Tunisia 2006/07

Ligue Professionnelle 1 (Nationale A)
=====================================

Final Table:

 1.Etoile Sportive du Sahel (Sousse)         26 15  8  3 43-18 54  Champions
 2.Club Africain (Tunis)                     26 13 10  3 38-22 49  [2 1 1 0 2-1 4]
 3.Espérance Sportive de Tunis               26 13 10  3 40-26 49  [2 0 1 1 1-2 1]
 4.Union Sportive Monastir                   26 13  8  5 34-24 47
 5.Club Sportif Sfaxien                      26 10  8  8 37-28 38
 6.Stade Tunisien (Tunis)                    26  8  8 10 25-26 32
 7.El-Gawafel Sportives de Gafsa             26  6 12  8 25-32 30  [2 1 1 0 2-1 4]
 8.Olympique de Béjà                         26  7  9 10 23-35 30  [2 0 1 1 1-2 1]
 9.Club Sportif de Hammam-Lif                26  6 11  9 22-26 29
10.Avenir Sportif de La Marsa                26  7  6 13 22-34 27
11.Espérance Sportive de Zarzis              26  6  8 12 20-25 26
12.Club Athletic Bizertin                    26  5 10 11 28-37 25
-----------------------------------------------------------------
13.Etoile Olympique de la Goulette et Kram   26  5  9 12 15-27 24  Relegated
14.ES Hammam-Sousse                          26  4 11 11 14-26 23  Relegated

Round 1 
[Aug 19]
Espérance ST     1-1 Club Africain
[Aug 20]
AS Marsa         0-1 EOG Kram
US Monastir      1-0 CS Hammam-Lif
ES Sahel         1-1 ES Hammam-Sousse
CA Bizertin      1-1 ES Zarzis
Stade Tunisien   3-0 O Béja
CS Sfaxien       2-2 EGS Gafsa

Round 2
[Sep 9]
Stade Tunisien   0-1 Club Africain
[Sep 10]
ES Hammam-Sousse 0-0 CA Bizertin
ES Zarzis        1-0 O Béja
CS Hammam-Lif    0-0 AS Marsa
[Sep 13]
Espérance ST     1-1 EGS Gafsa
EOG Kram         0-1 ES Sahel
[Sep 14]
CS Sfaxien       1-1 US MOnastir

Round 3
[Sep 16]
Club Africain    1-0 ES Zarzis
[Sep 17]
CA Bizertin      1-2 EOG Kram
O Béja           1-0 ES Hammam-Sousse
US Monastir      1-1 Espérance ST
EGS Gafsa        2-1 Stade Tunisien
ES Sahel         2-0 CS Hammam-Lif
[Sep 20]
AS Marsa         0-3 CS Sfaxien

Round 4
[Sep 23]
CS Sfaxien       1-2 Club Africain
CS Hammam-Lif    1-2 EGS Gafsa
ES Hammam-Sousse 1-0 AS Marsa
[Sep 24]
Stade Tunisien   2-1 CA Bizertin
EOG Kram         0-1 US Monastir
[Sep 28]
Espérance ST     0-0 O Béja
ES Zarzis        0-2 ES Sahel

Round 5
[Oct 1]
AS Marsa         2-0 ES Zarzis
CA Bizertin      1-1 Espérance ST
ES Sahel         2-1 Stade Tunisien
Club Africain    0-2 CS Hammam-Lif
EGS Gafsa        1-0 EOG Kram
US Monastir      1-0 ES Hammam-Sousse
[Oct 10]
O Béja           1-1 CS Sfaxien

Round 6
[Oct 14]
ES Zarzis        0-1 US Monastir
EOG Kram         1-1 Club Africain
[Oct 15]
Stade Tunisien   2-1 AS Marsa
CS Hammam-Lif    0-0 O Béja
ES Hammam-Sousse 1-0 EGS Gafsa
[Oct 18]
Espérance ST     1-0 ES Sahel
CS Sfaxien       4-0 CA Bizertin

Round 7 
[Oct 29]
CA Bizertin      2-0 CS Hammam-Lif
Stade Tunisien   0-0 ES Zarzis
AS Marsa         0-0 Club Africain
US Monastir      1-1 EGS Gafsa
[Nov 1]
ES Sahel         3-2 O Béja
[Nov 2]
Espérance ST     2-0 ES Hammam-Sousse
CS Sfaxien       4-0 EOG Kram

Round 8 [Nov 5]
US Monastir      1-2 Stade Tunisien
O Béja           1-0 CA Bizertin
ES Zarzis        1-1 Espérance ST
Club Africain    1-0 ES Sahel
ES Hammam-Sousse 0-0 CS Sfaxien
EGS Gafsa        2-2 AS Marsa
EOG Kram         0-0 CS Hammam-Lif

Round 9
[Nov 18]
CA Bizertin      0-2 Club Africain
[Nov 19]
O Béja           2-1 EOG Kram
Espérance ST     2-1 Stade Tunisien
CS Sfaxien       3-0 ES Zarzis
CS Hammam-Lif    1-0 ES Hammam-Sousse
AS Marsa         0-1 US Monastir
[Nov 23]
ES Sahel         2-1 EGS Gafsa

Round 10 
[Nov 25]
Stade Tunisien   0-0 CS Sfaxien
[Nov 26]
AS Marsa         0-2 Espérance ST
Club Africain    4-1 O Béja
EGS Gafsa        2-1 CA Bizertin
ES Zarzis        3-0 CS Hammam-Lif
US Monastir      0-0 ES Sahel
ES Hammam-Sousse 2-1 EOG Kram

Round 11 
[Dec 9]
CS Sfaxien       0-0 Espérance ST
[Dec 10]
Club Africain    1-0 ES Hammam-Sousse
O Béja           0-0 EGS Gafsa
CS Hammam-Lif    0-0 Stade Tunisien
CA Bizertin      1-2 US Monastir
EOG Kram         2-1 ES Zarzis
ES Sahel         1-1 AS Marsa

Round 12 
[Dec 16]
ES Zarzis        0-0 ES Hammam-Sousse
[Dec 17]
ES Sahel         5-0 CS Sfaxien
EGS Gafsa        2-2 Club Africain
Espérance ST     3-1 CS Hammam-Lif
US Monastir      3-0 O Béja
Stade Tunisien   1-3 EOG Kram
AS Marsa         2-1 CA Bizertin

Round 13
[Dec 23]
EOG Kram         0-1 Espérance ST
[Dec 24]
EGS Gafsa        0-2 ES Zarzis
CS Hammam-Lif    1-2 CS Sfaxien
Club Africain    3-0 US Monastir
O Béja           1-2 AS Marsa
ES Hammam-Sousse 0-1 Stade Tunisien
CA Bizertin      0-0 ES Sahel

Round 14
[Jan 20]
Club Africain    1-0 Espérance ST 
[Jan 21] 
EOG Kram         0-1 AS Marsa
CS Hammam-Lif    awd US Monastir            [2-0 awarded; originally 0-0;
ES Hammam-Sousse 0-4 ES Sahel                Monastir fielded ineligible player]
ES Zarzis        2-1 CA Bizertin
O Béja           0-0 Stade Tunisien
EGS Gafsa        1-1 CS Sfaxien

Round 15 
[Jan 28]
Club Africain    0-0 Stade Tunisien
AS Marsa         0-1 CS Hammam-Lif
CA Bizertin      1-1 ES Hammam-Sousse 
O Béja           1-0 ES Zarzis
ES Sahel         3-0 EOG Kram  
US Monastir      2-1 CS Sfaxien
[Feb 1]
EGS Gafsa        2-2 Espérance ST 

Round 16 
[Feb 3]
EOG Kram         0-0 CA Bizertin 
CS Hammam-Lif    1-1 ES Sahel
ES Hammam-Sousse 0-1 O Béja  
CS Sfaxien       2-1 AS Marsa
ES Zarzis        0-0 Club Africain
[Feb 4]
Espérance ST     1-3 US Monastir
Stade Tunisien   4-0 EGS Gafsa

Round 17
[Feb 18]
Club Africain    2-1 CS Sfaxien
EGS Gafsa        0-0 CS Hammam-Lif
AS Marsa         0-0 ES Hammam-Sousse
CA Bizertin      0-1 Stade Tunisien
US Monastir      1-0 EOG Kram
O Béja           1-2 Espérance ST
[Feb 22]
ES Sahel         4-2 ES Zarzis

Round 18
[Feb 24]
Espérance ST     4-1 CA Bizertin
[Feb 25]
ES Zarzis        0-1 AS Marsa
Stade Tunisien   0-0 ES Sahel
CS Hammam-Lif    0-0 Club Africain
EOG Kram         0-0 EGS Gafsa
ES Hammam-Sousse 0-0 US Monastir
CS Sfaxien       4-1 O Béja

Round 19 [Mar 31]
US Monastir      1-0 ES Zarzis
  [Adriano 89]
Club Africain    2-0 EOG Kram
  [Sallami 38, Ghariani 80]
AS Marsa         3-1 Stade Tunisien
  [Jupiter 33, Kazadi 38, Guitoni 45+1; Akrout 9]
O Béja           2-1 CS Hammam-Lif
  [Zitoun 45, Siko 78pen; Ben Chouikha 64]
EGS Gafsa        1-1 ES Hammam-Sousse
  [Bakari 59; Naili 17]
ES Sahel         3-1 Espérance ST
  [Ben Fredi 2, Oganbeyi 39, Gelson Silva 61; Zaeim 83]
CA Bizertin      1-0 CS Sfaxien
  [Touati 80]

Round 20
[Apr 8]
CS Hammam-Lif    2-2 CA Bizertin
ES Zarzis        0-0 Stade Tunisien
Club Africain    4-2 AS Marsa
[Apr 11]
O Béja           1-1 ES Sahel
ES Hammam-Sousse 1-1 Espérance ST
[Apr 12]
EGS Gafsa        0-1 US Monastir
EOG Kram         0-0 CS Sfaxien

Round 21 
[Apr 14]
Espérance ST     2-1 ES Zarzis
[Apr 15]
Stade Tunisien   2-1 US Monastir
CA Bizertin      4-2 O Béja
ES Sahel         1-0 Club Africain
CS Sfaxien       2-1 ES Hammam-Sousse
AS Marsa         1-0 EGS Gafsa
CS Hammam-Lif    2-2 EOG Kram

Round 22 
[Apr 22]
EOG Kram         0-0 O Béja
Club Africain    1-1 CA Bizertin
ES Hammam-Sousse 0-1 CS Hammam-Lif
US Monastir      3-0 AS Marsa
[Apr 25]
ES Zarzis        2-0 CS Sfaxien
EGS Gafsa        1-2 ES Sahel
[Apr 26]
Stade Tunisien   2-3 Espérance ST

Round 23 [Apr 29]
ES Sahel         1-1 US Monastir
O Béja           1-1 Club Africain
CA Bizertin      1-1 EGS Gafsa
Espérance ST     3-1 AS Marsa
EOG Kram         0-0 ES Hammam-Sousse
CS Sfaxien       1-0 Stade Tunisien
CS Hammam-Lif    1-1 ES Zarzis

Round 24 [May 10]
Stade Tunisien   0-3 CS Hammam-Lif
ES Hammam-Sousse 4-2 Club Africain
ES Zarzis        0-0 EOG Kram
EGS Gafsa        2-1 O Béja
AS Marsa         0-1 ES Sahel
Espérance ST     2-1 CS Sfaxien
US MOnastir      2-2 CA Bizertin

Round 25 [May 13]
CS Hammam-Lif    1-1 Espérance ST 
O Béja           2-1 US Monastir
ES Hammam-Sousse 0-3 ES Zarzis
CS Sfaxien       1-2 ES Sahel
EOG Kram         1-0 Stade Tunisien
CA Bizertin      3-1 AS Marsa
Club Africain    2-0 EGS Gafsa

Round 26 [May 27]
Espérance ST     2-1 EOG Kram  
ES Zarzis        0-1 EGS Gafsa
CS Sfaxien       2-1 CS Hammam-Lif  
US Monastir      4-4 Club Africain
AS Marsa         1-1 O Béja
Stade Tunisien   1-1 ES Hammam-Sousse 
ES Sahel         1-2 CA Bizertin

Final Table:

 1.Etoile Sportive du Sahel (Sousse)         26 15  8  3 43-18 54  Champions
 2.Club Africain (Tunis)                     26 13 10  3 38-22 49  [2 1 1 0 2-1 4]
 3.Espérance Sportive de Tunis               26 13 10  3 40-26 49  [2 0 1 1 1-2 1]
 4.Union Sportive Monastir                   26 13  8  5 34-24 47
 5.Club Sportif Sfaxien                      26 10  8  8 37-28 38
 6.Stade Tunisien (Tunis)                    26  8  8 10 25-26 32
 7.El-Gawafel Sportives de Gafsa             26  6 12  8 25-32 30  [2 1 1 0 2-1 4]
 8.Olympique de Béjà                         26  7  9 10 23-35 30  [2 0 1 1 1-2 1]
 9.Club Sportif de Hammam-Lif                26  6 11  9 22-26 29
10.Avenir Sportif de La Marsa                26  7  6 13 22-34 27
11.Espérance Sportive de Zarzis              26  6  8 12 20-25 26
12.Club Athletic Bizertin                    26  5 10 11 28-37 25
-----------------------------------------------------------------
13.Etoile Olympique de la Goulette et Kram   26  5  9 12 15-27 24  Relegated
14.ES Hammam-Sousse                          26  4 11 11 14-26 23  Relegated



Coupe Nationale
===============

Round 1 [Nov 12]
JS Kairouan             4-0 JS Omrane
CS Rejiche              3-2 UH Zriba
SC Mokhnine             2-0 CO Transport        [aet]
FS Zermdine             1-6 CS Msaken
EM Mahdia               1-2 O Kef
AS Degach               0-1 Kalaâ Sghira
ES Hafouz               2-1 SAHM Gafsa
CO Médenine             6-0 Ghar Dimaou
US Bousalem             6-0 ???
SS Sfaxien              6-0 ???
ES Béni-Khalled         6-1 ???
CS Hilalien             5-1 AS Matline
AS Ariana               0-0 CS Cheminots        [CS Cheminots on pen]
Mdhilla                 0-0 ???                 [??? on pen]
Stade Nabeulien         2-3 AS Gabésien
JS Soukra               3-1 JS Nefta

Round 2 
[Dec 2]
SS Zarzouna             2-2 EGS Gafsa           [3-3 aet, 3-4 pen]
[Dec 3]
JS Kairouan             4-0 CS Hilalien
AS Réjiche              0-1 AS Marsa
  [Jupiter 90+1]
SS Ksour                0-1 ES Fahs
Menzel Abderrahmène     1-0 Nasr Touza
AS Kasserine            2-0 US Zarzis
US Siliana              1-3 Jendouba Sport
ES Haffouz              1-1 Stade Tunisien      [1-3 aet]
CS Cheminots            4-1 US Ajim
Grombalia Sport         0-1 AS Djerba
  [Hosni 59]
SA Menzel Bourguiba     1-0 Kalaâ Sport
CA Bizertin             2-0 K. Zaouiet Sousse
US Sbeïtla              0-0 ES Jerba            [aet, 2-3 pen]
Ettadhamen Sport        2-2 Hilal Chebba        [aet, 1-4 pen]
ES Sidi Bouzid          0-2 AS Gabésien
ES Hammam-Sousse        1-0 ES Radès
  [Bacha 61]
CO Médenine             4-2 JS Soukra
MS Manouba              1-0 CS Msaken
US Bousalem             3-1 Stade Gabésien      [also reported 2-1]
ES Tazarka              0-2 O. Béja
CS Hazgui               1-0 ES Béni-Khalled
CS Hammam-Lif           3-0 CS Jebeniana
O. Kef                  1-1 EOG Kram            [aet, 3-2 pen]
OC Kerkennah            1-1 SS Sfaxien          [aet, 3-1 pen]
FC Jérissa              0-0 ES Menzel Témime    [aet, 4-5 pen]
ES Métlaoui             0-1 SC Moknine 
ES Tunis                bye
ES Sahel                bye
Club Africain           bye
CS Sfaxien              bye
US Monastir             bye
ES Zarzis               bye

1/16 final
[Jan 12]
Stade Tunisien          5-1 ES Hammam-Sousse
[Jan 14]
US Monastir             1-0 AS Marsa
  [Ben Abdelkadder 28]
US Boussalem (D3)       3-2 EGS Gafsa (D2)
CS Sfaxien              0-1 Olympique du Kef (D2)
  [Cherni 7pen]
MS Manouba (D3)         1-0 AS Kasserine (D2)
CS Hammam-Lif           1-0 ES Jerba (D2)
  [Slema 11]
CS Hazgui (D4 sud)      2-1 CO Médenine (D2)
  [? 45, Hamdi 78; Bazin 88pen]
ES Fahs (D3)            0-1 CA Bizertin
AS Djerba (D2)          0-2 ES Sahel
  [Meriah 52, 87]
Olympique de Béja       1-0 AS Gabès (D2)
Club Africain           0-1 ES Zarzis
SA Menzel-Bourguiba(D3) 0-1 Espérance ST
  [Kasdaoui 37]
Jendouba Sports (D2)    0-0 JS Kairouan (D2)    [aet, 4-2 pen]
CS Hilal Chebba (D3)    3-3 SC Moknine (D3)     [aet, 5-6 pen]
  [Abbas 39, 43pen, Trabelsi 48; Barnaoui 5, Saad 35, Nairi 73]
OC Kerkennah (D3)       1-0 CS Cheminots (D3)
  [Selim Trabelsi 69]
CS Menzel Abderrahmène  3-3 ES Menzel Témime    [aet, 1-3 pen]
  [Abdsattar 69, Talhaoui 72, Ben Abda; Maghraoui 23pen, Bali 68,
   Belkahder 86]
NB: CS Menzel Abderrahmène (Ligue de Bizerte) and ES Menzel Témime 
    (Ligue du Cap Bon) both 5th level clubs

NB: from the 1/8 finals all, all matches are to be played on grass,
    meaning clubs like CS Hazgui (in Sfax) and ES Menzel Témime (in
    Korba) have to host matches in closest city with grass pitch

1/8 Finals
[Feb 11]
ES Zarzis               1-0 US Boussalem (D3)  
SC Moknine (D3)         1-1 CS Hammam-Lif       [aet, 3-5 pen]
CS Hazgui (D4 sud)      1-3 Jendouba Sports (D2)[stade 2 Mars, Sfax]
Olympique du Kef (D2)   1-2 CA Bizertin
ES Menzel Témime        1-4 US Monastir         [in Korba]
MS Manouba (D3)         0-0 OC Kerkennah (D3)   [aet, 3-5 pen]
Stade Tunisien          2-3 ES Sahel
[Feb 15]
Olympique de Béja       1-2 Espérance ST

Quarterfinals 
[Mar 4]
ES Zarzis               0-2 US Monastir
OC Kerkennah (D3)       2-3 CA Bizertin
CS Hammam-Lif           0-0 ES Sahel		[aet, 4-3 pen]
[Mar 6]
Espérance ST            3-0 Jendouba Sports (D2)

Semifinals [May 4]
Espérance ST            2-0 US Monastir
CA Bizertin             1-0 CS Hammam-Lif  

Final [May 20, Stade 7 Novembre, Radès; att: 51,000]
Espérance ST            2-1 CA Bizertin        
  [Michael Enramo 36pen, Arbi Jabeur 49; Jihed Zarrouk 61]
  [EST: Kasraoui, Melki, Bekri, Jabeur, Chaabani, Hammi, Mahjoubi,
        Zaiem, Aboucherouane (64 Berrbat), Ltifi (72 Tayeb), Eneramo;
        trainer: Jackie Dugueperoux;
   CAB: Toumi, Touati, Ayari, B. Yaken, Gontassi (54 Zarrouk), Ndaye,
        W. Yaken, Bouzgarrou (84 Mhammedi), Rouatbi, Kridene
        (75 Bienvenu), Laaroussi; trainer: Mokhtar Tlili;
   ref: Eduardo Iturralde González (Spain),
   yellow cards:
            EST: Jabeur, Hammi, Aboucherouane, Zaiem, Tayeb, Eneramo;
            CAB: Touati, Ayari, B.Yaken, Gontassi]



Coupe de la Ligue I
===================

Phase Préliminaire
 - - - - - - - - - 

Round 1 [Aug 27]
Poule Nord
Esperance ST            1-1 Stade Tunisien
AS Marsa                1-0 CS Hammam-Lif
CA Bizertin             2-1 EOG Kram
Olympique Beja          2-1 Club Africain
Poule Sud
ES Hammam-Sousse        0-2 EGS Gafsa
CS Sfaxien              0-0 US Monastir
ES Zarzis               0-0 ES Sahel

Round 2
Poule Nord
[Sep 2]
EOG Kram                0-0 Esperance ST
[Sep 3]
Club Africain           1-3 AS Marsa
Stade Tunisien          2-1 CA Bizertin
CS Hammam-Lif           0-0 Olympique Beja
Poule Sud [Sep 3]
ES Sahel                1-2 CS Sfaxien
US Monastir             1-1 ES Hammam-Sousse
EGS Gafsa               1-1 ES Zarzis

Round 3
Poule Nord [Oct 8]
CA Bizertin             0-0 Club Africain
AS Marsa                2-0 Olympique Beja
Stade Tunisien          3-3 EOG Kram
Esperance ST            2-1 CS Hammam-Lif
Poule Sud
[Oct 7]
ES Hammam-Sousse	1-1 ES Sahel
[Oct 8]
EGS Gafsa               3-3 US Monastir
CS Sfaxien              2-1 ES Zarzis

Round 4
Poule Nord [Nov 12]
Espérance ST            0-1 AS Marsa
EOG Kram                0-3 Club Africain
CS Hammam-Lif           2-1 Stade Tunisien
Olympique Béja          0-0 CA Bizertin
Poule Sud
[Nov 12]
ES Sahel                2-1 US Monastir
ES Zarzis               0-2 ES Hammam-Sousse
[Nov 15]
CS Sfaxien              5-1 EGS Gafsa


Round 5
Poule Nord [Dec 6]
Club Africain           2-1 CS Hammam-Lif
Stade Tunisien          1-1 Olympique Béja
AS Marsa                1-0 EOG Kram
CA Bizertin             1-1 Espérance ST
Poule Sud
[Dec 3]
US Monastir             0-1 ES Zarzis
[Dec 6]
EGS Gafsa               3-2 ES Sahel
ES Hammam-Sousse        3-1 CS Sfaxien

Round 6
Poule Nord
[Dec 20]
Espérance ST            3-1 Club Africain
Stade Tunisien          3-4 AS Marsa
CA Bizertin             0-2 CS Hammam-Lif
[later]
EOG Kram                1-0 Olympique Béja
Poule Sud
[Mar 11]
EGS Gafsa		1-1 ES Hammam-Sousse
ES Sahel		2-1 ES Zarzis
[Mar 14]
US Monastir		0-4 CS Sfaxien

Round 7 [Feb 21]
Poule Nord
Club Africain           2-1 Stade Tunisien
Olympique Béja          1-4 Espérance ST
AS Marsa                4-0 CA Bizertin
CS Hammam-Lif           1-0 EOG Kram
Poule Sud
[Mar 18]
ES Hammam-Sousse	3-1 US Monastir
[Mar 21]
CS Sfaxien		2-1 ES Sahel
ES Zarzis		1-0 EGS Gafsa

Round 8
Poule Nord
[Mar 10]
CS Hammam-Lif		3-1 AS Marsa
Stade Tunisien		2-3 Esperance ST
[Mar 11]
Club Africain		1-2 Olympique Beja
[tba]
EOG Kram		--- CA Bizertin
Poule Sud [Mar 25]
ES Sahel		4-3 ES Hammam-Sousse
US Monastir		1-1 EGS Gafsa
ES Zarzis		0-0 CS Sfaxien

Round 9
Poule Nord
[Mar 17]
AS Marsa		2-2 Club Africain
[Mar 18]
CA Bizertin		1-1 Stade Tunisien
Olympique Beja		1-1 CS Hammam-Lif
[Mar 21]
Esperance ST		1-1 EOG Kram

Round 10
Poule Nord
[Mar 24]
Club Africain		1-1 CA Bizertin
[Mar 25]
EOG Kram		2-2 Stade Tunisien
CS Hammam-Lif		2-0 Esperance ST
[tba]
Olympique Beja		--- AS Marsa

Tables:

Poule Nord

 1. Avenir Sportif de La Marsa                9  7  1  1 19- 9 22
 2. Club Sportif de Hammam-Lif               10  5  2  3 13- 8 17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Espérance Sportive de Tunis              10  4  4  2 15-11 16
 4. Club Africain (Tunis)                    10  3  3  4 14-15 12
 5. Olympique de Béjà                         9  2  4  3  7-11 10
 6. Stade Tunisien (Tunis)                   10  1  5  4 17-20  8
 7. Club Athletic Bizertin                    9  1  5  3  6-12  8
 8. Etoile Olympique de la Goulette et Kram   9  1  4  4  8-13  7

Poule Sud
 1. Club Sportif Sfaxien                      8  5  2  1 16- 7 17
 2. ES Hammam-Sousse                          8  3  3  2 14-11 12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3. Etoile Sportive du Sahel (Sousse)         8  3  2  3 13-13 11
 4. El-Gawafel Sportives de Gafsa             8  2  4  2 12-14 10
 5. Espérance Sportive de Zarzis              8  2  3  3  5- 7  9
 6. Union Sportive Monastir                   8  0  4  4  7-15  4





Coupe de la Ligue II
====================

Phase Préliminaire
 - - - - - - - - - 

Round 1
Poule Nord
[Oct 7]
AS Ariana               1-1 Jendouba Sport
[Oct 8]
ES Béni Khalled         2-1 CS Korba
SS Zarzouna             bye
Poule Centre [Oct 8]
O. Kef                  1-1 AS Kasserine
EM Mahdia               2-2 JS Kairouan
Poule Sud
[Oct 7] 
CO Médenine             0-1 AS Gabésien
[Oct 8]
AS Djerba               1-3 ES Jerba
Stade Gabésien          bye

Tables:

Poule Nord
 1. ES Béni Khalled      1  1  0  0  2- 1  3
 2. AS Ariana            1  0  1  0  1- 1  1
 3. Jendouba Sport       1  0  1  0  1- 1  1
 4. CS Korba             1  0  0  1  1- 2  0
 5. SS Zarzouna          0  0  0  0  0- 0  0

Poule Centre
 1. EM Mahdia            1  0  1  0  2- 2  1
 2. JS Kairouan          1  0  1  0  2- 2  1
 3. O. Kef               1  0  1  0  1- 1  1
 4. AS Kasserine         1  0  1  0  1- 1  1

Poule Sud
 1. ES Jerba             1  1  0  0  3- 1  3
 2. AS Gabésien          1  1  0  0  1- 0  3
 3. Stade Gabésien       0  0  0  0  0- 0  0
 4. CO Médenine          1  0  0  1  0- 1  0
 5. AS Djerba            1  0  0  1  1- 3  0




Ligue Professionnelle 2 (Nationale B)
=====================================

Final Table:

 1.Jendouba Sport                            26 13  9  4 36-23 48  [2 2 0 0 3-1 6]  Promoted
 2.Stade Gabésien                            26 13  9  4 38-21 48  [2 0 0 2 1-3 0]  Promoted
-----------------------------------------------------------------
 3.Olympique du Kef                          26 11  7  8 30-24 40
 4.Association Sportive de l'Ariana          26 10  6 10 24-24 36
 5.Espoir Sportif de Jerba                   26  9  8  9 28-27 35  [2 1 0 1 3-3 3]
 6.El Makarem de Mahdia                      26  9  8  9 30-34 35  [2 1 0 1 3-3 3]
 7.Club Sportif de Korba                     26  9  7 10 30-35 34  [2 1 1 0 1-0 4]
 8.AS Kasserine                              26  7 13  6 25-27 34  [2 0 1 1 0-1 1]
 9.Association Sportive de Djerba            26  9  6 11 25-29 33
10.Etoile Sportive Béni Khalled              26  9  5 12 25-36 32
11.Jeunesse Sportive Kairouanaise            26  8  7 11 33-30 31  [4 2 1 1 5-4 7]
12.Avenir Sportif de Gabès                   26  7 10  9 27-27 31  [4 1 1 2 5-5 4]
-----------------------------------------------------------------
13.Stir Sportif Zarzouna (Bizerte)           26  7 10  9 35-34 31  [4 1 2 1 4-5 5]  Relegated
14.Club Olympique de Médenine                26  4  9 13 17-32 21  Relegated

NB: SS Zarzouna were relegated instead of AS Gabès, presumably a
    result was reported incorrectly (or only head-to-head goals
    were counted and not points)

Round 1 [Sep 10]
AS Ariana        1-0 CO Médenine
AS Djerba        1-1 EM Mahdia
AS Gabès         2-2 ES Jerba
CS Korba         1-0 AS Kasserine
ES Béni Khalled  1-4 Olympique du Kef
Jendouba Sport   1-0 Stade Gabésien
JS Kairouan      3-1 SS Zarzouna

Round 2
[Sep 16]
SS Zarzouna      2-3 Jendouba Sport
Stade Gabésien   1-1 AS Gabès
[Sep 17]
AS Djerba        1-2 ES Jerba
AS Kasserine     1-0 AS Ariana
CO Médenine      0-0 JS Kairouan
EM Mahdia        1-0 ES Béni Khalled
Olympique du Kef 1-1 CS Korba

Round 3 [Sep 23]
AS Gabès         1-1 CO Médenine
AS Kasserine     1-1 Jendouba Sport
CS Korba         2-2 ES Béni Khalled
EM Mahdia        2-1 AS Ariana
ES Jerba         1-2 Stade Gabésien
JS Kairouan      2-1 Olympique du Kef
SS Zarzouna      1-0 AS Djerba

Round 4 [Oct 1]
AS Ariana        1-0 CS Korba
AS Djerba        4-1 AS Kasserine
CO Médenine      1-1 ES Jerba
ES Béni Khalled  2-1 JS Kairouan
Jendouba Sport   2-1 EM Mahdia
Olympique du Kef 1-0 AS Gabès
Stade Gabésien   2-2 SS Zarzouna

Round 5
[Oct 13]
SS Zarzouna      1-1 AS Ariana
[Oct 15]
AS Gabès         2-1 AS Djerba
AS Kasserine     2-1 ES Béni Khalled
EM Mahdia        0-0 Olympique du Kef
ES Jerba         2-2 Jendouba Sport
JS Kairouan      1-2 Stade Gabésien
CS Korba         2-0 CO Médenine

Round 6
[Oct 29]
AS Ariana        1-0 ES Jerba
ES Béni Khalled  2-0 SS Zarzouna
Jendouba Sport   2-0 AS Gabès
Olympique du Kef 0-0 AS Kasserine
Stade Gabésien   3-0 CS Korba
CO Médenine      2-1 EM Mahdia
[Nov 8]
AS Djerba        1-0 JS Kairouan

Round 7 [Nov 5]
CS Korba         2-1 AS Djerba
ES Jerba         1-0 ES Béni Khalled
JS Kairouan      0-0 Jendouba Sport
SS Zarzouna      2-3 Olympique du Kef
AS Gabès         1-1 AS Ariana
AS Kasserine     1-0 CO Médenine
EM Mahdia        1-2 Stade Gabésien

Round 8 [Nov 19]
SS Zarzouna      2-1 AS Gabès
Olympique du Kef 0-1 ES Jerba
EM Mahdia        2-1 CS Korba
AS Kasserine     2-2 JS Kairouan
Stade Gabésien   1-1 AS Ariana
CO Médenine      0-1 ES Béni Khalled
AS Djerba        0-0 Jendouba Sport

Round 9 [Nov 26]
AS Ariana        2-0 AS Djerba
ES Béni Khalled  1-2 Stade Gabésien
Jendouba Sport   1-1 CS Korba
Olympique du Kef 2-0 CO Médenine
JS Kairouan      1-0 EM Mahdia
AS Gabès         1-0 AS Kasserine
ES Jerba         2-1 SS Zarzouna

Round 10 [Dec 10]
AS Djerba        2-2 ES Béni Khalled
Stade Gabésien   1-0 Olympique du Kef
CS Korba         3-1 JS Kairouan
CO Médenine      0-0 SS Zarzouna
EM Mahdia        0-3 AS Gabès
AS Kasserine     2-0 ES Jerba
Jendouba Sport   1-1 AS Ariana

Round 11
[Dec 16]
AS Gabès         2-0 CS Korba
[Dec 17]
AS Ariana        2-1 JS Kairouan
ES Jerba         2-1 EM Mahdia
CO Médenine      0-0 Stade Gabésien
ES Béni Khalled  1-0 Jendouba Sport
Olympique du Kef 2-1 AS Djerba
SS Zarzouna      1-1 AS Kasserine

Round 12
[Dec 23]
AS Ariana        1-0 ES Béni Khalled
[Dec 24] 
Jendouba Sport   3-3 Olympique du Kef
AS Djerba        1-0 CO Médenine
Stade Gabésien   3-0 AS Kasserine
CS Korba         2-1 ES Jerba
JS Kairouan      2-1 AS Gabès
EM Mahdia        1-1 SS Zarzouna

Round 13 [Dec 29]
ES Béni Khalled  2-2 AS Gabès
Olympique du Kef 2-0 AS Ariana
CO Médenine      1-2 Jendouba Sport
AS Kasserine     1-1 EM Mahdia
ES Jerba         1-1 JS Kairouan
SS Zarzouna      1-1 CS Korba
Stade Gabésien   0-0 AS Djerba

Round 14
[Jan 20]
CO Médenine      1-0 AS Ariana
Stade Gabésien   1-2 Jendouba Sport
[Jan 21]
EM Mahdia        1-0 AS Djerba
ES Jerba         0-0 AS Gabès
AS Kasserine     0-0 CS Korba
Olympique du Kef 3-0 ES Béni Khalled
SS Zarzouna      0-0 JS Kairouan

Round 15
[Jan 27]
AS Gabès         0-0 Stade Gabésien
AS Ariana        1-0 AS Kasserine
[Jan 28]
Jendouba Sport   1-0 SS Zarzouna
ES Jerba         3-0 AS Djerba
JS Kairouan      0-0 CO Médenine
ES Béni Khalled  1-0 EM Mahdia
CS Korba         0-2 Olympique du Kef

Round 16
[Feb 3]
AS Ariana        1-2 EM Mahdia
[Feb 4]
CO Médenine      1-2 AS Gabès
Jendouba Sport   1-2 AS Kasserine
ES Béni Khalled  2-1 CS Korba
Stade Gabésien   2-1 ES Jerba
Olympique du Kef 1-0 JS Kairouan
AS Djerba        2-1 SS Zarzouna

Round 17
[Feb 17]
SS Zarzouna      1-2 Stade Gabésien
[Feb 18]
CS Korba         2-0 AS Ariana
AS Kasserine     1-0 AS Djerba
ES Jerba         0-0 CO Médenine
JS Kairouan      3-0 ES Béni Khalled
EM Mahdia        0-0 Jendouba Sport
AS Gabès         2-0 Olympique du Kef

Round 18
[Feb 24]
AS Djerba        1-0 AS Gabès
AS Ariana        2-3 SS Zarzouna
[Feb 25]
ES Béni Khalled  1-1 AS Kasserine
Olympique du Kef 0-0 EM Mahdia
Jendouba Sport   1-0 ES Jerba
Stade Gabésien   2-1 JS Kairouan
CO Médenine      0-0 CS Korba

Round 19 [Mar 11]
ES Jerba         0-0 AS Ariana
SS Zarzouna      3-0 ES Béni Khalled
AS Gabès         0-1 Jendouba Sport
AS Kasserine     0-0 Olympique du Kef
CS Korba         0-0 Stade Gabésien
EM Mahdia        3-2 CO Médenine
JS Kairouan      4-0 AS Djerba

Round 20 
[Mar 17]
ES Béni Khalled  2-1 ES Jerba
AS Ariana        2-0 AS Gabès
[Mar 18]
AS Djerba        3-0 CS Korba
Jendouba Sport   2-0 JS Kairouan
Olympique du Kef 1-0 SS Zarzouna
CO Médenine      1-1 AS Kasserine
Stade Gabésien   3-2 EM Mahdia

Round 21 
[Mar 31]
ES Béni Khalled  1-2 CO Médenine
[Apr 1]
AS Gabès         1-1 SS Zarzouna
ES Jerba         1-0 Olympique du Kef
CS Korba         4-1 EM Mahdia
JS Kairouan      0-1 AS Kasserine                [also reported 0-2]
AS Ariana        0-0 Stade Gabésien
Jendouba Sport   1-1 AS Djerba

Round 22
[Apr 7]
AS Djerba        1-0 AS Ariana                   [also reported 2-1]
[Apr 8]
Stade Gabésien   3-1 ES Béni Khalled
CO Médenine      1-0 Olympique du Kef
EM Mahdia        3-2 JS Kairouan
CS Korba         2-0 Jendouba Sport
AS Kasserine     1-1 AS Gabès
SS Zarzouna      2-1 ES Jerba

Round 23
[Apr 14]
SS Zarzouna      2-0 CO Médenine
AS Ariana        1-0 Jendouba Sport
[Apr 15]
Olympique du Kef 2-1 Stade Gabésien
JS Kairouan      4-0 CS Korba                    [also reported 5-0]
ES Jerba         1-0 AS Kasserina                [also reported 2-0]
ES Béni Khalled  1-0 AS Djerba
AS Gabès         1-2 EM Mahdia                   [also reported 1-0]

Round 24 [Apr 22]
AS Djerba        1-1 Olympique du Kef
Stade Gabésien   4-0 CO Médenine
AS Kasserine     3-3 SS Zarzouna
JS Kairouan      3-2 AS Ariana
CS Korba         3-1 AS Gabès
EM Mahdia        2-1 ES Jerba                    [also reported 2-0] 
Jendouba Sport   1-0 ES Béni Khalled

Round 25 [Apr 28]
ES Béni Khalled  1-0 AS Ariana
Olympique du Kef 0-4 Jendouba Sport 
SS Zarzouna      0-0 EM Mahdia
AS Gabès         2-0 JS Kairouan                 [also reported 1-0]
ES Jerba         2-1 CS Korba
CO Médenine      1-2 AS Djerba
AS Kasserine     1-1 Stade Gabésien

Round 26 [May 13]
AS Djerba        1-0 Stade Gabésien
Jendouba Sport   4-3 CO Médenine
AS Ariana        2-1 Olympique du Kef
AS Gabès         0-0 ES Béni Khalled
EM Mahdia        2-2 AS Kasserine
CS Korba         1-4 SS Zarzouna
JS Kairouan      1-1 ES Jerba
 
Final Table:

 1.Jendouba Sport                            26 13  9  4 36-23 48  [2 2 0 0 3-1 6]  Promoted
 2.Stade Gabésien                            26 13  9  4 38-21 48  [2 0 0 2 1-3 0]  Promoted
-----------------------------------------------------------------
 3.Olympique du Kef                          26 11  7  8 30-24 40
 4.Association Sportive de l'Ariana          26 10  6 10 24-24 36
 5.Espoir Sportif de Jerba                   26  9  8  9 28-27 35  [2 1 0 1 3-3 3]
 6.El Makarem de Mahdia                      26  9  8  9 30-34 35  [2 1 0 1 3-3 3]
 7.Club Sportif de Korba                     26  9  7 10 30-35 34  [2 1 1 0 1-0 4]
 8.AS Kasserine                              26  7 13  6 25-27 34  [2 0 1 1 0-1 1]
 9.Association Sportive de Djerba            26  9  6 11 25-29 33
10.Etoile Sportive Béni Khalled              26  9  5 12 25-36 32
11.Jeunesse Sportive Kairouanaise            26  8  7 11 33-30 31  [4 2 1 1 5-4 7]
12.Avenir Sportif de Gabès                   26  7 10  9 27-27 31  [4 1 1 2 5-5 4]
-----------------------------------------------------------------
13.Stir Sportif Zarzouna (Bizerte)           26  7 10  9 35-34 31  [4 1 2 1 4-5 5]  Relegated
14.Club Olympique de Médenine                26  4  9 13 17-32 21  Relegated

NB: SS Zarzouna were relegated instead of AS Gabès, presumably a
    result was reported incorrectly (or only head-to-head goals
    were counted and not points)


Ligue 3 (Nationale C)
=====================

Round 1
EA Mateur         0-0 US Boussalem     
US Sbeïtla        awd A Megrine S         [awarded 0-1(?); abandoned
SA M.Bourguiba    1-0 OC Kerkennah         at 1-1 in 74']
CS Makthar        0-0 SS Sfax          
Sfax RS           1-1 CO Transport     
SC Moknine        0-0 Mouloudia Manouba 
CS Msaken         1-0 Kalaa Sport      
ES Fahs           0-1 ES Metlaoui      

Round 2
EA Mateur         2-1 CS Makthar       
CO Transport      0-0 ES Fahs          
Mouloudia Manouba 0-0 Sfax RS          
A Megrine S       0-0 ES Metlaoui      
SS Sfax           3-1 SC Moknine       
US Boussalem      1-1 CS Msaken        
OC Kerkennah      2-0 US Sbeïtla       
Kalaa Sport       1-0 SA M.Bourguiba   

Round 3
CS Msaken         2-2 OC Kerkennah     
US Sbeïtla        2-3 US Boussalem     
SA M.Bourguiba    2-1 A Megrine S      
CS Makthar        1-0 CO Transport     
Sfax RS           2-0 SS Sfax          
ES Metlaoui       1-1 Kalaa Sport      
SC Moknine        2-0 EA Mateur        
ES Fahs           1-0 Mouloudia Manouba 

Round 4
CS Msaken         5-0 CS Makthar       
SA M.Bourguiba    1-0 ES Metlaoui      
SC Moknine        0-0 US Boussalem     
Kalaa Sport       2-1 OC Kerkennah     
ES Fahs           1-0 Sfax RS          
EA Mateur         1-1 SS Sfax          
A Megrine S       1-0 CO Transport     
US Sbeïtla        1-0 Mouloudia Manouba 

Round 5
CO Transport      0-1 CS Msaken        
Mouloudia Manouba 0-2 SA M.Bourguiba   
CS Makthar        1-0 ES Fahs          
Sfax RS           2-1 EA Mateur        
ES Metlaoui       0-0 SC Moknine       
SS Sfax           2-1 US Sbeïtla       
US Boussalem      0-1 Kalaa Sport      
OC Kerkennah      2-1 A Megrine S      

Round 6
CS Msaken         0-1 SS Sfax          
Kalaa Sport       1-0 Sfax RS          
A Megrine S       0-0 Mouloudia Manouba 
CO Transport      1-0 US Boussalem     
ES Fahs           3-0 OC Kerkennah     
EA Mateur         1-3 ES Metlaoui      
SA M.Bourguiba    1-0 SC Moknine       
US Sbeïtla        1-1 CS Makthar       

Round 7
SS Sfax           3-0 CO Transport     
Mouloudia Manouba 1-2 CS Msaken        
Sfax RS           3-0 US Sbeïtla       
ES Metlaoui       3-0 CS Makthar       
A Megrine S       1-0 Kalaa Sport      
SC Moknine        0-1 ES Fahs          
US Boussalem      0-0 SA M.Bourguiba   
OC Kerkennah      0-2 EA Mateur        

Round 8
CS Msaken         ppd Sfax RS          
ES Fahs           0-0 A Megrine S      
EA Mateur         2-2 SA M.Bourguiba   
CO Transport      1-0 Mouloudia Manouba 
US Sbeïtla        1-0 ES Metlaoui      
CS Makthar        1-2 US Boussalem     
SS Sfax           1-1 OC Kerkennah     
Kalaa Sport       1-1 SC Moknine       

Round 9
Mouloudia Manouba 1-1 EA Mateur        
SA M.Bourguiba    0-0 CS Makthar       
ES Metlaoui       1-0 CS Msaken        
A Megrine S       1-1 SS Sfax          
SC Moknine        1-1 Sfax RS          
US Boussalem      3-0 ES Fahs          
OC Kerkennah      3-1 CO Transport     
Kalaa Sport       2-1 US Sbeïtla       

Round 10 [Nov 26?]
CO Transport      1-1 Kalaa Sport      
US Sbeïtla        5-2 EA Mateur        
CS Makthar        0-0 SC Moknine       
Sfax RS           2-0 US Boussalem     
SS Sfax           2-1 Mouloudia Manouba 
CS Msaken         1-1 A Megrine S      
ES Fahs           1-0 SA M.Bourguiba   
OC Kerkennah      1-1 ES Metlaoui      

Round 13 [Dec 24]
Sfax RS           0-0 OC Kerkennah
SA M.Bourguiba    2-1 CO Transport
ES Metlaoui       2-1 Mouloudia Manouba
US Boussalem      1-1 SS Sfax
ES Fahs           0-0 US Sbeïtla
SC Moknine        0-0 A Megrine S
CS Makthar        0-1 Kalaa Sport
EA Mateur         1-0 CS Msaken

Round 14 [Jan 7]
CS Msaken         3-0 SA M.Bourguiba
OC Kerkennah      1-0 SC Moknine
CO Transport      2-2 US Sbeïtla
Kalaa Sport       0-0 EA Mateur
Mouloudia Manouba 2-1 CS Makthar
A Megrine S       1-1 Sfax RS
SS Sfax           2-1 ES Fahs
ES Métlaoui       lt  US Boussalem        [abandoned at 1-1 in 79';
                                           apparently awarded to USB]
Round 15 [Jan 21]
EA Mateur         0-0 A Megrine S
SA M.Bourguiba    1-0 SS Sfax
CS Makthar        1-1 OC Kerkennah
SC Moknine        1-1 CO Transport
Sfax RS           0-0 ES Metlaoui
US Boussalem      3-1 Mouloudia Manouba
ES Fahs           2-0 Kalaa Sport
US Sbeïtla        3-3 CS Msaken

Round 16 [Feb 4]
US Boussalem      1-1 EA Mateur
A Megrine S       1-1 US Sbeïtla
OC Kerkennah      0-2 SA M.Bourguiba
SS Sfax           2-0 CS Makthar
CO Transport      0-0 Sfax RS
Mouloudia Manouba 1-0 SC Moknine
Kalaa Sport       2-1 CS Msaken
ES Metlaoui       1-0 ES Fahs

Round 17 [Feb 18]
CS Makthar        bt  EA Mateur
ES Fahs           2-1 CO Transport
Sfax RS           bt  Mouloudia Manouba
ES Metlaoui       bt  A Megrine S
SC Moknine        bt  SS Sfax
CS Msaken         bt  US Boussalem
US Sbeïtla        bt  OC Kerkennah
SA M.Bourguiba    bt  Kalaa Sport

Round 18 [Feb 25]
OC Kerkennah      0-1 CS Msaken
US Boussalem      3-0 US Sbeïtla
A Megrine S       1-4 SA M.Bourguiba
CO Transport      bt  CS Makthar
SS Sfax           drw Sfax RS
Kalaa Sport       drw ES Metlaoui
EA Mateur         bt  SC Moknine
Mouloudia Manouba bt  ES Fahs

Round 19
[Mar 4]
CS Makthar        1-2 CS Msaken
ES Metlaoui       1-0 SA M.Bourguiba
US Boussalem      1-0 SC Moknine
Sfax RS           1-0 ES Fahs
SS Sfax           1-1 EA Mateur
CO Transport      2-0 A Megrine S
Mouloudia Manouba 0-0 US Sbeïtla
[Mar 11]
OC Kerkennah      1-2 Kalaa Sport

Round 20 [Mar 24,25]
SA M.Bourguiba    3-0 Mouloudia Manouba   [awarded to Manouba?]
CS Msaken         0-0 CO Transport      
EA Mateur         1-0 Sfax RS           
US Sbeïtla        1-0 SS Sfax           
A Mégrine S       1-1 OC Kerkennah      
SC Moknine        1-2 ES Métlaoui       
Kalâa Sport       1-1 US Boussalem      
ES Fahs           0-0 CS Makthar        

Round 21 [Mar 31, Apr 1]
SS Sfax           3-2 CS Msaken         
Sfax RS           1-0 Kalâa Sport       
Mouloudia Manouba 0-1 A Mégrine S       
US Boussalem      1-0 CO Transport      
OC Kerkennah      1-2 ES Fahs           
ES Métlaoui       1-0 EA Mateur         
SC Moknine        0-1 SA M.Bourguiba    
CS Makthar        1-0 US Sbeïtla        

Round 22 [Apr 8]
CS Msaken         4-0 Mouloudia Manouba 
US Sbeïtla        1-1 Sfax RS           
CS Makthar        1-1 ES Métlaoui       
Kalâa Sport       0-1 A Mégrine S       
ES Fahs           2-1 SC Moknine        
CO Transport      2-0 SS Sfax           
SA M.Bourguiba    2-2 US Boussalem      
EA Mateur         0-2 OC Kerkennah      

Round 23 [Apr 14,15]
Sfax RS           1-1 CS Msaken         
A Mégrine S       1-1 ES Fahs           
SA M.Bourguiba    2-0 EA Mateur         
Mouloudia Manouba 0-0 CO Transport      
ES Métlaoui       4-0 US Sbeïtla        
US Boussalem      1-1 CS Makthar        
OC Kerkennah      0-2 SS Sfax           
SC Moknine        1-2 Kalâa Sport       

Round 24 [Apr 21,22]
EA Mateur         2-0 Mouloudia Manouba 
US Sbeïtla        1-1 Kalâa Sport       
CS Makthar        2-1 SA M.Bourguiba    
CS Msaken         1-0 ES Métlaoui       
CO Transport      1-1 OC Kerkennah      
SS Sfax           1-2 A Mégrine S       
Sfax RS           5-1 SC Moknine        
ES Fahs           0-1 US Boussalem      

Round 25 [Apr 28,29]
A Mégrine S       1-1 CS Msaken         
Kalâa Sport       1-1 CO Transport      
EA Mateur         3-1 US Sbeïtla        
SC Moknine        0-0 CS Makthar        
ES Métlaoui       4-1 OC Kerkennah      
US Boussalem      1-1 Sfax RS           
Mouloudia Manouba 0-1 SS Sfax           
SA M.Bourguiba    3-0 ES Fahs           

Round 26
[May 5]
CS Msaken         3-1 SC Moknine        
ES Fahs           2-0 EA Mateur         
OC Kerkennah      1-0 Mouloudia Manouba 
[May 6]
CO Transport      1-1 ES Métlaoui       
US Sbeïtla        1-1 SA M.Bourguiba    
A Mégrine S       2-4 US Boussalem      
SS Sfax           1-0 Kalâa Sport       
Sfax RS           3-0 CS Makthar        

Round 27 [May 12,13]
ES Fahs           2-3 CS Msaken         
SA M.Bourguiba    1-0 Sfax RS           
SC Moknine        1-1 US Sbeïtla        
ES Métlaoui       1-0 SS Sfax           
US Boussalem      1-1 OC Kerkennah      
CO Transport      0-1 EA Mateur         
A Mégrine S       1-2 CS Makthar        
Kalâa Sport       1-1 Mouloudia Manouba 

Table (w/o some goals):

 1.SA Menzel Bourguiba           27 16  6  5 35-17 54  [51?]
 2.ES Métlaoui                   27 14  9  4 28-11 51
-----------------------------------------------------
 3.CS Hilal M'Saken              27 14  7  6 41-24 49
 4.Sfax Railway Sports           27 12 12  3 30-12 48
 5.US Boussalem                  27 11 12  4 34-22 45  [44?]
 6.Stade Sportif Sfaxien         27 12  8  7 30-22 44
 7.ES Fahs                       27  9  7 11 21-23 34
 8.OC Kerkennah                  27  8  9 10 29-30 33  [30?]
 9.Kalâa Sport                   27  7 11  9 21-23 32
10.A Mégrine S                   27  6 13  8 23-29 31  [33?]
11.E Ahly Mateur                 27  7 10 10 21-30 31  [34?]
12.Club Olympique des Transports 27  5 12 10 20-24 27  [24?]
13.US Sbeïtla                    27  5 12 10 25-39 27  [26?]
-----------------------------------------------------
14.CS Makthar                    27  6  9 12 15-35 27  [30?]
15.Mouloudia S Manouba           27  4  8 15 13-30 20  [24?]
16.SC Moknine                    27  2 12 13 13-28 18  [16?]

Promoted: SA Menzel Bourguiba and CS Hilal M'Saken     
Relegated: Club Olympique des Transports, Mouloudia S Manouba
           and SC Moknine 
 

Promoted from 4th level: Grombalia Sport, US Ben Guerdane
                         and JS El-Omrane

2005/06

2007/08

list of champions

list of final tables

all-time table

list of topscorers

list of cup finals


About this document

Prepared and maintained by Ali Sfar and José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ali Sfar and José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 18 Sep 2008

(C) Copyright Ali Sfar, José Batalha and RSSSF 2006/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.