Sweden (Women) 2000

Damallsvenskan

Final Table:

 1.Umeå                   22 16  5  1   58-17  53  Champions
 2.Malmö                  22 16  4  2   58-14  52
 3.Älvsjö                 22 15  5  2   71-19  50
 4.Djurgården             22 14  4  4   56-26  46
 5.Kopparbergs/Landvetter 22 10  4  8   45-34  34
 6.Öster                  22  8  2 12   27-57  26
 7.Hammarby               22  7  2 13   44-45  23
 8.Bälinge                22  6  5 11   35-42  23
 9.Kristianstad/Wä        22  5  8  9   29-51  23
-------------------------------------------------
10.Kenty                  22  4  6 12   22-48  18  Relegated
11.Sundbyberg             22  4  3 15   21-49  15  Relegated
12.Astrio                 22  3  0 19   22-86   9  Relegated

Round 1 [Apr 24]
Astrio          4-5 Djurgarden
Oster           0-3 Malmo
Hammarby        4-0 Kristianstad/Wa
Kopparsberg/L   3-1 Sundbyberg
Alvsjo          2-0 Balinge
Kenty           1-2 Umea

Round 2 
[May 2]
Sundbyberg      1-2 Alvsjo  
[May 3]
Umea            0-0 Kopparsberg/Landvetter
Balinge         1-3 Hammarby
Djurgarden      3-0 Oster
Malmo           3-1 Kenty
Astrio          2-5 Kristianstad/Wa

Round 3 
[May 6]
Kopparsberg/L   1-2 Alvsjo
Djurgarden      2-1 Hammarby 
Malmo           9-0 Astrio 
[May 7]
Umea            3-2 Oster
Sundbyberg      0-1 Kenty
Kristianstad/Wa 3-3 Balinge

Round 4 [May 10]
Astrio          0-6 Umea
Kenty           1-1 Kopparsberg/Landvetter
Balinge         1-1 Djurgarden
Hammarby        0-1 Malmo
Alvsjo          5-0 Kristianstad/Wa
Oster           3-2 Sundbyberg

Round 5 
[May 20]
Malmo           2-1 Djurgarden
Sundbyberg      2-1 Balinge
Umea            4-0 Kristianstad/Wa
Oster           0-5 Alvsjo
[May 21]
Kenty           1-3 Astrio
Kopparsberg/L   4-3 Hammarby 

Round 6 
[May 27]
Astrio          2-0 Oster
Alvsjo          0-0 Malmo
Balinge         0-3 Kopparsberg/Landvetter
Hammarby        4-0 Kenty
[May 28]
Djurgarden      1-1 Umea 
Kristianstad/Wa 0-0 Sundbyberg

Round 7 
[Jun 3]
Sundbyberg      4-2 Astrio 
[Jun 4]
Malmo           4-1 Balinge
Kopparsberg/L   0-1 Oster
Djurgarden      4-0 Kristianstad/Wa
Kenty           1-1 Alvsjo
Umea            3-2 Hammarby

Round 8 
[Jun 14]
Astrio          1-0 Kopparsberg/Landvetter
Alvsjo          1-2 Djurgarden
[Jun 15]
Kristianstad/Wa 1-0 Malmo
Oster           2-0 Kenty
Balinge         2-2 Umea
Hammarby        5-1 Sundbyberg

Round 9 
[Jun 17]
Astrio          0-1 Alvsjo 
[Jun 18]
Kenty           2-1 Balinge
Kopparsberg/L   4-1 Kristianstad/Wa
Sundbyberg      0-0 Djurgarden
Umea            1-1 Malmo
Oster           3-2 Hammarby

Round 10 
[Jun 22]
Malmo           2-0 Sundbyberg 
Djurgarden      2-0 Kopparsberg/Landvetter 
[Jun 23]
Balinge         4-3 Oster
Hammarby        5-1 Astrio
Kristianstad/Wa 2-0 Kenty
Alvsjo          1-2 Umea

Round 11 
[Jun 27]
Sundbyberg      1-3 Umea 
[Jun 28]
Astrio          0-6 Balinge
Hammarby        0-4 Alvsjo
Kenty           1-1 Djurgarden
Kopparsberg/L   1-3 Malmo
[Jun 29]
Oster           0-0 Kristianstad/Wa 

Round 12
[Jul 15]
Kristianstad/Wa 2-2 Oster
Malmo           3-0 Kopparsberg/Landvetter
Balinge         2-1 Astrio
[Jul 16]
Umea            2-0 Sundbyberg
Djurgarden      5-1 Kenty 
[Jul 17]
Alvsjo          6-1 Hammarby 

Round 13 [Jul 22]
Astrio          0-3 Hammarby
Kopparsberg/L   1-3 Djurgarden
Sundbyberg      1-2 Malmo
Oster           0-2 Balinge
Kenty           0-0 Kristianstad/Wa
Umea            0-2 Alvsjo

Round 14 
[Aug 5]
Malmo           0-1 Umea
Alvsjo         11-1 Astrio
Hammarby        0-1 Oster
Djurgarden      2-0 Sundbyberg
[Aug 6]
Kristianstad/Wa 1-3 Kopparsberg/Landvetter
Balinge         2-0 Kenty 

Round 15 
[Aug 12]
Malmo           3-3 Alvsjo
Kopparsberg/L.  1-0 Balinge
Oster           3-2 Astrio
Kenty           3-3 Hammarby
Sundbyberg      0-3 Kristianstad/Wa
[Aug 13]
Umea            2-0 Djurgarden

Round 16 
[Aug 19]
Alvsjo          5-1 Oster
Astrio          0-4 Kenty
Balinge         3-0 Sundbyberg
Hammarby        3-4 Kopparsberg/Landvetter
[Aug 20]
Kristianstad/Wa 1-5 Umea 
Djurgarden      0-3 Malmo 

Round 17 [Aug 26]
Astrio          1-3 Sundbyberg
Balinge         0-5 Malmo
Hammarby        0-3 Umea
Kristianstad/Wa 1-4 Djurgarden
Alvsjo          5-0 Kenty
Oster           0-3 Kopparsberg/Landvetter

Round 18 
[Aug 29] 
Sundbyberg	1-0 Hammarby
[Aug 30] 
Umea		2-0 Balinge
Malmo		2-2 Kristianstad/Wa
Kopparsberg/L.	5-0 Astrio
Kenty		0-2 Oster
Djurgarden	2-3 Alvsjo

Round 19 
[Oct 7]
Kristianstad/Wa	0-3 Alvsjo
Malmo		2-0 Hammarby
Sundbyberg	0-2 Oster
Kopparsberg/L.	2-3 Kenty
[Oct 8]
Djurgarden	3-2 Balinge
Umea		4-0 Astrio 

Round 20 [Oct 14]
Astrio		1-3 Malmo
Balinge		2-2 Kristianstad/Wa
Alvsjo		2-2 Kopparsberg/Landvetter
Hammarby	1-2 Djurgarden
Kenty		2-2 Sundbyberg
Oster	        1-5 Umea

Round 21 
[Oct 21]
Kristianstad/Wa	3-3 Hammarby
Umea		5-0 Kenty                  
Djurgarden	4-0 Astrio
Malmo		5-0 Oster                 
Balinge		2-2 Alvsjo
[Oct 22]
Sundbyberg	2-5 Kopparsberg/Landvetter 

Round 22 [Oct 29]
Astrio          1-2 Kristianstad/Wa
Hammarby        1-0 Balinge
Kenty           0-2 Malmo
Kopparsberg/L.  2-2 Umea
Alvsjo          5-0 Sundbyberg
Oster           1-9 Djurgarden

Final Table:

 1.Umeå                   22 16  5  1   58-17  53  Champions
 2.Malmö                  22 16  4  2   58-14  52
 3.Älvsjö                 22 15  5  2   71-19  50
 4.Djurgården             22 14  4  4   56-26  46
 5.Kopparbergs/Landvetter 22 10  4  8   45-34  34
 6.Öster                  22  8  2 12   27-57  26
 7.Hammarby               22  7  2 13   44-45  23
 8.Bälinge                22  6  5 11   35-42  23
 9.Kristianstad/Wä        22  5  8  9   29-51  23
-------------------------------------------------
10.Kenty                  22  4  6 12   22-48  18  Relegated
11.Sundbyberg             22  4  3 15   21-49  15  Relegated
12.Astrio                 22  3  0 19   22-86   9  Relegated

Promoted: Mallbackens IF, Sunnanå SK and Holmalunds IF Alingsås

Topscorers:

Luiza Pendyk		Malmo			25
Elin Flyborg		Djurgarden		23
Victoria Svensson	Alvsjo			19
Salina Olsson		Hammarby		13
Jane Tornqvist		Alvsjo			13
Camilla Ackerfors	Kopparsberg/Landvetter	12
Minna Heponiemi		Hammarby		11
Sara Johansson		Kristianstad/Wa		11
Kristin Bengtsson	Kopparsberg/Landvetter	10
Lotta Fridh		Alvsjo			 9
Hana Ljungberg		Umea			 9


Sweden (Women) Second Level 2000

Division 1 Norra

 1.Sunnanå SK             18 17  0  1   59-10  51  Promoted 
 2.Rågsveds IF            18 11  3  4   51-16  36 
 3.Själevads IK           18 11  0  7   47-29  33 
 4.AIK                    18 10  1  7   36-23  31 
 5.Morön BK               18  9  3  6   34-27  30 
 6.Sundsvalls DFF         18  7  3  8   44-46  24 
 7.Bollstanäs SK          18  7  2  9   29-29  23 
 8.Piteå IF               18  6  0 12   23-49  18 
 9.Huddinge IF            18  4  0 14   21-45  12 
10.Tyresö FF              18  2  0 16   18-88   6 

Division 1 Mellersta

 1.Mallbackens IF         18 15  1  2   55- 9  46  Promoted 
 2.Karlslunds IF          18 14  2  2   61-11  44 
 3.Gideonsbergs IF        18 11  1  6   47-28  34 
 4.IFK Skoghall           18 11  1  6   44-35  34 
 5.Ornäs BK               18 10  3  5   53-30  33 
 6.QBIK                   18  9  1  8   43-31  28 
 7.Dalhem IF              18  6  1 11   29-44  19 
 8.Falköpings KIK         18  6  1 11   32-62  19 
 9.IFK Öxnehaga           18  2  0 16   15-76   6 
10.Lotorps IF             18  0  1 17   12-65   1

Division 1 Södra

 1.Holmalunds IF Alingsås 18 13  3  2   62-22  42  Promoted 
 2.Jitex BK               18 13  2  3   60-19  41 
 3.Malmö DFF              18 12  4  2   46-23  40 
 4.IK Zenith              18 11  4  3   58-25  37 
 5.Stattena IF            18  9  4  5   50-25  31 
 6.IF Trion               18  8  2  8   45-30  26 
 7.Husie IF               18  6  1 11   35-51  19 
 8.Mölnlycke IF           18  4  1 13   19-56  13 
 9.Nättraby GoIF          18  2  1 15   11-72   7 
10.Gånghester SK          18  1  0 17   22-85   3 

1999

2001

list of champions

list of cup finals


About this document

Prepared and maintained by David Shannon for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: David Shannon (djsst31@hotbot.com)
Last updated: 4 Jan 2006

(C) Copyright David Shannon and RSSSF 2000/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.