Wales 2010/11


League of Wales
Second Level

League of Wales

Regular Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Bangor City              22  18  2  2  63-25  56  Championship Playoff
 2.The New Saints           22  15  5  2  68-24  50  Championship Playoff
 3.Neath                    22  13  6  3  50-23  45  Championship Playoff
 4.Llanelli                 22  10  6  6  35-28  36  Championship Playoff
 5.Prestatyn Town           22   8  7  7  35-29  31  Championship Playoff
 6.Port Talbot Town         22   7  6  9  28-36  27  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Aberystwyth Town         22   6  8  8  26-40  25  Relegation Playoff
 8.Airbus UK Broughton      22   6  6 10  35-41  24  Relegation Playoff
 9.Carmarthen Town          22   6  4 12  30-52  22  Relegation Playoff
10.Bala Town                22   5  2 15  25-42  17  Relegation Playoff
11.Newtown                  22   2  9 11  20-44  15  Relegation Playoff
12.Haverfordwest County     22   4  3 15  19-50  15  Relegation Playoff

Round 1
[Aug 13]
The New Saints 5-2 Prestatyn      
  [Sharp 5, 24, 90pen, Jones 12, Holmes 58; Hunt 13, 83]
[Aug 14]
Bangor         2-1 Neath          
  [Morley 19pen Jebb 84; Hancock 22]
Haverfordwest  0-1 Newtown        
  [Whitfield 60]
Carmathen      2-3 Aberystwyth    
  [Bevan 62, Frater 78; Murtagh 64, Marriott 72, Evans 73]
[Aug 15]
Airbus UK      1-2 Llanelli       
  [Desormeaux 76; Griffiths 15, 68]
Port Talbot    2-0 Bala           
  [Brooks 24, Irving 62og] 

Round 2
[Aug 20]
Aberystwyth    2-2 Newtown        
  [Evans 57, Sherbon 74; Cadwallader 87, Sutton 90]
Llanelli       0-3 Port Talbot    
  [McCreesh 61, Bowen 69, Cotterrall 90]
[Aug 21]
Carmathen      1-4 Airbus UK      
Prestatyn      1-0 Haverfordwest  
Bala           2-3 Bangor         
[Nov 24]
Neath          1-1 The New Saints 

Round 3
[Aug 27]
Haverfordwest  0-3 Neath          
Port Talbot    1-2 Carmathen      
[Aug 28]
Airbus UK      3-1 Aberystwyth    
Bangor         2-0 Llanelli       
Newtown        1-0 Prestatyn      
[Aug 29]
The New Saints 2-1 Bala           

Round 4
[Sep 4]
Aberystwyth    1-0 Prestatyn      
Airbus UK      2-0 Port Talbot    
Carmathen      0-1 Bangor         
Llanelli       2-1 The New Saints 
[Sep 5]
Bala           0-1 Haverfordwest  
Neath          5-0 Newtown        

Round 5
[Sep 10]
Bangor         5-1 Airbus UK      
Port Talbot    1-1 Aberystwyth    
[Sep 11]
The New Saints 7-0 Carmathen      
Newtown        1-1 Bala           
Prestatyn      1-1 Neath          
[Sep 28]
Haverfordwest  0-4 Llanelli       

Round 6
[Sep 17]
Airbus UK      2-2 The New Saints 
Bala           2-1 Prestatyn      
Carmathen      2-2 Haverfordwest  
[Sep 18]
Aberystwyth    1-1 Neath          
Port Talbot    1-2 Bangor         
[Sep 19]
Llanelli       2-1 Newtown        

Round 7
[Sep 25]
The New Saints 6-1 Port Talbot    
Prestatyn      1-1 Llanelli       
Newtown        0-1 Carmathen      
Haverfordwest  4-0 Airbus UK      
[Sep 26]
Neath          3-1 Bala           
Bangor         2-1 Aberystwyth    

Round 8
[Oct 1]
Port Talbot    3-0 Haverfordwest   
Llanelli       1-4 Neath          
[Oct 2]
Carmathen      2-1 Prestatyn      
Aberystwyth    2-1 Bala           
Bangor         4-3 The New Saints 
[Oct 20]
Airbus UK      1-1 Newtown        

Round 9
[Oct 9]
Haverfordwest  1-2 Bangor         
Newtown        0-0 Port Talbot    
Bala           1-0 Llanelli       
[Oct 10]
Neath          2-1 Carmathen      
Prestatyn      1-1 Airbus UK      
The New Saints 5-0 Aberystwyth    

Round 10
[Oct 15]
Llanelli       2-3 Aberystwyth    
[Oct 16]
Bangor         5-2 Newtown        
Carmathen      4-1 Bala           
The New Saints 6-1 Haverfordwest  
[Oct 17]
Airbus UK      2-2 Neath          
Port Talbot    0-3 Prestatyn      

Round 11
[Oct 22]
Aberystwyth    2-2 Carmathen      
Prestatyn      0-0 The New Saints 
[Oct 23]
Newtown        1-1 Haverfordwest  
Neath          1-2 Bangor         
[Oct 24]
Llanelli       1-1 Airbus UK      
Bala           0-0 Port Talbot    

Round 12
[Oct 29]
Bangor         3-0 Bala           
[Oct 30]
Airbus UK      2-4 Carmathen      
Haverfordwest  2-3 Prestatyn      
Port Talbot    1-1 Llanelli       
[Oct 31]
Newtown        0-0 Aberystwyth    
The New Saints 3-1 Neath          

Final Table:

 1.Bangor City              22  18  2  2  63-25  56  Championship Playoff
 2.The New Saints           22  15  5  2  68-24  50  Championship Playoff
 3.Neath                    22  13  6  3  50-23  45  Championship Playoff
 4.Llanelli                 22  10  6  6  35-28  36  Championship Playoff
 5.Prestatyn Town           22   8  7  7  35-29  31  Championship Playoff
 6.Port Talbot Town         22   7  6  9  28-36  27  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Aberystwyth Town         22   6  8  8  26-40  25  Relegation Playoff
 8.Airbus UK Broughton      22   6  6 10  35-41  24  Relegation Playoff
 9.Carmarthen Town          22   6  4 12  30-52  22  Relegation Playoff
10.Bala Town                22   5  2 15  25-42  17  Relegation Playoff
11.Newtown                  22   2  9 11  20-44  15  Relegation Playoff
12.Haverfordwest County     22   4  3 15  19-50  15  Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Bangor City              32  22  4  6  80-44  70  Champions
 2.The New Saints           32  20  8  4  87-34  68
 3.Neath                    32  16 10  6  62-41  58
 4.Llanelli                 32  15  8  9  58-41  53
 5.Prestatyn Town           32  10 10 12  44-46  40
 6.Port Talbot Town         32   8 12 12  37-48  36

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Aberystwyth Town         32  11  9 12  42-54  42
 8.Airbus UK Broughton      32  11  8 13  53-52  41
 9.Newtown                  32   8 11 13  40-55  35
10.Carmarthen Town          32  10  5 17  39-64  35
---------------------------------------------------
11.Bala Town                32  10  3 19  41-57  33
12.Haverfordwest County     32   5  4 23  30-77  19  Relegated

NB: Bala Town not relegated as only one club from the second level was eligible for promotion 

Promoted: Afan Lido


Second Level

Cymru Alliance | Welsh League Division 1

Huws Gray Cymru Alliance


Final Table:

 1. Gap Connahs Quay        30 23  2  5  89-33  71 champion, no promotion
 2. Rhyl                    30 19  5  6  73-32  62
 3. Cefn Druids             30 19  5  6  60-29  60
 4. Rhos Aelwyd             30 15  6  9  68-64  51
 5. Caersws                 30 15  5 10  59-49  50
 6. Llandudno               30 13 10  7  50-35  49
 7. Flint Town United       30 14  6 10  64-55  46
 8. Porthmadog              30 15  4 11  59-53  46
 9. Buckley Town            30 13  6 11  46-48  45
10. Llangefni Town          30 11  4 15  67-64  37
11. Penrhyncoch             30  9 10 11  49-56  37
12. Ruthin Town             30 11  4 15  39-58  37
13. Guilsfield              30  8  6 16  43-56  30
14. Rhydymwyn               30  4  6 20  27-82  18 relegated
15. Rhayader Town           30  4  3 23  34-76  15 relegated
16. Technogroup Welshpool   30  5  6 19  39-76   3 relegated
    Technogroup Welshpool -15 points because of inelig. players and
    -3 points because of failing to fulfill fixture

[Aug 13]
Penrhyncoch          4-1  Rhayader Town

[Aug 14]
Buckley Town         0-1  Llandudno
Gap Connahs Quay     6-0  Technogroup Welshpool
Llangefni Town       0-1  Ruthin Town
Porthmadog           0-0  Cefn Druids
Rhos Aelwyd          2-1  Flint Town United
Rhydymwyn            1-1  Guilsfield
Rhyl                 1-0  Caersws

[Aug 20]
Buckley Town         1-3  Gap Connahs Quay

[Aug 21]
Caersws              4-2  Llangefni Town
Flint Town United    2-0  Technogroup Welshpool
Penrhyncoch          2-2  Ruthin Town
Porthmadog           2-3  Llandudno
Rhayader Town        1-1  Rhydymwyn
Rhos Aelwyd          1-1  Guilsfield
Rhyl                 3-1  Cefn Druids

[Aug 27]
Gap Connahs Quay     4-2  Flint Town United
Rhyl                 2-0  Llandudno

[Aug 28]
Buckley Town         2-0  Porthmadog
Llangefni Town       0-2  Cefn Druids
Penrhyncoch          0-2  Caersws
Rhos Aelwyd          2-0  Rhayader Town
Rhydymwyn            2-1  Ruthin Town

[Sep 4]
Caersws              2-0  Rhydymwyn
Cefn Druids          4-2  Penrhyncoch
Flint Town United    4-1  Buckley Town
Guilsfield           1-2  Gap Connahs Quay
Llandudno            1-4  Llangefni Town
Porthmadog           0-3  Rhyl
Rhayader Town        2-3  Technogroup Welshpool
Ruthin Town          0-1  Rhos Aelwyd

[Sep 7]
Technogr. Welshpool  0-4  Guilsfield

[Sep 25]
Buckley Town         2-2  Rhyl
Gap Connahs Quay     1-0  Rhayader Town
Guilsfield           2-3  Flint Town United
Llangefni Town       0-1  Porthmadog
Penrhyncoch          1-1  Llandudno
Rhos Aelwyd          1-0  Caersws
Rhydymwyn            0-4  Cefn Druids
Technogr. Welshpool  1-1  Ruthin Town

[Oct 2]
Rhydymwyn            2-0  Technogroup Welshpool
Ruthin Town          2-1  Rhayader Town

[Oct 9]
Caersws              2-0  Technogroup Welshpool
Cefn Druids          4-1  Rhos Aelwyd
Flint Town United    5-1  Rhayader Town
Guilsfield           2-3  Buckley Town
Llandudno            3-0  Rhydymwyn
Porthmadog           1-1  Penrhyncoch
Rhyl                 2-2  Llangefni Town
Ruthin Town          0-4  Gap Connahs Quay

[Oct 12]
Caersws              4-0  Rhayader Town

[Oct 13]
Cefn Druids          2-1  Guilsfield

[Oct 16]
Buckley Town         1-4  Llangefni Town
Gap Connahs Quay     6-2  Caersws
Penrhyncoch          1-0  Rhyl
Rhayader Town        2-1  Guilsfield
Rhos Aelwyd          2-2  Llandudno
Rhydymwyn            0-3  Porthmadog
Ruthin Town          0-2  Flint Town United
Technogr. Welshpool  1-4  Cefn Druids

[Oct 22]
Cefn Druids          5-1  Gap Connahs Quay

[Oct 23]
Caersws              6-3  Flint Town United
Llandudno            4-1  Technogroup Welshpool
Llangefni Town       0-2  Penrhyncoch
Porthmadog           2-1  Rhos Aelwyd
Rhayader Town        0-2  Buckley Town
Rhyl                 5-0  Rhydymwyn
Ruthin Town          0-4  Guilsfield

[Oct 29]
Gap Connahs Quay     2-1  Llandudno

[Oct 30]
Buckley Town         2-3  Penrhyncoch
Flint Town United    1-0  Cefn Druids
Guilsfield           0-2  Caersws
Rhayader Town        4-0  Ruthin Town
Rhos Aelwyd          2-5  Rhyl
Rhydymwyn            0-6  Llangefni Town
Technogr. Welshpool  4-5  Porthmadog

[Nov 6]
Flint Town United    2-3  Llandudno
Llangefni Town       1-1  Rhayader Town
Penrhyncoch          2-2  Rhydymwyn
Ruthin Town          3-1  Buckley Town

[Nov 9]
Buckley Town         0-2  Caersws
Cefn Druids          2-0  Ruthin Town

[Nov 13]
Rhydymwyn            1-1  Buckely Town
Gap Connahs Quay     2-3  Rhyl
Llandudno            0-3  Guilsfield
Porthmadog           2-1  Flint Town United
Rhayader Town        3-4  Cefn Druids
Rhos Aelwyd          5-3  Penrhyncoch
Ruthin Town          2-1  Caersws
Technogr. Welshpool  3-8  Llangefni Town

[Nov 20]
Flint Town United    1-1  Rhyl
Guilsfield           0-2  Porthmadog
Llandudno            2-0  Rhayader Town
Llangefni Town       1-5  Gap Connahs Quay
Ruthin Town          0-0  Technogroup Welshpool
Rhydymwyn            1-6  Rhos Aelwyd

[Nov 27]
Rhyl                 4-0  Guilsfield

[Dec 10]
Gap Connahs Quay     7-1 Rhos Aelwyd

[Dec 11]
Buckley Town         2-1  Technogroup Welshpool
Cefn Druids          1-1  Llandudno
Rhydymwyn            3-5  Flint Town United
Ruthin Town          1-4  Rhyl

[Jan 3]
Buckley Town         3-0  Flint Town United
Gap Connahs Quay     2-1  Guilsfield
Llangefni Town       1-1  Llandudno
Penrhyncoch          2-1  Cefn Druids
Rhos Aelwyd          2-1  Ruthin Town
Rhyl                 1-0  Porthmadog
Technogr. Welshpool  2-0  Rhayader Town

[Jan 8]
Llandudno            1-0  Flint Town United
Porthmadog           1-3  Gap Connah's Quay
Llangefni Town       2-4  Rhyl

[Jan 14]
Cefn Druids          2-2  Rhyl
Gap Connahs Quay     4-1  Buckley Town

[Jan 15]
Llandudno            5-0  Porthmadog
Llangefni Town       4-2  Caersws
Rhydymwyn            2-1  Rhayader Town
Ruthin Town          3-3  Penrhyncoch
Technogr. Welshpool  4-4  Flint Town United

[Jan 21]
Cefn Druids          1-0  Rhydymwyn

[Jan 22]
Flint Town United    2-1  Guilsfield
Llandudno            1-1  Penrhyncoch
Rhyl                 1-2  Buckley Town

[Feb 5]
Llangefni Town       3-1 Buckley Town
Penrhyncoch          3-1 Flint Town United
Porthmadog           4-0 Rhydymwyn
Technogr. Welshpool  2-3 Gap Connahs Quay

[Feb 8]
Caersws              1-1 Guilsfield

[Feb 9]
Flint Town United    1-2 Gap Connahs Quay

[Feb 12]
Flint Town United    5-1 Caersws
Gap Connahs Quay     1-2 Porthmadog
Rhayader Town        0-4 Llangefni Town
Rhydymwyn            1-4 Rhyl
Technogr. Welshpool  3-0 Llandudno

[Feb 18]
Llandudno            0-0 Gap Connahs Quay

[Feb 19]
Caersws              4-2 Ruthin Town
Guilsfield           4-4 Rhos Aelwyd
Llangefni Town       5-3 Rhydymwyn
Penrhyncoch          1-1 Buckley Town
Porthmadog           0-2 Technogroup Welshpool
Rhyl                 4-0 Rhayader Town

[Feb 22]
Buckley Town         2-3 Rhos Aelwyd
Cefn Druids          2-1 Technogroup Welshpool
Penrhyncoch          2-4 Guilsfield

[Feb 26]
Guilsfield           0-3 Cefn Druids
Rhayader Town        2-5 Rhos Aelwyd
Rhydymwyn            4-2 Penrhyncoch
Flint Town United    4-3 Llangefni Town
Llandudno            3-0 Caersws
Porthmadog           2-4 Buckley Town
Technogr. Welshpool  1-6 Rhyl

[Mar 1]
Buckley Town         2-2 Guilsfield
Gap Connahs Quay     5-0 Ruthin Town
Technogr. Welshpool  1-2 Rhos Aelwyd

[Mar 5]
Buckley Town         1-0 Rhydymwyn
Caersws              1-2 Gap Connahs Quay
Cefn Druids          4-0 Rhayader Town
Flint Town United    3-3 Porthmadog
Guilsfield           1-1 Llandudno
Llangefni Town       3-0 Technogroup Welshpool
Penrhyncoch          2-2 Rhos Aelwyd
Rhyl                 3-0 Ruthin Town

[Mar 12]
Caersws              1-1 Buckley Town
Gap Connahs Quay     3-4 Llangefni Town
Flint Town United    1-1 Rhydymwyn
Porthmadog           5-0 Guilsfield
Rhayader Town        0-2 Llandudno
Rhyl                 2-0 Penrhyncoch

[Mar 15]
Buckley Town         3-2 Ruthin Town
Caersws              3-2 Rhos Aelwyd
Cefn Druids          3-1 Llangefni Town
Penrhyncoch          1-1 Porthmadog
Rhyl                 1-0 Gap Connahs Quay

[Mar 19]
Cefn Druids          2-0 Caersws
Guilsfield           0-2 Rhyl
Llandudno            6-1 Ruthin Town
Llangefni Town       0-2 Flint Town United
Penrhyncoch          1-2 Gap Connahs Quay
Rhayader Town        3-5 Porthmadog
Rhos Aelwyd          2-0 Buckley Town
Technogr. Welshpool  3-0 Rhydymwyn

[Mar 22]
Cefn Druids          1-1 Flint Town United

[Mar 23]
Porthmadog           4-1 Llangefni

[Mar 25]
Flint Town United    0-1 Ruthin Town
Llandudno            3-0 Rhos Aelwyd
Rhayader Town        3-0 Caersws
Technogr. Welshpool  1-2 Penrhyncoch

[Mar 29]
Buckley Town         2-1 Cefn Druids
Caersws              3-0 Penrhyncoch
Llandudno            2-1 Rhyl
Porthmadog           0-1 Ruthin Town

[Mar 29]
Flint Town United    2-2 Rhos Aelwyd

[Apr 2]
Caersws              5-2  Porthmadog
Flint Town United    3-2  Penrhyncoch
Llandudno            0-1  Cefn Druids
Llangefni Town       2-3  Guilsfield
Rhayader Town        1-2  Rhyl
Rhos Aelwyd          0-4  Gap Connahs Quay
Ruthin Town          3-0  Rhydymwyn
Technogr. Welshpool  0-2  Buckley Town

[Apr 5]
Caersws              1-1  Buckley Town

[Apr 6]
Rhos Aelwyd          2-1  Rhydymwyn
Ruthin Town          2-1  Cefn Druids

[Apr 9]
Caersws              2-2  Llandudno
Cefn Druids          0-1  Buckley Town
Guilsfield           2-0  Rhydymwyn
Llangefni Town       1-3  Rhos Aelwyd
Penrhyncoch          0-0  Technogroup Welshpool
Porthmadog           4-2  Rhayader Town

[Apr 12]
Guilsfield           2-1  Technogroup Welshpool
Rhyl                 2-4  Rhos Aelwyd

[Apr 16]
Caersws              2-1  Rhyl
Cefn Druids          2-1  Porthmadog
Guilsfield           0-3  Ruthin Town
Llandudno            0-0  Buckley Town
Penrhyncoch          3-1  Llangefni Town
Rhayader Town        1-1  Flint Town United
Rhos Aelwyd          5-1  Technogroup Welshpool
Rhydymwyn            0-4  Gap Connahs Quay

[Apr 16]
Gap Connahs Quay     3-0  Penrhyncoch

[Apr 23]
Buckley Town         2-0  Rhayader Town
Gap Connahs Quay     0-0  Cefn Druids
Guilsfield           0-1  Penrhyncoch
Rhos Aelwyd          2-5  Porthmadog
Rhydymwyn            1-1  Llandudno
Rhyl                 1-2  Flint Town United
Ruthin Town          3-0  Llangefni Town
Technogr. Welshpool  2-2  Caersws

[Apr 25]
Guilsfield           2-1  Rhayader Town
Rhos Aelwyd          2-2  Llangefni Town
Rhydymwyn            1-3  Caersws
Ruthin Town          1-2  Porthmadog
Rhyl                 1-1  Technogroup Welshpool

[Apr 30]
Guilsfield           0-2  Llangefni Town
Porthmadog           0-1  Caersws
Rhayader Town        1-3  Gap Connahs Quay
Rhos Aelwyd          1-2  Cefn Druids
Ruthin Town          3-0  Llandudno

[May 3]
Gap Connahs Quay     5-0  Rhydymwyn
Rhayader Town        3-2  Penrhyncoch

Final Table:

 1. Gap Connahs Quay        30 23  2  5  89-33  71 champion, no promotion
 2. Rhyl                    30 19  5  6  73-32  62
 3. Cefn Druids             30 19  5  6  60-29  60
 4. Rhos Aelwyd             30 15  6  9  68-64  51
 5. Caersws                 30 15  5 10  59-49  50
 6. Llandudno               30 13 10  7  50-35  49
 7. Flint Town United       30 14  6 10  64-55  46
 8. Porthmadog              30 15  4 11  59-53  46
 9. Buckley Town            30 13  6 11  46-48  45
10. Llangefni Town          30 11  4 15  67-64  37
11. Penrhyncoch             30  9 10 11  49-56  37
12. Ruthin Town             30 11  4 15  39-58  37
13. Guilsfield              30  8  6 16  43-56  30
14. Rhydymwyn               30  4  6 20  27-82  18 relegated
15. Rhayader Town           30  4  3 23  34-76  15 relegated
16. Technogroup Welshpool   30  5  6 19  39-76   3 relegated
    Technogroup Welshpool -15 points because of inelig. players and
    -3 points because of failing to fulfill fixture



MacWhirter Welsh League Division 1

Final Table:

 1. Bryntirion Athletic      30 23  1  6  76-27  70 champion, no promotion
 2. Afan Lido                30 20  5  5  63-28  65 promoted
 3. Cambrian & Clydach       30 17  6  7  68-37  57
 4. Pontardawe Town          30 14  6 10  54-44  51
 5. Caerau (Ely)             30 15  4 11  66-52  49
 6. Bridgend Town            30 14  5 11  60-47  47
 7. West End                 30 13  6 11  57-47  45
 8. Cardiff Corinthians      30 12  4 14  58-52  40
 9. Taffs Well               30 12  3 15  47-57  39
10. Aberaman Athletic        30 12  3 15  58-74  39
11. Goytre United            30 10  8 12  47-53  38
12. Cwmbran Celtic           30 10  7 13  45-50  37
13. Barry Town               30  9  8 13  39-55  35
14. Caldicot Town            30  8  3 19  37-48  27 relegated
15. Garden Village           30  6  7 17  41-75  25 relegated
16. Penrhiwceiber Rangers    30  4  4 22  27-97  16 relegated

[Aug 14]
Gresford Athletic    0-3  Ruthin Town

[Sep 1]
Aberaman Athletic    1-1  Barry Town
Afan Lido            3-0  Garden Village
Bridgend Town        3-1  Cardiff Corinthians
Bryntirion Athletic  0-1  West End
Caldicot Town        2-3  Cwmbran Celtic
Cambrian & Clydach   2-1  Caerau (Ely)
Goytre United        1-2  Pontardawe Town
Taffs Well           2-3  Penrhiwceiber Rangers

[Sep 4]
Caldicot Town        0-3  Aberaman Athletic
Cardiff Corinthians  1-2  Afan Lido
Cwmbran Celtic       1-2  Cambrian & Clydach
Garden Village       0-2  Barry Town
Penrhiwceiber Rang.  0-2  Goytre United
Pontardawe Town      0-4  Bryntirion Athletic
West End             0-0  Bridgend Town

[Sep 7]
Caerau (Ely)         4-1  Taffs Well

[Sep 17]
Cambrian & Clydach   6-0  Aberaman Athletic

[Sep 18]
Caerau (Ely)         0-1  Bryntirion Athletic
Cardiff Corinthians  5-1  Garden Village
Cwmbran Celtic       0-1  Goytre United
Penrhiwceiber Rang.  0-7  Bridgend Town
Pontardawe Town      1-4  Afan Lido
Taffs Well           2-1  Caldicot Town

[Sep 20]
Bryntirion Athletic  1-1  Carmarthen Town


[Sep 24]
Aberaman Athletic    2-1  Afan Lido

[Sep 25]
Goytre Uniteda       3-2  West End

[Sep 29]
Bridgend Town        7-0  Caerau (Ely)

[Oct 2]
Cwmbran Celtic       2-0  Caldicot Town

[Oct 5]
Afan Lido            3-0  Caerau (Ely)

[Oct 6]
Taffs Well           5-4  Aberaman Athletic

[Oct 9]
Caldicot Town        1-4  Bryntirion Athletic
Cambrian & Clydach   7-1  Goytre United
Cwmbran Celtic       0-0  Bridgend Town
Penrhiwceiber Rang.  1-1  Barry Town
Pontardawe Town      2-1  Garden Village
West End             0-1  Cardiff Corinthians

[Oct 13]
Bridgend Town        1-0  Caldicot Town

[Oct 15]
Barry Town           2-1  Caerau (Ely)

[Oct 16]
Aberaman Athletic    5-0  West End
Afan Lido            1-1  Cwmbran Celtic
Bryntirion Athletic  2-3  Cambrian & Clydach
Cardiff Corinthians  4-0  Pontardawe Town
Garden Village       0-0  Penrhiwceiber Rangers
Taffs Well           1-1  Goytre United

[Oct 19]
Barry Town           1-0  Cardiff Corinthians

[Oct 22]
Goytre United        1-1  Aberaman Athletic
Taffs Well           3-0  Bryntirion Athletic

[Oct 23]
Caerau (Ely)         6-0  Garden Village
Caldicot Town        0-2  Afan Lido
Cambrian & Clydach   2-2  Bridgend Town
Cwmbran Celtic       1-2  Barry Town
Penrhiwceiber Rang.  1-5  Cardiff Corinthians

[Oct 26]
Goytre United        1-2  Caerau (Ely)

[Oct 29]
Bridgend Town        3-4  Taffs Well

[Oct 30]
Afan Lido            0-0  Cambrian & Clydach
Bryntirion Athletic  2-0  Goytre United
Caldicot Town        1-0  Barry Town
Cardiff Corinthians  2-0  Caerau (Ely)
West End             7-0  Penrhiwceiber Rangers

[Nov 6]
Caerau (Ely)         1-4  West End
Caldicot Town        5-1  Garden Village
Cwmbran Celtic       1-1  Cardiff Corinthians
Penrhiwceiber Rang.  2-1  Pontardawe Town

[Nov 10]
Bridgend Town        0-1  Bryntirion Athletic

[Nov 11]
Barry Town           1-0  Taffs Well

[Nov 12]
Aberaman Athletic    5-2  Penrhiwceiber Rangers
Afan Lido            1-0  Goytre United

[Nov 13]
Cardiff Corinthians  0-0  Caldicot Town
Pontardawe Town      0-2  Caerau (Ely)
West End             4-2  Cwmbran Celtic

[Nov 15]
Taffs Well           1-3  Afan Lido

[Nov 17]
Bridgend Town        5-3  Aberaman Athletic

[Nov 19]
Bryntirion Athletic  2-1  Afan Lido

[Nov 20]
Cambrian & Clydach   3-2  Cardiff Corinthians
Cwmbran Celtic       1-3  Pontardawe Town
Garden Village       0-3  Taffs Well
Goytre United        3-1  Barry Town

[Nov 23]
Aberaman Athletic    3-4  Cardiff Corinthians

[Nov 26]
Afan Lido            1-1  Bridgend Town

[Nov 27]
Garden Village       4-4  Goytre United

[Dec 16]
Barry Town           3-3  Garden Village

[Dec 30]
Afan Lido            2-1  West End
Taffs Well           1-2  Cambrian & Clydach

[Jan 8]
Caldicot Town        1-1  Cambrian & Clydach
Cardiff Corinthians  5-0  Barry Town
Cwmbran Celtic       6-0  Taffs Well
Pontardawe Town      1-2  Bridgend Town

[Jan 15]
Afan Lido            1-3  Pontardawe Town
Barry Town           1-1  West End
Bridgend Town        3-2  Penrhiwceiber Rangers
Bryntirion Athletic  5-1  Caerau (Ely)
Goytre United        3-1  Cwmbran Celtic

[Jan 22]
Cwmbran Celtic       0-7  Bryntirion Athletic

[Jan 26]
Bryntirion Athletic  3-0  Cardiff Corinthians

[Jan 28]
Aberaman Athletic    4-1  Taffs Well

[Jan 29]
Bryntirion Athletic  2-0  Caldicot Town
Cardiff Corinthians  2-0  West End

[Feb 1]
Goytre United        1-1  Cambrian & Clydach

[Feb 2]
Aberaman Athletic    0-7  Pontardawe Town

[Feb 5]
Cambrian & Clydach   0-3  Bryntirion Athletic
Cwmbran Celtic       1-2  Afan Lido
Pontardawe Town      2-0  Cardiff Corinthians

[Feb 9]
Taffs Well           0-2  Caerau (Ely)

[Feb 11]
Aberaman Athletic    4-3  Goytre United
Barry Town           2-2  Cwmbran Celtic
Bryntirion Athletic  2-0  Taffs Well

[Feb 12]
Afan Lido            3-1  Caldicot Town
Bridgend Town        3-2  Cambrian & Clydach
Cardiff Corinthians  0-0  Penrhiwceiber Rangers
Garden Village       1-3  Caerau (Ely)
West End             2-1  Pontardawe Town

[Feb 15]
Barry Town           3-3  Pontardawe Town

[Feb 16]
Bryntirion Athletic  5-0  Aberaman Athletic

[Feb 18]
Taffs Well           2-1  Bridgend Town

[Feb 19]
Barry Town           0-2  Caldicot Town
Caerau (Ely)         7-0  Cardiff Corinthians
Cambrian & Clydach   3-1  Afan Lido
Goytre United        1-1  Bryntirion Athletic
Penrhiwceiber Rang.  4-1  West End
Pontardawe Town      2-1  Aberaman Athletic

[Feb 22]
Bryntirion Athletic  4-1  Penrhiwceiber Rangers
Caldicot Town        0-3  Taffs Well

[Feb 23]
Bridgend Town        0-3  Goytre United

[Feb 25]
Aberaman Athletic    0-1  Bryntirion Athletic

[Feb 26]
Barry Town           1-3  Cambrian & Clydach
West End             4-2  Caerau (Ely)

[Mar 1]
Aberaman Athletic    1-3  Cambrian & Clydach
Garden Village       3-1  West End

[Mar 2]
Bryntirion Athletic  3-0  Bridgend Town

[Mar 4]
Goytre United        0-3  Afan Lido
Taffs Well           2-1  Barry Town

[Mar 5]
Caerau (Ely)         2-2  Pontardawe Town
Caldicot Town        2-1  Cardiff Corinthians
Cambrian & Clydach   4-1  Garden Village
Cwmbran Celtic       1-2  West End

[Mar 8]
Caldicot Town        4-0  Goytre United
Taffs Well           1-2  Pontardawe Town

[Mar 11]
Aberaman Athletic    0-0  Bridgend Town
Afan Lido            1-0  Bryntirion Athletic

[Mar 12]
Barry Town           1-0  Goytre United
Cardiff Corinthians  2-0  Cambrian & Clydach
Penrhiwceiber Rang.  0-4  Caerau (Ely)
Pontardawe Town      5-0  Cwmbran Celtic
Taffs Well           1-1  Garden Village
West End             0-0  Caldicot Town

[Mar 15]
Barry Town           3-1  Penrhiwceiber Rangers

[Mar 16]
Bryntirion Athletic  1-0  Garden Village

[Mar 18]
Bridgend Town        0-3  Afan Lido

[Mar 19]
Bryntirion Athletic  6-1  Barry Town
Caerau (Ely)         1-3  Aberaman Athletic
Caldicot Town        1-2  Pontardawe Town
Cambrian & Clydach   0-3  West End
Cardiff Corinthians  4-2  Taffs Well
Cwmbran Celtic       3-0  Penrhiwceiber Rangers
Goytre United        0-1  Garden Village

[Mar 23]
Taffs Well           3-0  Cwmbran Celtic

[Mar 24]
Garden Village       1-1  Pontardawe Town

[Mar 25]
Aberaman Athletic    0-2  Caerau (Ely)
Barry Town           6-0  Bryntirion Athletic
Goytre United        2-1  Cardiff Corinthians
Cambrian & Clydach   3-0  Penrhiwceiber Rangers

[Mar 29]
Afan Lido            2-1  Cardiff Corinthians
Caldicot Town        3-0  Bridgend Town
Cambrian & Clydach   3-0  Taffs Well
Garden Village       0-0  Cwmbran Celtic

[Mar 30]
Bryntirion Athletic  4-1  Pontardawe Town

[Apr 1]
Afan Lido            5-1  Aberaman Athletic
Barry Town           2-3  Bridgend Town

[Apr 2]
Caerau (Ely)         0-0  Cwmbran Celtic
Cardiff Corinthians  2-2  Goytre United
Garden Village       1-0  Bryntirion Athletic
Penrhiwceiber Rang.  0-3  Caldicot Town
Pontardawe Town      0-3  Cambrian & Clydach
Taffs Well           2-1  West End

[Apr 5]
Cardiff Corinthians  2-3  Aberaman Athletic

[Apr 6]
Bridgend Town        3-0  Garden Village
Goytre United        3-1  Penrhiwceiber Rangers

[Apr 9]
Afan Lido            2-2  Barry Town
Cardiff Corinthians  3-4  Bryntirion Athletic
Caldicot Town        1-2  Caerau (Ely)
Cwmbran Celtic       3-0  Aberaman Athletic
Penrhiwceiber Rang.  0-6  Cambrian & Clydach
Pontardawe Town      2-0  Taffs Well
West End             2-2  Goytre United

[Apr 12]
Barry Town           2-0  Aberaman Athletic
Caerau (Ely)         2-2  Cambrian & Clydach
Cardiff Corinthians  3-1  Bridgend Town
Garden Village       0-3  Afan Lido
Penrhiwceiber Rang.  2-1  Taffs Well
Pontardawe Town      2-1  Goytre United
West End             0-2  Bryntirion Athletic

[Apr 14]
Cardiff Corinthians  1-2  Cwmbran Celtic

[Apr 15]
Caerau (Ely)         1-4  Afan Lido

[Apr 16]
Aberaman Athletic    4-3  Garden Village
Goytre United        2-0  Caldicot Town
Penrhiwceiber Rang.  2-4  Bryntirion Athletic
West End             4-0  Barry Town

[Apr 19]
Barry Town           0-2  Afan Lido
Penrhiwceiber Rang.  1-4  Garden Village
Pontardawe Town      1-0  Caldicot Town

[Apr 20]
Caerau (Ely)         6-1  Bridgend Town

[Apr 22]
Afan Lido            3-1  Penrhiwceiber Rangers

[Apr 23]
Aberaman Athletic    0-2  Cwmbran Celtic
Cambrian & Clydach   1-0  Caldicot Town
Goytre United        2-1  Bridgend Town
Garden Village       1-5  Cardiff Corinthians
Pontardawe Town      0-0  Barry Town

[Apr 25]
Taffs Well           3-0  Cardiff Corinthians

[Apr 26]
Aberaman Athletic    2-1  Caldicot Town

[Apr 27]
Penrhiwceiber Rang.  0-5  Cwmbran Celtic
Pontardawe Town      1-1  West End

[Apr 29]
Bridgend Town        2-0  Barry Town

[Apr 30]
Bryntirion Athletic  3-0  Cwmbran Celtic
Caldicot Town        4-0  Penrhiwceiber Rangers
Garden Village       2-0  Cambrian & Clydach
West End             2-0  Taffs Well

[May 3]
Caerau (Ely)         2-1  Caldicot Town
Cambrian & Clydach   1-1  Pontardawe Town

[May 4]
Bridgend Town        3-0  Cwmbran Celtic
Penrhiwceiber Rang.  0-3  Aberaman Athletic
West End             1-2  Afan Lido

[May 5]
Caerau (Ely)         2-0  Barry Town

[May 7]
Caerau (Ely)         4-0  Penrhiwceiber Rangers
Caldicot Town        2-3  West End
Cambrian & Clydach   0-2  Cwmbran Celtic
Garden Village       3-4  Aberaman Athletic
Goytre United        2-2  Taffs Well

[May 10]
Bridgend Town        3-1  West End
Cambrian & Clydach   4-0  Barry Town
Penrhiwceiber Rang.  2-2  Afan Lido

[May 12]
Cwmbran Celtic       3-3  Caerau (Ely)

[May 13]
Afan Lido            0-1  Taffs Well
Garden Village       1-5  Bridgend Town

[May 14]
Caerau (Ely)         3-2  Goytre United

[May 16]
Bridgend Town        0-1  Pontardawe Town

[May 17]
Garden Village       5-1  Caldicot Town

[May 19]
Pontardawe Town      4-1  Penrhiwceiber Rangers

[May 21]
West End             3-1  Cambrian & Clydach

[May 24]
Cwmbran Celtic       2-0  Garden Village

[May 25]
West End             3-1  Aberaman Athletic

[May 28]
West End             3-3  Garden Village

Final Table:

 1. Bryntirion Athletic      30 23  1  6  76-27  70 champion, no promotion
 2. Afan Lido                30 20  5  5  63-28  65 promoted
 3. Cambrian & Clydach       30 17  6  7  68-37  57
 4. Pontardawe Town          30 14  6 10  54-44  51
 5. Caerau (Ely)             30 15  4 11  66-52  49
 6. Bridgend Town            30 14  5 11  60-47  47
 7. West End                 30 13  6 11  57-47  45
 8. Cardiff Corinthians      30 12  4 14  58-52  40
 9. Taffs Well               30 12  3 15  47-57  39
10. Aberaman Athletic        30 12  3 15  58-74  39
11. Goytre United            30 10  8 12  47-53  38
12. Cwmbran Celtic           30 10  7 13  45-50  37
13. Barry Town               30  9  8 13  39-55  35
14. Caldicot Town            30  8  3 19  37-48  27 relegated
15. Garden Village           30  6  7 17  41-75  25 relegated
16. Penrhiwceiber Rangers    30  4  4 22  27-97  16 relegated


2009/10.

2011/12.

list of champions.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Jan Schoenmakers for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Jan Schoenmakers
Last updated: 15 Feb 2013

(C) Copyright Ian King, Jan Schoenmakers and RSSSF 2010/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.