Turkmenistan 2018


Türkmenistan 1. Toparlar (İokary Liga)
Turkmenistan Cup
Birinji Liga

Türkmenistan 1. Toparlar (İokary Liga)

Final Table:

 1.FK Altyn Asyr (Aşgabat)          28  21  3  4  65-16  66  [C]  Champions
 2.FK Ahal (Ahalskiy velayat)       28  18  6  4  55-22  60
 3.FK Energetik (Mary)              28  12  6 10  26-27  42
 4.FK Şagadam (Türkmenbaşy)         28  12  5 11  25-34  41
 5.FK Merw (Mary)                   28   6 11 11  26-34  29
 6.FK Köpetdag (Aşgabat)            28   8  5 15  27-39  29
 7.FK Aşgabat                       28   7  6 15  23-41  27
 8.FK Nebitçi (Balkanabat)          28   6  2 20  30-64  20  [*]

[*] Balkan were renamed Nebitçi during the season

Round 1
[Mar 3]
Balkan        0-1 Aşgabat       
[Mar 4]
Şagadam       1-0 Energetik     
[Apr 4]
Ahal          5-1 Merw          
Altyn Asyr    5-1 Köpetdag      

Round 2
[Mar 9]
Energetik     2-1 Balkan        
[Mar 10]
Merw          2-0 Şagadam       
Köpetdag      1-2 Aşgabat       
[Apr 18]
Altyn Asyr    0-1 Ahal          

Round 3
[Mar 16]
Aşgabat       1-1 Energetik     
[Mar 17]
Ahal          0-0 Köpetdag      
Balkan        2-0 Merw          
[Jun 16]
Şagadam       0-2 Altyn Asyr    

Round 4
[Mar 30]
Köpetdag      1-1 Energetik     
[Mar 31]
Merw          1-0 Aşgabat       
[Apr 1]
Altyn Asyr    4-1 Balkan        
Ahal          1-1 Şagadam       

Round 5
[Apr 7]
Energetik     0-0 Merw          
Şagadam       3-1 Köpetdag      
[May 23]
Aşgabat       2-3 Altyn Asyr    
[Jun 16]
Balkan        0-3 Ahal          

Round 6
[Apr 13]
Köpetdag      0-2 Merw          
[Apr 14]
Şagadam       4-0 Balkan        
Ahal          4-1 Aşgabat       
[Apr 15]
Altyn Asyr    3-0 Energetik     

Round 7
[Apr 21]
Balkan        2-3 Köpetdag      
Aşgabat       2-0 Şagadam       
Merw          0-0 Altyn Asyr    
[May 23]
Energetik     1-2 Ahal          

Round 8
[Apr 27]
Aşgabat       1-0 Balkan        
[Apr 28]
Energetik     0-1 Şagadam       
[May 30]
Merw          2-3 Ahal          
Köpetdag      1-4 Altyn Asyr    

Round 9
[May 5]
Aşgabat       1-1 Köpetdag      
Balkan        1-3 Energetik     
Şagadam       3-2 Merw          
[May 6]
Ahal          0-1 Altyn Asyr    

Round 10
[May 11]
Energetik     2-1 Aşgabat       
Köpetdag      0-1 Ahal          
[May 12]
Merw          1-1 Balkan        
[Jun 6]
Altyn Asyr    0-1 Şagadam       

Round 11
[May 19]
Energetik     0-1 Köpetdag      
Aşgabat       1-0 Merw          
[Jun 13]
Şagadam       0-2 Ahal          
Balkan        0-3 Altyn Asyr    

Round 12
[May 25]
Köpetdag      3-0 Şagadam       
[May 26]
Altyn Asyr    2-1 Aşgabat       
Merw          0-1 Energetik     
[May 27]
Ahal          2-0 Balkan        

Round 13
[Jun 2]
Balkan        0-1 Şagadam       
Merw          2-0 Köpetdag      
[Jun 3]
Energetik     1-0 Altyn Asyr    
[Jun 4]
Aşgabat       0-0 Ahal          

Round 14
[Jun 8]
Köpetdag      1-2 Balkan        
[Jun 9]
Şagadam       1-0 Aşgabat       
Altyn Asyr    1-1 Merw          
[Jun 10]
Ahal          2-1 Energetik     

Halfway Table:

 1.FK Ahal (Ahalskiy velayat)       14  10  3  1  26- 8  33
 2.FK Altyn Asyr (Aşgabat)          14   9  2  3  28-10  29  [C]
 3.FK Şagadam (Türkmenbaşy)         14   8  1  5  16-15  25
 4.FK Aşgabat                       14   5  3  6  14-16  18
 5.FK Energetik (Mary)              14   5  3  6  13-15  18
 6.FK Merw (Mary)                   14   4  4  6  14-17  16
 7.FK Köpetdag (Aşgabat)            14   3  3  8  14-25  12
 8.FC Balkan (Balkanabat)           14   2  1 11  10-29   7

Round 15
[Aug 3]
Ahal          0-0 Merw          
[Aug 4]
Balkan        3-0 Aşgabat       
Şagadam       0-0 Energetik     
Altyn Asyr    3-0 Köpetdag      

Round 16
[Aug 10]
Köpetdag      3-0 Aşgabat       
Merw          1-1 Şagadam       
[Aug 11]
Energetik     1-0 Balkan        
Altyn Asyr    0-0 Ahal          

Round 17
[Aug 17]
Aşgabat       0-0 Energetik     
[Aug 18]
Ahal          0-2 Köpetdag      
Balkan        1-1 Merw          
[Sep 12]
Şagadam       0-3 Altyn Asyr    

Round 18
[Aug 24]
Köpetdag      0-1 Energetik     
[Aug 25]
Ahal          2-0 Şagadam       
Merw          2-1 Aşgabat       
[Sep 25]
Altyn Asyr    3-2 Nebitçi       

Round 19
[Sep 1]
Şagadam       1-0 Köpetdag      
Energetik     0-0 Merw          
Balkan        2-5 Ahal          
[Sep 2]
Aşgabat       0-1 Altyn Asyr    

NB: Balkan were renamed Nebitçi

Round 20
[Sep 14]
Köpetdag      2-0 Merw          
[Sep 15]
Ahal          3-1 Aşgabat       
Altyn Asyr    3-0 Energetik     
[Sep 16]
Şagadam       2-1 Nebitçi       

Round 21
[Sep 21]
Nebitçi       2-1 Köpetdag      
[Sep 22]
Aşgabat       1-0 Şagadam       
Energetik     1-0 Ahal          
[Oct 10]
Merw          0-1 Altyn Asyr    

Round 22
[Sep 28]
Merw          2-5 Ahal          
[Sep 29]
Energetik     2-0 Şagadam       
Aşgabat       1-2 Nebitçi       
[Oct 17]
Köpetdag      1-2 Altyn Asyr    

Round 23
[Oct 4]
Nebitçi       1-4 Energetik     
[Oct 5]
Aşgabat       2-1 Köpetdag      
Şagadam       0-0 Merw          
[Oct 7]
Ahal          1-0 Altyn Asyr    

Round 24
[Oct 13]
Energetik     1-0 Aşgabat       
Köpetdag      0-2 Ahal          
[Oct 14]
Altyn Asyr    5-0 Şagadam       
Merw          1-2 Nebitçi       

Round 25
[Oct 20]
Aşgabat       2-2 Merw          
Şagadam       1-3 Ahal          
[Oct 21]
Energetik     0-1 Köpetdag      
[Nov 6]
Nebitçi       1-7 Altyn Asyr    

Round 26
[Oct 26]
Ahal          5-1 Nebitçi       
[Oct 27]
Köpetdag      0-0 Şagadam       
Merw          2-0 Energetik     
[Oct 31]
Altyn Asyr    4-0 Aşgabat       

Round 27 [Nov 10]
Merw          0-0 Köpetdag      
Nebitçi       1-2 Şagadam       
Aşgabat       1-1 Ahal          
Energetik     0-3 Altyn Asyr    

Round 28 [Nov 17]
Şagadam       2-0 Aşgabat       
Köpetdag      2-1 Nebitçi       
Ahal          2-3 Energetik     
Altyn Asyr    2-1 Merw          

Final Table:

 1.FK Altyn Asyr (Aşgabat)          28  21  3  4  65-16  66  [C]  Champions
 2.FK Ahal (Ahalskiy velayat)       28  18  6  4  55-22  60
 3.FK Energetik (Mary)              28  12  6 10  26-27  42
 4.FK Şagadam (Türkmenbaşy)         28  12  5 11  25-34  41
 5.FK Merw (Mary)                   28   6 11 11  26-34  29
 6.FK Köpetdag (Aşgabat)            28   8  5 15  27-39  29
 7.FK Aşgabat                       28   7  6 15  23-41  27
 8.FK Nebitçi (Balkanabat)          28   6  2 20  30-64  20  [*]

[*] Balkan were renamed Nebitçi during the season

Topscorers:
19 Annadurdyıew Altymyrat (Altyn Asyr)
17 Muhadow Süleıman (Ahal)

Turkmenistan Cup

Preliminary Round

First Leg [Jul 28]
Balkan        8-0 Tedzhen       

Second Leg [Jul 31]
Tedzhen       1-2 Balkan        

Quarterfinals

First Legs [Aug 7]
Aşgabat       2-2 Ahal          
Şagadam       1-1 Köpetdag      
Merw          1-1 Energetik     
Altyn Asyr    5-0 Balkan        

Second Legs [Aug 14]
Ahal          2-0 Aşgabat       
Köpetdag      1-0 Şagadam       
Energetik     1-0 Merw          
Balkan        2-3 Altyn Asyr    

Semifinals

First Legs [Nov 3]
Ahal          1-3 Köpetdag      
Energetik     2-2 Altyn Asyr    

Second Legs [Nov 13]
Köpetdag      2-1 Ahal          
Altyn Asyr    1-2 Energetik     

Final [Nov 21, Köpetdag, Aşgabat]
Köpetdag      0-0 Energetik     [aet, 5-4 pen]


Birinji Liga

Zonal Stage

NB: only information on Aşgabat Zone available.

Aşgabat Zone

Table (Oct 22):

 1.Köpetdag-II (Aşgabat)             9   6  3  0  22- 6  21  Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Kerwen (Aşgabat)                 10   6  3  1  19-12  21
 3.Hasyl                             9   4  2  3  25-23  14
 4.Bürgüt                           10   4  0  6  18-28  12
 5.Amatly Gala                       9   3  0  6  11-27   9
 6.Dayhanbank                        9   1  0  8  12-11   3

NB: results of final two matches on Oct 25 not available; Köpetdag-II 
    were to play Dayhanbank and presumably won by walkover.

Playoff

Final Table:

 1.Köpetdag-II (Aşgabat)             5   5  0  0  19- 8  15
 2.Bagtyıarlyk (Lebapskiy velayat)   5   4  0  1  11- 8  12
 3.Turkmennebit (Balkanskiy velayat) 5   2  1  2   9-10   7
 4.Gorogly (Daşoguzskiy velayat)     5   1  1  3   7-10   4
 5.İedigen (Ahalskiy velayat)        5   1  0  4   5- 8   3
 6.Energetik-II (Mary)               5   1  0  4   4-11   3

Round 1 [Nov 11]
Turkmennebit  0-0 Gorogly       
Bagtyıarlyk   3-0 İedigen       
Köpetdag-II   4-1 Energetik-II  

Round 2 [Nov 12]
Gorogly       1-2 Energetik-II  
İedigen       0-1 Köpetdag-II   
Turkmennebit  2-3 Bagtyıarlyk   

Round 3 [Nov 14]
Bagtyıarlyk   3-1 Gorogly       
Köpetdag-II   4-2 Turkmennebit  
Energetik-II  0-3 İedigen       

Round 4 [Nov 15]
Gorogly       1-0 İedigen       
Turkmennebit  2-1 Energetik-II  
Bagtyıarlyk   1-5 Köpetdag-II   

Round 5 [Nov 16]
Köpetdag-II   5-4 Gorogly       
Energetik-II  0-1 Bagtyıarlyk   
İedigen       2-3 Turkmennebit  

Final Table:

 1.Köpetdag-II (Aşgabat)             5   5  0  0  19- 8  15
 2.Bagtyıarlyk (Lebapskiy velayat)   5   4  0  1  11- 8  12
 3.Turkmennebit (Balkanskiy velayat) 5   2  1  2   9-10   7
 4.Gorogly (Daşoguzskiy velayat)     5   1  1  3   7-10   4
 5.İedigen (Ahalskiy velayat)        5   1  0  4   5- 8   3
 6.Energetik-II (Mary)               5   1  0  4   4-11   3


2017

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 22 Nov 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.