French Polynesia 2013/14


Division 1
Division 2
Mooréa
Coupe Tahiti Nui | Coupe de Mooréa

Note that the point system in French Polynesia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division 1

Regular Phase (Tahiti) | Championship Playoff

Regular Phase (Tahiti)

Final Table:

 1.AS Pirae             9   8  0  1  37-11  33  [1 1 0 0 3-2 4]  Qualified
 2.AS Tefana            9   8  0  1  50-10  33  [1 0 0 1 2-3 1]  Qualified
 3.AS Manu Ura          9   6  1  2  22-11  28  Qualified
 4.AS Vénus             9   5  1  3  25-17  25  Qualified
 5.AS Dragon            9   5  0  4  33-14  24  Qualified
 6.AS Roniu             9   4  2  3  15-20  23  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.AS Excelsior         9   2  2  5  12-21  17
 8.AS Tamarii Faa'a     9   2  0  7  20-31  15
 9.AS Vairao            9   1  2  6   9-40  14
10.AS Olympic Mahina    9   0  0  9   4-52   9

NB: top-6 qualify for championship playoff;
    Pirae won the regular stage ahead of Tefana because of their superior head-to-head
      record and are qualified for the 2014 OFC Champions League

Round 1
[Oct 11]
Tamarii Faa'a   1-3 Vénus           
[Oct 12]
Excelsior       1-2 Roniu           
Olympic Mahina  0-4 Dragon          
Vairao          0-4 Pirae           
[Oct 31]
Tefana          2-0 Manu Ura        

Round 2
[Oct 18]
Manu Ura        5-0 Tamarii Faa'a   
[Oct 19]
Pirae           3-2 Tefana          
Excelsior       2-2 Vairao          
[Oct 20]
Vénus           2-1 Olympic Mahina  
Roniu           3-2 Dragon          

Round 3
[Oct 25]
Manu Ura        3-2 Dragon          
[Oct 26]
Pirae           2-1 Excelsior       
Olympic Mahina  1-7 Tamarii Faa'a   
[Oct 27]
Vénus           5-2 Vairao          [5-5?]
Roniu           1-6 Tefana          

Round 4
[Nov 7]
Dragon          4-2 Tamarii Faa'a   
[Nov 8]
Tefana          3-2 Vénus           
[Nov 9]
Olympic Mahina  0-5 Excelsior       
Pirae           3-1 Manu Ura        
[Nov 10]
Vairao          1-1 Roniu           

Round 5
[Oct 31]
Dragon          4-1 Vénus           
[Nov 15]
Manu Ura        1-0 Excelsior       [1-1?]
Tefana         12-1 Olympic Mahina  
Tamarii Faa'a   6-0 Vairao          
[Nov 17]
Roniu           0-2 Pirae           

Round 6
[Nov 22]
Manu Ura        4-0 Vairao          
[Nov 23]
Dragon          1-2 Tefana          
Excelsior       2-1 Tamarii Faa'a   
[Nov 24]
Vénus           5-2 Pirae           
[Dec 10]
Roniu           1-0 Olympic Mahina  

Round 7
[Nov 29]
Tefana          6-0 Excelsior       
[Nov 30]
Dragon          2-3 Pirae           
Tamarii Faa'a   1-4 Roniu           
[Dec 1]
Vairao          4-0 Olympic Mahina  
Vénus           1-2 Manu Ura        

Round 9 [moved from Dec 21]
[Dec 6]
Manu Ura        2-2 Roniu           
Tefana          7-2 Tamarii Faa'a   
[Dec 7]
Dragon          8-0 Vairao          
Pirae          13-0 Olympic Mahina  
Excelsior       1-1 Vénus           

Round 8 [Dec 14]
Manu Ura        4-1 Olympic Mahina  
Dragon          6-0 Excelsior       
Pirae           5-0 Tamarii Faa'a   
Vénus           5-1 Roniu           
Vairao         0-10 Tefana          

Final Table:

 1.AS Pirae             9   8  0  1  37-11  33  [1 1 0 0 3-2 4]  Qualified
 2.AS Tefana            9   8  0  1  50-10  33  [1 0 0 1 2-3 1]  Qualified
 3.AS Manu Ura          9   6  1  2  22-11  28  Qualified
 4.AS Vénus             9   5  1  3  25-17  25  Qualified
 5.AS Dragon            9   5  0  4  33-14  24  Qualified
 6.AS Roniu             9   4  2  3  15-20  23  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.AS Excelsior         9   2  2  5  12-21  17
 8.AS Tamarii Faa'a     9   2  0  7  20-31  15
 9.AS Vairao            9   1  2  6   9-40  14
10.AS Olympic Mahina    9   0  0  9   4-52   9

NB: top-6 qualify for championship playoff;
    Pirae won the regular stage ahead of Tefana because of their superior head-to-head
      record and are qualified for the 2014 OFC Champions League

Championship Playoff

NB: the Mooréa champions do no enter this season

Final Table:

 1.AS Pirae            10   8  1  1  33-18  37  [2]  Champions
 2.AS Tefana           10   6  3  1  28-16  31
 3.AS Vénus            10   4  2  4  21-19  24
 4.AS Dragon           10   4  0  6  19-23  22
 5.AS Manu Ura         10   2  3  5  14-19  19
 6.AS Roniu            10   1  1  8  16-36  14

NB: AS Pirae 2 bonus points as winners regular stage

Round 1 [Jan 11]
Vénus           1-2 Roniu           
Dragon          3-4 Pirae           
Tefana          2-2 Manu Ura        

Round 2
[Jan 17]
Tefana          4-0 Dragon          
[Jan 18]
Vénus           0-2 Pirae           
Roniu           1-2 Manu Ura        

Round 3
[Jan 24]
Tefana          3-1 Vénus           
Manu Ura        0-1 Dragon          
[Jan 25]
Roniu           2-2 Pirae           

Round 4
[Feb 1]
Vénus           2-1 Dragon          
Roniu           1-3 Tefana          
[Feb 28]
Manu Ura        0-1 Pirae           

Round 5
[Feb 7]
Tefana          4-2 Pirae           
[Mar 1]
Roniu           1-5 Dragon          
[Mar 26]
Manu Ura        1-3 Vénus           

Round 6 [Feb 15]
Roniu           2-5 Vénus           
Manu Ura        2-2 Tefana          
Pirae           3-0 Dragon          

Round 7 [Feb 22]
Manu Ura        2-0 Roniu           
Vénus           2-4 Pirae           
Tefana          2-1 Dragon          

Round 8 [Mar 8]
Vénus           2-2 Tefana          
Pirae           5-4 Roniu           
Dragon          2-1 Manu Ura        

Round 9
[Mar 14]
Tefana          abd Roniu           [abandoned at 2-0 a half-time due to rain]
Manu Ura        2-5 Pirae           
[Mar 16]
Tefana          5-0 Roniu           [replay]
[Mar 18]
Dragon          0-3 Vénus           

Round 10 [Mar 22]
Roniu           3-6 Dragon          
Vénus           2-2 Manu Ura        
Pirae           5-1 Tefana          

Final Table:

 1.AS Pirae            10   8  1  1  33-18  37  [2]  Champions
 2.AS Tefana           10   6  3  1  28-16  31
 3.AS Vénus            10   4  2  4  21-19  24
 4.AS Dragon           10   4  0  6  19-23  22
 5.AS Manu Ura         10   2  3  5  14-19  19
 6.AS Roniu            10   1  1  8  16-36  14

NB: AS Pirae 2 bonus points as winners regular stage

Topscorer (both stages).

25 Teaonui Tehau (Vénus)


Division 2

Phase 1 | Phase 2

Phase 1
Final Table:

 1.AS Aorai             8   6  2  0  20- 7  28
 2.AS Arue              8   4  4  0   8- 2  24
 3.AS Tefana B          8   4  3  1  25- 5  23
 4.AS Central Sport     8   4  2  2  13- 9  22
 5.AS Taravao AC        8   2  4  2  15-11  18  [TAC]
 6.AS Vaiete            8   2  3  3  10-20  17
 7.AS Tamarii Punaruu   8   2  2  4  16-22  16
 8.AS Jeunes Tahitiens  8   1  1  6   9-23  12  [JT]
 9.AS Papenoo           8   0  1  7   7-24   9

Round 1
[Oct 20]
TAC             1-1 Tefana B        
Vaiete          2-8 Punaruu         
[Dec 6]
Arue            1-1 Central         
JT              2-1 Papenoo         
Aorai           bye

Round 2
[Oct 24] 
Aorai           3-1 TAC             
[Oct 25]
Tefana B        7-0 Punaruu         
[Nov 20]
JT              2-3 Vaiete          
Arue            3-1 Papenoo         
Central         bye

Round 3
[Oct 31]
Arue            0-0 Vaiete          
JT              4-5 Punaruu         
[Nov 2]
Tefana B        1-1 Aorai           
[Nov 3]
TAC             0-1 Central         
Papenoo         bye

Round 4
[Nov 7]
Aorai           3-2 Central         
[Nov 8]
Arue            2-0 Punaruu         
Tefana B        7-1 JT              
[Nov 10]
Papenoo         3-5 TAC             
Vaiete          bye

Round 5
[Nov 15]
Arue            1-0 JT              
[Nov 17]
Aorai           4-1 Papenoo         
Tefana B        3-1 Central         
TAC             2-2 Vaiete          
Punaruu         bye

Round 6
[Nov 22]
Punaruu         1-1 TAC             
[Nov 24]
Arue            1-0 Tefana B        
Papenoo         1-2 Central         
Vaiete          1-5 Aorai           
JT              bye

Round 7
[Nov 30]
Aorai           3-1 Punaruu         
[Dec 1]
Vaiete          0-3 Central         
TAC             5-0 JT              
Papenoo         0-6 Tefana B        
Arue            bye

Round 8
[Dec 12]
Aorai           1-0 JT              
[Dec 14]
Punaruu         1-3 Central         
[Dec 15]
TAC             0-0 Arue            
Vaiete          2-0 Papenoo         
Tefana B        bye

Round 9
[Dec 19]
Punaruu         0-0 Papenoo         
[Dec 20]
JT              0-0 Central         
Tefana B        0-0 Vaiete          
Arue            0-0 Aorai           
TAC             bye

Final Table:

 1.AS Aorai             8   6  2  0  20- 7  28
 2.AS Arue              8   4  4  0   8- 2  24
 3.AS Tefana B          8   4  3  1  25- 5  23
 4.AS Central Sport     8   4  2  2  13- 9  22
 5.AS Taravao AC        8   2  4  2  15-11  18  [TAC]
 6.AS Vaiete            8   2  3  3  10-20  17
 7.AS Tamarii Punaruu   8   2  2  4  16-22  16
 8.AS Jeunes Tahitiens  8   1  1  6   9-23  12  [JT]
 9.AS Papenoo           8   0  1  7   7-24   9


Phase 2

Table (May 1):

 1.AS Tamarii Faa'a    11   8  1  2  34-13  36
 2.AS Tefana B         11   7  2  2  40-19  34
 3.AS Central Sport    11   7  2  2  28-12  34
 4.AS Tamarii Punaruu  11   7  1  3  23-12  33
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AS Excelsior        11   6  2  3  23-16  31
 6.AS Aorai            12   4  4  4  16-21  28
 7.AS Taravao AC       11   4  4  3  21-19  27  [TAC]
 8.AS Arue             11   4  3  4  16-14  26
 9.AS Olympic Mahina   11   2  6  3  21-21  23
10.AS Jeunes Tahitiens 11   2  3  6  14-19  20  [JT]
11.AS Vairao           11   2  3  6  15-27  20
12.AS Papenoo          11   2  2  7  11-29  19
13.AS Vaiete           11   0  1 10  12-52  12

Promoted: AS Tamarii Faa'a, AS Central Sport, AS Excelsior;
          AS Tamarii Punaruu were not promoted as Tahiti U-17 were admitted to
          the top level


Mooréa

Champions: Tiaré Tahiti

Coupe Tahiti Nui

Première Phase

NB: top teams apparently do not enter

Round 1
[Feb 14]
TAC             2-3 Jeunes Tahitiens         
Vaiété          lt  Temanava 
[Feb 16]
Tiaré Tahiti    bt  Central Sport                  
 
Round 2 [dates ?]
Tefana B       10-1 Olympic Mahina
Temanava        2-1 AS Vairao
Tapuhute        3-3 J. Tahitiens    [4-2 pen] 
Tiaré Tahiti    bt  [?]
 
Quarterfinals [Mar 29]
Tefana B        2-1 Tiaré Tahiti
Tapuhute        2-1 Temanava
Samine          2-1 Tahiti Nui U-17
Arué            3-0 Saint-Etienne des Marquises
 
NB: Samine are from Raiatea

Semifinals [Apr 8]
Arué            1-2 Tefana B
Samine          1-3 Tapuhute
 
Final [May 1]
Tefana B        5-4 Tapuhute

NB: both finalists qualified for final phase (quarterfinals) together with the
    six clubs involved in the championship playoff

Final Phase

Quarterfinals [May 10]
Tefana A        6-0 Tefana B
Vénus           2-1 Manu Ura
Tapuhute        1-4 Dragon
Roniu           3-5 Pirae

Semifinals [May 14, stade Pater]
Pirae           1-2 Tefana A
Vénus           1-3 Dragon

Final [May 17, stade Pater]
Dragon          1-3 Tefana A


Coupe de Mooréa

Semifinals [Dec ?]
Tapuhute    4-0 2-0 Mira
Tiaré Tahiti    bt  Tiaré Hinano
 
Third Place Match [Feb 2]
Tiaré Hinano    3-1 Mira   
 
Final [Feb 2]
Tapuhute        2-1 Tiaré Tahiti  

2012/13

2014/15

list of champions

list of cup winners

list of coupe des champions winners

foundation dates

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 18 Sep 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.