Togo (Women) 2016/17

Championnat National de Football Féminin

First Phase

NB: played in regional leagues

Championnat Intra Ligue Ligue de Kara

Round 1 [Nov 20]
AS Binah Dames       0-1 Young Stars
Calma                0-1 Gazelle
Armée de Dieu        6-7 Akpema
Invisible            3-0 UK Féminin

Championnat Intra Ligue Lomé Golfe

Round 1
[Nov 19]
Gold Star            1-1 Tigresse
Athléta              6-2 Promostars
Esperanza            1-3 Swallows
[Nov 20]
Ceco Dauphine       10-0 Amazone
Amis du Monde        7-0 Araignée
Winners              0-1 Tempête

Round 2 [Dec 4]
Araignée	     1-1 Esperanza
Swallows	     0-2 Amis du Monde
Tempête		     1-0 Gold Star
Aigles de la Forêt   0-0 Tigresse
Promostars	     0-3 Ceco Dauphine
Amazone		    0-11 Athléta

Round 3
[Dec 10]
Amis du Monde	     6-2 Esperanza
Tigresse	     1-2 Tempête
Winners		     4-0 Aigles de la Forêt
Promostars	    25-0 Amazone
[Dec 11]
Swallows	     2-3 Araignée
Ceco Dauphine	     1-2 Athléta

Tables:

Poule A
 1.Amis du Monde                3   3  0  0  15- 2   9
 2.Araignées                    3   1  1  1   4-10   4
 3.Swallows                     3   1  0  2   5- 6   3
 4.Esperanza                    3   0  1  2   4-10   1
 
Poule B    
 1.Tempête                      3   3  0  0   4- 1   9
 2.Winners                      2   1  0  1   4- 1   3
 3.Tigresses                    3   0  2  1   2- 3   2
 4.Gold Star                    2   0  1  1   1- 2   1
 5.Aigles de la Forêt           2   0  1  1   0- 4   1        
 
Poule C
 1.Athléta                      3   3  0  0  19- 3   9
 2.CECO Dauphine                3   2  0  1  14- 2   6
 3.Promo Stars                  3   1  0  2  27- 9   3
 4.Amazones                     3   0  0  3   0-46   0 

[Feb 26]
Athleta		2-1 Amis du Monde


Final Phase

Participants:

ZONE NORD
Lionne de Bassar
Djabir FC (Tandjouaré)
Djara FC (Mango)
New Star (Tchamba)
Étoiles Féminines FC (Sotouboua)
Pilote FC (Atakpamè)
Gazelles (Sokodé)
Bella FC (Kara)

ZONE SUD
Winner Girls (Notsé)
Apashe FC (Anfoin)
Ahe FC (Ahepé)
Espérance (Kpalimé)
US Amou FC (Amlamé)
Athleta FC (Lomé)
Tempête FC (Lomé)
Amis du Monde (Lomé)

Final tables:

Nord 1
 1.New Star		6  3  3  0 10- 2 12 qualified (final stage+Division 1 2017-18)
-------------------------------------------
 2.Gazelles		6  3  2  1 12- 5 11 qualified (Division 1 2017-18)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Étoiles Féminines	6  0  5  1  4- 6  5 Division 2 2017-18
 4.Pilote		6  0  2  4  3-16  2 Division 2 2017-18

Nord 2
 1.Bella FC		6  5  1  0 16- 2 16 qualified (final stage+Division 1 2017-18)
-------------------------------------------
 2.Djara FC		6  2  0  4  5-11  6 qualified (Division 1 2017-18)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Djabir FC		6  1  3  2  3- 5  6 Division 2 2017-18
 4.Lionne		6  1  2  3  5-11  5 Division 2 2017-18

Sud 1
 1.Athleta		6  5  0  1 25- 4 15 qualified (final stage+Division 1 2017-18)
-------------------------------------------
 2.Amis du Monde	6  4  1  1 18- 5 13 qualified (Division 1 2017-18)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tempête FC		6  1  2  3  5-17  5 Division 2 2017-18
 4.Apashe		6  0  1  5  0-22  1 Division 2 2017-18

Sud 2
 1.Ahe			6  6  0  0 13- 2 18 qualified (final stage+Division 1 2017-18)
-------------------------------------------
 2.US Amou		6  2  1  3  7-10  7 qualified (Division 1 2017-18)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Espérance		6  2  1  3  8- 7  7 Division 2 2017-18
 4.Winner Girls		6  1  0  5  7-16  3 Division 2 2017-18

Round 1
Nord 1 [Mar 11]
Pilote		  0-3 New Star
Gazelles	  1-1 Étoiles Féminines
Nord 2
[Mar 11]
Djabir FC	  1-0 Djara FC
[Mar 12]
Bella FC	  4-0 Lionne
Sud 1
[Mar 11]
Apashe		  0-6 Athleta
[Mar 15]
Tempête FC	  0-5 Amis du Monde
Sud 2 [Mar 11]
Espérance	  3-0 Winner Girls
US Amou		  0-1 Ahe

Round 2
Nord 1 [Mar 18]
New Star	  1-1 Étoiles Féminines
Pilote		  1-3 Gazelles
Nord 2 [Mar 19]
Djara FC	  2-1 Lionne
Djabir FC	  1-2 Bella FC
Sud 1
[Mar 18]
Athleta		  3-1 Amis du Monde
[Mar 19]
Apashe		  0-2 Tempête FC
Sud 2 [Mar 19]
US Amou		  2-1 Espérance
Ahe		  2-0 Winner Girls

Round 3
Nord 1 [Apr 1]
Étoiles Féminines 0-0 Pilote
Gazelles	  1-1 New Star
Nord 2 [Apr 1]
Bella FC	  4-0 Djara FC
Lionne		  1-1 Djabir FC
Sud 1 [Apr 1]
Tempête FC	  1-2 Athleta
Amis du Monde	  3-0 Apashe
Sud 2
[Apr 1]
Winner Girls	  3-1 US Amou
[Apr 2]
Espérance	  1-3 Ahe

Round 4
Nord 1 [Apr 15]
New Star	  3-0 Pilote
Étoiles Féminines 0-2 Gazelles
Nord 2 [Apr 15]
Djara FC	  2-0 Djabir FC
Lionne		  1-3 Bella FC
Sud 1
[Apr 15]
Amis du Monde	  2-2 Tempête FC
[Apr 16]
Athleta		  6-0 Apashe
Sud 2 [Apr 15]
Winner Girls	  1-3 Espérance
Ahe		  3-0 US Amou

Round 5 [May 6]
Nord 1
Étoiles Féminines 0-0 New Star
Gazelles	  5-0 Pilote
Nord 2
Lionne		  2-1 Djara FC
Bella FC	  0-0 Djabir FC
Sud 1
Amis du Monde	  2-0 Athleta
Tempête FC	  0-0 Apashe
Sud 2
Espérance	  0-0 US Amou
Winner Girls	  1-3 Ahe

Round 6 [May 13]
Nord 1
Pilote		  2-2 Étoiles Féminines
New Star	  2-0 Gazelles
Nord 2
Djara FC	  0-3 Bella FC
Djabir FC	  0-0 Lionne
Sud 1
Athleta		  8-0 Tempête FC
Apashe		  0-5 Amis du Monde
Sud 2
US Amou		  4-2 Winner Girls
Ahe		  1-0 Espérance

Final tables:

Nord 1
 1.New Star		6  3  3  0 10- 2 12 qualified (final stage+Division 1 2017-18)
-------------------------------------------
 2.Gazelles		6  3  2  1 12- 5 11 qualified (Division 1 2017-18)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Étoiles Féminines	6  0  5  1  4- 6  5 Division 2 2017-18
 4.Pilote		6  0  2  4  3-16  2 Division 2 2017-18

Nord 2
 1.Bella FC		6  5  1  0 16- 2 16 qualified (final stage+Division 1 2017-18)
-------------------------------------------
 2.Djara FC		6  2  0  4  5-11  6 qualified (Division 1 2017-18)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Djabir FC		6  1  3  2  3- 5  6 Division 2 2017-18
 4.Lionne		6  1  2  3  5-11  5 Division 2 2017-18

Sud 1
 1.Athleta		6  5  0  1 25- 4 15 qualified (final stage+Division 1 2017-18)
-------------------------------------------
 2.Amis du Monde	6  4  1  1 18- 5 13 qualified (Division 1 2017-18)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tempête FC		6  1  2  3  5-17  5 Division 2 2017-18
 4.Apashe		6  0  1  5  0-22  1 Division 2 2017-18

Sud 2
 1.Ahe			6  6  0  0 13- 2 18 qualified (final stage+Division 1 2017-18)
-------------------------------------------
 2.US Amou		6  2  1  3  7-10  7 qualified (Division 1 2017-18)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Espérance		6  2  1  3  8- 7  7 Division 2 2017-18
 4.Winner Girls		6  1  0  5  7-16  3 Division 2 2017-18


Coupe de l'indépendance

Round 1 [Apr 22]
Athleta	       10-0 Ahe FC
Bella FC	3-0 New Star

Final [Apr 27, Stade Municipal, Lomé]
Athleta		8-1 Bella FC


2015 (women)

list of champions (men)

list of cup winners (men)


About this document

Source: http://togofootball.org/foot-feminin/

Prepared and maintained by José Batalha and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José Batalha and Hans Schöggl
Last updated: 18 May 2017

(C) Copyright José Batalha, Hans Schöggl and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.