Congo-Kinshasa (DR Congo) 2013/14


Division Une (national championship)

Division Une 2013

Group Stage | Championship Playoff

Group Stage

Groupe A | Groupe B

Groupe A

Final Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)           14   9  4  1  31- 3  31  Championship Playoff
 2.CS Don Bosco (Lubumbashi)         14  10  1  3  30-10  31  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi) 14   9  2  3  22- 8  29
 4.FC MK Etanchéité (Kinshasa)       14   5  3  6  15-21  18
 5.AS Nika (Kisangani)               14   4  2  8  13-23  17
 6.AS Dauphins Noirs (Goma)          14   3  6  5  12-19  15
------------------------------------------------------------
 7.TC Elima (Matadi)                 14   2  5  7   8-27  11  Relegated
 8.CS Makiso (Kisangani)             14   1  3 10   3-23   6  Relegated

Round 1
[Oct 27]
TP Mazembe            6-0 TC Elima              
CS Makiso             1-1 AS Dauphins Noirs     
AS Nika               1-0 FC MK Etanchéité      
[Dec 18]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-1 CS Don Bosco          

Round 2
[Nov 3]
FC MK Etanchéité      4-1 AS Dauphins Noirs     
CS Don Bosco          0-4 TP Mazembe            
TC Elima              1-0 CS Makiso             
[Nov 4]
AS Nika               1-2 FC Saint-Eloi Lupopo  

Round 3
[Nov 9]
TC Elima              0-2 CS Don Bosco          
FC MK Etanchéité      0-0 CS Makiso             
[Nov 10]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-1 TP Mazembe            
AS Dauphins Noirs     1-3 AS Nika               

Round 4
[Nov 13]
TP Mazembe            5-0 CS Makiso             
[Nov 16]
AS Nika               2-0 TC Elima              
FC MK Etanchéité      2-1 CS Don Bosco          
[Nov 17]
AS Dauphins Noirs     0-1 FC Saint-Eloi Lupopo  

Round 5
[Nov 20]
CS Don Bosco          4-0 CS Makiso             
[Nov 24]
FC Saint-Eloi Lupopo  1-0 FC MK Etanchéité      
[Nov 26]
TC Elima              1-1 AS Dauphins Noirs     
[Dec 15]
TP Mazembe            1-0 AS Nika              

Round 6
[Dec 1]
CS Makiso             0-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
TC Elima              0-0 FC MK Etanchéité      
[Dec 5]
AS Dauphins Noirs     0-0 TP Mazembe            
[Dec 13]
CS Don Bosco          1-0 AS Nika              

Round 7
[Dec 8]
CS Makiso             0-0 AS Nika              
AS Dauphins Noirs     1-1 CS Don Bosco          
FC MK Etanchéité      0-4 TP Mazembe            
[Dec 10]
FC Saint-Eloi Lupopo  1-1 TC Elima              

Halfway Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)            7   6  1  0  21- 0  19
 2.CS Don Bosco (Lubumbashi)          7   4  1  2  10- 7  13
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi)  7   4  1  2   6- 4  13
 4.AS Nika (Kisangani)                7   3  1  3   7- 5  10
 5.FC MK Etanchéité (Kinshasa)        7   2  2  3   6- 8   8
 6.TC Elima (Matadi)                  7   1  3  3   3-12   6
------------------------------------------------------------
 7.AS Dauphins Noirs (Goma)           7   0  4  3   5-11   4
 8.CS Makiso (Kisangani)              7   0  3  4   1-12   3

Round 8
[Feb 2]
CS Don Bosco          0-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Feb 5]
TC Elima              0-0 TP Mazembe            
AS Dauphins Noirs     1-0 CS Makiso             
[Mar 15]
FC MK Etanchéité      4-1 AS Nika              

Round 9
[Feb 18]
CS Makiso             0-1 TC Elima              
[Mar 8]
FC Saint-Eloi Lupopo  5-0 AS Nika              
[Apr 5]
TP Mazembe            2-3 CS Don Bosco          
[Apr 7]
AS Dauphins Noirs     awd FC MK Etanchéité      [awarded 3-0; MK Etanchéité dns]

NB: after their no show against Dauphins Noirs, MK Etanchéité was suspended on Apr 10
    for their remaining two matches (away to Mazembe on Apr 12 and to Don Bosco on
    Apr 15) and had both awarded 0-3 losses against them

Round 10
[Feb 22]
CS Don Bosco          6-0 TC Elima              
AS Nika               awd AS Dauphins Noirs     [awarded 0-3; originally 1-0, 
[Feb 23]                                         Nika fielded suspended player]
TP Mazembe            2-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Feb 24]
CS Makiso             0-1 FC MK Etanchéité      

Round 11
[Feb 15]
CS Makiso             0-3 TP Mazembe            
[Mar 1]
TC Elima              1-4 AS Nika              
[Mar 13]
FC Saint-Eloi Lupopo  4-0 AS Dauphins Noirs     
[Apr 15]
CS Don Bosco          awd FC MK Etanchéité      [awarded 3-0, MK Etanchéité suspended]

Round 12
[Feb 19]
AS Nika               0-0 TP Mazembe            
[Mar 15]
CS Makiso             0-1 CS Don Bosco          
[Mar 19]
FC MK Etanchéité      1-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Apr 13]
AS Dauphins Noirs     0-0 TC Elima              

Round 13
[Mar 16]
TP Mazembe            0-0 AS Dauphins Noirs     
[Mar 18]
AS Nika               abd CS Don Bosco          [abandoned at 0-1 in 20' due to
[Mar 25]                                         crowd trouble; awarded 0-3]
FC MK Etanchéité      3-2 TC Elima              
[Apr 5]
FC Saint-Eloi Lupopo  awd CS Makiso             [awarded 3-0, Makiso dns]

NB: after their no show against Lupopo on Apr 5, Makiso will be suspended for their
    first two matches next season (in Ligue 2) and have them awarded 0-3 against them

Round 14
[Mar 22] 
TC Elima              1-2 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Mar 23]
CS Don Bosco          4-0 AS Dauphins Noirs     
[Apr 2?]
AS Nika               1-2 CS Makiso             
[Apr 12]
TP Mazembe            awd FC MK Etanchéité      [awarded 3-0, MK Etanchéité suspended]

Final Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)           14   9  4  1  31- 3  31  Championship Playoff
 2.CS Don Bosco (Lubumbashi)         14  10  1  3  30-10  31  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi) 14   9  2  3  22- 8  29
 4.FC MK Etanchéité (Kinshasa)       14   5  3  6  15-21  18
 5.AS Nika (Kisangani)               14   4  2  8  13-23  17
 6.AS Dauphins Noirs (Goma)          14   3  6  5  12-19  15
------------------------------------------------------------
 7.TC Elima (Matadi)                 14   2  5  7   8-27  11  Relegated
 8.CS Makiso (Kisangani)             14   1  3 10   3-23   6  Relegated

Groupe B

Table:

 1.AS Vita Club (Kinshasa)           14  12  1  1  26- 6  37  Championship Playoff
 2.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)     14   9  2  3  17- 9  29  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lubumbashi Sport (Lubumbashi)     14   6  5  3  20-13  23
 4.DC Motema Pembe (Kinshasa)        13   6  1  6  16-17  19
 5.Shark XI FC (Kinshasa)            14   5  3  6  13-12  18
 6.OC Muungano (Bukavu)              14   3  3  8   9-18  12
------------------------------------------------------------
 7.Rojolu SC (Kinshasa)              13   3  1  9   7-16  10
 8.US Tshinkunku (Kananga)           14   1  4  9  11-28   7  Relegated

Round 1 [Oct 27]
DC Motema Pembe       1-0 Rojolu SC             
OC Muungano           0-0 Shark XI FC           
SM Sanga Balende      1-1 Lubumbashi Sport      
US Tshinkunku         1-3 AS Vita Club          

Round 2
[Nov 2]
DC Motema Pembe       2-1 Lubumbashi Sport      
[Nov 3]
OC Muungano           0-1 SM Sanga Balende      
US Tshinkunku         1-1 Rojolu SC             
AS Vita Club          1-0 Shark XI FC           

Round 3
[Nov 9]
Shark XI FC           1-0 Rojolu SC             
Lubumbashi Sport      2-1 OC Muungano           
[Nov 10]
SM Sanga Balende      2-0 US Tshinkunku         [also reported 1-0]
DC Motema Pembe       0-2 AS Vita Club          

Round 4
[Nov 16]
Rojolu SC             0-2 Lubumbashi Sport      
[Nov 17]
Shark XI FC           6-1 US Tshinkunku         
DC Motema Pembe       awd SM Sanga Balende      [awarded 0-3; abandoned at 0-0 in
OC Muungano           0-1 AS Vita Club           85' due to missiles being thrown]

Round 5
[Nov 23]
AS Vita Club          2-0 Lubumbashi Sport      
[Nov 24]
Rojolu SC             0-1 SM Sanga Balende      
US Tshinkunku         1-1 OC Muungano           [also reported 1-0]
Shark XI FC           0-1 DC Motema Pembe       

Round 6
[Nov 29]
AS Vita Club          2-1 Rojolu SC             
[Dec 1]
DC Motema Pembe       6-1 OC Muungano           
SM Sanga Balende      1-2 Shark XI FC           
Lubumbashi Sport      3-1 US Tshinkunku         

Round 7
[Dec 8]
OC Muungano           1-0 Rojolu SC             
Lubumbashi Sport      3-0 Shark XI FC           
[Dec 11]
SM Sanga Balende      1-0 AS Vita Club          
US Tshinkunku         2-1 DC Motema Pembe       

Halfway Table:

 1.AS Vita Club (Kinshasa)            7   6  0  1  11- 3  18
 2.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)      7   5  1  1  10- 3  16
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lubumbashi Sport (Lubumbashi)      7   4  1  2  12- 7  13
 4.DC Motema Pembe (Kinshasa)         7   4  0  3  11- 9  12
 5.Shark XI FC (Kinshasa)             7   3  1  3   9- 7  10
 6.OC Muungano (Bukavu)               7   1  2  4   4-11   5
------------------------------------------------------------
 7.US Tshinkunku (Kananga)            7   1  2  4   7-17   5
 8.Rojolu SC (Kinshasa)               7   0  1  6   2- 9   1

Round 8
[Feb 5]
Lubumbashi Sport      1-1 SM Sanga Balende      
[Mar 3]
Shark XI FC           1-0 OC Muungano           
[Apr 5]
AS Vita Club          3-1 US Tshinkunku         
[Apr 18]
DC Motema Pembe        -  Rojolu SC             

Round 9
[Feb 9]
Lubumbashi Sport      1-0 DC Motema Pembe       
[Feb 11]
SM Sanga Balende      2-1 OC Muungano           
[Feb 12]
Rojolu SC             1-0 US Tshinkunku         
[Mar 12]
Shark XI FC           0-1 AS Vita Club          

Round 10
[Feb 16]
US Tshinkunku         0-1 SM Sanga Balende      
OC Muungano           2-1 Lubumbashi Sport      
[Feb 19]
Rojolu SC             1-0 Shark XI FC           
[Feb 23]
AS Vita Club          awd DC Motema Pembe       [awarded 3-0; abandoned at 1-0 due 
                                                 to crowd trouble]
Round 11
[Feb 23]
US Tshinkunku         0-0 Shark XI FC           
[Feb 26]
AS Vita Club          2-0 OC Muungano           
[Mar 2]
SM Sanga Balende      1-0 DC Motema Pembe       
Lubumbashi Sport      3-1 Rojolu SC             

Round 12
[Mar 8]
SM Sanga Balende      1-0 Rojolu SC             
[Mar 30]
OC Muungano           2-0 US Tshinkunku         
[Apr 13]
Lubumbashi Sport      1-1 AS Vita Club          
[Apr 15]
DC Motema Pembe       1-0 Shark XI FC           

Round 13
[Mar 16]
Shark XI FC           2-1 SM Sanga Balende      
US Tshinkunku         0-0 Lubumbashi Sport      
Rojolu SC             1-3 AS Vita Club          
[Mar 22]
OC Muungano           0-0 DC Motema Pembe       

Round 14
[Mar 27]
DC Motema Pembe       4-3 US Tshinkunku         
[Apr 2]
Shark XI FC           1-1 Lubumbashi Sport      
[Apr 10]
Rojolu SC             1-0 OC Muungano           
[Apr 16]
AS Vita Club          2-0 SM Sanga Balende      

Table:

 1.AS Vita Club (Kinshasa)           14  12  1  1  26- 6  37  Championship Playoff
 2.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)     14   9  2  3  17- 9  29  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lubumbashi Sport (Lubumbashi)     14   6  5  3  20-13  23
 4.DC Motema Pembe (Kinshasa)        13   6  1  6  16-17  19
 5.Shark XI FC (Kinshasa)            14   5  3  6  13-12  18
 6.OC Muungano (Bukavu)              14   3  3  8   9-18  12
------------------------------------------------------------
 7.Rojolu SC (Kinshasa)              13   3  1  9   7-16  10
 8.US Tshinkunku (Kananga)           14   1  4  9  11-28   7  Relegated


Championship Playoff



2013

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Apr 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.