Uruguay 1996

Torneo Apertura 
=============== 

Final Table: 

 1.Peñarol           11  7  2  2  21-11  23 
 2.Defensor Sporting 11  6  4  1  17- 8  22 
 3.Nacional          11  6  3  2  25-11  21 
 4.Danubio           11  5  4  2  12- 9  19 
 5.Huracán Buceo     11  5  3  3  13-11  18 
 6.Rampla Juniors    11  3  5  3   9- 9  14 
 7.River Plate       11  2  5  4  11-13  11 
 8.Wanderers         11  3  2  6   7-17  11 
 9.Liverpool         11  2  4  5   8-13  10 
10.Cerro             11  3  4  4  13-15   8 (*) 
11.Sud América       11  1  5  5   5-17   8 
12.Central Español   11  1  3  7   8-15   6 

(*) 5 points deducted because of incidents in second round match vs Nacional 

Round 1 
Peñarol     4-1 Sud América 
(1' Tais, 12' Magallanes, 56' Pacheco, 63' Pereira; 4' Piaggio) 
Central     0-2 Nacional 
(47' Lemos, 77' J.González) 
Cerro       0-0 Liverpool 
Wanderers   0-2 Danubio 
(13' Podestá, 56' Ferraro (p)) 
Defensor    0-0 River Plate 
Huracán     0-0 Rampla 

Round 2 
Nacional    2-2 Cerro 
(46' Lemos, 18' Recoba; 4' González, 53' Jonne) 
Liverpool   1-1 Central 
(79' Pacheco; 84' Suárez) 
Danubio     0-0 Rampla 
River Plate 0-0 Peñarol 
Defensor    1-1 Sud América 
(40' Da Silva; 75' Orta (p)) 
Huracán     2-1 Wanderers 
(6' Adippe, 90' Larrosa; 4' Rosa) 

Round 3 
Danubio     0-4 Nacional 
(39', 54' & 60' Correa, 63' Lemos) 
Rampla      2-0 Wanderers 
(61' Bianchi (p), 77' Cortazzo) 
Cerro       4-0 Sud América 
(12' & 57' González, 41' Romero, 65' Fernández) 
Liverpool   1-0 River Plate 
(69' Simovic) 
Huracán     1-0 Central 
(48' Barragán) 
Peñarol     2-0 Defensor 
(11' Pacheco, 45' G.De los Santos) 

Round 4 
Nacional    4-1 River Plate 
(35' Abeijón, 66' & 80' J.González, 72' Correa; 64' Díaz) 
Central     1-2 Rampla 
(64' Suárez; 62' & 78' Bianchi) 
Wanderers   1-0 Sud América 
(20' Sena) 
Cerro       2-4 Peñarol 
(4' Fernández, 77' Luzardo; 15' Gutiérrez, 60' & 75' Sosa, 79' Aguilera) 
Defensor    1-1 Huracán 
(60' S.Abreu; 77' Canals (p)) 
Liverpool   1-1 Danubio 
(33' Messones; 65' Cartagena) 

Round 5 
Central     1-1 River Plate 
(63' Castro; 51' Silvera) 
Sud América 0-0 Huracán 
Peñarol     2-0 Nacional 
(45' Lima, 66' Pacheco) 
Danubio     0-0 Cerro 
Wanderers   1-1 Defensor 
(78' Duarte; 20' Romero) 
Rampla      2-1 Liverpool 
(52' & 58' Bianchi; 76' Farto) 

Round 6 
Huracán     2-3 Peñarol 
(49' Alzueta, 61' Barragán; 23' Tais, 32' L.Romero (p), 69' Sosa) 
Sud América 0-0 Rampla 
Central     0-1 Wanderers 
(82' Sena) 
Danubio     1-1 River Plate 
(32' Zalayeta; 64' Paredes) 
Defensor    4-1 Cerro 
(3' Sum, 12' S.Abreu, 29' Tejera, 46' Vidal González; 43' Regueiro) 
Liverpool   0-3 Nacional 
(9' & 48' Lemos, 64' Puglia) 

Round 7 
Sud América 1-1 Central 
(29' Torres; 17' J.De Souza) 
Nacional    1-3 Defensor 
(46' Silva; 8' Hernández, 42' Tejera, 59' S.Abreu) 
Danubio     1-0 Peñarol 
(31' Vanzini) 
Rampla      2-2 River Plate 
(48' Tolosa, 53' Umpiérrez; 13' Legris, 75' Díaz) 
Wanderers   0-2 Liverpool 
(46' Simovic, 63' Ductter) 
Cerro       0-3 Huracán 
(48' Adippe, 78' Canals (p), 88' Pappa) 

Round 8 
Peñarol     2-2 Liverpool 
(5' Lima, 72' Bengoechea; 16' Ductter, 50' Farto) 
Rampla      1-1 Nacional 
(54' Bianchi; 48' J.González) 
Cerro       1-1 Wanderers 
(7' Morales; 41' Del Campo) 
Huracán     0-2 Danubio 
(16' Zalayeta, 82' Delgado) 
Defensor    1-0 Central 
(82' Da Silva) 
River Plate 4-1 Sud América 
(22' R.López, 55' Díaz, 77' Vidal, 85' Gaglianone; 65' Piaggio) 

Round 9 
Peñarol     1-0 Rampla 
(53' Aguirregaray) 
Danubio     1-2 Defensor 
(53' Zalayeta; 42' Romero, 45' S.Abreu (p)) 
Nacional    0-0 Sud América 
Liverpool   0-1 Huracán 
(89' U.Pérez) 
Wanderers   1-0 River Plate 
(74' Pedrozo) 
Central     0-2 Cerro 
(26' De los Santos, 70' G.Pérez) 

Round 10 
Wanderers   0-2 Peñarol 
(41' Baltierra, 54' Lima) 
Defensor    2-0 Rampla 
(46' Fleurquin, 50' S.Abreu) 
Sud América 1-0 Liverpool 
(30' Vesino) 
Danubio     2-1 Central 
(72' Migliónico, 84' Delgado; 12' Fernández) 
Cerro       0-1 River Plate 
(34' Vidal) 
Huracán     1-3 Nacional      (moved forward) 
(23' Barragán; 41' Recoba, 67' J.González, 90' Correa) 

Round 11 
Peñarol     1-3 Central 
(89' L.Romero; 40' Da Silva, 72' Fernández, 90' Correa) 
Cerro       1-0 Rampla 
(8' Morán) 
Sud América 0-2 Danubio       (played in Paysandu) 
(14' & 90' Zalayeta) 
Liverpool   0-2 Defensor 
(77' Olivera, 82' Da Silva) 
Huracán     2-1 River Plate 
(15 Alzueta (p), 46' Jaume; 6' Paredes) 
Nacional    5-1 Wanderers     (moved forward) 
(43' Recoba, 61' & 81'(p) Lemos, 65' & 79' J.González; 73' Delgado (p)) 

Final Table: 

 1.Peñarol           11  7  2  2  21-11  23 
 2.Defensor          11  6  4  1  17- 8  22 
 3.Nacional          11  6  3  2  25-11  21 
 4.Danubio           11  5  4  2  12- 9  19 
 5.Huracán Buceo     11  5  3  3  13-11  18 
 6.Rampla Juniors    11  3  5  3   9- 9  14 
 7.River Plate       11  2  5  4  11-13  11 
 8.Wanderers         11  3  2  6   7-17  11 
 9.Liverpool         11  2  4  5   8-13  10 
10.Cerro             11  3  4  4  13-15   8 (*) 
11.Sud América       11  1  5  5   5-17   8 
12.Central Español   11  1  3  7   8-15   6 

(*) 5 points deducted because of incidents in second round match vs Nacional 

Topscorers: 

Rodrigo Lemos (Nacional)        7 
Juan González (Nacional)        7 
Rafael Bianchi (Rampla Jr)      6 
  

Torneo Clausura 
=============== 

Table: 

 1.Nacional          11  8  1  2  25-12  25 
 2.Rampla Juniors    11  4  6  1  11- 6  18 
 3.Huracán Buceo     11  4  6  1  10- 6  18 
 4.Defensor          11  4  5  2  13- 9  17 
 5.Danubio           11  5  2  4  19-17  17 
 6.Peñarol           11  4  3  4  22-17  15 
 7.Central Español   11  3  5  3  10- 9  14 
 8.River Plate       11  3  4  4  16-13  13 
 9.Wanderers         11  3  4  4  10-14  13 
10.Liverpool         11  2  6  3  11-14  12 
11.Cerro             11  2  6  3  11-16  12 
12.Sud América       11  0  0 11   0-25   0  [*] 

[*] Sud América withdrew after three rounds; all subsequent matches are 
    awarded 0-2 against them.  They also will be relegated automatically. 

Round 1 
Sud América 0-3 Peñarol 
(48' Baltierra, 61' L.Romero, 72' Sosa) 
Nacional    1-0 Central 
(4' Ravera) 
Liverpool   0-0 Cerro 
Danubio     4-1 Wanderers 
(5' & 9' Delgado, 45' Migliónico, 61' Podestá; 50' De León) 
River Plate 0-1 Defensor 
(52' Olivera) 
Rampla      1-1 Huracán 
(70' Celli, 52' Adippe) 

Round 2 
Sud América 0-3 Defensor 
(8' & 67' S.Abreu, 64' Da Silva) 
Cerro       0-4 Nacional 
(40' & 45' J.González, 71' Silva, 86' Ravera) 
Central     0-0 Liverpool 
Rampla      0-0 Danubio 
Wanderers   0-0 Huracán  
Peñarol     1-1 River Plate 
(76' L.Romero; 26' G.Díaz) 

Round 3 
Nacional    2-1 Danubio 
(66' & 75' J.González; 19' Zalayeta) 
Sud América 0-3 Cerro 
(51' Regueiro, 73' & 78' A.González) 
Defensor    3-3 Peñarol 
(7' Silva, 12'(p) & 49' Da Silva; 56' Lima, 57' & 70' L.Romero) 
Wanderers   0-1 Rampla 
(64' Telesca) 
River Plate 1-1 Liverpool 
(54' Gaglianone; 89' Ductter) 
Central     0-1 Huracán 
(88' Carballo) 

Round 4 
Cerro       1-5 Peñarol 
(17' Lemos (p); 1', 84'(p) & 89' L.Romero, 55' Aguilera, 69' G.De los Santos) 
Sud América Awd Wanderers   [0-2 to Wanderers] 
River Plate 3-5 Nacional 
(21' G.Díaz, 40' Benzo, 70' Salazar; 14' Ravera, 46' J.González, 63' Lemos, 78' & 89' Recoba) 
Rampla      0-0 Central 
Danubio     4-2 Liverpool 
(21' & 54' Zalayeta, 33' Delgado, 68' Ferraro; 29' Luzardo (p), 84' Messones) 
Huracán     1-0 Defensor 
(88' Cabrera) 

Round 5 
Nacional    2-1 Peñarol 
(77' Badell, 79' Abeijón; 52' Bengoechea) 
River Plate 1-2 Central 
(20' G.Díaz; 1' Fernández, 52' Aguerre (p)) 
Cerro       2-2 Danubio 
(6' Romero, 31' Lemos; 2' Migliónico, 12' Morales (og)) 
Liverpool   0-0 Rampla 
Defensor    2-1 Wanderers 
(35' Fleurquin, 54' Da Silva; 11' Delgado) 
Huracán     Awd Sud América [2-0 to Huracán] 

Round 6 
Peñarol     1-1 Huracán 
(15' Pacheco; 36' Carballo) 
Rampla      Awd Sud América [2-0 to Rampla] 
Wanderers   1-1 Central 
(37' Rosa; 31' Fernández) 
Cerro       0-0 Defensor 
Nacional    5-2 Liverpool 
(26', 45' & 66' Recoba, 72' J.González, 87' Abeijón; 41' Luzardo (p), 59' Arriola) 
River Plate 4-1 Danubio 
(3' Dos Santos, 5' Salazar, 19' Benzo, 78' Silvera; 83' Zalayeta) 

Round 7 
Defensor    3-1 Nacional 
(1' Romero, 33' De Lima, 85' Dos Santos; 21' Ravera) 
River Plate 1-1 Rampla 
(80' Gaglianone (p); 41' Saravia) 
Liverpool   1-1 Wanderers 
(76' Seoane; 59' Del Campo) 
Huracán     0-0 Cerro 
Peñarol     3-1 Danubio 
(46' Gutiérrez, 61' & 89' Aguilera; 32' Rivas) 
Central     Awd Sud América  [2-0 to Central] 

Round 8 
Liverpool   1-0 Peñarol 
(40' Aguirregaray (og)) 
Danubio     2-1 Huracán 
(44' & 50' Vanzini; 35' Pappa) 
Wanderers   2-2 Cerro 
(49' & 69' Ramírez (2p); 22' Lemos (p), 60' Morán) 
Central     0-0 Defensor 
Nacional    2-0 Rampla 
(36' Silva, 55' Abeijón) 
Sud América Awd River Plate  [0-2 to River] 

Round 9 
Rampla      4-1 Peñarol 
(5' & 33(p) Noble, 56' & 66' Cortazzo; 7' Lima) 
Danubio     2-0 Defensor 
(66' Traversa (og), 79' Delgado (p)) 
Huracán     2-1 Liverpool 
(58' & 78' Alzueta; 7' Luzardo) 
Central     1-1 Cerro 
(51' Fernández; 76' Bártora) 
River Plate 3-0 Wanderers 
(5' Roselló, 18' Gaglianone, 89' Paredes) 
Nacional    Awd Sud América  [2-0 to Nacional] 

Round 10 
Peñarol     0-1 Wanderers 
(71' M.Menéndez) 
Rampla      0-0 Defensor 
Liverpool   Awd Sud América  [2-0 to Liverpool] 
Central     2-0 Danubio 
(73' Varela, 81' Aguerre) 
River Plate 0-1 Cerro 
(85' Lemos) 
Nacional    1-1 Huracán 
(55' Parodi; 11' Hernández) 

Round 11 
Wanderers   1-0 Nacional 
(71' Duarte) 
Cerro       1-2 Rampla 
(34' & 90' Saravia; 24' Lemos (p)) 
Defensor    1-1 Liverpool 
(61' M.Abreu; 46' Delgado) 
Huracan     0-0 River Plate 
Peñarol     4-2 Central 
(13' & 38' M.García, 34' Acuña, 90' M.Rodríguez; 62' Aguerre, 69' Valverde) 
Danubio     Awd Sud America  [2-0 to Danubio] 

Table: 

 1.Nacional          11  8  1  2  25-12  25 
 2.Rampla Juniors    11  4  6  1  11- 6  18 
 3.Huracán Buceo     11  4  6  1  10- 6  18 
 4.Defensor          11  4  5  2  13- 9  17 
 5.Danubio           11  5  2  4  19-17  17 
 6.Peñarol           11  4  3  4  22-17  15 
 7.Central Español   11  3  5  3  10- 9  14 
 8.River Plate       11  3  4  4  16-13  13 
 9.Wanderers         11  3  4  4  10-14  13 
10.Liverpool         11  2  6  3  11-14  12 
11.Cerro             11  2  6  3  11-16  12 
12.Sud América       11  0  0 11   0-25   0  [*] 

[*] Sud América withdrew after three rounds; all subsequent matches are 
    awarded 0-2 against them.  They also will be relegated automatically. 

Relegated: Sud América (automatically) and Central Español. 
Cerro will play in the promotion/relegation game with the 3rd of the 2nd 
division. 

Relegation Table: 

12.-    Sud América             38 
11.-    Central Español         56,33 
-------------------------------------- 
10.-    Cerro                   60,15 
-------------------------------------- 
 9.-    Rampla Juniors          60,75 
 8.-    River Plate             62,08 
 7.-    Danubio                 62,66 
 6.-    Wanderers               63,83 
        Liverpool               63,83 
 4.-    Defensor Sp.            80,33 
 3.-    Huracán Buceo           81,00 
 2.-    Nacional                91,58 
 1.-    Peñarol                 94,00 

Promoted: Racing and Rentistas. 

Nacional winners of the Clausura 1996. 

Promotion/relegation Playoff: 

First leg [Nov 3]: 
Cerro 1-1 Progreso 

Second leg [Nov 6]: 
Progreso 0-2 Cerro 

Cerro remain in the first and Progreso in the second division. 
  

Final de la Liga 96 
=================== 

As winners of Apertura and Clausura respectively, Peñarol and 
Nacional qualified for the championship playoff. 

First leg, Oct 13 
Peñarol  1-0 Nacional (83' Washington Tais) 
Second leg, Oct 20 
Nacional 1-1 Peñarol (59' Juan Martín Parodi; 55' Antonio Pacheco) 

Peñarol champions of Uruguay 1996. 
  

Torneo Nacional 
=============== 

As winners of Apertura and Clausura respectively, Peñarol and 
Nacional qualify for the Liguilla Pre-Libertadores, which is played 
every year by 8 clubs. 

To decide the other 6 participants, the Torneo Nacional is played, between 
7 professional teams of the AUF (Uruguayan FA) and 9 of the semiprofessional 
OFI (Organisation for Football in the Interior). 

First round: 

Atlántida Juniors (Pando,Canelones) 0-0 1-4 Defensor 
San Eugenio (Artigas)               0-2 1-2 Danubio 
Atenas (San Carlos,Maldonado)       1-1 1-1 River Plate (Montevideo) [River on pen] 
Ceibal (Salto)                      0-3 5-5 Huracán Buceo 
Porongos (Trinidad,Flores)          1-2 1-3 Rampla Juniors 
(1st leg (Oct 13)- 90' Fuentes (p); 37' C.Rodríguez, 69' R.Silva) 
Liverpool                           1-0 4-2 Bella Vista (Paysandú) 
(1st leg (Oct 13)- 9' Seoane) 
Central (Durazno)                   1-1 1-1 Wanderers                [Central on pen] 
Plaza (Nueva Helvecia,Colonia)      3-2 1-2 River Plate (Rocha)      [River on pen] 

Second round: 

River Plate (Rocha)                 0-0 1-4 Defensor 
Rampla Juniors                      0-0 0-3 River Plate (Montevideo) 
(1st leg (Oct 21)) 
Central de Durazno                  0-0 1-2 Danubio 
Liverpool                           0-0 1-2 Huracán Buceo 
(1st leg (Oct 21)) 

[winners qualify for Liguilla; losers play another round for remaining two 
 places] 

Losers round: 
Rampla Juniors                      3-0 1-0 River Plate (Rocha) 
Liverpool                           5-1 2-1 Central de Durazno 

Rampla Juniors and Liverpool qualified for the Liguilla, together with 
Defensor, River Plate (Montevideo), Danubio, and Huracán Buceo. 

[On the return leg between River Plate de Rocha and Rampla Juniors: 

El partido entre Rampla Juniors y River Plate de Rocha termino con 
incidentes. El juez expulso a varios jugadores y quedando los dos 
equipos en inferioridad numerica termino el partido. Los incidentes 
fueron protagonizados por los jugadores que se agarraron a trompadas 
y a patadas. Fueron detenidos 8 jugadores de Rampla y 5 de River. 
Hoy viernes, la justicia proceso con prision por rin~a calificada 
a 5 jugadores de Rampla y 2 de River. Rin~a es pelea y calificada porque 
han habido lesiones. La decision de la justicia se baso en declaraciones 
de testigos, de los jugadores y de las imagenes del video. La pena es 
de 3 a 24 meses de prision. Los jugadores de Rampla estan siendo 
trasladados a Montevideo. Rampla Juniors sera sancionado por la AUF y 
River Plate por OFI. Se desconoce que tipo de sanciones recibiran. 

] 
  
  

LIGUILLA PRE-LIBERTADORES 
========================= 

Table: 

 1.Nacional           7  6  1  0  17- 6  19 
 2.Danubio            7  4  1  2  12- 7  13 
 3.Defensor           7  4  0  3  11- 5  12 
 4.Peñarol            7  3  2  2  11- 7  11 
 5.Liverpool          7  3  1  3  11-15  10 
 6.River Plate        7  2  2  3   9- 9   8 
 7.Huracán Buceo      7  1  3  3   7- 9   6 
 8.Rampla Juniors     7  0  0  7   4-24   0 

Round 1 [Nov 15,16] 
Danubio     3-1 Huracán B 
(54' Zalayeta (p), 58' Migliónico, 68' Callejas; 47' Kanapkis) 
Rampla      1-2 Peñarol 
(33' Lasarte; 54' & 84' M.García) 
Liverpool   1-0 Defensor 
(80' Aguirre) 
River Plate 0-1 Nacional 
(64' Recoba) 

Round 2 [Nov 18,19] 
Defensor    2-1 River Plate 
(44' M.Romero, 79' Olivera; 5' López 
Danubio     1-1 Peñarol 
(8' Delgado; 77' M.De Souza) 
Huracán B   1-1 Nacional 
(70' Kanapkis; 45' Jaume (og)) 
Liverpool   2-1 Rampla Juniors 
(5' Delgado, 62' Madrid; 70' Noble (p)) 

Round 3 [Nov 22,23] 
Liverpool   2-5 Peñarol 
(8' Aguirre, 21' Marrero (p); 12' Lima, 46' E.De los Santos, 53' M.García, 79' M.De Souza, 88' A.González) 
Danubio     1-2 Nacional 
(36' Delgado (p); 27' Recoba, 73' J.González) 
Defensor    3-0 Rampla Juniors 
(37' Silva, 71' Pérez, 75' Olivera) 
River Plate 0-0 Huracán B 

Round 4 [Nov 25,26] 
Liverpool   1-0 Huracán B 
(51' Delgado) 
Rampla      1-5 Nacional 
(4' Cortazzo; 11' Saravia (og), 29', 43' & 83' Recoba, 31' Ravera) 
River Plate 2-0 Danubio 
(37' Díaz, 52' López) 
Peñarol     0-1 Defensor 
(90' Abreu) 

Round 5 [Nov 28,29] 
Rampla      1-4 River Plate 
(65' Carrasco; 26' Díaz, 59' López, 63' Silvera, 75' Picún) 
Peñarol     0-0 Hurácan B 
Danubio     3-1 Liverpool 
(10' Zalayeta, 73' & 86' Migliónico; 76' Césaro) 
Nacional    2-1 Defensor 
(76' Abeijón, 90' S.Fernández; 23' De Lima (p)) 

Round 6 [Dec 1,2] 
Nacional    2-0 Peñarol 
(39' & 45' Ravera) 
Danubio     3-0 Rampla Juniors 
(16', 40' & 82'(p) Delgado) 
River Plate 2-2 Liverpool [match suspended Dec 2 at 9'; restarted Dec 3] 
(5' (p) & 58' Díaz; 52' Marrero, 79' Pacheco) 
Hurácan B   0-4 Defensor 
(15' Sum, 78' & 85' Abreu, 82' Hernández) 

Round 7 [Dec 5,6] 
Nacional    4-2 Liverpool 
(4' Ostolaza, 59' & 80' Tito, 90' Recoba (p); 37' Delgado, 68' Luzardo (p)) 
Danubio     1-0 Defensor 
(36' Migliónico) 
Rampla      0-5 Hurácan B 
(36', 63' & 76' U.Pérez, 40' Tolosa (og), 57' Adippe) 
Peñarol     3-0 River Plate 
(18', 46'(p) & 59' Aguilera) 

Table: 

 1.Nacional           7  6  1  0  17- 6  19 
 2.Danubio            7  4  1  2  12- 7  13 
 3.Defensor           7  4  0  3  11- 5  12 
 4.Peñarol            7  3  2  2  11- 7  11 
 5.Liverpool          7  3  1  3  11-15  10 
 6.River Plate        7  2  2  3   9- 9   8 
 7.Huracán Buceo      7  1  3  3   7- 9   6 
 8.Rampla Juniors     7  0  0  7   4-24   0 

[Nacional qualify for the Copa Libertadores by virtue of winning the 
 Liguilla; Danubio (runners-up Liguilla) and Peñarol (as winners of the 
 championship) play off for the second place in the Copa Libertadores 1997.] 

Dec 18 
Peñarol     2-1 Danubio 
(M.Zalayeta; C.Aguilera, E.Adinolfi) 

Nacional and Peñarol qualified for Copa Libertadores 1997. 

Topscorer: Alvaro Recoba (Nacional) 6 
  
  

Uruguay Second Level 1996 

Segunda Division (ex 1B) 
================ 

Table: 

 1.Rentistas                22 14  2  6  32-15  44 
 2.Racing                   22 12  7  3  31-20  43 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Progreso                 22 10  8  4  26-16  38 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 4.Basáñez                  22 11  4  7  48-24  37 
 5.Bella Vista              22  8  9  5  33-19  33 
 6.Fénix                    22  7 10  5  23-22  31 
 7.Juventud de Las Piedras  22  9  4  9  25-25  31 
 8.Colón                    22  9  5  8  34-33  30 
 9.Miramar Misiones         22  7  7  8  24-27  29 
10.Platense                 22  5  6 11  20-36  21 
11.Deportivo Maldonado      22  5  4 13  24-43  19 
12.Cerrito                  22  0  4 18   5-45   4 

[Cerrito and Platense withdrew during the competition.  The planned 
merger between Racing and Rentistas was called off by the members.] 

Promoted: Rentistas and Racing. 
Relegated: Platense and Cerrito. 

Promotion/relegation Playoff: 

First leg: 
Cerro 1-1 Progreso 

Second leg: 
Progreso 0-2 Cerro 

Cerro remain in the first and Progreso in the second division. 
  

Round 5 
Racing       1-1 Platense 
Rentistas    4-1 Cerrito 
Progreso     2-1 Basáñez 
Juventud     1-0 Dpto Maldonado 
Miramar      1-1 Fénix 
Bella Vista  1-1 Colón 

Round 6 
Platense     1-1 Cerrito         (in San José) 
Progreso     2-1 Dpto Maldonado 
Colón        2-1 Juventud         (in Rocha) 
Rentistas    2-0 Racing 
Basáñez      4-0 Miramar Misiones 
Bella Vista  3-1 Fénix 

Round 13 
Colón       3-0 Fénix 
Racing      2-2 Miramar Misiones 
Juventud    0-0 Rentistas 
Progreso    3-2 Platense 
Basáñez     2-0 Deportivo Maldonado 
Free: Bella Vista (v Cerrito) 

Round 14 
Platense    2-0 Juventud de Las Piedras (63' Feijoo y 90' Gomez) 
Racing      0-0 Progreso 
Bella Vista 0-0 Rentistas 
Basáñez     1-1 Colón (29' Ortega C y 48' Olveira B) 
Fénix       2-1 Deportivo Maldonado (34' Cabrera F, 64' Cortes DM y 80 Duarte F) 
Free: Miramar Misiones (v Cerrito) 

Round 15 
Progreso            1-0 Juventud 
Miramar             1-1 Bella Vista 
Basáñez             2-2 Fénix 
Platense            2-1 Rentistas 
Deportivo Maldonado 3-2 Colón 
Free: Racing (v Cerrito) 

Round 16 
Progreso            1-1 Basáñez 
Fénix               1-0 Miramar Misiones 
Platense            2-2 Racing 
Colón               2-2 Bella Vista 
Deportivo Maldonado 1-1 Juventud 
Free: Rentistas (v Cerrito) 

Round 19 
Progreso            1-1 Fénix 
Colón               3-2 Racing 
Deportivo Maldonado 0-3 Bella Vista 
Rentistas           2-1 Basáñez 
Free: Miramar (v Platense) and Juventud (v Cerrito) 

Round 20 
Juventud            3-2 Miramar 
Racing              2-1 Deportivo Maldonado 
Bella Vista         1-0 Progreso 
Rentistas           1-0 Fénix 
Free: Colón and Basáñez 

Round 21 
Rentistas           1-0 Progreso 
Racing              2-1 Bella Vista 
Juventud            1-0 Fénix 
Miramar             0-0 Deportivo Maldonado 
Free: Colón and Basáñez 

Round 22 
Bella Vista         2-1 Juventud 
Racing              2-0 Basáñez 
Progreso            1-1 Miramar 
Rentistas           1-0 Colón 
Free: Fénix and Deportivo Maldonado 

Table: 

 1.Rentistas                22 14  2  6  32-15  44  Promoted 
 2.Racing                   22 12  7  3  31-20  43 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Progreso                 22 10  8  4  26-16  38 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 4.Basáñez                  22 11  4  7  48-24  37 
 5.Bella Vista              22  8  9  5  33-19  33 
 6.Fénix                    22  7 10  5  23-22  31 
 7.Juventud de Las Piedras  22  9  4  9  25-25  31 
 8.Colón                    22  9  5  8  34-33  30 
 9.Miramar Misiones         22  7  7  8  24-27  29 
10.Platense                 22  5  6 11  20-36  21 
11.Deportivo Maldonado      22  5  4 13  24-43  19 
12.Cerrito                  22  0  4 18   5-45   4 

[Cerrito and Platense withdrew during the competition.  The planned 
merger between Racing and Rentistas was called off by the members.] 

Promoted: Rentistas and Racing. 
Relegated: Platense and Cerrito. 

Promotion/relegation Playoff: 

First leg: 
Cerro 1-1 Progreso 

Second leg: 
Progreso 0-2 Cerro 

Cerro remain in the first and Progreso in the second division. 
  

After the season, Frontera Chico of Rivera applied for membership in 
the second division from 1997. 
  
  

Uruguay Third Level 1996 

Division de Aficionados (ex 1C) 
=============================== 

Round 3 
Villa Española           4-0 Huracan 
Oriental                 4-0 Albion 
Salus                    5-1 Alto Peru 
Parque del Plata         0-0 El Tanque Sisley 
Free: Villa Teresa 

Round 4 
Oriental                 1-0 Villa Teresa 
Huracan                  1-0 Parque del Plata 
Alto Peru                1-0 Albion 
Villa Española           3-1 El Tanque Sisley 
Free: Salus 

Round 5 
El Tanque Sisley         0-0 Villa Teresa 
Parque del Plata         2-0 Albion 
Huracan                  0-0 Salus 
Villa Española           3-1 Alto Peru 
Free: Oriental 

Round 6 
Parque del Plata         5-0 Alto Peru 
Oriental                 3-1 Huracan 
El Tanque Sisley         3-1 Salus 
Villa Teresa             1-1 Albion 
Free: Villa Española 

Round 7 
Villa Española           7-0 Albion 
Oriental                 2-0 Salus 
El Tanque Sisley         1-0 Huracan 
Alto Peru                4-1 Villa Teresa 
Free: Parque del Plata 

Round 8 
Villa Española           3-2 Salus 
El Tanque Sisley         3-2 Alto Peru 
Oriental                 1-1 Parque del Plata 
Huracan                  2-1 Villa Teresa 
Free: Albion 

Round 9: 
Villa Española           3-0 Villa Teresa 
Albion                   1-1 Huracan 
Salus                    1-0 Parque del Plata 
El Tanque Sisley         1-0 Oriental 
Free: Alto Peru 

Table: 
 1.Villa Española            8  8  0  0  26- 4  24 
 2.El Tanque Sisley          8  5  2  1  14- 6  17 
 3.Oriental de La Paz        8  5  1  2  16- 5  16 
 4.Salus                     8  4  1  3  12- 9  13 
-------------------------------------------------- 
 5.Parque del Plata          8  3  2  3  10- 5  11 
 6.Alto Perú                 8  3  0  5  11-22   9 
 7.Huracán Paso de la Arena  8  2  2  4   5-11   8 
 8.Villa Teresa              8  0  2  6   3-13   2 
 9.Albion                    8  0  2  6   2-24   2 

First four qualify for next round. 
  

Second Stage 
============ 

Round 1 
El Tanque Sisley         3-1 Oriental 
Villa Española           1-1 Salus 

Round 2 
Villa Española           2-2 El Tanque Sisley 
Salus                    2-1 Oriental 

Table: 
 1.El Tanque Sisley          2  1  1  0   5- 3   4 
 2.Salus                     2  1  1  0   3- 2   4 
 3.Villa Española            2  0  2  0   3- 3   2 
 4.Oriental de La Paz        2  0  0  2   2- 5   0 
  

OFI 1996 Championship Finals 

Ligas Federadas Maldonado 0-1 Paysandú Capital 
Paysandú Capital          1-5 Ligas Federadas Maldonado 

Playoff (Florida) 
Ligas Federadas Maldonado 3-0 Paysandú Capital 

1995

1997

list of champions

list of final tables

all-time table

all-time table liguilla

list of relegated teams

list of liguilla champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions

list of ofi (interior) champions

list of winners of provincial selections championship

list of topscorers

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by David Gerardo Keszenman Pereyra and Martín Tabeira for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: David Gerardo Keszenman Pereyra (davi@seciu.uy) and Martín Tabeira (martintab@hotmail.com)
Last updated: 19 Jul 2000

(C) Copyright David Gerardo Keszenman Pereyra, Martín Tabeira and RSSSF 1999/2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.