Tanzania 2003

Mainland League

First Stage

Tables:

Group A
 1.Young Africans      10  6  3  1  22- 7  21  Qualified  [Dar-es-Salaam]
 2.Pallsons            10  6  1  3  15-12  19  Qualified  [Arusha]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Vijana              10  4  4  2  10- 7  16  [Dar-es-Salaam]
 4.Tukuyu Stars         9  4  2  3  10-10  14  [Mbeya]
---------------------------------------------
 5.977KJ Meru Warriors 10  1  4  5   5-15   7  Relegated  [Arusha]
 6.Police Kagera        9  1  0  8   4-17   3  Relegated  [Bukoba]
NB: Yanga are playing in Arusha as alternative home ground

Group B
 1.Simba SC            10  5  3  2  14- 8  18  Qualified  [Dar-es-Salaam]
 2.Arusha FC           10  4  3  3  15- 9  15  Qualified  [Arusha]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Majimaji            10  4  2  4   8-13  14  [Songea]
 4.Mji                 10  4  1  5   9-12  13  [Mpwapwa]
---------------------------------------------
 5.Police Moro         10  3  3  4  12-13  12  Relegated  [Morogoro]
 6.Coastal Union       10  3  2  5  12-15  11  Relegated  [Tanga]

Group C
 1.Mtibwa Sugar         9  5  2  2  18- 7  17  Qualified  [Turiani]
 2.Twiga Sports        10  5  2  3  12-12  17  Qualified  [Dar-es-Salaam]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.44KJ Karume Rangers 10  4  3  3  14-11  15  [Mbeya]
 4.Bandari              9  4  1  4   5- 8  13  [Mtibwa]
---------------------------------------------
 5.Nazareth             9  2  3  4   7-12   9  Relegated  [Njombe]
 6.Police Mara          9  2  1  6   8-14   7  Relegated  [Musoma] 
NB: Twiga are playing in Sambawanga as alternative home ground

Group D
 1.Prisons             10  6  3  1  12- 4  21  Qualified  [Mbeya]
 2.Kahama 82 Rangers   10  6  1  3  15- 7  19  Qualified  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Moro United         10  4  2  4  14-15  14  [Morogoro]
 4.Ruvu Stars          10  5  2  3  12-10  17  [Dodoma]
----------------------------------------------
 5.Mmbanga             10  3  1  6  12-19  10  Relegated  [Kigoma]
 6.Reli (Railways)     10  1  1  8   7-17   4  Relegated  [Morogoro]
      
NB: Reli, sponsored by the Tanzania Railways Corporation, were disbanded
    on July 3, 2003 due to financial problems.

Round 1 
[May 24]
Yanga          4-0 Police Kagera 
Pallsons       2-3 Vijana
Tukuyu Stars   3-0 Meru Warriors
Mji            2-0 Police Moro 
Coastal Union  1-1 AFC 
Mmbanga        drw Reli 
Ruvu Stars     0-2 Kahama Rangers 
[May 25]
Prisons        3-2 Moro United
[Jun 28]
Majimaji       0-0 Simba
Bandari         -  Mtibwa S.
Nazareth        -  Police Mara
Karume R.       -  Twiga

Round 2
[May 28]
Prisons        drw Kahama U.
Moro U.         -  Ruvu Stars
Police Kagera  0-2 Vijana
Tukuyu Stars    -  Pallsons
Mji            2-0 Coastal Union
Majimaji       1-0 AFC
Twiga           -  Bandari
Meru Warriors  ppd Yanga
[later9
Mtibwa         1-1 Nazareth

[May/Jun ?]
Majimaji       2-1 Coastal Union

Round 3
[Jun 1]
Tukuyu Stars   0-1 Vijana
Reli           0-1 Prisons
[Jun 2]
Kahama U.      2-0 Mmbanga 

Round 4?
[Jun 6]
Yanga          5-0 Tukuyu Stars
Vijana         drw Meru Warriors
Majimaji       1-0 Police Morogoro
Prisons        1-0 Ruvu Stars
[date?]
Kahama U.      2-0 Reli

[Jun 11]
AFC            2-0 Mji
[Jun 12]
Simba          1-1 Coastal Union
Moro U.        3-2 Mmbanga
Pallsons       1-0 Police Kagera

[Jun 14]
AFC            1-0 Simba
Mji            drw Majimaji
Coastal Union   -  Police Morogoro
Prisons        bt  Mmbanga
Reli           2-3 Ruvu Stars
Vijana         1-1 Yanga
Meru W.        1-2 Pallsons
Tukuyu Stars   1-0 Police Kagera
Mtibwa S.      2-0 Twiga
Bandari        1-0 Police Mara
Nazareth        -  Karume Rangers
Moro U.        bt  Kahama Rangers

[Jun 18]
Simba          2-0 Mji
Vijana          -  Pallsons
Meru W.         -  Tukuyu Stars
Reli           1-2 Mmbanga

[Jun 25]
Meru W.        0-2 Yanga           
Police Moro    2-2 Simba
Ruvu Stars     2-1 Mmbanga
Kahama U.       -  Prisons

[end of June]
Pallsons       0-3 Yanga  

[Jul 1]
Simba          2-1 AFC             [in Morogoro]
Meru W.        0-0 Vijana
Majimaji       1-0 Mji
Prisons        awd Reli            [awarded 2-0, Reli dns]

[Jul 2]
Police Moro    2-1 Coastal Union
Nazareth       abd Mtibwa S.       [abandoned at 1-1 in 85', replay Aug 2]
Bandari         -  Twiga
Karume Rangers  -  Police Mara

NB: on July 3, Reli were disbanded.

[Jul 5]
Tukuyu Stars   ppd Yanga
Police Moro     -  Mji
AFC             -  Coastal Union
Twiga           -  Nazareth
Mtibwa S.       -  Police Mara
Mmbanga         -  Moro U.  
[Jul 6]
Reli           awd Kahama U.       [awarded 0-2, Reli disbanded]
[Jul 9]
Meru W.        1-1 Yanga           
Police Moro    0-1 Simba
Coastal Union  2-0 Mji
Mtibwa S.      4-1 Karume Rangers
Nazareth        -  Bandari
[Jul 10]
AFC            4-1 Majimaji
Police Mara    awd Twiga           [awarded 0-2, Police Mara dns]

[Jul ?]
Mji            1-0 Simba

[Jul 12]
Ruvu Stars     n/p Reli            [Reli disbanded]
[Jul 13]
AFC            1-1 Police Moro
Coastal Union  2-0 Majimaji
Yanga          n/p Pallsons        [Pallsons dns as match moved from Arusha to
[Jul 14]                            Dodoma at short notice, replay Aug 2]
Kahama U.      awd Moro United     [awarded 2-0, Moro withdrew at 1-1 in 81']
[Jul 15]
Vijana         0-1 Pallsons
[Jul 16]
Simba          3-1 Majimaji
[Jul 17]
Police Kagera  lt  Yanga
[Jul 19]
Coastal Union  1-3 Simba        
Majimaji       1-0 Police Moro
Mji            bt  AFC
Pallsons       bt  Vijana
Police Kagera   -  Tukuyu Stars
[Jul 21]
Tukuyu Stars   1-0 Yanga

[Aug 2]
Yanga          1-1 Pallsons        
Police Mara    1-2 Twiga Sports
Nazareth       n/p Mtibwa Sugar 

[Aug 6]
Yanga          3-0 Vijana          [in Dodoma]
Nazareth       1-4 Karume Rangers
Mtibwa S.      3-1 Twiga Sports

Tables:

Group A
 1.Young Africans      10  6  3  1  22- 7  21  Qualified  [Dar-es-Salaam]
 2.Pallsons            10  6  1  3  15-12  19  Qualified  [Arusha]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Vijana              10  4  4  2  10- 7  16  [Dar-es-Salaam]
 4.Tukuyu Stars         9  4  2  3  10-10  14  [Mbeya]
---------------------------------------------
 5.977KJ Meru Warriors 10  1  4  5   5-15   7  Relegated  [Arusha]
 6.Police Kagera        9  1  0  8   4-17   3  Relegated  [Bukoba]
NB: Yanga are playing in Arusha as alternative home ground

Group B
 1.Simba SC            10  5  3  2  14- 8  18  Qualified  [Dar-es-Salaam]
 2.Arusha FC           10  4  3  3  15- 9  15  Qualified  [Arusha]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Majimaji            10  4  2  4   8-13  14  [Songea]
 4.Mji                 10  4  1  5   9-12  13  [Mpwapwa]
---------------------------------------------
 5.Police Moro         10  3  3  4  12-13  12  Relegated  [Morogoro]
 6.Coastal Union       10  3  2  5  12-15  11  Relegated  [Tanga]

Group C
 1.Mtibwa Sugar         9  5  2  2  18- 7  17  Qualified  [Turiani]
 2.Twiga Sports        10  5  2  3  12-12  17  Qualified  [Dar-es-Salaam]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.44KJ Karume Rangers 10  4  3  3  14-11  15  [Mbeya]
 4.Bandari              9  4  1  4   5- 8  13  [Mtibwa]
---------------------------------------------
 5.Nazareth             9  2  3  4   7-12   9  Relegated  [Njombe]
 6.Police Mara          9  2  1  6   8-14   7  Relegated  [Musoma] 
NB: Twiga are playing in Sambawanga as alternative home ground

Group D
 1.Prisons             10  6  3  1  12- 4  21  Qualified  [Mbeya]
 2.Kahama 82 Rangers   10  6  1  3  15- 7  19  Qualified  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Moro United         10  4  2  4  14-15  14  [Morogoro]
 4.Ruvu Stars          10  5  2  3  12-10  17  [Dodoma]
----------------------------------------------
 5.Mmbanga             10  3  1  6  12-19  10  Relegated  [Kigoma]
 6.Reli (Railways)     10  1  1  8   7-17   4  Relegated  [Morogoro]
      
NB: Reli, sponsored by the Tanzania Railways Corporation, were disbanded
    on July 3, 2003 due to financial problems.


Qualified for 8-team championship playoff ('Super Eight'):
Yanga, Prisons, Kahama, Simba, AFC, Twiga Sports, Pallsons, Mtibwa Sugar

Relegated: Mmbanga, Reli, Police Kagera, Meru Warriors, Police Morogoro,
           Coastal Union, Police Mara, Nazareth

NB: in January 2004, five months after the end of the league (!),
    Mmbanga announced their intention to challenge their relegation 
    in court, claiming the regulations stipulated only one team to
    be relegated from each group.


Super Eight 

Final Table (missing goals of many matches):

 1.Simba               14  6  7  1  16-10  25  [Dar-es-Salaam]
 2.Prisons             14  6  6  2  12- 9  24  [Mbeya]
 3.Mtibwa Sugar        14  6  5  3  16-12  23  [Turiani] 
 4.Yanga               14  6  5  3  19-14  23  [Dar-es-Salaam]
 5.Pallsons            14  7  2  5   7- 7  23  [Arusha]
 6.Arusha FC           14  5  3  6   7-11  18  [Arusha]
 7.Twiga Sport         14  4  1  9   9-13  13  [Dar-es-Salaam]
 8.Kahama 82 Rangers   14  0  3 11   5-15   3   

NB: Mtibwa are known to have scored 23 goals.

Top-4 qualified for Union League.
Round 1 
[Aug 27]
Yanga          2-1 Prisons           [at Morogoro]
Mtibwa S.      3-1 Twiga             [at Morogoro]
AFC            0-1 Pallsons          [at Morogoro]
[Oct 23]
Simba          2-2 Kahama 

Round 2
[Aug 30]
Yanga          0-1 Pallsons
AFC            0-0 Prisons
[Aug 31]
Simba          0-1 Mtibwa S.
[Sep 15]
Twiga          2-0 Kahama

Round 3
[Sep 2]
AFC            1-1 Yanga
[Sep 3]
Pallsons       0-0 Mtibwa S.
Kahama         0-0 Prisons
[Sep 30]
Simba          2-0 Twiga

Round 4
[Sep 6]
Kahama         1-2 Yanga           
[Sep 8]
Prisons        2-1 Mtibwa S.
Twiga          ppd AFC               [National Stadium's management 
[Sep 10]                              refused to let the teams play]
Simba          2-2 Pallsons
[Sep 27]
Twiga          0-1 AFC

Round 5
[Sep 13]
Mtibwa S.      1-2 Yanga
Twiga          1-0 Pallsons
[date?]
AFC            3-1 Kahama            [inferred]
[Oct 12]
Simba          1-1 Prisons

Round 6
[Sep 17]
Yanga          1-0 Twiga
Prisons        3-1 Pallsons
Mtibwa S.      3-0 Kahama
[Oct 16]
AFC            0-1 Simba

Round 7
[Sep 25?]
Mtibwa S.      3-2 AFC               [inferred]
Prisons        1-1 Twiga             
[Sep 23]
Pallsons       1-0 Kahama    
[Sep 28]
Yanga          2-2 Simba

Halfway Table:

 1.Yanga                7  4  2  1  10- 7  14  [Dar-es-Salaam] 
 2.Mtibwa Sugar         7  4  1  2  12- 7  13  [Turiani]
 3.Pallsons             7  3  2  2   6- 6  11  [Arusha]
 4.Simba                7  2  4  1  10- 8  10  [Dar-es-Salaam]
 5.Prisons              7  2  4  1   8- 6  10  [Mbeya]
 6.Arusha FC            7  2  2  3   7- 7   8  [Arusha]
 7.Twiga Sport          7  2  1  4   5- 8   7  [Dar-es-Salaam]
 8.Kahama 82 Rangers    7  0  2  5   4-13   2    

[Oct 26]
Yanga          0-0 Kahama

[Oct 28]
Pallsons       1-0 Yanga
Prisons        1-1 Simba

[Nov 2]
Simba          0-0 Yanga

[dates unknown]
Kahama         lt  Mtibwa 
Prisons        bt  Kahama
Pallsons       bt  Prisons
Twiga          lt  Prisons   
Prisons        bt  AFC
Kahama         lt  Twiga     
AFC            bt  Twiga             [probably awarded 2-0]  
Pallsons       bt  Twiga             [probably awarded 2-0]  
AFC            drw Mtibwa
Mtibwa         bt  Pallsons
Pallsons       lt  AFC

[Nov 5]
Mtibwa S.      0-0 Simba
[Nov 6]
Yanga          2-0 AFC

[Nov 17, inferred]
Kahama         lt  AFC
[Nov 18]
Kahama         1-2 Simba
Twiga          1-3 Yanga             [at Morogoro]
[Nov 19]
Mtibwa         0-0 Prisons

[Nov 20]
Kahama         lt  Pallsons
[Nov 22]
Simba          bt  Twiga
[Nov 23]
Yanga          2-2 Mtibwa            [at Tanga]
[Nov 24]
Pallsons       0-1 Simba

Final Round [Nov 26]
Prisons        3-2 Yanga          
Simba          2-0 AFC
Twiga          3-2 Mtibwa

Final Table (missing goals of many matches):

 1.Simba               14  6  7  1  16-10  25  [Dar-es-Salaam]
 2.Prisons             14  6  6  2  12- 9  24  [Mbeya]
 3.Mtibwa Sugar        14  6  5  3  16-12  23  [Turiani] 
 4.Yanga               14  6  5  3  19-14  23  [Dar-es-Salaam]
 5.Pallsons            14  7  2  5   7- 7  23  [Arusha]
 6.Arusha FC           14  5  3  6   7-11  18  [Arusha]
 7.Twiga Sport         14  4  1  9   9-13  13  [Dar-es-Salaam]
 8.Kahama 82 Rangers   14  0  3 11   5-15   3   

NB: Mtibwa are known to have scored 23 goals.

Topscorer (Super Eight only): Abdallah Juma (Mtibwa) 7

Top-4 qualified for Union League.

Twiga will play in Tanga next season (2004; Dar-es-Salaam teams
cannot play in the local National Stadium due to renovation)


Zanzibar League

[Sep 10]
KMKM           abd Mlandege          [abandoned at 1-1 at half-time,
   following the death of KMKM coach Mzee Kheri who had collapsed in
   25' after venting his anger to one of his players who failed to
   score from a rebound]

Final Ranking

 1.Jamhuri
 2.Mlandege
 3.Polisi
 4.Maendeleo


Union League (played as knock-out tournament)

Quarterfinals [Dec 10]
Simba          4-0 Maendeleo         [Jamhuri Stadium, Morogoro]
Prisons        2-0 Polisi            [Mkwakwani Stadium, Tanga]
Mlandege       1-3 Mtibwa            [Amaan stadium, Zanzibar]
Jamhuri        w/o Yanga             [Gombani stadium, Chakechake]
  [Yanga did not show for their match, after going to court in
   protest to the format change and being granted a temporary 
   injunction by Ilala District magistrate Agatha Kabuta pending 
   hearing of a suit the club filed against the Football Association 
   of Tanzania (FAT) (final decision due in February 2004)]

NB: following the injunction against FAT continuing the Union League,
    the FAT and ZFA decided to inscribe Mainland champions Simba for 
    the CAF Champions Cup and Zanzibar champions Jamhuri for the new
    Confederation Cup; as Jamhuri declined the registration by FAT
    and ZFA, stating they were not ready for the challenge, FAT and
    ZFA decided to inscribe Mtibwa Sugar for the Confederation Cup 
    instead, provided they will play their home matches at Amaan
    stadium in Zanzibar.  Meanwhile Yanga have petitioned the same
    Ilala Disctrict court to dissolve FAT or jail its leaders...

Semifinals [Dec 12]
Simba          n/p Prisons           [Jamhuri Stadium, Morogoro]
Mtibwa         3-0 Jamhuri           [Amaan stadium, Zanzibar]

NB: FAT also decided to simply scrap the remainder of the Union
    League, regardless of the final outcome of the legal procedures.
    The Simba vs Prisons semifinal was not played.

Final [Dec 14, Jamhuri Stadium, Morogoro - cancelled]
Simba/Prisons  n/p Mtibwa



Tusker Challenge Cup 2003 (third edition)

Group A
[Apr 28]
Yanga         1-0 Prisons
[May 1]
Kahama U.     3-2 Prisons    
[May 4]
Yanga         2-0 Kahama U.     

Final Ranking
 1.Yanga            2  2  0  0  3- 0  6
 2.Kahama United    2  1  0  1  3- 4  3  [*]
 3.Prisons          2  0  0  2  2- 4  0

[*] formerly 82 Rangers (Shinyanga)

Group B
[Apr 29]
Mtibwa S.     1-0 Tukuyu Stars
[May 3]
Simba         2-0 Mtibwa S.
[May 5]
Simba         4-1 Tukuyu Stars

Final Table:
 1.Simba            2  2  0  0  6- 1  6
 2.Mtibwa Sugar     2  1  0  1  1- 2  3
 3.Tukuyu Stars     2  0  0  2  1- 5  0

Semifinals
[May 7]
Mtibwa S.     2-1 Yanga
[May 8]
Kahama U.     0-2 Simba

Third Place Match [May 10]
Yanga         1-3 Kahama United

Final [May 11]
Simba         1-0 Mtibwa Sugar
  [Emmanuel Gabriel 24; red card: Amri Said (S) 69]
  [Simba: Farouk Ramadhan, Said Sued, Amri Said, Boniface Pawasa, 
          Christopher Alex, Athumani Machupa (Lubigisa Lubigisa 72), 
          Selemani Matola (Patrick Betwel 65), Yusuf Macho, 
          Emmanuel Gabriel, Ulimboka Mwakingwe (Stephen Mapunda 80);
   Mtibwa: Abdul Salim, Mecky Mexime, Alphonce Modest, Geoffrey Magori,
           Lulanga Mapunda, Omar Kapilima, Kassim Issa, Shaaban Nditi, 
           Abdallah Juma, Joseph Kaniki (Thomas Mashalla 45),
           Zuberi Katwila (Salhina Mjengwa 64)]

NB: by winning their third straight Tusker Cup, Simba are
    allowed to keep the trophy,


Second Level 2003

Mainland League First Division

Start scheduled for Oct 18.

Participants (20):
Kariakoo FC (Lindi)
Msimbazi Rovers
Singida United
Police Dodoma
Abajalo
Express SC
Musoma Shooting Stars
Magereza Tanga
Pamba 
Police Singida
Cosmopolitan
Trans Camp FC (Dar es Salaam; play at Tandika, Temeke district)
Milan
Mkunguni
Cardiff
Kumbukumbu
Toto Africa
Katavi
Pan African 
Villa Squad

NB: few teams have so far confirmed participation; the original
    deadline of Sep 3 was extended to Oct 17 but will presumably
    be extended again; Lipuli FC (Iringa) have expressed 'shock'
    for not being listed among the participants; it is also unclear
    why CDA (Dodoma) are not included.
NB: 4 teams to be promoted to Premier Division 2004 (which will
    have 20 teams rather than 24 as in 2003)

Promoted: Trans Camp FC (Dar es Salaam), Kariakoo (Lindi),
          Police (Dodoma) and Reli (Kigoma)

Trans Camp are a team of the Tanzania People's Defence Forces
(which withdrew their previous support of 82 Rangers (now known as 
Kahama United), Meru Warriors and Karume Rangers).

NB: how the FAT could promote Reli in spite of them not featuring among
    the initial list of participants is unclear.


2002

2004 (Mainland)

2004 (Zanzibar)

list of champions

list of cup winners


About this document

Source: IPP Media

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 24 Oct 2004

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2002/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.