Tanzania (Mainland) 2005

Mainland League

Reported Final Table:

 1.Young Africans      28 18  7  3  43-16  61  Champions  [Dar-es-Salaam]
 2.Moro United         28 17  7  4  38-15  58  [Morogoro]
 3.Simba SC            28 16  8  4  36-20  56  [Dar-es-Salaam]
 4.Kagera Sugar        28 13  7  8  33-21  46  [Bukoba]
 5.Ashanti United SC   28 11 12  5  31-22  45  [Dar-es-Salaam]
 6.JKT Ruvu Stars      28 12  7  9  39-29  43  [Dodoma]
 7.Mtibwa Sugar        28 11  6 11  41-30  39  [Turiani]
 8.Polisi Dodoma       28  8 10 10  24-30  34  [Dodoma]
 9.Transit Camp FC     28  7  9 12  22-37  30  [Dar-es-Salaam]
10.Arusha FC           28  6 11 11  28-35  29  [Arusha]
11.Prisons             28  6 11 11  25-32  29  [Mbeya]
12.Bandari             28  8  5 15  25-39  29  [Mtwara]
13.Twiga Sports        28  5 10 13  20-32  25  [Dar-es-Salaam]
14.Kahama United       28  3 12 13  20-38  21  [Shinyanga]
---------------------------------------------
15.Majimaji            28  5  6 17  16-43  21  Relegated  [Songea]
16.Mji Mpwapwa         withdrew                Relegated  [Mpwapwa]

NB: Mji Mpwapwa withdrew on Sep 21; all their matches were annulled;
    total goal difference +2

Round 1 
[Mar 26]
AFC                0-0 Simba  
Young Africans     2-1 Moro United 
  [Abuu Ramadhani, Omari Kapilima; Masota Kiziza]
Majimaji           1-0 Prisons
  [Stephen Mapunda]
Polisi Dodoma      1-0 Mji Mpwapwa 
  [Masota Kiziza]
Twiga              1-3 JKT Ruvu 
  [Mashaka Ayoub; Sosthenes Manyasi, Jaffar Mwaimu, Kessy Mapande]
[Mar 27]
Bandari            2-3 Mtibwa Sugar 
  [Sammy Kessy (2); Omari Matu (3)]

Round 2 [Mar 30]
Majimaji           1-1 Mtibwa Sugar
  [Sadat Luambano (Ruvu Kiwaga?) 89; Omari Matuta 20]
Bandari            1-0 Prisons
  [Ali Manzi]
Kahama United      0-0 Transit Camp           [inferred]
Twiga              1-1 Simba 
  [Japhet Mamboleo 90; Athuman Machupa 74]
Polisi Dodoma      0-1 Yanga 
  [Abuu Ramadhani]
AFC                1-1 Mji Mpwapwa 
  [Dan Mrwanda; Betwel Sanga]
Moro United        1-0 JKT Ruvu 
  [Shaaban Mkongwe]

Round 3
[Apr 2]
Simba              0-1 Moro United           
Mji Mpwapwa        1-3 Majimaji
  [Halfa Said; Said Mshamu, Steven Mapunda, Saadat Luambano]
Prisons            3-2 Twiga
Yanga              2-0 Bandari
[Apr 3]
Mtibwa Sugar       4-0 Polisi Dodoma
JKT Ruvu           4-1 AFC     

Round 4
[Apr 6]
Yanga              2-0 Twiga
  [John Barasa 26, Omary Kapilima 90]
Prisons            0-0 Moro United          
JKT Ruvu           0-0 Kahama United
Mji Mpwapwa        0-1 Bandari                [inferred]
[Apr 7]
Simba              1-3 Polisi Dodoma
  [Athumani Machupa 62; Bantu Admini 13, Athumani Iddy 19,
   Bonaventure Mteza 52]
Transit Camp       2-1 Majimaji
  [Alexander Wilson 56, Nassoro Hamduni 65; Steven Mapunda 28]

[Apr 9]
Transit Camp       0-1 Yanga
  [Omary Kapilima 62]
Polisi Dodoma      1-1 Prisons
Twiga              1-1 Bandari
Kahama United      0-0 AFC
[Apr 10?]
Mji Mpwapwa        0-1 Simba
  [Ulimboka Mwakingwe 15]
JKT Ruvu           1-2 Mtibwa Sugar           [0-2?]

Round 5 
[Apr 13]
Majimaji           0-4 Simba 
  [Sudi Abdallah 6, Nurdin Msiga 50, Musa Hassan 62,
   Ulimboka Mwakingwe 70]
Prisons            0-1 JKT Ruvu               [inferred]
AFC                2-2 Yanga 
  [Patrick Mrope 11, Salum Kitu 71; Abu Ramadhani 33, Gula Joshua 85]
Mtibwa Sugar       3-0 Transit Camp 
Moro United        2-1 Polisi Dodoma  
Kahama United      1-1 Twiga                  [inferred; 0-0?]
[Jun 15]
Bandari             -  Kagera Sugar
[Jun 18]
Ashanti United      -  Mji Mpwapwa

Round 6
[Apr 16]
Mtibwa Sugar       0-1 Moro United
AFC                0-1 Transit Camp    
[Apr 17]
Yanga              1-2 Simba
  [Aron Nyanda 39; Nuru Msigwa 43, Athumani Machupa 64]
Bandari            3-0 Majimaji      
Polisi Dodoma      1-2 JKT Ruvu               [inferred]

Inferred Results [home/away unclear; Apr/May] 
Kagera Sugar       1-1 Majimaji
Moro United        2-0 Kahama United
Ashanti            1-0 Kagera Sugar        
Ashanti            2-1 Mji Mpwapwa  
Prisons            1-1 Ashanti                [0-0?]
Prisons            0-0 Kagera Sugar           [1-1?]
Ashanti            1-1 Kahama United          [2-2?]  
Kagera Sugar       2-1 Kahama United          [1-0?]     

[Apr 30]
Kagera Sugar       4-0 Transit Camp
  [Maiko Katende 6, 24, 68, Amri Kumba 74]

[May 4]
Kagera Sugar       2-1 Arusha FC              [inferred]

[May 9]
Mtibwa Sugar       0-2 Ashanti    
[May 13]
Mtibwa Sugar       1-2 Kagera Sugar  
  [Moja Liseki 1-0; Michael Katende 50, 90]

[May 14]
Simba              1-0 Prisons
Twiga              0-0 Majimaji               [inferred; 1-1?]
Transit Camp       2-1 Bandari
Polisi Dodoma      2-1 Kahama  
Yanga              5-0 Mji Mpwapwa     
[May 15]
Moro United        2-0 AFC
  [Nsajigwa Job 30, Ali Yusuph 40]
JKT Ruvu           0-1 Ashanti

[May 18]
Simba              1-1 Ashanti
Kagera Sugar       1-1 Yanga
Moro United        1-0 Majimaji
Kahama United      1-1 Prisons
Polisi Dodoma      0-0 Bandari                [not played?]
Transit Camp       3-2 JKT Ruvu 
Twiga              3-1 Mji Mpwapwa

[May 19]
AFC                1-1 Mtibwa Sugar   

[May 21]
Mji Mpwapwa        2-1 Transit Camp 
AFC                1-3 Twiga Sport         [0-1?]
Majimaji           1-1 Polisi Dodoma       [inferred]
Ashanti U.         0-1 Moro U. 
  [Pitchhou Kongo 16]
Kagera Sugar       1-2 JKT Ruvu  
  [Sudi Ahadi 56; John Magongo 1, Revocatus Marwa 0-2]
[May 22]
Mtibwa Sugar       0-1 Simba               
Bandari             -  Kahama U.           [Bandari won?]

[May 25]
Simba              0-1 Kagera Sugar 
  [Shingwe Mussa 67]
JKT Ruvu           1-1 Yanga
Mji Mpwapwa        0-1 Moro U. 
  [Aziz Hunter]
Mtibwa Sugar       1-0 Twiga
Polisi Dodoma      1-0 Ashanti U.     
  [Sadick Bigambo 67]
Majimaji           2-0 Kahama U.
Bandari            awd AFC                 [awarded 2-0, AFC dns]
[Jun 18]
Prisons             -  Transit Camp       

[May 28]
Yanga              3-0 Kahama U.
  [Gula Joshua 48, 54, Mohamed Banka 90]
JKT Ruvu            -  Majimaji
Polisi Dodoma      2-1 Twiga
  [Athuman Idd 24, Julius Mjarubi 69; Chagu Luchagula 80]
[May 29]
AFC                1-2 Ashanti
  [Maneno Uvuruge 42; Ramadhan Kisiga 1, Himid Mussa 27]
Moro United        3-0 Bandari
  [Aziz Hunter 34, Shabani Mkogwe 78, Karume Songoro 85] 
[May 30]
Simba              1-0 Transit Camp
  [Athumani Machupa 84]
Kagera Sugar       2-0 Mji Mpwapwa
  [Kalande Godfrey 50, James Lugoe 89]
[Jun 10]
Mtibwa Sugar       1-2 Prisons
  [Mecky Maxime 1-2; Oswald Morris 31, Victor Kilowoko 48]

[Jun 1]
Yanga              1-0 Mtibwa Sugar     
  [Mohamed Bank 34]
Kagera Sugar       awd Majimaji            [awarded 2-0, Majimaji dns]
AFC                2-2 Prisons
[Jun 2]
Twiga              0-1 Moro United
  [Ally Yusuph 21]
Kahama United      0-1 Simba
  [Said Sued]
Transit Camp       2-2 Polisi Dodoma       [inferred]
Ashanti United      -  Bandari             [4-1?]
JKT Ruvu           1-0 Mji Mpwapwa
  [Boniface Mwakamela 32]

[Jun 5]
Ashanti United     1-1 Yanga
  [Gaudence Mwakimbe 89; Said Maulid 37]
Majimaji           1-0 AFC
  [James Chirwa]
Kahama United      2-2 Mtibwa Sugar
Mji Mpwapwa        1-1 Prisons
  [Vincent Peter; Osward Morris]
Moro United        3-0 Transit Camp
  [Aziz Hunter 2, 20, Ali Mkongwe]
Polisi Dodoma      1-1 Kagera Sugar
  [Mwijarubi Julius 30; Amri Kiemba 21]
Twiga              ppd JKT Ruvu    
Bandari            ppd Simba

[Jun 6]
JKT Ruvu           1-2 Bandari      
  [Sammy Kessy 18, Shija Mkina 43; Revocatus Maliwa 38pen]

[Jun 8]
Simba              2-1 JKT Ruvu
  [Athuman Machupa 30, 51; Greyson Kundakila 5]
[Jun 9]
Kagera Sugar       awd Twiga Sports        [awarded 2-0, Twiga dns]

[Jun 11]
Majimaji           1-1 Yanga
  [Said Mshamu 7; Benito John 32]
Simba              1-0 Bandari
  [Ulimboka Mwakingwe 88]
[Jun 12]
Polisi Dodoma      1-1 AFC
  [Mgaza Mhina 42; Danny Mnyarwanda 14]
Mtibwa Sugar       3-1 Mji Mpwapwa
  [Dickson Daud 2, Abdallah Juma 18, Salhina Mjengwa 82; Michael Michael 25]
Prisons            lt  Ashanti United
Moro United        4-0 Kahama United 
  [David Mwantobe 33, Pitchou Kongo 38, Ally Yusuf 60, 75]
Transit Camp        -  Twiga Sports 

[tba]
Bandari             -  Kagera Sugar 

[Jun 14, moved from May 22]
Prisons            0-3 Yanga
  [Kudra Omary 27, 62, 89]

Round 16
[Jul 16]
Simba              2-2 AFC
  [Shaaban Kisiga 38, 88; Jafari Muhoza 35, Dan Mrwanda 66]
Moro United        0-1 Young Africans 
  [Aron Nyanda 85]  
Prisons             -  Majimaji
Mji Mpwapwa         -  Polisi Dodoma
JKT Ruvu            -  Twiga
Mtibwa Sugar       4-0 Bandari

[Jul 20]
Mtibwa Sugar       1-0 Majimaji
  [Said Mkopi 50]
Prisons            2-1 Bandari
  [Suma Ado 15, 89; Sospeter Lunyungu 32]
JKT Ruvu           2-0 Twiga
  [Gerald Mwanjela 22, John Mrindoko 76]

[date?]
Kagera Sugar       bt  Kahama United       [?]

[Jul 23]
Simba              1-2 Twiga Sports
  [?; ?, Japhet Mamboleo 90+]
Yanga              1-1 Polisi Dodoma  
  [Said Maulid 82; Julius Mjarubi 43]
Mji Mpwapwa         -  AFC
[Jul 24]
Moro United        0-0 JKT Ruvu            [inferred]    
[Jul 25]
Kagera Sugar       1-0 Ashanti United
  [Sudi Ahadi 39]
[Jul 27]
Kahama United      0-1 Ashanti United 
  [Gaudence Mwaikimba 62]

[Jul 30]
Bandari            0-1 Yanga
  [Said Maulid]
Trans Camp          -  Kagera Sugar
Majimaji            -  Mji Mpwapwa
Polisi Dodoma       -  Mtibwa Sugar
AFC                1-1 JKT Ruvu
Moro United        ppd Simba

[Aug 3]
Moro United        1-0 Prisons
  [Nsa Job 19]
Bandari            2-0 Mji Mpwapwa
  [Sammy Kessy 15, 34]
[Aug 5]
Polisi Dodoma      3-1 Simba
[Aug 6]
Twiga              1-0 Yanga
  [Paul Ngalyoma 38]
Majimaji           1-0 Transit Camp
  [Rashid Loswa]
[Aug 8]
Moro United        1-1 Simba
  [Pitchou Kongo 22; Boniface Pawasa 1-1 (pen)]

Reported Table (Aug 9):

 1.Moro United         19 14  3  2  26- 5  45  [Morogoro]
 2.Young Africans      19 11  6  2  31-11  39  (30-11?) [Dar-es-Salaam]
 3.Kagera Sugar        19 11  5  3  26- 9  38  [Bukoba]
 4.Ashanti United SC   19  9  7  3  20-11  34  [Dar-es-Salaam]
 5.Simba SC            19  9  5  4  21-14  33 (?) [Dar-es-Salaam]
 6.Mtibwa Sugar        19  9  4  6  29-17  31  [Turiani]
 7.JKT Ruvu Stars      19  8  5  6  25-15  29  [Dodoma]
 8.Polisi Dodoma       19  6  7  5  19-20  26 (?)  [Dodoma] 
 9.Bandari             19  7  3  9  18-24  24  [Mtwara]
10.Prisons             19  4  9  6  14-19  21  [Mbeya]
11.Majimaji            19  4  7  8  14-24  21 (?)  [Songea]
12.Transit Camp FC     19  4  6  9  13-25  18  [Dar-es-Salaam]
13.Twiga Sports        19  4  6  9  14-22  18  [Dar-es-Salaam] 
14.Kahama United       19  1  9  9   7-23  12  [Shinyanga]
15.Arusha FC           19  0 11  8  13-25  11  [Arusha] 
16.Mji Mpwapwa         19  1  4 14  10-27   7  [Mpwapwa]

NB: one more loss than win; odd number of draws; total goal difference +9

[Aug 10]
Yanga              3-0 Transit Camp
  [Abuu Ramadhani 44, Omary Kapilima 76, Deo Lucas 85]
JKT Ruvu           4-2 Kagera Sugar
[Aug 14]
Simba              3-0 Mji Mpwapwa
  [Christopher Alex 27, Yahaya Akilimali 49, Ekely Bandombele 51]

[Aug 21]
Simba              2-0 Yanga
Transit Camp        -  AFC
Polisi Dodoma       -  JKT Ruvu
Majimaji            -  Bandari 
Mji Mpwapwa         -  Ashanti 
Kagera Sugar        -  Moro United

[Aug 27]
Simba              1-0 Majimaji
  [Haruna Moshi 43]
Polisi Dodoma      1-0 Moro United
  [Jaffer Awardh 64]
Kagera              -  Bandari
Transit Camp        -  Mtibwa Sugar
Twiga Sport         -  Ashanti
[Aug 28]
Yanga              1-0 AFC
  [John Barasa 86]

[Aug 31]
Kagera Sugar       1-0 Mtibwa Sugar
  [Vincent Barnabas 79]
AFC                1-0 Majimaji
Twiga Sport        1-0 Polisi Dodoma
Transit Camp       1-0 Mji Mpwapwa
Kahama United      1-0 Bandari                [later; inferred]

[Sep 3]
Prisons            0-0 Simba
JKT Ruvu           0-2 Yanga
  [Salum Athuman, Gula Joshua 69]
Kagera Sugar       2-0 Bandari                [inferred]
[Sep 4]
Ashanti United     2-1 Moro United
  [Mussa Kipawa 57, Gaudence Mwaikinda 77; Oscar Kadenge 52]
[Sep 2-6, inferred]
AFC                1-0 Transit Camp

Round 24
[Sep 7]
AFC                1-1 Moro United
  [Omar Mrope 90; Pitchou Kongo 37]
[Sep 10]
Majimaji           0-0 Twiga Sports           [inferred]
Prisons            awd Mji Mpwapwa            [awarded 2-0, Mji dns]
Kahama             1-1 Police Dodoma          [inferred]
Bandari            1-1 Transit Camp           [inferred]
Mtibwa Sugar       0-1 JKT Ruvu
  [Kessy Mapande 50]
Simba              0-0 Ashanti United
[Sep 11]
Yanga              0-0 Kagera Sugar

Round 25 
[Sep 14]
Mji Mpwapwa        0-3 Kagera Sugar
  [Vincent Barnabas 5, Nasibu Malila 37, Michael Katende 42]
[Sep 17]
AFC                2-0 Bandari                [inferred]
Majimaji           1-3 Moro U.        
  [Ibrahim Suleiman 16; Aziz Hunter 44, Pitchou Kongo 66, 
   David Mwantobe 87]
Prisons            1-3 Kahama
  [Suma Ado 22; Omary Mkuta 6, 24pen, Kassim Ally 27]
Yanga              1-0 Mtibwa Sugar       
  [George Lucas 62]
JKT Ruvu           0-1 Simba      
  [Yahya Akilimali 48]  
Transit Camp       2-1 Twiga Sports

[dates unknown, inferred; home/away unclear]
Ashanti United     0-0 Mji Mpwapwa

[Sep 21]
Ashanti            0-1 Polisi Dodoma
  [Abdalah Seif 50]

Table (Sep 22):

 1.Moro United         25 16  5  4  34-12  53  [Morogoro]
 2.Young Africans      25 15  7  3  38-13  52  [Dar-es-Salaam]
 3.Kagera Sugar        25 14  6  5  34-14  48  [Bukoba]
 4.Simba SC            25 13  8  4  28-14  47  [Dar-es-Salaam]
 5.Ashanti United SC   25 11 10  4  25-15  43  [Dar-es-Salaam]
 6.JKT Ruvu Stars      25 11  5 10  33-23  38  [?]  [Dodoma]
 7.Polisi Dodoma       25  9  9  6  23-22  36  [?]  [Dodoma]
 8.Mtibwa Sugar        25 10  5 10  34-25  35  [Turiani]
 9.Bandari             25  9  4 12  22-30  31  [Mtwara]
10.Prisons             25  6 10  9  22-27  28  [Mbeya]
11.Transit Camp FC     25  7  7 11  18-31  28  [Dar-es-Salaam]
12.Arusha FC           25  4 12  9  21-27  24  [Arusha]
13.Twiga Sports        25  5  9 11  17-27  24  [Dar-es-Salaam]
14.Kahama United       25  4 11 10  14-28  23  [Shinyanga]
---------------------------------------------
15.Majimaji            25  5  7 13  16-32  22  [Songea]
16.Mji Mpwapwa         25  1  5 19  10-38   8  [Mpwapwa]

NB: Mji Mpwapwa withdrew on Sep 21; all their matches are to be
    annulled;
    Majimaji were also reported to have withdrawn but apparently 
    changed their mind

NB: total goal difference +11

[Sep 24]
Moro U.            2-0 Twiga Sports
Simba              3-1 Transit Camp
Mtibwa Sugar        -  Kahama
[Sep 25?]
Majimaji           0-1 JKT Ruvu               [Majimaji played with 7 men!]
Bandari            1-0 Polisi Dodoma
[Sep 28]
Kagera Sugar       0-2 Simba              
  [Mussa Ngosi 21, Nicodemus Nyagawa 35]
Prisons            0-0 Transit Camp

[Oct 1]
Kahama U.          1-2 Yanga
Ashanti U.         2-2 JKT Ruvu 
  [Omary Athumani 22, Gaudence Mwaikimba 40; Aron Adolf 26,
   Oscar Subipina 38]
Polisi Dodoma      3-1 Majimaji   
Bandari            1-1 Moro U.
Twiga Sports       1-2 AFC  
 
[Oct 5]
Simba              2-1 Mtibwa Sugar
  [Nico Nyagawa 27, Sudi Abdi 29; Omary Matuta 12]

[Oct 8]
Yanga              2-1 Prisons  

[Oct 15]
Kahama U.          0-0 Moro United            [also reported 1-1]
Polisi Dodoma      0-1 Transit Camp
  [Alexander Wilson 30]
Mtibwa Sugar       2-2 Twiga Sports
  [Monja Liseki 31, 63pen; Laurence Mugiya 61, Gredo Mwaipopo 66]
Prisons            1-1 AFC                    [played later?]
Majimaji           2-1 Kagera Sugar           [1-2?]

[Oct 19]
Bandari            1-2 Simba
  [Sammy Kessy 71; Nico Nyagawa 47, Huranu Moshi 66]
Yanga              3-1 Ashanti
  [Gulla Joshua 2, 28, Deo Lucas 7; Adam Popa 66]

[inferred results Oct 20-22]
Prisons            1-1 Ashanti United
Twiga Sports       2-2 Mtibwa Sugar
Transit Camp       1-0 Polisi Dodoma         

[Oct 23]
Simba              3-2 Kahama U.
  [Yahaya Akilimali 4, 63, Musa 'Mgosi' Hassan 36; Nurdin Bakari 27og,
   Edward Malimi 55]
Yanga              4-0 Majimaji
  [Abuu Ramadhani 4, 23, 36, 62]
Transit Camp       2-3 Moro United
  [Dancan Beno 33, 82; Yusuf Ali 'Tigana' 4, Aziz Hunter 41,
   Pitchou Congo 66]
Bandari            2-3 JKT Ruvu
Kagera Sugar       0-0 Polisi Dodoma 
Mtibwa Sugar       5-2 AFC 
  [Amir Maftah 11, Monja Liseki 29, 53, Abdi Kassim 45,
   Victor Bundala 83; Diego Magai 73, Mnenge Suluja 88]

Reported Final Table:

 1.Young Africans      28 18  7  3  43-16  61  Champions  [Dar-es-Salaam]
 2.Moro United         28 17  7  4  38-15  58  [Morogoro]
 3.Simba SC            28 16  8  4  36-20  56  [Dar-es-Salaam]
 4.Kagera Sugar        28 13  7  8  33-21  46  [Bukoba]
 5.Ashanti United SC   28 11 12  5  31-22  45  [Dar-es-Salaam]
 6.JKT Ruvu Stars      28 12  7  9  39-29  43  [Dodoma]
 7.Mtibwa Sugar        28 11  6 11  41-30  39  [Turiani]
 8.Polisi Dodoma       28  8 10 10  24-30  34  [Dodoma]
 9.Transit Camp FC     28  7  9 12  22-37  30  [Dar-es-Salaam]
10.Arusha FC           28  6 11 11  28-35  29  [Arusha]
11.Prisons             28  6 11 11  25-32  29  [Mbeya]
12.Bandari             28  8  5 15  25-39  29  [Mtwara]
13.Twiga Sports        28  5 10 13  20-32  25  [Dar-es-Salaam]
14.Kahama United       28  3 12 13  20-38  21  [Shinyanga]
---------------------------------------------
15.Majimaji            28  5  6 17  16-43  21  Relegated  [Songea]
16.Mji Mpwapwa         withdrew                Relegated  [Mpwapwa]

NB: Mji Mpwapwa withdrew on Sep 21; all their matches were annulled;
    total goal difference +2
 
NB: on Nov 5, the main sponsor of Moro United withdrew; however,
    they will enter the CAF Confederations Cup 2006 nevertheless

Topscorer: 
Semmy Kessy (Bandari) 15


There was no Union League (Liga ya Muungano) 2005 with Zanzibar clubs.


Home venues for 2005:

Sheikh Amri Abeid (Arusha): Simba, AFC and JKT Ruvu; Ashanti United after May 30
Jamhuri (Morogoro):         Moro United and Yanga 
Manungu (Turiani):          Mtibwa Sugar 
Jamhuri (Dodoma):           Police Dodoma and Mji Mpwapwa (until Jul)
Kahama:                     Kahama United
Ali Hassan Mwinyi (Tabora): Transit Camp 
Sokoine (Mbeya):            Prisons 
Mkwakwani (Tanga):          Twiga Sport (until May 7)
Ilulu (Lindi):              Twiga Sport (from May 8)
Majimaji (Songea):          Majimaji 
Umoja (Mtwara):             Bandari
Lake Tanganyika (Kigoma):   Ashanti United (until May 30)
Kaitaba (Bukoba):           Kagera Sugar
Mgambo (Mpwapwa):           Mji Mpwapwa (from Jul)


Cup Tournaments 2005

Taifa Cup (for regional selections)

Round 1  

First Legs [Nov 5]
Tanga         1-1 Kilimanjaro 
Arusha        2-0 Manyara 
Pwani (Coast) 0-0 Morogoro 
Lindi         1-3 Mtwara 
Shinyanga     1-0 Kagera
Mwanza        3-1 Mara
Ruvuma        1-1 Iringa 
Mbeya         5-1 Rukwa 
Dodoma        4-0 Singida 
Tabora        0-1 Kigoma 
Dar es Salaam bye

Second Legs [Nov 12]
Kilimanjaro    -  Tanga          [Tanga qualified]
Manyara        -  Arusha         [Arusha qualified]
Morogoro       -  Pwani          [Pwani qualified]
Mtwara         -  Lindi          [Mtwara qualified]
Kagera         -  Shinyanga      [Kagera qualified]
Mara           -  Mwanza         [Mwanza qualified]
Iringa         -  Ruvuma         [Iringa qualified]
Rukwa          -  Mbeya          [Mbeya qualified]
Singida        -  Dodoma         [Dodoma qualified]
Kigoma        bt  Tabora
Dar es Salaam bye

NB: Dar es Salaam are represented by 'Mzizima United', who won
    the previous edition of the tournament in 1998 in Kagera;
    Arusha are also known as Mount Meru Warriors;
    Dodoma are also known as Mazengo Warriors;
    Kagera are also known as Lwelu Eagles;
    Mbeya are also known as Mapinduzi Stars;
    Mwanza are also known as Mwanza Heroes;
    Mtwara are also known as Mtwara Star;
    Tanga are also known as Tanga Stars.

Round 2 

First Legs [Nov 19]
Dar es Salaam 1-0 Dodoma
Tanga         1-1 Arusha 
Kagera         -  Mwanza
Iringa         -  Mbeya
Pwani          -  Mtwara 
Kigoma        bye

Second Legs [Nov 26]
Dodoma        1-2 Dar es Salaam
Arusha        2-1 Tanga          [both qualified]
Mwanza        3-1 Kagera         [both qualified]
Mbeya          -  Iringa         [Mbeya qualified]
Mtwara         -  Pwani          [Mtwara qualified]
Kigoma        bye

NB: winners and two 'best losers' (Kagera and Tanga) qualify for 
    quarterfinals

Quarterfinals 
[Dec 3]
Kigoma        0-0 Kagera         [3-0 pen]   [in Tabora]
Mtwara        1-1 Arusha         [17-16 pen] [in Morogoro]
[Dec 4]
Dar es Salaam 2-1 Tanga                      [in Morogoro]
Mwanza        1-1 Mbeya          [5-6 pen]   [in Dodoma]

Semifinals [Dec 6]
Kigoma        0-1 Mtwara                     [in Dodoma]
Dar es Salaam 0-1 Mbeya                      [in Morogoro]
  [Denis Edwin (pen)]

Third Place Match [Dec 8, Morogoro]
Dar es Salaam bt  Kigoma

Final [Dec 9, Independence Day; Dar es Salaam]
Mtwara        1-2 Mbeya          [aet]
   [Nizar Khalfan 85, Charles Mapunda 64, Gaudence Mwaikimba 95]

NB: first edition in almost a decade; Dar es Salaam holders


Tusker Challenge Cup

NB: revived after cancellation 2004

Jun 18-Jul 2 at Kirumba stadium, Mwanza

Tanzanian representatives selected by 'coupon voting':
 1.Yanga        17,344 votes 
 2.Simba        16,827  
 3.Mtibwa Sugar  3,129  
 4.Moro United   2,932 
----------------------
 5.Kipanga       2,688 
 6.JKT Ruvu      2,089 
 7.Majimaji      1,828
 8.Kagera Sugar  1,000
 9.Police Dodoma   301
10.Arusha Meat     288
11.Prisons         128 
12.General Tyre     75
13.Coastal Union    58
14.Pamba            57
15.APR (Rwanda)     37
16.Mlandege         28
17.KMKM             27
18.Bandari Mtwara   18
19.Police Mara      15
20.Twiga Sports     14
21.AFC Arusha        6
22.Taifa Jang'ombe   3

Group A
[Jun 19]
Yanga              1-1 Moro United
[Jun 23]
SC Villa           2-0 Moro United
[Jun 26]
Yanga              1-2 SC Villa

 1.SC Villa              2  2  0  0  4- 1  6  Qualified
 2.Young Africans        2  0  1  1  2- 3  1  Qualified
 3.Moro United           2  0  1  1  1- 3  1

Group B
[Jun 18]
Simba              1-0 Tusker
[Jun 22]
Mtibwa Sugar       0-3 Tusker
[Jun 25]
Simba              1-2 Mtibwa Sugar

 1.Tusker                2  1  0  1  3- 1  3  Qualified
 2.Simba                 2  1  0  1  2- 2  3  Qualified
 3.Mtiwba Sugar          2  1  0  1  2- 4  3

Semifinals
[Jun 28]
SC Villa           2-2 Simba            [aet, 2-4 pen]
[Jun 29]
Tusker             0-1 Yanga

Third Place Match [Jul 1]
SC Villa           1-1 Tusker           [aet, 4-5 pen]

Final [Jul 2, Kirumba stadium, Mwanza]
Simba              2-0 Yanga
  [Emmanuel Gabriel 60, Hassan Musa Mgosi 72]
  [Simba: Juma Kaseja, Said Sued (Salum Mpakala), Nurdin Bakari, 
     Boniface Pawasa, Victor Costa, Selemani Matola, Ulimboka Mwakingwe,
     Shabani Kisiga, Athumani Machupa (Emmanuel Gabriel), Mussa Mgosi,
     Yahaya Akilimali (Christopher Alex);
   Yanga: Noel Pompi, Fred Mbuna, Aboubakar Ntiro (Ramadhani Waso),
     Benito John, Ngade Chabanga, Omary Kapilima, Mohamed Banka, 
     Kudra Omary, Said Maulid "SMG", John Baraza (Aroon Nyanda),
     Omary Changa (Gula Joshua); 
   ref: Athumani Kazi;
   yellow cards: Simba: Saidi Swedi, Boniface Pawasa;
                 Yanga: Benito John, Fred Mbuna;
   red card: Victor Costa (S) 54]


NB: Simba qualified for the 5th Tusker Cup held in Kenya.


Second Level 2005/06


Start: Sep 2005

First Stage

Played in 10 groups with 39 clubs

Group winners qualify to second stage; bottom teams relegated

Kigoma Group
 Rhino (Tabora)                - Qualified
 Reli Kigoma
 Magereza (Kigoma)
 Mbanga  

Mwanza Group
 Pamba SC (Mwanza)             - Qualified
 Toto Africa (Mwanza)
 Express
 Geita Gold Mines              - Relegated
NB: protest Pamba against Toto Africa (who presumably qualified otherwise)

Ruvu Group 
 Ruvu Shooting (Coast)         - Qualified
 Pan African (Dar es Salaam)
 Cosmopolitan (Dar es Salaam)  - Relegated
 Vijana (Dar es Salaam)        - Relegated (may have played in other group)

Lindi Group
 Kariakoo (Lindi)              - Qualified
 Magereza (Mtwara)
 Yetu Africa  
 Black Stars (Tunduru)         - Relegated

Mara Group 
 Polisi Kagera                 - Qualified
 Police Mara
 Musoma Shooting
 Shinyanga Police 

Iringa Group 
 Polisi Iringa                 - Qualified
 Lipuli
 Abajalo 
 Uluguru                       - Relegated

Mbeya Group
 Karume Rangers (Mbeya)        - Qualified
 Tukuyu Stars               
 Hawimbo (Mbeya)
NB: originally Tukuyu Stars were announced as winners, but apparently
    Karume Rangers won a protest


Kilimanjaro Group 

[Oct ?]
Pallsons                 abd Cargo FC         [abandoned at 4-0 in 40']
NB: match abandoned after pitch invasion by Polisi Kilimanjaro fans;
    Pallsons needed a 5-0 win to take first place in the group ahead
    of Polisi Kilimanjaro

 Pallsons (Dar es Salaam)      - Qualified
 Polisi Kilimanjaro
 Green Warriors (Dar es Salaam)
 Cargo (Dar es Salaam)         - Relegated

Singida (Morogoro?) Group

[Oct 10]
Polisi Morogoro          4-0 Singida U.
[Oct 12]
CDA Dodoma               2-1 JKT Makutupora
  [Naziru Ngonyani 17, Ngokolome Ndume 64; Hassan Mohamed 34]
[Oct 14]
Polisi Morogoro          4-1 CDA Dodoma
  [Mokili Lambo 18, Ali Moshi 57, 86, Tiba Abdallah 68; Issa Sevelle 79]

 Polisi Morogoro               - Qualified
 Singida United
 JKT Makutupora
 CDA (Dodoma)

Tanga Group
 Coastal Union (Tanga)         - Qualified
 African Sports
 Mkunguni (Dar es Salaam)
 Villa Squad

 

 
Second Stage 

to be played between 10 group winners First Stage, apparently
playing double round robin in 2 groups 

Round 1 [Dec 31]
Polisi Kagera            1-2 Polisi Morogoro
Pamba (Mwanza)            -  Polisi Iringa (?)
Kariakoo (Lindi)          -  Pallsons (Arusha)
Karume Rangers (Mbeya)    -  Ruvu Shootings (Coast)

Other results 
[Jan]
Polisi Morogoro          2-0 Pamba (Mwanza)
Polisi Morogoro          5-0 Rhino (Tabora)
Polisi Morogoro          2-0 Polisi Kagera
Pamba Mwanza             0-1 Polisi Morogoro
Pallsons                 2-1 Karume Rangers
[Feb 4]
Rhino (Tabora)            -  Polisi Morogoro  
[Feb 4?]
Ruvu Stars               2-0 Pallsons

Kundi A
Polisi Morogoro              18 points  Promoted
Polisi Kagera
Rhino (Tabora)
Pamba (Mwanza)
Polisi (Iringa)

Kundi B
Ruvu Shooting Stars (Coast)  17 points  Promoted
Pallsons (Arusha)            16  [aka General Tyres?]
Kariakoo (Lindi)
Karume Rangers (Mbeya)
Coastal Union (Tanga)

Promoted: Polisi Morogoro and Ruvu Shooting Stars




Football League of Division Three in Dodoma Urban District (3rd level?) 2005

Participants (12):
Texas
Dodoma Sports 
Gwassa FC
Dundee FC
Kilimani
Magereza Kids 
Afya Milembe
Mpunguzi
Chadulu
Area C
Area A 
Nzunguni Rangers 

Round 1 [Jan 8,9?]
Texas              1-1 Dodoma Sports 
Gwassa FC          0-2 Dundee FC 

2004

2006

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources: IPP Media, Simba SC

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 15 Feb 2006

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2005/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.