Tanzania (Mainland) 2008/09

Premier League 2008/09 (Ligi Kuu Tanzania Bara)

Final Table:

 1.Young Africans      22 16  3  3  42-18  51  Champions  [Dar-es-Salaam]
 2.Simba SC            22 12  4  6  32-21  40  [Dar-es-Salaam]
 3.Mtibwa Sugar        22 11  5  6  32-19  38  [Turiani]
 4.JKT Ruvu Stars      22  8  9  5  30-24  33  [Dodoma]
 5.Prisons SC          22  9  5  8  23-28  32  [Mbeya]
 6.Kagera Sugar        22  8  5  9  18-21  29  [Bukoba]
 7.Toto Africa         22  8  4 10  20-24  28  [Mwanza]
 8.Azzam United        22  7  5 10  28-30  26  [Dar-es-Salaam]
 9.Moro United         22  6  7  9  31-31  25  [Dar-es-Salaam] [*]
---------------------------------------------
10.Polisi Morogoro     22  6  7  9  24-24  25  Relegated  [Morogoro]
11.Polisi Dodoma       22  3  9 10  14-25  18  Relegated  [Dodoma]
12.Villa Squad         22  5  3 14  24-53  18  Relegated  [Dar-es-Salaam]

[*] Moro United moved from Morogoro to Dar-es-Salaam

Round 1
[Aug 22]
Simba           4-1 Villa Squad
  [Emeh Izuchukwu 27, 54, Mussa Hassan 'Mgosi' 33,
   Ramadhan Chombo 80; Chesido Mathew 78]
Kagera Sugar    2-0 Polisi Morogoro 
  [Paul Ngwai (Ngalioma?) 28, Paul Kabange 77]
[Aug 23]
Mtibwa Sugar    0-0 Polisi Dodoma
Toto Africa     1-0 JKT Ruvu
Azzam United    2-3 Moro United
[Aug 24]
Young Africans  4-0 Prisons
  [Ben Mwalala 32, Boniface Ambani 36, 70, Athumani Iddi 57]

Round 2
[Aug 27]
Polisi Morogoro 1-2 Simba
  [Nicolas Kabipe 45; Mussa Hassan 'Mgosi' 15, Orji Obinha 90+]
[Aug 28]
Young Africans  2-1 JKT Ruvu
  [Boniface Ambani 9pen, Ben Mwalala 41; Bakari Kondo 40]
[Aug 30]
Toto Africa     1-0 Moro United
  [Said Dilunga 88]
Prisons         2-0 Villa Squad
  [Suma Addo 80pen, Oswald Morris 85]
Kagera Sugar    2-0 Mtibwa Sugar
Polisi Dodoma   0-1 Azzam United
  [Yahaya Tumbo 59]

Round 3
[Sep 6]
Azzam United    1-2 JKT Ruvu
  [Yahaya Tumbo 28; Bakari Kondo 0-1, Sostenes Manyasi 1-2]
Toto Africa     0-1 Kagera Sugar
  [Justus Orlando]
Polisi Dodoma   1-1 Moro United
  [Mgaza Mhina 51; Hassan Bwaza 20]
[Sep 7]
Polisi Morogoro 1-1 Villa Squad
  [Mokili Rambo 19; Martine Lupapi (Martin Lupatu or Mlolere?) 74]
[Sep 13]
Mtibwa Sugar    0-1 Young Africans 
  [Boniface Ambani 10]
Prisons         1-0 Simba          
  [Henry Mwalugala 70]

Round 4
[Sep 12]
Villa Squad     0-2 Kagera Sugar         
[Sep 13]
Azzam United    0-0 Polisi Morogoro
[Sep 14]
Polisi Dodoma   1-1 Toto Africa    
[Sep 17]
Mtibwa Sugar    4-0 Prisons        
Simba           0-1 JKT Ruvu   
  [Hussein Bunu 1]    
[Sep 18]
Young Africans  2-1 Moro United    
  [Boniface Ambani 1, Ben Mwalala 54; Said Kokoo 45]

Round 5
[Sep 20]
Simba           2-2 Polisi Dodoma  
  [Saidi Migambo 60og, Orji Obinna 87; Bonaventura Mateza 59,
   Bantu Admini 62]
[Sep 21]
Mtibwa Sugar    2-0 Polisi Morogoro
  [Monja Liseki 81, Abdallah Juma 86]
Villa Squad     0-5 Young Africans 
  [Ben Mwalala 14, Boniface Ambani 19, 55, 68, Shamte Ally 22]
[Sep 22]
JKT Ruvu        3-1 Kagera Sugar   
  [Bakari Kondo 2, Lucas Simon 38, Hussein Bunu 3-0; Shija Mkina 83]
[Sep 23]
Moro United     2-2 Prisons     
  [Selemani Kibuta (2); Fred Chudu 28, Yona Ndabila 0-2]  
[Sep 24]
Azzam United    2-0 Toto Africa    
  [Salum Aboubakar 6, John Boko 38]

Round 6
[Sep 27]
Kagera Sugar    0-0 Prisons        
Polisi Dodoma   0-0 JKT Ruvu       
Young Africans  3-0 Toto Africa    
  [Bernard Mwalala 16, Boniface Ambani 26, 30pen]
[Sep 28]
Simba           1-0 Mtibwa Sugar   
  [Orji Obinna 81]
[Sep 29]
Moro United     0-0 Polisi Morogoro
[Oct 1]
Azzam United    0-1 Villa Squad    

Round 7
[Oct 4]
Kagera Sugar    2-0 Young Africans 
Polisi Dodoma   0-1 Prisons        
Simba           0-2 Azzam United  
  [Jamal Mnyate 42, Shekhan Rashidi 90+5pen] 
Toto Africa     0-2 Polisi Morogoro
[Oct 5]
Villa Squad     0-3 Mtibwa Sugar
  [Mecky Mexime 40, Zuberi Katwila, Omari Matuta]   
[Oct 7]
JKT Ruvu        2-2 Moro United    

Round 8
[Oct 12]
Prisons         1-1 JKT Ruvu       
  [Yona Ndaliba 55; Bunu Selemani 40pen]
Polisi Morogoro 1-0 Polisi Dodoma  
  [John Ali Moshi 37]
Moro United     2-3 Mtibwa Sugar   
  [Omari Changa 21, Thomas Maurice 58; Omary Mtuta 1, Said Mkopi 8,
   Yussuf Mgwao 88]
Toto Africa     3-2 Villa Squad
[Oct 14]
Simba           1-0 Kagera Sugar   
  [Moses Godwin 7]
[Oct 15]
Azzam United    1-3 Young Africans 
  [?; Boniface Ambani 11, 15, Castory Mumbala 88]

Round 9
[Oct 17]
Moro United     4-0 Villa Squad    
[Oct 18]
Azzam United    1-2 Kagera Sugar   
Prisons         1-1 Polisi Morogoro
Toto Africa     4-1 Simba        
  [Juma Seif (2), Oscar Joshua, Saidi Dilunga; Oji Obina]  
[Oct 19]
Young Africans  3-1 Polisi Dodoma           [award of 3-0 revoked]
  [Athumani Idd 1, Jerry Tegete 32, Boniface Ambani 71;
   Salim Gilla 10]
[Oct 21]
JKT Ruvu        1-3 Mtibwa Sugar   

Round 10
[Oct 25]
Polisi Morogoro 3-3 JKT Ruvu       
Prisons         2-0 Azzam United   
Toto Africa     1-1 Mtibwa Sugar   
Kagera Sugar    1-0 Moro United    
Polisi Dodoma   1-2 Villa Squad    
[Oct 26]
Young Africans  1-0 Simba          
  [Ben Mwalala 16]

Round 11
[Nov 1]
Polisi Morogoro 0-0 Young Africans          [award of 0-3 revoked]
Prisons         2-0 Toto Africa    
  [Henry Mwalugala 14, Oswald Morris 29]
Moro United     0-0 Simba          
Kagera Sugar    0-0 Polisi Dodoma  
[Nov 2]
Villa Squad     2-2 JKT Ruvu       
Mtibwa Sugar    0-1 Azzam United  
  [Said Sued 15] 

Round 12
[Jan 10]
Polisi Dodoma   1-1 Mtibwa Sugar   
Polisi Morogoro 3-0 Kagera Sugar   
[Jan 11]
JKT Ruvu        1-0 Toto Africa    
  [Bakari Kondo 68]
[Jan 12]
Moro United     2-2 Azzam United   
  [Kudra Omar 48, Faustine Lukoo 87; Jamal Mnyate 36,
   Ibrahim Mwaipopo ~40]
[Jan 21]
Villa Squad     0-2 Simba 
  [Musa Hassan 22, Ulimboka Mwakingwe 55]
Prisons         0-1 Young Africans 
  [Athumani Idd 76]

Round 13
[Jan 16]
Villa Squad     2-0 Prisons        
[Jan 17]
JKT Ruvu        0-1 Young Africans 
  [Shamte Ally 67]
Mtibwa Sugar    2-1 Kagera Sugar   
[Jan 18]
Simba           3-2 Polisi Morogoro
  [Orji Obinna (2), Mussa Hassan; ?, ?]
[Jan 19]
Moro United     1-2 Toto Africa    
[Jan 20]
Azzam United    2-1 Polisi Dodoma  

Round 14
[Jan 23]
Moro United     4-1 Polisi Dodoma  
[Jan 24]
Kagera Sugar    0-2 Toto Africa    
  [Rashid Roshwa 26, Noel Juma 37]
JKT Ruvu        2-1 Azzam United            [in Dar-es-Salaam]
  [Haruna Adolph 43, Mwinyi Kazimoto 51; Shekhan Rashid 31pen]   
[Jan 26]
Villa Squad     1-0 Polisi Morogoro
  [Abuu Ramadhani 10]
[Jan 27]
Young Africans  1-0 Mtibwa Sugar  
  [Mrisho Ngassa] 
[Jan 28]
Simba           3-1 Prisons        

Round 15
[Feb 1]
Kagera Sugar    1-0 Villa Squad    
Polisi Morogoro 1-1 Azzam United   
Toto Africa     0-0 Polisi Dodoma 
[Feb 2] 
JKT Ruvu        1-1 Simba   
  [Haruna Adolf 45; Musa Hassan 64pen] 
[Feb 4]
Moro United     0-1 Young Africans 
  [Jerson Tegete 57]  
[Feb 5]
Prisons         2-1 Mtibwa Sugar      

Round 16 
[Mar 13]
JKT Ruvu        5-1 Villa Squad   
[Mar 14]
Polisi Dodoma   0-0 Kagera Sugar   
Toto Africa     2-1 Prisons     
[Mar 15]
Azzam United    1-1 Mtibwa Sugar     
[Mar 16]
Simba           2-1 Moro United   
[Mar 19]
Young Africans  1-0 Polisi Morogoro
  [Boniface Ambani 44pen]

Round 17
[Mar 21]
JKT Ruvu        0-1 Polisi Dodoma  
[Mar 22]
Mtibwa Sugar    1-0 Simba   
  [Omar Matuta 34]       
[Mar 23]
Polisi Morogoro 3-1 Moro United    
[Mar 24]
Villa Squad     2-6 Azzam United   
Toto Africa     1-2 Young Africans   
Prisons         abd Kagera Sugar            [abandoned at 1-1 in 30' due  
  [Shaaban Mtupa 5; Haruna Hassan 23]        to waterlogged pitch]
[Mar 25]
Prisons         2-1 Kagera Sugar            [replay or remaining 60'] 

Round 18 
[Mar 28]
Prisons         1-0 Polisi Dodoma  
Mtibwa Sugar    2-1 Villa Squad  
Young Africans  1-1 Kagera Sugar   
[Mar 29]
Polisi Morogoro 1-0 Toto Africa  
[Mar 30]
Azzam United    0-3 Simba   
[Mar 31]
Moro United     1-1 JKT Ruvu      

Round 19 
[Apr 4]
Polisi Dodoma   1-0 Polisi Morogoro
Mtibwa Sugar    3-0 Moro United 
[Apr 5] 
Kagera Sugar    0-2 Simba  
  [Emeh Izuchukwu (2)]
Villa Squad     1-1 Toto Africa  
  [Geodfrey Taita 62; Rashid Grochua 13]
[Apr 8]
Young Africans  2-3 Azzam United  
  [Boniface Ambani 27, 43; Yahya Tumbo 54, 65, Shabaan Kisiga 60]
[Apr 9]
JKT Ruvu        1-1 Prisons   
  [Greyson Haule 25; Ismail Suleiman 70pen]

Round 20 
[Apr 9]
Villa Squad     1-2 Moro United 
  [Martin Rupart 33; Nizar Khalfan 28, Amri Kiemba 52]
[Apr 11] 
Polisi Dodoma   abd Young Africans          [abandoned at 0-1 in 70'
  [Vincent Barnabas 70]                      due to rain]
[Apr 12] 
Polisi Dodoma   0-2 Young Africans          [replay or remaining 20']
Polisi Morogoro 3-1 Prisons       
Simba           1-0 Toto Africa    
[Apr 14]
Kagera Sugar    1-1 Azzam United   
Mtibwa Sugar    1-1 JKT Ruvu       

Round 21 
[Apr 17]
Villa Squad     1-3 Polisi Dodoma  
[Apr 18] 
Mtibwa Sugar    1-0 Toto Africa  
Moro United     2-0 Kagera Sugar 
[Apr 19]
Simba           2-2 Young Africans
  [Ramadhan Chombo 23, Haruna Moshi 2-1; Ben Mwalala 48,
   Jerry Tegete 90]
[Apr 20]
JKT Ruvu        1-0 Polisi Morogoro 
[Apr 21]
Azzam United    0-1 Prisons       

Round 22 
[Apr 26]
Polisi Dodoma   0-2 Simba   
  [Haruna Moshi (or Mohamed Kijuso?) 70, Mohamed Kijuso 82]       
Polisi Morogoro 2-3 Mtibwa Sugar   
Kagera Sugar    0-1 JKT Ruvu       
  [Hussein Bunu 4]
Prisons         1-2 Moro United    
  [?; ?, David Mwansika 90og]
Toto Africa     1-0 Azzam United  
  [Toto Hussein Swedi 51] 
[Apr 27]
Young Africans  4-5 Villa Squad    
  [Boniface Ambani 2, 11, Ben Mwalala 62, Ali Msigwa 70;
   Idd Moshi 35, 72, Jackson Chikweta 43, Mao Haniu 78,
   Chesido Mathew 80]

Final Table:

 1.Young Africans      22 16  3  3  42-18  51  Champions  [Dar-es-Salaam]
 2.Simba SC            22 12  4  6  32-21  40  [Dar-es-Salaam]
 3.Mtibwa Sugar        22 11  5  6  32-19  38  [Turiani]
 4.JKT Ruvu Stars      22  8  9  5  30-24  33  [Dodoma]
 5.Prisons SC          22  9  5  8  23-28  32  [Mbeya]
 6.Kagera Sugar        22  8  5  9  18-21  29  [Bukoba]
 7.Toto Africa         22  8  4 10  20-24  28  [Mwanza]
 8.Azzam United        22  7  5 10  28-30  26  [Dar-es-Salaam]
 9.Moro United         22  6  7  9  31-31  25  [Dar-es-Salaam] [*]
---------------------------------------------
10.Polisi Morogoro     22  6  7  9  24-24  25  Relegated  [Morogoro]
11.Polisi Dodoma       22  3  9 10  14-25  18  Relegated  [Dodoma]
12.Villa Squad         22  5  3 14  24-53  18  Relegated  [Dar-es-Salaam]

[*] Moro United moved from Morogoro to Dar-es-Salaam

Topscorers:

18 Boniface Ambani (Young Africans)
13 Hussein Bunu (JKT Ruvu)


Cups 2009


Community Shield 2009

[Aug 16, Uhuru stadium, Dar es Salaam]
Young Africans  1-2 Mtibwa Sugar



Taifa Cup (for regional selections) 2009

NB: Ilala, Kinondoni and Temeke are the 3 districts of Dar es Salaam
    Arusha aka Mount Meru Warriors
    Coast Region aka Pwani Heroes
    Dodoma aka Mazengo Warriors
    Iringa aka Ruaha Stars or Ilulu Stars
    Kagera aka Lweru Eagles 
    Kigoma aka Kigoma Stars
    Mbeya aka Mapinduzi Stars
    Mwanza aka Mwanza Heroes
    Rukwa aka Pinda Boys (Watoto wa Pinda)
    Ruvuma aka Ruvuwa Warriors
    Tabora aka Mashujaa wa Unyanyembe
    Tanga aka Mkwakwani Stars 

NB: 23 teams entered

Mbeya group [at Sokoine Memorial Stadium]

Round 1 [May 10]
Iringa        2-1 Rukwa
Mbeya         0-1 Ilala

Round 2 [May 12] 
Ilala         1-1 Iringa 
Mbeya         1-0 Rukwa

Round 3 [May 14]
Ilala         2-0 Rukwa
Mbeya         1-1 Iringa

 1.Ilala          3  2  1  0  5- 2  7  Qualified
 2.Iringa         3  1  2  0  4- 3  5
 3.Mbeya          3  1  1  1  2- 2  4
 4.Rukwa          3  0  0  3  1- 5  0
 
Dodoma group [at Jamhuri Stadium]

Round 1 [May 10]
Singida       0-1 Morogoro
Dodoma         -  Tabora

Round 2 [May 12] 
Morogoro       -  Tabora 
Dodoma         -  Singida 

Round 3 [May 14]
Tabora        2-1 Singida
Dodoma         -  Morogoro

 1.Tabora         3  2  1  0        7  Qualified

Ruvuma group [at Majimaji Stadium]

Round 1 [May 10]
Mtwara        2-1 Lindi
Ruvuma        1-1 Temeke 

Round 2 [May 12] 
Temeke        3-1 Lindi
Ruvuma        4-1 Mtwara 

Round 3 [May 14]
Temeke        2-0 Mtwara
Ruvuma        drw Lindi

 1.Temeke         3  2  1  0  6- 2  7  Qualified
 2.Ruvuma         3  1  2  0   +3   5  Qualified
 3.Mtwara         3  1  0  2  3- 7  3
 4.Lindi          3  0  1  2   -3   1

Arusha group [at Sheikh Amri Abeid Memorial Stadium]

Round 1 [May 10]
Mara          bt  Manyara 
Arusha        drw Kilimanjaro 

Round 2 [May 12] 
Manyara       0-3 Kilimanjaro
Arusha        1-0 Mara 

Round 3 [May 14]
Kilimanjaro   drw Mara
Arusha        4-0 Manyara

 1.Arusha         3  2  1  0   +5   7  Qualified
 2.Kilimanjaro    3  1  2  0   +3   5  Qualified
 3.Mara           3  1  1  1        4
 4.Manyara        3  0  0  3        0

Mwanza group [at CCM Kirumba Stadium]

Round 1 [May 10]
Shinyanga     0-0 Kigoma 
Mwanza        2-0 Kagera

Round 2 [May 12]
Kigoma        5-2 Kagera 
Mwanza        0-2 Shinyanga  

Round 3 [May 14]
Kagera        bt  Shinyanga
Mwanza        1-0 Kigoma

 1.Mwanza         3  2  0  1  3- 2  6  Qualified
 2.Kigoma         3  1  1  1  5- 3  4
 3.Shinyanga      3  1  1  1        4
 4.Kagera         3  1  0  2        3

Tanga group [at Mkwakwani Stadium]

Round 1 [May 10]
Tanga         3-0 Coast 

Round 2 [May 12] 
Tanga         2-0 Kinondoni

Round 3 [May 14]
Coast          -  Kinondoni

 1.Tanga          2  2  0  0  5- 0  6  Qualified

NB: 6 group winners and 2 best runners-up (Ruvuma and Kilimanjaro)
    qualify for quarterfinals

NB: from quarterfinals on, all matches in Dar-es-Salaam;
    quarterfinals start May 24

Quarterfinals
[May 25]
Temeke        7-2 Kilimanjaro 
Mwanza        2-0 Ruvuma
[May 26]
Ilala         4-1 Arusha  
Tabora        0-1 Tanga

Semifinals
[May 27]
Temeke        1-0 Mwanza
[May 28]
Ilala         1-0 Tanga

Final [May 30, Uhuru Stadium, Dar es Salaam]
Temeke        0-1 Ilala
  [Salum Mpakala 72]


Second Level 2008/09


First Division Football League 

First Stage

Start Sep 20; played in 3 groups of 6 clubs each

Group A
 Majimaji (Songea)
 Ashanti United (Dar es Salaam)
 Ruvu Shooting (Pwani)
 Rhino (Morogoro)
 Kijiweni (Mbeya)
 Polisi (Iringa)

NB: Majimaji, Kijiweni and Polisi Iringa qualified

Group B
 Manyema FC (Dar es Salaam)
 Pan African (Dar es Salaam)
 Mbagala Market (Dar es Salaam)
 Coastal Union (Tanga)
 Segera FC (Tanga) 
 Korosho FC (Mtwara)

Round 1
Mbagala Market  2-0 Korosho FC

Round 2
Mbagala Market  3-0 Pan African

Round 3
Segera FC       0-1 Mbagala Market

Round 4 [Oct 3]
Coastal Union    -  Mbagala Market

NB: Manyema, Mbagala Market and Korosho qualified

Group C
 Mwanza United (Mwanza)
 Balimi FC (Kagera, Bukoba)
 Polisi FC (Tabora)
 Saragire FC (Mara)
 Arusha FC (Arusha) 
 Nyerere FC (Moshi)

NB: Mwanza, AFC and Nyerere qualified (protest Balimi against
    qualification Nyerere)


Final Stage

NB: all matches at Uhuru Stadium (formerly National Stadium) in 
    Dar es Salaam

Final Table:

 1.African Lyon FC      8  6  2  0  24- 6  20  Promoted  [Dar-es-Salaam] [*]
 2.Maji Maji            8  6  1  1  13- 7  19  Promoted  [Songea]
 3.Manyema FC           8  5  1  2  17- 6  16  Promoted  [Dar es Salaam]
---------------------------------------------
 4.Arusha FC            8  4  0  4  10- 9  12  [Arusha]
 5.Police Iringa        8  3  1  4  10-11  10  [Iringa]
 6.Mwanza United        8  3  0  5  10-13   9  [Mwanza]
 7.Kijiweni             8  3  0  5   8-12   9  [Mbeya]
 8.Korosho FC           8  1  2  5   8-17   5  [Mtwara]
 9.Nyerere FC           8  1  1  6   5-24   4  [Moshi]

[*] Mbagala Market were renamed African Lyon FC

Round 1 
[Feb 17]
Kijiweni        1-3 Police Iringa
Manyema         0-1 Maji Maji
[Feb 18]
AFC             3-0 Korosho
Nyerere         0-4 Mwanza United
African Lyon    bye

Round 2
[Feb 19]
African Lyon    4-3 Kijiweni    
Police Iringa   0-1 Manyema   
[Feb 20]
Maji Maji       1-0 AFC
Korosho         1-1 Nyerere
Mwanza United   bye

Round 3
[Feb 22]
African Lyon    5-0 Mwanza United
Kijiweni        1-0 Manyema
[Feb 23]
Polisi Iringa   1-3 Maji Maji
AFC             2-1 Nyerere
Korosho         bye

Round 4
[Feb 25]
Mwanza United   4-1 Korosho
African Lyon    3-1 Polisi Iringa
[Feb 26]
Nyerere         0-1 Kijiweni
AFC             1-3 Manyema
Maji Maji       bye

Round 5
[Feb 28]
Maji Maji       1-1 African Lyon 
Mwanza United   1-0 Kijiweni
[Mar 1]
Polisi Iringa   0-1 Nyerere 
Korosho         2-4 Manyema 
AFC             bye

Round 6
[Mar 2]
AFC             1-0 Mwanza United
  [Sile Sanga 68pen]
Kijiweni        1-0 Maji Maji
  [Brighton Mponzi 82]
[Mar 3]
Nyerere         0-7 African Lyon
  [Mohamed Abdallah 12, 56, Mbwana Samatta 22, 42, 58, 71,
   Yusuf Soka 73]
Korosho         1-1 Polisi Iringa
Manyema         bye

Round 7
[Mar 5]
Korosho         2-1 Kijiweni
  [Ezekiel Mhina 60, Dennis Elio 88; Peter Mwalianza 27]
Mwanza United   1-2 Maji Maji
[Mar 6]
Nyerere         0-6 Manyema
  [John Nguya 14, (pen) 0-2, Paul John 40, Ally Nyondo 57, 
   Kassim Kilungo 72, 89]
AFC             0-2 African Lyon 
  [Yusufu Soka 62, 88]
Polisi Iringa   bye

Round 8
[Mar 7]
Maji Maji       2-1 Korosho
Mwanza United   0-2 Polisi Iringa
[Mar 8]
Manyema         1-1 African Lyon
Kijiweni        0-2 AFC
Nyerere         bye

Round 9
[Mar 10]
Manyema         2-0 Mwanza United
African Lyon    1-0 Korosho
[Mar 11]
Polisi Iringa   2-1 AFC
Maji Maji       3-2 Nyerere
Kijiweni        bye

Final Table:

 1.African Lyon FC      8  6  2  0  24- 6  20  Promoted  [Dar-es-Salaam] [*]
 2.Maji Maji            8  6  1  1  13- 7  19  Promoted  [Songea]
 3.Manyema FC           8  5  1  2  17- 6  16  Promoted  [Dar es Salaam]
---------------------------------------------
 4.Arusha FC            8  4  0  4  10- 9  12  [Arusha]
 5.Police Iringa        8  3  1  4  10-11  10  [Iringa]
 6.Mwanza United        8  3  0  5  10-13   9  [Mwanza]
 7.Kijiweni             8  3  0  5   8-12   9  [Mbeya]
 8.Korosho FC           8  1  2  5   8-17   5  [Mtwara]
 9.Nyerere FC           8  1  1  6   5-24   4  [Moshi]

[*] Mbagala Market were renamed African Lyon FC


Third Level 2008/09

District Leagues

Arusha District FL

8 participating teams

Round 1 [Jan ?]
United Boys              0-0 Arusha Meat
Flamingo                 1-1 Arusha Stars


Longido District
Start: Sep 20
 
Participating teams:

Group A
Namanga Stars
Viwawa FC
Vijana FC
 
Group B
Laibon FC
Mundarara FC
Mairowa FC
 
Group C
Lekule Stars
Kamwanga FC
Mikao FC
 
The final match and determination of the district champions 
in the regional league will be on November 9.
 


2007/08

2009/10

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources: TFF, IPP Media, Daily News, Tanzania Daima

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 28 Aug 2009

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.