Sweden 1995

SWEDISH PREMIER DIVISION   "ALLSVENSKAN"

IFK Goteborg swedish champions 1995.
Oster and IFK Norrkoping to the Qualifying round.
Hammarby and Vastra Frolunda relegated.

1.  IFK Goteborg                       26   12   10   04   43-20   46
2.  Helsingborgs IF                    26   12   06   08   42-36   42
3.  Halmstads BK                       26   11   08   07   41-32   41
4.  Malmo FF                           26   09   12   05   32-28   39
5.  Orebro SK                          26   10   08   08   35-29   38
6.  Djurgardens IF (Stockholm)         26   10   08   08   33-33   38
7.  Orgryte IS (Goteborg)              26   09   08   09   22-26   35
8.  AIK (Stockholm)                    26   07   11   08   34-34   32
9.  Degerfors IF                       26   07   11   08   32-45   32
10. Trelleborgs FF                     26   07   10   09   32-30   31
---------------------------------------------------------------------
11. Osters IF (Vaxjo)                  26   05   13   08   41-41   28
12. IFK Norrkoping                     26   07   07   12   28-44   28
---------------------------------------------------------------------
13. Hammarby IF (Stockholm)            26   06   08   12   33-40   26
14. Vastra Frolunda IF (Goteborg)      26   05   10   11   35-45   25


QUALIFICATION TO THE ALLSVENSKAN (First level)
----------------------------------------------

Sun 5 Nov       GAIS - IFK Norrkoping           1-1
                Gefle IF - Osters IF            cancelled due to snow

Wed 8 Nov       Gefle IF - Osters IF            0-1  (played in Stockholm)

Sun 12 Nov      IFK Norrkoping - GAIS           1-0
                Osters IF - Gefle IF            3-0

IFK Norrkoping and Osters IF remain in Allsvenskan


Sweden Second Level (First Division) 1995

FINAL TABLES SWEDISH FIRST DIVISION 1995 (SECOND LEVEL)

Norra gruppen (northern group)
------------------------------

1.  Umea FC                     26   13   09   04   41-22   48  Promoted
----------------------------------------------------------------
2.  Gefle IF (Gavle)            26   12   09   05   49-26   45  Qualifying round
----------------------------------------------------------------
3.  Vasalunds IF (Stockholm)    26   11   11   04   46-28   44
4.  Visby IF Gute               26   11   07   08   45-52   40
5.  IK Brage (Borlange)         26   11   06   09   50-44   39
6.  IFK Lulea                   26   09   09   08   45-38   36
7.  GIF Sundsvall               26   08   10   08   31-23   34
8.  IF Brommapojkarna (Stockh)  26   09   07   10   39-32   34
9.  Vasteras SK FK              26   09   07   10   35-36   34
10. BK Forward (Orebro)         26   08   10   08   28-34   34
----------------------------------------------------------------
11. IK Sirius FK (Uppsala)      26   07   08   11   29-41   29  Qualifying round
----------------------------------------------------------------
12. Assyriska Foreningen (Sto)  26   06   07   13   24-41   25  Relegated
13. Vasby IK FK (Stockholm)     26   04   12   10   23-40   24  Relegated
14. Lira Lulea BK               26   04   08   14   25-53   20  Relegated



Sodra gruppen (southern group)
------------------------------

1.  IK Oddevold (Uddevalla)     26   17   03   06   59-29   54  Promoted
----------------------------------------------------------------
2.  GAIS (Goteborg)             26   13   09   04   55-35   48  Qualifying round
----------------------------------------------------------------
3.  IF Elfsborg (Boras)         26   14   05   07   55-40   47
4.  Kalmar FF                   26   12   06   08   60-45   42
5.  Ljungskile SK               26   10   09   07   42-35   39
6.  Gunnilse IS (Goteborg)      26   09   07   10   40-36   34
7.  BK Hacken (Goteborg)        26   08   10   08   42-47   34
8.  IFK Hassleholm              26   10   04   12   48-65   34
9.  Falkenbergs FF              26   09   06   11   35-36   33
10. Stenungsunds IF             26   07   11   08   31-33   32
----------------------------------------------------------------
11. Norrby IF (Boras)           26   09   04   13   37-40   31  Qualifying round
----------------------------------------------------------------
12. Myresjo IF                  26   08   06   12   37-50   30  Relegated
13. Skovde AIK                  26   06   05   15   43-58   23  Relegated
14. Landskrona BoIS             26   07   01   18   31-66   22  Relegated


QUALIFICATION TO THE FIRST DIVISION (Second level)
--------------------------------------------------

Quarter-final stage:

Sat 28 Oct      IFK Sundsvall - IK Sirius FK    0-1
                Motala AIF - Norrby IF          2-2

Sun 29 Oct      Tyresjo FF - IFK Vasteras FK    0-2
                Qviding FIF - IFK Trelleborg    2-1

Wed 1 Nov       IK Sirius FK - IFK Sundsvall    1-1
                Norrby IF - Motala AIF          1-2
                IFK Vasteras FK - Tyresjo FF    0-1
                IFK Trelleborg - Qviding FIF    3-0

Semi-final stage:

Sun 5 Nov       IFK Vasteras FK - IK Sirius FK  cancelled due to snow
                IFK Trelleborg - Motala AIF     2-2

Wed 8 Nov       IFK Vasteras FK - IK Sirius FK  0-2

Sat -
Sun 11/12 Nov   IK Sirius FK - IFK Vasteras FK  3-0
                Motala AIF - IFK Trelleborg     1-1


IK Sirius FK remain in division 1.
Motala AIF promoted to division 1.


Sweden Third Level (Second Division) 1995

FINAL TABLES SWEDISH SECOND DIVISION 1995 (THIRD LEVEL)

Norrland
--------
Gimonas CK (Umea)               22   15   03   04   48-20   48  Promoted
IFK Sundsvall                   22   12   04   06   42-23   40  Qualifying round
Ope IF (Ostersund)              22   10   07   05   42-28   37
Gallivare SK                    22   11   04   07   38-30   37
Bodens BK                       22   11   03   08   38-33   36
Skelleftea AIK FK               22   09   07   06   43-36   34
Obbola IK                       22   07   09   06   31-29   30
Pitea IF                        22   08   04   10   23-36   28
Kiruna FF                       22   07   04   11   29-43   25
Moron BK (Skelleftea)           22   04   06   12   30-43   18  Qualifying round
IFK Umea                        22   04   05   13   31-49   17  Relegated
Matfors IF                      22   04   04   14   27-52   16  Relegated

Ostra Svealand
--------------
Sparvagens FF (Stockholm)       22   17   02   03   64-21   53  Promoted
Tyresjo FF (Stockholm)          22   13   05   04   31-15   44  Qualifying round
Nacka FF (Stockholm)            22   10   08   04   41-26   38
FC Plavi Team Stockholm         22   11   04   07   35-23   37
Spanga IS FK (Stockholm)        22   10   04   08   38-35   34
Vasterhaninge IF (Stockholm)    22   09   06   07   35-37   33
Gimo IF FK                      22   09   03   10   32-38   30
Hudiksvalls ABK                 22   07   06   09   24-40   27
BKV Norrtalje                   22   06   05   11   38-48   23
Alvsjo AIK FF  (Stockholm)      22   05   05   12   26-37   20  Qualifying round
Helenelunds IK (Stockholm)      22   04   05   13   22-41   17  Relegated
Delsbo IF                       22   03   03   16   29-54   12  Relegated

Vastra Svealand
---------------
Hertzoga BK (Karlstad)          22   16   02   04   52-20   50  Promoted
IFK Vasteras FK                 22   13   03   06   51-34   42  Qualifying round
Enkopings SK FK                 22   13   03   06   51-36   42
IF Sylvia (Norrkoping)          22   11   03   08   43-29   36
Karlslunds IF (Orebro)          22   11   02   09   43-41   35
IK City (Eskilstuna)            22   09   05   08   36-33   32
IFK Eskilstuna                  22   09   04   09   47-37   31
Karlstad BK                     22   08   03   11   36-44   27
Nykopings BIS                   22   07   05   10   34-44   26
Ludvika FK                      22   05   07   10   27-32   22  Qualifying round
Arboga Sodra IF                 22   05   02   15   17-52   17  Relegated
Syrianska Foreningen (Soder-    22   03   05   14   16-51   14  Relegated
        talje)

Ostra Gotaland
--------------
Atvidabergs FF                  22   12   05   05   44-20   41  Promoted
Motala AIF                      22   12   05   05   45-23   41  Qualifying round
Linkopings FF                   22   11   07   04   47-37   40
Vaxjo Norra IF                  22   11   06   05   33-25   39
Husqvarna FF                    22   11   05   06   42-27   38
Kalmar AIK                      22   10   05   07   42-41   35
IK Sleipner (Norrkoping)        22   08   06   08   45-45   30
Grimsas IF                      22   06   06   10   19-38   24
Almhults IF                     22   04   08   10   33-39   20
Nassjo FF                       22   05   05   12   36-54   20  Qualifying round
Mjolby AI FF                    22   04   05   13   30-48   17  Relegated
IFK Varnamo                     22   01   11   10   20-39   14  Relegated

Vastra Gotaland
---------------
Lundby IF (Goteborg)            22   15   03   04   54-32   48  Promoted
Qviding FIF (Goteborg)          22   15   02   05   67-35   47  Qualifying round
Holmalunds IF (Alingsas)        22   10   06   06   50-37   36
Jonsereds IF (Goteborg)         22   09   06   07   45-34   33
IF Heimer (Lidkoping)           22   09   05   08   40-54   32
IFK Uddevalla                   22   09   03   10   40-47   30
Tidaholms GoIF                  22   08   04   10   46-42   28
Ulvakers IF (Skovde)            22   07   07   08   31-27   28
Asa IF                          22   07   04   11   35-41   25
Kungsbacka BI                   22   07   03   12   44-57   24  Qualifying round
Melleruds IF                    22   06   05   11   39-57   23  Relegated
Alingsas IF                     22   03   06   13   33-61   15  Relegated

Sodra Gotaland
--------------
Mjallby AIF (Solvesborg)        22   18   02   02   53-21   56  Promoted
IFK Trelleborg                  22   14   03   05   45-22   45  Qualifying round
IFK Malmo FK                    22   13   04   05   44-26   43
Lunds BK                        22   11   04   07   36-28   37
Kristianstads FF                22   11   02   09   49-31   35
IFK Karlshamn                   22   09   03   10   38-42   30
Karlskrona AIF                  22   09   03   10   32-44   30
IS Halmia (Halmstad)            22   09   02   11   40-44   29
Veberods AIF                    22   07   03   12   38-58   24
IFO/Bromolla IF                 22   05   04   13   29-44   19  Qualifying round
Kulladals FF (Malmo)            22   04   04   14   32-49   16  Relegated
Markaryds IF                    22   02   06   14   22-49   12  Relegated


SWEDISH 2nd DIVISION PROMOTION PLAY-OFFS

The runner-ups in every group of 3rd division play qualification games with
the 10:th placed teams in the Second divsion groups for six places in next
years Second division.

Group A (winner Alno IF)
------
Alno IF (Sundsvall)-Taftea IK           1-0
Taftea IK-Moron BK (Skelleftea)         1-1
Moron BK-Alno IF                        0-1

Group B (winner Alvsjo AIK FF)
------
IFK Osteraker FK (Stockholm)-IFK Gavle  4-1
IFK Gavle-Alvsjo AIK FF (Stockholm)     0-1
Alvsjo AIK FF-IFK Osteraker FK          1-0

Group C (winner Ludvika FK)
------
Vagnharads SK-Filipstads FF             0-1
Ludvika FK-Vagnharads SK                1-1
Filipstads FF-Ludvika FK                4-5

Group D (winner Gullringens GoIF)
------
Gullringens GoIF-Laholms FK             5-0
Laholms FK-Nassjo FF                    3-1
Nassjo FF-Gullringens GoIF              1-3

Group E (winner Kungsbacka BI)
------
Bors SK-IFK Trollhattan                 1-4
Kungsbacka BI-Bors SK                   4-0
IFK Trollhattan-Kungsbacka BI           1-3

Group F (winner Saxemara IF)
------
Ystads IF FF-Saxemara IF                0-3
IFO/Bromolla IF-Ystads IF FF            2-3
Saxemara IF-IFO/Bromolla IF             1-0

Group winners qualified for next year's Second division.


Sweden Fourth Level (Third Division) 1995

FINAL TABLES SWEDISH THIRD DIVISION 1995 (FOURTH LEVEL)

Norra Norrland
--------------
Assi IF (Risogrund)             22   13   04   05   38-21   43  Promoted
Taftea IK                       22   10   10   02   47-14   40  Qualifying round
Lulea SK                        22   09   09   04   32-20   36
Blattnicksele IF                22   10   06   06   36-26   36
Anundsjo IF (Bredbyn)           22   11   03   08   40-33   36
Hedens IF (Boden)               22   09   08   05   45-24   35
Umedalens IF (Umea)             22   09   05   08   41-24   32
IFK Kalix                       22   09   04   09   45-34   31
Malmbergets AIF                 22   07   10   05   37-28   31  Qualifying round
Hagglunds IoFK (Ornskoldsvik)   22   06   03   13   22-37   21  Relegated
Alviks IK (Lulea)               22   05   05   12   20-39   20  Relegated
Burtrask IK                     22   00   01   21   14-112  01  Relegated

        Final result Assi-Lulea missing

Mellersta Norrland
-----------------
IFK Ostersund                   22   18   02   02   57-15   56  Promoted
Alno IF (Sundsvall)             22   17   04   01   58-15   55  Qualifying round
Froso IF (Ostersund)            22   13   03   06   37-33   42
Selanger FK (Sundsvall)         22   12   04   06   57-33   40
Krokom/Dvarsatts IF             22   09   03   10   45-44   30
Strands IF (Hudiksvall)         22   09   03   10   37-42   30
Domsjo IF                       22   07   06   09   32-33   27
Solleftea GIF                   22   07   05   10   32-44   26
IF Algarna (Harnosand)          22   06   06   10   23-31   24  Qualifying round
Njurunda IK (Sundsvall)         22   07   02   13   33-58   23  Relegated
Myssjo/Ovikens IF (Asarna)      22   03   02   17   21-63   11  Relegated
Alandsbro AIK                   22   02   04   16   28-50   10  Relegated

Sodra Norrland
-------------
Sandvikens IF                   22   17   03   02   81-28   54  Promoted
IFK Gavle                       22   14   04   04   55-22   46  Qualifying round
Korsnas IF FK (Falun)           22   10   05   07   39-33   35
Forssa BK (Borlange)            22   09   07   06   41-37   34
Kvarnsvedens IK (Borlange)      22   09   05   08   42-37   32
Slatta SK (Falun)               22   08   04   10   31-42   28
Avesta AIK                      22   08   04   10   28-48   28
IFK Mora FK                     22   06   05   11   20-35   23
Stugsunds IK (Soderhamn)        22   06   05   11   41-55   23  Qualifying round
Hamrange GIF (Hamrangefjarden)  22   07   02   13   32-50   23  Relegated
Bollnas GoIF FF                 22   05   07   10   19-42   22  Relegated
Gestrike-Hammarby IF            22   06   03   13   32-42   21  Relegated

Norra Svealand
-------------
Vallentuna BK (Stockholm)       22   16   04   02   67-22   52  Promoted
IFK Osteraker FK (Stockholm)    22   15   04   03   64-28   49  Qualifying round
Taby IS (Stockholm)             22   11   03   08   43-49   36
Sala FF                         22   09   07   06   37-32   34
IK Bele (Stockholm)             22   10   03   09   41-31   33
IF Vesta (Uppsala)              22   08   08   06   39-25   32
Heby AIF                        22   09   05   08   38-39   32
Sunnersta AIF (Uppsala)         22   08   04   10   34-45   28
Bro IK (Stockholm)              22   08   04   10   43-55   28  Qualifying round
FC Jarfalla (Stockholm)         22   05   04   13   26-45   19  Relegated
Upsala IF (Uppsala)             22   04   06   12   30-40   18  Relegated
Riala GoIF (Bergshamra)         22   02   02   18   22-73   08  Relegated

Ostra Svealand
--------------
Huddinge IF (Stockholm)         22   12   06   04   55-27   42  Promoted
Vagnharads SK                   22   11   07   04   40-20   40  Qualifying round
Gnesta FF                       22   11   05   06   40-34   38
IFK Tumba FK (Stockholm)        22   11   02   09   42-41   35
IFK Lidingo FK (Stockholm)      22   10   05   07   28-31   35
BK Sport (Eskilstuna)           22   09   04   09   39-36   31
Nykvarns SK                     22   08   07   07   30-34   31
Rasunda IS (Stockholm)          22   09   04   09   36-42   31
IFK Stockholm                   22   06   10   06   20-22   28  Qualifying round
Eskilstuna Sodra FF             22   07   05   10   35-44   26  Relegated
Topkapi IK (Stockholm)          22   04   04   15   39-55   15  Relegated
Enskede IK (Stockholm)          22   03   04   15   30-48   13  Relegated

Vastra Svealand
---------------
Rynninge IK (Orebro)            22   13   06   03   44-18   45  Promoted
Filipstads FF                   22   11   06   05   49-37   39  Qualifying round
Adolfsbergs IK (Orebro)         22   09   08   05   32-29   35
IFK Kumla FK                    22   08   08   06   36-29   32
Gideonsbergs IF (Vasteras)      22   08   06   08   45-40   30
Skiljebo SK (Vasteras)          22   08   06   08   36-35   30
FBK Karlstad                    22   08   06   08   33-33   30
KB Karlskoga                    22   08   06   08   33-34   30
Saffle FF                       22   07   07   08   45-47   28  Qualifying round
Kopings FF                      22   06   07   09   36-41   25  Relegated
Norrstrands IF (Karlstad)       22   04   08   10   22-26   20  Relegated
IK Arvika Fotboll               22   02   06   14   18-58   12  Relegated

Nordostra Gotaland
------------------
Farjestadens GIF                22   15   02   05   52-28   47  Promoted
Gullringens GoIF                22   11   07   04   45-31   40  Qualifying round
Vasterviks FF                   22   09   07   06   44-34   34
Smedby AIS (Norrkoping)         22   07   08   07   37-30   29
Tranas AIF FF                   22   07   08   07   38-38   29
IK Ramunder (Soderkoping)       22   07   08   07   41-42   29
Smedby BoIK (Kalmar)            22   07   08   07   38-41   29
Monsteras GIF                   22   07   07   08   45-46   28
BK Zeros (Motala)               22   08   04   10   35-39   28  Qualifying round
IFK Kalmar                      22   06   10   06   29-33   28  Relegated
Vimmerby IF                     22   04   07   11   30-44   19  Relegated
Vasterviks FF                   22   03   06   13   29-57   15  Relegated

Nordvastra Gotaland
-------------------
IK Kongahalla (Kungalv)         22   18   03   01   87-19   57  Promoted
IFK Trollhattan                 22   17   03   02   65-20   54  Qualifying round
Trollhattans FK                 22   17   02   03   69-26   53
Lysekils FF                     22   11   04   07   68-31   37
Ytterby IS                      22   11   03   08   57-33   36
Inlands IF (Lilla Edet)         22   09   02   11   56-53   29
Skepplanda BTK                  22   08   01   13   34-54   25
Kungshamns IF                   22   07   03   12   48-46   24
Skarhamns IK                    22   07   03   12   37-45   24  Qualifying round
Kortedala IF (Goteborg)         22   07   03   12   42-53   24  Relegated
Gotaholms BK (Goteborg)         22   06   01   15   39-63   19  Relegated
Bjurslatts IF (Goteborg)        22   00   00   22   9-168   00  Relegated

Mellersta Gotaland
------------------
IK Tord (Jonkoping)             22   20   01   01   61-10   61  Promoted
Bors SK                         22   12   02   08   40-31   38  Qualifying round
IFK Falkoping                   22   11   04   07   51-29   37
Gotene IF                       22   11   04   07   37-31   37
Toreboda IK                     22   11   03   08   38-32   36
IFK Skovde FK                   22   11   02   09   47-35   35
Gislaveds IS                    22   10   02   10   41-38   32
Anderstorps IF                  22   09   03   10   38-37   30
Burseryds IF                    22   07   04   11   42-52   25  Qualifying round
Jonkopings Sodra IF             22   06   03   13   30-46   21  Relegated
Gnosjo IF                       22   05   00   17   25-65   15  Relegated
Skara IF                        22   04   02   16   22-66   14  Relegated

Sydostra Gotaland
-----------------
Ljungby IF                      22   16   04   02   53-22   52  Promoted
Saxemara IF                     22   14   04   04   54-28   46  Qualifying round
Vaxjo BK                        22   14   03   05   53-29   45
Nybro IF                        22   13   01   08   64-37   40
Ahus Horna BK                   22   11   02   09   31-36   35
Stromsnasbruks IF               22   10   03   09   36-28   33
IFK Osby                        22   08   06   08   24-27   30
Solvesborgs GoIF                22   07   04   11   33-42   25
Ronneby BK                      22   06   04   12   42-48   22  Qualifying round
Yngsjo IF                       22   04   05   13   21-55   17  Relegated
Alvesta GoIF                    22   03   05   14   31-55   14  Relegated
AIK Atlas (Sturko)              22   03   05   14   14-44   14  Relegated

Sydvastra Gotaland
------------------
IF Leikin (Halmstad)            22   15   05   02   62-25   50  Promoted
Laholms FK                      22   13   03   06   41-27   42  Qualifying round
Kinna IF                        22   12   03   07   53-35   39
Molnlycke IF (Goteborg)         22   11   05   06   38-28   38
Varbergs BoIS FC                22   10   04   08   48-40   34
Vinbergs IF                     22   09   04   09   39-30   31
Askims IK (Goteborg)            22   08   06   08   42-45   30
Varbergs GIF FF                 22   09   03   10   42-48   30
Fassbergs IF (Goteborg)         22   07   04   11   42-60   25  Qualifying round
Tvaakers IF                     22   07   02   13   34-50   23  Relegated
IF Vaster (Goteborg)            22   04   05   13   22-50   17  Relegated
Lerums IS                       22   03   04   15   31-56   13  Relegated

Sodra Gotaland
--------------
Hogaborgs BK (Helsingborg)      22   15   04   03   58-20   49  Promoted
Ystads IF FF                    22   13   05   04   53-33   44  Qualifying round
Husie IF (Malmo)                22   11   04   07   48-35   37
Hollvikens GIF                  22   09   07   06   37-22   34
Limhamns IF (Malmo)             22   08   09   05   41-38   33
Arlovs BI (Malmo)               22   10   02   10   46-37   32
BK Landora (Landskrona)         22   08   07   07   32-37   31
Tomelilla IF                    22   09   04   09   30-39   31
BK Olympic (Malmo)              22   07   08   07   41-36   29  Qualifying round
Sjobo IF                        22   06   03   13   41-52   21  Relegated
Angelholms FF                   22   04   03   15   26-58   15  Relegated
NK Croatia (Malmo)              22   03   02   17   28-74   11  Relegated

        Final result Limhamn-Croatia missing


1994

1995/96 (cup)

1997

list of champions

list of final tables

all-time table

list of cup finals

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by the RSSSF

Author: RSSSF (rsssf-request@isfa2.com)
Last updated: 6 Aug 1999

(C) Copyright RSSSF 1999
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.