Belarus 2022


Cup 2021/22

Cup 2021/22

First Round [Total Att: 6,025; Average: 177]

[May 8]
YSS STOLIN [D3]             +/-  Nadzieja Haradzišča [D3]
  [Nadzieja withdrew]
FC MALARYTA [D3]            8-0  EuroExport Vysokaje [D3]
  [M.Natynčyk 8, 23, I.Hryščanka 17, D.Dubroŭ 40, D.Fiedarcoŭ 43, 
   K.Kavaliuk 44, 78 pen, A.Tchahaliehaŭ 68. Att: 30]
LIASHAS Homieĺ [D3]         4-3  Vertykaĺ Kalinkavičy [D3]  [aet]
  [A.M.Barysaŭ 63, 89, 93, U.Paciomkin 102 - J.Makušinski 19, S.Kaševič 34, D.Cuba 97. Att: 40]
FC HORKI [D3]               1-0  FC Krasnapollie [D3]
  [J.Latyšeŭ 79. Att: 50]
Hranit Mikaševičy [D3]      1-4  STANLES Pinsk [D3]
  [M.Marozaŭ 27 - D.Chamicievič 15, I.Kurhan 17, M.Kaliada 48, D.Malaščicki 73 pen. Att: 250]
FC DRAHIČYN [D3]            0-1  Krečat Biaroza [D3]
  [S.Salivončyk 85 pen. Att: 50]
HARADOK LIONS [D3]          7-0  FC Čašniki [D3]
  [M.Ivanoŭ 11, 16, 54 pen, I.Harbuzaŭ 33, A.Slavucin 63 pen, H.Sasnoŭski 72, A.Šantur 87. Att: 75]
FC Miory [D3]               0-3  FC LIEPIEĹ [D3]
  [I.Malinoŭski 50, S.Nosik 76, 81. Att: 120]
FC SIANNO [D3]              4-2  FC Polack-2019 [D3]
  [A.Talstašoŭ 12, E.Alijeŭ 14, A.Ladnoŭ 72, A.Davydzienka 90 - 
   I.Kanonik 9, A.Harbacienka 81. Att: 75]
MANTAŽNIK Mazyr [D3]        2-1  PapierPram Homieĺ [D3]
  [M.Pivavaraŭ 25 pen, 42 pen - A.Paniakoŭ 21 pen. Att: 80]
FC MALADZIEČNA-2018 [D3]    5-0  Kolas Červień [D3]
  [S.Bulynionak 37, R.Vincukoŭski 44, A.Lotyš 55, S.Tarčyla 63, U.Šumilaŭ 90+1. Att: 70]
DRBU-164 Krupki [D3]        2-1  Adzinstva Dziaržynsk [D3]
  [M.Varonin 12, 80 - A.Ciereško 53. Missed PK: A.Ciereško (Adz) 76. Att: 40]
Vilija Viliejka [D3]        0-5  FC SMALIAVIČY [D3]
  [P.Sadoŭski 17, 41, A.Karziuk 60, A.Hryščankoŭ 68, P.Liachnovič 80. Att: 50]
BUDAŬNIK Kapyĺ [D3]         0-0  Viktoryja Mar. Horka [D3]  [pen 3-1]
  [Att: 70]
FC IVACEVIČY [D3]           3-0  FC Ivanava [D3]
  [A.Zybajla 4, S.Minčuk 54, I.Linnik 62. Att: 100]
FC Žlobin [D3]              2-2  FC SVIETLAHORSK [D3]       [pen 4-5]
  [A.Nhujen 87 pen, 102 - A.Kupčyk 69, A.Šataŭ 109. Att: 50]
FC Biarezań [D3]            0-4  FALKO Čarkasy [D3]
  [J.Liaščinski 28, 42, F.Bielabrovik 66, I.Kreń 73. Att: 30]
FC Liubań [D3]              2-5  FC KLIECK [D3]
  [I.Lahun 22, P.Palasko 80 - M.Minciuk 26, I.Vadapjan 31 pen, 
   V.Rudko 34, 63, A.Javorski 67. Att: 50]
FSC HRODZIEN.SKIDZIEĹ [D3]  1-0  Čajka Zeĺva [D3]           [aet]
  [M.Hančycki 119. Att: 100]
FSC AŠMIANY [D3]            1-0  Zmiena Vaŭkavysk [D3]
  [I.Suša 23. Att: 50]
BRESTŽYLBUD Brest [D3]      2-0  Niva Doŭbizna [D3]
  [J.Picyk 34, V.Dziemidovič 48. Att: 90]
[May 9]
BDU Minsk [D3]              3-0  Spartak Sluck [D3]
  [I.S.Kazloŭ 18, M.Kaziurenka 37, U.Davidoŭski 61. Missed PK: D.Šašalievič 11. Att: 25]
FC STARYJA DAROHI [D3]      5-3  FC Niasviž [D3]            [aet]
  [A.Bodas 90, R.Dudareŭ 90, D.Piatroŭski 108, 110, D.Karaĺko 115 - 
   D.Kryŭko 32, A.Burdziuk 58, U.Budrycoŭ 94 pen. Att: 120]
PradCentr Viciebsk [D3]     0-2  HAZAVIK Viciebsk [D3]
  [D.Bykaŭ 56, D.Šarabajka 90+3. Att: 50]
Enerhetyk-BDATU Minsk [D3]  0-2  PARTYZAN Salihorsk [D3]
  [A.Kupryjanovič 14, D.Kavalienia 90 pen. Missed PK: V.Ščerbačenia 68. Att: 50]
FC LUNINIEC [D3]            5-2  Nov.Prypiać Aĺšany [D3]
  [V.Vieliasiuk 1, M.Famin 12, 39, 87, S.Liavocki 60 - 
   R.Liamieza 5, 30. Missed PK: S.Junčyc (NP) 70. Att: 350]
NIVA Talačyn [D3]           3-1  AviaDor Orša [D3]          [aet]
  [A.Sliacki 26, 105, 116 - S.Burakoŭ 69. Missed PK: V.Danilkaŭ (Avi) 32. Att: 250]
ATLAS Kobryn [D3]           5-1  FC Pružany [D3]
  [A.Karaliuk 7, A.Valadźko 18, R.S.Samasiuk (Pru) 30 og, A.Jakubuk 59, 
   K.Vieremiajčuk 90 - D.Biacienia 20. Missed PK: S.Marčuk (Atl) 86. Att: 220]
PMC Pastavy [D3]            2-1  FC Hlybokaje [D3]
  [U.Kamisarčuk 18, 58 - M.Vitvicki 39. Missed PK: U.Kamisarčuk (PMC) 80. Att: 110]
FC ASTRAVIEC [D3]          11-0  Slonim City [D3]
  [A.Chadnievič 6, 9, 18, 35, 42, D.Kupnieŭski 12, 43, 50, 
   H.Čytanava 41, A.Bućko 66, J.Kaško 83. Att: 350]
Bielaja Ruś Dziatlava [D3]  1-1  FC MASTY [D3]              [pen 0-3]
  [J.Hryciuk 68 - U.Paŭliukievič 2. Att: 300]
FC Svislač [D3]             0-5  ŽKH Hrodna [D3]
  [A.Baziej 12, A.Horbač 25, A.Antanovič 45, 56, M.S.Salavjoŭ 58. Att: 500]
MAXLINE Rahačoŭ [D3]        6-0  MNPZ Mazyr [D3]
  [I.Fiedarenka 6, I.Tračynski 45, V.Lahucin 60, 78, K.Zapatylak 71, M.Bičankoŭ 88. Att: 2,100]
FC Ščučyn [D3]              1-2  CEMIENTNIK Krasnas. [D3]   [aet]
  [J.Markaviec 70 - A.Huzik 90+1, 99. Att: 100]
FC UZDA [D3]                4-2  Uradžajnaja Čysć [D3]
  [V.Bacianoŭski 4, V.Čačkoŭski 24, A.Sakovič 64, 
   U.Varaksa 69 pen - 5:18 13.05.2021D.Laziuk 82, M.Hieren 87. Att: 30]

Second Round [Total Att: 2,365; Average: 118]

[May 22]
Falko Čarkasy [D3]          2-7  FC MALADZIEČNA-2018 [D3]
  [J.Liaščinski 10, 52 - S.Košaĺ 18, R.Burak 41, A.Hryb 72, 
   D.Siarohin 75, 87, M.Miatlicki 83, 84. Att: 50]
ATLAS Kobryn [D3]           3-2  Krečat Biaroza [D3]
  [A.Karaliuk 14, A.Strajčuk 17, A.Huhniuk 30 - M.Miškovič 89, S.Voŭk 90+1. Att: 60]
PMC Pastavy [D3]            0-1  HAZAVIK Viciebsk [D3]
  [M.Liach 55. Att: 100]
FC Svietlahorsk [D3]        1-3  MAXLINE Rahačoŭ [D3]
  [M.Liebiadzienka 56 - I.Fiedarenka 16, I.Tračynski 24, 37. Att: 300]
FC ASIPOVIČY [D3]           2-1  FC Horki [D3]
  [A.Jemialjanaŭ 9, J.Muraška 86 - U.Chaŭstovič 15. Att: 170]
STANLES Pinsk [D3]          5-0  FC Luniniec [D3]
  [D.Malaščicki 20, 81, A.Kurhan 32, D.Chamicevič 74, 77. Att: 300]
FC LIEPIEĹ [D3]             3-1  Niva Talačyn [D3]           [aet]
  [A.Skakun 62, S.Vaškievič 104, I.Malinoŭski 108 - S.Maciušeŭski 23. Att: 105]
SMIautotr. Smaliavičy [D3]  1-3  FC SMALIAVIČY [D3]
  [A.Minko 9 - I.Piatrovič 30, P.Sadoŭski 65, A.Čakaldzin 88. Att: 100]
FC MALARYTA [D3]            4-2  BrestŽylBud Brest [D3]      [aet]
  [I.Hryščanka 21 pen, D.Dubroŭ 60, K.Kavaliuk 100, D.Prakapčuk 105+1 - 
   V.Dziemidovič 69, U.Ivanoŭ 71. Att: 50]
BUDAŬNIK Kapyĺ [D3]         2-1  BDU Minsk [D3]
  [P.Jafimčyk 14, A.Rapiejka 64 - D.Tropin 31. Att: 55]
FC Klieck [D3]              0-3  KRONAN Stoŭbcy [D3]
  [D.Siniaŭski 6, A.Milaš 14, A.Paliaščuk 21. Att: 200]
[May 23]
YSS Stolin [D3]             2-8  FC IVACEVIČY [D3]
  [F.Stachaviec 48, 63 - S.Minčuk 12, A.Bankaliuk 14, 
   I.Linnik 37, 71, 90+1, M.Tupalaŭ 69, 84, 89. Att: 200]
Haradok Lions [D3]          0-1  FC SIANNO [D3]              [aet]
  [A.Ladnoŭ 94. Missed PK: A.Sidzieĺnikaŭ (Sia) 24. Att: 55]
LIASHAS Homieĺ [D3]         4-1  Mantažnik Mazyr [D3]
  [I.Zacienka 23, M.Tarasiuk 58, 62, 90 - J.Kabiešeŭ (Lia) 75 og. 
   Missed PK: M.Pivavaraŭ (Man) 7. Att: 70]
FSC Ašmiany [D3]            1-2  FSC HRODZIEN.Skidzieĺ [D3]  [aet]
  [A.Momat 79 - U.Kuźmič 14, M.Ampliejeŭ 116. Missed PK: M.Ampliejeŭ (Hro) 9. Att: 60]
FC Masty [D3]               3-5  CEMIENTNIK Krasnas. [D3]    [aet]
  [J.Kiman 59, U.Paŭliukievič 105+1, 111 - A.Astašenkaŭ 58, 
   A.Huzik 96, 106, 116 pen, J.Vasilieŭski 118. Att: 150]
PARTYZAN Salihorsk [D3]     5-1  FC Staryja Darohi [D3]
  [J.Svirychin 24, A.Kupryjanovič 52, D.Šafranovič 71, M.Prataščyk 81, 
   M.Karatkievič 89 - A.Vadajevič 76 pen. Att: 90]
ŽKH Hrodna [D3]             0-2  FC ASTRAVIEC [D3]
  [K.Biaznosik 85, V.Chiĺmanovič (ŽKH) 90+4 og. Missed PK: M.Baravik (ŽKH) 23. Att: 150]
Spartak Škloŭ [D3]          1-2  FC KASCIUKOVIČY [D3]        [aet]
  [A.Losieŭ 90 - S.Varabjoŭ 87, D.Kulinič 116. Att: 70]
FC UZDA [D3]                5-1  DRBU-164 Krupki [D3]
  [A.Lukaševič 10, U.Varaksa 20, A.Čaliadzinski 24, I.Kučuk 41, A.Lapšyn 84 - V.Šumila 8. Att: 30]

Third Round [Total Att: 3,170; Average: 211]

[May 29]
FC MALARYTA [D3]           11-0  FC Kasciukovičy [D3]
  [Kiryl Kavaliuk 8, 20, Dzmitryj Fiedarcoŭ 23, 43, Dzmitriyj Dubroŭ 45, 
   Bekjan Serğalï 48, Maxim Natynčyk 54, Aliaxiej Tchahaliehaŭ 67, 
   Siarhiej Kavaliuk 84, 90+4, Dzmitryj Čyž 90. Att: 75]
Maxline Rahačoŭ [D3]        2-4  CHVALIA Pinsk [D2]                                  [aet]
  [Raman Burec 79, Dzianis Trapaška 108 - Dzmitryj Hradabojeŭ 41, 
   Mikhail Gubanov 95, 112, Aliaxiej Ciasliuk 99. Att: 350]
FC Sianno [D3]              1-6  LAKAMATYŬ Homieĺ [D2]
  [Andrej Davydzienka 43 pen - Dmitriy Lavrishchev 20 pen, 54, 63, 77, 
   Jaŭhien Azierski 75, 80. Att: 55]
Hazavik Viciebsk [D3]       1-8  NAFTAN Navapolack [D2]
  [Uladzislaŭ S. Marozaŭ 66 - Dzmitryj Tamiela 14 pen, 23, 50, 
   Aliaxandr Klieščanok 27, Aliaxandr Krotaŭ 45, Paviel Rasoĺka 47, 
   Aliaxiej Pliasunoŭ 90. Att: 100]
FC Astraviec [D3]           1-1  FC BARANAVIČY [D2]                              [pen 1-4]
  [Alichan Fazylaŭ 120+1 - Marcin Arciuch 120. Att: 200]
FC Ivacevičy [D3]           0-5  ARSENAL Dziaržynsk [D2]
  [Valieryj Siańko 25, Jury Laviec 30 pen, Arciom Kijko 62, 72, 
   Uladzislaŭ Kavalievič 70. Att: 120]
Atlas Kobryn [D3]           0-3  BELŠYNA Babrujsk [D2]
  [Dzmitryj Vaškievič 23, Ilya Vasilyev 42, Hierman Barkoŭski 48 pen. Att: 210]
STANLES Pinsk [D3]          3-2  FC Slonim-2017 [D2]
  [Paviel Maŭčun 26, 56, Maxim Baryčeŭski 38 - Aliaxiej Čarnadaraŭ 12, 
   Jaŭhien Liebiedzieŭ 16. Att: 300]
Kronan Stoŭbcy [D3]         1-4  DNIAPRO Mahilioŭ [D2]
  [Aliaxiej Aliaxiejenka 83 - Illia Baltruševič 36, Aliaxandr Miać (Kro) 40 og,
   Illia Sień 53, Uladzislaŭ Muchamiedaŭ 85. Att: 120]
[May 30]
Cemientnik Krasnas. [D3]    0-3  PARTYZAN Salihorsk [D3]
  [Dzianis Duboŭski 12, Maxim Prataščyk 61 pen, 
   A.Kachnovič (Cem) 83 og. Att: 100]
FC Asipovičy [D3]           1-2  FC MALADZIEČNA-2018 [D3]
  [Aliaxandr Vik. Komlieŭ 7 - Artur Saramacha 4, Siarhiej Tarčyla 77. Att: 400]
Budaŭnik Kapyĺ [D3]         0-4  FC ORŠA [D2]
  [Mikalaj Ziańko 37 pen, Uladzislaŭ Baračenia (Bud) 46 og, 
   Dzmitryj Lucik 55, Hlieb Žalieznikaŭ 75. Att: 70]
FC Liepieĺ [D3]             0-1  FC SMALIAVIČY [D3]
  [Andriy Stryzheus 24 pen. Att: 120]
FSC Hrodzien.Skidzieĺ [D3]  1-6  FC LIDA [D2]
  [Michail Černik 61 - Piotr Kazancaŭ 10, Uladzislaŭ Vieramiejčyk 28, 
   Daniyal Çerivxanov 41, Aliaxiej Dabravoĺski 81 pen, Uladzimir Karp 85,
   Aliaxandr Majbarada 89. Att: 150]
[Jun 16]
LiasHas Homieĺ [D3]         1-1  FC UZDA [D3]                                    [pen 2-4]
  [Maxim Žyhulič 41 - Uladzislaŭ Varaksa 90+2. Att: 800]
NFK KRUMKAČY Minsk [D2]     bye

Fourth Round [Total Att: 7,944; Average: 497]

[Jun 22]
NFK Krumkačy Minsk [D2]     1-1  NIOMAN Hrodna [D1]                              [pen 4-5]
  [Pilip Ivanoŭ 6 - Jahor Zubovič 90+5. Att: 789. +32°C]
FC Baranavičy [D2]          1-6  BATE Barysaŭ [D1]
  [Sciapan Makaraŭ 2 - Illia Vasilievič 51, 53, Cimafiej Šarkoŭski 56, 
   Zmicier Biassmiertny 68, Nuradin Idris 85, 88. 
   Att: 790. Played in Ivacevičy. +30°C]
FC Maladziečna-2018 [D3]    0-4  ENERHETYK-BDU Minsk [D1]
  [Vladislav Vasilyev 25, Daniil Mirošnikaŭ 69, Adama Diallo 79, 
   Andrej Rylač 89. Att: 450. +28°C, cloudy]
ARSENAL Dziaržynsk [D2]     2-1  FC Smarhoń [D1]
  [Arciom Kijko 56, Jury Laviec 73 - Lieanid Chankievič 54. 
   Att: 100. Played in Haradzieja. +29°C]
DNIAPRO Mahilioŭ [D2]       2-1  FC Minsk [D1]
  [Alieh Čmyrykaŭ 41, 83 - Jahor Bahamoĺski 85. Att: 1,320. +30°C]
Chvalia Pinsk [D2]          0-1  SLAVIJA Mazyr [D1]
  [Maxym Slyusar 13 pen. Att: 530. +32°C]
FC Orša [D2]                2-6  FC HOMIEĹ [D1]
  [Mikhail Zakharov 14, Aliaxandr Navumovič (Hom) 71 og - Paviel Cesliukievič 12,
   Paviel Paševič 55, Dzmitryj Homza 61, Lazar Sajčić 65, Raymond Adeola 87,
   Arciom Vaśkoŭ 90+4. Missed PK: Lazar Sajčić (Hom) 45+1/post. Att: 210. +28°C]
[Jun 23]
BelŠyna Babrujsk [D2]       1-3  RUCH Brest [D1]
  [Siarhiej R. Rusak 35 - Elis Bakaj 30, Paviel Savicki 41 pen, 
   Dzianis Hračycha 49. Att: 350. +34°C]
LAKAMATYŬ Homieĺ [D2]       3-3  Islač Minsk District [D1]                       [pen 4-2]
  [Dzianis Kazloŭski 44, 90+1, Uladzislaŭ Syčoŭ 64 pen - 
   Dmytro Yusov 6, 62, Yuriy Kozyrenko 82. Att: 200. +33°C]
FC Malaryta [D3]            1-2  FC SLUCK [D1]
  [Uladzislaŭ Brynčuk 84 - Dmitriy Sasin 42, Yuriy Klochkov 49. Att: 450. +31°C]
FC Lida [D2]                0-3  DYNAMA Minsk [D1]
  [Jean-Morel Poé 58, Dzmitryj Latychaŭ 64, 80. Att: 470. +31°C]
Partyzan Salihorsk [D3]     2-2  SPADAROŽNIK Rečyca [D1]                         [pen 1-3]
  [Vadzim Antaniuk 11, Michail Karatkievič 105 - 
   Maxim Saniec 59, 105+2. Att: 400. +29°C]
FC Smaliavičy [D3]          1-3  FC VICIEBSK [D1]
  [Paviel Sadoŭski 40 pen - Ivan Kaloškin 79, 
   Hlieb Rassadkin 88, 90+1. Att: 110. +33°C]
[Jul 10]
Naftan Navapolack [D2]      2-2  DYNAMA Brest [D1]                               [pen 4-5]
  [Paviel Rasoĺka 2, Dzmitryj Tamiela 28 - Mukhtar Sanusi 86, 
   Siarhiej Lyńko 90+2. Att: 800. +31°C]
Stanles Pinsk [D3]          0-2  TARPEDA-BELAZ Žodzina [D1]
  [Yuriy Habovda 18, Alan Aussi 31. Att: 225. +29°C]
[Jul 19]
FC Uzda [D3]                0-3  ŠACHCIOR Salihorsk [D1]
  [Jaŭhien Koziel 39, Dzmitryj Padstrelaŭ 44, Jahor Karpicki 90+1. 
   Missed PK: Aleksa Pejić (Šac) 82/wide. Att: 750]

Fifth Round [Total Att: 12,052; Average: 1,722]

[Aug 7]
Spadarožnik Rečyca [D1]     -/+  DNIAPRO Mahilioŭ [D2]
  [Spadarožnik withdrew]
FC Sluck [D1]               0-4  DYNAMA Minsk [D1]
  [Ivan Bachar 10 pen, Uladzislaŭ Klimovič 17, Raman Davyskiba 74, 77. 
   Att: 940. +17°C, rain, strong gusts]
Enerhetyk-BDU Minsk [D1]    0-4  NIOMAN Hrodna [D1]
  [Valiery Žukoŭski 5, Aliaxiej Liahčylin 35, Raman Hryboŭski 66, 
   Aliaxandr Džyhiera 85. Att: 50. Played in Barysaŭ. +17°C, cloudy]
FC VICIEBSK [D1]            0-0  Arsenal Dziaržynsk [D2]               [pen 5-4]
  [Att: 808. +20°C]
[Aug 8]
TARPEDA-BELAZ Žodzina [D1]  0-0  Lakamatyŭ Homieĺ [D2]                 [pen 5-4]
  [Missed PK: Dzmitryj Ancilieŭski (Tar) 24/held. Att: 850. +26°C]
DYNAMA Brest [D1]           2-0  Ruch Brest [D1]
  [Aliaxandr Šasciuk 8, Paviel Siadźko 51. Att: 5,631. +20°C]
Slavija Mazyr [D1]          1-2  BATE Barysaŭ [D1]
  [Hlieb Žerdzieŭ 51 - Mikalaj Sihnievič 4, 
   Jaŭhien Jablonski 90+4. Att: 2,120. +27°C]
[Aug 9]
Šachcior Salihorsk [D1]     1-2  FC HOMIEĹ [D1]                        [aet]
  [Dembo Darboe 20 - Vadzim Pabudziej 74, 
   Andrej Salaviej 107. Att: 1,653. +20°C, cloudy] 

Quarterfinals [Spring 2022]

BATE Barysaŭ [D1]   -  Tarpeda-BelAZ Žodzina [D1]
Dynama Minsk [D1]   -  FC Homieĺ [D1]
Nioman Hrodna [D1]  -  Dniapro Mahilioŭ [D2]
FC Viciebsk [D1]    -  Dynama Brest [D1]



2021.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Source: Football in Belarus and the World (www.football.by)

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 19 Aug 2021

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.