Czech Republic 2010/11


1. Gambrinus liga
II. Liga

1. Gambrinus liga

Final Table:

 1.FC Viktoria Plzeň            30 21  6  3  70-28  69  Champions
 2.AC Sparta Praha              30 22  2  6  54-21  68
 3.FK Jablonec nad Nisou 97     30 17  7  6  65-34  58
 4.SK Sigma Olomouc             30 14  5 11  47-29  47
 5.FK Mladá Boleslav            30 13  7 10  49-40  46
 6.FC Bohemians 1905 Praha      30 12  7 11  33-33  43
 7.FC Slovan Liberec            30 12  7 11  45-36  43
 8.FC Hradec Králové            30 11  8 11  26-36  41
 9.SK Slavia Praha              30  9 13  8  41-36  40
10.FK Teplice                   30 10  9 11  39-46  39
11.Dynamo České Budějovice      30  7 12 11  30-48  33
12.1. FC Slovácko               30  8  7 15  27-43  31
13.1. FK Příbram                30  8  7 15  22-36  31
14.FC Baník Ostrava             30  7  9 14  31-46  30
------------------------------------------------------
15.Zbrojovka Brno               30  7  3 20  33-55  24  Relegated
16.FK Ústí nad Labem            30  4  7 19  22-67  19  Relegated

Round 1
[Jul 16]
Bohemians 1905   1-1 Slavia 
  [D.Bartek 1; K.Kisel 17]
[Jul 17]
Slovácko         3-0 Teplice   
  [P.Svancara 36, 64pen, M.Kuncl 72]
Hradec Králové   2-1 Sparta 
  [T.Rezek 15, V.Pilar 61; B.Wilfried 55]
[Jul 18]
České Budějovice 0-0 Liberec 
Příbram          0-0 Ostrava  
Ústí             0-2 Mladá Boleslav 
  [L.Sylvestrer 26, J.Polak 57og]
Plzeň            2-2 Olomouc  
  [P.Horvath 45pen, T.Janotka 80og; P.Sultes 64, T.Janotka 79]
[Jul 19]
Jablonec 97      1-0 Brno   
  [T.Pekhart 69]

Round 2
[Jul 23]
Mladá Boleslav   1-1 České Budějovice 
  [I.Taborsky 19; P.Benat 52]
[Jul 24]
Liberec          2-3 Plzeň    
  [A.Keric 19, M.Bosancic 71pen; J.Rezek 1, 64, D.Limbersky 3]
Sparta           2-1 Slovácko  
  [L.Tresnak 56, V.Kadlec 90+; T.Kosut 62]
[Jul 25]
Brno             1-3 Ústí
  [R.Dostalek 87; D.Kraut 7, M.Dolezal 43, 63pen]
Ostrava          1-1 Slavia
  [T.Frejlach 51; K.Kisel 37]
Teplice          1-2 Příbram
  [J.Mares 87; M.Jurdik 28, D.Huna 39]
Olomouc          4-1 Jablonec 
  [M.Hubnik 46, 58, 63, J.Petr 54; T.Pekhart 90+]
[Jul 26]
Hradec Králové   1-1 Bohemians 1905   
  [P. Cerny jr. 49pen; M.Pavek 30og]

Round 3
[Jul 30]
Ústí             0-0 Liberec    
[Jul 31]
Slovácko         2-1 Hradec Králové   
  [V.Karal og, V.Ondrejka 50; P.Dvorak 75]
Slavia           1-0 Mladá Boleslav    
  [S.Vlcek 75]
[Aug 1]
Ostrava          3-0 Brno   
  [Z.Smejkal 39, A.Varadi 67, F.Neves 72pen]
České Budějovice 1-0 Sparta 
  [M.Jarabica 63]
Jablonec         1-1 Teplice 
  [T.Pekhart 9; M.Matula 90+]
Plzeň            2-1 Bohemians 1905
  [D.Kolar 44, P.Horvath 69; M. Nespor 83]
[Aug 2]
Příbram          0-0 Olomouc

Round 4
[Aug 6]
Brno             2-3 Slavia
[Aug 7]
Bohemians 1905   1-0 Slovácko 
[Aug 8]
Mladá Boleslav   3-0 Příbram   
Olomouc          3-0 Ústí nad Labem 
Liberec          1-1 Jablonec 
Sparta           4-0 Ostrava  
[Aug 9]
Teplice          1-1 České Budějovice    
Hradec Králové   0-3 Plzeň  

Round 5
[Aug 13]
Příbram          0-1 Sparta 
[Aug 14]
Ostrava          1-2 Olomouc    
[Aug 15]
České Budějovice 0-0 Hradec Králové 
Jablonec         3-1 Bohemians 1905   
Slavia           1-3 Liberec  
Plzeň            3-0 Slovácko  
[Aug 16]
Brno             3-1 Mladá Boleslav   
Ústí             0-2 Teplice   

Round 6
[Aug 20]
Hradec Králové   1-0 Jablonec
[Aug 21]
Slovácko         1-1 Ústí 
Liberec          0-0 Příbram
Sparta           0-1 Plzeň 
[Aug 22]
Bohemians 1905   2-2 České Budějovice 
Mladá Boleslav   1-0 Ostrava  
Olomouc          3-0 Brno   
[Aug 23]
Teplice          2-1 Slavia Praha 

Round 7
[Aug 27]
Slavia           1-1 Olomouc   
[Aug 28]
Ostrava          0-1 Teplice
Příbram          1-0 Hradec Králové  
[Aug 29]
České Budějovice 0-3 Plzeň 
Jablonec         3-0 Slovácko  
Mladá Boleslav   3-1 Liberec
Ústí             1-0 Bohemians 1905 
[Aug 30]
Brno             0-5 Sparta 

Round 8
[Sep 10]
Liberec          4-1 Ostrava 
[Sep 11]  
Slovácko         2-0 České Budějovice 
Sparta           1-0 Jablonec
[Sep 12]
Bohemians 1905   1-0 Příbram  
Teplice          1-2 Brno    
Hradec Králové   0-0 Slavia
[Sep 13]
Plzeň            7-0 Ústí
Olomouc          0-0 Mladá Boleslav  

Round 9
[Sep 17]
Jablonec         1-2 Plzeň  
[Sep 18]
Ostrava          1-0 Hradec Králové   
Příbram          0-1 Slovácko   
Olomouc          4-0 Liberec  
[Sep 19]
Brno             1-0 Bohemians 1905
Mladá Boleslav   3-3 Teplice  
Ústí             1-1 České Budějovice 
[Sep 20]
Slavia           1-2 Sparta 

Round 10
[Sep 24]
Slovácko         3-0 Slavia 
  [P.Svancar 13pen, L.Volesak 79, R.Szmek 89]
[Sep 25]
Liberec          3-1 Brno   
  [R.Kelic 16, J.Nezmar 52, R.Dejmek 61; T.Dosek 89]
Sparta           1-1 Mladá Boleslav 
  [B.Wilfried 83; L.Opiela 41]
[Sep 26] 
Bohemians 1905   1-1 Ostrava  
  [J.Kaufman 56; T.Frejlach 54]
České Budějovice 2-1 Jablonec 
  [Z.Ondrasek 16, R.Otepka 68; D.Lafata 43]
Hradec Králové   3-3 Ústí 
  [J.Chleboun 5, P. Cerny jr. 38pen, J.Franc 89og; D.Kraut 28, 63,
   M. Jindracek 50]
Plzeň            2-1 Příbram
  [P.Jiracek 19, D.Strihavka 82; D.Limbersky 4og]
[Sep 27]
Teplice          1-0 Olomouc
  [V.Vidlicka 78]

Round 11
[Oct 1]
Slavia           0-1 Plzeň
  [J.Rezek 17pen]
[Oct 2]
Ostrava          2-1 Slovácko  
  [F.Neves 26pen, A.Varadi 73; P.Reinberk 49]
Příbram          2-0 České Budějovice 
  [L.Plesko 59, M.Slapak 90+]
Teplice          1-0 Liberec   
  [D.Kalivoda 8pen]
[Oct 3]
Brno             1-2 Hradec Králové  
  [F.Rydel 10; P.Dvorak 30, 59]
Jablonec         2-0 Ústí
  [T.Pekhart 22, 47]
Mladá Boleslav   3-2 Bohemians 1905  
  [A.Mendy 31, J.Reznicek 68, 90+pen; L.Hartig 4, 41]
[Oct 4]
Olomouc          0-1 Sparta 
  [J.Kucka 89pen]

Round 12
[Oct 15]
Bohemians 1905   3-1 Liberec   
  [I.Drzik 61, M.Skoda 74, M.Nespor 84; M.Breznazik 26]
[Oct 16]
Sparta           0-2 Teplice   
  [E.Brabec 31og, A.Mahmutovic 66]       
[Oct 17]
Jablonec         5-1 Příbram     
  [T.Pekhart 45, 83, J.Kovarik 55, A.Haurdic 74, K.Pitak 78; M.Klesa 90+]     
Hradec Králové   0-0 Mladá Boleslav   
Plzeň            4-1 Brno         
  [M.Petrzela 16, J.Rezek 27pen, 71, D.Kolar 79]    
Ústí             1-1 Slavia           
  [T.Krbecek 68; K.Kisel 66pen]
České Budějovice 2-1 Ostrava  
  [P.Mezlik 13, Z.Ondrasek 66; R.Reznik 25]        
[Oct 18]
Slovácko         0-2 Olomouc     
  [T.Horava 4, M.Hubnik 69]     

Round 13
[Oct 22]
Teplice          2-1 Hradec Králové   
  [L.Zoubele 80, A.Mahmutovic 88; V.Pokorny 9]
[Oct 23]
Příbram          0-0 Ústí             
Mladá Boleslav   4-3 Plzeň            
  [J.Chramosta 20, A.Rolko 32, I.Taborsky 59pen, V.Dimitrovski 70;
   M.Petrzela 38, T.Rada 61, F.Rajtoral 86]
[Oct 24]
Brno             7-0 Slovácko         
  [T.Michalek 10pen, 32pen, F.Rydel 27, J.Kalabiska 34,
   M.Strestik 56, T.Polach 65, R.Samanek 83]
Ostrava          1-3 Jablonec         
  [F.Neves 17pen; T.Pekhart 35, L.Loucka 43, K.Pitak 81]
Olomouc          3-1 Bohemians 1905   
  [J.Navratil 42, J.Petr 47, M.Hubnik 49; M.Skoda 69]
Slavia           4-0 České Budějovice 
  [K.Kisel 2, J.Hora 50, O.Celustka 63, M.Cerny 78]
[Oct 25]
Liberec          1-2 Sparta           
  [J.Nezmar 40; L.Kweuke 83, B.Wilfried 88]

Round 14
[Oct 29]
Plzeň            4-2 Teplice          
  [M.Petrzela 8, 81, D.Bystron 33, J.Rezek 57; M.Matula 59,
   T.Vondrasek 84]
[Oct 30]
Bohemians 1905   0-1 Sparta           
  [L.Kweuke 55]
Příbram          1-1 Slavia           
  [M.Klesa 7; J.Hora 51]
[Oct 31]
Slovácko         0-1 Liberec          
  [M.Bosancic 22]
České Budějovice 1-0 Brno             
  [P.Cermak 73]
Hradec Králové   1-0 Olomouc          
  [J.Podebradsky 78]
Ústí             0-4 Ostrava          
  [R.Zeher 4, Z.Koukal 20, 72, T.Frejlach 28]
[Nov 1]
Jablonec         1-1 Mladá Boleslav   
  [T.Pekhart 9; J.Reznicek 4]

Round 15
[Nov 5]
Slavia           0-3 Jablonec         
  [T.Pekhart 28, D.Lafata 36, P.Zabojnik 74]
[Nov 6]
Ostrava          0-2 Plzeň            
  [F.Rajtoral 18, D.Kolar 77]
Liberec          3-0 Hradec Králové   
  [J.Stajner 63, 76, A.Keric 88]
[Nov 7]
Olomouc          5-1 České Budějovice 
  [M.Ordos 11, P.Sultes 40, M.Hubnik 49, J.Lastovka 68og,
   T.Horava 69; R.Otepak 87]
Mladá Boleslav   2-3 Slovácko         
  [M.Kulic 68, J.Kysela 87; L.Fujerik 10, P.Svancara 56,
   V.Ondrejka 72]
Brno             0-1 Příbram          
  [M.Klesa 67]
Teplice          0-2 Bohemians 1905   
  [M.Skoda 34, J.Stohanzl 76]
[Nov 8]
Sparta           4-1 Ústí             
  [M.Pamic 3, L.Kweuke 53, B.Wilfried 62, V.Kadlec 89; Z.Volek 80]

Round 16
[Nov 12]
Slavia           1-1 Ostrava          
  [J.Koubsky 30; J.Husbauer 90+]
[Nov 13]
Plzeň            1-1 Liberec          
  [P.Horvath 20pen; A.Keric 30]
Slovácko         0-2 Sparta           
  [B.Wilfried 5pen, L.Kweuke 32]
[Nov 14]
Bohemians 1905   1-0 Hradec Králové   
  [M.Skoda 62]
Jablonec         3-2 Olomouc          
  [D.Lafata 5pen, 57pen, T.Pekhart 59; M.Hubnik 89, P.Sultes 90+]
Ústí             2-3 Brno             
  [V.Vrtelka 7pen, R.Veverka 68; D.Simersky 27, J.Kalabiska 38,
   A.Hodek 70]
Příbram          1-1 Teplice          
  [C.Videgla 85; J.Mares 17]
[Nov 15]
České Budějovice 1-3 Mladá Boleslav   
  [R.Otepka 83pen; L.Opiela 17, M.Kulic 31, 62]

Round 17
[Nov 19]
Bohemians 1905   1-0 Plzeň            
  [V.Trubila 4]
[Nov 20]
Mladá Boleslav   3-1 Slavia           
  [V.Prochazka 7, G.Toleski 51, M.Kulic 56; J.Koubsky 50]
Liberec          3-0 Ústí             
  [M.Breznanik 36, J.Nezmar 62, M.Bosancic 68]
[Nov 21]
Sparta           2-0 České Budějovice 
  [L.Kweuke 17, B.Wilfried 57]
Hradec Králové   0-0 Slovácko         
Olomouc          3-1 Příbram          
  [J.Petr 17, M.Hubnik 18, O.Murin 43; D.Huna 33]
[Nov 22]
Brno             0-2 Ostrava          
  [F.Neves 53, Z.Senkerik 62]
Teplice          1-2 Jablonec         
  [A.Mahmutovic 85; J.Kovarik 31, 47]

Round 18
[Feb 25]
Slavia           1-1 Brno             
  [S.Vlcek 63; L.Pernica 11]
[Feb 26]
Plzeň            2-1 Hradec Králové   
  [M.Bakos 72, D.Kolar 80; R.Hochmeister 90+]
Příbram          0-0 Mladá Boleslav   
Slovácko         1-3 Bohemians 1905   
  [M.Kordula 66; J.Stohanzl 14, 32, J.Kaufman 79]
[Feb 27]
Jablonec         3-0 Liberec          
  [D.Lafata 1, 44, 71]
České Budějovice 2-2 Teplice          
  [D.Horejs 25, Z.Ondrasek 28; J.Mares 45, L.Dosek 58]
Ústí             0-3 Olomouc          
  [T.Janotka 32, M.Dolezal 74, 79]
[Feb 28]
Ostrava          0-2 Sparta           
  [L.Kweuke 21, 89]

Round 19
[Mar 4]
Bohemians 1905   0-1 Jablonec         
  [P.Elias 65]
[Mar 5]
Slovácko         2-2 Plzeň            
  [R.Mezlik 34, J.Valenta 67; M.Bakos 2, P.Jiracek 83]
Liberec          0-2 Slavia           
  [Z.Pospech 23, S.Kores 71]
[Mar 6]
Teplice          2-1 Ústí             
  [T.Vondrasek 27, A.Mahmutovic 81; T.Krbecek 53]
Sparta           1-0 Příbram          
  [M.Zeman 58]
Mladá Boleslav   5-0 Brno             
  [M.Kulic 7, 27, A.Mendy 50, V.Prochazka 53, J.Chramosta 81]
Hradec Králové   2-0 České Budějovice 
  [R.Fischer 53pen, P.Dvorak 72]
[Mar 7]
Olomouc          2-0 Ostrava          
  [T.Janotka 32pen, T.Prikryl 81]

Round 20
[Mar 11]		
Brno             2-0 Olomouc 
  [R.Dostalek 33, F.Rydel 63]
[Mar 12]
Příbram          1-0 Liberec          
  [M.Stochl 37]
Plzeň            1-0 Sparta           
  [P.Horvath 16]
[Mar 13]
České Budějovice 1-1 Bohemians 1905   
  [L.Vulin 62; M.Skoda 49]
Jablonec         7-0 Hradec Králové   
  [M.Jarolim 13, 24, D.Lafata 22, 33, 52, K.Pitak 32,
   L.Tresnak 84]
Slavia           4-1 Teplice          
  [Z.Pospech 32, L.Jarolim 34, 66, Z.Milutinovic 88;
   A.Mahmutovic 61]
Ústí             2-0 Slovácko         
  [M.Valenta 10; J.Martykan 15]
[Mar 14]
Ostrava          1-0 Mladá Boleslav   
  [A. Varadi 14]

Round 21
[Mar 18]
Plzeň            2-1 České Budějovice 
  [M.Duris 43, M.Bakos 66, M.Nitriansky 58]
[Mar 19]
Slovácko         1-1 Jablonec         
  [P.Svancar 90+; M.Jarolim 56]
Liberec          4-0 Mladá Boleslav   
  [B.Dockal 18, M.Breznazik 30, J.Nezmar 56, L.Vacha 89]
Sparta           2-0 Brno             
  [T.Pekhart 5, 35]
[Mar 20]
Bohemians 1905   1-0 Ústí             
  [A.Ibragimov 86]
Teplice          4-0 Ostrava          
  [S.Vachousek 8, 68pen, A.Mahmutovic 64, J.Mares 71]
Olomouc          0-0 Slavia           
[Mar 21]
Hradec Králové   2-1 Příbram          
  [R.Fischer 14, F.Klapka 37; Z.Koukal 51]

Round 22
[Apr 1]		
Mladá Boleslav   2-0 Olomouc          
  [P.Johana 42, A.Mendy 55]
[Apr 2]	
Ostrava          0-0 Liberec          
Jablonec         2-1 Sparta           
  [J.Vosahlik 11, 66; J.Podany 14]
Příbram          0-1 Bohemians 1905   
  [D.Bartek 77]
[Apr 3]	
Brno             0-1 Teplice          
  [A.Rosa 85]
České Budějovice 0-0 Slovácko         
Slavia           0-0 Hradec Králové   
Ústí             0-5 Plzeň            
  [M.Bakos 3, 40, M.Petrzela 45, D.Bystron 83, M.Duris 90]

Round 23
[Apr 8]
Plzeň            1-1 Jablonec         
  [J.Rezek 54; D.Lafata 62]
[Apr 9]
Teplice          1-2 Mladá Boleslav   
  [A.Mahmutovic 19; J.Chramosta 33, T.Fabian 89]
Slovácko         2-0 Příbram          
  [P.Svancara 52, T.Kosut 90+]
Liberec          3-0 Olomouc          
  [J.Stajner 40, J.Nezmar 67, R.Kelic 72]
[Apr 10]
Bohemians 1905   2-1 Brno             
  [M.Nikl 22, M.Skoda 41; R.Valenta 65]
České Budějovice 2-0 Ústí             
  [M.Nitriansky 27, Z.Ondrasek 45]
Hradec Králové   2-1 Ostrava          
  [M.Kasalek 23, P.Dvorak 79; R.Bolf 21]
[Apr 11]
Sparta           2-0 Slavia           
  [L.Kweuke 10, 12]

Round 24
[Apr 15]
Příbram          0-3 Plzeň            
  [P.Horvath 17pen, P.Jiracek 68, M.Duris 82]
[Apr 16]
Ostrava          0-0 Bohemians 1905   
[Apr 17]
Brno             0-1 Liberec          
  [J.Nezmar 52]
Mladá Boleslav   1-2 Sparta           
  [J.Chramosta 63; L.Kweuke 35, Sionko 65]
Olomouc          3-0 Teplice          
  [M.Ordos 7, J.Navratil 59, T.Prikryl 86]
Jablonec         5-0 České Budějovice 
  [D.Lafata 13, 36, 45pen, O.Vanek 77, D.Kocourek 90+]
Ústí             0-2 Hradec Králové   
  [M.Jandik 88, 90+]
[Apr 18]
Slavia           2-0 Slovácko         
  [J.Kaufman 10, L.Jarolim 48]

Round 25
[Apr 22]
Sparta           2-0 Olomouc          
  [L.Kweuke 59, K.Vacek 90]
[Apr 23]
Slovácko         0-0 Ostrava          
[Apr 24]
Liberec          6-2 Teplice          
  [M.Gecov 38, J.Nezmar 40, 51, J.Stajner 45, 80, M.Breznanik 88;
   T.Vondrasek 57, P.Verbir 86pen]
Bohemians 1905   3-1 Mladá Boleslav   
  [M.Nespor 19, 53, M. Skoda 70; A.Mendy 4]
České Budějovice 3-0 Příbram          
  [G.Cirkin 44, T.Strasky 73, Z.Ondrasek 79]
Hradec Králové   1-0 Brno             
  [F.Klapka 33]
Ústí             2-1 Jablonec         
  [R.Veverka 7, T.Krbecek 51; K.Pitak 75]
[Apr 25]
Plzeň            2-2 Slavia           
  [D.Kolar 21, F.Sevinsky 28; K.Kisel 88, M.Cerny 90]

Round 26
[Apr 29]
Liberec          1-0 Bohemians 1905   
  [J.Nezmar 60]
[Apr 30]
Ostrava          3-2 České Budějovice 
  [R.Bolf 33, D.Kraut 60, A.Varadi 70; T.Strasky 9, Z.Ondrasek 58]
Brno             1-1 Plzeň            
  [M.Rabusic 57; M.Petrzela 28]
Mladá Boleslav   1-2 Hradec Králové   
  [J.Chramosta 65; R.Fischer 20, J.Zeleny 45]
Příbram          1-2 Jablonec         
  [Z.Koukal 32; L.Loucka 57, K.Pitak 70]
[May 1]
Slavia           3-0 Ústí             
  [S.Vlcek 19, Z.Pospech 59, 74]
Olomouc          0-2 Slovácko         
  [J.Valenta 57, R.Szmek 90+]
[May 2]
Teplice          2-2 Sparta           
  [A.Cajic 33, A.Mahmutovic 62; T.Pekhart 67pen, A.Keric 86]

Round 27
[May 6]
Sparta           3-2 Liberec          
  [R.Dejmke 4og, L.Kweuke 38, A.Keric 59; V.Hadascok 52, R.Dejmek 64]
[May 7]
Slovácko         0-2 Brno             
  [T.Dosek 28, R.Valenta 71]
Plzeň            3-1 Mladá Boleslav   
  [D.Kolar 16, M.Bakos 31, F.Rajtoral 64; J.Reznicek 74]
[May 8]
Jablonec         3-3 Ostrava          
  [K.Pitak 35, D.Lafata 42, 84; Z.Senkerik 2, A.Fantis 10, J.Husbauer 58]
Ústí             0-3 Příbram          
  [T.Wagner 39, Z.Koukal 43, M.Papsys 90]
Bohemians 1905   2-1 Olomouc          
  [R.Kucera 36og, M.Skoda 69; T.Prikryl 29]
České Budějovice 1-1 Slavia           
  [T.Strasky 7; Z.Pospech 23]
Hradec Králové   0-0 Teplice          

Round 28
[May 13]
Sparta           2-0 Bohemians 1905   
  [L.Sionko 8, T.Pekhart 12]
[May 14]
Teplice          0-1 Plzeň            
  [D.Kolar 10]
Ostrava          3-3 Ústí             
  [Z.Senkerik 7, M.Lukes 43, M.Ferencik 48; R.Veverka 32, L.Dvorak 85,
   M.Jindrace 89]
Liberec          1-0 Slovácko         
  [B.Dockal 26]
[May 15]
Mladá Boleslav   1-2 Jablonec         
  [J.Reznicek 32; K.Pitak 8, P.Mach 24og]
Olomouc          2-0 Hradec Králové   
  [P.Sultes 65, 68]
[May 16]
Brno             1-1 České Budějovice 
  [B.Simic 26og; R.Otepka 45pen]
Slavia           3-2 Příbram          
  [S.Kores 2, V.Trubila 43, Z.Pospech 79; Z.Koukal 56, T.Wagner 90]

Round 29 [May 21]
Hradec Králové   1-0 Liberec          
  [R.Fischer 6]
České Budějovice 1-0 Olomouc          
  [F.Hudson 74]
Plzeň            3-1 Ostrava          
  [P.Jiracek 25, M.Bakos 31, P.Horvath 65; M.Lukes 5]
Jablonec         2-2 Slavia           
  [K.Pitak 24, L.Tresnak 45; S.Kores 19, J.Kaufman 61]
Ústí             1-3 Sparta           
  [M.Jindracek 7; T.Pekhart 37, 57, L.Kweuke 50]
Slovácko         1-2 Mladá Boleslav   
  [V.Ondrejka 8; J.Reznicek 62, 66]
Příbram          1-0 Brno             
  [T.Wagner 53]
Bohemians 1905   1-1 Teplice          
  [M.Sedlacek 30; T.Vondrasek 58]

Round 30 [May 28]
Sparta           3-1 Hradec Králové   
  [T.Pekhart 4pg, L.Kweuke 37, T.Zapotocny 90+; V.Pilar 79]
Teplice          1-1 Slovácko         
  [A.Rosa; J.Hosek 87og]
Liberec          3-3 České Budějovice 
  [J.Stajner 58, 71, M.Sivric 87; G.Cirkin 61, 84, Z.Ondrasek 86]
Mladá Boleslav   2-0 Ústí             
  [M.Kulic 67, A.Mendy 74]
Ostrava          0-2 Příbram          
  [Z.Koukal 46, R.Bolf 77og]
Brno             3-4 Jablonec         
  [T.Dosek 11, 55, R.Dostalek 54; L.Tresnak 18, D.Lafata 31, 42, O.Vanek 35]
Slavia           3-0 Bohemians 1905   
  [S.Kores 33, Z.Pospech 45, O.Celustka 90+]
Olomouc          2-1 Plzeň            
  [J.Petr 53, 72; R.Kucera 12og]

Final Table:

 1.FC Viktoria Plzeň            30 21  6  3  70-28  69  Champions
 2.AC Sparta Praha              30 22  2  6  54-21  68
 3.FK Jablonec nad Nisou 97     30 17  7  6  65-34  58
 4.SK Sigma Olomouc             30 14  5 11  47-29  47
 5.FK Mladá Boleslav            30 13  7 10  49-40  46
 6.FC Bohemians 1905 Praha      30 12  7 11  33-33  43
 7.FC Slovan Liberec            30 12  7 11  45-36  43
 8.FC Hradec Králové            30 11  8 11  26-36  41
 9.SK Slavia Praha              30  9 13  8  41-36  40
10.FK Teplice                   30 10  9 11  39-46  39
11.Dynamo České Budějovice      30  7 12 11  30-48  33
12.1. FC Slovácko               30  8  7 15  27-43  31
13.1. FK Příbram                30  8  7 15  22-36  31
14.FC Baník Ostrava             30  7  9 14  31-46  30
------------------------------------------------------
15.Zbrojovka Brno               30  7  3 20  33-55  24  Relegated
16.FK Ústí nad Labem            30  4  7 19  22-67  19  Relegated


II. Liga

Final Table:

 1. Dukla Praha                     30 18  9  3  55-18  63 promoted
 2. FK Viktoria Žižkov              30 16  7  7  44-31  55 promoted
 3. FC Vysočina Jihlava             30 15  8  7  49-29  54
 4. Karviná                         30 13  7 10  42-36  46
 5. Fotbal Třinec                   30 12  8 10  32-34  44
 6. Baník Sokolov                   30 12  7 11  53-51  43
 7. Graffin Vlašim                  30 12  6 12  38-32  42
 8. FC Zenit Čáslav                 30 11  8 11  37-48  41
 9. SK Spartak MAS Sezimovo Ústí    30 11  7 12  42-40  40
10. AC Sparta Praha B               30 11  6 13  35-47  39
11. Tescoma Zlín                    30 11  5 14  46-45  38
12. Baník Most                      30 10  7 13  35-46  37
13. SK Slovan Varnsdorf             30 10  7 13  33-38  36
14. Znojmo                          30 10  6 14  30-40  36
15. SK Kladno                       30  8  7 15  42-48  31 relegated
16. Hlučín                          30  6  3 21  36-66  21 relegated

Round 1
[July 30]
Jihlava          1-0  Varnsdorf
[July 31]
Sokolov          5-1  Sezimovo Ústí
Zlín             2-1  Kladno
Sparta B         1-0  Znojmo
Třinec           1-0  Hlučín
[Aug 1]
Karviná          4-0  Most
Žižkov           0-1  Vlašim
Čáslav           0-2  Dukla Praha

Round 2
[Aug 6]
Dukla Praha      3-1  Jihlava
[Aug 7]
Sokolov          2-3  Zlín
Hlučín           1-3  Karviná
Varnsdorf        2-0  Třinec
Znojmo           0-1  Žižkov
Kladno           3-0  Čáslav
[Aug 17]
Vlašim           2-0  Most
[Aug 24]
Sezimovo Ústí    1-2  Sparta B

Round 3
[Aug 13]
Jihlava          2-0  Znojmo
[Aug 14]
Most             3-0  Hlučín
Sparta B         2-1  Kladno
Třinec           0-0  Vlašim
Zlín             2-0  Sezimovo Ústí
[Aug 15]
Žižkov           2-0  Varnsdorf
Čáslav           3-0  Sokolov
Karviná          1-1  Dukla Praha

Round 4
[Aug 20]
Dukla Praha      2-0  Třinec
[Aug 21]
Sokolov          2-2  Sparta B
Zlín             1-0  Čáslav
Vlašim           4-1  Karviná
Sezimovo Ústí    2-0  Jihlava
[Aug 22]
Varnsdorf        3-2  Hlučín
Znojmo           0-1  Most
Kladno           1-3  Žižkov

Round 5
[Aug 27]
Jihlava          2-1  Sokolov
[Aug 28]
Sparta B         2-0  Zlín
Třinec           0-3  Znojmo
Most             1-1  Varnsdorf
Hlučín           0-5  Vlašim
[Aug 29]
Čáslav           1-1  Sezimovo Ústí
Karviná          0-2  Kladno
Žižkov           2-1  Dukla Praha

Round 6
[Sep 3]
Dukla Praha      2-0  Most
[Sep 4]
Sokolov          2-1  Žižkov
Zlín             1-4  Jihlava
Sezimovo Ústí    0-0  Karviná
[Sep 5]
Varnsdorf        0-0  Vlašim
Znojmo           1-0  Hlučín
Kladno           1-1  Třinec
[Sep 14]
Čáslav           1-1  Sparta B

Round 7
[Sep 10]
Jihlava          6-1  Čáslav
[Sep 11]
Sparta B         0-3  Dukla Praha
Třinec           1-0  Sezimovo Ústí
Most             2-2  Kladno
Hlučín           3-2  Sokolov
Vlašim           2-1  Znojmo
[Sep 12]
Karviná          2-0  Varnsdorf
Žižkov           1-0  Zlín

Round 8
[Sep 17]
Dukla Praha      2-0  Hlučín
[Sep 18]
Sokolov          2-2  Třinec
Zlín             4-1  Karviná
Sparta B         2-0  Jihlava
Znojmo           0-1  Varnsdorf
Sezimovo Ústí    2-0  Žižkov
[Sep 19]
Čáslav           0-1  Most
Kladno           1-1  Vlašim

Round 9
[Sep 24]
Jihlava          2-1  Kladno
[Sep 25]
Třinec           2-0  Čáslav
Most             0-2  Sokolov
Vlašim           3-1  Zlín
[Sep 26]
Žižkov           3-1  Sparta B
Karviná          3-3  Znojmo
Hlučín           1-3  Sezimovo Ústí
Varnsdorf        0-0  Dukla Praha

Round 10
[Oct 1]
Jihlava          3-3  Žižkov
Dukla Praha      2-0  Znojmo
[Oct 2]
Sokolov          1-0  Karviná
Zlín             1-0  Třinec
Sezimovo Ústí    0-1  Vlašim
[Oct 3]
Čáslav           3-2  Hlučín
Kladno           1-0  Varnsdorf
[Nov 13]
Sparta B         2-1  Most

Round 11
[Oct 6]
Znojmo           2-5  Sokolov
[Oct 9]
Třinec           1-0  Jihlava
Most             2-3  Sezimovo Ústí
Vlašim           2-1  Dukla Praha
[Oct 10]
Žižkov           0-1  Čáslav
Karviná          2-1  Sparta B
Hlučín           3-2  Kladno
Varnsdorf        0-1  Zlín

Round 12
[Oct 15]
Jihlava          1-1  Most
[Oct 16]
Sezimovo Ústí    1-1  Znojmo
Sokolov          1-3  Varnsdorf
Sparta B         1-0  Vlašim
Zlín             2-2  Hlučín
[Oct 17]
Čáslav           1-1  Karviná
Žižkov           1-2  Třinec
Kladno           0-2  Dukla Praha

Round 13
[Oct 22]
Dukla Praha      1-1  Sezimovo Ústí
[Oct 23]
Třinec           3-0  Sparta B
Most             3-1  Zlín
Vlašim           0-1  Sokolov
[Oct 24]
Varnsdorf        3-1  Čáslav
Znojmo           2-0  Kladno
Karviná          1-2  Žižkov
Hlučín           2-3  Jihlava

Round 14
[Oct 29]
Jihlava          1-0  Vlašim
[Oct 30]
Zlín             0-0  Dukla Praha
Sparta B         1-0  Hlučín
Třinec           0-0  Karviná
Sezimovo Ústí    3-0  Varnsdorf
[Oct 31]
Sokolov          4-2  Kladno
Čáslav           0-0  Znojmo
Žižkov           1-1  Most

Round 15
[Nov 6]
Most             0-0  Třinec
Hlučín           3-4  Žižkov
Vlašim           2-3  Čáslav
[Nov 7]
Karviná          2-1  Jihlava
Varnsdorf        2-0  Sparta B
Znojmo           1-1  Zlín
Dukla Praha      1-0  Sokolov
Kladno           1-2  Sezimovo Ústí

Round 16
[Mar 5]
Vlašim           0-1  Žižkov
Dukla Praha      5-0  Čáslav
Sezimovo Ústí    4-1  Sokolov
Most             2-1  Karviná
[Mar 6]
Kladno           2-0  Zlín
Znojmo           2-1  Sparta B
Varnsdorf        0-0  Jihlava
Hlučín           1-3  Třinec

Round 17
[Mar 11]
Jihlava          0-0  Dukla Praha
[Mar 12]
Most             2-3  Vlašim
Třinec           2-1  Varnsdorf
Sparta B         1-1  Sezimovo Ústí
Zlín             4-0  Sokolov
[Mar 13]
Žižkov           2-1  Znojmo
Karviná          3-1  Hlučín
Čáslav           3-1  Kladno

Round 18
[Mar 19]
Sezimovo Ústí    3-2  Zlín
Sokolov          0-2  Čáslav
Vlašim           0-1  Třinec
Dukla Praha      3-1  Karviná
[Mar 20]
Kladno           0-0  Sparta B
Znojmo           0-4  Jihlava
Varnsdorf        3-3  Žižkov
Hlučín           1-2  Most

Round 19
[Mar 25]
Jihlava          2-1  Sezimovo Ústí
[Mar 26]
Sparta B         0-1  Sokolov
Most             0-1  Znojmo
Třinec           1-1  Dukla Praha
[Mar 27]
Čáslav           2-0  Zlín
Karviná          0-0  Vlašim
Hlučín           2-0  Varnsdorf
Žižkov           0-2  Kladno

Round 20
[Apr 2]
Sezimovo Ústí    1-1  Čáslav
Zlín             5-0  Sparta B
Sokolov          2-1  Jihlava
Dukla Praha      1-1  Žižkov
Znojmo           2-0  Třinec
Kladno           0-1  Karviná
Varnsdorf        1-2  Most
Vlašim           2-0  Hlučín

Round 21
[Apr 9]
Sparta B         4-1  Čáslav
Vlašim           1-0  Varnsdorf
Most             1-1  Dukla Praha
Třinec           2-0  Kladno
[Apr 10]
Žižkov           1-0  Sokolov
Jihlava          1-1  Zlín
Karviná          2-0  Sezimovo Ústí
Hlučín           0-0  Znojmo

Round 22
[Apr 15]
Dukla Praha      2-0  Sparta B
[Apr 16]
Zlín             0-1  Žižkov
Sezimovo Ústí    1-0  Třinec
Sokolov          4-2  Hlučín
[Apr 17]
Čáslav           1-1  Jihlava
Varnsdorf        2-0  Karviná
Kladno           5-3  Most
Znojmo           3-0  Vlašim

Round 23
[Apr 22]
Jihlava          5-1  Sparta B
[Apr 23]
Třinec           2-2  Sokolov
Most             1-0  Čáslav
Žižkov           2-0  Sezimovo Ústí
Vlašim           2-3  Kladno
[Apr 24]
Varnsdorf        2-0  Znojmo
Hlučín           2-1  Dukla Praha
Karviná          4-3  Zlín

Round 24
[Apr 29]
Dukla Praha      4-0  Varnsdorf
[Apr 30]
Sparta B         2-1  Žižkov
Sokolov          2-0  Most
Sezimovo Ústí    0-1  Hlučín
Zlín             1-1  Vlašim
[May 1]
Čáslav           4-1  Třinec
Znojmo           0-1  Karviná
Kladno           1-2  Jihlava

Round 25
[May 7]
Most             1-1  Sparta B
Třinec           2-1  Zlín
Vlašim           2-1  Sezimovo Ústí
[May 8]
Karviná          0-0  Sokolov
Hlučín           1-2  Čáslav
Žižkov           0-0  Jihlava
Znojmo           0-3  Dukla Praha
Varnsdorf        1-1  Kladno

Round 26
[May 13]
Dukla Praha      1-0  Vlašim
Jihlava          0-0  Třinec
[May 14]
Sparta B         0-1  Karviná
Sezimovo Ústí    3-1  Most
Zlín             3-2  Varnsdorf
Sokolov          1-2  Znojmo
[May 15]
Kladno           3-0  Hlučín
Čáslav           1-1  Žižkov

Round 27
[May 20]
Dukla Praha      3-1  Kladno
[May 21]
Most             1-0  Jihlava
Hlučín           2-1  Zlín
Třinec           1-4  Žižkov
[May 22]
Varnsdorf        1-1  Sokolov
Karviná          5-0  Čáslav
Znojmo           1-4  Sezimovo Ústí
[May 31]
Vlašim           2-2  Sparta B


Round 28
[May 27]
Jihlava          3-1  Hlučín
Sezimovo Ústí    1-2  Dukla Praha
[May 28]
Zlín             4-1  Most
Sokolov          3-1  Vlašim
Sparta B         1-2  Třinec
[May 29]
Žižkov           1-0  Karviná
Čáslav           2-0  Varnsdorf
Kladno           0-1  Znojmo

Round 29
[June 4]
Kladno           3-3  Sokolov
Dukla Praha      2-0  Zlín
Znojmo           1-1  Čáslav
Hlučín           2-3  Sparta B
Vlašim           0-1  Jihlava
Most             0-1  Žižkov
Karviná          2-1  Třinec
Varnsdorf        3-1  Sezimovo Ústí

Round 30
[June 11]
Jihlava          2-0  Karviná
Třinec           1-2  Most
Žižkov           1-1  Hlučín
Čáslav           2-1  Vlašim
Sparta B         1-2  Varnsdorf
Zlín             1-2  Znojmo
Sokolov          3-3  Dukla Praha
Sezimovo Ústí    1-1  Kladno

Final Table:

 1. Dukla Praha                     30 18  9  3  55-18  63 promoted
 2. FK Viktoria Žižkov              30 16  7  7  44-31  55 promoted
 3. FC Vysočina Jihlava             30 15  8  7  49-29  54
 4. Karviná                         30 13  7 10  42-36  46
 5. Fotbal Třinec                   30 12  8 10  32-34  44
 6. Baník Sokolov                   30 12  7 11  53-51  43
 7. Graffin Vlašim                  30 12  6 12  38-32  42
 8. FC Zenit Čáslav                 30 11  8 11  37-48  41
 9. SK Spartak MAS Sezimovo Ústí    30 11  7 12  42-40  40
10. AC Sparta Praha B               30 11  6 13  35-47  39
11. Tescoma Zlín                    30 11  5 14  46-45  38
12. Baník Most                      30 10  7 13  35-46  37
13. SK Slovan Varnsdorf             30 10  7 13  33-38  36
14. Znojmo                          30 10  6 14  30-40  36
15. SK Kladno                       30  8  7 15  42-48  31 relegated
16. Hlučín                          30  6  3 21  36-66  21 relegated



2009/10.

2011/12.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.

list of all-time topscorers.

list of 2nd level topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Jiří Novotny and Jan Schoenmakers for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jiří Novotny (novotny@ftknw.upol.cz) and Jan Schoenmakers
Last updated: 22 Nov 2012

(C) Copyright Jiří Novotny, Jan Schoenmakers and RSSSF 2010/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.