Togo 2013


Championnat National de 1ère Division
Cup Tournaments
Deuxième Division

Championnat National de 1ère Division

Final Table:

 1.Anges FC de Notsè                     30  16 11  3  33-14  59  [P]  Champions
 2.Association Sportive Douanes (Lomé)   30  17  6  7  45-24  57
 3.Foadan FC de Dapaong                  30  11 15  4  21-11  48
 4.Dynamic Togolais FC (Lomé)            30  12 11  7  39-29  47  [C]  [2 2 0 0 4-0 6]
 5.AC Sèmassi de Sokodé                  30  13  8  9  26-26  47       [2 0 0 2 0-4 0]
 6.Gomido FC de Kpalimé                  30  12  9  9  30-26  45
 7.ASKO de Kara                          30  11 10  9  27-23  43  [6 3 2 1 7-4 11]
 8.OC Agaza de Lomé                      30  11 10  9  33-29  43  [6 3 1 2 7-7 10]
 9.Unisport de Sokodé                    30  11 10  9  25-21  43  [6 2 1 3 6-6  8]
10.Association Sportive Togo-Port (Lomé) 30  11 10  9  35-30  43  [6 1 2 3 6-9  5]
11.Gbikinti de Bassar                    30   9 12  9  25-27  39  [P]
12.Maranatha FC de Fiokpo (Womé)         30  10  8 12  33-33  38
----------------------------------------------------------------
13.Union Sportive Koroki (Tchamba)       30   9  5 16  21-35  32  Relegated
14.Kotoko FC de Lavié                    30   6 11 13  21-26  29  Relegated
15.Etoile Filante de Lomé                30   4  9 17  20-43  21  Relegated
16.Tchaoudjo Athlétic Club de Sokodé     30   2  5 23  16-53  11  Relegated

Round 1
[May 4]
Dyto            0-0 Anges
[May 12]
Togo Port       1-0 Sémassi
Etoile Filante  awd Kotoko          [awarded 0-3; Etoile Filante dns]
Maranatha       awd Koroki          [awarded 3-0; Koroki dns]
Tchaoudjo       1-2 Unisport
Gbikinti        0-1 Gomido
ASKO            2-0 Agaza
Foadan          1-0 Douanes

Round 2
[May 18]
Sémassi         1-0 ASKO
[May 19]
Etoile Filante  0-0 Maranatha
Koroki          0-0 Foadan
Douanes         2-0 Tchaoudjo
Unisport        1-3 Dyto
Anges           0-0 Gbikinti
Gomido          1-0 Togo Port
Kotoko          2-0 Agaza

Round 3 [May 26]
Togo Port       2-0 Anges           
Agaza           awd Sémassi         [awarded 3-0; abandoned at 2-1 in 65' due to crowd trouble]
Dyto            2-2 Douanes         
Kotoko          1-1 Maranatha       
Tchaoudjo       1-2 Koroki          
Gbikinti        0-0 Unisport        
ASKO            0-0 Gomido          
Foadan          1-0 Etoile Filante  

Round 4
[Jun 1]
Unisport        0-1 Togo Port   
[Jun 2]
Anges           1-1 ASKO            
Gomido          2-2 Agaza           
Sémassi         1-0 Kotoko          
Douanes         4-0 Gbikinti        
Koroki          0-1 Dyto            
Maranatha       1-1 Foadan          
[Jun 3]
Etoile Filante  0-0 Tchaoudjo       

Round 5
[Jun 5]
ASKO            2-0 Unisport        
Agaza           0-0 Anges           
Sémassi         1-0 Gomido          
Togo Port       1-3 Douanes         
Gbikinti        2-0 Koroki          
[Jun 6]
Dyto            2-0 Etoile Filante  
Tchaoudjo       0-3 Maranatha       [apparently awarded; originally reported 0-1]
Foadan          0-0 Kotoko          

Round 6 [Jun 12]
Douanes		3-1 ASKO
Unisport	2-0 Agaza
Anges		1-0 Sémassi
Kotoko		0-0 Gomido
Koroki		1-0 Togo Port
Etoile Filante  0-0 Gbikinti
Maranatha       1-0 Dyto
Foadan		2-0 Tchaoudjo

Round 7 [Jun 16]
ASKO		1-0 Koroki
Agaza		0-1 Douanes
Sémassi		2-1 Unisport
Gomido		1-2 Anges
Kotoko		2-0 Tchaoudjo
Dyto		0-0 Foadan
Gbikinti	0-0 Maranatha
Togo Port	2-2 Etoile Filante

Round 8
[Jun 22]
Tchaoudjo	1-4 Dyto
[Jun 23]
Etoile Filante  2-1 ASKO
Unisport	0-0 Gomido
Anges		0-0 Kotoko
Koroki		1-1 Agaza
Douanes		0-1 Sémassi
Maranatha	2-2 Togo Port
Foadan		2-0 Gbikinti

Round 9
[Jun 29]
Dyto		1-0 Kotoko
[Jun 30]
Togo Port	2-0 Foadan
Agaza		awd Etoile Filante  [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 85']
Gomido		1-0 Douanes
Anges		0-0 Unisport
Gbikinti	4-2 Tchaoudjo
Sèmassi		1-0 Koroki
ASKO		0-0 Maranatha

Round 10 [Jul 7]
Foadan		1-0 ASKO
Maranatha	1-0 Agaza
Etoile Filante	0-1 Sèmassi
Koroki		1-0 Gomido
Douanes		0-1 Anges
Kotoko		2-2 Unisport
Tchaoudjo	1-1 Togo Port
Dyto		3-3 Gbikinti

Round 11
[Jul 13]
Sèmassi		0-1 Maranatha
[Jul 14]
ASKO		2-0 Tchaoudjo
Agaza		1-1 Foadan
Gomido		1-2 Etoile Filante
Anges		3-1 Koroki
Unisport	2-1 Douanes
Togo Port	2-2 Dyto
Kotoko		1-0 Gbikinti

Round 12 [Jul 17]
Dyto		0-1 ASKO
Tchaoudjo	1-1 Agaza
Foadan		0-0 Sèmassi
Maranatha	2-3 Gomido
Etoile Filante  0-1 Anges
Koroki          0-0 Unisport
Douanes		2-0 Kotoko
Gbikinti	0-1 Togo Port

Round 13
[Jul 27]
Togo Port       1-0 Kotoko          
Unisport        0-0 Etoile Filante  
[Jul 28]
Douanes         1-0 Koroki          
Anges           3-1 Maranatha       
Gomido          0-0 Foadan          
Sèmassi         2-1 Tchaoudjo       
Agaza           1-0 Dyto            
ASKO            0-1 Gbikinti        

Round 14 [Aug 4]
Togo Port       1-2 ASKO            
Gbikinti        1-0 Agaza           
Dyto            1-0 Sèmassi         
Tchaoudjo       1-0 Gomido          
Foadan          2-2 Anges           
Maranatha       0-0 Unisport        
Etoile Filante  1-1 Douanes         
Kotoko          1-0 Koroki          

Round 15
[Aug 10]
Sèmassi		1-1 Gbikinti
[Aug 11]
ASKO		2-1 Kotoko
Agaza		1-0 Togo Port
Gomido		1-0 Dyto
Anges		2-0 Tchaoudjo
Unisport	1-0 Foadan
Douanes		abd Maranatha       [abandoned after 5']
Koroki		2-1 Etoile Filante
[Aug 18]
Douanes		2-1 Maranatha       [replay]

Round 16 
[Aug 31]
Unisport	1-0 Tchaoudjo
[Sep 1]
Anges		0-0 Dyto
Sémassi		1-0 Togo Port
Kotoko		1-1 Etoile Filante
Koroki		1-0 Maranatha
Gomido		3-1 Gbikinti
Agaza		2-0 ASKO
Douanes		0-0 Foadan

Round 17 
[Sep 4]
ASKO		0-0 Sémassi
Maranatha	3-0 Etoile Filante
Tchaoudjo	0-1 Douanes
Dyto		1-0 Unisport
Gbikinti	0-0 Anges
Togo Port	3-1 Gomido
Agaza		0-0 Kotoko
[Sep 5]
Foadan		1-0 Koroki

Round 18
[Sep 11]
Anges		0-0 Togo Port
Douanes		2-2 Dyto
Maranatha	0-1 Kotoko
Koroki		2-1 Tchaoudjo
Unisport	2-0 Gbikinti       
Gomido		2-0 ASKO           
Etoile Filante	0-1 Foadan
[Sep 12]
Sémassi		2-1 Agaza

Round 19 [Sep 15]
Dyto            1-1 Koroki		
Agaza           1-1 Gomido		
Gbikinti        2-1 Douanes		
Tchaoudjo       0-2 Etoile Filante	
Kotoko          2-2 Sémassi		
ASKO            0-1 Anges		
Foadan          2-0 Maranatha	
Togo Port       1-3 Unisport	

Round 20
[Sep 22]
Unisport	0-0 ASKO
Anges		1-1 Agaza
Gomido		1-1 Sémassi
Douanes		1-0 Togo Port
Koroki		0-0 Gbikinti
Etoile Filante	4-2 Dyto
Kotoko		1-1 Foadan
[Oct 17]
Maranatha	4-1 Tchaoudjo

Round 21
[Sep 25]
ASKO		1-1 Douanes
Agaza		2-1 Unisport 
Sémassi		2-0 Anges
Gomido		2-1 Kotoko
Togo Port	awd Koroki          [awarded 3-0; Koroki dns]
Dyto		3-0 Maranatha
[Sep 26]
Tchaoudjo	0-1 Foadan
[date?]
Gbikinti	3-2 Etoile Filante

Round 22
[Sep 28]
Unisport	abd Sémassi         [abandoned at 0-0 due to rain]
[Sep 29]
Douanes		2-1 Agaza
Anges		awd Gomido          [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 76' due to
Tchaoudjo	1-0 Kotoko           pitch invasion by Gomido supporters]
Foadan		0-0 Dyto
Etoile Filante	1-1 Togo Port
[Oct 16]
Unisport	1-2 Sémassi         [replay]
[Oct 23]
Koroki		0-2 ASKO
Maranatha	2-1 Gbikinti

Round 23 [Oct 6]
Dyto		1-0 Tchaoudjo
ASKO		1-0 Etoile Filante
Gomido		1-0 Unisport
Kotoko		0-1 Anges
Agaza		1-0 Koroki
Sémassi		1-1 Douanes
Togo Port	1-0 Maranatha
Gbikinti	1-0 Foadan

Round 24
[Oct 9]
Foadan		2-1 Togo Port
Etoile Filante	1-2 Agaza
Douanes		3-1 Gomido
Unisport	1-0 Anges
Koroki		1-0 Sèmassi
Maranatha	3-1 ASKO
[Oct 10]
Kotoko		0-1 Dyto
Tchaoudjo	0-0 Gbikinti

Round 25 [Oct 13]
ASKO		0-0 Foadan
Agaza		1-0 Maranatha
Sèmassi		3-1 Etoile Filante
Gomido		2-1 Koroki
Anges		1-0 Douanes
Unisport	1-0 Kotoko
Togo Port	4-3 Tchaoudjo
Gbikinti	1-1 Dyto

Round 26 [Oct 20]
Maranatha	1-0 Sèmassi
Tchaoudjo	0-1 ASKO
Foadan		2-0 Agaza
Etoile Filante	0-0 Gomido
Koroki		0-3 Anges
Douanes		1-0 Unisport
Dyto		0-1 Togo Port
Gbikinti	1-0 Kotoko

Round 27
[Oct 26]
Kotoko		1-2 Douanes
[Oct 27]
ASKO		4-1 Dyto
Agaza		2-0 Tchaoudjo
Sèmassi		0-0 Foadan
Gomido		2-0 Maranatha
Anges		1-0 Etoile Filante
Unisport	3-1 Koroki
Togo Port	0-0 Gbikinti

Round 28 [Oct 30]
Kotoko		0-0 Togo Port
Etoile Filante	0-1 Unisport
Koroki		1-2 Douanes
Maranatha	2-4 Anges
Foadan		0-0 Gomido
Tchaoudjo	1-1 Sèmassi
Dyto            3-3 Agaza
Gbikinti	0-0 ASKO

Round 29
[Nov 2]
Anges		1-0 Foadan
Sèmassi		awd Dyto            [awarded 0-3, Sèmassi dns]
[Nov 3]
ASKO		1-1 Togo Port
Agaza		1-0 Gbikinti
Gomido		awd Tchaoudjo       [awarded 3-0, Tchaoudjo dns]
Unisport	0-0 Maranatha
Douanes		awd Etoile Filante  [awarded 3-0, Etoile Filante dns]
Koroki		2-0 Kotoko

Round 30 [Nov 10]
Gbikinti	awd Sèmassi         [awarded 3-0, Sèmassi dns]
Kotoko		1-1 ASKO
Togo Port	2-2 Agaza
Dyto		1-0 Gomido
Tchaoudjo	0-1 Anges
Foadan		0-0 Unisport
Maranatha	1-3 Douanes
Etoile Filante	awd Koroki          [awarded 0-3, Etoile Filante dns]

Final Table:

 1.Anges FC de Notsè                     30  16 11  3  33-14  59  [P]  Champions
 2.Association Sportive Douanes (Lomé)   30  17  6  7  45-24  57
 3.Foadan FC de Dapaong                  30  11 15  4  21-11  48
 4.Dynamic Togolais FC (Lomé)            30  12 11  7  39-29  47  [C]  [2 2 0 0 4-0 6]
 5.AC Sèmassi de Sokodé                  30  13  8  9  26-26  47       [2 0 0 2 0-4 0]
 6.Gomido FC de Kpalimé                  30  12  9  9  30-26  45
 7.ASKO de Kara                          30  11 10  9  27-23  43  [6 3 2 1 7-4 11]
 8.OC Agaza de Lomé                      30  11 10  9  33-29  43  [6 3 1 2 7-7 10]
 9.Unisport de Sokodé                    30  11 10  9  25-21  43  [6 2 1 3 6-6  8]
10.Association Sportive Togo-Port (Lomé) 30  11 10  9  35-30  43  [6 1 2 3 6-9  5]
11.Gbikinti de Bassar                    30   9 12  9  25-27  39  [P]
12.Maranatha FC de Fiokpo (Womé)         30  10  8 12  33-33  38
----------------------------------------------------------------
13.Union Sportive Koroki (Tchamba)       30   9  5 16  21-35  32  Relegated
14.Kotoko FC de Lavié                    30   6 11 13  21-26  29  Relegated
15.Etoile Filante de Lomé                30   4  9 17  20-43  21  Relegated
16.Tchaoudjo Athlétic Club de Sokodé     30   2  5 23  16-53  11  Relegated

Topscorer: Saibou Badarou (Douanes) 14 goals.

Cup Tournaments

Coupe de l’Indépendance

Round 1 [annulled]
Dyto		 -  Gbikinti
Douanes		 -  Anges

NB: Cup was to be played between four clubs, but only Dyto and AS Douanes
    entered.

Final [Apr 27, Stade de Kégué]
Dyto		3-0 Douanes

Championnat National de 2ème Division


Poule A

NB: teams from South Zone (Maritime province and Plateaux province)

Poule B

NB: teams from North Zone (Centrale province, Kara province and Savanes province)

Poule B1

Participants:
Abou Ossé FC de Anié
Agouwa de Koussountou
Odalou de Kabolé
Sara Sport FC de Bafilo

Poule B2

Participants:
ASCK de Kara
AS Binah de Pagouda
Tigre Noir de Cinkassé
AS Dankpen
Doumbé de Mango


Round 1 [Dec 28 - postponed for financial reasons]

NB: championship cancelled in Jan 2014; no promotion; the top level is reduced to
    12 clubs for 2014 while the second division will have 24 clubs.
   

2011/12

2014

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 30 Jan 2014

(C) Copyright José Batalha RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.