U-17 Syrenka Cup (Poland)


Played in September in various cities of Poland

Palmares

U-15
1986  France
1987  Norway
1988  Soviet Union
1989    unknown
1990    unknown
1991  Poland or Czechoslovakia ?
U-16
1992  Hungary or Poland ?
1993  Russia or Slovakia ?
1994  Sweden
1995  Czech Rep.
1996  Czech Rep.
1997  Hungary or Poland ?
1998  Czech Rep.
1999    unknown
2000  Ukraine
U-17
2001  Hungary or Poland ?
2002  Czech Rep.
2003  Slovakia
2004  Czech Rep.
2005  Slovakia
U-16
2006  Poland
2008  Czech Rep.
2008  Hungary
2009  Ukraine


1986

[Sep 6-10]

France			 -  Hungary
France			4-0 Poland
France			2-0 Norway
Hungary			 -  Poland
Hungary			2-0 Norway
Poland			2-1 Norway

Winner : France

1987

[Sep 6-10]

Norway			1-0 Poland
Norway			1-1 Sweden
Norway			5-0 Hungary
Poland			2-1 Sweden
Poland			    Hungary
Sweden			4-0 Hungary

France			 -  ?
France		 	 -  East Germany
East Germany	    	 -  ?

Fifth place match	
Sweden			1-0 East Germany
Third place match
Poland			 -  ?
Final
Norway			1-0 France

1988

[Sep 7-10]

Soviet Union		 -  Czechoslovakia
Soviet Union		 -  Hungary
Soviet Union		2-1 Sweden
Czechoslovakia		 -  Hungary
Czechoslovakia		0-0 Sweden
Hungary			2-2 Sweden

Poland			1-1 Norway
Poland			 -  Greece
Poland			 -  East Germany
Norway			2-0 Greece
Norway			2-0 East Germany
Greece			 -  East Germany

Seventh place match
East Germany		2-2 Sweden		[4-2 pen]
Fifth place match
Czechoslovakia / Greece
Third place match
Norway			2-1 Hungary
Final
Soviet Union		2-1 Poland

1989

[Sep 6-10] 

Norway          	0-2 East Germany
Norway          	0-1 Israel
Norway          	3-1 Poland
Norway          	0-1 Finland
Norway          	0-2 Czechoslovakia
Finland			1-3 Poland
Finland			0-1 Czechoslovakia
Finland			0-1 Israel
Finland			0-1 East Germany

Winner : ?

1990

[Sep 6-10]

Norway          	1-0 Czechoslovakia
Norway          	1-0 Israel
Finland			2-3 Poland
Finland			1-1 Israel
Finland			1-3 East Germany

Winner : ?

1991

[Sep 6-10] 

Czechoslovakia		2-0 Poland II
Czechoslovakia		 -  Romania
Romania			1-1 Poland II

Poland I		3-1 Norway
Poland I		3-1 Finland
Poland I		 -  Greece
Norway          	2-0 Finland
Norway          	2-2 Greece
Finland			2-0 Greece

Fifth place match
Finland			4-1 Poland II
Third place match
Romania			2-1 Norway
Final
Poland / Czechoslovakia

1992

[Sep 2-6]

Poland			 -  Greece
Poland			5-1 Belgium
Poland			2-1 Finland
Greece			1-2 Belgium
Greece			6-0 Finland
Belgium			1-2 Finland 

Hungary         	 -  Czech Rep.
Hungary         	2-0 Norway
Hungary         	6-0 Malta
Czech Rep.      	2-1 Norway
Czech Rep.      	5-0 Malta
Norway          	3-1 Malta

Seventh place match
Finland			2-0 Malta
Fifth place match
Norway			5-2 Belgium
Third place match
Czech Rep. / Greece
Final
Hungary / Poland

1993

[Sep 1-5]

Slovakia		1-0 Switzerland
Slovakia		1-1 Finland
Switzerland		3-2 Romania
Switzerland		3-0 Finland 
Poland			3-0 Finland

Russia			0-0 Czech Rep.
Russia			 -  Hungary
Russia			 -  Greece
Czech Rep.		4-0 Hungary
Czech Rep.		1-1 Greece
Hungary			 -  Greece

Seventh place match
Finland			2-0 Greece
Fifth place match
Poland / Hungary
Third place match
Switzerland		1-0 Czech Rep.
Final
Slovakia / Russia

1994

[Aug 31 - Sep 4]

Sweden			1-1 Greece
Sweden			2-1 Slovakia
Sweden			2-1 Poland
Greece			 -  Slovakia
Greece			 -  Poland
Slovakia		 -  Poland

Hungary			3-1 Czech Rep.
Hungary			 -  Cyprus
Hungary			 -  Russia
Czech Rep.		2-1 Cyprus
Czech Rep.		6-0 Russia
Cyprus			 -  Russia

Third place match
Czech Rep.		5-0 Greece
Final
Sweden			2-1 Hungary

1995

[Sep 6-10] 

Czech Rep.		 -  Poland
Czech Rep.		 -  Slovenia
Czech Rep.		3-1 Belgium
Poland			 -  Slovenia
Poland			2-2 Belgium
Slovenia		2-1 Belgium

Sweden			0-0 Hungary
Sweden			4-0 Slovakia
Sweden			2-0 Greece
Hungary			 -  Slovakia
Hungary			 -  Greece
Slovakia		 -  Greece

Seventh place match
Greece			1-1 Belgium	[5-4 pen]
Fifth place match
Slovakia / Slovenia
Third place match
Poland / Hungary
Final
Czech Rep.		3-1 Sweden

1996

[Sep 4-8] 

Poland			2-1 Sweden
Poland			3-0 Lithuania
Poland			2-1 Greece
Sweden			3-1 Lithuania
Sweden			1-1 Greece
Lithuania		1-0 Greece

Czech Rep.		1-0 Hungary
Czech Rep.		1-0 Finland
Czech Rep.		4-0 Romania
Hungary			2-1 Finland
Hungary			0-0 Romania
Finland			6-2 Romania

Seventh place match
Greece			4-0 Romania
Fifth place match
Finland			4-0 Lithuania
Third place match
Hungary			1-0 Sweden
Final
Czech Rep.		2-0 Poland

1997

[Sep 3-7] 

Hungary			1-1 Denmark
Hungary			2-0 Czech Rep.
Hungary			 -  Cyprus
Denmark			1-1 Czech Rep.
Denmark			3-2 Cyprus
Czech Rep.		1-1 Cyprus

Poland			3-1 Slovakia
Poland			 -  Finland
Poland			 -  Latvia
Slovakia		3-0 Finland
Slovakia		4-2 Latvia
Finland			 -  Latvia

Third place match
Slovakia		1-0 Denmark
Final
Poland / Hungary

1998

[Sep 2-6] 

Czech Rep.		3-0 Ukraine
Czech Rep.		1-0 Hungary
Czech Rep.		2-1 Cyprus
Ukraine			 -  Hungary
Ukraine			 -  Cyprus
Hungary			 -  Cyprus

Croatia			0-1 Poland
Croatia			2-0 Slovakia
Croatia			3-1 Denmark
Poland			1-2 Slovakia
Slovakia		1-1 Denmark
Poland			 -  Denmark

Third place match
Ukraine			2-1 Slovakia
Final
Czech Rep.		1-1 Croatia		[4-1 pen]

1999

[Sep 1-5]

Czech Rep.		5-1 Croatia
Czech Rep.		2-3 Ukraine
Czech Rep.		3-1 Latvia
Croatia			3-1 Ukraine
Croatia			0-1 Latvia
Ukraine			 -  Latvia

Poland			2-1 Denmark
Denmark			3-3 Hungary
Denmark			4-0 Cyprus

?
Denmark			8-0 Lituania [or Latvia]
?
Poland			1-0 Czech Rep.
Final
?

2000

[Sep 6-10]

Ukraine			0-0 Czech Rep.
Ukraine			 -  Hungary
Ukraine			3-0 Belgium
Czech Rep.		1-0 Hungary
Czech Rep.		1-1 Belgium
Hungary			2-0 Belgium

Denmark			2-0 Finland
Denmark			1-4 Poland
Denmark			3-0 Cyprus
Finland			 -  Poland
Finland			 -  Cyprus
Poland			 -  Cyprus
 
Third place match
Finland			3-1 Czech Rep.
Final
Ukraine			3-1 Denmark

2001

[Sep 5-9]

Hungary			3-2 Ukraine
Hungary			1-0 Belgium
Hungary			1-0 Slovakia
Ukraine			3-2 Belgium
Ukraine         	2-2 Slovakia
Belgium			3-1 Slovakia

Denmark			0-2 Poland
Denmark			3-2 Czech Rep.
Denmark			3-1 Finland
Czech Rep.		2-1 Poland
Czech Rep.		1-1 Finland
Poland			3-0 Finland

Third place match
Denmark			1-1 Ukraine		[5-4 pen]
Final
Poland 			4-4 Hungary		[on pen ?]

2002

[Sep 4-8]

Romania			2-1 Belgium
Romania			0-0 Cyprus
Romania			2-0 Slovakia
Belgium			0-0 Cyprus
Belgium			3-0 Slovakia
Cyprus			 -  Slovakia

Czech Rep.		3-0 Denmark
Czech Rep.		2-2 Poland
Czech Rep.		4-1 Hungary
Denmark			1-0 Poland
Denmark			3-1 Hungary
Poland			2-0 Hungary

Third place match
Belgium			2-0 Denmark
Final
Czech Rep.		3-0 Romania

2003

[Sep 3-6]

Czech Rep.		2-1 Denmark
Poland			4-1 Hungary
Slovakia		1-0 Russia
Belgium			3-2 Ukraine

Semifinals 1-4
Czech Rep.		2-2 Poland		[4-2 pen]
Slovakia		2-1 Belgium

Semifinals 5-8
Denmark			3-0 Hungary
Ukraine			3-2 Russia

Seventh place match [in Swiecie nad Wisla]
Russia			2-2 Hungary		[4-2 pen]
Fifth place match [in Grudziadz]
Denmark			3-2 Ukraine
Third place match [in Swiecie nad Wisla]
Belgium			3-2 Poland
Final [in Grudziadz]
Slovakia		2-1 Czech Rep.

2004

[Sep 1-4]

Poland			1-1 Norway		[4-3 pen]
Denmark			2-1 Slovakia
Hungary			3-1 Romania
Czech Rep.		0-0 Ukraine		[3-0 pen]

Semifinals 1-4
Poland			2-2 Denmark		[4-3 pen]
Czech Rep.		1-1 Hungary		[4-3 pen]

Semifinals 5-8
Norway			2-2 Slovakia		[4-2 pen]
Romania			2-1 Ukraine

Seventh place match [in Glinojeck]
Ukraine			3-1 Slovakia
Fifth place match [in Przasnysz]
Romania			3-1 Norway
Third place match [in Plonsk]
Hungary			4-2 Denmark
Final [in Ciechanow]
Czech Rep.		3-1 Poland		[aet]

2005

[Aug 31-Sep 3]

Poland			2-1 Hungary
Slovakia		1-1 Denmark		[5-4 pen]
Norway			3-0 Lituania
Ukraine			0-0 Bavaria Sel.	[3-1 pen]

Semifinals 1-4
Slovakia		2-0 Poland
Ukraine			3-1 Norway

Semifinals 5-8
Denmark			6-1 Hungary
Bavaria Sel.		2-1 Lituania

Seventh place match [in Gorlice]
Hungary			2-0 Lituania

Fifth place match [in Stroze]
Bavaria Sel.		2-1 Denmark

Third place match [in Nowy Sacz]
Poland			3-1 Norway

Final [in Nowy Sacz]
Slovakia		3-3 Ukraine		[4-3 pen]

2006

[Aug 30-Sep 2]

Poland			8-0 Lituania
Slovakia		3-1 Hungary
Norway			1-0 Israel
Ukraine			4-0 Croatia

Semifinals 1-4
Poland			5-1 Slovakia
Ukraine			2-1 Norway

Semifinals 5-8
Hungary			4-0 Lituania
Croatia			5-1 Israel

Seventh place match [in Makow Mazowiecki]
Israel			 -  Lituania

Fifth place match [in Glinojeck]
Hungary			 -  Croatia

Third place match [in Plonsk]
Norway			2-0 Slovakia

Final [in Ciechanow]
Poland			2-1 Ukraine

2007

[Aug 28-31]

Czech Rep.		3-3 Croatia		[4-3 pen]
Norway			2-1 Slovakia
Ukraine			2-2 Poland		[4-2 pen]
Denmark			1-1 Finland		[4-2 pen]

Semifinals 1-4
Czech Rep.		1-0 Norway
Ukraine			2-1 Denmark

Semifinals 5-8
Croatia			1-0 Slovakia
Poland			2-1 Finland

Seventh place match [in Tczew]
Slovakia		2-0 Finland

Fifth place match [in Malbork]
Croatia			2-1 Poland

Third place match [in Kartuzy]
Denmark			4-0 Norway

Final [in Gdansk]
Czech Rep.		1-1 Ukraine		[5-4 pen]

2008

[Aug 27-30]

Hungary			2-2 Poland		[4-2 pen]
Belarus			1-1 Norway		[4-2 pen]
Czech Rep.		4-3 Belgium
Denmark			3-0 Ukraine

Semifinals 1-4
Hungary			3-0 Belarus
Denmark			1-1 Czech Rep.		[5-3 pen]

Semifinals 5-8
Norway			2-0 Poland
Belgium			0-0 Ukraine		[8-7 pen]

Seventh place match [in Broni]
Poland			2-0 Ukraine

Fifth place match [in Radom]
Norway			4-2 Belgium

Third place match [in Bialobrzegow]
Czech Rep.		4-1 Belarus

Final [in Kozienice]
Hungary			3-0 Denmark

2009

[Sep 1-4]

Bulgaria		2-1 Romania
Ukraine			2-2 Denmark		[5-6 pen]
Poland			1-0 Sweden
Russia			2-1 Rep. of Ireland

Semifinals 1-4
Ukraine			1-1 Bulgaria		[4-2 pen]
Russia			3-0 Poland

Semifinals 5-8
Denmark			1-0 Romania
Sweden			2-1 Rep. of Ireland

Seventh place match [in Aleksandrow Lodzki]
Rep. of Ireland		3-1 Romania

Fifth place match [in Ozorkow]
Denmark			4-3 Sweden

Third place match [in Lodz]
Bulgaria		1-0 Poland

Final [in Lodz]
Ukraine			2-2 Russia		[5-3 pen]	




About this document

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 6 Nov 2009

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2004/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.