Uruguay 2011/12


Primera División Profesional
Segunda División Profesional
Segunda División B Amateur

Primera División Profesional

Apertura 2011 | Clausura 2012 | Tabla Anual 2011/12  | Championship Playoff

Torneo Apertura 2011

Final Table:

 1.C Nacional dF                 15   9  5  1  30-11  32  Apertura Winners
 2.Danubio FC                    15   9  4  2  19- 8  31
 3.CA Peñarol                    15   9  3  3  30-12  30
 4.CA River Plate                15   8  4  3  22-17  28
 5.Cerro Largo FC (Melo)         15   8  3  4  18-16  27
 6.Defensor Sporting Club        15   7  3  5  23-16  24
 7.CA Cerro                      15   7  3  5  17-12  24
 8.Liverpool FC                  15   6  1  8  17-18  19
 9.CCyD El Tanque Sisley         15   5  3  7  15-23  18
10.Montevideo Wanderers FC       15   5  2  8  23-25  17
11.Racing CM                     15   4  5  6  20-23  17
12.Rampla Juniors FC             15   5  1  9  16-22  16
13.CA Fénix                      15   4  4  7  15-22  16
14.CA Rentistas                  15   4  2  9  10-21  14
15.CS Cerrito                    15   3  4  8  10-23  13
16.CA Bella Vista                15   3  1 11   9-25  10

Round 1
[Aug 13]
Racing             1-1 Liverpool        
  [Aníbal Hernández 20; Nicolás Royón 45+1]
Defensor Sporting  2-0 Rampla Juniors
  [Brahian Aleman 45, Ignacio Risso Thomasset 90]
[Aug 14]
Danubio            1-0 Wanderers        
  [Carlos Federico Puppo 17]
Cerro Largo        1-0 Rentistas        
  [Matías Telechea 40]
Cerro              3-1 Cerrito          
  [Gonzalo Mastriani 46, Omar Pérez Aguado 70pen, Mauricio Alonso 81; Fernando Redondo 28]
El Tanque          0-2 Fénix            
  [Juan Manuel Ortiz 22, 39]
River Plate        3-3 Nacional         
  [Janderson Pereira 34, Pablo Olivera 41, Maureen Franco 88; Tabaré Viudez 58,
   Richard Porta 68, Álvaro Recoba 76]
[Aug 25]
Bella Vista        0-3 Peñarol          
  [Marcelo Danubio Zalayeta 35, 66, Emiliano Albín 60]

Round 2
[Aug 20]
Wanderers          3-2 Cerro Largo      
  [Antonio Pacheco 61pen, 64pen, Marcelo Méndez 81; Marcos Neves 55, 83]
Nacional           2-2 Defensor Sporting
  [Richard Porta 44pen, Álvaro Recoba 90+2; Ignacio Risso Thomasset 7, 47]
[Aug 21]
Rampla Juniors     0-1 Cerro            
  [Gonzalo Mastriani 64]
Fénix              2-1 Bella Vista      
  [Agustín Viana 90+1; Juan Manuel Ortiz 10, Mathías Porcari 46]
Rentistas          0-1 Danubio          
  [Néstor Silva 21]
Cerrito            0-0 Racing
Liverpool          1-2 River Plate      
  [Carlos Macchi 90+3; Danilo Pires 23, Maureen Franco 69]
Peñarol            2-0 El Tanque        
  [Sebastián Rossano 15, Marcelo Danubio Zalayeta 29]

Round 3
[Aug 27]
El Tanque          0-1 Liverpool        
  [Nicolás Royón 37]
River Plate        2-0 Rentistas        
  [Danilo Pires 38, Rodrigo Cabrera 86]
Cerro              0-0 Nacional
[Aug 28]
Racing             1-3 Rampla Juniors   
  [Marcelo Sosa 25; Marcelo Sosa 12og, Alfredo Nicolás Guevara 41, Richard Núñez 66]
Defensor Sporting  1-1 Cerrito          
  [Matías Britos 43; Rodrigo Canosa 70]
Wanderers          4-0 Bella Vista      
  [Marcelo Méndez 10, Maximiliano Rodríguez Maeso 14, 46, Antonio Pacheco 40]
Danubio            4-0 Fénix            
  [Carlos Federico Puppo 27, Mathías Guzmán 54, 71, Matías Zunino 59]
Cerro Largo        0-0 Peñarol          

Round 4
[Sep 3]
Cerrito            0-1 El Tanque        
  [Nicolás López 17]
Fénix              1-1 Cerro Largo      
  [Luciano Cardinali 44pen; Marcos Neves 90pen]
Peñarol            1-0 Defensor Sporting
  [Walter López 75]
[Sep 4]
Rentistas          1-0 Cerro            
  [Gastón Giménez 72]
Rampla Juniors     0-0 Danubio 
Wanderers          0-3 River Plate      
  [Pablo Olivera 21, 39, Maureen Franco 86]
Liverpool          2-0 Bella Vista      
  [Emiliano Alfaro 39pen, 65]
Nacional           3-2 Racing           
  [Joaquín Boghossian 55, 63, Tabaré Viudez 86; Martín Crossa 34pen, 88]

Round 5
[Sep 10]
El Tanque          2-0 Rentistas        
  [Leandro Ezquerra 45+2pen, Gonzalo Ramírez 70]
Cerro              1-0 Wanderers        
  [Marcelo Méndez 79og]
Danubio            1-1 Nacional         
  [Damián Malrechauffe 32; Joaquín Boghossian 24pen]
[Sep 11]
Bella Vista        0-1 Cerrito          
  [Yoel Burgueño 34]
Cerro Largo        1-0 Liverpool        
  [Adolfo Lima 48]
River Plate        2-1 Rampla Juniors   
  [Pablo Olivera 46, Mauricio Prieto 87; Richard Núñez 3pen]
Defensor Sporting  0-1 Fénix            
  [Luciano Cardinali 16]
Racing             2-2 Peñarol                 
  [Manuel Fernández 15, Aníbal Hernández 22; Manuel Fernández 39og,
   João Pedro dos Santos Galvão 43]

Round 6
[Sep 17]
Rampla Juniors     2-1 El Tanque        
  [Richard Núñez 15, Willinton Techera 41; Ignacio González 38]
Fénix              0-3 Cerro            
  [Guillermo De los Santos 45+2, Gustavo Varela 57, Luis Enrique Machado 75]
Peñarol            2-1 Danubio          
  [Santiago Silva 26, Marcelo Zalayeta 30 /Damián Malrechauffe 90+3]
[Sep 18]
Cerrito            0-0 River Plate      
Liverpool          2-3 Defensor Sporting
  [Emiliano Alfaro 43, 48; Matías Britos 15, Diego Rodríguez Berrini 36,
   Walter Tourreilles 68og]
Rentistas          2-1 Bella Vista      
  [Carlos Rubén Planchón 9, 71pen; Esteban Maga 30]
Racing             3-2 Wanderers        
  [Martín Crossa 35pen, Gonzalo Aguilar 40, Manuel Fernández 57; Marcelo Méndez 11,
   Antonio Pacheco 67]
Nacional           4-0 Cerro Largo      
  [Daniel Leites 17og, Gonzalo Bueno 68, Alexander Medina 78, Richard Porta 83]

Round 7
[Sep 24]
El Tanque          3-2 Wanderers        
  [Gastón Machado 54, Miguel Murillo 59, Ignacio González 74pen; Federico Domínguez 20,
   Gastón Rodríguez Maeso 66]
Defensor Sporting  1-0 Rentistas        
  [Brahian Alemán 67]
River Plate        0-4 Peñarol          
  [Edison Torres 4, João Pedro Dos Santos Galvão 31, 55, Walter López 74]
[Sep 25]
Racing             0-0 Fénix            
Cerro Largo        3-2 Rampla Juniors   
  [Rino Lucas 73, Adolfo Lima 74, Marcos Neves 75; Danilo Moreno Asprilla 25, 
   Richard Núñez 70pen]
Cerro              2-1 Liverpool        
  [Gonzalo Mastriani 22, 80; Nicolás Royón 39]
Danubio            1-0 Cerrito          
  [Néstor Silva 38]
Bella Vista        1-0 Nacional         
  [José Pablo Varela 31]

Round 8
[Oct 1]
Fénix              3-3 Wanderers        
  [Gonzalo Papa 19, Martín Cardozo 81, Hernán Novick 90+6pen; Gastón Rodríguez Maeso 49,
   Matías Mirabaje 85, Marcelo Méndez 90]
Liverpool          0-1 Rampla Juniors   
  [Rodrigo Cubilla 72]
Cerrito            0-3 Nacional         
  [Alexander Medina 27pen, Tabaré Viudez 66, Álvaro Recoba 86]
[Oct 2]
El Tanque          1-1 Danubio          
  [Nicolás López 72; Álvaro Alejandro Mello 57]
Racing             0-3 Defensor Sporting
  [Brahian Alemán 33pen, 65, Nicolás Olivera 81]
Cerro Largo        1-0 Bella Vista      
  [Matías Telechea 50]
Cerro              2-0 River Plate      
  [Guillermo De los Santos 59, Mauricio Alonso 69]
Rentistas          0-3 Peñarol          
  [Marcelo Zalayeta 60, Santiago Silva 46, João Pedro dos Santos Galvão 85]

Round 9
[Oct 8]
Bella Vista        1-2 El Tanque        
  [Ignacio Nicolini 55pen; Matías Saavedra 54, Leandro Ezquerra 81]
Peñarol            2-1 Fénix            
  [João Pedro dos Santos Galvão 59, Darío Rodríguez 71; Juan Manuel Ortiz 54]
[Oct 9]
River Plate        2-1 Cerro Largo      
  [Pablo Olivera 8, Gabriel Leyes 36; Sebastián Sosa 58]
Wanderers          0-1 Liverpool        
  [Julián Lalinde 90]
Danubio            1-1 Racing             [awarded as 1-1 win to Danubio; Racing used
  [Mathías Guzmán 31; Aníbal Hernández 39]                          ineligible player]
Rampla Juniors     1-3 Cerrito          
  [Richard Núñez 70pen; Iván Pailós 9, 39, Yoel Burgueño 90]
Nacional           3-0 Rentistas        
  [Alexander Medina 3, Mathías Abero 13, Joaquín Boghossian 86]
Defensor Sporting  2-3 Cerro            
  [Ramón Arias 28, Brahian Alemán 87; Gonzalo Mastriani 65, Diego Rodríguez Da Luz 76og,
   Oscar Javier Morales Albornoz 82pen]

Round 10
[Oct 14]
Nacional           3-0 El Tanque        
  [Alexander Medina 39, Mathías Abero 71, Tabaré Viudez 83]
[Oct 15]
Liverpool          1-2 Danubio          
  [Emiliano Alfaro 87pen; Álvaro Alejandro Mello 76, 90]
Wanderers          abd Defensor Sporting  [abandoned at 0-2 in 62']
  [Matías Britos 25, Ignacio Risso Thomasset 44]
Fénix              1-2 River Plate      
  [Leonel Philipauskas 25; Gabriel Leyes 8, 66]
Cerro              0-0 Peñarol        
[Oct 16]
Rampla Juniors     0-1 Bella Vista      
  [Bosco Silvio Frontán 56]
Rentistas          1-1 Racing           
  [Cristian Ortiz 60; Marcelo Fernández 70]
Cerrito            0-0 Cerro Largo      
[Nov 8]
Wanderers          0-2 Defensor Sporting  [remaining 28']
  [Matías Britos 25, Ignacio Risso Thomasset 44]

Round 11
[Nov 4]
Defensor Sporting  0-1 Danubio          
  [Sebastián Píriz 83]
[Nov 5]
Racing             3-0 El Tanque        
  [Aníbal Hernández 22, Carlos Daniel Acosta 40, 75]
Cerro              0-1 Cerro Largo      
  [Marcos Otegui 45+1]
Liverpool          3-0 Peñarol          
  [Nicolás Royón 40, Hernán Figueredo 60, Emiliano Alfaro 78]
[Nov 6]
River Plate        1-2 Bella Vista      
  [Pablo Olivera 28; Gastón Otreras 42, Marcelo Martusciello 59]
Cerrito            1-0 Rentistas        
  [Nicolás Núñez 90+2]
Wanderers          2-0 Rampla Juniors   
  [Javier Cabrera 10, Gastón Rodríguez Maeso 65]
Nacional           0-0 Fénix            

Round 12
[Nov 12]
Fénix              3-1 Cerrito          
  [Ignacio Pallas 12, Juan Manuel Ortiz 46, Alejandro Silva 81; Héctor Foletti 86]
Danubio            0-0 River Plate      
Rampla Juniors     0-2 Nacional         
  [Mathías Abero 45, Gonzalo Bueno 69]
[Nov 13]
El Tanque          2-0 Cerro            
  [Gonzalo Pizzichillo 1, Gastón Machado 9]
Rentistas          3-0 Liverpool        
  [Germán Giménez 48, Marcelo Fernández 52, Erardo Danilo Cóccaro 89]
Cerro Largo        0-3 Defensor Sporting
  [Ignacio Risso Thomasset 33, Diego Ferreira 60, Diego Rolán 87]
Bella Vista        0-1 Racing           
  [Cristian Ortiz 59]
Peñarol            1-2 Wanderers        
  [Sebastián Rosano 90+3; Richard Mercado 33, 35]

Round 13
[Nov 19]
El Tanque          1-1 River Plate      
  [Pablo Gaglianone 8; Gastón Machado 49]
Wanderers          3-1 Cerrito          
  [Richard Mercado 22, Guzmán Pereira 90+2, Matías Mirabaje 90+5; Yoel Burgueño 89]
Racing             1-3 Cerro Largo      
  [Diego Zabala 67; Maximiliano Pérez 22, 47, Sebastián Sosa 80]
Defensor Sporting  2-1 Bella Vista      
  [Federico Pintos 78, Maximiliano Callorda 84; José Pablo Varela 75]
Danubio            1-0 Cerro            
  [Washington Tais 30]
[Nov 20]
Fénix              1-2 Liverpool        
  [Hernán Novick 77pen; Emiliano Alfaro 9, Jonathan Barboza 79]
Rampla Juniors     4-0 Rentistas        
  [Jonathan Iglesias 40og, Ismael Espiga 67, 85, Danilo Moreno Asprilla 84]
Nacional           2-1 Peñarol          
  [Gonzalo Bueno 63, Álvaro Recoba 90+3pen; Sebastián Rossano 60]

Round 14
[Nov 26]
River Plate        2-1 Racing           .
  [Nicolás Pereyra 8, Sebastián Taborda 15; Federico Gómez 44pen]
Cerrito            1-2 Liverpool        
  [Nelson Techera 48; Nicolás Royón 55, Elías Ricardo Figueroa 57]
Peñarol            4-1 Rampla Juniors   
  [Alejandro González 34, Marcelo Danubio Zalayeta 42, 80,
   Octavio Darío Rodríguez 64; Paul Dzeruvs 72]
[Nov 27]
El Tanque          2-2 Defensor Sporting
  [Miguel Murillo 8, Gastón Machado 13; Matías Britos 20, Maximiliano Callorda 84]
Bella Vista        0-0 Cerro            
Rentistas          2-0 Fénix            
  [Wanderson Silveira 49, Ramón Gambiaggi 73]
Cerro Largo        1-0 Danubio          
  [Rino Lucas 49]
Wanderers          1-3 Nacional         
  [Antonio Pacheco 56; Alexander Medina 43, 68, Gonzalo Bueno 73]

Round 15
[Dec 2]
Defensor Sporting  0-2 River Plate      
  [Gonzalo Porras 29, Pablo Gaglianone 34pen]
[Dec 3]
Cerrito            0-5 Peñarol          
  [Marcelo Danubio Zalayeta 42, Santiago Silva 58, 62, Emilio Mac Eachen 71,
   João Pedro dos Santos Galvão 86pen]
Rentistas          1-1 Wanderers        
  [Carlos Ruben Planchón 73pen; Richard Mercado 85]
Fénix              0-1 Rampla Juniors   
  [Richard Núñez 90+6pen]
Cerro Largo        3-0 El Tanque        
  [Sebastián Sosa 27, 53, Rino Lucas 50pen]
[Dec 4]
Danubio            4-1 Bella Vista      
  [Diego Perrone 29, 48 pen, 82, Leonardo Melazzi 74; Andrés Rodríguez Ferrando 72]
Liverpool          0-1 Nacional         
  [Álvaro Recoba 79]
Cerro              2-3 Racing           
  [Mauricio Alonso 35, Luis Enrique Machado 86; Federico Gómez 29, Aníbal Hernández 56pen,
   Danny Tejera 77]

Final Table:

 1.C Nacional dF                 15   9  5  1  30-11  32  Apertura Winners
 2.Danubio FC                    15   9  4  2  19- 8  31
 3.CA Peñarol                    15   9  3  3  30-12  30
 4.CA River Plate                15   8  4  3  22-17  28
 5.Cerro Largo FC (Melo)         15   8  3  4  18-16  27
 6.Defensor Sporting Club        15   7  3  5  23-16  24
 7.CA Cerro                      15   7  3  5  17-12  24
 8.Liverpool FC                  15   6  1  8  17-18  19
 9.CCyD El Tanque Sisley         15   5  3  7  15-23  18
10.Montevideo Wanderers FC       15   5  2  8  23-25  17
11.Racing CM                     15   4  5  6  20-23  17
12.Rampla Juniors FC             15   5  1  9  16-22  16
13.CA Fénix                      15   4  4  7  15-22  16
14.CA Rentistas                  15   4  2  9  10-21  14
15.CS Cerrito                    15   3  4  8  10-23  13
16.CA Bella Vista                15   3  1 11   9-25  10

Torneo Clausura 2012

Final Table:

 1.Defensor Sporting Club        15  12  2  1  31-11  38  Clausura Winners
 2.C Nacional dF                 15  11  2  2  38-20  35
 3.Liverpool FC                  15  11  1  3  31-21  34
 4.CA Peñarol                    15  10  2  3  41-18  32
 5.Cerro Largo FC (Melo)         15   8  3  4  28-18  27
 6.Montevideo Wanderers FC       15   7  3  5  26-25  24
 7.CA River Plate                15   6  4  5  28-23  22
 8.Danubio FC                    15   5  6  4  18-18  21
 9.CA Bella Vista                15   6  2  7  19-21  20
10.Racing CM                     15   5  2  8  21-30  17
11.Rampla Juniors FC             15   4  3  8  18-33  15
12.CCyD El Tanque Sisley         15   4  1 10  14-25  13
13.CA Cerro                      15   3  3  9  18-25  12
14.CS Cerrito                    15   2  5  8  14-29  11
15.CA Fénix                      15   1  6  8  18-25   9
16.CA Rentistas                  15   0  5 10   9-30   5

Round 1
[Feb 18]
Cerrito            1-4 Cerro            
  [Fabrizio Ronchetti 66; Luis Enrique Machado 2, 12, Andrés Ravecca 57, Gonzalo Mastriani 90+1]
Wanderers          1-1 Danubio          
  [Sergio Blanco 85; Diego Perrone 26pen]
Rentistas          1-1 Cerro Largo      
  [Jonathan Iglesias 42; Rino Lucas 85]
[Feb 19]
Fénix              0-2 El Tanque        
  [Pablo Pereira 24, 55]
Rampla Juniors     0-2 Defensor Sporting
  [Maximiliano Callorda 31, Federico Pintos 78]
Liverpool          2-1 Racing           
  [Diego Vera 2, 10; Cristian Ortiz 81]
Nacional           3-2 River Plate      
  [Alexander Medina 8, Tabaré Viudez 33, Matías Cabrera 90pen; Pablo Olivera 36,
   Maureen Franco 90+4]
[Feb 29]
Peñarol            4-1 Bella Vista      
  [Santiago Silva 38, Rodrigo Mora 43, Marcelo Silva 74,
   Sebastián Cristóforo 79; Federico Laens 72]

Round 2
[Feb 25]
River Plate        1-3 Liverpool        
  [Sebastián Taborda 70pen; Elías Ricardo Figueroa 24, 65, Diego Vera 85]
Bella Vista        0-0 Fénix            
Cerro Largo        3-0 Wanderers        
  [Rino Lucas 31, 77, Felipe Klein 68]
El Tanque          0-2 Peñarol          
  [Darío Rodríguez Peña 14, Fabián Estoyanoff 43]
[Feb 26]
Danubio            1-1 Rentistas        
  [Álvaro Alejandro Mello 70; Marcelo Fernández 47]
Cerro              0-0 Rampla Juniors   
Racing             0-0 Cerrito          
Defensor Sporting  2-2 Nacional         
  [Brahian Alemán 18pen, Diego Rolán 85; Joaquín Boghossian 62, Diego Rolín 90+2]

Round 3
[Mar 3]
Rampla Juniors     4-3 Racing           
  [Rodrigo Rojo 45, Paul Dzeruvs 51, Richard Núñez 53, 72; Carlos Acosta 4,
   Federico Gómez 41, Martín Crossa 90]
Fénix              1-1 Danubio          
  [Román Cuello 72; Diego Martiñones 77]
Peñarol            4-2 Cerro Largo      
  [Marcelo Danubio Zalayeta 17, Darío Rodríguez Peña 56,
   Fabián Estoyanoff 64, 90+1; Rino Lucas 1, Juan Álvez 50og]
[Mar 4]
Cerrito            0-2 Defensor Sporting
  [Matías Britos 19, Nicolás Olivera 26]
Bella Vista        2-2 Wanderers        
  [Juan Pablo Varela 16, Marcos Martusciello 81; Sergio Rodríguez Budes 25,
   Maximiliano Rodríguez Maeso 55]
Liverpool          1-0 El Tanque        
  [Diego Vera 89]
Rentistas          0-2 River Plate      
  [Sebastián Taborda 5, 81]
Nacional           3-0 Cerro            
  [Matías Cabrera 3, Matías Vecino 65, Alexander Medina 74]

Round 4
[Mar 9]
Racing             1-0 Nacional         
  [Aníbal Hernández 70pen]
[Mar 10]
El Tanque          3-2 Cerrito          
  [Gonzalo Pizzichillo 89, Miguel Murillo 90+1,
   Gonzalo Curbelo Blanchet 90+3; Salvador Sassón 40, Rodrigo Huertas 81]
Cerro              3-0 Rentistas        
  [Oscar Morales Albornoz 45, César Faletti 50, Gonzalo Mastriani 76]
[Mar 11]
Danubio            3-2 Rampla Juniors   
  [Sebastián Fernández Presa 38, 52, Christian Yeladián 78pen; Richard Núñez 55,
   Ismael Espiga 90]
Bella Vista        1-2 Liverpool        
  [José Pablo Varela 20; Pablo Pereira 60, Hernán Figueredo 65]
Cerro Largo        2-0 Fénix            
  [Raúl Echandía 28, Matías Telechea 87]
River Plate        2-2 Wanderers        
  [Christian González 23, Janderson Pereira 50; Sergio Rodríguez Budes 45, Richard Mercado 55]
[Apr 5]
Defensor Sporting  0-0 Peñarol          

Round 5
[Mar 23]
Peñarol            4-2 Racing           
  [Marcelo Zalayeta 29, Nicolás Freitas 48, Luis Aguiar 69,
   Rodrigo Mora 76; Carlos Acosta 19, Rodrigo Pastorini 75]
[Mar 24]
Nacional           3-1 Danubio          
  [Richard Porta 52pen, Matías Vecino 61, Tabaré Viudez 68; Diego Martiñones 25]
Fénix              0-1 Defensor Sporting
  [Nicolás Olivera 27]
Rampla Juniors     2-1 River Plate      
  [Jorge Gabriel Álvez 82, Danilo Moreno Asprilla 86; Sebastián Taborda 18]
[Mar 25]
Liverpool          2-1 Cerro Largo      
  [Edison Torres 21, Diego Vera 76; Adolfo Lima 67]
Wanderers          3-1 Cerro            
  [Sergio Blanco 50, 55, Antonio Pacheco 69; Eduardo Mieres 90+2]
Rentistas          0-0 El Tanque        
Cerrito            3-2 Bella Vista      
  [Héctor Acuña 1, Marcelo Guerrero 34, Ismael González 87; Javier Guarino 24pen,
   Heber Collazo 79]

Round 6
[Mar 31]
Wanderers          3-0 Racing           
  [Richard Mercado 44, 45+1, Javier Cabrera 77]
Cerro              1-1 Fénix            
  [Gonzalo Mastriani 51; Mauro Geovguezian 27]
Cerro Largo        4-2 Nacional         
  [Sebastián Sosa 6, Rodrigo Sebastián Vázquez 12, Rino Lucas 14,
   Alfredo Nicolás Guevara 81; Matías Vecino 26, Gonzalo Bueno 80]
[Apr 1]
Defensor Sporting  4-2 Liverpool        
  [Néstor Moiraghi 5, Diego Ferreira 10, Nicolás Olivera 25,
   Matías Britos 60; Carlos Núñez 63, Diego Vera 87]
El Tanque          1-3 Rampla Juniors   
  [Gastón Machado 86; Javier Benia 34, Bruno Barreto 41, Richard Núñez 54]
Bella Vista        1-0 Rentistas        
  [Federico Laens 90+3]
River Plate        2-2 Cerrito          
  [Sebastián Taborda 41, Maureen Franco 50; Marcelo Guerrero 57, Héctor Acuña 90+5]
Danubio            3-2 Peñarol          
  [Diego Martiñones 48, 65, 85; Maximiliano Pérez Tambasco 44, Luis Aguiar 62]

Round 7
[Apr 7]
Wanderers          1-3 El Tanque        
  [Antonio Pacheco 23pen; Miguel Murillo 38, Gonzalo Ramírez 53, Gastón Machado 80pen]
Fénix              abd Racing             [abandoned at 1-3 in 72' due to incidents]
  [Martín Cardozo 10; Rodrigo Pastorini 35, 65, Manuel Fernández 55]
Rampla Juniors     0-3 Cerro Largo      
  [Rino Lucas 59, Sebastián Sosa 70, 90+1pen]
[Apr 8]
Liverpool          2-1 Cerro            
  [Hernán Figueredo 37, Diego Vera 42; Leonardo Medina 77]
Cerrito            1-0 Danubio          
  [Héctor Acuña 65]
Nacional           3-1 Bella Vista      
  [Richard Porta 30, 43, 62pen; Esteban Maga 57]
[May 2]
Peñarol            1-0 River Plate      
  [Fabián Estoyanoff 69]
[May 16]
Rentistas          0-2 Defensor Sporting
  [Diego Ferreira Berrini 28, Juan Carlos Amado 72]
[May 24]
Fénix              2-3 Racing             [remaining 18']
  [Martín Cardozo 10, Cecilio Waterman 78; Rodrigo Pastorini 35, 65, Manuel Fernández 55

Round 8
[Apr 14]
Wanderers          2-1 Fénix            
  [Jonathan Sandoval 65, Antonio Pacheco 75; Mauro Geovguezian 39pen]
Bella Vista        1-2 Cerro Largo      
  [Federico Laens 83; Felipe Klein 39, Rodrigo De Oliveira 81]
Rampla Juniors     0-2 Liverpool        
  [Rodrigo Canosa 35og, Diego Vera 79]
Defensor Sporting  5-1 Racing           
  [Nicolás Olivera 5, 33, Ignacio Risso Thomasset 15, César Federico Pintos 79,
   Juan Carlos Amado 83; Rodrigo Pastorini 83]
[Apr 15]
River Plate        3-3 Cerro            
  [Sebastián Taborda 60, 87, Pablo Olivera 86; Leonardo Medina 8,
   Gonzalo Mastriani 62pen, Jorge García 77]
Danubio            2-1 El Tanque        
  [Diego Martiñones 1, 53; Gonzalo Ramírez 58pen]
Nacional           6-1 Cerrito          
  [Álvaro Recoba 26, Richard Porta 36, 45+1, 48, Alexis Rolín 53,
   Renato César 74; Héctor Acuña 7]
[May 9]
Peñarol            4-1 Rentistas                                                                              
  [Marcelo Danubio Zalayeta 33, Rodrigo Mora 40, 44, Luis Aguiar 83; Erardo Danilo Cóccaro 26]

Round 9
[Apr 21]
Racing             0-1 Danubio          
  [Sebastián Fernández Presa 50]
Rentistas          2-3 Nacional         
  [Erardo Danilo Cóccaro 45+1, Santiago López Bruzzese 59; Richard Porta 11, 23, Gonzalo Bueno 76]
[Apr 22]
Liverpool          1-2 Wanderers        
  [Pablo Pereira 77; Juan Ramón Curbelo 17, 86]
El Tanque          1-2 Bella Vista      
  [Miguel Murillo 46; Bosco Silvio Frontán 36, Leonel Philipauskas 90+3]
Cerro              2-3 Defensor Sporting
  [Gonzalo Mastriani 61, Guillermo de los Santos 90; Nicolás Olivera 65,
   Ignacio Risso Thomasset 72, 81]
Cerro Largo        0-3 River Plate      
  [Sebastián Taborda 25, 73, Janderson Pereira 60]
Fénix              2-2 Peñarol          
  [Mauro Geovguezian 53, Ignacio Pallas 90+3; Maximiliano Pérez Tambasco 24,
   Marcelo Danubio Zalayeta 83]
[May 16]
Cerrito            0-0 Rampla Juniors   

Round 10
[Apr 28]
River Plate        2-1 Fénix            
  [Luis Torrecillas 70, Michel Santos 89; Ignacio Pallas 20]
Danubio            0-0 Liverpool        
Peñarol            3-1 Cerro            
  [Luis Aguiar 56pen, Marcelo Silva 85, Maximiliano Pérez Tambasco 89; Guillermo De los Santos 75]
[Apr 29]
Bella Vista        3-1 Rampla Juniors   
  [Javier Guarino 1, Matías Abisab 18, Ignacio Nicolini 58; Paul Dzeruvs 7]
Racing             3-1 Rentistas        
  [Rodrigo Pastorini 26, 29, 45pen; Erardo Danilo Cóccaro 43]
Cerro Largo        2-0 Cerrito          
  [Sebastián Sosa 9, 53]
Defensor Sporting  2-1 Wanderers        
  [Gastón Puerari 45+2, Nicolás Olivera 89; Richard Mercado 13]
El Tanque          0-1 Nacional         
  [Federico Velázquez 89og]

Round 11
[May 5]
El Tanque          3-0 Racing           
  [Darwin Ramírez 3, Gastón Machado 26, 43]
Rentistas          1-1 Cerrito          
  [Carlos Rubén Planchón 78; Nelson Techera 71]
Fénix              0-2 Nacional         
  [Richard Porta 50, Christian Núñez 83]
[May 6]
Danubio            0-1 Defensor Sporting
  [Diego Rodríguez Berrini 10]
Cerro Largo        1-0 Cerro            
  [Rino Lucas 80]
Rampla Juniors     1-3 Wanderers        
  [Danilo Moreno Asprilla 35; Maximiliano Rodríguez Maeso 1, Jonathan Sandoval 34,
   Antonio Pacheco 81]
Bella Vista        0-1 River Plate      
  [Jhon Manuel Varela 23]
Peñarol            0-1 Liverpool        
  [Carlos Núñez 69]

Round 12
[May 12]
Racing             0-1 Bella Vista      
  [José Pablo Varela 26]
Cerrito            1-1 Fénix            
  [Francisco Molina 90+2; Mauro Gueovgezian 61]
Nacional           1-1 Rampla Juniors   
  [Richard Porta 55pen; Maximiliano Brito 59]
[May 13]
Defensor Sporting  2-1 Cerro Largo      
  [Diego Ferreira Berrini 32, Diego Rolán 85; Alfredo Nicolás Guevara 81]
River Plate        1-1 Danubio          
  [Pablo Olivera 13; Diego Martiñones 11pen]
Liverpool          2-1 Rentistas        
  [Diego Vera 68pen, 80; Santiago López Bruzzese 45]
Cerro              1-0 El Tanque        
  [Gonzalo Mastriani 83pen]
Wanderers          1-5 Peñarol          
  [Richard Mercado 14; Fabián Estoyanoff 10, 20, Luis Aguiar 30, Rodrigo Mora 44,
   Santiago Silva 88

Round 13
[May 19]
Rentistas          0-3 Rampla Juniors   
  [Rodrigo Canosa 10, Maximiliano Brito 32, 46]
Cerrito            1-2 Wanderers        
  [Marcelo Guerrero 54; Maximiliano Rodríguez Maeso 5, Antonio Pacheco 70]
Cerro              1-2 Danubio          
  [Diego Denis 56; Diego Martiñones 20, Sebastián Fernández Presa 57]
River Plate        4-0 El Tanque        
  [Sebastián Taborda 59, 69, Martín Icart 75, Pablo Olivera 85]
Liverpool          5-4 Fénix            
  [Carlos Núñez 2, Diego Vera 10pen, 81, Pablo Pereira 30, Hernán Figueredo 62;
   Cecilio Waterman 16, Mauro Guevgeozian 20, 56, Jonathan Píriz 90]
[May 20]
Bella Vista        0-1 Defensor Sporting
  [Nicolás Olivera 89]
Cerro Largo        2-2 Racing           
  [Rino Lucas 9, Alfredo Nicolás Guevara 46; Martín Crossa 17, 86]
Peñarol            2-3 Nacional         
  [Rodrigo Mora 1, Marcelo Danubio Zalayeta 25; Richard Porta 15pen,
   Facundo Píriz 41, Álvaro Recoba 55]

Round 14
[May 26]                                                                                   
Fénix              1-1 Rentistas        
  [Jonathan Ramis 78; Marcelo Fernández 49]
[May 27]
Danubio            1-1 Cerro Largo      
  [Diego Martiñones 42pen; Rino Lucas 60]
Defensor Sporting  3-0 El Tanque         
  [César Federico Pintos 10, Nicolás Olivera 47pen, Diego Ferreira 64]
Liverpool          3-1 Cerrito          
  [Diego Vera 58pen, Carlos Núñez 72, Marcelo Mansilla 90; Juan Carlos Parra 80pen]
Nacional           2-0 Wanderers        
  [Alexis Rolín 50, Marcos Aguirre 84]
[May 28]
Cerro              0-2 Bella Vista      
  [Javier Guarino 64, 81]
Racing             4-2 River Plate      
  [Cristian Ortiz 25, Rodrigo Pastorini 38, Aníbal Hernández 60pen, 70; Pablo Olivera 18,
   Luis Torrecillas 84]
Rampla Juniors     1-7 Peñarol          
  [Maximiliano Brito 23; Luis Aguiar 15, Rodrigo Mora 21, 52, 55, 62,
   Marcelo Danubio Zalayeta 27, 35]

Round 15
[Jun 1]                                                                                         
Rampla Juniors     0-4 Fénix             
  [Mauro Guevgeozian 55pen, Alejandro Silva 77, Ignacio Pallas 83, Hernán Novick 84]
Peñarol            1-0 Cerrito          
  [Marcelo Danubio Zalayeta 10]
[Jun 3]
Bella Vista        2-1 Danubio          
  [Federico Laens 57, Sergio Damián Santín 60; Andrés Fernández 81]
Wanderers          3-0 Rentistas        
  [Sergio Blanco 35, 44, Jonathan Sandoval 58]
Racing             1-0 Cerro            
  [Martín Crossa 72]
El Tanque          0-3 Cerro Largo      
  [Adolfo Lima 7, Rino Lucas 35, 85]
River Plate        2-1 Defensor Sporting 
  [Pablo Olivera 45pen, Felipe Avenatti 86; Nicolás Olivera 24pen]
Nacional           4-3 Liverpool         
  [Richard Porta 13, 57, Maximiliano Calzada 17, Matías Cabrera 63; Jonathan Barboza 60,
   Carlos Núñez 78, Pablo Pereira 85]

Final Table:

 1.Defensor Sporting Club        15  12  2  1  31-11  38  Clausura Winners
 2.C Nacional dF                 15  11  2  2  38-20  35
 3.Liverpool FC                  15  11  1  3  31-21  34
 4.CA Peñarol                    15  10  2  3  41-18  32
 5.Cerro Largo FC (Melo)         15   8  3  4  28-18  27
 6.Montevideo Wanderers FC       15   7  3  5  26-25  24
 7.CA River Plate                15   6  4  5  28-23  22
 8.Danubio FC                    15   5  6  4  18-18  21
 9.CA Bella Vista                15   6  2  7  19-21  20
10.Racing CM                     15   5  2  8  21-30  17
11.Rampla Juniors FC             15   4  3  8  18-33  15
12.CCyD El Tanque Sisley         15   4  1 10  14-25  13
13.CA Cerro                      15   3  3  9  18-25  12
14.CS Cerrito                    15   2  5  8  14-29  11
15.CA Fénix                      15   1  6  8  18-25   9
16.CA Rentistas                  15   0  5 10   9-30   5
 
Tabla Anual 2011/12

Aggregate Table:

 1.C Nacional dF                 30  20  7  3  68-31  67  Apertura Winners
 2.CA Peñarol                    30  19  5  6  71-30  62
 3.Defensor Sporting Club        30  19  5  6  54-27  62  Clausura Winners
 4.Cerro Largo FC (Melo)         30  16  6  8  46-34  54
 5.Liverpool FC                  30  17  2 11  48-39  53
 6.Danubio FC                    30  14 10  6  37-26  52
 7.CA River Plate                30  14  8  8  50-40  50
 8.Montevideo Wanderers FC       30  12  5 13  49-50  41
 9.CA Cerro                      30  10  6 14  35-37  36
10.Racing CM                     30   9  7 14  41-53  34
11.CCyD El Tanque Sisley         30   9  4 17  29-48  31
12.Rampla Juniors FC             30   9  4 17  34-55  31
13.CA Bella Vista                30   9  3 18  28-46  30
14.CA Fénix                      30   5 10 15  33-47  25
15.CS Cerrito                    30   5  9 16  24-52  24
16.CA Rentistas                  30   4  7 19  19-51  19

Championship Playoff

Semifinal [Jun 16, Estadio Centenario]
Defensor Sporting  0-1 Nacional         
  [Álvaro Recoba 41]

NB: over 1 leg, between winners Apertura and Clausura

Final

NB: over 2 legs, between winners Tabla Anual (Nacional) and winners semifinal;
    as Nacional won semifinal, final is cancelled

Champions 2011/12: Nacional


Segunda División Profesional

Regular Season | Promotion Playoff

Regular Season

NB: AA Durazno FC did not enter, CA Progreso readmitted

Final Table:

 1.Central Español FC            24  16  6  2  47-18  54  Promoted
 2.CA Juventud (Las Piedras)     24  12  7  5  37-22  43  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.CA Progreso                   24  12  6  6  36-31  42  Promotion Playoff
 4.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    24   9 10  5  29-22  37  Promotion Playoff
 5.Huracán FC                    24   9  8  7  29-31  35  Promotion Playoff
 6.CS Miramar Misiones           24  10  4 10  38-31  34  Promotion Playoff
 7.CA Boston River               24   7 12  5  30-25  33  Promotion Playoff
 8.CA Atenas (San Carlos)        24   8  8  8  29-31  32  Promotion Playoff
 9.IA Sud América                24   6  9  9  23-24  27  Promotion Playoff
10.CA Plaza (Colonia)            24   7  6 11  28-42  27  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.CD Maldonado (Maldonado)      24   6  8 10  27-30  26
12.Rocha FC (Rocha)              24   6  3 15  28-51  21
13.CA Villa Teresa               24   2  5 17  20-43  11

Round 1
[Oct 1]
Progreso           0-0 Central Español  
Rocha              3-2 Boston River     
  [Leonardo Maldonado 13, 43, Andrés Rotundo 83; Willians Peralta 35, Kiyotaka Miyoshi 67]
Tacuarembó         0-0 Atenas  
Maldonado          1-3 Juventud         
  [Alexis Noble 46; Miguel Puglia 45, Marco Mansulino 80, Diego Torres 85]
Huracán            0-3 Sud América      
  [Gonzalo Malán 7pen, Santiago González 43, Luis Jesús Toscanini 70]
[Oct 2]
Miramar Misiones   1-1 Villa Teresa     
  [Charles Zoryes 64; Pablo Larrea 66]
Plaza              bye

Round 2
[Oct 8]
Central Español    2-1 Miramar Misiones 
  [Sergio Souza 22, Ronald Ramírez 75; Sebastián Fernández Pearce 84pen] 
Boston River       1-1 Maldonado        
  [Sergio Pérez 17; Santiago Bello 90]
Atenas             0-0 Huracán         
Sud América        1-1 Tacuarembó       
  [Gonzalo Malán 86pen; Enzo Pérez 77]
Villa Teresa       0-1 Progreso         
  [Sebastián Gaitán 27]
[Oct 9]
Juventud           4-0 Plaza            
  [Javier Vitabar 2, Marco Mansulino 5, Brian De Barros 17, Ignacio San Martín 30]
Rocha              bye

Round 3
[Oct 15]
Miramar Misiones   1-0 Tacuarembó       
  [Sebastián Fernández Pearce 84]
Huracán            3-0 Rocha            
  [Matías Buongiorno 50pen, Raúl Molina 63, 89]
Villa Teresa       0-1 Juventud         
  [Marco Mansulino 59]
Maldonado          1-2 Plaza            
  [Santiago Bello 7; Francisco Vega 55, Sebastián Regueiro 90]
Atenas             1-1 Progreso         
  [Federico Aguilera 2; Fabián Morais 89]
[Oct 16]
Sud América        1-1 Boston River     
  [Gonzalo Malán 88pen; Willians Peralta 29]
Central Español    bye

Round 4
[Oct 22]
Juventud           2-2 Huracán          
  [Daniel Torres 8, 9; Raúl Molina 25, Matías Buongiorno 81]
Rocha              3-4 Miramar Misiones 
  [Ernesto Vittencurt 5, Charles Rodríguez 18, Gabriel Costa 50;
   Sebastián Fernández 31, 44pen, 47, Rodrigo Mangini 70]
Maldonado          3-0 Villa Teresa     
  [Santiago Bello 48, Guillermo Dutra 56, Juan Manuel Ferreira 89]
[Oct 23]
Progreso           1-1 Sud América      
  [Sebastián Gaitán 35; Gonzalo Malán 45]
Tacuarembó         1-0 Central Español  
  [Sebastián Sánchez 8]
Plaza              0-2 Boston River     
  [Willians Peralta 6, Walter Cardozo 59]
Atenas             bye

Round 5
[Oct 29]
Miramar Misiones   2-0 Sud América      
  [Jonathan Ríos 36, Federico Fernández 67]
Central Español    4-0 Rocha            
  [Rafael Alberti 3, Sergio Souza 15, Ramón Valencio 20, 62]
Boston River       1-1 Progreso         
  [Willians Peralta 58; Sebastian Gaitán 55]
Atenas             0-2 Maldonado        
  [Johany Hernández 3, Gerall Hernández 58]
Plaza              0-3 Huracán          
  [Ruben Darío Pellejero 36, Cristian Vaquero 70, Damián Panzariello 90]
[Oct 30]
Juventud           1-0 Tacuarembó       
  [Martín Alanís 75]
Villa Teresa       bye

Round 6
[Nov 5]
Huracán            1-0 Central Español  
  [Raúl Molina 80]
Miramar Misiones   1-1 Atenas           
  [Ignacio Lemmo 48; Gabriel Alcoba 53pen]
Progreso           4-2 Plaza            
  [Federico Millacet 25, 40, Walter Fernández 71, Fabián Morais 80; Facundo Escalante 48,
   Horacio Salaverry 81]
Maldonado          2-2 Rocha            
  [Alejandro La Cruz 65, Pablo Silva 83; Facundo Maidana 68, Luis Magureguy 89]
Tacuarembó         3-1 Villa Teresa  
  [Aldo Díaz 41pen, Sebastián Sánchez 45, Iván Silva 90+1; Martín Negro 15pen]
[Nov 6]
Sud América        0-0 Juventud  
Boston River       bye

Round 7
[Nov 12]
Central Español    3-2 Maldonado        
  [Ramón Valencio 1, 51, 58; Santiago Bello 35, 65]
Rocha              0-1 Atenas           
  [Federico Aguilera 3]
Plaza              1-3 Miramar Misiones 
  [Alejandro Villoldo 51; Sebastián Fernández Pearce 31, 61, Ignacio Lemmo 87]
Sud América        1-0 Villa Teresa     
  [Luis Jesús Toscanini 88]
Tacuarembó         3-0 Boston River     
  [Aldo Díaz 14, Iván Silva 33, Sebastián Sánchez 69]
[Nov 13]
Juventud           0-1 Progreso         
  [Federico Millacet 49]
Huracán            bye

Round 8 [Nov 19]
Miramar Misiones   1-2 Huracán          
  [Carlos Rodríguez 51; Christian Vaquero 38, Mathías Buongiorno 55]
Rocha              3-2 Tacuarembó       
  [José Pérez Bach 40, Charles Rodríguez 66, Leonardo Maldonado 70; Aldo Fabiam Díaz 17,
   Juan Franchi 59]
Atenas             1-1 Boston River     
  [Gabriel Alcoba 61; Sebastián Palermo 89]
Progreso           3-1 Maldonado        
  [Fabián Moráis 49, Alex Silva 66, Atilio Álvez 89; Santiago Bello 13]
Central Español    1-1 Juventud         
  [Emiliano Castro 70; Miguel Puglia 89]
Villa Teresa       1-1 Plaza            
  [Gastón Fonseca 71pen; Horacio Salaverry 59]
Sud América        bye

Round 9 [Nov 26]
Huracán            2-3 Progreso         
  [Pablo Fagúndez 13, Christian Vaquero 82; Matías Appelt 20, Marcelo Tapia 25,
   Sebastián Gaitán 26]
Sud América        1-0 Rocha            
  [Juan Alsina 75]
Boston River       2-2 Villa Teresa     
  [Sebastián Palermo 56, Jorge Rivero 81; Gastón Fonseca 51pen, Diego Bértola 90+1]
Juventud           4-1 Miramar Misiones 
  [Miguel Puglia 8, 68, Ignacio San Martín 41, Santiago Mederos 61; Carlos Muñoz 56]
Atenas             2-3 Central Español  
  [Gabriel Alcoba 70, Andrés López 71; Sergio Souza 64, Pedro Gauthier 83, Ramón Valencio 90]
Tacuarembó         1-1 Plaza            
  [Sebastián Sánchez 61; Pablo Piyuka 40]
Maldonado          bye

Round 10 [Dec 3]
Progreso           0-2 Tacuarembó       
  [Aldo Fabiam Díaz 44, 46]
Villa Teresa       1-1 Rocha              [awarded 1-1 win to Rocha]
  [Nicolás Rodríguez 90+5; José Pérez Bach 89]
Miramar Misiones   1-2 Boston River     
  [Sebastián Fernández Pearce 10; Williams Peralta 25, Juan Morales 49]
Plaza              1-2 Atenas           
  [Matías Cresceri 30; Federico Aguilera 23, Andrés López 52]
Sud América        1-2 Central Español  
  [Jorge González 48; Ramón Valencio 68, 86]
Huracán            1-0 Maldonado        
  [Christian Vaquero 81]
Juventud           bye

Round 11 [Dec 10]
Central Español    1-0 Boston River     
  [Ramón Valencio 78]
Villa Teresa       0-1 Huracán          
  [Raúl Molina 75]
Rocha              3-5 Progreso         
  [Leonardo Maldonado 28, Germán Pérez 53, Luis Magureguy 81;  Sebastián Gaitán 26,
   Fabián Morais 30, 46, Rodrigo Guarteche 73, Matías Appelt 85]
Juventud           4-1 Atenas           
  [Miguel Puglia 7, 87, Ignacio San Martín 26, Maximiliano Freitas 90+3; Gabriel Alcoba 26]
Plaza              0-0 Sud América      
Tacuarembó         0-0 Maldonado 
Miramar Misiones   bye     

Round 12 [Dec 17]
Progreso           1-0 Miramar Misiones 
  [Fabián Morais 88]
Juventud           2-0 Rocha            
  [Miguel Puglia 76, Brian De Barros 79]
Boston River       2-0 Huracán          
  [Williams Peralta 34, Felipe Rodríguez 40]
Atenas             5-2 Villa Teresa     
  [Federico Aguilera 23, 49, Gabriel Alcoba 32pen, 84pen, Rodrigo García 70;
   Martín Negro 39, Guillermo Trinidad 71og]
Central Español    2-0 Plaza            
  [Ramón Valencio 52, Pablo Valim 78]
Maldonado          1-0 Sud América      
  [Pablo Silva 74]
Tacuarembó         bye

Round 13 [Dec 22]
Plaza              2-1 Rocha
Boston River       0-0 Juventud
Sud América        3-0 Atenas
Huracán            1-2 Tacuarembó
Villa Teresa       0-4 Central Español    
Miramar Misiones   3-1 Maldonado
Progreso           bye
 
Halfway Table:

 1.Central Español FC            12   8  2  2  22- 9  26
 2.CA Juventud (Las Piedras)     12   7  4  1  22- 7  25
 3.CA Progreso                   12   7  4  1  21-13  25
 4.Huracán FC                    12   6  2  4  16-13  20
 5.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    12   5  4  3  15- 9  19
 6.IA Sud América                12   4  5  3  12- 8  17
 7.CS Miramar Misiones           12   5  2  5  19-18  17
 8.CA Boston River               12   3  6  3  14-14  15
 9.CA Atenas (San Carlos)        12   3  5  4  14-18  14
10.CD Maldonado (Maldonado)      12   3  3  6  15-18  12
11.Rocha FC (Rocha)              12   3  1  8  16-29  10
12.CA Plaza (Colonia)            12   2  3  7  10-24   9
13.CA Villa Teresa               12   0  3  9   8-24   3

Round 14
[Feb 25]
Central Español    2-1 Progreso         
  [Sergio Souza 8, Guillermo Firpo 48; Fabián Canobbio 27]
Boston River       3-0 Rocha            
  [Marcelo De Souza 8, Damián Santana 11, Sebastián Palermo 48]
Atenas             1-1 Tacuarembó       
  [Federico Ortiz 2; Aldo Fabiam Díaz 26]
Juventud           0-0 Maldonado        
Villa Teresa       1-0 Miramar Misiones 
  [Nicolás Rodríguez 1]
[Feb 26]
Sud América        1-2 Huracán          
  [Pablo Fagúndez 54og; Raúl Molina 28, Ignacio Panzariello 52]
Plaza              bye

Round 15 [Mar 3]
Miramar Misiones   0-2 Central Español  
  [Ramón Valencio 65, 90]
Maldonado          0-0 Boston River     
Huracán            2-0 Atenas           
  [Ignacio Panzariello 22, Christian Vaquero 90+2pen]
Progreso           1-0 Villa Teresa     
  [Federico Millacet 60]
Plaza              1-2 Juventud         
  [Horacio Salaverry 71; Miguel Puglia 34, Diego Alanís 81]
Tacuarembó         0-0 Sud América     
Rocha              bye      

Round 16 [Mar 10]
Progreso           1-4 Atenas           
  [Walter Fernández 52; Federico Ortiz 1, 34, Álvaro Peña 24, Andrés López 89]
Rocha              0-0 Huracán          
Boston River       1-1 Sud América      
  [Willians Peralta 10pen; Martín Monroy 25]
Juventud           1-2 Villa Teresa     
  [Miguel Puglia 72; Hermán Barreto 15, Ignacio Hernández 77]
Tacuarembó         1-0 Miramar Misiones 
  [Iván Silva 86]
Plaza              1-0 Maldonado        
  [Ezequiel Vázquez 4]
Central Español    bye  

Round 17 [Mar 24]
Huracán            1-1 Juventud         
  [Raúl Molina 70; Braian De Barros 81]
Miramar Misiones   2-1 Rocha            
  [Ignacio Christophersen 24, Rodrigo Schramm 70; Germán Pérez 34]
Sud América        0-1 Progreso         
  [Diego Valerio 90+4]
Central Español    5-1 Tacuarembó       
  [Sergio Souza 41, 54, 70, Santiago Correa 87, Ramón Valencio 89; Aldo Fabiam Díaz 49pen]
Villa Teresa       0-1 Maldonado        
  [Pablo Silva 77]
Boston River       1-1 Plaza            
  [Marcelo De Souza 24; Matías Caseras 6]
Atenas             bye

Round 18 [Mar 31]
Sud América        1-2 Miramar Misiones 
  [Luis Jesús Toscanini 59; Ignacio Christophersen 54, Jonathan Ríos 90+2pen]
Huracán            0-2 Plaza            
  [Ezequiel Vázquez 40, 51]
Rocha              1-2 Central Español  
  [Luis Magureguy 30pen; William Klingender 40, 46]            
Progreso           1-1 Boston River     
  [Silvio Dorrego 90+4; Sebastián Palermo 21]
Maldonado          0-1 Atenas           
  [Jonathan Soto 82pen]
Tacuarembó         2-0 Juventud         
  [Sebastián García 26, Iván Silva 85]
Villa Teresa       bye

Round 19 [Apr 7]
Central Español    1-1 Huracán          
  [Joaquín Burutarán 72; Diego Viña 77]
Juventud           3-1 Sud América      
  [Maximiliano Russo 48, 68, Álvaro Méndez 81; Santiago González 35]
Rocha              2-2 Maldonado        
  [Gabriel Costa 11, Luis Magureguy 77; Santiago Bello 45+2, 61pen]
Atenas             2-2 Miramar Misiones 
  [Bruno Caballero 18, Simón Vanderhoeght 48; Federico Fernández 5, 20]
Villa Teresa       2-3 Tacuarembó       
  [Nicolás Rodríguez 12, Diego Bértola 62; Aldo Fabiam Díaz 19, Yordan Palacios 23,
   Nicolás Gard 44]
Plaza              2-1 Progreso         
  [Francisco Vega 30, 55; Néstor Fabián Canobbio 19]
Boston River       bye

Round 20 [Apr 14]
Progreso           2-0 Juventud         
  [Fabián Morais 44, Mathías Appelt 54]
Atenas             1-0 Rocha            
  [Simón Vanderhoeght 45+1]
Boston River       2-0 Tacuarembó       
  [Sebastián Palermo 3, Williams Peralta 75pen]
Maldonado          0-2 Central Español  
  [William Klingender 33, Ramón Valencio 56]
Miramar Misiones   3-1 Plaza            
  [Adolfo Barán 37, Ignacio Lemmo 85, Facundo Tealde 90+1; Francisco Vega 74pen]
Villa Teresa       1-1 Sud América      
  [Mayco Britos 88; Santiago González 20]
Huracán            bye
 
Round 21 [Apr 21]
Juventud           1-1 Central Español  
  [Ramón Valencio 45; Miguel Puglia 32]
Boston River       2-0 Atenas           
  [Bruno Piñatares 1, Sebastián Palermo 44]
Maldonado          3-0 Progreso         
  [Santiago Bello 23pen, Pablo Silva 83, Alexis Noble 85]
Huracán            0-4 Miramar Misiones 
  [Ignacio Lemmo 42, 76, 86, Ignacio Christophersen 69]
Plaza              1-1 Villa Teresa     
  [Francisco Vega 87pen; Miguel Arias 48]
Tacuarembó         3-0 Rocha            
  [Nicolás Fagúndez 28, Aldo Fabiam Díaz 70, Yordan Palacio 83]
Sud América        bye

Round 22
[Apr 28]
Miramar Misiones   0-2 Juventud         
  [Miguel Márquez 20, Maximiliano Russo 72]
Villa Teresa       2-3 Boston River     
  [Mayco Britos 2pen, 24pen; Sebastián Palermo 13, Felipe Rodríguez 55, 57]
Rocha              2-1 Sud América      
  [Leonardo Maldonado 29, Jorge Ramírez 47; Luis Jesús Toscanini 11]
Plaza              1-1 Tacuarembó       
  [Francisco Vega 46pen; Yordan Palacios 38]
Progreso           4-1 Huracán          
  [Carlos Canobbio 23, Sebastián Gaitán 43, Mathías Appelt 65, Gastón Nicoletti 80;
   Diego Viña 81]
[Apr 29]
Central Español    0-0 Atenas   
Maldonado          bye

Round 23
[May 5]
Central Español    0-0 Sud América      
Boston River       0-0 Miramar Misiones 
Atenas             1-2 Plaza            
  [Federico Ortiz 88; Horacio Salaverry 55, Ezequiel Vázquez 87]
Maldonado          1-1 Huracán          
  [Pablo Silva 61; Diego Viña 9]
Rocha              1-0 Villa Teresa     
  [Jorge Ramírez 63]
[May 6]
Tacuarembó         0-0 Progreso         
Juventud           bye
 
Round 24 [May 12]
Boston River       1-3 Central Español  
  [Sergio Pérez 48; Sergio Souza 7, Luis Maldonado 14og, William Klingender 68]
Huracán            3-2 Villa Teresa     
  [Matías Cartagena, Federico Anastasia 51, Sebastián Hernández 77; Juan Pírez 5,
   Ignacio Hernández 64]
Sud América        0-1 Plaza            
  [Marcos Barbalarga 63]
Progreso           3-0 Rocha            
  [Sebastián Gaitán 39, Néstor Fabián Canobbio 89, 90+]
Atenas             3-1 Juventud         
  [Gabriel Alcoba 4pen, Federico Ortiz López 44, Jonathan Soto 48pen; Mauro Rodríguez 55]
Maldonado          1-1 Tacuarembó       
  [Gonzalo Amarilla 6; Nicolás Gard 67]
Miramar Misiones   bye

Round 25 [May 19]
Miramar Misiones   5-0 Progreso           [abandoned at 5-0 in 85' due to crowd trouble;
  [Adolfo Barán 9, Ignacio Lemmo 30pen,                                    result stood]
   Federico Fernández 51, Federico Ramos 76, Agustín Trinidad 82]
Rocha              1-2 Juventud         
  [Luis Magureguy 79; Brian De Barros 57, Mauro Aldave 78]
Huracán            1-1 Boston River     
  [Pablo Fagúndez 51; Luis Maldonado 7]
Villa Teresa       0-1 Atenas           
  [Gabriel Alcoba 60]
Plaza              2-4 Central Español  
  [Francisco Vega 13, Ezequiel Vázquez 84; Rodrigo Sanguinetti 26, Sergio Souza 34,
   Ramón Valencio 52, Ignacio Rivero 76]
Sud América        3-2 Maldonado        
  [Santiago González 15, Jorge González 45, Agustín Miranda 50; Pablo Silva 17,
   Santiago Bello 66]
Tacuarembó         bye

Round 26 [May 26]
Juventud           2-1 Boston River     
  [Miguel Puglia 48, 61; Diego Gurri 74]
Rocha              4-3 Plaza            
  [Douglas Lima 2, Luis Magureguy 63, Jesús Lozano 73, Ernesto Vittencort 89;
   Pablo Piyuca 17, Alejandro Villoldo 77, Marcos Barbalarga 87]
Atenas             1-2 Sud América                          
  [Guillermo González 26; Matías Chavasco 1, Santiago González 60]
Tacuarembó         1-1 Huracán          
  [Sebastián Sánchez 77; Pablo Guerra 65]
Central Español    3-1 Villa Teresa     
  [Sergio Souza 24pen, 84, Ramón Valencio 67; Marcelo Rodríguez 49og]
Maldonado          2-1 Miramar Misiones 
  [Pablo Silva 10, 75; Adolfo Barán 71]
Progreso           bye

Table second half season:

 1.Central Español FC            12   8  4  0  25- 9  28
 2.CA Boston River               12   4  6  2  16-11  18
 3.CA Atenas (San Carlos)        12   5  3  4  15-13  18
 4.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    12   4  6  2  14-13  18
 5.CA Plaza (Colonia)            12   5  3  4  18-18  18
 6.CA Juventud (Las Piedras)     12   5  3  4  15-15  18
 7.CS Miramar Misiones           12   5  2  5  19-13  17
 8.CA Progreso                   12   5  2  5  15-18  17
 9.Huracán FC                    12   3  6  3  13-18  15
10.CD Maldonado (Maldonado)      12   3  5  4  12-12  14
11.Rocha FC (Rocha)              12   3  2  7  12-22  11
12.IA Sud América                12   2  4  6  11-16  10
13.CA Villa Teresa               12   2  2  8  12-19   8

Final Table:

 1.Central Español FC            24  16  6  2  47-18  54  Promoted
 2.CA Juventud (Las Piedras)     24  12  7  5  37-22  43  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.CA Progreso                   24  12  6  6  36-31  42  Promotion Playoff
 4.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    24   9 10  5  29-22  37  Promotion Playoff
 5.Huracán FC                    24   9  8  7  29-31  35  Promotion Playoff
 6.CS Miramar Misiones           24  10  4 10  38-31  34  Promotion Playoff
 7.CA Boston River               24   7 12  5  30-25  33  Promotion Playoff
 8.CA Atenas (San Carlos)        24   8  8  8  29-31  32  Promotion Playoff
 9.IA Sud América                24   6  9  9  23-24  27  Promotion Playoff
10.CA Plaza (Colonia)            24   7  6 11  28-42  27  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.CD Maldonado (Maldonado)      24   6  8 10  27-30  26
12.Rocha FC (Rocha)              24   6  3 15  28-51  21
13.CA Villa Teresa               24   2  5 17  20-43  11

Promotion Playoff

Quarterfinals

First Legs 
[Jun 2]
Sud América        0-0 Tacuarembó    
[Jun 3]
Plaza              1-3 Progreso         
  [Francisco Vega 71; Néstor Fabián Canobbio 29, Sebastián Gaitán 84, Walter Fernández 90]
Boston River       1-0 Miramar Misiones 
  [Sergio Pérez 38]
Atenas             1-1 Huracán          
  [Gabriel Alcoba 23; Jorge Vaccani 82]

Second Legs [Jun 9]
Miramar Misiones   4-0 Boston River       
  [Facundo Tealde 10, Federico Fernández 50, Ignacio Christophersen 55, Ignacio Lemmo 89]
Tacuarembó         2-1 Sud América       
  [Aldo Fabiam Díaz 53, 87pen; Luis Jesús Toscanini 68]
Progreso           1-0 Plaza              
  [Federico Millacet 81]
Huracán            1-0 Atenas             
  [Christian Vaquero 84]

Semifinals

First Legs [Jun 16]
Miramar Misiones   0-1 Progreso         
  [Atilio Álvez 87]
Huracán            2-2 Tacuarembó       
  [Matías Cartagena 2, Jorge Vaccani 57; Sebastián García 17, Aldo Fabiam Díaz 77pen]

Second Legs [Jun 19]
Progreso           0-0 Miramar Misiones   
Tacuarembó         1-1 Huracán            [aet, 4-5 pen]
  [Sebastián García 33; Pablo Guerra 13]

Final

First Leg [Jun 23]
Huracán            1-3 Progreso         
  [Pablo Fagúndez 88; Carlos Canobbio 15, Néstor Fabián Canobbio 70, Federico Millacet 90+3]

Second Leg [Jun 30]
Progreso           0-2 Huracán            [aet, 3-2 pen]
  [Federico Anastasía 31pen, Raúl Molina 65]

NB: Progreso promoted


Segunda División B Amateur

Table Anual:

 1.CA Torque                     25  20  4  1  73-17  64  Promoted
--------------------------------------------------------
 2.Canadian SC                   25  19  3  3  45- 6  63
 3.Colón FC                      25  16  5  4  75-24  53
 4.CA Basáñez                    25  16  3  6  65-27  51
 5.Uruguay Montevideo FC         25  15  5  5  69-27  50
 6.CA Platense                   25  15  2  8  65-39  44
 7.Albion FC                     25  10  2 13  28-41  32
 8.C Oriental dF                 25  10  2 13  40-54  32  [La Paz, Canelones]
 9.IA Potencia                   25   8  3 14  40-53  27
10.Salus FC                      25   6  2 17  27-53  20
11.CA Alto Perú                  25   5  1 19  16-77  16
12.Mar de Fondo FC               25   3  5 17  28-79  14
13.La Luz FC                     25   2  3 20  20-83   9
 -.CD Parque del Plata           13   3  2  8  11-22  11

NB: Parque del Plata withdrew after Apertura




2010/11

2012/13

list of champions

list of final tables

all-time table

all-time table liguilla

list of relegated teams

list of liguilla champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions

list of ofi (interior) champions

overview of regional championships

list of winners of provincial selections championship

list of topscorers

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Francisco Fernández for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Francisco Fernández (ffernandez@espectador.com.uy)
Last updated: 21 Nov 2013

(C) Copyright Francisco Fernández and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.