Belarus Cup 2005/06

NB: D2 = First League
    D3 = Second League
    Am = Amateur League (4th level)

First Round [Jun 15]

Khimik Hrodna [Am]         2-4 KHIMIK Svetlahorsk [D2]
  [Kotsin 32, Lutsevich 79 -
   Haurylovich 51, 58, 59, Alkhavik 67]
Tarpeda-SKA Minsk [D3]     0-0 LAKAMATYU Vitsebsk [D2]         [pen 0-3]
FK Pinsk-900 [D3]          1-3 FK BARANAVICHY [D2]
  [Lutsevich 62 - Shupilau 39 pen,
   Mitsevich 44 pen, Zhdanovich 54]
Pinema Pinsk [Am]          0-1 ZMENA Minsk [D2]
  [Rylinski 56]
FK HORKI [D3]              0-0 Hranit Mikashevichy [D2]        [pen 5-3]
Vertykal Kalinkavichy [D3] 0-2 KAMUNALNIK Slonim [D2]
  [Zyuleu 31, 60]
FK POLATSK [D3]            2-1 ZLiN Homel [D2]
  [Harakhouski 53, Stralkou 53 - Pakatashkin 90+3 pen]
DYSS Kirausk [Am]          2-1 Dnepr-DYSS-1 Rahachou [D2]
  [Iuchanka 69, Matveyau 82 - Tsikhamirau 88]
Palesse Kozyanki [D3]      0-3 VERAS Nyasvizh [D2]
  [Andreyanka 12, Hrynevich 70, Lyavitski 88]
Homel-SDYSAR-8 [D3]        2-3 FK BYAROZA [D2]
  [Sihai 59, Dzyamenkavets 90 pen - Nestsyarovich 4 pen, 32, 51]
FK Asipovichy [D3]         1-3 VEDRYCH-97 Rechytsa [D2]
  [Azyava 40 pen - Dzimitrou 24, 32, Malyauka 77]
Neman Masty [D3]           0-2 FK ORSHA [D2]
  [Khorbin 60, Aleshchanka 79]
Kamunalnik Zhlobin [D3]    0-3 FK LIDA [D2]
  [Zhukouski 57 pen, Tretsyak 77, 87]
FK Maladzechna-2000 [D3]   1-7 FK SMORHON [D2]
  [Mikheyeu 81 - Tsybul 15, 46, 62,
   Darakhovich 21, 23, Kiturka 82, Yarash 86]
Livadyya Dzyarzhynsk [D3]  0-2 TARPEDA-KADZINA Mahilyou [D2]
  [Milta 42, Syrakvashka 56]
SPARTAK Shklou [D3]        1-1 BelShyna Babruisk [D2]          [pen 4-3]
  [Prontsisheu 33 - Shukilovich 83]


Second Round

[Jul 23]
Spartak Shklou [D3]           0-1 BATE Barysau
  [Alyaksandr Vishnyakou 39]
Zmena Minsk [D2]              1-2 MTZ-RIPA Minsk
  [Ihar Makarau 90 - Gia Todua 1, Vyachaslau Hleb 84]
[Jul 24]
KHIMIK Svetlahorsk [D2]       2-0 Daryda Minski Rayon
  [Pavel Shalukhin 2, Pavel Yauseyanka 63]
Lakamatyu Vitsebsk [D2]       2-4 DYNAMA Minsk
  [Syarhei Kuzminich 21, Ruslan Vusau 61 - Ihar Kvyatkouski(L) 68 og,
   David Zoubek 73, Leanid Kovel 79, Ihar Razhkou 83]
FK Horki [D3]                 1-3 NEMAN Hrodna
  [Andrei Tsyarpila 77 pen - Dzmitry Parfyonau 33, 43, Andrei Lyasyuk 87 pen]
Kamunalnik Slonim [D2]        0-2 SHAKHTSYOR Salihorsk
  [Syarhei Nikifarenka 36, Viktar Barel 76]
DYSS Kirausk [Am]             0-4 LAKAMATYU Minsk
  [Mikalai Shvydakou 19, Simon-Pierre Atangana 61,
   Alyaksandr Mikhnavets 63, Yauhen Linyou 80]
VERAS Nyasvizh [D2]           1-0 Dnepr-TransMash Mahilyou
  [Andrei Batvinko 65]
FK Byaroza [D2]               1-3 ZVYAZDA-BDU Minsk
  [Viktar Tratsyuk 15 - Yury Prakopchyk 34,
   Uladzislau Pyatkevich 45+1, Yury Khamutouski 88]
Vedrych-97 Rechytsa [D2]      1-4 NAFTAN Navapolatsk
  [Alyaksei Navitski 83 - Ihor Chumachenko 4, 60,
   Valery Stripeikis 7, Alyaksei Dubina 75]
FK Orsha [D2]                 2-8 TARPEDA Zhodzina
  [Kiryl Dzyamenkavets 16, Yury Aleshchanka 26 -
   Ihar Trukhau 27, 82, Yauhen Zuyeu 44, 90+2, Vital Radzivonau 67, 87,
   Andrei Dzivakou 78 pen, Yuriy Kolomyts 84]
FK Lida [D2]                  1-2 FK HOMEL
  [Andrei Maslouski 33 - Raman Vasilyuk 83, 90+2]
FK Smorhon [D2]               0-1 SLAVIA Mazyr
  [Syarhei Trunin 51]
Tarpeda-Kadzina Mahilyou [D2] 0-1 DYNAMA Brest
  [Viktar Sokal 48]

Byes: FK Baranavichy [D2], FK Polatsk [D3].


Third Round [Sep 21]

FK BARANAVICHY [D2]     2-1 FK Polatsk [D3]
  [Alyaksandr Barysik 1, Ivan Pyatruchyk 38 -
   Raman Lazyarko 90+2]
KHIMIK Svetlahorsk [D2] 1-0 Veras Nyasvizh [D2]
  [Syarhei Sidarenka 14]
FK HOMEL                1-0 Tarpeda Zhodzina
  [Maksim Razumau 85]
ZVYAZDA-BDU Minsk       3-1 Neman Hrodna
  [Syarhei Sasnouski 22, Ihar Losik 40,
   Andrei L. Lyavonchyk 88 - Ihor Malysh 87]
DYNAMA Brest            2-0 Lakamatyu Minsk       [aet]
  [Andrei Sherakou 109, Dzmitry Mazaleuski 111]
Naftan Navapolatsk      0-4 DYNAMA Minsk
  [Alyaksandr Tsishkevich 16, Eduardo Moreira 45,
   Leanid Kovel 59, 64]
MTZ-RIPA Minsk          2-3 SHAKHTSYOR Salihorsk
  [Vyachaslau Hleb 25, 70 pen -
   Dzmitry Makar 19, 31, Syarhei Kavalchuk 68 pen]
BATE Barysau            2-2 Slavia Mazyr          [pen 12-11]
  [Alyaksandr Kabets 27, Alyaksei Baha 90+4 -
   Stanislau Karatkevich 35, Dumitru Ciumac 73]


Quarterfinals [Apr 1, 5]

FK HOMEL               5-1 0-0 Khimik Svetlahorsk [D2]
  [1. Valery Stripeikis 11, 53, Raman Vasilyuk 50, 57, 63 -
      Dzmitry Haurylovich 34. Att: 900. Played in Minsk]
  [2. Att: 3,500]
Dynama Minsk           0-1 0-1 SHAKHTSYOR Salihorsk
  [1. Artsyom Hancharyk 90. Att: 2,550]
  [2. Mikhail Martsinovich 19. Att: 5,000. Played in Lyuban]
Dynama Brest           0-0 0-1 BATE Barysau              [both legs in Minsk]
  [1. Att: 1,500]
  [2. Henadz Bliznyuk 21. Att: 2,000]
ZVYAZDA-BDU Minsk [D2] 4-1 2-0 FK Baranavichy [D2]       [both legs in Minsk]
  [1. Andrei Samoilenka 15, 64, Pavel Sidzko 67 pen,
      Syarhei Sasnouski 90 - Dzmitry Hitsaleu 69. Att: 800]
  [2. Andrei Samoilenka 13, Pavel Sidzko 38. Att: 500]


Semifinals [Apr 10, 14]

SHAKHTSYOR Salihorsk   0-0 1-1 FK Homel
  [1. Att: 4,700. Played in Lyuban]
  [2. Alyaksandr Klimenka 59 - Raman Vasilyuk 50.
      Missed PK: Alyaksandr Klimenka(S) 8. Att: 10,500]
 
BATE Barysau           3-1 4-0 Zvyazda-BDU Minsk [D2]
  [1. Ihar Stasevich 56, 90+2, Vital Radzivonau 58 -
      Syarhei Auramchykau 9. Att: 2,700]
  [2. Dzmitry Platonau 13, Alyaksandr Kabets 31,
      Alyaksandr Lebyadzeu 90, 90+2. Att: 800]


Final [May 27]

Shakhtsyor Salihorsk   1-3 BATE Barysau                  [aet]
  [Klimenka 65 - Molash 26, D.Platonau 115, Bliznyuk 117]
SHA: Ihar Lohvinau, Anatol Budayeu, Alyaksandr Yurevich, Vadzim Lasouski
     (Alyaksandr Novik 53), Pavel Plaskonny, Andrei Lyavonchyk, Mikhail Martsinovich,
     Syarhei Uladz. Kavalchuk, Alyaksandr Klimenka, Syarhei Nikifarenka
     (Alyaksandr Bychanok 46), Pavel Byahanski (Viktar Borel 94).
BAT: Barys Pankratau, Dzmitry Molash, Artsyom Radzkou, Alyaksei Baha, Alyaksei Khaletski,
     Dzmitry Likhtarovich, Alyaksandr Yarmakovich, Alyaksandr Kabets, Ihar Stasevich
     (Maksim Zhaunerchyk 60), Henadz Bliznyuk (Alyaksandr Lebyadzeu 118), Vital Radzivonau
     (Dzmitry Platonau 77).
Booked: Lyavonchyk 44, Plaskonny 112 -
        Baha 36, Khaletski 90+3, Molash 105+1, Lebyadzeu 119.
Sent off: Plaskonny 117.
Referee: Syarhei Shmolik (Minsk).
Minsk, Dinamo Stadium. Att: 5,200.
  






2005.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Source: Belorussian Football.

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 12 Jun 2009

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2005/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.