Venezuela (Second Level) 2006/07

First Stage

Final Tables:

Group Centro-Occidental
 1.Llaneros de Guanare FC     16 10  3  3 28-17 33  [Guanare]
 2.Unión Atlético Maracaibo B 16  8  3  5 27-15 27  [*3]  [Maracaibo]
 3.Atlético El Vigía FC       16  6  5  5 22-16 23  [*2]  [El Vigía]  
 4.Guaros de Lara FC          16  6  5  5 25-24 23  [*1]  [Barquisimeto]
 5.Estudiantes FC             16  5  5  6 27-35 20  [Mérida]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Sport Zulia FC             16  4  6  6 21-23 18  [Maracaibo]
 7.Atlético Turén             16  4  6  6 19-24 18  [Turén]  
 8.UCLA FC                    16  3  3 10 20-27 12  [Barquisimeto]
[*1] bought the license of UPEL Nacional, play home matches in Cabudare
[*2] bought the license of Deportivo ItalMaracaibo
[*3] formerly Deportivo Maracaibo
 
Group Centro-Oriental
 1.Deportivo Anzoátegui SC    16 10  4  2 35-17 34  [Puerto La Cruz]
 2.Unión Lara FC              16 10  3  3 27-13 33  [Barquisimeto] 
 3.Caracas FC B               16  8  3  5 28-20 27  [Caracas]
 4.Estrella Roja FC           16  7  3  6 20-21 24  [Caracas]
 5.Deportivo Italia FC        16  5  6  5 16-13 21  [*4]  [Caracas]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.CD Iberoamericano FC       16  5  6  5 21-22 21  [Puerto Ordaz] 
 7.Deportivo Galicia          16  2  3 11 12-28  9  [Caracas]
 8.Escuela de Futbol San Tomé 16  2  2 12  9-42  8  [San Tomé]
[*4] Formerly Deportivo Italchacao FC

NB: top-5 of each group play Clausura 2006 for the championship;
    bottom-3 of each group play Torneo de Ascenso y Permanencia with
    top-6 of Torneo de Aspirantes (Third Level).
 
Round 1
[Aug 12]
Caracas FC B             1-2 Dep. Anzoátegui SC
  [Wilkinson Rivas 71; Juvencio Betancourt 80, Samir Baloyes 82]
UA Maracaibo B           1-0 Zulia FC
  [José Félix Gutiérrez 82]
[Aug 13]
UCLA FC                  1-2 Guaros FC
  [Robert Torres 41; Daniel Noriega 36, Deivis Rodríguez 57]
Atl. Turén               2-3 Estudiantes FC
  [Roberto Jiménez 19, Hamilton Rivas 44; Alejandro Valera 31,
   Lenin Uzcátegui 66, Roberto Carboni 73]
EF San Tomé              0-1 Estrella Roja FC
  [Luciano Roque 62]
Iberoamericano FC        1-1 Dep. Galicia
  [Miguel Sepulveda 31; Leonardo Nárvaez 34]
[Aug 30]
Atl. El Vigía FC         1-0 Llaneros FC
  [Orlando Rengifo 58]
[Sep 20]
Dep. Italia FC           0-0 Unión Lara FC

Round 2
[Aug 19]
Zulia FC                 0-1 UCLA FC
  [Alex Gamero 6]
Dep. Galicia             1-2 Caracas FC B
  [Gian Castiglione 63; Randolh Polo 38og, Irwin Anton 67]
Estrella Roja FC         0-0 Dep. Italia FC
[Aug 20]
Estudiantes FC           3-1 Atl. El Vigía FC
  [William García 78, 90+3, Jesús Acosta 79; Andrés Buelvas 38]
Llaneros FC              3-2 UA Maracaibo B
  [José Manríquez 52, Lucas Moyano 56, Maximiliano Álvarez 90+2;
   Leo Colmenares 13, Tomás Rincón 44]
Guaros FC                4-1 Atl. Turén
  [Daniel Noriega 7, Modesto González 11, 39, José Morr 82;
   José Rondón 36]
Dep. Anzoátegui SC       7-1 EF San Tomé
  [David Moreno 7, 38, Richard Gutiérrez 18, Ender Márquez 47,
   Juvencio Betancourt 56, Samir Baloyes 77pen, 90+1; Oscar Malpica 27]
Unión Lara FC            1-1 Iberoamericano FC
  [Roberto Carlos Bolívar 77; Atahualpa González 9]
 
Round 3
[Aug 26]
Zulia FC                 1-1 Guaros FC
  [Phillipe Estévez 17; Daniel Noriega 11]
[Aug 27]
Dep. Italia FC           1-1 Iberoamericano FC
  [Jolvi Granados 61; Johny Carneiro 20]
Estudiantes FC           2-2 Llaneros FC
  [Juan Contreras 56, Gustavo Durán 73; Juan Mavares 14og, 
   Charly Carrero 26]
UA Maracaibo B           2-3 UCLA FC
  [Evaristo Antequera 13, Henry Palomino 66; Diamante Acosta 42,
   Luis Grzybowski 90, Wilfredo Meléndez 90+1]
Atl. Turén               1-0 Atl. El Vigía FC
  [Marlon Rivero 45+1]
Dep. Anzoátegui SC       1-2 Estrella Roja FC
  [Ender Márquez 7; Guillermo Octavio 53, Luciano Roque 82]
Caracas FC B             4-0 EF San Tomé
  [Miguel Romero 28, 79, 80, Roberto Rosales 89]
Unión Lara FC            2-0 Dep. Galicia
  [Enrique Oberto 45+1, Jorge Ripley 86]
 
Round 4
[Sep 2]
Dep. Galicia             0-1 Dep. Italia FC
  [Mariano Sanfrancisco 20]
[Sep 3]
Atl. El Vigía FC         1-1 Zulia FC
  [Andrés Vuelvas 71; Gustavo Rojas 81]
UCLA FC                  1-2 Estudiantes FC
  [Wilfredo Meléndez 81; Alejandro Varela 17, 90+3pen]
Guaros FC                0-1 UA Maracaibo B
  [José Félix Gutiérrez 48]
Llaneros FC              2-1 Atl. Turén
  [Joé Ortíz 81og, Charly Carrero 89; José Rondón 73]
Iberoamericano FC        0-4 Dep. Anzoátegui SC
  [Richard Gutiérrez 9, Ender Márquez 31, Samir Baloyes 47,
   José Moreno 66]
Estrella Roja FC         1-2 Caracas FC B
  [Laiderson Díaz 90+1; Miguel Romero 15, Ever Espinoza 50]
EF San Tomé              0-1 Unión Lara FC
  [Roberto Carlos Bolívar 66]

Round 5 - Intergrupo
[Sep 9]
Dep. Galicia             1-2 Guaros FC
  [Ramón Vera 61; Daniel Noriega 39, Martín Ríos 83]
Caracas FC B             1-0 Atl. El Vigía FC
  [Miguel Romero 85]
[Sep 10]
UA Maracaibo B           3-0 EF San Tomé
  [Frank Piedrahita 32, Félix Gutiérrez 60, Tomás Rincón 84]
Estrella Roja FC         2-1 Zulia FC
  [Henry Bautista 27, Laiderson Díaz 90+2; Gustavo Rojas 65pen]
Estudiantes FC           1-0 Dep. Italia FC
  [Roberto Carboni 19]
Dep. Anzoátegui SC       1-0 Llaneros FC
  [Samir Baloyes 25]
Iberoamericano FC        1-1 Atl. Turén
  [Gastón Voyovich 18; Marlon Rivero 80]
Unión Lara FC            1-0 UCLA FC
  [Jorge Ripley 72]

Round 6
[Sep 16]
Zulia FC                 1-1 Llaneros FC
  [Phillipe Estévez 55; Maximiliano Alvarez 39]
Dep. Italia FC           0-1 Caracas FC B
  [Irwin Antón 7]
[Sep 17]
Dep. Anzoátegui SC       2-0 Dep. Galicia
  [Ender Márquez 14, Juvencio Betancourt 85]
EF San Tomé              0-1 Iberoamericano FC
  [Emil Castellanos 23]
Unión Lara FC            2-1 Estrella Roja FC
  [José Ochoa 22, Jorge Ripley 24; Ernesto Jiménez 62]
Atl. Turén               1-1 UA Maracaibo B
  [Hamilton Rivas 26; Henry Palomino 56]
Estudiantes FC           2-3 Guaros FC
  [Angelo Rodríguez 10, 48; José Morr 27, 46, 82]
Atl. El Vigía FC         1-1 UCLA FC
  [Juan Caro 60; Wilfrido Meléndez 87]
 
Round 7
[Sep 23]
Caracas FC B             0-2 Unión Lara FC
  [Frank Domínguez 24, Roberto Carlos Bolívar 85]
Dep. Galicia             0-1 EF San Tomé
  [Jairo Santana 38]
UA Maracaibo B           4-0 Estudiantes FC
  [Leo Colmenares 29, 36, 78, José Félix Gutiérrez 79]
[Sep 24]
Dep. Italia FC           1-1 Dep. Anzoátegui SC
  [Arnaldo Cabrera 90+4; Richard Gutiérrez 35]
Iberoamericano FC        1-0 Estrella Roja FC
  [Juan Sánchez 27]
Atl. Turén               0-1 Zulia FC
  [Andrés Márquez 70]
Guaros FC                0-3 Atl. El Vigía FC
  [Juan Caro 3, 45, Willintong Renteria 40]
UCLA FC                  1-2 Llaneros FC
  [Henry Sevillano 47pen; Manuel Romero 43, Charly Carrero 63]

Round 8 
[Sep 30]
Iberoamericano FC        0-0 Caracas FC B
[Oct 1]
Dep. Anzoátegui SC       2-1 Unión Lara FC
  [Alexander Díaz 25, Samir Baloyes 31; Frank Domínguez 10]
EF San Tomé              1-1 Dep. Italia FC
  [Héctor Medori 89; Arnaldo Cabrera 73]
Estrella Roja FC         0-3 Dep. Galicia
  [Diego Ospina 19, Fernando Clemente 82, Gian Castiglioni 87]
UCLA FC                  0-1 Atl. Turén
  [Marlon Rivero 31]
Estudiantes FC           3-3 Zulia FC
  [Jesús Meza 12, Anyelo Rodríguez 75, William García 85;
   Philipe Estévez 4, Gustavo Rojas 67, Alexis García 90+3]
Atl. El Vigía FC         1-2 UA Maracaibo B
  [Charly Velázco 90+4; Dickson Díaz 20, Leo Colmenares 41]
Llaneros FC              3-0 Guaros FC
  [Lucas Moyano 62, Manuel Romero 80, Orlando Mollega 81]
 
Round 9
[Oct 7]
Zulia FC                 1-2 UA Maracaibo B
  [Héctor Bidoglio 10pen; Edgar Rito 5, Leonardo Colmenares 76]
Dep. Galicia             0-0 Iberoamericano FC
Estrella Roja FC         0-0 EF San Tomé
[Oct 8]
Dep. Anzoátegui SC       2-2 Caracas FC B
  [Ender Márquez 44, José Yeguez 69; Ever Espinoza 40, 82]
Unión Lara FC            0-1 Dep. Italia FC
  [Mario Aguilar 90+4og]
Guaros FC                2-2 UCLA FC
  [Martín Ríos 2, José Morr 26; Robert Torres 65, Henry Sevillano 83]
Estudiantes FC           2-2 Atl. Turén
  [Roberto Carboni 10, William García 78; Yuli Otalvares 39,
   Marcel Rivero 76]
Llaneros FC              1-0 Atl. El Vigía FC
  [César Sarmiento 44]

Round 10
[Oct 12]
Dep. Italia FC           0-1 Estrella Roja FC
  [Alejando Velasco 85]
[Oct 14]
UA Maracaibo B           0-2 Llaneros FC
  [Felipe Ximénez 45+1,Jorge Manrique 67]
[Oct 15]
Caracas FC B             1-0 Dep. Galicia
  [Ever Espinoza 70]
Atl. El Vigía FC         5-1 Estudiantes FC
  [Juan Carlos Caro 26, 82, 90, Andrés Buelvas 72, 79;
   Gustavo Durán 13]
UCLA FC                  1-2 Zulia FC
  [Robert Torres 90+3; Alexis García 41, Phillipe Esteves 68]
Atl. Turén               3-3 Guaros FC
  [Roberto Jiménez 31, José Lovera 68, Marcel Rivera 90;
   César Hernández 1, José Morr 4, 45]
Iberoamericano FC        0-1 Unión Lara FC
  [Walter Aguilar 75]
EF San Tomé              0-1 Dep. Anzoátegui SC
  [Samir Baloyes 56]
 
Round 11
[Oct 21]
Dep. Galicia             2-2 Unión Lara FC
  [Gian Castiglione 26, Luis Asprilla 46; Enrique Oberto 15,
   Roberto Carlos Bolívar 89]
Iberoamericano FC        2-1 Dep. Italia FC
  [Juan Sánchez 27, 40; Edixon Segovia 90pen]
[Oct 22]
Guaros FC                3-0 Zulia FC
  [Alvaro Furnieles 12, Martín Ríos 49, Daniel Noriega 82]
Llaneros FC              2-1 Estudiantes FC
  [Felipe Ximénez 35, Maximiliano Álvarez 74; Gustavo Durán 32]
UCLA FC                  1-0 UA Maracaibo B
  [Diamante Acosta 67]
Atl. El Vigía FC         2-1 Atl. Turén
  [Jorge Guerrero 16, 90+2; Marcel Rivero 90+3]
Estrella Roja FC         1-1 Dep. Anzoátegui SC
  [Winder Mendoza 33; Samir Baloyes 17]
EF San Tomé              1-3 Caracas FC B
  [Leobardo Chirinos 50; Wilkinson Rivas 22, Ely Valderrey 43,
   William Francisco 84]
 
Round 12
[Oct 28]
Zulia FC                 1-1 Atl. El Vigía FC
  [Héctor Bidoglio 3; Jorge Guerrero 14]
UA Maracaibo B           1-1 Guaros FC
  [Frank Piedrahita 88pen; José Morr 4]
[Oct 29]
Estudiantes FC           3-2 UCLA FC
  [William García 3, 31, Jesús Meza 65; Robert Torres 16, Víctor Belandria 19]
Atl. Turén               0-0 Llaneros FC
Caracas FC B             5-0 Estrella Roja FC
  [Ever Espinoza 5, 33, 67pen, 69, 86pen]
Unión Lara FC            5-1 EF San Tomé
  [Enrique Oberto 5, 43, Walter Aguilar 38, Roberto Carlos Bolívar 41, 62;
   Juan Ruiz 56]
[Oct 31]
Dep. Anzoátegui SC       3-2 Iberoamericano FC
  [Samir Baloyes 50, 90+1, Pablo Gómiz 89; Johny Carneiro 9,
   Gastón Vuyovich 50]
[Nov 1]
Dep. Italia FC           1-2 Dep. Galicia
  [Alberto Farias 60; Julio Reyes 68, Luis Asprilla 86]

Round 13 - Intergrupo 
[Nov 4]
Zulia FC                 3-1 Estrella Roja FC
  [José Barros 48, Gustavo Rojas 57, 61; Leonardo Martínez 87]
[Nov 5]
Guaros FC                2-0 Dep. Galicia
  [José Morr 33, Daniel Noriega 54]
Atl. El Vigía FC         1-1 Caracas FC B
  [Charly Velasco 80; Héctor Pérez 77]
EF San Tomé              0-4 UA Maracaibo B
  [Leo Colmenares 45, Henry Palomino 56, Edgar Pico 60, Edgar Rito 90+2]
Dep. Italia FC           2-1 Estudiantes FC
  [Arnaldo Cabrera 49, Mario Aguilar 67; Gustavo Durán 15]
Llaneros FC              1-2 Dep. Anzoátegui SC
  [Alfredo Contreras 68; Samir Baloyes 38, Marcos Gutiérrez 50]
Atl. Turén               2-0 Iberoamericano FC
  [Hamilton Rivas 84, Roberto Jiménez 90]
UCLA FC                  0-1 Unión Lara FC
  [Roberto Carlos Bolívar 58]
 
Round 14
[Nov 11]
UA Maracaibo B           3-0 Atl. Turén
  [José Félix Gutiérrez 31, 49, 88]
Dep. Galicia             0-3 Dep. Anzoátegui SC
  [Diego Ospina 38og, Samir Baloyes 48, Jermaín Valecillos 81]
Iberoamericano FC        6-1 EF San Tomé
  [Edmir Castellanos 10, 38, Julio González 70, César Basanta 75, 87,
   Atahualpa González 89; John Lobatón 56]
Estrella Roja FC         2-0 Unión Lara FC
  [Henry Batista 15, Luis Martínez 90+1]
[Nov 12]
Llaneros FC              3-1 Zulia FC
  [Víctor Valera 7, Manuel Romero 66, Alfredo Contreras 78; José Barros 60]
Caracas FC B             0-1 Dep. Italia FC
  [Mario Aguilar 83pen]
Guaros FC                1-1 Estudiantes FC
  [Deibi Rodríguez 34; William García 14]
UCLA FC                  2-2 Atl. El Vigía FC
  [Diamante Acosta 73, Darío González 90+3; Orlando Rengifo 69,
   Raúl Carmona 70]
 
Round 15 [Nov 19]
Unión Lara FC            5-2 Caracas FC B
  [Enrique Oberto 2, 68, Roberto Carlos Bolívar 63, 77, Jackson Mosquera 69;
   Edgar Boada 54, Raúl González 90+2]
EF San Tomé              3-1 Dep. Galicia
  [Víctor Barreto 48, John Lobatón 62pen, Eduardo Arocha 90;
   Esmereley Camacho 19]
Estudiantes FC           1-1 UA Maracaibo B
  [Raúl Vallona 17; Frank Piedrahita 52]
Dep. Anzoátegui SC       2-2 Dep. Italia FC
  [Ender Márquez 22, Luis Palacios 31og; Mario Aguilar 28, Joel Galán 63]
Estrella Roja FC         3-1 Iberoamericano FC
  [Antonio Boada 24, 89, Guillermo Sánchez 87; Antonio López 70pen]
Zulia FC                 1-1 Atl. Turén
  [Phillipe Esteves 88; José Reyes 49]
Atl. El Vigía FC         2-0 Guaros FC
  [Andrés Vuelvas 20, Néstor Acosta 34]
Llaneros FC              4-3 UCLA FC
  [Alfredo Contreras 27, Maximiliano Álvarez 51, César Sarmiento 68pen,
   Orlando Mollega 74; Prospero Rodríguez 54, Diamante Acosta 58, 76]
 
Round 16
[Nov 25]
Dep. Galicia             1-5 Estrella Roja FC
  [Luis Asprilla 68pen; Henry Bautista 14, Laiderson Díaz 17, Javier Godoy 71,
   Guillermo Sánchez 79, Luciano Roque 87]
[Nov 26]
Caracas FC B             3-4 Iberoamericano FC
  [Miguel Romero 39, Dioni Padrón 50, Ronald Vargas 90; Emir Castellanos 13,
   Gualberto Campos 65, Julio Osorio 83, 87pen]
Unión Lara FC            3-1 Dep. Anzoátegui SC
  [Antonioni González 4, Jackson Mosquera 36, Anderson Perozo 52;
   Jonathan Rios 70]
Dep. Italia FC           4-0 EF San Tomé
  [Arnaldo Cabrera 15, 59, Joel Galan 20, Mario Aguilar 88pen]
Atl. Turén               2-1 UCLA FC
  [José Ortíz 57, Marlon Rivero 68; Angel Graterol 59]
Zulia FC                 4-1 Estudiantes FC
  [José Luis Rodríguez 33, Andrés Márquez 48, José Barros 55, 60;
   Gustavo Durán 53]
UA Maracaibo B           0-1 Atl. El Vigía FC
  [Néstor Acosta 25]
Guaros FC                1-2 Llaneros FC
  [José Morr 80; Jean Barrios 9, Angel Chacón 33]
 
Final Tables:

Group Centro-Occidental
 1.Llaneros de Guanare FC     16 10  3  3 28-17 33  [Guanare]
 2.Unión Atlético Maracaibo B 16  8  3  5 27-15 27  [*3]  [Maracaibo]
 3.Atlético El Vigía FC       16  6  5  5 22-16 23  [*2]  [El Vigía]  
 4.Guaros de Lara FC          16  6  5  5 25-24 23  [*1]  [Barquisimeto]
 5.Estudiantes FC             16  5  5  6 27-35 20  [Mérida]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Sport Zulia FC             16  4  6  6 21-23 18  [Maracaibo]
 7.Atlético Turén             16  4  6  6 19-24 18  [Turén]  
 8.UCLA FC                    16  3  3 10 20-27 12  [Barquisimeto]
[*1] bought the license of UPEL Nacional, play home matches in Cabudare
[*2] bought the license of Deportivo ItalMaracaibo
[*3] formerly Deportivo Maracaibo
 
Group Centro-Oriental
 1.Deportivo Anzoátegui SC    16 10  4  2 35-17 34  [Puerto La Cruz]
 2.Unión Lara FC              16 10  3  3 27-13 33  [Barquisimeto] 
 3.Caracas FC B               16  8  3  5 28-20 27  [Caracas]
 4.Estrella Roja FC           16  7  3  6 20-21 24  [Caracas]
 5.Deportivo Italia FC        16  5  6  5 16-13 21  [*4]  [Caracas]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.CD Iberoamericano FC       16  5  6  5 21-22 21  [Puerto Ordaz] 
 7.Deportivo Galicia          16  2  3 11 12-28  9  [Caracas]
 8.Escuela de Futbol San Tomé 16  2  2 12  9-42  8  [San Tomé]
[*4] Formerly Deportivo Italchacao FC

NB: top-5 of each group play Clausura 2006 for the championship;
    bottom-3 of each group play Torneo de Ascenso y Permanencia with
    top-6 of Torneo de Aspirantes (Third Level).

Apertura Final [Nov 29, Caracas]
Dep. Anzoátegui SC       2-1 Llaneros FC
  [Pablo Gomiz 18, David Moreno 62; Maximiliano Alvarez 60]
 
Dep. Anzoátegui SC Apertura Champions
 
NB: Dep. Anzoategui get 3 bonus points, Llaneros get 1 bonus point 
    to Clausura 2007.
 

Topscorers
Samir Baloyes (COL)          Dep. Anzoategui 12
José Morr                    Guaros          10
Roberto Carlos Bolívar (COL) Union Lara FC    9
Ever Espinoza                Caracas FC B     9


Clausura 2007
 
Final Table:

 1.Atlético El Vigía FC       18  9  6  3 33-20 33  [4 2 1 1 6-5 7]  Promoted  [El Vigía]  
 2.Guaros de Lara FC          18  9  6  3 29-18 33  [4 1 2 1 4-4 5]  Promoted  [Barquisimeto]
--------------------------------------------------
 3.Estudiantes FC             18  9  6  3 29-17 33  [4 1 1 2 6-7 4]  [Mérida]
 4.Unión Lara FC              18  9  5  4 30-20 32  [Barquisimeto] 
 5.Deportivo Anzoátegui SC    18  7  5  6 36-25 29  [3]  [Puerto La Cruz]
 6.Llaneros de Guanare FC     18  6  6  6 24-25 25  [1]  [Guanare]
 7.Deportivo Italia FC        18  6  4  8 21-32 22  [Caracas]
 8.Caracas FC B               18  5  3 10 24-33 18  [Caracas]
 9.Estrella Roja FC           18  4  5  9 20-31 17  [Caracas]
10.Unión Atlético Maracaibo B 18  3  0 15 14-39  9  [Maracaibo]

NB: bonus points first stage between square brackets

Round 1
[Jan 6]
Estrella Roja FC         0-0 Llaneros FC
[Jan 7]
Dep. Italia FC           2-1 UA Maracaibo B
  [Juan Contreras 20, Eduardo Váldez 77; Henry Palomino 42]
Dep. Anzoátegui SC       2-2 Unión Lara FC
  [Carlos Camargo 72, Roberto Carboni 73; Roberto Carlos Bolívar 4,
   Heiber Díaz 55]
Caracas FC B             0-4 Estudiantes FC
  [Héctor Bidoglio 14, Eric Cantillo 59, Gustavo Durán 75,
   Engelberth Briceño 76]
Guaros FC                0-0 Atl. El Vigía FC

Round 2
[Jan 13]
Llaneros FC              2-2 Dep. Italia FC
  [Angel Chacón 4, Saddy Carrero 60; Henrique Vieira 21, Ernesto Jiménez 90+2]
Atl. El Vigía FC         3-3 Caracas FC B
  [Alveiro Aislant 20, Andrés Buelvas 45+1, Jorge Guerra 49;
   Ever Espinoza 29, 54, Eloy Valderrey 40]
Estrella Roja FC         0-0 Guaros FC
Estudiantes FC           1-0 Dep. Anzoátegui SC
  [Eric Cantillo 25]
[Jan 14]
Unión Lara FC            2-0 UA Maracaibo B
  [Heiber Díaz 57, 90+3]
 
Round 3 
[Jan 21]
Guaros FC                2-2 Llaneros FC
  [Ederley Pereira 13, José Morr 31; Maximiliano Álvarez 65, Marlon Rivero 77]
Caracas FC B             4-0 Estrella Roja FC
  [Ever Espinoza 22, 61, José Ruiz 85, Javier Rojas 87]
Dep. Anzoátegui SC       1-1 Atl. El Vigía FC
  [David Moreno 90+3pen; Andrés Buelvas 30]
Dep. Italia FC           2-1 Unión Lara FC
  [Juan Contreras 10, Henrique Viera 74; Walter Aguilar 48]
[date?]
UA Maracaibo B           2-1 Estudiantes FC
  [José Félix Gutiérrez 72, Douglas Bracho 82; Ángel Faria 4]
 
Round 4 [Jan 24]
Guaros FC                4-0 Dep. Italia FC
  [Daniel Noriega 13pen, José Morr 56, 74, Juan Colina 80]
Llaneros FC              3-0 Caracas FC B
  [Máximiliano Alvarez 36, Angel Chacón 63, Felipe Ximénez 86]
Estrella Roja FC         2-1 Dep. Anzoátegui SC
  [Winder Mendoza 65, Luis Martínez 70; Erbin Díaz 81]
Estudiantes FC           2-1 Unión Lara FC
  [Rafael Dudamel 65pen, Erick Cantillo 71; Heiber Díaz 89]
Atl. El Vigía FC         3-1 UA Maracaibo B
  [Juan Carlos Caro 12, 87, Andrés Buelvas 20; Evaristo Antequera 59]
 
Round 5
[Jan 27]
UA Maracaibo B           2-0 Estrella Roja FC
  [Renier Rodríguez 40, Evaristo Antequera 44]
[Jan 28]
Caracas FC B             2-1 Guaros FC
  [Eloy Valderrey 44, Irwin Antón 90+2; José Ochoa 74]
Dep. Anzoátegui SC       4-2 Llaneros FC
  [Erbin Díaz 22, David Moreno 57pen, 79, Samir Baloyes 85;
   Víctor Valera 35, Felipe Ximénez 68]
Dep. Italia FC           1-2 Estudiantes FC
  [Gonzalo Garabano 63; Erick Cantillo 56, Gonzalo Cardozo 75]
Unión Lara FC            2-0 Atl. El Vigía FC
  [Daigiber Morales 20, Heiber Díaz 50]
 
Round 6
[Feb 3]
Caracas FC B             1-2 Dep. Italia FC
  [Giovanni Romero 47; Oscar Ledesma 11, Gonzalo Garabano 59]
Estrella Roja FC         4-3 Unión Lara FC
  [Henry Bautista 6, Jesús Parada 10, Sebastián Pérez 30, Winder Mendoza 71;
   Heiber Díaz 1, 81, Walter Aguilar 62pen]
[Feb 4]
Llaneros FC              3-1 UA Maracaibo B
  [Felipe Ximénez 8, César Sarmiento 63, Norberto Riascos 70;
   Henry Palomino 81pen]
Guaros FC                2-0 Dep. Anzoátegui SC
  [Ederley Pereira 4pen, Juan Colina 88]
Atl. El Vigía FC         2-1 Estudiantes FC
  [Andrés Buelvas 33, Juan Caro 51; Gonzalo Cardozo 9]
 
Round 7
[Feb 10]
UA Maracaibo B           0-1 Guaros FC
  [Ederley Pereira 1]
[Feb 11]
Dep. Anzoátegui SC       4-3 Caracas FC B
  [Erbin Díaz 23, David Moreno 28, 43, José Contreras 34; Norman Miranda 30,
   Ever Espinoza 39pen, Ronald Vargas 63]
Estudiantes FC           1-0 Estrella Roja FC
  [Rafael Dudamel 90pen]
Unión Lara FC            1-1 Llaneros FC
  [Johan Marin 77; Charly Carrero 57]
Dep. Italia FC           2-1 Atl. El Vigía FC
  [Oscar Ledezma 30, 72; Andrés Buelvas 7]
 
Round 8
[Feb 17]
Estrella Roja FC         0-1 Atl. El Vigía FC
  [Juan Caro 68]
[Feb 18]
Caracas FC B             2-1 UA Maracaibo B
  [Dickson Díaz 43og, Irwin Antón 77; Dickson Díaz 38]
Llaneros FC              0-1 Estudiantes FC
  [Erick Cantillo 44]
Guaros FC                1-2 Unión Lara FC            [in Barquisimeto]
  [José Morr 90+1; Heiber Díaz 38, 72]
Dep. Anzoátegui SC       1-1 Dep. Italia FC
  [Erbín Díaz 6; Oscar Ledezma 63]
 
Round 9
[Feb 24]
UA Maracaibo B           0-3 Dep. Anzoátegui SC
  [Samir Baloyes 39, 82, Ricardo Carboni 78]
Dep. Italia FC           0-0 Estrella Roja FC
[Feb 25]
Atl. El Vigía FC         1-0 Llaneros FC
  [Andrés Buelvas 79]
Unión Lara FC            1-0 Caracas FC B
  [Heiber Díaz 61]
Estudiantes FC           1-1 Guaros FC
  [Erick Cantillo 60; Daniel Noriega 41]
 
Round 10 
[Mar 3]
UA Maracaibo B           2-0 Dep. Italia FC
  [Dickson Díaz  36, Kerwin Chirinos 86]
[Mar 4]
Llaneros FC              1-4 Estrella Roja FC
  [Johny Alejo 85; Henry Blanco 17, Julio Reyes 22,
   Luis Martínez 67, Francisco Parada 82]
Unión Lara FC            3-2 Dep. Anzoátegui SC
  [Heiber Díaz 9pen, 70, Marvín Mina 29; José Contreras 41,
   Roberto Carboni 63]
Estudiantes FC           1-1 Caracas FC B
  [Héctor Bidoglio 80; Roberto Rosales 45]
Atl. El Vigía FC         2-1 Guaros FC
  [Alveiro Aislant 8, Andrés Buelvas 90+4pen; Jaison Do Santos 19]

Round 11
[Mar 10]
UA Maracaibo B           0-2 Unión Lara FC
  [Enrique Oberto 46, Heiber Díaz 63]
[Mar 11]
Dep. Italia FC           0-2 Llaneros FC
  [Johny Alejo 46, Jean Barrios 52]
Caracas FC B             1-1 Atl. El Vigía FC
  [Irwin Antón 63; Andrés Vuelvas 78]
Guaros FC                4-3 Estrella Roja FC
  [Eduardo Rivero 18, Jailson Dos Santos 56pen, Daniel Noriega 60,
   Atahualpa González 84; Luis Martínez 46, Winder Mendoza 51,
   Francisco Parada 80]
Dep. Anzoátegui SC       1-1 Estudiantes FC
  [Roberto Carboni 43; José González 57] 
 
Round 12
[Mar 17]
Estrella Roja FC         0-1 Caracas FC B
  [Edgar Jiménez 90+2]
[Mar 18]
Llaneros FC              2-2 Guaros FC                [closed doors]
  [Johny Alejo 28, Maximiliano Álvarez 75; Rodrigo Ludke 53,
   Juan Colina 66]
Atl. El Vigía FC         3-0 Dep. Anzoátegui SC
  [Juan Carlos Caro 69pen, 81, 90+1]
Unión Lara FC            3-1 Dep. Italia FC
  [Ronaldo Da Silva 38, Joel Galán 72, Heiber Díaz 76; 
   Ronaldo Da Silva 84og]
Estudiantes FC           2-0 UA Maracaibo B
  [Gustavo Durán 48, Erick Cantillo 59]

Round 13 [Mar 21]
Dep. Italia FC           0-2 Guaros FC
  [Eduardo Rivero 10, Deibis Rodríguez 67]
Caracas FC B             1-2 Llaneros FC
  [Miguel Romero 40; Carlos Torres 29, Maximiliano Álvarez 90+2]
Dep. Anzoátegui SC       4-1 Estrella Roja FC
  [Pablo Gómiz 21, Ricardo Carboni 64, Alexander Díaz 70, 78;
   Carlos González 88]
Unión Lara FC            0-0 Estudiantes FC
UA Maracaibo B           0-2 Atl. El Vigía FC
   [William Duarte 2, Víctor Villaroel 83]
 
Round 14
[Mar 24] 
Estrella Roja FC         2-1 UA Maracaibo B
  [Julio Reyes 12, 88; Jonathan Ruedas 53]
[Mar 25]
Guaros FC                2-1 Caracas FC B
  [Deibis Rodríguez 76, Jaison Dos Santos 78; Ever Espionza 83]
Llaneros FC              2-1 Dep. Anzoátegui SC
  [Alfredo Contreras 3, 60; Samir Baloyes 75]
Estudiantes FC           2-2 Dep. Italia FC
  [Héctor Bidoglio 58, Gonzalo Cardozo 90+3; Oscar Ledesma 22,
   Mario Aguilar 64]
Atl. El Vigía FC         1-1 Unión Lara FC
  [Raúl Carmona 90+2; Heiber Díaz 26]
 
Round 15
[Mar 31]
UA Maracaibo B           1-2 Llaneros FC
  [José Félix Gutiérrrez 68; Saddy Carrero 46, Ángel Chacón 71pen]
[Apr 1]
Dep. Italia FC           1-0 Caracas FC B
  [Mario Aguilar 73pen]
Unión Lara FC            1-1 Estrella Roja FC
  [Heiber Díaz 31; Luis Martínez 19pen]
Dep. Anzoátegui SC       0-0 Guaros FC
Estudiantes FC           3-2 Atl. El Vigía FC
  [Rafael Dudamel 17pen, Gonzalo Cardozo 33, Erick Cantillo 38; 
   Andrés Buelvas 69, 88]
 
Round 16
[Apr 14]
Estrella Roja FC         2-2 Estudiantes FC
  [José Villafañe 10, Gerardo Terán 77; Jesús Acosta 80, Gustavo Durán 90+4]
Caracas FC B             1-3 Dep. Anzoátegui SC
  [Héctor Pérez 26; Samir Baloyes 39, 48, 63]
[Apr 15]
Guaros FC                3-2 UA Maracaibo B
  [Daniel Noriega 39, Jaison Dos Santos 45+1, Rodrigo Luke 90;
   José Félix Gutiérrez 9, 52pen]
Llaneros FC              0-1 Unión Lara FC
  [Heiber Díaz 90+2]
Atl. El Vigía FC         7-3 Dep. Italia FC
  [Andrés Buelvas 1, 73, Willian Vargas 7, Wilmer Duarte 11, 16,
   Elkin Amador 56, Juan Carlos Caro 85; Luciano Roque 9,
   Gonzalo Garabano 13, 45+2]
 
Round 17
[Apr 21]
Dep. Italia FC           0-1 Dep. Anzoátegui SC
  [Samir Baloyes 87]
[Apr 22]
Atl. El Vigía FC         3-1 Estrella Roja FC
  [Andrés Buelvas 15, 79, Juan Caro 87; Diego Ospina 42]
UA Maracaibo B           0-1 Caracas FC B
  [Ever Espinoza 4pen]
Estudiantes FC           3-0 Llaneros FC
  [Lenin Uzcátegui 63, Engelberth Briceño 65, Julio Flores 89]
Unión Lara FC            0-1 Guaros FC
  [José Morr 37] 
 
Round 18 
[Apr 28]
Estrella Roja FC         0-2 Dep. Italia FC
  [Manuel Huertas 68, Henrique Vieira 82]
[Apr 29]
Dep. Anzoátegui SC       8-0 UA Maracaibo B
  [Ender Márquez 5, 33, Ronald Mora 6, Samir Valoyes 24, 77,
   Roberto Carboni 31, Pablo Gomíz 52, Richard Gutiérrez 72]
Llaneros FC              0-0 Atl. El Vigía FC
Caracas FC B             2-4 Unión Lara FC
  [Irwin Antón 63, César González 73; Walter Aguilar 5, 56pen, 82, 85pen]
Guaros FC                2-1 Estudiantes FC
  [Daniel Noriega 34, Alexis García 90+3; Jesús Meza 49]

Final Table:

 1.Atlético El Vigía FC       18  9  6  3 33-20 33  [4 2 1 1 6-5 7]  Promoted  [El Vigía]  
 2.Guaros de Lara FC          18  9  6  3 29-18 33  [4 1 2 1 4-4 5]  Promoted  [Barquisimeto]
--------------------------------------------------
 3.Estudiantes FC             18  9  6  3 29-17 33  [4 1 1 2 6-7 4]  [Mérida]
 4.Unión Lara FC              18  9  5  4 30-20 32  [Barquisimeto] 
 5.Deportivo Anzoátegui SC    18  7  5  6 36-25 29  [3]  [Puerto La Cruz]
 6.Llaneros de Guanare FC     18  6  6  6 24-25 25  [1]  [Guanare]
 7.Deportivo Italia FC        18  6  4  8 21-32 22  [Caracas]
 8.Caracas FC B               18  5  3 10 24-33 18  [Caracas]
 9.Estrella Roja FC           18  4  5  9 20-31 17  [Caracas]
10.Unión Atlético Maracaibo B 18  3  0 15 14-39  9  [Maracaibo]

NB: bonus points first stage between square brackets

NB: in May 2007, the 2007/08 championship was extended to 18 clubs;
    because of this, all the above clubs apart from the reserve sides
    of Caracas and UA Maracaibo were invited to the first level.


Topscorers
Samir Baloyes (COL)   Dep. Anzoategui  22
Andrés Buelvas (COL)  Atl. El Vigia FC 19
Heiber Díaz           Union Lara FC    17
Ever Espinoza         Caracas FC B     16
José Morr             Guaros FC        15
Juan Caro             Atl. El Vigia FC 15


The 2007/08 Segunda División A will consist of:

Torneo Apertura 2007

Unión Atlético Maracaibo B (Maracaibo)
Zulia FC (Maracaibo)
UCLA FC (Barquisimeto)
Policía de Lara FC (Barquisimeto)
Atlético Turén (Turén)  
Atlético Trujillo (Valera) (formerly Trujillanos B)
CD Iberoamericano FC (Puerto Ordaz) 
Centro Italo Venezolano FC (Caracas)
UCV FC (Caracas)
PDVSA-Gas FC (Puerto La Cruz)
Escuela de Futbol San Tomé (San Tomé)
Caracas FC B (Caracas)

Atlético Turén and Escuela de Futbol San Tomé avoid relegation.
UCV and Trujillanos B invited to Second Level.
UCV means Universidad Central de Venezuela
UCLA means Universidad Centroccidental Lisandro Alvarado.
 
At the end of Apertura, 3 bonus points to the Champions and 1 to 
the Runners-up.
 
At the end of the season: 
1st and 2nd promote to First Level
8th of each group relegate to Third Level.
 



2005/06

list of champions

list of 2nd level champions

list of 3rd level champions

list of cup winners

list of topscorers

list of foundation dates


About this document

Thanks to Daniel Dalence

Prepared and maintained by Juan Pablo Andrés and Jesús García Regalado for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Juan Pablo Andrés (jpandres@tutopia.com) and Jesús García Regalado (garciaregalado@cantv.net)
Last updated: 18 May 2007

(C) Copyright Juan Pablo Andrés, Jesús García Regalado and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.