Zambia (Women) 2020/21


FAZ Women Super Division 2021
Barbra Banda Foundation Annual Women's Challenge Cup 2021
FAZ Women's Provincial Leagues

FAZ Women Super Division 2021

NB: first ever edition

Start: Mar 20; season to end Oct 30

14 participating teams:
Bauleni United Sports Academy (BUSA)    [Lusaka]
Green Buffaloes Women                   [Lusaka]
Indeni Roses                            [Copperbelt]
Lusaka Dynamos Women                    [Lusaka]
Mufulira Wanderers Women                [Copperbelt]
National Assembly of Zambia FC          [Lusaka]
Nkana Queens                            [Copperbelt] 
Nkwazi Queens                           [Lusaka]
Police Doves Queens                     [North-Western]
Queens Academy                          [Central]
Red Arrows Women                        [Lusaka]
YASA Queens                             [Lusaka]
Zesco Ndola Girls                       [Copperbelt]  
ZISD Queens FC                          [Lusaka]   
NB: ZISD = Zambian Institute for Sustainable Development

Table:

 1.Zesco Ndola Girls            18  13  3  2  34-10  42
 2.Lusaka Dynamos               18  11  4  3  35-15  37
 3.Indeni Roses                 17   9  6  2  36-14  33
 4.Yasa Queens                  19   7  8  4  27-20  29
 5.Red Arrows                   14   8  4  2  53-11  28
 6.Green Buffaloes              11   9  1  1  27- 4  28
 7.Bauleni United SA            16   7  4  5  25-23  25
 8.Queens Academy               18   7  2  9  21-26  23
 9.National Assembly            18   3  9  6  11-14  18
10.Nkwazi Queens                16   5  3  8  14-23  18
11.Mufulira Wanderers           17   3  4 10  18-46  13
12.Police Dove Queens           16   2  4 10  13-37  10
13.ZISD Queens                  17   2  3 12  14-54   9
14.Nkana Queens                 15   0  3 12   6-37   3

Round 1
[Mar 20]
BUSA                          0-3 Indeni Roses
Zesco Ndola Girls             0-2 Green Buffaloes
Queens Academy                0-4 Red Arrows
Mufulira Wanderers            2-1 Nkana Queens
Nkwazi Queens                 0-2 Lusaka Dynamos
National Assembly             1-1 ZISD Queens
[Mar 21]
Police Doves Queens           1-3 Yasa Queens

Round 2
[Mar 27]
Green Buffaloes               5-0 Mufulira Wanderers
Lusaka Dynamos                3-0 Queens Academy
Red Arrows                    1-1 BUSA
Nkana Queens                  0-0 National Assembly             
Indeni Roses                  4-0 Police Doves Queens
[Mar 28]
Yasa Queens                   0-0 Zesco Ndola Girls
ZISD Queens                   0-5 Nkwazi Queens                 

Round 3
[Apr 3]
BUSA                          0-0 Lusaka Dynamos
National Assembly             0-4 Green Buffaloes               
Queens Academy                3-1 ZISD Queens
Mufulira Wanderers            1-1 Yasa Queens                   
[Apr 4]
Nkwazi Queens                 2-0 Nkana Queens
Police Doves                  1-6 Zesco Ndola Girls
Indeni Roses                  1-1 Red Arrows

Round 4
[Apr 10]
Lusaka Dynamos                1-0 Indeni Roses
ZISD Queens                   1-2 BUSA                          
Nkana Queens                  0-2 Queens Academy
[Apr 11]
Yasa Queens                   0-0 National Assembly
Zesco Ndola Girls             2-0 Mufulira Wanderers
[Apr 28]
Red Arrows                    8-0 Police Doves
[May 5]
Green Buffaloes               3-0 Nkwazi Queens

Round 5
[Apr 17]
Police Doves                  3-2 Mufulira Wanderers
National Assembley            0-0 Zesco Ndola Girls
Nkwazi Queens                 0-0 Yasa Queens
Queens Academy                1-1 Green Buffaloes Women
Indeni Roses                  3-0 ZISD Queens
[Aug 25]
Red Arrows                    1-1 Lusaka Dynamos
[Sep 8]
BUSA                          4-2 Nkana Queens                  [replay]

Round 6
[Apr 21]
Green Buffaloes               2-0 BUSA
Nkana Queens                  1-1 Indeni Roses
Mufulira Wanderers            0-2 National Assembly
Zesco Ndola Girls             3-0 Nkwazi Queens
Yasa Queens                   4-3 Queens Academy
ZISD Women                   0-13 Red Arrows
[May 5]
Lusaka Dynamos                1-1 Police Doves  

Round 7
[Apr 24]
Police Doves                  0-0 National Assembly
[Apr 28]
Lusaka Dynamos                5-1 ZISD Queens
[May 29]
BUSA Queens                   4-1 Yasa Queens
[Jun 5]
Queens Academy                1-2 Zesco Ndola Girls   
[Aug 21]
Indeni Roses                   -  Green Buffaloes
Red Arrows                     -  Nkana Queens
Nkwazi Queens                  -  Mufulira Wanderers

Round 8
[May 1]
Nkana Queens                  0-0 Lusaka Dynamos                
Mufulira Wanderers            0-2 Queens Academy                
Green Buffaloes               0-2 Red Arrows                    
Zesco Ndola Girls             3-1 BUSA                          
National Assembly             0-0 Nkwazi Queens                 
[May 2]
ZISD Queens                   3-2 Police Doves                  
Yasa Queens                   1-1 Indeni Roses                  
 
Round 9
[May 8]
Indeni Roses                  1-1 Zesco Ndola Girls             
Queens Academy                0-1 National Assembly             
Police Doves                  0-1 Nkwazi Queens                 
[May 9]
ZISD Queens                   1-0 Nkana Queens                  
[Aug 14]
Lusaka Dynamos                0-2 Green Buffaloes               
[Aug 18]
Red Arrows                    4-4 Yasa Queens                   
[Aug 25]
BUSA                          5-1 Mufulira Wanderers            

NB: Nkana Queens FC were provisionally suspended from the league after
    violent incidents in their match on May 9 againsz ZISD Queens

Round 10
[May 15]
Mufulira Wanderers            3-5 Indeni Roses                  
National Assembly             1-2 BUSA                          
[May 16]
Nkwazi Queens                 0-2 Queens Academy                
Yasa Queens                   4-1 Lusaka Dynamos                
[Aug 18]
Zesco Ndola Girls             1-0 Red Arrows                    
Green Buffaloes               4-1 ZISD Queens                   
[tba]
Nkana Queens                   -  Police Doves                  

Round 11
[May 19]
Lusaka Dynamos                1-2 Zesco Ndola Girls             
Police Doves                  2-1 Queens Academy                
BUSA                          4-2 Nkwazi Queens                 
Indeni Roses                  0-0 National Assembly             
ZISD Queens                   0-3 Yasa Queens                   
Nkana Queens                  awd Green Buffaloes               [awarded 0-3, Nkana forfeited]
[Aug 28]
Red Arrows                   10-0 Mufulira Wanderers            
 
Round 12
[May 22]
Queens Academy                0-0 BUSA                          
Zesco Ndola Girls             4-1 ZISD Queens                   
Nkwazi Queens                 0-2 Indeni Roses                  
[May 23]
Mufulira Wanderers            1-5 Lusaka Dynamos                
Yasa Queens                   awd Nkana Queens                  [awarded 3-0, Nkana forfeited] 
[Sep 1]
National Assembly             1-2 Red Arrows                    
[tba]
Green Buffaloes                -  Police Doves                  

Round 13
[May 29]
Nkana Queens                  awd Zesco Ndola Girls             [awarded 0-3, Nkana forfeited] 
Indeni Roses                  1-0 Queens Academy
[May 30]
Lusaka Dynamos                2-1 National Assembly
[Jun 2]
ZISD Queens                   2-2 Mufulira Wanderers
[Sep 4]
Red Arrows                    5-1 Nkwazi Queens
[Sep 11]
Green Buffaloes               1-0 Yasa Queens
[tba]
BUSA Queens                    -  Police Dove Queens
 
Round 14
[Jun 5]
Lusaka Dynamos                2-1 Nkwazi Queens
Indeni Roses                  2-1 BUSA Queens
[Jun 6]
Yasa Queens                   1-0 Police Dove Queens
ZISD Queens                   1-1 National Assembly
Nkana Queens                  awd Mufulira Wanderers            [awarded 0-3, Nkana forfeited] 
[Sep 8]
Red Arrows                    2-0 Queens Academy
[tba]
Green Buffaloes                -  Zesco Ndola Girls

Round 15
[Jun 12]
Queens Academy                0-4 Lusaka Dynamos                
Nkwazi Queens                 1-0 ZISD Queens                   
National Assembly             awd Nkana Queens                  [awarded 3-0, Nkana forfeited] 
[Jun 13]
Zesco Ndola Girls             2-0 Yasa Queens                   
Police Dove Queens            1-1 Indeni Roses                  
[Sep 11]
BUSA Queens                   1-0 Red Arrows                    
[tba]
Mufulira Wanderers             -  Green Buffaloes               

Round 16
[Jun 16?]
Lusaka Dynamos                4-0 BUSA Queens                   
Yasa Queens                   1-1 Mufulira Wanderers            
Zesco Ndola Girls             3-1 Police Dove Queens            
[Jun 23]
ZISD Queens                   1-2 Queens Academy                
 
Round 17
[Jun 19]
Mufulira Wanderers            0-1 Zesco Ndola Girls             
Indeni Roses                  1-2 Lusaka Dynamos                
National Assembly             0-1 Yasa Queens                   
Queens Academy                awd Nkana Queens                  [awarded 3-0, Nkana forfeited] 
[tba]
BUSA Queens                    -  ZISD Queens                   
Police Dove Queens             -  Red Arrows                    
Nkwazi Queens                  -  Green Buffaloes               

Round 18
[Jun 26]
Zesco Ndola Girls             1-0 National Assembly             
[Jun 27]
Yasa Queens                   0-0 Nkwazi Queens                 
ZISD Queens                   0-3 Indeni Roses                  
Mufulira Wanderers            2-1 Police Dove Queens            
[tba]
Lusaka Dynamos                 -  Red Arrows                    
Green Buffaloes                -  Queens Academy                
Nkana Queens                  n/p BUSA Queens                   

Round 19
[Jul 3]
National Assembly             0-0 Mufulira Wanderers            
Police Dove Queens            0-1 Lusaka Dynamos                
Nkwazi Queens                 1-0 Zesco Ndola Girls             
Queens Academy                1-0 Yasa Queens                   
[Jul 4]
Indeni Roses                  7-2 Nkana Queens                  
[tba]
Red Arrows                     -  ZISD Queens                   
BUSA Queens                    -  Green Buffaloes               

Round 26
[Jun 9]
BUSA Queens                   0-0 Police Dove Queens

NB: league suspended as of Jul 6 until at least Aug 14

Table:

 1.Zesco Ndola Girls            18  13  3  2  34-10  42
 2.Lusaka Dynamos               18  11  4  3  35-15  37
 3.Indeni Roses                 17   9  6  2  36-14  33
 4.Yasa Queens                  19   7  8  4  27-20  29
 5.Red Arrows                   14   8  4  2  53-11  28
 6.Green Buffaloes              11   9  1  1  27- 4  28
 7.Bauleni United SA            16   7  4  5  25-23  25
 8.Queens Academy               18   7  2  9  21-26  23
 9.National Assembly            18   3  9  6  11-14  18
10.Nkwazi Queens                16   5  3  8  14-23  18
11.Mufulira Wanderers           17   3  4 10  18-46  13
12.Police Dove Queens           16   2  4 10  13-37  10
13.ZISD Queens                  17   2  3 12  14-54   9
14.Nkana Queens                 15   0  3 12   6-37   3

Barbra Banda Foundation Annual Women's Challenge Cup 2021

NB: first ever edition

Group Stage

[Feb 4] 
Nkwazi Queens                 3-1 Pataaki Girls
Luyando Foundation            0-1 All Stars     
BUSA Queens                   0-1 Lusaka Dynamos
[Feb 5]
Nkwazi Queens                 0-1 Luyando Foundation
Pataaki Girls                 2-2 All Stars
Yasa Queens                   2-2 Lusaka Dynamos
[Feb 6] 
Luyando Foundation            2-1 Pataaki Girls
Green Buffaloes               4-1 Lusaka Dynamos
BUSA Queens                   2-0 Yasa Queens
[Feb 7]
Nkwazi Queens                 1-0 All Stars
Yasa Queens                   awd Green Buffaloes               [awarded 0-3, Yasa forfeited]
BUSA Queens                   2-0 Green Buffaloes   
 
Final Tables:
 
Group A
 1.Nkwazi Queens                    3   2  0  1   4- 2   6  Semifinals
 2.Luyando Foundation               3   2  0  1   3- 2   6  Semifinals
 3.All Stars                        3   1  1  1   3- 3   4
 4.Pataaki Girls                    3   0  1  2   4- 7   1
 
Group B
 1.Green Buffaloes                  3   2  0  1   7- 3   6  Semifinals
 2.BUSA Queens                      3   2  0  1   4- 1   6  Semifinals
 3.Lusaka Dynamos                   3   1  1  1   4- 6   4
 4.Yasa Queens                      3   0  1  2   2- 7   1 
 
Semifinals [Feb 11]
Green Buffaloes               3-0 Luyando Foundation
BUSA Queens                   1-0 Nkwazi Queens
 
Third Place Match [Feb 12]
Nkwazi Queens                 0-0 Luyando Foundation Girls      [5-4 pen] 
 
Final [Feb 13]
Green Buffaloes               3-1 Bauleni United Sports Academy

FAZ Women's Provincial Leagues

Provincial Stage | Inter-provincial Women Playoffs

Provincial Stage

Central Province League | Copperbelt League | Eastern Province League | Luapula Province League | Lusaka Province League | 
Muchinga Province League | Northern Province League | North-West Province League | Southern Province League | Western Province League

Central Province Women's League 2020/21

Zone 1

Pre-season Tournament [Sep ?]
Sables                        3-0 Driven Queens
Prisons Leopards              0-0 Sables
Sables                        2-1 Makululu Girls
Makululu Girls                1-2 Prisons Leopards
Pisons Leopards               1-0 Driven Queens
Makululu Girls                2-0 Driven Queens    

Final Table:

 1.Sables Nua Girls                 3   2  1  0   5- 1   7
 2.Prisons Leopards                 3   2  1  0   3- 1   7  [formerly Correctional Queens]
 3.Makululu Girls                   3   1  0  2   4- 4   3
 4.Driven Queens                    3   0  0  3   0- 6   0   

Central Province League - Zone A 
 
Start: Feb 21
 
Round 1
[Feb 21]
Bwacha Pirates                1-8 Chesiz Queens       
Young Riders                  3-0 Chindwin Academy Queens
[Feb 22]
Katondo Queens                0-5 Prison Leopards
Driven Queens                 0-0 Sable Nue Girls
Ngalande Queens               3-0 Makululu Girls
Kabwe Celtic Queens           bye
 
Round 2 [Feb 28]
Chindwin Academy Queens       0-5 Bwacha Pirates
Chesiz Queens                 7-0 Driven Queens
Kabwe Celtic Queens          11-0 Young Riders
Sable Nue Girls               1-1 Katondo Queens
Prison Leopards               5-0 Ngalande Queens
Makululu Girls                bye     
 
Round 4 [Mar 17]
Prison Leopards             11-1 Unstoppable Girls
 
Round 5 [Mar 20]
Chindwin Academy Queens       0-9 Prison Leopards
Bwacha Pirates                0-0 Katondo Queens 
Kabwe Celtic Queens           7-0 Makululu Girls
Ngulande Queens               0-1 Driven Queens
Unstoppable Girls            0-12 Chesiz Queens
Young Raiders Girls           0-4 Sable Nue Girls

Round 3?
[Mar ?]
Unstoppable Girls            0-12 Kabwe Celtic Queens
 
Round 6 [Mar 27?]
Chesiz Queens                11-0 Young Raiders
Prison Leopards               1-0 Kabwe Celtic Queens
Makululu Girls                1-4 Bwacha Pirates
Katondo Queens                2-0 Ngalande Queens  
Driven Queens                 3-1 Unstoppable Girls
Sable Nue Girls               1-0 Chindwin Academy Queens  
 
Round ? [Mar ?]
Makululu Girls                3-0 Unstoppable Girls
 
Round 7 [Mar 3]
Bwacha Pirates                1-0 Ngalande Queens
Makululu Girls                0-6 Prison Leopards
Unstoppable Stars             1-1 Katondo Queens
Kabwe Celtic Queens           2-2 Sable Nue Girls
Young Raiders                 3-2 Driven Queens
Chindwin Academy              1-3 Chesiz Queens

Round 8 [Apr 11]
Sable Nue Girls                -  Makululu Girls
Driven Queens                 1-0 Chindwin Academy Queens
Chesiz Queens                 3-0 Kabwe Celtic Queens
Katondo Queens                3-1 Young Raiders Girls
Prison Leopards               4-0 Bwacha Pirates
Ngalande Queens               1-1 Unstoppable Stars  
 
Round 9 [Apr 17]
Prison Leopards               0-1 Sable Nue Girls
Kabwe Celtic Queens           4-0 Driven Queens
Makululu Girls                0-2 Chesiz Queens
Young Raiders                 2-3 Ngalande Queens    
Chindwin Academy Queens       1-1 Katondo Queens
Unstoppable Queens            1-2 Bwacha Pirates
 
Round 10 [Apr 24]
Sable Nue Girls               3-0 Bwacha Pirates
Chesiz Queens                 2-4 Prison Leopards
Ngalande Queens               3-0 Chindwin Academy Queens
Driven Queens                 0-2 Makulukulu Girls
Katondo Queens                0-4 Kabwe Celtic Queens
Unstoppable Queens            3-0 Young Raiders  
 
Round 11 [May 1]
Bwacha Pirates Girls          0-2 Young Raiders Girls  
Sable Nue Girls               0-3 Chesiz Queens
Chindwin Academy Queens       2-0 Unstoppable Stars 
Prison Leopards Queens       11-0 Driven Queens
Kabwe Celtic Queens           7-0 Ngalande Queens
Makululu Girls                1-0 Katondo Queens

Round 12 [May 8]
Chesiz Queens                 1-0 Bwacha Pirates Girls
Chindwin Academy Queens       2-0 Young Raiders Girls
Sable Nue Girls               1-0 Driven Queens
Kabwe Celtic Queens           7-1 Unstoppable Girls   
Prison Leopard Queens         7-0 Katondo Queens
Makululu Girls                3-0 Ngalande Queens

Round 13 [May 15]
Bwacha Pirates                2-0 Chindwin Academy Queens
Driven Queens                 1-1 Chesiz Queens
Young Raiders Girls           0-4 Kabwe Celtic Queens
Katondo Queens                0-2 Sable Nue Girls
Unstoppable Girls             0-2 Makululu Girls
Ngalande Queens               0-6 Prison Leopard Queens

Round 14 [May 22]
Driven Queens                 0-1 Bwacha Pirates
Kabwe Celtic Queens           1-0 Chindwin Academy Queens
Chesiz Queens                 4-1 Katondo Queens
Makululu Girls                2-1 Young Raiders Girls
Sable Nue Girls               2-0 Ngalande Queens
Prison Leopard Queens         7-0 Unstoppable Girls 

Round 15 [May 29]
Bwacha Pirates Girls          1-2 Kabwe Celtic Queens
Katondo Queens                2-0 Driven Queens
Chindwin Academy Queens       1-0 Makululu Girls    
Ngalande Queens               0-7 Chesiz Queens
Young Raiders Girls          0-11 Prison Leopard Queens 
Unstoppable Girls             0-2 Sable Nue Girls
 
Round 16 [Jun 5]
Katondo Queens                0-1 Bwacha Pirates Girls
Prison Leopards Queens        9-0 Chindwin Academy Queens
Makululu Girls                0-1 Kabwe Celtic Queens
Driven Queens                 1-0 Ngalande Queens
Chesiz Queens                 8-1 Unstoppable Girls
Sable Nue Girls               6-0 Young Raiders Girls 

Round 17 [Jun 12]
Bwacha Pirates Girls          1-0 Makululu Girls
Ngalande Queens               1-1 Katondo Queens
Kabwe Celtic Queens           2-3 Prison Leopard Queens
Unstoppable Girls             3-4 Driven Queens
Chindwin Academy Queens       0-4 Sable Nue Girls
Young Raiders Girls           0-3 Chesiz Queens

Table: 

 1.Prison Leopards Queens          17  16  0  1 102- 6  48  [formerly Correctional Queens]
 2.Chesiz Queens                   17  15  1  1  84-12  46
 3.Sable Nue Girls                 17  13  3  1  37-10  42 
 4.Kabwe Celtic Queens             17  13  1  3  69-11  40
 5.Bwacha Pirates                  17   9  1  7  21-24  28
 6.Makululu Girls                  17   8  0  9  22-29  24
 7.Driven Queens                   17   6  3  8  15-37  21
 8.Katondo Queens                  17   3  6  8  13-32  15
 9.Ngalande Queens                 17   3  2 12  13-48  11
10.Chindwin Academy Queens         17   3  1 13   7-49  10
11.Young Raiders Girls             17   2  0 15  10-72   6
12.Unstoppable Girls               17   1  2 14  17-80   5

Round 18 not known
 
Round 19 [Jun 27]
Bwacha Pirates                0-2 Prison Leopards Queens
Makululu Girls                0-1 Sable Nue Girls
Kabwe Celtic Queens           1-1 Chesiz Queens
Chindwin Academy Queens       0-4 Driven Queens
Unstoppable Girls             2-1 Ngalande Queens
Young Raiders Girls           awd Katondo Queens                [Raiders Girls forfeited; awarded 0-3]
 
Round 20 [Jul 3]
Sable Nue Girls               lt  Prison Leopards Queens
Chesiz Queens                 bt  Makululu Girls
Driven Queens                  -  Kabwe Celtic Queens
Ngalande Queens               bt  Young Raiders Girls   
Unstoppable Girls             drw Bwacha Pirates
Katondo Queens                 -  Chindwin Academy Quens
  
Round 21 [Jul 10]
Prison Leopards Queens        3-1 Chesiz Queens
Bwacha Pirates Girls          0-1 Sable Nue Girls
Young Raiders Girls           2-1 Unstoppable Girls
Chindwin Academy Queens       2-1 Ngalande Queens
Makululu Girls                0-2 Driven Queens
Kabwe Celtic Queens           0-0 Katondo Queens 

Round 22 [Jul 17]
Driven Queens                  -  Prison Leopards Queens
Chesiz Queens                  -  Sable Nue Girls
Young Raiders                  -  Bwacha Pirates Girls
Unstoppable Girls              -  Chindwin Academy Queens
Ngalande Queens                -  Kabwe Celtic Queens
Katondo Queens                 -  Makululu Girls
 
Top Final Table: 

 1.Prison Leopards Queens (Kabwe)  22  21  1  0 118- 6  64  Champions

Central Province  Zone B

Rounds 1-4 not known

Round 5 [Mar 20?] 
Green Leaf                   2-0 Mpula 
Mountain Rangers             0-2 Mukonchi Swallows
Ndeke Warriors               1-0 Lenchester
Kapiri United                2-0 Power Farmers
Turn Off                     0-1 Kapiri Glass Factory

Round 6-10 not known
 
Round 11 [May 1]
Ndeke Warriors Queens        1-2 Mukonchi Swallows Queens
Green Leaf Queens            0-5 Kapiri United Queens
Lenchester Women Youth       0-3 Kapiri Glass Factory Queens
Turn Off Queens              0-0 Mountain Rangers Queens
Mpula Queens                 0-3 Power Farmers Queens

Round 12 [May 8]
Mountain Rangers Queens      0-2 Kapiri United Girls
Mukonchi Swallows Queens     1-0 Turn Off Queens    
Power Farmers Queens         0-2 Ndeke Warriors Queens
Lenchester Women Youth       awd Green Leaf Queens            [Green Leafs dns; awarded 3-0]
Kapiri Glass Factory Queens  awd Mpula Queens                 [Mpula dns; awarded 3-0]   

Round 13 [May 15]
Green Leaf Queens             -  Mountain Rangers Queens
Mpula Queens                  -  Lenchester Women Youth
Kapiri United Girls          lt  Mukonchi Swallows Queens
Ndeke Warriors Queens         -  Kapiri Glass Factory Queens
Turn Off Queens               -  Power Farmers Queens      

Round 14 [May 22]
Mpula Queens                 awd Green Leaf Queens            [awarded 3-0, Green Leaf forfeited]
Mukonchi Swallows Queens     1-0 Mountain Rangers Queens   
Lenchester Women's Youth     0-4 Ndeke QWarriors Queens      
Power Farmers Queens         1-0 Kapiri United Girls 
Kapiri Glass Factory Queens  0-1 Turn Off Queens
 
Round 15
[May 29]
Green Leaf Queens            1-4 Mukonchi Swallows Queens
Mountain Rangers Queens      0-1 Power Farmers Queens
Turn Off Queens              5-0 Lenchester Women Youth
Ndeke Warriors Queens        3-0 Mpula Queens
[Jun 2]
Kapiri United Girls           -  Kapiri Glass Factory Queens   
 
Round 16 [Jun 5]
Ndeke Warriors Queens        awd Green Leaf Queens            [awarded 3-0, Green Leaf forfeited]
Power Farmers Queens         0-3 Mukonchi Swallows Queens
Mpula Queens                 0-3 Turn Off Queens
Kapiri Glass Factory Queens  0-1 Mountain Rangers Queens
Lenchester Women Youth       0-3 Kapiri Girls United

Round 17 [Jun 12]
Green Leaf Queens            awd Power Farmers Queens        [awarded 0-3, Green Leaf forfeited]
Turn Off Queens              1-0 Ndeke Warriors Queens
Mukonchi Swallows Queens     awd Kapiri Glass Factory Queens [awarded 3-0, Kapiri Glass forfeited]
Kapiri United Girls          awd Mpula Queens                [awarded 3-0, Mpula Queens forfeited]
Mountain Rangers Queens      1-0 Lenchester Women Youth       
 
Table:
 
 1.Mukonchi Swallows Queens        17  14  3  0  33- 5  45  Champions
 2.Kapiri United Queens            17  10  3  4  29- 8  33
 3.Ndeke Warriors Queens           17   9  3  5  26-11  30
 4.Kapiri Glass Factory Queens     17   9  3  5  20-13  30
 5.Turn Off Queens                 17   9  2  6  20- 9  29
 6.Power Farmers Queens            17   6  3  8  13-16  21
 7.Green Leaf Queens               17   6  2  9  18-28  20 
 8.Mountain Rangers Queens         17   4  3 10   9-18  15  
 9.Lenchester Women Youth          17   4  1 12  11-36  13
10.Mpula Queens                    17   2  1 14   6-41   7

Central Province Playoff 2021 

[Aug 8, Mkushi]
Prison Leopards Queens        4-0 Mukonchi Swallows Queens
 
Copperbelt Province 2021

Start: Feb 20
 
10 participating teams:
Moba Queens
Kalulushi Blue Angels
Beanal Women
Kitwe Girls Academy
Miracle Rangers
Super Stars Queens
Konkola Blades Queens
Nchanga Queens [replaced Luanshya Municipal Council after forfeits LMC]
Ministry of Health N. Stars
Ella Bordwell Queens
 
Known results:
 
Week 1 [Feb 20]
Miracle Rangers                -  Super Stars Queens
Beanal Women                   -  Kitwe Girls Academy 
Moba Queens                   awd Kalulushi Blue Angels         [awarded 0-3, Moba forfeited]      
N. Stars                      0-5 Ella Bordwell Queens
Konkola Blades                awd Luanshya Municipal Council    [awarded 3-0, Luanshya MC forfeited]
 
Week 2 [Feb 27]
Ella Bordwell Queens          6-0 Konkola Blades
Kitwe Girls Academy           awd Moba Queens                   [awarded 3-0, Moba forfeited]
Kalulushi Blue Angels          -  Miracle Rangers
Luanshya Municipal C.          -  Beanal Women
Super Stars                    -  N. Stars 
 
Week 3 [Mar ?]
Beanal Women                   -  Ella Bordwell Queens
Konkola Blades                 -  Super Stars
 
Week 4 [Mar 13]
Ella Bordwell Queens          3-2 Kitwe Girls Academy
 
Round 6-10 not known

NB: Nchanga Queens joined the 2020/21 FAZ Women's League Copperbelt Province during the
    season in Week 9 after they were reinstated replacing Luanshya Municipal Council

[dates ?]
Nchanga Queens                3-0 Konkola Blades   
Moba Queens                   awd Nchanga Queens                [awarded 0-3, Moba forfeited]
Ella Bordwell Queens          3-5 Nchanga Queens
Beanal Queens                 0-8 Nchanga Queens
Nchanga Queens                1-0 Kitwe Girls
Kalulushu Blue Angels         0-2 Nchanga Queens
Nchanga Queens                3-1 Super Stars Queens
Nchanga Queens                4-0 Miracle Rangers
[Apr 17?]
MoH Nursing Stars             0-2 Nchanga Queens
 
Round 11 [May 1]
Moba Queens                   awd Kitwe Girls                   [awarded 0-3, Moba forfeited]
Miracle Rangers               0-1 Kalulushi Blue Angels   
Beanal Women                  0-8 Nchanga Queens
MoH Nursing Stars             6-0 Super Stars Queens
Konkola Blades Queens         2-2 Ella Bordwell Queens
 
Round 12  
[May 8]
Ella Bordwell Queens           -  Beanal Women
Miracle Rangers               awd Moba Queens                   [awarded 3-0, Moba forfeited]
Kalulushi Blue Angels          -  MoH Nursing Stars
Super Stars Queens             -  Konkola Blades Queens
[May 9]
Nchanga Queens                 -  Kitwe Girls

Round 13 [May 15]
Konkola Blades Queens         2-1 Kalulushi Blue Angels
Kitwe Girls                   6-2 Ella Bondwell Queens
MoH Nursing Stars             4-0 Miracle Rangers
Beanal Women                  0-3 Super Stars Queens
Moba Queens                   awd Nchanga Queens                [awarded 0-3, Moba forfeited]

Week 14
MoH Nursing Stars             awd Moba Queens                   [awarded 3-0, Moba forfeited]
Ella Bondwell Queens          3-5 Nchanga Queens
Miracle Rangers               0-2 Konkola Blades Queens
Super Stars Queens            0-2 Kitwe Girls Academy
Kalulushi Blue Angels         3-0 Beneal Women
 
Week 15 [May 29]
Moba Queens                   awd Ella Bondwell Queens          [awarded 0-3, Moba forfeited]
Konkola Blades Queens         1-0 MoH Nursing Stars
Nchanga Queens                3-1 Super Stars Queens
Beanal Women                  1-8 Miracle Rangers
Kitwe Girls Academy           2-0 Kalulushi Modern Stars
 
Table:

 1.Kitwe Girls Academy             15  12  0  3  41-10  36
 2.Min. of Health Nursing Stars    15  10  3  2  40-11  33
 3.Kalulushi Blue Angels           15   9  3  3  33-13  30
 4.Konkola Blades Queens           14   8  2  4  27-19  26  
 5.Ella Bondwell Queens            14   7  4  3  43-24  25
 6.Nchanga Queens                  14   6  0  8  24-28  18  [?!]
 7.Miracle Rangers                 14   5  1  8  26-29  16 
 8.Super Stars Queens              14   5  1  8  20-26  16
 9.Beanal Women                    13   2  0 11   7-59   6
10.Moba Queens                     14   0  0 14   0-42   0   
 
Champions: Kitwe Girls Academy 
 
Eastern Province Women's League 2021

Start: Feb 20
 
10 participating teams:
Chipata Girls
Eastern Queens
Panza Queens
Chadiza Council Queens
Chadiza Police Queens
Muchenga Queens
Kanjala United Queens
Valley Queens (Mfuwe)
Smiling Kids Queens
Genesis United Queens FC
 
Known results:

Week 1
[Feb 20] 
Kanjala Queens                0-3 Valley Queens
Panza Queens                  6-1 Chadiza Council  
Chipata Girls                 5-0 Eastern Queens
Smiling Kids                  1-3 Genesis United
[Feb 21]
Chadiza Police                 -  Muchenga Queens
 
Week 2 [Feb 27]
Chadiza Council               0-1 Chipata Girls
Valley Queens                 0-2 Panza Queens
Genesis United                8-0 Kanjala United
Eastern Queens                2-1 Chadiza Police
Muchenga Queens                -  Smiling Kids 
 
Week 3 [Mar 6]
Eastern Queens                 -  Smiling Kids
Chipata Girls                  -  Chadidza Police  
Chadidza Council Queens        -  Valley Queens
Panza Queens                   -  Muchenga Queens
Kanjala United                 -  Genesis United
 
Week 4 [Mar 13?]
Valley Queens                 0-8 Chipata Girls
Muchenga Queens               1-0 Panza Queens
Chadidza Police               3-0 Smiling Kids
Eastern Queens                3-2 Kanjala United
Genesis United                1-2 Chadidza Council Queens

Week 5 [Mar 20]
Chipata Girls                 6-0 Smiling Kids
Valley Queens                 3-1 Genesis Queens
Kanjala Girls                 3-2 Chadiza Police
Chadiza Council               ppd Muchenga Girls
Panza Queens                  1-0 Eastern Queens  
 
Week 6-7 not known
 
Week 8 [Apr 11?]
Eastern Queens                2-1 Genesis Queens
Chadiza Police Queens         0-0 Valley Queens
Mchenga Queens                0-1 Chipata Girls
Smiling Kids Queens           0-5 Chadidza Council Queens
Kanjala United Queens         o/w Panza Queens                  [forfeit]

Round 9
not known
 
Round 10
[Apr 24]
Eastern Queens               0-3 Chipata Girls
Chadiza Council Queens       2-0 Panza Queens
Valley Queens                6-0 Kanjala United Queens
Genesis United Queens        3-0 Smiling Kids Queens
[Apr 25]
Mchenga Queens               2-0 Chadiza Police Queens

Round 11
[May 1]
Smiling Kids Queens          0-5 Mchenga Queens
Panza Queens                 1-0 Valley Queens
Chadiza Police Queens        0-1 Eastern Queens
Kanjala United Queens        0-3 Genesis United Queens
[May 2]
Chipata Girls                3-0 Chadiza Council Queens

Table:

 1.Chipata Girls                   11  11  0  0  45- 2  33
 2.Mchenga Queens                  10   8  1  1  33- 6  25
 3.Panza Queens                    11   6  0  5  21-12  18 
 4.Chadiza Council Queens          10   5  2  3  21-16  17   
 5.Valley Queens                    9   4  2  3  16-15  14
 6.Eastern Queens                  11   4  2  5  14-23  14 
 7.Chadiza Police Queens           11   4  1  6  15-20  13
 8.Genesis United Queens           11   4  0  7  24-25  12
 9.Kanjala United Queens           11   2  1  8   9-39   7
10.Smiling Kids Queens             11   0  1 10   3-43   1

Round 12 [May 8]
Mchenga Queens              12-0 Kanjala United Queens
Chadiza Police Queens        0-4 Chipata Girls
Valley Cheens                1-1 Chadiza Council Queens
Eastern Queens               3-0 Smiling Kids Queens
Genesis United Queens        1-1 Panza Queens  

Week 13
[May 15]
Chipata Girls                3-0 Valley Queens
Smiling Kids Queens          0-1 Chadiza Police Queens
Panza Queens                 1-0 Mchenga Queens
Kanjala United Queens       0-10 Eastern Queens  
[tba]
Chadiza Council Queens        -  Genesis United Queens
 
Week 14 [May 22]
Genesis United Queens        1-1 Valley Queens
Smiling Kids Queens          0-5 Chipata Girls
Chadiza Police Queens        awd Kanjala United Queens        [awarded 3-0, Kanjala forfeited]   
Mchenga Queens               1-3 Chadiza Council Queens
Eastern Queens               0-1 Panza Queens

Round 15 [May 30?]
Chipata Girls                6-0 Genesis United
Chadiza Council Queens       1-1 Eastern Queens
Kanjala United               0-2 Smiling Kids Queens
Valley Queens                1-1 Mchenga Queens
Panza Queens                 ppd Chadiza Police Queens

Week 16 not known
 
Week 17 [Jun 12]
Chipata Girls                1-1 Mchenga Queens
Panza Queens                22-0 Kanjala United Queens
Genesis United Queens        0-1 Eastern Queens
Valley Queens                awd Chadiza Police Queens        [awarded 3-0, Chadiza Police forfeited]  
Chadiza Council Queens       3-1 Smiling Kids Queens  
 
Reported Table:
  
 1.Chipata Girls                   17  16  1  0  67- 3  49
 2.Panza Queens                    16  11  1  4  51-10  34
 3.Mchenga Queens                  16  10  3  3  41-12  33
 4.Chadiza Council Queens          15   8  4  3  32-20  28
 5.Eastern Queens                  17   8  3  6  32-26  27
 6.Valley Queens                   15   5  5  5  23-24  20
 7.Chadiza Police Queens           16   6  1  9  20-30  19
 8.Genesis United Queens           16   4  2 10  26-37  14
 9.Kanjala United Queens           17   2  1 14   9-91   7
10.Smiling Kids Queens             17   1  1 15   6-58   4   
NB: 2 more wins than losses; total goal difference -4

Champions: Chipata Girls
 
Luapula Province League 2021

NB: no available data; possibly no league exists

Lusaka Province League 2021

Round 1
[Feb 20]
Green Eagles                  6-0 Misisi Queens United
Chibolya Sports Academy       0-2 Kafue Celtic Queens
Mapani Queens                 0-1 Progress SC
Twikatane Queens              1-0 Football Chance Foundation
Pataaki Girls                 3-0 National Assembly             [forfeit] 
[Feb 21]
ZISD                          0-6 Luyando Foundation Girls
Kings Sports Academy          1-0 Garden Youth
[Feb 24]
Lusaka Queens                 6-1 Lusaka Red Lions Women
 
Round 2 [Feb 27]
Misisi Queens United          8-2 Lusaka Queens
Progress SC                   1-3 Pataaki Girls
Lusaka Red Lions Women        1-2 Mapani Queens
Kafue Celtic Queens           2-1 King Sports Academy
Luyando Foundation Girls      3-0 Chibolya Sports Academy 
Garden Youth                  1-0 Twikatane Queens
National Academy              3-1 ZISD
Football Chance Foundation    0-2 Green Eagles
 
Round 3
[Mar 6]
Mapani Queens                 1-1 Misisi Queens United
Pataaki Girls                 2-0 Lusaka Red Lions
[Mar 7]
ZISD                          2-4 Progress SC
King Sports Academy           0-0 Luyando Foundation Girls
Lusaka Queens                 4-0 Football Chance Foundation Girls
Pataaki Girls                 3-0 National Assembly          
[Mar ?]
Green Eagles                  5-0 Twikitane Queens 
Garden Youth                  0-2 Kafue Celtic Queens    
 
Round 4
[Feb 13]
Football Chance F.G.          1-0 Mapani Queens
Luyando Foundation Girls      3-0 Garden Youth
National Assembly             1-1 King Sports Academy
Kafue Celtic Queens           0-0 Twikatane
Misisi Queens United          1-1 Pataaki Girls
Progress SC                   0-0 Chibolya Sports Academy  
Lusaka Red Lions              1-1 ZISD  
[Feb 14]
Green Eagles                  3-0 Lusaka Queens

Round 5
[Mar 20]
Kafue Celtic Queens           1-3 Luyando Foundation Girls
Pataaki Girls                 1-0 Football Chance F.G.
Mapani Queens                 0-5 Green Eagles
Chibolya Sports Academy       3-1 Lusaka Red Lions
[Mar 21]
King Sport Acadedmy           0-1 Progress SC
[Mar 25]
Twikatane                     0-4 Lusaka Queens
[date ?]
Garden Youth                   -  Misisi Queens United 
[Aug 4]
ZANACO Ladies                 1-0 Misisi Queens United

NB: National Assembly and ZISD Queens (who were promoted to the national top level shortly
    after the start of the season) were replaced by NAPSA Stars Women FC and ZANACO Women;
    NAPSA took over the record from National Assembly and ZANACO that of ZISD

Round 6
[Mar 27]
Luyando Foundation Girls      1-0 Twikatane Queens
Green Eagles                  2-1 Pataaki Girls
Misisi Queens United          1-2 Chibolya Sports Academy
Lusaka Queens                 0-1 Mapani Queens
[Mar 28]
Progress SC                   0-1 Garden Youth
[date ?]
Lusaka Red Lions              2-0 King Sport Acadedmy           [inferred]
[Jun 16]
NAPSA Queens                  1-1 Kafue Celtic Queens         
[Jul 28]
Football Chance               1-2 Zanaco Ladies
 
Round 7
[Apr 2]
Kafue Celtic Queens           2-0 Progress SC
Red Lions                     1-2 Garden Youth
King Sport Academy            0-1 Misisi Queens  
Chibolya SA                   0-4 Football Chance  
[Apr 5]
Pataaki Girls                 0-2 Lusaka Queens
Luyando Foundation Girls      3-0 NAPSA Queens  

Round 8
[Apr 10]
Mapani Quens                  0-2 Pataaki Girls  
NAPSA Queens                  2-1 Twikatane Queens
Green Eagles                  2-0 Chibolya Sports Academy
Misisi Queens United          3-1 Garden Youth
Foootball Chance              1-0 King Sport Academy
Lusaka Red Lions              0-1 Kafue Celtic Queens
[Apr 11]
Progress SC                   0-3 Luyando Foundation
Lusaka Queens                 4-0 Zanaco Ladies 
 
Round 9
[Apr 17]
Lyando Foundation Girls       4-0 Lusaka Red Lions
NAPSA Queens                  5-1 Progress SC
Twikatane Queens              0-3 Pataaki Girls
Kafue Celtic Queens           3-1 Misisi Queens United
Garden Youth                  1-1 Football Chance
Chibolya Sports Academy       1-2 Lusaka Queens
Zanaco Ladies                 0-2 Mapani Queens
[Apr 18]
King Sport Academy            0-4 Green Eagles

Round 10
[Apr 24]
Mapani Queens                 1-1 Chibolya Sports Academy
Pataaki Girls                 1-1 Zanaco Ladies
Lusaka Red Lions              0-2 NAPSA Queens
Green Eagles                  5-1 Garden Youth
Football Chance               1-1 Kafue Celtic Queens
Misisi Queens                 0-3 Luyando Foundation Girls
[Apr 25]
Progress SC                   0-2 Twikatane Queens
Lusaka Queens                 3-0 King Sports Academy

Rearranged Match [May 5]
NAPSA Queens                  4-0 Zanaco Ladies 

Round 11
[May 1]
NAPSA Queens                  2-1 Misisi Queens United
Kafue Celtic Queens           0-2 Green Eagles
Luyando Foundation Girls      1-1 Football Chance
Chibolya Sports Academy       0-2 Pataaki Girls 
[May 2]
King Sport Academy            0-2 Mapani Queens
Garden Youth                  1-3 Lusaka Queens
Twikatane Queens              1-1 Zanaco Ladies
Progress SC                   1-1 Lusaka Red Lions
 
Round 12
[May 8]
Football Chance               1-3 NAPSA Queens
Pataaki Girls                 2-1 King Sports Academy
Green Eagles                  2-1 Luyando Foundation
Lusaka Red Lions              0-0 Twikatane Queens
Mapani Queens                 1-0 Garden Youth
[May 9]
Zanaco Ladies                 0-3 Chibolya Sports Academy
Lusaka Queens                 2-0 Kafue Celtic Queens
Misisi Queens United          2-1 Progress SC 

Round 13
[May 15]
NAPSA Queens                  0-0 Green Eagles
Kafue Celtic Queens           2-1 Mapani Queens
Garden Youth                  1-5 Pataaki Girls
Twikatane Queens              2-2 Chibolya Sports Academy Girls
Red Lions Queens              2-2 Misisi Queens United
[May 16]
King Sports Academy Girls     0-0 ZANACO Ladies
Luyando Foundation Girls      2-1 Lusaka Queens
Progress SC                   0-3 Football Chance Foundation Girls

Round 14
[May 22]
Pataaki Girls                 2-0 Kafue Celtic Queens
Mapani Queens                 1-0 Luyando Foundation Girls
Football Chance               2-1 Lusaka Red Lions
Chibolya Sports Academy       1-1 King Sports Academy
Misisi Queens United          3-1 Twikatane Queens
[May 23]
Green Eagles                  2-0 Progress SC       
Zanaco Ladies                 2-1 Garden Youth
[Aug 4]
Lusaka Queens                 2-0 NAPSA Queens 

Round 15
[May 29] 
Garden Youth                  4-2 Chibolya Sports Academy
Kafue Celtic Queens           2-0 Zanaco Ladies
Lusaka Red Lions              0-8 Green Eagles
NAPSA Queens                  3-1 Mapani Queens
Misisi Queens United          1-2 Football Chance
[May 30]
Luyando Foundation Girls      0-0 Pataaki Girls     
Twikatane Queens              2-0 King Sports Academy 
Progress SC                   0-2 Lusaka Queens  
 
Round 16
[Jun 5]
NAPSA Queens                  2-2 Pataaki Girls
Kafue Celtic Queens           2-0 Chibolya Sports Academy
Football Chance               2-0 Twikatane Queens
Garden Youth                  2-2 King Sports Academy
Lusaka Red Lions              1-6 Lusaka Queens
Luyando Foundation Girls      1-0 Zanaco Ladies
Misisi Queens United          0-3 Green Eagles
[Jun 6]
Progress SC                   0-1 Mapani Queens

Round 17
[Jun 12]
Green Eagles                  5-0 Football Chance
Zanaco Ladies                 1-3 NAPSA Queens
Chibolya Sports Academy       2-2 Luyando Foundation Girls
Twikanate Queens              6-0 Garden Youth
Mapani Queens                 5-0 Lusaka Red Lions
[Jun 13]
King Sports Academy           0-1 Kafue Celtic Queens
Pataaki Girls                 3-0 Progress SC
Lusaka Queens                 3-2 Misisi Queens United
 
Round 18
[Jun 19]
NAPSA Queens                  2-1 Chibolya Sports Academy
Kafue Celtic Queens            -  Garden Youth
Green Eagles                  3-1 Twikatane Queens
Luyando Foundation Girls      2-0 King Sport Academy Girls
Lusaka Red Lions              1-5 Pataaki Girls
Football Chance               2-2 Lusaka Queens
Misisi Queens United          0-1 Mapani Queens 
[Jun 20]
Progress SC                   0-2 Zanaco Ladies    
 
NB: NAPSA Queens football club has requested to withdraw their participation
    from the Lusaka Province Women's League citing internal challenges and 
    hence the Football Association of Zambia (FAZ) has invoked the process
    of de-registration of the club.

Round 19
[Jun 26]
Pataaki Girls                 6-0 Misisi Queens United
Garden Youth                  0-6 Luyando Foundation Girls
Chibolya Sports Academy       3-0 Progress Sports
Zanaco Ladies                14-0 Lusaka Red Lions
Mapani Queens                 1-0 Football Chance
Lusaka Queens                 1-1 Green Eagles 
[Jun 27]
King Sports Academy           1-3 NAPSA Queens
Twikatane Queens              1-1 Kafue Celtic Queens

Round 20
[Jul 3]
Football Chance               1-2 Pataaki Girls
Luyando Foundation Girls      2-1 Kafue Celtic
Green Eagles                  1-0 Mapani Queens
NAPSA Queens                  7-2 Garden Youth
Misisi Queens United          1-2 Zanaco Ladies
[Jul 4]
Progress SC                    -  King Soccer Academy
[Jul 6]
Lusaka Queens                  -  Twikatane Queens 

Round 21
[Jul 10]
Pataaki Girls                 0-0 Green Eagles
Kafue Celtic Queens           1-0 NAPSA Queens
Twikatane Queens              3-1 Luyando Foundation Girls
Zanaco Ladies                 3-1 Football Chance
Chibolya Sports SA            3-3 Misisi Queens
[Jul 11]
Mapani Queens                 0-1 Lusaka Queens
King Soccer Academy           0-2 Lusaka Red Lions
[tba]
Garden Youth                   -  Progress SC
 
Round 22
[Jul 17]
Football Chance               1-2 Chibolya Sports Academy
Green Eagles                  1-0 Zanaco Ladies
Mapani Queens                 0-0 Twikatane Queens
[Jul 18]
Misisi Queens United          0-0 King Sports Academy
Lusaka Queens                 0-0 Pataaki Girls 
Progress SC                   0-1 Kafue Celtic Queens
[Jul 21]
NAPSA Queens                  2-2 Luyando Foundation Girls
 
Round 23
[Jul 24]
Pataaki Girls                 2-0 Mapani Queens
Chibolya Sports Academy       1-1 Green Eagles
Zanaco Ladies                 1-2 Lusaka Queens
Luyando Foundation Girls      1-0 Progress SC
Garden Youth                  0-3 Misisi Queens United
Twikatane Queens              1-0 NAPSA Queens
Kafue Celtic Queens           2-0 Lusaka Red Lions
[Aug 4]
King Sports Academy           0-1 Football Chance 

Round 24 [Jul 31]
Football Chance               4-0 Garden Youth  
Mapani Queens                 0-0 Zanaco Ladies 
Green Eagles                  3-0 King Sports Academy Girls
Lusaka Queens                 0-0 Chibolya Sports Academy
Misisi Queens United          2-0 Kafue Celtic Queens
Pataaki Girls                 2-1 Twikatane Queens
Progress SC                   0-2 NAPSA Queens
Lusaka Red Lions              0-3 Lyando Foundation Girls

Round 25 [Aug 7]
Zanaco Ladies                 0-0 Pataaki Girls
Garden Youth                  1-6 Green Eagles
King Sports Academy           2-1 Lusaka Queens
Kafue Celtic Queens           0-0 Football Chance
NAPSA Queens                  3-0 Lusaka Red Lions  
Luyando Foundation Girls      3-1 Misisi Queens United
Chibolya Sports Academy       1-1 Mapani Queens
Twikatane Queens              1-2 Progress SC  

Table:

 1.Green Eagles                    24  20  4  0  72- 7  64  Champions
 2.Luyando Foundation Girls        25  17  5  3  56-15  56 
 3.Pataaki Girls                   25  16  7  2  50-14  55 
 4.NAPSA Queens                    23  14  5  4  48-24  47 
 5.Lusaka Queens                   24  14  5  5  49-27  47  
 6.Kafue Celtic Queens             24  13  5  6  28-19  44
 7.Mapani Queens                   25  10  6  9  23-23  36 
 8.Football Chance F.G.            24   8  5 11  30-31  29
 9.Chibolya Sports Academy         25   6  9 10  32-40  27
10.Misisi Queens United            24   7  5 12  37-48  26
11.ZANACO Ladies                   23   6  6 11  32-39  24  
12.Twikatane Queens                24   5  8 11  19-34  23
13.Progress SC                     24   4  3 17  14-44  15 
14.Garden Youth                    21   4  2 15  19-60  14  
15.King Sports Academy             24   2  7 15  12-38  13 
16.Lusaka Red Lions                25   3  4 18  20-78  13 

Promotion Playoffs

Start: Aug 7

Participants (7):
   State House
   Young YASA
   Linda Strikers
   Terence
   Mikango
   One Boss Lady
   Legacy Queens

NB: 2 teams promoted (3 in case of promotion of Green Eagles to the National League).
 
Muchinga Province Women's League 2021

Week 1 [May 22,23]
JJ Queens                     0-2 Ntindi Shining Stars
Nakonde Tigers                2-0 Real Nakonde
Yolo Queens                   0-1 July
Kapilipili                    0-2 Zesco Market
Falcon                        awd Isuku                         [Falcon dns; awarded 0-3]  

Week 2
[May 29?]
Yolo Queens                   0-1 JJ Queens
July Queens                   3-0 Kapilipili
Ntindi Shining Stars          awd Nakonde Falcon                [Falcon forfeited; awarded 3-0]
Isuku Queens                  1-1 Real Nakonde
[Jun 2]
Nakonde Zesco Market           -  Nakonde Tigers
 
Week 3 [Jun 6?]
Yolo Queens                   3-0 Kapilipili
July Queens                   1-0 Nakonde Tigers
Ntindi Shining Stars          0-0 Real Nakonde
Nakonde Zesco Market          0-0 Isuku Queens
JJ Queens                     awd Nakonde Falcon                [Falcon forfeited; awarded 3-0]

Week 4 [Jun 13?]
Ntindi Shining Stars          9-0 Nakonde Zesco Market
Kapilipili                    0-0 Nakonde Tigers
JJ Queens                     2-2 Real Nakonde
July Queens                   1-0 Isuku Queens 
Yolo Queens                   awd Nakonde Falcon                [Falcon forfeited; awarded 3-0]

Week 5
[Jun 20]
July Queens                   0-4 Ntindi Shining Stars
JJ Queens                     2-0 Nakonde Zesco Market
Yolo Queens                   1-1 Nakonde Tigers   
Nakonde Falcon                awd Real Nakonde Queens           [Falcon forfeited; awarded 0-3]          
[tba]
Kapilipili                     -  Isuku Queens  
 
Table:
 
 1.Ntindi Shining Stars             5   4  1  0  18- 0  13 
 2.July Queens                      5   4  0  1   6- 4  12
 3.JJ Queens                        5   3  1  1   8- 4  10 
 4.Yolo Queens                      5   2  1  2   7- 3   7  
 5.Real Nakonde Queens              5   1  3  1   6- 5   6  
 5.Isuku Queens                     4   1  2  1   4- 2   5 
 6.Nakonde Tigers                   4   1  2  1   3- 2   5
 7.Nakonde Zesco Market             4   1  1  2   2-11   4 
 9.Kapilipili                       4   0  1  3   0- 8   1 
10.Nakonde Falcon                   5   0  0  5   0-15   0
 
Week 6 [Jun 27]
Ntindi Shining Stars          8-0 Kapilipili 
 
NB: Nakonde Falcon were replaced by Mwenzo Queens 
 
Week 7 [Jul ?]
Ntindi Shining Stars          7-1 Nakonde Tigers
JJ Queens                     2-1 Kapilipili
July Queens                   1-4 Mwenzo Queens 
Nakonde Zesco Market          0-0 Real Nakonde
Isuku Queens                  awd Yolo Queens                   [Yolo forfeited; awarded 3-0] 
  
Week 8 [Jul 12]
Isuku Queens                  0-7 Ntindi Shining Stars
Kapilipili                    0-6 Mwenzo Queens
Nakonde Tigers                1-1 JJ Queens
Nakonde Zesco Market          awd Yolo Queens                   [Yolo forfeited; awarded 3-0]
Real Nakonde                  awd July Queens                   [July forfeited; awarded 3-0]

Week 9 [Jul ?]
Ntindi Shining Stars          9-0 Nakonde Zesco Market
 
Top Final Table:
 
 1.Ntindi Shining Stars             9   8  1  0  49- 1  25  Champions
 
Cup Tournament (probably organised by Nakonde Amateur FA)
 
Zone A
 
Start: Mar 2021?
 
Group Stage known results
Ntindi Shining Stars          4-0 Zesco Market
Ntindi Shining Stars          4-0 Kalungu   
 
Quarterfinals [date ?]
Ntindi Shining Stars          w/o Kalungu
 
Semifinals [Apr 18]
Ntindi Shining Stars          2-0 Nakonde Tigers
Nakonde Falcons               2-0 YOLO Ladies
 
Third Place Match [Apr 25]
Nakonde Tigers                2-0 YOLO Ladies
 
Final [Apr 25]
Ntindi Shining Stars          1-0 Nakonde Falcon 
 
Northern Province Women's League 2021

NB: first ever edition; start: Mar 20
 
12 participating teams:
Hope Queens
Kasama United Ladies 
Malole Systemizers Queens
Mpaji Queens 
Merceds United
Mungwi Hotspurs Queens
Munthali Queens
Pride Stars
Spear Girls
Susan Golden Stars
Young Mussport Queens
ZNS Green Eagles Queens

Week 1
[Mar 20]
Pride Stars                   3-0 Mungwi Hotspurs
Hope Queens                   0-5 Kasama United
ZNS Green Eagles              0-1 Merceds United
Malole Systemizers            5-0 Young Musport Queens
Mpaji Queens                  7-0 Spear Girls
[Mar 21]
Susan Golden Stars            1-2 Munthali Queens   
 
Round 2 [Mar 27]
Merceds United                2-0 Hope Queens  
Kasama United                 2-2 Malole Systemizers
Munthali Queens               3-0 ZNS Green Eagles
Young Musport                 0-4 Mpaji Queens
Mungwi Hotspurs               1-3 Sudan Golden Stars
Spear Girls                   0-6 Pride Stars    

Round 3
[Apr 3]
Hope Queens                   2-0 Malole Systemizers
Merceds United                1-5 Munthali
Mpaji Queens                  3-0 Kasama United
ZNS Green Eagles              1-6 Mungwi Hotspurs
Pride Stars                   3-0 Young Musport   
[Apr 4]
Sudan Golden Stars            1-2 Spear Girls
 
Round 4 [Apr 11?]
Munthali Queens               1-1 Hope Queens
Malole Systemizers            0-3 Mpaji Queens  
Mungwi Hotspurs               4-0 Merceds Queens
Kasma United                  0-4 Pride Stars
Spear Girls                   0-1 ZNS Green Eagles
Young Musport                 2-0 Susan Golden Stars
         
Round 5 [Apr 17]
Hope Queens                   0-3 Mpaji Queens
Munthali Queens               4-1 Mungwi Hotspurs
Pride Stars                   2-1 Malole Systemizers
Merceds United                2-1 Spear Girls
Susan Golden Girls            1-2 Kasama United
ZNS Green Eagles              0-0 Young Musport            

Round 7
[May 1]
Hope Queens                   0-3 Pride Stars 
Mungwi Hotspurs Girls         6-0 Spear Girls
Munthali Girls                1-0 Young Musport
Susan Golden Girls            0-3 Mpaji Queens                  [0-2?]
Merceds United                1-3 Kasama United
[May 2]
ZNS Green Eagles              2-2 Malole Systemizers
 
Round 6 [May 5]
Mungwi Hotspurs               4-0 Hope Queens
Mpaji Queens                  1-1 Pride Stars
Spear Girls                   2-0 Munthali Queens
Malole Systemizers            0-1 Susan Golden Stars
Young Musport Academy         0-1 Merceds United
Kasama United Ladies          1-1 ZNS Green Eagles 
 
Round 8 [May 8]
Spear Girls                   2-2 Hope Queens
Pride Stars                   6-0 Susan Golden Stars
Young Musport Academy         0-2 Mungwi Hotspurs
Mpaji Queens                  5-0 ZNS Green Eagles
Kasama United                 4-0 Munthali Queens
Malole Systemizers            0-1 Merceds United  

Round 9 [May 15]
Hope Queens                   0-1 Susan Golden Girls
Spear Girls                   1-2 Young Musport Academy
ZNS Green Eagles              2-2 Pride Stars
Mungwi Hotspurs               0-2 Kasama United     
Merceds United                0-4 Mpaji Queens
Munthali Queens               2-0 Malole Systemizers   

Round 10
[May 22]
Young Musport Academy         4-0 Hope Queens
Pride Stars                   1-1 Merceds United
Malole Systemizers            0-1 Mungwi Hotspurs
[May 23]
Kasama United                 6-0 Spear Girls
[May 25]
Susan Golden Stars            0-1 ZNS Green Eagles
Mpaji Queens                  3-2 Munthali Queens      

Round 11
[May 29]
Hope Queens                   0-2 ZNS Green Eagles
Young Musport Academy         0-0 Kasama United Ladies
Merceds United                0-1 Susan Golden Stars
Munthali Queens               0-4 Pride Stars 
Mungwi Hotspurs               2-1 Mpaji Queens
[May 30]
Spear Girls                   3-0 Malole Systemizers
 
Round 12 [Jun 5]
Kasama United                 4-0 Hope Queens
Merceds United                0-0 ZNS Green Eagles
Young Musport                 0-0 Malole Systemizers
Munthali Queens               4-1 Susan Golden Stars
Spear Girls                   1-4 Mpaji Queens
Mungwi Hotspurs               1-3 Pride Stars

Table: 

 1.Mpaji Queens                    12  10  1  1  41- 6  31
 2.Pride Stars                     12   9  3  0  38- 6  30
 3.Kasama United Ladies            12   7  3  2  30-12  24
 4.Munthali Queens                 12   7  1  4  24-18  22
 5.Mungwi Hotspurs                 12   7  0  5  28-17  21
 6.Merceds United                  12   5  2  5  10-19  16
 7.ZNS Green Eagles                12   3  5  4  10-20  14
 8.Young Musport Academy           12   3  3  6   8-17  12
 9.Susan Golden Stars              12   4  0  8  10-22  12
10.Spear Girls                     12   3  1  8  12-38  10
11.Malole Systemizers              12   1  3  8  10-19   6
12.Hope Queens                     12   1  2  9   5-32   5 

Round 13
[Jun 12]
Hope Queens                    -  Merceds Queens
Malole Systemizers             -  Kasama United
ZNS Green Eagles               -  Munthali Queens
Mpaji Queens                   -  Young Musport Academy
Pride Stars                    -  Spear Girls
[Jun 13]
Sudan Golden Stars             -  Mungwi Hotspurs

Round 14 not known
 
Round 15 [Jun 26]
Hope Queens                    -  Munthali Queens
Mpaji Queens                   -  Malole Systemizers
Merceds Queens                 -  Mungwi Hotspurs
Pride Stars                    -  Kasama United
ZNS Green Eagles               -  Spear Girls
Susan Golden Stars             -  Young Musport Academy
 
Week 16 [Jul 3]
Mpaji Queens                   -  Hope Queens
Mungwi Hotspurs                -  Munthali Queens
Malole Systemizers             -  Pride Stars 
Spear Girls                    -  Merced United
Kasama United                  -  Susan Golden Stars 
Young Musport                  -  ZNS Green Eagles 

Round 17-21 not known
 
Round 22 [Aug 8?]
Mpaji Queens                  1-0 Mungwi Hotspurs
 
Champions: Mpaji Queens
 
North-West Province Women's League 2021

Kalumbila District League 2021 

Week 6 [Mar 27]
Manyama Queens                3-0 Shinengens Ladies
Mumbenshi ZNS Queens          1-0 Lumwana Heroes Ladies  
Trident Queens                4-1 Kisasa Queens
Musele Queens                 1-3 Jiwundu Flying Angels
Luamvundu Bullets             3-0 Maheba Queens 
      
Source: https://zh-tw.facebook.com/pg/K-Plus-MEDIA-and-events-101814034557123/posts/?ref=page_internal
 
Week ? [Jun 7?]
Trident Queens                7-0 Musele Queens
 
Champions: Trident Queens FC
 
NB: Trident Queens FC qualified for North-West Province Playoffs

Solwezi and Kasempa District League 2021 

[Feb 22]
Kansanshi Queens               -  Solwezi Airport Queens
[Feb 26]
Solwezi Phoenix Queens         -  Kawama Queens FC 
[Mar 20]
Solwezi Airport Queens        1-2 Solwezi Phoenix Queens  
[Mar 23?]
Solwezi Academy Queens        6-0 Kandemba Queens 
[Mar 27]
Solwezi Phoenix Queens        7-0 Young Snipers FC 
[Apr 3?]
Kandemba Queens FC            2-3 Solwezi Phoenix Queens 
[Apr 10?]
Solwezi Phoenix Queens        2-0 Kasempa Queens
 
Top Standings:

 1.Solwezi Phoenix Queens           8   7  0  1    -    21 

Week 11 [May 1]
Mumena Queens                  -  Solwezi Airport Queens
Solwezi Academy Queens        2-0 Solwezi Phoenix Queens
Solwezi Young Snipers         awd Sky Shooters Football Academy [Sky Shooters forfeited; awarded 3-0]
Rashmans Academy              awd Domac Hellens                 [Domac forfeited; awarded 3-0]
Kandemba Queens                -  MUZA Queens
Kimasala Queens               awd Kansanshi Queens              [Kimasala forfeited; awarded 0-3]
Kasempa Queens                awd Kawama Queens                 [Kawama forfeited; awarded 3-0]

Week 12
[May 8]
Solwezi Phoenix Queens        2-0 Mumena Queens
[May 26]
Solwezi Academy Queens        6-0 Kansanshi Queens

Week 14 [May 22]
Solwezi Phoenix Queens        1-2 Kansanshi Queens  

Week 15 [May 29]
Solwezi Academy Queens        4-1 Muza Queens
 
Week 16 [Jun 6]
Kansanshi Queens              5-0 Mumena Queens

Week 17 [Jun 12]
Kawama Queens                 awd Kansanshi Queens              [Kawama forfeited; awarded 0-3]

Week ? [Jun 12]
Solwezi Airport Queens        1-3 Solwezi Academy Queens
 
Week 19 [Jun 16]
Solwezi Academy Queens        awd Solwezi Young Snipers         [Snipers forfeited; awarded 3-0]   
 
Week 20 [Jun 19]
Kandemba Queens               0-6 Solwezi Academy Queens
 
Week 21
[Jun 22]
Solwezi Academy Queens        awd Kasempa Queens                [Kasempa forfeited; awarded 3-0]  
[Jun 23]
Kansanshi Queens              3-0 Solwezi Airport Queens 
 
Week ? [Jun ?]
Solwezi Young Snipers         0-3 Kansanshi Queens  
 
Week 22 [Jun 30]
Solwezi Academy Queens        awd Rashmans Queens               [Rashmans forfeited; awarded 3-0]
Muza Queens                   bt  Solwezi Airport Queens
Solwezi Phoenix Queens        awd Kimasala Queens               [Kimasala forfeited; awarded 3-0]
Sky Shooters FA               awd Mumena Queens                 [Sky Shooters forfeited; awarded 0-3]
Kawama Queens                 awd Solwezi Young Snipers         [Kawama forfeited; awarded 0-3]
Domac Hellens Queens          awd Kasempa Queens                [Domac forfeited; awarded 0-3]
 
Week 23 [Jul 4]
Mumena Queens                 0-3 Solwezi Academy Queens
Solwezi Airport Queens        awd Sky Shooters FA               [Sky Shooters forfeited; awarded 3-0]
Kandemba Queens               awd Kawama Queens                 [Kawama forfeited; awarded 3-0]
Solwezi Young Snipers         lt  Muza Queens
Kimasala Queens               awd Domac Hellens Queens          [both teams forfeited (0-3) 
Kasempa Queens                 -  Solwezi Phoenix Queens 

Week 24 [Jul 8]
Solwezi Phoenix Queens        0-3 Solwezi Academy Queens
 
Top Final Standings:
 
 1.Solwezi Academy Queens          24  24  0  0  92- 6  72 
 2.Solwezi Airport Queens
 3.Muza Queens
 4.Solwezi Phoenix Queens

NB: Solwezi Academy Queens qualified for North-West Province Playoffs

North-West Province Playoffs 2021 

[Aug 7]
Solwezi Academy Queens       12-3 Mapesho Queens
Mapesho Queens                1-8 Trident Queens FC             [also reported 0-8]
Trident Queens FC             0-2 Solwezi Academy Queens        
 
Final Table:
 
 1.Solwezi Academy Queens           2   2  0  0  14- 3   6  Champions  [Solwezi and Kasempa District]
 2.Trident Queens FC                2   1  0  1   8- 3   3             [Kalumbila District]  
 3.Mapesho Queens                   2   0  0  2   4-20   0

Southern Province Women's League 2021

Choma District League 2021 

8 participating teams:
Choma Cabinet Stars
Barts Queens FC
Black Swans
Choma Warriors Academy
Musports Academy
Super Rangers
Red Jetters
Pemba Queens
 
NB: Round 1 played at end of season
 
Round 2 [Feb 27]
Black Swans                   0-7 Choma Warriors
Choma Cabinet                 1-2 Barts Queens
Musports Academy              7-0 Super Rangers
Red Jetters                   4-1 Pemba Queens  

Rounds 3-4 not known
 
Round 5 [Mar 20]
Musports  Academy              -  Red Jetters
Super Rangers                  -  Choma Warriors
Choma Cabinet Stars            -  Black Swans
Barts Queens                   -  Pemba Queens 
 
Round 6 [Mar 27]
Red Jetters                   1-1 Barts Queens
Pemba Queens                  0-1 Super Rangers
Black Swans                  0-12 Musports Academy
Choma Warriors               16-0 Choma Cabinet Stars 
  
Round 7 [Apr 3]
Musports Academy              drw Choma Warriors
Barts Queens                   -  Super Rangers
Red Jetters                    -  Black Swans
Choma Cabinet Stars            -  Pemba Queens  
 
Round 8 [Apr 10 - postponed?]  
 
Round 9 [Apr 17]
Choma Warriors               12-0 Black Swan Queens
Barts Queens                  1-1 Choma Cabinets Stars
Super Rangers                 0-8 Musports Academy
Pemba Queens                  1-2 Red Jetters
 
Round 10 [Apr 24]
Musports Academy              3-0 Choma Cabinet Stars
Choma Warriors                8-0 Barts Queens
Red Jetters                   4-0 Super Rangers
Black Swans                   1-3 Pemba Queens

Round 11 [May 1]
Barts Queens                  2-1 Musports Academy
Pemba Queens                  0-4 Choma Warriors 
Choma Cabinet Stars           0-0 Red Jetters
Super Rangers                 n/p Black Swans  

Round 12 [May 8]
Pemba Queens                  1-0 Bart's Queens
Choma Warriors               15-0 Super Rangers
Black Swans                   0-3 Choma Cabinet Stars
Red Jetters                   1-2 Musports Academy 

Round 13 [May 15]
Choma Cabinet Stars           0-3 Choma Warriors
Barts Queens                  0-1 Red Jetters
Musports Academy Girls        7-0 Black Swans
Super Rangers                 3-0 Pemba Queens 
 
Round 14
[May 21]
Choma Warriors                2-0 Musports Academy Girls
[May 22]
Super Rangers                 0-2 Barts Queens
Black Swans                   0-3 Red Jetters
Pemba Queens                  3-1 Choma Cabinet Stars
 
Round 1 [Jul 3]
Choma Cabinet Stars            -  Musports Academy
Barts Queens                   -  Choma Warriors
Super Rangers                  -  Red Jetters
Pemba Queens                   -  Black Swans
 
Table:

 1.Choma Warriors Academy          13  11  2  0  98- 1  35  Champions
 2.Musports Academy                13  10  1  2  55- 7  31 
 3.Red Jetters                     13   7  3  3  25-14  24
 4.Bart's Queens FC                13   5  4  4  18-20  19
 5.Choma Cabinet Stars             13   4  3  6  12-33  15
 6.Pemba Queens                    13   4  0  9  12-33  12 
 7.Super Rangers                   12   2  1  9   5-64   7
 8.Black Swans                     12   1  0 11   9-62   3 

NB: Choma Warriors Academy qualified for Southern Province Playoffs

Choma District League Cup 2020

Semifinals [Dec 23]
Musport Academy Queens        2-0 Choma Cabinet Stars           
Super Rangers                 0-3 Choma Warriors Academy        
 
Third Place Match [Dec 26]
Choma Cabinet Stars           awd Super Rangers                 [Rangers dns; awarded 3-0] 
 
Final [Dec 26]
Musport Academy Queens        0-0 Choma Warriors Academy        [1-3 pen] 
 
Livingstone District League 2021 
 
10 participating teams:
Eastlands Queens
Girl Power
Southlands Ajax
Libuyu United
Mandiya Radiants
Simoonga United    
Randers
Maramba Queens
Mukuni Rockets United
Play it Forward Queens
 
Week 1 [Feb 20]
Eastland Queens                -  Girl Power
Southlands Ajax               1-2 Libuyu United
Mandiya Radiants               -  Simoonga United   
Randers                        -  Maramba Queens
Mukuni Rockets                 -  Play It Forward   

Week 2 [Feb 27]
Play It Forward Queens         -  Randers
Libuyu United                 5-0 Eastlands Queens
Girl Power                     -  Mandiya Radiants
Maramba Queens                 -  Southlands Ajax
Simoonga United                -  Mukuni Rockets United

Week 3 [Mar 6]
Eastlands Queens               -  Mandiya Radiants
Libuyu United                 0-0 Maramba Queens
Mukuni Rockets United          -  Girl Power
Southlands Ajax                -  Play It Forward Queens
Randers                        -  Simoonga United   
 
Week 4 [Mar 13]
Maramba Queens                 -  Eastlands Queens
Madiya Radiants                -  Mukuni Rockets United
Play It Forward Queens         -  Libuyu United
Girl Power                     -  Randers
Simoonga United                -  Southlands Ajax
 
Week 5 [Mar 20]
Eastlands Queens               -  Mukuni Rockets United
Maramba Queens                 -  Play It Forward Queens
Randers                        -  Mandiya Radiants
Libuyu United                 1-1 Simoongs United
Southlands Ajax                -  Girls Power
 
Week 6 [Mar 27]
Play It Forward Queens         -  Eastlands Queens
Mukuni Rockets United          -  Randers
Simoonga United                -  Maramba Queens
Mandiya Radiants               -  Southlands Ajax
Girl Power                    3-4 Libuyu United
 
Week 7 [Apr 3]
Eastlands Queens               -  Randers
Play It Forward Queens         -  Simoonga United
Southlands Ajax                -  Mukuni Rockets United
Maramba Queens                 -  Girl Power
Libuyu United                 3-1 Mandiya Radiants
 
Week 8 [Apr 10]
Simoonga United                -  Eastlands Queens
Randers                        -  Southlands Ajax  
Girl Power                     -  Play It Forward Queens
Mukuni Rockets United         0-3 Libuyu United
Mandiya Radiants               -  Maramba Queens
 
Week 9 [Apr 17]
Eastlands Queens               -  Southlands Ajax       
Simoonga United                -  Girls Power   
Libuyu United                  -  Randers
Play It Forward Queens         -  Mandiya Radiants
Maramba Queens                 -  Mukuni Rockets United
 
Week 10 [Apr 24]
Girl Power                     -  Eastlands Queens
Libuyu United                  -  Southlands Ajax
Simoonga United                -  Mandiya Radiants
Maramba Queens                 -  Randers
Play It Forward Queens         -  Mukuni Rockets United
 
Week 11 [May 1]
Eastlands Queens              0-3 Libuyu United
Mandiya Radiants               -  Girl Power  
Southlands Ajax                -  Maramba Queens
Mukuni Rockets United          -  Simoonga United
Randers                        -  Play It Forward Queens
 
Week 12 [May 8]
Mandiya Radiants               -  Eastlands Queens
Maramba Queens                2-1 Libuyu United
Girl Power                     -  Mukuni Rockets United
Play It Forward Queens        2-0 Southlands Ajax
Simoongs United                -  Randers
 
Week 13 [May 15]
Eastlands Queens               -  Maramba Queens
Mukuni Rockets United          -  Mandiya Radiants
Libuyu United                  -  Play It Forward Queens
Randers                        -  Girl Power
Southlands Ajax                -  Simoonga United

Week 14 [May 22]
Mukuni Rockets United         drw Eastlands Queens
Play It Forward Queens         -  Maramba Queens
Mandiya Radiants               -  Randers
Simoonga United               drw Libuyu United
Girl Power                    bt  Southlands Ajax

Reported Table:

 1.Girl Power                      13  11  0  2  34- 9  33
 2.Libuyu United                   14  10  2  2  29-14  32
 3.Maramba Queens                  13   9  3  1  40-12  30
 4.Play It Forward Queens          14   9  1  4  45-11  28
 5.Southland Ajax                  11   6  2  3  20- 9  20
 6.Simoonga United                 12   5  1  4  20-14  16  [??]
 7.Maramba Randers                 14   5  1  8  18-32  16
 8.Eastlands Queens                13   4  1  8  15-25  13
 9.Mandiya Radiants                13   4  1  8  16-27  13  [aka Mandiya Red Ants]
10.Mukuni Rockets                  12   1  1 10   2-33   4
NB: 14 more wins than losses; total goal difference +53

Week 15 [May 29]   
Eastlands Queens             0-12 Play It Forward Queens
Randers                       2-0 Mukuni Rockets United
Maramba Queens                2-0 Simoonga United
Southlands Ajax               2-0 Mandiya Radiants
Libuyu United                 5-2 Girl Power
 
Week 16
[Jun 5]
Randers                       4-0 Eastlands Queens
Girl Power                    1-3 Maramba Queens
Mandiya Radiants              1-5 Libuyu United 
[tba]
Simoonga United                -  Play It Forward Queens
Mukuni Rockets United          -  Southlands Ajax

Week 17 [Jun 12?]
Eastlands Queens              0-7 Simoonga United               
Southland Ajax                1-2 Randers
Play It Forward               5-1 Girl Power                    
Libuyu United                 awd Mukuni Rockets United         [awarded 3-0, Mukuni forfeited]
Maramba Queens                awd Mandiya Radiants              [awarded 3-0, Mandiya forfeited]

Week 18 [Jun 19]
Randers                       2-1 Libuyu United
Mandiya Radiants             0-23 Play It Forward
Girl Power                    ppd Simoonga United
Southland Ajax                awd Eastland Queens               [awarded 3-0, Eastland forfeited]
Mukuni Rockets United         0-7 Maramba Queens
 
Champions: Maramba Queens (qualified for Southern Province Playoffs)
  
Sources: https://simoongayouthsportsacademy.com/uploads/s/c/l/a/clabxxq05rof/file/l4RbFv3p.pdf?preview=1          
         https://de-de.facebook.com/352092459466591/photos/a.355176605824843/427196195289550/?type=3&theater

Mazabuka District League 2021 
  
Week 1
[Mar 8]
Don Bosco Queens              0-2 FC MUZA Queens
Kaleya Queens                 0-0 Rosangela Queens  
 
Round 2
Rosangela Queens              4-0 Naluama Queens
 
Round 3 [Mar ?]
Rosangela Queens              4-1 Red Lions Queens
  
Round 4 [Mar 13]
Kushiya Queens               10-0 Don Bosco Queens
Kaleya Queens                 0-1 Naluama Queens
Penny Evans Queens            0-1 Green Land Queens
FC MUZA Queens                3-0 Red Lions Queens
Rosangela Queens              5-0 Shimungalu Queens 

Round 5 [Mar 20,21]
Green Land Queens             0-1 Rosangela Queens
Shimungalu Queens             0-1 FC MUZA Queens
Red Lions Queens              4-0 Kaleya Queens 
Don Bosco Queens              1-0 Naluama Queens
Ndeke Lions Queens            0-6 Penny Evans Queens

Round 6
[Mar 27]
Penny Evans Queens            0-2 Don Bosco  
MUZA Queens                   6-0 Green Land Queens
Rosangela Queens              5-0 Airstrip Queens
[Mar 28]
Naluama Queens                 -  Red Lions 
[Apr 2]
Kaleya Queens                  -  Magobo Queens
  
Round 7
[Apr 3]
Penny Evans                   2-1 Rosangela Queens
Green Land Queens             3-0 Kaleya Queens
[Apr 4]
Don Bosco                     0-0 Red Lions
[Apr 5]
Ndeke Lions                  0-19 FC MUZA Queens
Magobo Queens                 0-1 Naluama Quens

Round 8
[Apr 10]
Naluama Queens                0-2 Green Lands Queens
Kaleya Queens                 3-0 Ndeke Lions
FC MUZA Quens                 0-0 Penny Evans Queens
Rosangela Queens              0-0 Don Bosco
[Apr 11]
Red Lions Queens              3-0 Magobo Queens  
 
Reported Table: 
 
 1.FC MUZA Queens                   8   7  1  0  36- 0  22
 2.Rosangela Queens                 8   5  2  1  23- 3  17
 3.Don Bosco Mazabuka               8   4  2  2  17- 4  14
 4.Penny Evans Queens               7   4  1  2  11- 5  13
 5.Red Lions Queens                 7   3  1  3  11- 8  12
 6.Naluama Queens                   8   2  0  6   3-18   6
 7.Kaleya Queens                    7   1  1  5   3-15   4
 8.Shimungalu Queens                4   0  0  4   0-10   0  [aka Magobo Queens]
 9.Kushiya Qeens                    5   0  0  5   0-46   0  [aka Ndeke Lions Queens]
NB: 2 more losses than wins; total goal difference -5
 
Round 9 [Apr 17]
Rosangela Queens              0-0 FC MUZA Queens
Green Land Queens             1-0 Red Lions Queens
Penny Evans Queens             -  Kaleya Queens
Ndeke Lions Queens            0-3 Naluama Queens
Don Bosco Queens              4-0 Magobo Queens

Round 10
[Apr 24]
FC Muza Queens                2-0 Don Bosco Queens
Rosangela Queens              5-0 Kaleya Queens
Green Land Queens             1-0 Magobo Queens
Penny Evans Queens            2-1 Naluama Queens 
[tba]
Ndeke Lions                    -  Red Lions

Week 11
[May 1]
Don Bosco Queens              2-1 Green Land Queens
Ndeke Lions Queens            3-0 Magobo Queens
Naluama Queens                0-2 Rosangela Queens
Red Lions Queens              ppd Penny Evans Queens  
[May 5]
Kaleya Queens                  -  FC MUZA Queens
 
Week 12
[May 8]
Kaleya Queens                 1-2 Don Bosco Queens
Ndeke Lions Queens            0-9 Green Land Queens
FC MUZA Queens                3-0 Naluama Queens
Penny Evans Queens            2-0 Magobo Queens 
[May 9]
Rosangela Queens              3-0 Red Lions Queens

Week 13 [May 15]
Don Bosco Queens             12-0 Ndeke Lions Queens
Naluama Queens                1-0 Kaleya Queens
Green Land Queens             5-0 Penny Evans Queens
Magobo Queens                 0-0 Rosangela Queens
Red Lions Queens              1-3 FC MUZA Queens

Week 14
[May 22]
Naluama Queens                0-1 Don Bosco Queens
Penny Evans Queens            3-0 Ndeke Lions Queens            [Ndeke forfeited] 
Rosangela Queens              0-0 Green Land Queens
FC MUZA Queens                3-0 Magobo Queens
[May 23]
Kaleya Queens                 3-0 Red Lions Queens              [Red Lions forfeited] 

Week 15 
[May 29?]
Ndeke Lions Queens            0-4 Rosangela Queens
Don Bosco Queens              2-0 Penny Evans Queens
Green Land Queens             0-0 FZ MUZA Queens
Red Lions Queens              awd Naluama Queens                [Red Lions forfeited; awarded 0-3]
[tba]
Magobo Queens                  -  Kaleya Queens
  
Week 16 [Jun 26]
FC MUZA Queens                 -  Ndeke Lions Queens
Red Lions Queens               -  Don Bosco Queens
Rosangela Queens               -  Penny Evans Queens
Kaleya Queens                  -  Green Land Queens
Magobo Queens                  -  Naluama Queens   
 
Week 17 [Jun 12]
Ndeke Lion Queens              -  Kaleya Queens
Magobo Queens                  -  Red Lions Queens
Green Land Queens              -  Naluama Queens
Don Bosco Queens              1-1 Rosangela Queens
Penny Evans Queens            0-3 FC MUZA Queens 
 
Champions: FC MUZA Queens (qualified for Southern Province Playoffs)

Southern Province Playoffs 2021 

[Jul 17, Choma]
FC MUZA Queens                0-4 Maramba Queens
Choma Warriors                5-0 FC MUZA Queens
Maramba Queens                1-2 Choma Warriors
 
Final Table:
 
 1.Choma Warriors Academy Girls     2   2  0  0   7- 1   6  Champions  [Choma District]  
 2.Maramba Queens                   2   1  0  1   5- 2   3             [Livingstone District]
 3.FC MUZA Queens                   2   0  0  2   0- 9   0             [Mazabuka District]  
 
Western Province Women's League 2021

NB: first ever edition 

Zone A

Round 1 [Apr 3]
N.N.                          0-5 Mulauli FC Academy

Round 2 [Mar 27]
Barotse Elephants Queens       -  Brave Shinning Stars
Blades Queens                 1-0 Athletico Roses
Mulauli Academy               0-3 Mbuywana Girls      
Malengwa Tigers Girls         1-1 Mulambwa Girls
Heroes Girls                  0-3 Sunset Queens
Namushakende Flying Rangers   2-0 Katongo Girls 
 
Round 3 [Apr 5]
Katongo Queens                2-2 Mulauli FC Academy 
 
Round 4 [Apr 10]
Mulauli FC Academy            1-0 Sunset Queens
Namushakende Flying Rangers    -  Mulambwa Stars   
 
Round 5 [Apr 17]
Blades Queens                 0-5 Mulauli FC Academy
 
Round 6 [Apr 24]
Malengwa Tigers Girls         1-1 Athletico Mongu Roses
Katongo Queens                1-0 Mbuywana Girls
Mulauli FC Academy            4-0 Heroes United Queens
Brave Shinning Stars          4-0 Mulambwa Stars
Namushakende Flying Rangers   2-0 Blades Queens
Barotse Elephants Queens      3-1 Sunset Queens  

Round 7 [May 1]
Athletico Mongu Roses          -  Mbuywana Stars
Malengwa Tigers Girls         0-1 Mulauli FC Academy
Mulambwa Stars                 -  Katongo Queens
Heroes United Queens          0-7 Namushakende Flying Rangers
Sunset Queens                  -  Brave Shinning Stars
Blades Queens                  -  Barotse Elephants Queens

Round 8 [May 8]
Mulauli FC Academy            1-0 N.N.
Namushakende Flying Rangers   8-1 Athletico Mongu Roses
 
Round 9 [May 15]
Athletico Mongu Roses         0-0 Mulambwa Stars
Mulauli Academy               2-2 Namushakende Flying Rangers
Sunset Queens                 awd Mbuywana Stars                [awarded 3-0, Mbuywana forfeited]
Malengwa Tiger Queens         1-1 Barotse Elephants Queens
Blades Queens                 0-0 Katongo Queens
Heroes United Queens          0-3 Brave Shinning Stars

Round 10 [May 22?]
Namushakende Flying Rangers   3-1 Katongo Queens
N.N.                          0-2 Mulauli FC Academy 
 
Round ? [Jun 5]
Mulauli FC Academy            2-2 N.N.
Namushakende Flying Rangers    -  Barotse Elephant Queens
 
Round ? [Jun 12]
N.N.                          0-6 Mulauli FC Academy   
Katongo Queens                0-1 Namushakende Flying Rangers           
 
Round ? [Jun 19]
Mulauli FC Academy            5-0 N.N.

Round ? [Jun 27]
Barotse Elephant Queens        -  Namushakende Flying Rangers

Round 15 [Jun 30?]
Mulambwa Stars                 -  Namushakende Flying Rangers

Round 16 [Jul 3]
Namushakende Flying Rangers   3-1 Sunset Queens
 
Round 17 [Jul 11]
Blades Queens                  -  Namushakende Flying Rangers  
 
Round 18 [Jul 17]
Mulauli FC Academy           16-1 N.N.
Namushakende Flying Rangers   9-0 Heroes United Queens

Round 19
[Jul 21?]
Malengwa Tigers                -  Namushakende Flying Rangers
 
Round 20 [Jul 24]
Namushakende Flying Rangers   2-0 Mulaulii FC Academy
 
Round 21 [Jul 28]
Mulauli FC Academy            6-1 N.N.
Athletico Mongu Roses          -  Namushakende Flying Rangers    
 
Round 22 [Jul 31]
N.N.                          3-0 Mulauli FC Academy  

Champions: Namushakende Flying Rangers
 

Inter-provincial Women Playoffs
 
NB: in Bauleni; contested between the champions of 8 provinces:
    Copperbelt, Central, Eastern, Lusaka, Northern, North-Western, Southern, Western

Group A

Round 1 [Aug 21]
Kitwe Girls Academy           2-3 Prison Leopards Queens        
Choma Warriors                2-4 Solwezi Academy Queens        

Round 2 [Aug 22]
Kitwe Girls Academy           0-1 Choma Warriors                
Prison Leopards Queens        2-2 Solwezi Academy Queens        

Round 3 [Aug 23]
Solwezi Academy Queens        3-1 Kitwe Girls Academy           
Prison Leopards Queens        2-2 Choma Warriors                

Final Table:

 1.Solwezi Academy Queens           3   2  1  0   9- 5   7  Promoted
 2.Prison Leopards Queens           3   1  2  0   7- 6   5  Promoted
----------------------------------------------------------
 3.Choma Warriors Academy Girls     3   1  1  1   5- 6   4
 4.Kitwe Girls Academy              3   0  0  3   3- 7   0 

Group B

Round 1 [Aug 21]
Green Eagles                  3-2 Chipata Girls                 
Mpaji Queens                  bye

Round 2 [Aug 22]
Green Eagles                  2-0 Mpaji Queens                  
Chipata Girls                 bye

Round 3 [Aug 23] 
Chipata Girls                 1-0 Mpaji Queens                  
Green Eagles                  bye

Final Table:

 1.Green Eagles                     2   2  0  0   5- 2   6  Promoted
 2.Chipata Girls                    2   1  0  1   3- 3   3  Promoted
----------------------------------------------------------
 3.Mpaji Queens                     2   0  0  2   0- 3   0 
 -.Namushakende Flying Rangers      withdrew

NB: Namushakende Flying Rangers (Western province) withdrew due to travel costs.
 

2019/20.

list of champions.


About this document

Sources: https://www.facebook.com/pg/Green-Buffaloes-Womens-Football-Club-252886901527435/posts/, https://m.facebook.com/groups/452762361418249/?locale2=ne_NP, https://zh-cn.facebook.com/groups/1059625347399273/, https://www.facebook.com/groups/1627156094204753/

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 15 Sep 2021

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.