Tajikistan 2013


Tajik Championship
Liga Avval

Tajik Championship

Final Table:

 1.Ravshan Kulob                 18  14  4  0  26- 5  46  Champions
 2.Istiqlol Dushanbe             18  14  1  3  47- 8  43  [6-2]
 3.Xayr Vahdat                   18   9  7  2  26-14  34  [2-0]
 4.Regar-TadAZ Tursunzade        18  10  3  5  26-18  33  [5-1]
 5.FK Hujand                     18   6  5  7  17-21  23
 6.Parvoz Bobojon Ghafurov       18   4  7  7  14-29  19  [2-1]
 7.Vahsh Qurghonteppa            18   4  4 10  11-17  16
 8.Energetik Dushanbe            18   4  4 10  13-23  16  [1-1]
 9.SSKA Pamir Dushanbe           18   2  5 11  10-26  11
10.Istaravshan                   18   2  2 14  13-42   8
 -.Pandzhsher Dzhaloliddin Rumi   withdrew; all results annulled;
   playing record:                5   0  1  4   5-16   1

NB: annulled results against Pandzhsher between square brackets

Round 1	
[Apr 6]
Istiqlol     awd Vahsh        [awarded 3-0, originally 0-0]
Regar-TadAZ  1-0 Hujand       
Parvoz       0-0 SSKA Pamir   
[Apr 7]
Energetik    0-0 Istaravshan  
[May 22]
Xayr         0-1 Ravshan      
Pandzhsher   bye

Round 2
[Apr 13]
Hujand       1-0 Parvoz       
Vahsh        1-1 Xayr         
[Apr 14]
Ravshan      1-0 Energetik    
Pandzhsher   2-6 Istiqlol     [annulled]
[May 10]
Istaravshan  2-3 Regar-TadAZ  
SSKA Pamir   bye

Round 3
[Apr 6]
Xayr         2-0 Pandzhsher   [annulled]
[Apr 20]
Parvoz       2-0 Istaravshan  
SSKA Pamir   1-1 Hujand       
[Apr 21]
Energetik    2-1 Vahsh        
[May 29]
Regar-TadAZ  0-1 Ravshan      
Istiqlol     bye

Round 4
[Apr 27]
Istaravshan  0-0 SSKA Pamir   
Vahsh        0-1 Regar-TadAZ  
Istiqlol     3-1 Xayr         
[Apr 28]
Pandzhsher   1-1 Energetik    [annulled]
[May 9]
Ravshan      4-0 Parvoz       
Hujand       bye

Round 5
[May 4]
Energetik    0-2 Istiqlol     
Parvoz       1-0 Vahsh        
[May 5]
SSKA Pamir   0-1 Ravshan      
Hujand       2-0 Istaravshan  
[May 6]
Regar-TadAZ  5-1 Pandzhsher   [annulled]
Xayr         bye

Round 6
[May 12]
Vahsh        1-0 SSKA Pamir   
Xayr         2-1 Energetik    
[May 13]
Ravshan      2-1 Hujand       
[May 14]
Istiqlol     4-1 Regar-TadAZ  
Pandzhsher   1-2 Parvoz       [annulled]
Istaravshan  bye

Round 7
[May 17]
Istaravshan  1-3 Ravshan      
[May 18]
Regar-TadAZ  0-0 Xayr         
Hujand       0-0 Vahsh        
SSKA Pamir   n/p Pandzhsher   [awarded 3-0, Pandzhsher dns; annulled]
[May 19]
Parvoz       0-2 Istiqlol     
Energetik    bye

NB: Pandzher withdrew or disqualified from the league; all results annulled

Round 8
[May 25]
Istiqlol     3-0 SSKA Pamir   
Vahsh        1-0 Istaravshan  
Energetik    1-0 Regar-TadAZ  
[May 26]
Xayr         5-1 Parvoz       
Hujand       bye Ravshan      

Round 9
[May 29]
Hujand       0-2 Istiqlol     
[May 30]
Parvoz       3-2 Energetik    
[May 31]
SSKA Pamir   1-2 Xayr         
[Jun 7]
Ravshan      1-0 Vahsh        
Istaravshan  bye Regar-TadAZ  

Round 10
[Jun 8]
Istiqlol     9-0 Istaravshan  
Xayr         2-1 Hujand       
Regar-TadAZ  2-0 Parvoz       
[Jun 9]
Energetik    2-1 SSKA Pamir   
Ravshan      bye Vahsh        

Round 11
[Jun 15]
SSKA Pamir   0-2 Regar-TadAZ  
Hujand       1-1 Energetik    
Ravshan      1-0 Istiqlol     
[Jun 16]
Istaravshan  1-4 Xayr         
Vahsh        bye Parvoz       

Halfway Table:

 1.Ravshan Kulob                  9   9  0  0  15- 2  27
 2.Istiqlol Dushanbe              9   8  0  1  28- 3  24  [6-2]
 3.Xayr Vahdat                    9   5  2  2  17-10  17  [2-0]
 4.Regar-TadAZ Tursunzade         9   5  1  3  10- 8  16  [5-1]
 5.Energetik Dushanbe             9   3  2  4   9-11  11  [1-1]
 6.Parvoz Bobojon Ghafurov        9   3  1  5   7-16  10  [2-1]
 7.FK Hujand                      9   2  3  4   7- 9   9
 8.Vahsh Qurghonteppa             9   2  2  5   4- 9   8
 9.SSKA Pamir Dushanbe            9   0  3  6   3-12   3
10.Istaravshan                    9   0  2  7   4-24   2
 -.Pandzhsher Dzhaloliddin Rumi   withdrew; all results annulled;
   playing record:                5   0  1  4   5-16   1

NB: annulled results against Pandzhsher between square brackets

Round 12 
[Sep 6]
Regar-TadAZ  3-2 SSKA Pamir   
[Sep 7]
Xayr         2-1 Istaravshan  
Istiqlol     0-1 Ravshan      
Energetik    1-2 Hujand       
Vahsh        bye Parvoz       

Round 13
[Sep 14]
Parvoz       1-1 Regar-TadAZ  
SSKA Pamir   0-1 Energetik    
Istaravshan  1-3 Istiqlol     
[Sep 15]
Hujand       0-0 Xayr         
Ravshan      bye Vahsh        

Round 14
[Sep 21]
Vahsh        0-1 Ravshan      
Hujand       1-4 Istiqlol     
[Sep 22]
Xayr         1-1 SSKA Pamir   
Energetik    1-1 Parvoz       
Istaravshan  bye Regar-TadAZ  

Round 15
[Oct 6]
Parvoz       1-1 Xayr         
[Oct 23]
Regar-TadAZ  4-1 Energetik    
Istaravshan  1-0 Vahsh        
[Nov 13]
SSKA Pamir   0-3 Istiqlol     
Hujand       bye Ravshan      

Round 17
[Oct 19]
Regar-TadAZ  0-2 Istiqlol     
Energetik    0-1 Xayr         
[Oct 20]
Hujand       1-1 Ravshan      
SSKA Pamir   1-0 Vahsh        
Istaravshan  bye Parvoz       

Round 18 
[Oct 26]
Istaravshan  0-2 Hujand       
Vahsh        1-1 Parvoz       
Istiqlol     0-0 Energetik    
[Nov 7]
Ravshan      3-1 SSKA Pamir   
Xayr         bye Regar-TadAZ  

Round 16 
[Oct 30]
Xayr         2-1 Regar-TadAZ  
Istiqlol     6-0 Parvoz       
Vahsh        3-1 Hujand       
[Oct 31]
Ravshan      4-1 Istaravshan  
Energetik    bye SSKA Pamir   

Round 19 [Nov 3]
Xayr         2-0 Istiqlol     
Parvoz       0-0 Ravshan      
Regar-TadAZ  2-1 Vahsh        
SSKA Pamir   2-1 Istaravshan  
Hujand       bye Energetik    

Round 20
[Nov 8]
Istaravshan  2-3 Parvoz       
Vahsh        2-0 Energetik    
[Nov 10]
Hujand       2-0 SSKA Pamir   
Ravshan      0-0 Regar-TadAZ  
Istiqlol     bye Xayr         

Round 21 [Nov 13]
Energetik    0-1 Ravshan      
Xayr         0-0 Vahsh        
Parvoz       0-1 Hujand       
Regar-TadAZ  2-1 Istaravshan  
SSKA Pamir   bye Istiqlol     [cf. round 15]

Round 22 [Nov 17]
Istaravshan  1-0 Energetik    
Ravshan      0-0 Xayr         
SSKA Pamir   0-0 Parvoz       
Hujand       0-3 Regar-TadAZ  
Vahsh        0-1 Istiqlol     

Final Table:

 1.Ravshan Kulob                 18  14  4  0  26- 5  46  Champions
 2.Istiqlol Dushanbe             18  14  1  3  47- 8  43  [6-2]
 3.Xayr Vahdat                   18   9  7  2  26-14  34  [2-0]
 4.Regar-TadAZ Tursunzade        18  10  3  5  26-18  33  [5-1]
 5.FK Hujand                     18   6  5  7  17-21  23
 6.Parvoz Bobojon Ghafurov       18   4  7  7  14-29  19  [2-1]
 7.Vahsh Qurghonteppa            18   4  4 10  11-17  16
 8.Energetik Dushanbe            18   4  4 10  13-23  16  [1-1]
 9.SSKA Pamir Dushanbe           18   2  5 11  10-26  11
10.Istaravshan                   18   2  2 14  13-42   8
 -.Pandzhsher Dzhaloliddin Rumi   withdrew; all results annulled;
   playing record:                5   0  1  4   5-16   1

NB: annulled results against Pandzhsher between square brackets
clubs

Liga Avval

Southern Group

Final Table:

 1.Saroykamar Panj               14  10  3  1  41-11  33  Qualified
 2.Köktosh+S Rödaki              14  10  3  1  29-13  33  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Nuri Norak                    14   6  4  4  20-20  22
 4.RTSU Dushanbe                 14   5  4  5  24-23  19
 5.Hulbuk Vose                   14   5  1  8  18-29  16
 6.Hosilot Farxor                14   4  2  8  20-23  14
 7.FK Boxtar                     14   3  4  7  19-23  13
 8.Paxtakor Qubodiyon            14   2  1 11  11-40   7

Top scorers:
 1.Jonibek Ghafforov (Saroykamar)      15
 2.Komron Tursunov (RTSU)               9
 3.Zoir Xolmatov (Hulbuk)               8

Northern Group
 
Final Table:

 1.Esxata Xujand                 18  15  1  2  53-11  46  Qualified
 2.Daleron-Öroteppa Istaravshan  18  13  3  2  64-10  42  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Zarafshon Panjakent           18  11  3  4  35-27  36
 4.FK Isfara                     18  11  3  4  47-21  36
 5.FK Spitamen                   18   6  6  6  41-47  24
 6.FK Mastchoh                   18   7  2  9  33-44  23
 7.Kand Konibodom                18   6  2 10  30-44  20
 8.Paxtakor Jabbor Rasulov       18   6  1 11  32-39  19
 9.FK Qayroqqum                  18   2  1 15  12-76   7
10.FK Shahriston                 18   2  0 16  13-41   6

Top scorers:
 1.Mehrullo Boboyev (Daleron-Öroteppa) 22
 2.Azam Huseinov (Daleron-Öroteppa)    20
 3.Husein Jalolov (Esxata)             16

Promotion Playoffs

Semifinals [Nov 11, 16]
Saroykamar Panj              2-1 1-1 Daleron-Öroteppa Istaravshan
Esxata Xujand                1-0 1-1 Köktosh+S Rödaki

Third Place Matches [Nov 20, 24]
Daleron-Öroteppa Istaravshan 3-1 1-2 Köktosh+S Rödaki

Final [Nov 20, 24]
Saroykamar Panj              2-2 3-1 Esxata Xujand

NB: both Saroykamar and Esxata promoted.



2012

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Mike Dryomin and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Feb 2014

(C) Copyright Mike Dryomin, Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.