Sweden (Women) 2005

Damallsvenskan

Final Table:

 1.Umeå IK              22  21  1  0  94-11  64  Champions
 2.Malmö FF DFF         22  18  2  2  72-16  56
 3.Djurgården/Älvsjö    22  13  3  6  41-21  42
 4.Linköpings FC        22  11  3  8  41-28  36
 5.Kopparbergs/Göteborg 22   9  5  8  38-32  32
 6.Sunnanå SK           22   9  3 10  36-37  30
 7.KIF Örebro IF DFF    22   8  6  8  35-43  30  [*]
 8.Mallbackens IF       22   6  4 12  28-49  22
 9.Hammarby IF DFF      22   5  5 12  26-43  20
10.QBIK                 22   5  1 16  19-60  16  [Karlstad]
-----------------------------------------------
11.AIK Solna            22   4  3 15  17-59  15  Relegated [Stockholm]
12.Själevads IK         22   3  4 15  19-67  13  Relegated

[*] Karlslund IF DFF were renamed KIF Örebro IF DFF

Round 1
[Apr 16]
AIK         0-1 KIF Örebro
  [Louise Östman 14; att: 813]
Kopparberg  1-0 Hammarby
  [Maria Karlsson 28; att: 512]
Malmö       2-2 Umeå
  [Emma Stålhammar 37, Denise Reddy 82; Hann Ljungberg 14,
   Sanna Valkonen 17; att: 2117]
Själevad    2-1 Mallbacken
  [Emma Jonsson 54, Therese Kapstad 90; Jenny Monsén 64; att: 922]
[Apr 17]
QBIK        1-3 Linköping
  [Rebecca Jonsson 39; Jenny Möller 7, Maria Aronsson 55, Josefine Öqvist 81;
   att: 2036]
[Apr 20]
Djurgården  2-1 Sunnanå
  [Sara Johansson 2, Linda Lekander 75; Tiffeny Milbrett 65pen; att: 522]

Round 2
[Apr 23]
KIF Örebro  1-1 Kopparberg
  [Kristine Lilly 57; Lisa Ek 90; att: 1589]
Linköping   2-1 Djurgården
  [Maria Karlsson 23, Charlotte Rohlin 79; Victoria Svensson 56; att: 2188]
Mallbacken  0-5 Malmö
  [Asthildur Helgadottir 8, 69, Maria Westerblad 10, 29,
   Malin Andersson 25; att: 666]
Sunnanå     5-0 AIK
  [Madelaine Edlund 6, 57, 76, Carina Holmberg 37, 60; att: 1028]
[Apr 24]
Hammarby    5-0 Själevad
  [Salina Olsson 4, 50, 61, Jessica Landström 54, Elin Härén 66; att: 425]
Umeå        7-0 QBIK
  [Marta 1, Anna Sjöström 29, 49, Hanna Ljungberg 41, Malin Moström 64, 87,
   Frida Östberg 75; att: 3427]

Round 3
[May 7]
AIK         1-2 Linköping
  [Therese Sandström 28; Maria Aronsson 8, 18; att: 265]
Djurgården  0-1 Umeå
  [Malin Moström 59; att: 2283]
Själevad    1-1 Kopparberg
  [Therese Kapstad 77; Lotta Schelin 5; att: 637]
[May 8]
Malmö       6-0 Hammarby
  [Therese Lundin 10, 37, Asthildur Helgadottir 26, 45, Formiga 55, Frida Nordin 90; att: 905]
QBIK        0-1 Mallbacken
  [Linda Wallin 87; att: 2618]
Sunnanå     3-4 KIF Örebro
  [Tiffeny Milbrett 40, 60, 79; Stina Segerström 4, Kate Margraf 41, Kristine Lilly 54, Lisa Dahlkvist 89; att: 508]

Round 4
[May 11]
Hammarby    3-2 QBIK
  [Salina Olsson 8, 56, 78 ; Jenny Hallstenson 16, 62; att: 312]
Linköpings  2-3 Sunnanå
  [Maria Karlsson 11, Josefihe Öqvist 26; Carina Holmberg 27, Lina Johansson 73, Madelaine Edlund 80; att: 852]
Mallbacken  0-2 Djurgården
  [Elin Ekblom 43, Laura Kalmari 90; att: 689]
Umeå        7-0 AIK
  [Marta 10, 22, 59, Elaine 45, Anna Sjöström 54, Hanna Ljungberg 84, Anne Mäkinen 88; att: 2088]
[May 12]
KIF Örebro  1-0 Själevad
  [Marie Hammarström 42; att: 897]
Kopparberg  1-5 Malmö
  [Heidi Kackur 40; Therese Lundin 20, 72, Nilla Fischer 26, Formiga 52, Frida Nordin 70 ;att: 693]

Round 5
[May 12]
AIK          1-0 Mallbacken
  [Nazanin Vaseghpanah 31; att: 284]
Sunnanå      0-1 Umeå
  [Malin Moström 69; att: 3129]
[May 15]
Linköping    3-3 KIF Örebro
  [Josefine Öqvist 6, Caroline Seger 33, Emma Claeson 57; Kristine Lilly 71, 89, ? 90+2og; att: 724]
Malmö        5-1 Själevads
  [Denise Reddy 12, Asthildur Helgadottir 13, 28, Therese Sjögran 18, Therese Lundin 31; Therese Kapstad 89 ; att: 867]
QBIK         0-4 Kopparberg
  [Heidi Kackur 34, Lisa Ek 48, Maria Karlsson 62, Lotta Schelin 85; att: 538]
[May 18]
Djurgården   1-1 Hammarby
  [Linda Fagerström 73; Salina Olsson 80; att: 242]

Round 6
[May 21]
KIF Örebro    0-1 Malmö
  [Emma Stålhammar 28; att: 1379]
Själevad      1-2 QBIK
  [Therese Kapstad 7; Linda Hallstenson 18, Anna Nilsson 82; att: 534]
Umeå          3-1 Linköping
  [Malin Moström 12, Marta 16, Maria Bergkvist 20; Maria Aronsson 41; att: 2898]
[May 22]
Hammarby      4-0 AIK
  [Annelie Norén 8, Jessica Landström 56, 83, Salina Olsson 66; att: 857]
Mallbacken    2-2 Sunnanå
  [Erla Arnardottir 32,Maja Johansson 77; Madelaine Edlund 32, Tiffeny Milbrett 35; att: 705]
[Aug 3]
Kopparberg    0-0 Djurgården
  [att: 553]

Round 7
[Jul 2]
Djurgården    1-0 Själevad
  [Sara Johansson 89; att: 265]
[Jul 3]
AIK           2-0 Kopparberg
  [Nazanin Vaseghpanah 23, Therese Sandström 31; att: 514]
Linköping     5-1 Mallbacken
  [Maria Karlsson 7, 35, 53, Josefine Öqvist 56, Lotta Runesson 83; Jenny Monsén 21; att: 667]
QBIK          0-2 Malmö
  [Emma Stålhammar 34, Therese Lundin 44; att: 769]
Sunnanå       1-0 Hammarby
  [Hanna Marklund 36; att: 524]
Umeå          4-1 KIF Örebro
  [Maria Bergkvist 3, Marta 13, Anna Sjöstrom 37, 59; Lisa Dahlkvist 90; att: 2133]

Round 8
[Jul 9]
Kopparberg    1-2 Sunnanå
  [Lotta Schelin 56; Lina Johansson 11, Madelaine Edlund 44; att: 388]
Själevad      3-3 AIK
  [Therese Kapstad 19, 90, Jennie Dahlberg 38; Lena Persson 12, 51, Hodan Siid-Ahmed 25pen ; att: 563]
[Jul 10]
Hammarby      0-2 Linköping
  [Josefine Öqvist 25, Malin Gustafsson 30; att: 434]
KIF Örebro    0-0 QBIK
  [att: 742]
Mallbacken    1-3 Umeå
  [Jenny Monsén 79; Hanna Ljungberg 24, 28, Malin Moström 27; att: 2051]
Malmö         1-0 Djurgården
  [Jenny Engwall 68; att: 1592]

Round 9
[Jul 13]
AIK            0-2 Malmö
  [Nilla Fischer 10, Therese Lundin 70; att: 547]
Djurgården     3-2 QBIK
  [Sara Johansson 33, Anna Hall 54, Laura Kalmari 62; Anna Nilsson 76, 79; att: 309]
Linköping      0-2 Kopparberg
  [Lotta Schelin 18, Heidi Kackur 59; att: 1151]
Malbacken      1-2 KIF Örebro
  [att: 985]
Sunnanå        6-0 Själevad
  [Carina Holmberg 44, Bianca Rech 61, Madelaine Edlund 69, 80, Lina Johansson 71, Johanna Lindahl 90; att: 807]
Umeå           5-0 Hammarby
  [Hanna Ljungberg 2, 37, Anna Sjöström 70, 71, Maria Nordbrandt 81; att: 2714]

Round 10
[Jul 16]
KIF Örebro     0-2 Djurgården
  [Linda Fagerström 47, Sara Thunebro 74; att: 978]
Malmö          2-0 Sunnanå
  [Nilla Fischer 32, Asthildur Helgadottir 70; att: 674]
Själevad       1-1 Linköping
  [Moa Eriksson 28; Josefine Öqvist 15; att: 425]
[Jul 17]
Hammarby       3-3 Mallbacken
  [Jenny Jonsson 6, 44, Annelie Norén 40; Erla Arnardottir 22, 90, Maja Johansson 23, ; att: 295]
QBIK           2-1 AIK
  [Jennifer Meier 17, 45; Josefin Wejner 51; att: 922]
Kopparberg     0-3 Umeå
  [Maria Bergkvist 59, Anna Sjöström 71, Malin Moström 83; att: 3098]

Round 11
[Jul 28]
Umeå           8-0 Själevad
  [Marta 4, 16, Kristina Viklund 17, Anna Sjöström 39, 53
Malin Moström 40, 47, Hana Ljungberg 51; att: 6347] [Jul 30] Djurgården 6-0 AIK [Victoria Svensson 27, 32, Linda Lekander 56, Linda
Fagerström 70, 76, Sara Johansson 73; att: 956] Sunnanå 2-0 QBIK [Carina Holmberg 21, Madalaine Edlund 63; att: 620] [Jul 31] Hammarby 0-0 KIF Örebro [att: 339] Linköping 0-1 Malmö [Malin Andersson 28; att: 1004] Mallbacken 2-0 Kopparberg [Erla Arnardottir 29, Jenny Monsén 81; att: 715] Round 12 [Aug 4] Själevad 0-3 Umeå [Malin Moström 26, 64pen, Maria Bergkvist 88; att: 1529] [Aug 6] AIK 1-1 Djurgården [Nazanin Vaseghpanah 56; Linda Fagerström 31; att: 308] KIF Örebro 0-2 Hammarby [Marijke Callebaut 53, Salina Olsson 70; att: 578] Kopparberg 0-1 Mallbacken [Lindsay Greco 75; att: 438] Malmö 2-1 Linköping [Therese Lundin 28, Malin Andersson 30; Ann Westermark 13; att: 753] QBIK 0-2 Sunnanå [Carina Holmberg 32, Lina Johansson 70; att: 2359] Round 13 [Aug 13] AIK 1-0 QBIK [Ann Lundin 15; att: 233] Djurgården 3-0 KIF Örebro [Sara Thunebro 19, Kristin Bengtsson 39, Sara Johansson 53; att: 149] Linköping 1-0 Själevad [Sara Larsson 74; att: 528] Sunnanå 2-3 Malmö [Caria Holmberg 65, Lina Johansson 80; Asthildur Helgadottir 7, Therese Lundin 21, Therese Sjögran 35; att: 731] [Aug 14] Umeå 2-1 Kopparberg [Marta 5, Malin Moström 72; Heidi Kackur 30; att: 1887] Mallbacken 2-0 Hammarby [Maja Johansson 5, Lindsay Greco 48; att: 748] Round 14 [Aug 16] QBIK 0-5 Djurgården [Sara Johansson 6, 45, Linda Lekander 9, Victoria Svensson 70, Kristin Bengtsson 83; att: 1021] [Aug 18] Kopparberg 1-0 Linköping [Heidi Kackur 28; att: 657] Malmö 5-1 AIK [Asthildur Helgadottir 44, 54, Nilla Fischer 47, Formiga 59, Malin Andersson 85; Hodan Sid-Ahmed 71; att: 1225] Hammarby 0-3 Umeå [Hanna Ljungberg 16, 75, Anna Sjöström 28; att: 1595] KIF Örebro 5-1 Mallbacken [Elin Magnusson 23, Louise Östman 34, 75, 78pen, Emelia Erixson 63; Linda Nöjd 83; att: 779] [Aug 20] Själevad 2-1 Sunnanå [Kicki Arnlöf 44, Main Hörnqvist 75; Carina Holmberg 53; att: 448] Round 15 [Aug 24] AIK 2-1 Själevad [Lena Persson 9, Anna Lundin 83; Jennie Dahlberg 89; att: 517] Djurgården 1-0 Malmö [Laura Kalmari 59; att: 517] Linköping 4-0 Hammarby [Maria Karlsson 50, ? 54og, ? 61og, Maria Aronsson 64; att: 791] QBIK 0-6 KIF Örebro [MAria Hammarström 35, 81, Louise Östman 37, 50, 60, Lisa Dahlqvist 72; att: 638] Sunnanå 0-0 Kopparberg [att: 630] Umeå 6-1 Mallbacken [Hanna Ljungberg 3, 42, Sanna Valkonen 31, MAlin Moström 50, 79, Anna Sjöström 76; Lindsay Greco 57; att: 1604] Round 16 [Aug 31] Kopparberg 3-2 AIK [Sara Lindén 36, 74, Lotta Schelin 54pen; Lena Persson 12, 20; att: 375] Själevad 0-3 Djurgården [Anna Hall 26, Sara Thunebro 86, Victoria Svensson 90; att: 652] Hammarby 0-1 Sunnanå [Tiffeny Milbrett 68; att: 954] Mallbacken 1-1 Linköping [Lindsay Grecko 75; Josefine Öqvist 63; att: 307] Malmö 5-1 QBIK [Therese Lundin 7, 22, 68, Asthildur Helgadottir 62, Jenny Engwall 66; Anna Nilsson 61pen; att: 675] [Sep 1] KIF Örebro 2-7 Umeå [Louise Östman 35pen, Joanne Peters 90; Anna Sjöström 5, 30, 80,
Hanna Ljungberg 24, Marta 43, 58, 83; att: 5172] Round 17 [Sep 3] Malmö 8-1 KIF Örebro [Asthildur Helgadottir 8, 24, 55, Therese Lundin 20, 52, 90, Malin Andersson 61, 63pen;
Emelia Erixon 25; att: 606] QBIK 2-1 Själevad [Jennifer Meier 3, Annie Hawkins 81; Therese Kapstad 17; att: 528] Sunnanå 1-1 Mallbacken [Bianca Rech 45; Jenny Monsen 44; att: 531] [Sep 4] Djurgården 1-3 Kopparberg [Venus James 78; Lisa Ek 27, Lotta Schelin 33, Heidi Kackur 59; att: 623] Linköping 0-2 Umeå [Malin Moström 45, 74pen; att: 4786] AIK 0-2 Hammarby [Jessica Landström 16, Louise Fors 70; att: 514] Round 18 [Sep 10] KIF Örebro 2-1 Linköping [Stina Segerström 28, Marie Hammarström 50; Anna-Kaisa Rantanen 90; att: 903] Kopparberg 3-1 QBIK [Jessica Juhlin 41, Sara Linden 45, Lotta Schelin 58; Jennifer Meier 23; att: 323] Själevad 0-5 Malmö [Asthildur Helgadottir 33, Frida Nordin 39, Nilla Fischer 47, Therese Lundin 49, 66; att: 474] [Sep 11] Hammarby 0-2 Djurgården [Therese Brogårde 42, Jane Törnqvist 60; att:1157] Mallbacken 4-0 AIK [Erla Arnardottir 9, Therese Persson 37, 74, Jenny Monsén 83; att:1011] Umeå 7-1 Sunnanå [Hanna Ljungberg 35, 82, Elaine 47, Marta 54, 60, Malin Moström 80, 90; Lina Johansson 70; att:2792] Round 19 [Sep 17] AIK 0-6 Umeå [Frida Östberg 11, Anna Sjöström 20, Marta 31, 38, 72, Maria Bergkvist 74; att:753] Själevad 1-1 KIF Örebro [Johanna Ahrling 34; Joanne Peters 62; att:197] Sunnanå 1-4 Linköping [Tiffeny Milbrett 35; Sara Larsson 42, Caroline Seger 47, Lotta Runesson 52, Maria Aronsson 84; att:565] [Sep 18] Malmö 5-1 Kopparberg [Jenny Engwall 30pen, Therese Lundin 38, 60, Asthildur Helgadottir 57, Frida Nordin 90; Lotta Schelin 53; att:763] QBIK 4-1 Hammarby [Lisa Mellberg 44, Jennifer Meier 50, 76, Anna Nilsson 58; Jennie Jonsson 81; att:638] [Sep 21] Djurgården 3-1 Mallbacken [Laura Kalmari 34, Linda Fagerström 56pen, Venus James 76; Jenny Monsén 78; att:325] Round 20 [Okt 8] KIF Örebro 2-0 Sunnanå [Emelia Erixon 81, Louise Östman 88; att: 1033] Umeå 7-0 Djurgården [Malin Möström 14pen, Marta 45, 61, Hanna Ljungberg 58, 60, 66, Johanna Andersson 90; att: 3383] [Okt 9] Kopparberg 9-0 Själevad [Lisa Ek 28, Heidi Kackur 30, 84pen, 90, Lotta Schelin 33, 75, Johanna Almgren 47, 52, Marlene Sjöberg 86; att: 454] Hammarby 1-1 Malmö [Louise Fors 53; Malin Andersson 43; att: ?] Linköping 2-1 AIK [Ann Westermark 44, Caroline Seger 56; Nazanin Vaseghpanah 9; att: 713] Mallbacken 0-1 QBIK [Lisa Mellberg 55; att: 3612] Round 21 [Okt 15] Kopparberg 4-2 KIF Örebro [Sara Lindén 9, 74, 77, Heidi Kackur 13; Sandra Linder 28, Stina Segerström 80; att: 457] Själevad 3-2 Hammarby [Emma Jonsson 26, 28, Malin Hörnqvist 73; Louise Fors 67, 90; att: 421] Djurgården 0-1 Linköping [Maria Aronsson 6; att: 657] QBIK 0-4 Umeå [Marta 3, 45, Anna Sjöström 16, Elaine 75; att: 3182] [Okt 16] AIK 0-2 Sunnanå [Bianca Rech 57, Madelaine Edlund 73; att: 517] Malmö 5-0 Mallbacken [Therese Lundin 11, Mia Westerblad 20, Formiga 52, Asthildur Helgadottir 69, Nilla Fischer 76; att: 819] Round 22 [Okt 22] Hammarby 2-2 Kopparberg [Jessica Landström 27, Louise Fors; Heidi Kackur 4, ? 38og; att: 178] KIF Örebro 1-1 AIK [Sandra Persson 3; Hodan Siid Ahmed 79; att: 588] Linköping 5-1 QBIK [Maria Karlsson 5, 11, Maria Aronsson 14, Ann Westermark 21, 43; Jennifer Meier 90; att: 1309] Mallbacken 4-2 Själevad [Lindsay Greco 15, Jenny Monsén 29, 52, Therese Persson 31; Malin Hörnqvist 30, Therese Kapstad 70; att: 542] Sunnanå 0-4 Djurgården [Victoria Svensson 17, 19, 29, Venus James 83; att: 529] Umeå 3-1 Malmö [Anna Sjöström 32, Frida Östberg 44, Anne Mäkinen 68; Therese Lundin 64; att: 6713] Final Table: 1.Umeå IK 22 21 1 0 94-11 64 Champions 2.Malmö FF DFF 22 18 2 2 72-16 56 3.Djurgården/Älvsjö 22 13 3 6 41-21 42 4.Linköpings FC 22 11 3 8 41-28 36 5.Kopparbergs/Göteborg 22 9 5 8 38-32 32 6.Sunnanå SK 22 9 3 10 36-37 30 7.KIF Örebro IF DFF 22 8 6 8 35-43 30 [*] 8.Mallbackens IF 22 6 4 12 28-49 22 9.Hammarby IF DFF 22 5 5 12 26-43 20 10.QBIK 22 5 1 16 19-60 16 [Karlstad] ----------------------------------------------- 11.AIK Solna 22 4 3 15 17-59 15 Relegated [Stockholm] 12.Själevads IK 22 3 4 15 19-67 13 Relegated [*] Karlslund IF DFF were renamed KIF Örebro IF DFF Best Scorers: Therese Lundin Malmö 21 Marta Umeå 21 Malin Moström Umeå 19 Anna Sjöström Umeå 18 Hanna Ljungberg Umeå 18 Asthildur Helgadottir Malmö 17 Heidi Kackur Kopparberg 11 Lotta Schelin Kopparberg 10 Madalaine Edlund Sunnanå 10 Salina Olsson Hammarby 9 Louise Östman KIF/Örebro 9 Victoria Svensson Djurgården 8 Maria Aronsson Linköping 8 Maria Karlsson Linköping 8 Jenny Monsén Mallbacken 8 Therese Kapstad Själevad 8 Carina Holmberg Sunnanå 8 Sara Johansson Djurgården 7 Josefine Öqvist Linköping 7 Malin Andersson Malmö 7 Jennifer Meier QBIK 7 Tiffeny Milbrett Sunnanå 7 Linda Fagerström Djurgården 6 Sara Lindén Kopparberg 6 Svenska Cupen, Damer Notes: [1] (n) refers to nth-level club. [2] Final scores officially include all shootout goals; this page will indicate such shootouts and the scores at the end of regulation. First Round [Mar 20] Sätra SK (4) 2-1 Roslagsbro IF (3) [Mar 28] Fanna BK (4) 6-2 Bagarmossens BK (4) [Mar 29] BK Tinnis (4) 1-3 IF Eksjö Fotboll (3) [Apr 2] IFK Nyköping (4) 3-2 Skå IK (4) Tuna/Ekeby BK (4) 0-3 Forssa BK (3) [Apr 3] BK Vången (4) 3-5 IFK Värnamo (3) Hargs BK (4) 1-5 Älvsjö AIK FF (3) [Apr 5] Tölö IF (4) 1-2 IK Zenith (4) Rydboholms SK (4) 1-3 Hovslätts IK (4) [Apr 6] Segeltorps IF (4) 2-4 FC Café Opera Ungdom (4) Näsets SK (4) 3-0 IFK Fjärås (4) [Apr 8] Frändefors IF (4) 0-3 Romelanda UF (4) Tullinge TP FK (4) 2-5 Hässelby SK FF (3) [Apr 9] Helsingborgs DFF (4) 0-4 IF Böljan (4) Klintehamns IK (4) 2-1 Reymersholms IK (4) Asarums IF FK (4) 0-1 Runsten/Möckleby IF (4) IFK Viksjö (4) 5-1 Stuvsta IF (4) Kungshamns IF (4) 1-4 Mölnlycke IF (4) Kungsbacka BI (4) 0-4 Skepplanda BTK (3) Second Round [Mar 27] Strömsbro IF (4) 0-3 Färnäs SK (4) [Mar 28] Rutviks SK (4) 0-12 Piteå IF (3) [Apr 2] Ysby BK (4) 3-1 Hallands Nations FF (4) Onsala BK (4) 0-9 Mariebo IK (4) [Apr 3] Alnö IF (4) 1-4 Härnösands SK (3) Hedesunda IF (3) 1-2 IF Team Hudik (3) Essviks AIF (4) 0-1 Krokom/Dvärsätts IF (3) [aet] Derome BK (4) 3-2 Vallens IF (3) Rödeby AIF (4) 0-5 Råå IF (4) [Apr 10] Bik SK (4) 1-3 IFK Timrå (4) IFK kullsjön (3) 2-5 Alviks IK (2) Järpens IF (4) o/w Sund IF (3) [awarded 0-3, forfeir Järpen] Frövi IK (4) 0-2 Eskilstuna United DF (2) Trönö IK (4) 0-7 Östervåla IF (2) [Apr 12] Mölnlycke IF (4) 1-4 Skepplanda BTK (3) [Apr 13] IF Böljan (4) 3-2 BK Astrio (3) Bele Barkarby IF (4) 3-4 Sätra SK (4) Myssjö/Ovikens IF (4) 0-13 Sundsvalls DFF (2) Notvikens IK (4) 0-10 Morön BK (3) [Apr 14] IK Sätra (3) 1-7 Falu BS (2) [Apr 15] Väsby FK (4) 0-6 Vittsjö GoIK (3) [Apr 16] IFK Nyköping (4) 1-0 Huddinge IF (4) Hägglunds IoFK (4) 0-1 Mariehems SK (4) Näsets SK (4) 0-8 Dalsjöfors GoIF (2) Romelanda UF (4) 0-5 Lindome GIF (3) Vännäs AIK (4) 0-1 Modo FF (4) Långsele AIF (4) 3-0 Söråkers FF (4) [aet] Dala Järna IK (4) 1-3 Västanfors IF FK (3) [aet] Fanna BK (4) 2-5 Vasalund/Essinge IF (2) Forssa BK (4) 4-0 Heby AIF (4) Hällesåkers IF (3) 1-0 Mariestads BOIS FF (4) IF Brommapojkarna (3) 2-1 FoC Farsta (2) IFK Viksjö (4) 2-0 Dalhem IF (3) IK Zenith (4) 0-3 IF Norvalla (2) Runsten/Möckleby IF (4) 4-2 IFK Hässleholm (3) Torpshammars IF (4) 0-8 Frösö IF (4) Bie GoIF (4) 1-10 Glanshammars IF (3) Remsle UIF (4) 1-0 Umedalens IF (3) Örebro SK Söder (4) 1-4 IF Eksjö Fotboll (3) [Apr 17] Klintehamns IK (4) 0-6 Älvsjö AIK FF (3) IFK Värnamo (3) 1-3 Husie IF (2) Selånger FK (3) 5-6 Ope IF (4) Rönninge Salem FF (4) 1-6 P 18 IK (3) Håbo FF (3) 5-7 FC Café Opera Ungdom (4) Hovslätts IK (4) 1-12 Falköpings KIK (2) Hässelby SK FF (3) 1-4 Gideonsbergs IF (2) Third Round [May 11] Mariehems SK (4) 1-5 Piteå IF (3) Runsten/Möckleby IF (4) 3-3 IF Eksjö Fotboll (3) [aet, 3-1 pen] [May 18] Sätra SK (4) 3-0 IF Brommapojkarna (3) Älvsjö AIK FF (3) 0-1 Vasalund/Essinge IF (2) [May 22] FC Café Opera Ungdom (4) 2-1 P 18 IK (3) Mariebo IK (4) 2-1 Skepplanda BTK (3) [May 24] Hällesåkers IF (3) 0-5 IF Norvalla (2) Långsele AIF (4) 1-4 Sundsvalls DFF (2) [May 25] IF Team Hudik (3) 3-1 Falu BS (2) [aet] Modo FF (4) 0-6 Härnösands SK (3) [May 31] Derome BK (4) 1-5 Dalsjöfors GoIF (2) Glanshammars IF (3) 4-5 Falköpings KIK (2) IFK Viksjö (4) 2-1 Gideonsbergs IF (2) Råå IF (4) 0-4 Husie IF (2) Ysby BK (4) o/w Vittsjö GoIK (3) [awarded 0-3, forfeit Ysby] [Jun 1] Frösö IF (4) 2-3 Remsle UIF (4) [aet] Ope IF (4) 1-1 Sund IF (3) [aet, 4-5 pen] Morön BK (3) 2-3 Alviks IK (2) Forssa BK (4) 0-1 Östervåla IF (2) [aet] Färnäs SK (4) 0-1 Västanfors IF FK (3) IF Böljan (4) 5-1 Lindome GIF (3) IFK Nyköping (4) 0-2 Eskilstuna United DF (2) IFK Timrå (4) 0-1 Krokom/Dvärsätts IF (3) Round 4 [Jun 15] IF Böljan (4) w/o Husie IF (2) [awarded 3-0, forfeit Husie] Mariebo IK (4) 0-13 Falköpings KIK (2) Sund IF (3) 1-3 Härnösands SK (3) [Jun 16] Remsle UIF (4) 2-1 Krokom/Dvärsätts IF (3) Västanfors IF FK (3) 1-2 QBIK (1) [aet] [Jun 21] IFK Viksjö (4) 0-3 AIK (1) [Jun 23] Runsten/Möckleby IF (4) 2-4 Vittsjö GoIK (3) [Jun 26] Vasalund/Essinge IF (2) 0-8 Djurgården/Älvsjö (1) [Jun 29] Alviks IK (2) 0-2 Umeå IK (1) Sätra SK (4) 1-4 Hammarby IF DFF (1) Dalsjöfors GoIF (2) 0-7 Kopparbergs/Göteborg FC (1) Eskilstuna United DF (2) 1-5 KIF Örebro DFF (1) FC Café Opera Ungdom (4) 1-5 Östervåla IF (2) IF Norvalla (2) 0-4 Malmö FF DFF (1) IF Team Hudik (3) 4-1 Sundsvalls DFF (2) [Jun 30] Piteå IF (3) 1-2 Sunnanå SK (1) Round 5 [Jul 27] Falköpings KIK (2) 0-1 QBIK (1) [Anna Nilsson 36] [Aug 9] IF Team Hudik (3) 0-10 Djurgården/Älvsjö (1) Remsle UIF (4) 0-1 Härnösands SK (3) [August 10] Vittsjö GoIK (3) 0-9 Malmö FF DFF (1) Östervåla IF (2) 1-2 Hammarby IF DFF (1) IF Böljan (4) 1-12 Kopparbergs/Göteborg FC (1) KIF Örebro DFF (1) 4-2 AIK (1) Umeå IK (1) 3-0 Sunnanå SK (1) Quarterfinals [Sep 7] Kopparbergs/Göteborg (1) 1-6 Malmö FF DFF (1) Härnösands SK (3) 0-8 Umeå IK (1) Djurgården/Älvsjö (1) 7-0 Hammarby IF DFF (1) QBIK (1) 3-1 KIF Örebro DFF (1) Semifinals [Oct 2] QBIK (1) 0-6 Djurgården/Älvsjö (1) [Oct 10] Malmö FF DFF (1) 0-3 Umeå IK (1) Final [Oct 29, Råsunda; att: 1372; ref: Lena Arwedahl (Mellerud))] Umeå IK 1-3 Djurgården/Älvsjö [Anna Sjöström 88; ? 28og, Victoria Svensson 34, Sara Johansson 70] [Umeå: Sofia Lundgren, Anna Paulsson, Karolina Westberg, Maria Bergkvist, Malin Moström, Maria Nordbrandt (Kristina Viklund 46), Anna Sjöström, Hanna Ljungberg, Elaine E Moura, Marta (Johanna Andersson 68), Frida Östberg; Djurgården/Älvsjö: Maja Åström, Helén Fagerström, Elin Ekblom (Sara Johansson 57), Sara Thunebro, Kristin Bengtsson, Linda Fagerström, Anna Hall, Victoria Svensson, Jenny Curtsdotter (Linda Lekander 82), Ann-Marie Norlin (Malin Nykvist 57), Therése Brogårde] Sweden (Women) Second Level 2005 Final Tables Norrettan, Damer Round 1 [Apr 23] Gideonsberg 3-1 Farsta Ornäs 1-1 Alvik Sundsvall 1-2 Bälinge Umeå Södra 4-0 Falu Östervåla 0-3 Eskilstuna United [May 4] Bollstanäs 0-3 Vasalund/Essinge Round 2 [Apr 29] Farsta 0-2 Ornäs [May 1] Alvik 0-0 Bollstanäs Falu 1-5 Sundsvall Vasalund/Essinge 5-1 Umeå Södra [May 2] Esklistuna United 0-2 Gideonsberg [May 11] Bälinge 6-1 Östervåla Round 3 [May 6] Ornäs 0-3 Gideonsberg [May 7] Bälinge 5-0 Eskilstuna United Sundsvall 2-1 Vasalund/Essinge [May 8] Bollstanäs 2-2 Farsta Umeå Södra 4-1 Alvik Östervåla 2-1 Falu Round 4 [May 11] Eskilstuna United 2-2 Ornäs [May 12] Farsta 1-3 Umeå Södra [May 15] Alvik 2-0 Sundsvall Vasalund/Essinge 1-2 Östervåla Falu 0-3 Bälinge [Jul 27] Gideonsberg 2-0 Bollstanäs Round 5 [May 5] Östervåla 1-1 Alvik [May 21] Sundsvall 2-1 Farsta [May 22] Umeå Södra 1-2 Gideonsberg Bollstanäs 0-2 Ornäs Bälinge 0-1 Vasalund/Essinge Falu 0-2 Eskilstuna United Round 6 [May 28] Ornäs 5-1 Umeå Södra Eskilstuna United 2-1 Bollstanäs Farsta 3-2 Östervåla Gideonsberg 2-1 Sundsvall [May 29] Alvik 0-3 Bälinge Vasalund/Essinge 5-1 Falu Round 7 [Jun 4] Sundsvall 2-2 Ornäs Östervåla 1-3 Gideonsberg [Jun 5] Bälinge 2-0 Farsta Umeå Södra 4-1 Bollstanäs Vasalund/Essinge 1-0 Eskilstuna United [Jun 6] Falu 0-1 Alvik Round 8 [Jun 11] Ornäs 4-0 Östervåla Bollstanäs 1-3 Sundsvall [Jun 12] Alvik 2-3 Vasalund/Essinge Farsta 5-3 Falu Eskilstuna United 3-2 Umeå Södra [Jun 14] Gideonsberg 0-4 Bälinge ound 9 [Jun 17] Falu 0-4 Gideonsberg [Jun 18] Sundsvall 1-2 Umeå Södra [Jun 19] Bälinge 1-0 Ornäs Vasalund/Essinge 2-1 Farsta Östervåla 1-2 Bollstanäs Alvik 2-1 Eskilstuna United Round 10 [Jun 22] Ornäs 2-1 Falu [Jun 23] Gideonsberg 1-2 Vasalund/Essinge [Jun 26] Eskilstuna United 1-1 Sundsvall Umeå Södra 1-0 Östervåla Bollstanäs 1-1 Bälinge Farsta 1-2 Alvik Round 11 [Jun 29] Falu 2-2 Bollstanäs Vasalund/Essinge 0-0 Ornäs [Jul 1] Alvik 0-0 Gideonsberg [Jul 2] Bälinge 6-2 Umeå Södra Farsta 2-0 Eskilstuna United Östervåla 1-1 Sundsvall Round 12 [Jul 30] Eskilstuna United 4-1 Farsta Sundsvall 4-1 Östervåla [Jul 31] Ornäs 2-1 Vasalund/Essinge Umeå Södra 0-5 Bälinge Gideonsberg 4-0 Alvik [Aug 3] Bollstanäs 5-0 Falu Round 13 [Aug 6] Sundsvall 1-1 Eskilstuna United [Aug 7] Vasalund/Essinge 2-3 Gideonsberg Alvik 2-1 Farsta Bälinge 4-0 Bollstanäs Östervåla 0-3 Umeå Södra [Aug 8] Falu 0-4 Ornäs Round 14 [Aug 13] Ornäs 1-2 Bälinge Bollstanäs 2-0 Östervåla [Aug 14] Farsta 4-2 Vasalund/Essinge Eskilstuna United 0-0 Alvik Umeå Södra 2-2 Sundsvall [Aug 15] Gideonsberg 1-2 Falu Round 15 [Aug 20] Sundsvall 3-0 Bollstanäs Falu 1-5 Farsta Östervåla 2-1 Ornäs [Aug 21] Umeå Södra 2-4 Eskilstuna United Bälinge 3-0 Gideonsberg Vasalund/Essinge 5-2 Alvik Round 16 [Aug 25] Ornäs 2-3 Sundavall [Aug 27] Eskilstuna United 1-1 Vasalund/Essinge Gideonsberg 3-1 Östervåla Alvik 2-1 Falu [Aug 28] Bollstanäs 1-0 Umeå Södra [Aug 30] Farsta 0-3 Bälinge Round 17 [Sep 3] Falu 5-4 Vasalund/Essinge Östervåla 4-4 Farsta Bollstanäs 3-1 Eskilstuna United [Sep 4] Umeå Södra 4-0 Ornäs Bälinge 4-0 Alvik Sundsvall 2-0 Gideonsberg Round 18 [Sep 10] Eskilstuna United 3-0 Falu Gideonsberg 3-1 Umeå Södra Ornäs 6-0 Bollstanäs [Sep 11] Alvik 0-0 Östervåla Farsta 2-2 Sundsvall Vasalund/Essinge 2-4 Bälinge Round 19 [Sep 17] Bollstanäs 1-1 Gideonsberg Östervåla 1-2 Vasalund/Essinge Ornäs 1-3 Eskilstuna United [Sep 18] Sundsvall 6-1 Alvik Bälinge 8-0 Falu Umeå Södra 1-3 Farsta Round 20 [Sep 25] Alvik 0-1 Umeå Södra [Oct 2] Farsta 1-1 Bollstanäs Vasalund/Essinge 1-0 Sundsvall Falu 2-1 Östervåla [Oct 3] Eskilstuna United 1-3 Bälinge [Oct 4] Gideonsberg 0-1 Ornäs Round 21 [Oct 8] Gideonsberg 6-0 Eskilstuna United Ornäs 1-0 Farsta Östervåla 0-1 Bälinge Sundsvall 6-0 Falu [Oct 9] Umeå Södra 3-0 Vasalund/Essinge Bollstanäs 2-1 Alvik Round 22 [Oct 15] Alvik 1-0 Ornäs Bälinge 1-1 Sundsvall Eskilstuna United 3-0 Östervåla Falu 0-3 Umeå Södra Farsta 1-2 Gideonsberg Vasalund/Essinge 0-5 Bollstanäs Table: 1. Bälinge IF 22 19 2 1 71-11 59 Promoted ------------------------------------------------ 2. Gideonsbergs IF 22 14 2 6 45-24 44 3. Sundsvalls DFF 22 10 7 5 49-27 37 4. Ornäs BK 22 11 4 7 41-27 37 5. Vasalund/Essinge IF 22 11 2 9 44-40 35 6. Umeå Södra FF 22 11 1 10 45-43 34 7. Eskilstuna United 22 9 5 8 35-36 32 8. Bollstanäs SK 22 7 6 9 30-39 27 9. Alviks IK 22 7 6 9 21-38 27 ------------------------------------------------ 10. FoC Farsta 22 6 4 12 39-46 22 Relegated 11. Östervåla IF 22 2 4 16 21-53 10 Relegated 12. Falu BS 22 3 1 18 20-77 10 Relegated Söderettan, Damer Round 1 [Apr 23] Holmalund 1-2 Stattena Husie 1-2 Kristianstad/Wä Kalmar 0-1 Falköping Jitex 1-1 Norvalla Sils 2-6 Dalsjöfor Staffanstorp 1-2 Öster Round 2 [Apr 30] Öster 7-2 Sils [May 1] Kristianstad/Wä 3-1 Holmalund Norvalla 4-1 Staffanstorp [May 2] Falköping 3-1 Jitex [May 5] Stattena 5-1 Kalmar [May 10] Dalsjöfor 3-1 Husie Round 3 [May 4] Holmalund 0-0 Dalsjöfor [May 5] Falköping 1-1 Norvalla [May 7] Husie 1-1 Öster Sils 6-3 Staffanstorp [May 8] Kalmar 1-4 Kristianstad/Wä [May 9] Jitex 3-1 Stattena Round 4 [May 13] Staffanstorp 0-2 Husie [May 14] Norvalla 2-1 Sils Kristianstad/Wä 1-2 Jitex Stattena 4-3 Falköping [May 15] Öster 3-0 Holmalund Dalsjöfor 4-0 Kalmar Round 5 [May 19] Jitex 2-0 Dalsjöfor [May 21] Falköping 0-0 Kristianstad/Wä Husie 2-1 Sils Staffanstorp 0-1 Holmalund Stattena 3-1 Norvalla [May 23] Kalmar 1-6 Öster Round 6 [May 26] Dalsjöfor 0-2 Falköping [May 28] Norvalla 0-4 Husie Kristianstad/Wä 0-0 Stattena Sils 1-3 Holmalund Staffanstorp 2-1 Kalmar [May 29] Öster 0-2 Jitex Round 7 [Jun 4] Falköping 2-2 Öster Holmalund 2-4 Husie Jitex 3-0 Staffanstorp Kristianstad/Wä 1-0 Norvalla Stattena 2-1 Dalsjöfor [Jun 5] Kalmar 3-4 Sils Round 8 [Jun 11] Staffanstorp 2-1 Falköping Dalsjöfor 0-1 Kristianstad/Wä Husie 6-0 Kalmar [Jun 12] Öster 5-2 Stattena Sils 1-6 Jitex [Jun 13] Norvalla 3-2 Holmalund Round 9 [Jun 18] Dalsjöfor 1-1 Norvalla Kalmar 2-0 Holmalund Jitex 2-0 Husie Kristianstad/Wä 0-1 Öster Stattena 2-0 Staffanstorp [Jun 20] Falköping 8-0 Sils Round 10 [Jun 22] Holmalund 1-3 Jitex [Jun 26] Husie 0-3 Falköping Norvalla 5-1 Kalmar Sils 0-2 Stattena Staffanstorp 0-5 Kristianstad/Wä Öster 4-1 Dalsjöfor Round 11 [Jun 29] Falköping 3-0 Holmalund [Jun 30] Stattena 1-2 Husie [Jul 2] Dalsjöfor 0-0 Staffanstorp Jitex 4-0 Kalmar Kristianstad/Wä 6-0 Sils Öster 3-0 Norvalla Round 12 [Jul 30] Sils 0-5 Kristianstad/Wä Staffanstorp 0-0 Dalsjöfor [Jul 31] Kalmar 1-5 Jitex Norvalla 0-2 Öster [Aug 3] Holmalund 2-2 Falköping Husie 0-0 Stattena Round 13 [Aug 6] Dalsjöfor 0-5 Öster Jitex 1-0 Holmalund Stattena 5-2 Sils [Aug 7] Falköping 2-0 Husie Kalmar 0-0 Norvalla Kristianstad/Wä 3-0 Staffanstorp Round 14 [Aug 12] Sils 0-3 Falköping [Aug 13] Staffanstorp 1-3 Stattena Holmalund 0-0 Kalmar Öster 1-0 Kristianstad/Wä Husie 0-1 Jitex [Aug 15] Norvalla 2-2 Dalsjöfor Round 15 [Aug 20] Falköping 3-0 Staffanstorp Holmalund 2-0 Norvalla Kalmar 0-1 Husie Jitex 6-1 Sils [Aug 21] Kristianstad/Wä 2-0 Dalsjöfor Stattena 2-1 Öster Round 16 [Aug 24] Dalsjöfor 0-0 Stattena [Aug 27] Staffanstorp 0-2 Jitex Sils 1-1 Kalmar Norvalla 1-3 Kristianstad/Wä Öster 5-1 Falköping [Aug 30] Husie 1-1 Holmalund Round 17 [Sep 1] Falköping 7-0 Dalsjöfor [Sep 3] Jitex 1-0 Öster Kalmar 3-3 Staffanstorp Stattena 1-3 Kristianstad/Wä Holmalund 6-1 Sils [Sep 4] Husie 5-1 Norvalla Round 18 [Sep 10] Dalsjöfor 0-2 Jitex Norvalla 2-4 Stattena Kristianstad/Wä 2-2 Falköping Sils 1-0 Husie Öster 2-0 Kalmar [Sep 11] Holmalund 4-1 Staffanstorp Round 19 [Sep 17] Sils 1-4 Norvalla Jitex 4-1 Kristianstad/Wä Kalmar 0-1 Dalsjöfor Falköping 2-3 Stattena Holmalund 0-1 Öster Husie 2-1 Staffanstorp Round 20 [Sep 24] Norvalla 1-3 Falköping [Oct 1] Dalsjöfor 0-4 Holmalund Kristianstad/Wä 4-0 Kalmar Staffanstorp 3-1 Sils Stattena 1-2 Jitex [Oct 2] Öster 2-1 Husie Round 21 [Oct 8] Holmalund 4-0 Kristianstad/Wä Husie 0-0 Dalsjöfor Kalmar 3-2 Stattena Jitex 2-3 Falköping Sils 0-7 Öster Staffanstorp 2-3 Norvalla Round 22 [Oct 15] Dalsjöfor 1-0 Sils Falköping 8-0 Kalmar Norvalla 1-1 Jitex Kristianstad/Wä 4-2 Husie Stattena 1-3 Holmalund Öster 6-0 Staffanstorp Table: 1. Jitex DFF 22 18 2 2 56-16 56 Promoted ------------------------------------------------ 2. Östers IF 22 17 2 3 66-17 53 3. Kristianstad/Wä DFF 22 14 3 5 50-21 45 4. Falköpings KIK 22 13 5 4 63-25 44 5. Stattena IF 22 12 3 7 46-36 39 6. Husie IF 22 9 4 9 35-28 31 7. Holmalunds IF 22 8 4 10 37-32 28 8. IF Norvalla 22 6 6 10 33-44 24 9. Dalsjöfors GoIF 22 5 7 10 20-37 22 ------------------------------------------------ 10. Staffanstorps GIF 22 3 3 16 20-57 12 Relegated 11. IFK Kalmar 22 2 4 16 18-68 10 Relegated 12. Sils IF 22 3 1 18 26-89 10 Relegated

2004

2006

list of champions

list of cup finals


About this document

With thanks to David Shannon

Prepared and maintained by Ralph Siuts for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ralph Siuts (Morgenstern1975@arcor.de)
Last updated: 21 Jan 2006

(C) Copyright Ralph Siuts and RSSSF 2005/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.