Tanzania 2002

Mainland League

First Stage

Final Tables:

Group A
 1.Simba SC                   10  5  2  3 19-14 17  [Dar-es-Salaam]
 2.Bandari                    10  3  5  2  9- 7 14  [Mtibwa]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Prisons                    10  3  5  2  7- 5 14  [Mbeya]
 4.Police                     10  3  4  3 13-15 13  [Morogoro]
 5.977KJ Meru Warriors        10  2  4  4  9-13 10  [Arusha]
--------------------------------------------------
 6.CDA                        10  1  6  3  7-10  9  [Dodoma]

NB: Bandari finished second by virtue of scoring two more goals; however,
    the NSC ruled that Bandari and Prisons should play off for 2nd place

Group B
 1.Young Africans             10  6  4  0 13- 0 22  [Dar-es-Salaam]
 2.Reli (Railways)            10  4  3  3 12-10 15  [Morogoro]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Arusha FC                  10  4  2  4  8-10 14  [Arusha]
 4.Mji                        10  3  2  5  8-12 11  [Mpwapwa]
 5.Kariakoo                   10  3  2  5  8-12 11  [Lindi]
--------------------------------------------------
 6.Nazareth                   10  3  1  6  6-11 10  [Njombe]

NB: apparently Kariakoo were relegated rather than Nazareth, presumably
    a match was awarded.

Group C
 1.Mtibwa Sugar               10  7  1  2 21-10 22  [Turiani]
 2.82 Rangers                 10  4  3  3 12- 9 15  [Shinyanga]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Vijana                     10  4  3  3 15-15 15  [Dar-es-Salaam]
 4.Mmbanga                    10  3  4  3 13-14 13  [Kigoma]
 5.44KJ Karume Rangers        10  3  1  6  9-13 10  [Mbeya]
--------------------------------------------------
 6.Singida United             10  1  4  5  8-17  7  [Singida]

NB: Vijana were admitted to the second phase and 82 Rangers and
    44 KJ Karume Rangers both relegated following the non-show of
    44 KJ in round 10; this decision of the FAT was revoked by the
    National Sports Council and 82 Rangers reinstated in the second
    stage.

Group D
 1.Moro United                10  6  0  4 13- 7 18  [Morogoro]
 2.Tukuyu Stars               10  5  2  3 11-10 17  [Mbeya]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ruvu JKT                   10  4  3  3 16-14 15  [Dar-es-Salaam]
 4.Pallsons                   10  4  2  4 15-14 14  [Arusha]
 5.Coastal Union              10  2  4  4  7-11 10  [Tanga]
--------------------------------------------------
 6.Msimbazi Rovers            10  3  1  6 11-17 10  [Dar-es-Salaam] [aka Pentagon?!]

Round 1 [Apr 27,28]
Group A 
Prisons         1-0 Simba             [May 29]
Bandari         drw CDA               [May 19]
977 KJ          lt  Police Morogoro   [by 1 goal]
Group B
Young Africans  1-0 Kariakoo 
Nazareth        2-1 Mji Mpwapwa   
Reli            0-0 Arusha FC         [May 18]        
Group C
Mmbanga          -  82 Rangers 
Mtibwa Sugar    1-0 Singida United 
Vijana          2-1 44 KJ             [May 15]
Group D
Pallsons        2-1 Moro United 
Tukuyu Stars    2-2 Ruvu JKT
Msimbazi Rovers 0-1 Coastal Union

Round 2 [May 1,2]
Group A
Simba           2-3 CDA
Bandari         1-1 977 KJ
Police Morogoro 2-2 Prisons
Group B
Nazareth        0-0 Young Africans
AFC             0-1 Mji Mpwapwa      
Kariakoo        1-2 Reli
Group C
Mtibwa Sugar    4-0 44KJ
Singida United  1-1 82 Rangers
Mmbanga         2-2 Vijana            [1-1?]
Group D
Coastal Union   0-1 Moro United
Pallsons        1-0 Tukuyu Stars
Ruvu JKT        2-1 Msimbazi Rovers

Round 3 [May 4,5]
Group A
Simba           1-1 Bandari           [May 8]
CDA             0-0 Police Morogoro
977 KJ          0-0 Prisons
Group B
Mji             drw Reli              [May 11]
Kariakoo        1-0 Nazareth
AFC             0-3 Young Africans    [May 22]  
Group C
44 KJ           2-0 Singida U.
82 Rangers      2-0 Vijana
Mmbanga         0-2 Mtibwa Sugar
Group D
Coastal U.      0-0 Tukuyu Stars
Msimbazi        1-0 Moro United
Ruvu JKT        2-2 Pallsons         

Round 4 [May 8-11]
Group A
Simba           2-0 977 KJ            [May 12]          
Police Morogoro bt  Bandari           [by 1 goal]
Prisons         0-0 CDA
Group B
AFC             bt  Nazareth       
Mji             bt  Kariakoo          [by 1 goal]
Yanga           3-0 Reli              [May 25]     
Group C
Singida United  1-1 Vijana            
82 Rangers      2-1 Mtibwa Sugar    
44 KJ           3-1 Mmbanga
Group D
Moro United     1-0 Ruvu JKT      
Tukuyu Stars    2-1 Msimbazi Rovers 
Pallsons        drw Coastal U.        [May 17]

Round 5 [May 11-14]
Group A
Simba           bt  Police Morogoro   [May 25; by 1 goal]
CDA             0-1 977 KJ
Prisons         2-0 Bandari        
Group B
AFC             2-0 Kariakoo
Nazareth        0-3 Reli
Young Africans  0-0 Mji               [May 29]
Group C
Singida U.      0-0 Mmbanga
Vijana          0-1 Mtibwa Sugar
44 KJ           2-1 82 Rangers        [abandoned at 2-1 in 89', apparently
Group D                                score stood?]
Msimbazi        0-2 Pallsons
Coastal U.      drw Ruvu JKT          [inferred]
Moro United     2-0 Tukuyu Stars   

Round 6 [Jun 1,2]
Group A
CDA             drw Simba
Prisons         0-0 Police
977 KJ          drw Bandari
Group B
Mji             2-1 Nazareth
Kariakoo        0-0 Young Africans
AFC             bt  Reli
Group C
82 Rangers       -  Mmbanga
Singiba U.       -  Mtibwa Sugar
44 KJ           lt  Vijana
Group D
Coastal U.      drw Msimbazi
Moro United     2-0 Pallsons        
Ruvu JKT        0-1 Tukuyu Stars    

Round 7
Group A
[Jun 6]
Simba           4-1 Police
[Jun 7]
977 KJ          bt  CDA               [by 1 goal]
[Jun 10]
Bandari         1-0 Prisons
Group B 
[Jun 5]
AFC              -  Mji
Young Africans  3-0 Nazareth
[Jun 12]
Reli            2-0 Kariakoo
Group C 
[Jun 5]
44 KJ            -  Mtibwa Sugar
82 Rangers       -  Singida U.
[Jun 7]
Vijana          0-2 Mmbanga
Group D 
[Jun 7]
Moro U.         3-1 Coastal Union
Tukuyu Stars    3-2 Pallsons
[Jun 9]
Msimbazi R.     2-5 Ruvu JKT

Round 8
Group A
[Jun 12]
Bandari         1-1 CDA
[Jun 19]
Police          3-3 977 KJ
Simba           2-0 Prisons
Group B 
[Jun 7]
Young Africans  2-0 AFC 
Nazareth        bt  Kariakoo 
[Jun 9]
Reli            2-0 Mji
Group C
[Jun 9]
Singida U.      1-0 44 KJ
[Jun 10]
Vijana          1-1 82 Rangers
Mtiwba Sugar    4-1 Mmbanga
Group D
[Jun 10]
Tukuyu Stars    awd Coastal Union     [awarded 2-0, Coastal U. dns]
[Jun 11]
Moro U.         3-1 Msimbazi Rovers
[Jun 12]
Pallsons        2-3 Ruvu JKT

Round 9
Group A
[Jun ?]
CDA             0-0 Prisons
[Jun 15]
Bandari         awd Police            [abd in 88' due to referee attack by 
[Jun 16]                               Police players, awarded 2-0 to Bandari?]
977 KJ          1-2 Simba
Group B
[Jun 15]
Reli             -  Young Africans
Nazareth         -  AFC               [probably away win]
Kariakoo         -  Mji            
Group C [Jun 13]
Vijana          3-1 Singida U.
Mmbanga          -  44 KJ
Mtibwa Sugar    1-0 82 Rangers
Group D 
[Jun 14]
Mismbazi R.     2-0 Tukuyu Stars
[Jun 15]
Coastal U.       -  Pallsons
Ruvu JKT        1-0 Moro U.

Round 10
Group A [Jun 23]
Bandari         2-0 Simba
Police          2-0 CDA
Prisons         2-0 977 KJ
Group C
Mmbanga          -  Singida U.        [home win?]
Mtibwa Sugar     -  Vijana            [away win?]
82 Rangers      awd 44 KJ             [awarded 2-0, 44 KJ dns]
Group D
Tukuyu Stars    1-0 Moro    

Final Tables:

Group A
 1.Simba SC                   10  5  2  3 19-14 17  [Dar-es-Salaam]
 2.Bandari                    10  3  5  2  9- 7 14  [Mtibwa]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Prisons                    10  3  5  2  7- 5 14  [Mbeya]
 4.Police                     10  3  4  3 13-15 13  [Morogoro]
 5.977KJ Meru Warriors        10  2  4  4  9-13 10  [Arusha]
--------------------------------------------------
 6.CDA                        10  1  6  3  7-10  9  [Dodoma]

NB: Bandari finished second by virtue of scoring two more goals; however,
    the NSC ruled that Bandari and Prisons should play off for 2nd place

Group B
 1.Young Africans             10  6  4  0 13- 0 22  [Dar-es-Salaam]
 2.Reli (Railways)            10  4  3  3 12-10 15  [Morogoro]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Arusha FC                  10  4  2  4  8-10 14  [Arusha]
 4.Mji                        10  3  2  5  8-12 11  [Mpwapwa]
 5.Kariakoo                   10  3  2  5  8-12 11  [Lindi]
--------------------------------------------------
 6.Nazareth                   10  3  1  6  6-11 10  [Njombe]

NB: apparently Kariakoo were relegated rather than Nazareth, presumably
    a match was awarded.

Group C
 1.Mtibwa Sugar               10  7  1  2 21-10 22  [Turiani]
 2.82 Rangers                 10  4  3  3 12- 9 15  [Shinyanga]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Vijana                     10  4  3  3 15-15 15  [Dar-es-Salaam]
 4.Mmbanga                    10  3  4  3 13-14 13  [Kigoma]
 5.44KJ Karume Rangers        10  3  1  6  9-13 10  [Mbeya]
--------------------------------------------------
 6.Singida United             10  1  4  5  8-17  7  [Singida]

NB: Vijana were admitted to the second phase and 82 Rangers and
    44 KJ Karume Rangers both relegated following the non-show of
    44 KJ in round 10; this decision of the FAT was revoked by the
    National Sports Council and 82 Rangers reinstated in the second
    stage.

Group D
 1.Moro United                10  6  0  4 13- 7 18  [Morogoro]
 2.Tukuyu Stars               10  5  2  3 11-10 17  [Mbeya]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ruvu JKT                   10  4  3  3 16-14 15  [Dar-es-Salaam]
 4.Pallsons                   10  4  2  4 15-14 14  [Arusha]
 5.Coastal Union              10  2  4  4  7-11 10  [Tanga]
--------------------------------------------------
 6.Msimbazi Rovers            10  3  1  6 11-17 10  [Dar-es-Salaam] [aka Pentagon?!]

Group A Playoff [Jul 18]
Prisons         1-0 Bandari

Relegated: CDA, Kariakoo, Singida United, Msimbazi Rovers.
Promoted: Majimaji, Twiga Sports, Police Mara, Police Kagera.

Second Stage (Vodacom Super 8 Soccer League)

Table (based on known results):

 1.Young Africans             14  7  5  2 20-10 26  [Dar-es-Salaam]
 2.Simba SC                   14  6  7  1 17- 7 25  [*7]  [Dar-es-Salaam]
 3.Prisons                    14  6  5  3 15-11 23  [Mbeya]
 4.Mtibwa Sugar               14  6  4  4 18-11 22  [Turiani]
 5.82 Rangers                 13  3  4  6 12-16 13  [*10] [Shinyanga]
 6.Reli (Railways)            13  4  1  8 14-21 13  [*10] [Morogoro]
 7.Tukuyu Stars               13  4  1  8  9-20 13  [Mbeya]
 8.Moro United                11  3  1  7  8-17 10  [*7]  [Morogoro]

NB: results of three matches (Moro vs Reli, Moro vs Tukuyu, 82 Rangers
    vs Moro) missing

 [*7] w/o goals round 7
[*10] w/o goals round 10

Round 1 
[Jul 21]
82 Rangers      2-0 Reli
Tukuyu Stars    1-0 Moro U.
Prisons         1-0 Mtibwa
[Aug 17]
Simba           1-1 Yanga

Round 2
[Jul 27]
Simba           2-0 Tukuyu Stars
Moro U.         1-0 Yanga
82 Rangers      3-3 Prisons
[Jul 28]
Reli            2-0 Mtibwa Sugar

Round 3
[Aug 3]
Reli            0-1 Simba
82 Rangers      2-1 Tukuyu Stars
[Aug 4]
Yanga           0-0 Prisons
Moro U.         0-1 Mtibwa Sugar

Round 4
[Aug 7]
Yanga           3-2 Reli
[Aug 8]
Simba           0-2 Prisons
Moro U.         2-0 82 Rangers
Tukuyu Stars    0-2 Mtibwa Sugar     

Round 5
[Aug 10]
Yanga           0-1 82 Rangers
Reli            2-3 Moro U.
[Aug 11]
Mtibwa Sugar    1-1 Simba
Prisons         0-1 Tukuyu Stars

Round 6
[Aug 14]
Tukuyu Stars    2-1 Reli
[Aug 17]
Moro U.         0-1 Prisons
[Aug 21]
Yanga           2-0 Mtibwa
[Aug 31]
82 Rangers      2-2 Simba

Round 7 
[Aug 21]
Prisons         0-1 Reli
[date?]
Mtibwa          2-1 82 Rangers
[Aug 26]
Simba           drw Moro U.
[Aug 31]
Tukuyu Stars    1-1 Yanga

Round 8
[Sep 7]
Tukuyu Stars    0-1 Simba
Yanga           2-1 Moro U.
Mtibwa Sugar    3-1 Reli
[Sep 18]
Prisons         2-1 82 Rangers

Round 9
[Sep 11]
Tukuyu Stars    1-0 82 Rangers
[Sep 14]
Reli            0-1 Yanga
[Sep 15]
Prisons         0-0 Simba
Mtibwa Sugar    5-1 Moro U.

Round 10
[Sep 18]
Yanga           4-1 Tukuyu Stars
[Sep 21]
Reli            bt  82 Rangers
[Sep 22]
Simba           0-0 Mtibwa Sugar
[Oct 30]
Moro U.         0-3 Prisons

Round 11
[Sep 22]
Tukuyu Stars    0-1 Prisons
[Sep 25]
Simba           3-0 82 Rangers
[Oct 29]
Mtibwa          1-2 Yanga
[date unknown but already played]
Moro U.          -  Reli              [draw?]

Round 12
[Oct 29]
Simba           4-1 Reli
[Nov 2]
Moro U.          -  Tukuyu Stars      [away win?]   
[Nov 13]
82 Rangers      0-0 Mtibwa Sugar
Prisons         1-4 Yanga

Round 13
[Sep 25]
Prisons         1-1 Reli
[Oct 30]
Mtibwa Sugar    3-0 Tukuyu Stars
[Nov 3]
82 Rangers      0-0 Yanga
[Nov 13]
Moro U.         0-2 Simba

Round 14
[Nov 6]
Reli            3-1 Tukuyu Stars
Prisons         0-0 Mtibwa Sugar
82 Rangers       -  Moro U.           [home win or draw?]
[Nov 10]
Yanga           0-0 Simba

Table (based on known results):

 1.Young Africans             14  7  5  2 20-10 26  [Dar-es-Salaam]
 2.Simba SC                   14  6  7  1 17- 7 25  [*7]  [Dar-es-Salaam]
 3.Prisons                    14  6  5  3 15-11 23  [Mbeya]
 4.Mtibwa Sugar               14  6  4  4 18-11 22  [Turiani]
 5.82 Rangers                 13  3  4  6 12-16 13  [*10] [Shinyanga]
 6.Reli (Railways)            13  4  1  8 14-21 13  [*10] [Morogoro]
 7.Tukuyu Stars               13  4  1  8  9-20 13  [Mbeya]
 8.Moro United                11  3  1  7  8-17 10  [*7]  [Morogoro]

NB: results of three matches (Moro vs Reli, Moro vs Tukuyu, 82 Rangers
    vs Moro) missing

 [*7] w/o goals round 7
[*10] w/o goals round 10

Topscorers (only final stage): 
Henry Morris (Prisons)   11 
Emmanuel Gabriel (Simba)  7
Ulimboka Mwakingwe (Reli) 5
Jemdari Said (82 Rangers) 5


Zanzibar Premier League

Top Final Table:

 1.Mlandege
 2.Polisi [aka Police]
 3.KMKM


Union Super League

Round 1 [Nov 17]
Mlandege        2-1 Simba
  [Juma Mgunda 22, Mohamed Golo 85; Athumani Machupa 70]
Yanga           0-0 Polisi

Round 2 [Nov 19]
Yanga           1-1 Prisons
  [Salvatory Edward 82; Henry Morris 27]
Mlandege        1-1 KMKM
  [Abdi Kassim 44; Hassan Ramadhani 43]

Round 3 [Nov 21]
Prisons         2-2 Polisi
  [Ramadhani Katamba 41, Crisent Ligamba 65; Khamis Sufiani 46,
   Shomari Khamis 77]
KMKM            0-1 Simba
  [Yusuf Macho 73]

Tables:

Group 1 [National Stadium, Dar es Salaam]
 1.Prisons                     2  0  2  0  3- 3  2  [Mbeya]
 2.Polisi                      2  0  2  0  2- 2  2
 3.Young Africans              2  0  2  0  1- 1  2  [Dar-es-Salaam]

Group 2 [Amaan Stadium, Zanzibar]
 1.Mlandege                    2  1  1  0  3- 2  4
 2.Simba SC                    2  1  0  1  2- 2  3  [Dar-es-Salaam]
 3.KMKM                        2  0  1  1  1- 2  1
 
Semifinals [Nov 24]
Prisons         0-2 Simba 
  [Joseph Kaniki 29, Yusuf Macho 69]
Mlandege        2-1 Polisi

Final [Nov 26, Amaan stadium, Zanzibar]
Mlandege        0-1 Simba             [aet]
  [Athumani Machupa 112]
  [Mlandege: Farouk Ramadhan, Ali Juma, Said Abdallah, Juma Simai, Malale
             Hamsini, Risasi Issa, Juma Silima, Ramadhan Hamza `Kidilu', 
             Haji Mwinyi (Ramadhan Golo 64), Salum Ussi, Abdi Kassim.
             Coach: Shaaban Ramadhan.
   Simba: Kevin Mhagama, Said Sued, Boniface Pawasa, Patrick Betwel, Selemani
          Matola, Ulimboka Mwakigwe (Stephen Mapunda 67), Emmanuel Gabriel, 
          Madaraka Selemani (Athumani Machupa 52), Joseph Kaniki, Mark Sirengo
          (Yusuf Macho). Coach: James Siang'a.
   Ref: Ali Juma]

NB: Simba qualified for African Champions League, Mlandege for CAF Cup;
    however, the FAT failed to confirm Mlandege's participation to CAF
    and Simba only entered because they submitted all info (squad list,
    confirmation) directly to CAF themselves.



Tusker Challenge Cup 2002 (second edition)

[Mar 1]
Yanga         1-0 Moro United
[Mar 3]
Prisons       2-1 Vijana
[Mar 5]
Yanga          -  Pallson

Final [Mar 31]
Simba         4-1 Young Africans


Football Association of Tanzania Cup (Mainland FA Cup) 2002

Start Nov 16

Participants (26):
Simba Sports Club
Young Africans Sports Club (Yanga) 
Mtibwa Sugar (Morogoro)
Pan African
Temeke Squad
Villa Squad
Wakati Ujao
Yetu Africa
White Lake
Twiga Stars
Baker Rangers (Rovers?) (Manzese)
Stilleto (Iringa)
Bende Boys (Rukwa)
Fire Rivers (Tabora)
Reli (Kigoma)
Prisons (Tanga) 
Old Stars 
Geita Mine (Mwanza)
Coastal Union (Tanga)
Pallsons (Arusha)
Mímbanga FC (Kigoma)
Police (Morogoro)
Nazareth (Njombe)
JKT Ruvu (Coast Region) 
Vijana (Dar es Salaam)
(one club missing - Mara or Magareza also entered)

both finalists enter Nyerere Cup

NB: teams divided into two groups; Group A contains first level 
    (Premier League) clubs, Group B lower level clubs (division 1 to 4)

Round 1
[Nov 16]
Coastal Union  -  Pallsons 
Mmbanga FC     -  Polisi 
Nazareth      lt  Ruvu JKT
Geita Mines   lt  Fire Rovers
Mara           -  Magereza
Pan African    -  Yetu Africa
Villa Squad    -  Wakati Ujao
Stilleto       -  Bende Boys

NB: Mtibwa, Yanga, Simba, Tukuyu byes until quarter-finals;
    other teams played two rounds before quarter-finals.

Quarterfinals
[date ?]
Baker Rangers bt  Fire Rovers (Tabora)
[Nov 26]
Mtibwa Sugar  0-0 Yanga          [aet, 3-1 pen]  
[Dec 1]
Simba         3-2 Tukuyu Stars  

Semifinals [Dec 9]
Simba         1-2 Baker Rangers (Manzese)
Mtibwa Sugar  1-1 JKT Ruvu Stars [aet, 1-4 pen]

Final [Dec]
Baker Rangers lt  JKT Ruvu Stars


Nyerere Cup 2002

played between finalists of Mainland Cup (FA Cup above) and 
Zanzibar Cup (Mapinduzi Cup).

Final [Dec 14, Zanzibar]
KMKM          0-1 JKT Ruvu Stars

JKT Ruvu Stars qualified for African CWC 2003; however, the FAT
failed to confirm their participation to CAF.




Arusha District Football League 2002

NB: 4th level league

Top Final Table:

 1.Christ Church Parish (Arusha)   5  3  1  1   10  Promoted
 2.St. Steven Parish               5  3  0  2    9  Promoted
 3.Arusha Bus Stand 
 4.Canada-Tanzania 
 5.St. James Parish B

NB: 2001 winners were St. James Parish, who were promoted to
    the third division regional league

2001

2003

list of champions


About this document

Source: IPP Media; with thanks to Barry Baker

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 6 Dec 2006

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2002/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.