tovt 17, R.Aikhert 62, A.Zdor 67, I.Fabian 93  
   Yevgeniy Arkhangelskiy 4, Vasiliy Lotkov 21, Anatoliy Viktorov ?] 
[Oct 9] 
DINAMO Kiev                  3-0  Dinamo Riga 
  [Anatoliy Gorokhov 22, Oleg Zhukov 37, Pavel Vinkovatov 52] 
KRYLYA SOVETOV Moskva        2-1  Traktor Stalingrad 
  [Nikita Simonyan, Ruperto Sagasti  Viktor Matveyev] 

First Round Replay [Oct 8] 
DINAMO Tbilisi               2-0  Dinamo Minsk 
  [Viktor Berezhnoi ?, Avtandil Gogoberidze 90] 

Quarterfinals 
[Oct 11] 
Dinamo Moskva                1-2  DINAMO Tbilisi 
  [Vasiliy Kartsev 75  Boris Paichadze 14, Viktor Berezhnoi 60] 
TORPEDO Moskva               4-0  CDKA Moskva              [aet] 
  [Vasiliy Zharkov 91, Alexandr Ponomaryov 109, 116, Pyotr Petrov 118] 
[Oct 13] 
Krylya Sovetov Moskva        1-2  DINAMO Kiev              [aet] 
  [Pyotr Dementyev 54  Oleg Zhukov 75, Viktor Rogozyanskiy 91] 
SPARTAK Moskva               5-0  Spartak Uzhgorod  
  [Georgiy Glazkov 6, 69, Nikolai Dementyev 11, Alexei Sokolov 79, 
   Nikolai Klimov 86] 

Semifinals 
[Oct 15] 
Torpedo Moskva               1-2  DINAMO Tbilisi 
  [Pyotr Petrov 80  Viktor Panyukov 6, Viktor Berezhnoi 60] 
[Oct 16] 
SPARTAK Moskva               3-1  Dinamo Kiev 
  [Oleg Timakov 25, Boris Smyslov 75, Ivan Konov 88  Anatoliy Gorokhov 67] 

Final [Oct 20] 
SPARTAK Moskva               3-2  Dinamo Tbilisi           [aet] 
  [Ivan Konov 9, Georgiy Glazkov 38, Oleg Timakov 99  
   Avtandil Gogoberidze 15, Georgiy Antadze 22]





1945

1947

list of champions

list of cup finals


About this document

Thanks to Alexandru G. Paloşanu and Sorin Arotăriţei for previous version

Prepared and maintained by Andrei Balitskiy and Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Andrei Balitskiy (AndySakh@yandex.ru) and Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 17 Jan 2012

(C) Copyright Andrei Balitskiy, Mike Dryomin and RSSSF 2000/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.