Switzerland (Women) 2002/03

Ligue Nationale A 

Final Table:

 1. FC Sursee		18  15  1   2  73-10  46 Champion
 2. FC Bern		18  13  4   1  58-18  43
 3. FC Schwerzenbach	18  11  3   4  49-22  36
 4. FC Zuchwil		18  11  1   6  49-23  34
 5. SV Seebach		18   8  3   7  39-39  27
 6. FC Bad Ragaz	18   6  6   6  29-36  24
 7. FC Rapid Lugano	18   7  1  10  35-55  22
 8. FC Baden		18   3  2  13  18-61  11
 9. FC Blue Stars	18   2  2  14  14-63   8 Relegated
10. FC Malters		18   2  1  15  14-51   7 Relegated

Round 1
09.08.02 
SV Seebach ZH		1-6 FC Bern 
 [12 Iuliano; 31 34 60 77 Gaillard, 33 Grand, 90 Berz]
10.08.02  
FC Baden		0-4 FC Zuchwil
 [61og Weidmann, 75 Zahnd, 80 Affolter, 90 Bürki]   
FC Bad Ragaz		1-8 FC Schwerzenbach
 [36 Inguscio; 23 Werner, 49 84 Hügli, 57 Zumbühl, 64 Soltermann, 
   72 Hugentobler, 89 Hofer, 91 Zürcher]  
FC Sursee		6-1 FC Blue Stars ZH
 [30 40 Gassmann, 55 Dickenmann, 65 80 Müller, 68 Di Fonzo; 41 Fenuta] 
15.08.02 
FC Malters		0-4 FC Rapid Lugano  
 [1 Patriarca, 9 Macri, 30 Sabic, 55 Osterwalder]

Round 2
17.08.02
FC Schwerzenbach	5-2 FC Baden
 [5 Soltermann, 25 Hügli, 63 76 Zürcher; 21 Müller, 40 Steinhauer] 
18.08.02  
FC Zuchwil		5-0 SV Seebach ZH
 [18 Grob, 35 52 65 75 Bürki] 
FC Blue Stars ZH	1-4 FC Bad Ragaz
 [36 Vonesch; 7 Meier, 45 Capeder, 57 Inguscio, 90 Zuppiger]    
FC Rapid Lugano		0-4 FC Sursee
 [5 Sommer, 47 Dickenmann, 87 89 Di Fonzo]   
FC Bern			5-0 FC Malters
 [25 Comte, 45 Mayer, 52 Gaillard, 81 Gerber, 90 Wenger]

Round 3
28.08.02  
SV Seebach ZH		3-2 FC Schwerzenbach
 [33 Golubic, 38 Oliveira, 83 Zimmermann; 50 Hügli, 71 Hugentobler]  
FC Baden		1-3 FC Blue Stars ZH
 [26 S.Rivetti; 44 Fenuta, 61 Vonesch, 70 Fenuta] 
FC Bad Ragaz		3-2 FC Rapid Lugano
 [24 41 Inguscio, 67 Eggenberger; 32 Osterwalder, 42pen Occhetta]   
FC Bern			2-1 FC Zuchwil
 [41 Mayer, 64 Gaillard; 20pen Vögeli] 
FC Malters		0-5 FC Sursee
 [1 Gassmann, 34 55 75 Di Fonzo, 40 Dickenmann]

Round 4
31.08.02
FC Rapid Lugano		2-2 FC Baden
 [11 Osterwalder, 24 Macri; 67 Rivetti, 88 Castello]  
FC Schwerzenbach	2-4 FC Bern
 [65 Werner, 71 Hügli; 14 Gaillard, 21 Berz, 32 92 Löffel] 
01.09.02   
FC Sursee		2-0 FC Bad Ragaz
 [46 Gassmann, 66 Gassmann] 
FC Zuchwil		2-0 FC Malters		[in Solothurn]
 [70 87 Bürki]
20.10.02
FC Blue Stars ZH	0-0 SV Seebach ZH

Round 5 
07.09.02
FC Baden		1-6 FC Sursee
 [91 Weidmann; 11 58 Dickenmann, 30 Dätwyler, 43 89 Di Fonzo, 70 Rohrer] 
FC Malters		2-3 FC Bad Ragaz
 [28og Herzog, 78 Landold; 25 Inguscio, 38 Inguscio, 71 Eggenberger]
FC Zuchwil		2-1 FC Schwerzenbach
 [30 Affolter; 15 Schwarz, 44 Bürki]
08.09.02  
SV Seebach ZH		1-3 FC Rapid Lugano
 [13 Recher; 28 Macri, 41 Occhetta, 54 Zicolella]  
FC Bern			7-0 FC Blue Stars ZH
 [26 52 Grand, 30 Binswanger, 36 Kessi, 57 66 Berz, 61 Löffel]     

Round 6
18.09.02
FC Sursee		3-0 SV Seebach ZH
 [12 60 75 Di Fonzo]
22.09.02    
FC Blue Stars ZH	0-4 FC Zuchwil
 [43 Bürki,  48 61 Müller,  58pen Vögeli]   
FC Bad Ragaz		4-1 FC Baden
 [3 Inguscio, 30 Eggenberger, 63 Casutt, 83og; 82 Scheidegger]  
FC Rapid Lugano		1-7 FC Bern
 [89 Osterwalder; 19 35 45 64 Comte, 33 Gaillard, 50 Löffel, 90 Berz]  
FC Schwerzenbach	1-0 FC Malters
 [30 Hügli] 

Round 7
18.09.02
FC Malters		0-2 FC Baden
 [68 Scheidegger, 86 Weidmann]  
28.09.02  
SV Seebach ZH		3-1 FC Bad Ragaz
 [27 Pulimeno, 51 Golubic, 88 Golubic; Eggenberger] 
FC Schwerzenbach	3-0 FC Blue Stars ZH
 [70 74 Zürcher,  80 Werner]
FC Zuchwil		3-0 FC Rapid Lugano
 [7 83 90 Bürki]
20.10.02   
FC Bern			1-0 FC Sursee
 [31 Löffel]

Round 8
13.10.02  
FC Baden		0-4 SV Seebach ZH
 [57 Golubic, 59 Leemann, 83 Recher, 88 Steinegger] 
FC Rapid Lugano  	0-1 FC Schwerzenbach
 [Hügli]
FC Bad Ragaz 		0-0 FC Bern
FC Sursee  		5-2 FC Zuchwil
 [30 Affolter,44 57 Di Fonzo,50 Gassmann,70 Baumann; 4 Villiger,88 Das Chagas]
FC Blue Stars ZH 	0-1 FC Malters
 [32 N.Studhalter]

Round 9
26.10.02 
FC Malters 		1-4 SV Seebach ZH
 [49 N.Studhalter; 33 Recher, 79pen Zimmerman, 87 Iuliano, 92 Golubic]
FC Schwerzenbach 	0-2 FC Sursee
 [68 Di Fonzo, 77 Gassmann] 
27.10.02  
FC Blue Stars ZH 	1-4 FC Rapid Lugano
 [74 Gut; 19 32 Patriarca, 21 Ferrario, 89 Gygax]
FC Baden		1-2 FC Bern	
 [1 Weidmann; 10 77 Gaillard]
FC Zuchwil 		4-0 FC Bad Ragaz
 [29pen Grob, 65 Bürki, 75 Marti, 85 Marra]

Round 10
02.11.02
FC Zuchwil		5-1 FC Baden
 [11 Vögeli, 17 Neuhaus, 23 Bürki, 31 Grob, 49 Schär; 65 Rivetti]
FC Schwerzenbach	3-2 FC Bad Ragaz
 [27 93 Mettler, 74 Hügli; 19 Kunfermann, 90 Rietberger]
FC Rapid Lugano		0-5 FC Malters
 [21 C.Moesch, 28 Thürig, 51 58 Zgraggen, 78 Grüter]
06.11.02
FC Bern			3-1 SV Seebach
 [6 Mayer, 18 31 Grand; 28 Oliveira]
17.11.02
FC Blue Stars		1-6 FC Sursee
 [50 Kolb; 21 ?, 23 ?, 38 ?, 42 ?, 45 61 ?]

Round 11
22/23.03.03  
SV Seebach ZH 		3-1 FC Zuchwil
 [25 Steinegger, 31 71 Golubic; 59 Bürki]   
FC Bad Ragaz 		1-1 FC Blue Stars ZH 
 [28 Inguscio; 54pen Vonesch]
FC Baden 		1-5 FC Schwerzenbach
 [80 Bachmann; 10 Knecht, 52 60 Hügli, 75 Lüthi, 87 Mettler]  
FC Sursee  		6-0 FC Rapid Lugano
 [Imhof (2), Di Fonzo (2), Dickenmann, Portmann ]   
FC Malters 		1-2 FC Bern 
 [90 Grüter; 25 Theiler, 72 Berz]

Round 12 
12.04.03  
FC Schwerzenbach 	1-1 SV Seebach ZH
 [11 Zumbühl, 74 Zimmermann]
29.05.05
FC Rapid Lugano 	0-4 FC Bad Ragaz
 [43 92 Inguscio, 71 Zuppiger, 84 m.Künzler]
FC Blue Stars ZH	0-1 FC Baden
 [94 Jenny Theiler]
04.06.03 
FC Zuchwil  		3-0 FC Bern
 [34 73 Bürki, 81 Affolter] 
FC Sursee  		7-0 FC Malters
 [11 DiFonzo, 20 45 Dätwyler, 50-og Odermatt, 62 75 87 Rohrer]

Round 13
27.04.03  
SV Seebach ZH 		3-1 FC Blue Stars ZH
 [12 Iuliana, 62 Oliveira Tiberio, 82. Gruber; 10 Roci]
FC Baden		1-2 FC Rapid Lugano
 [48 Blunschi; 52 ?, 75 ?]
FC Bern 		2-2 FC Schwerzenbach
 [20 44pen Berz; ?, ?]
FC Bad Ragaz 		0-4 FC Sursee
 [1 11 Di Fonzo, 8 Dickenmann, 84 Achermann]
FC Malters 		2-5 FC Zuchwil
 [41 Grüter, 84 C.Moesch; 4. Neuhaus, 17pen Vögeli, 38 Schaufelbühl, 
  56 Bürki, 80 Das Chagas]

Round 15 
04.05.03  
SV Seebach ZH 		0-6 FC Sursee
 [31 Gassmann, 44 54 57 75 Di Fonzo, 65 Sommer]   
FC Zuchwil  		3-0 FC Blue Stars ZH
 [2 35 Bürki, 60 Grob]  
FC Baden 		0-0 FC Bad Ragaz  
FC Bern 		3-2 FC Rapid Lugano
 [3 Berz, 42 Löffel, 80 Comte; Macri, Zicolella]   
FC Malters 		0-0 FC Schwerzenbach  

Round 14  
10.05.03  
FC Rapid Lugano 	2-1 SV Seebach ZH
 [7 Cirasuolo, 62 Macri; 43 Pulimento]
FC Sursee  		6-0 FC Baden
 [11 Dätwyler, 22 50 Sommer, 45 Achermann, 60 Imhof, 65 Mayer]
FC Bad Ragaz		2-1 FC Malters
 [73 Inguscio, 94 Capeder; 14 Grüter]
21.05.03
FC Blue Stars ZH 	1-6 FC Bern
 [Fenuta; Meyer (2), Gaillard (2), Gerber (2)]
FC Schwerzenbach 	1-0 FC Zuchwil
 [84 Isa Derungs]

Round 16
25.05.03  
FC Bad Ragaz 		2-2 SV Seebach ZH
 [13 33 M.Künzler; 38 Steinegger, 92 Golubic]
FC Blue Stars ZH 	1-3 FC Schwerzenbach
 [68 Vonesch; 35 73 Zürcher, 80 I.Derungs]
FC Rapid Lugano  	4-3 FC Zuchwil
 [9 12 43 Macri, 31 Matasci; 53 Neuhaus, 87 Schär, 90 Leclerc ]
FC Sursee  		1-1 FC Bern
 [41 Di Fonzo; 43pen Berz]
FC Baden 		2-0 FC Malters
 [14 Burger, 21 Rivetti]

Round 17
11.06.03
FC Malters		1-2 FC Blue Stars ZH
 [21 Rüesch; 14 Vivolo, 56 Gut]
15.06.03  
SV Seebach ZH 		7-2 FC Baden
 [24 29 84 92 Golubic, 71 86 Stucky, 77 Pulimeno; 38 Weidmann, 69 Bachmann]
FC Schwerzenbach 	9-0 FC Rapid Lugano
 [3 9 27 Zürcher, 31 54 60 D.Schwarz, 66 Hügli, 85 Loosli, 90 Mettler]
FC Bern 		1-1 FC Bad Ragaz
 [16 Berz; 18 Möckli]
FC Zuchwil  		1-3 FC Sursee
 [Bürki; Dätwyler, Di Fonzo, Rohrer] 

Round 18 
21.06.03 
FC Rapid Lugano  	9-1 FC Blue Stars ZH
 [15 18 75 Osterwalder,32 Macri,35 39 53 Delorenzi,71 Maffioli,91 Matasci; 61 Vonesch]
FC Bern			6-0 FC Baden
 [18 Gaillard, 25 Löffel, 60 Theiler, 70 Berz, 72 Gaillard, 78 Mayer]
FC Sursee  		1-2 FC Schwerzenbach
 [72 Dätwyler; 5 Zumbühl, 90 Zehnder]
FC Bad Ragaz 		1-1 FC Zuchwil
 [37 K.Meier; 40 Vögeli]
SV Seebach ZH		5-0 FC Malters
 [42 77 Golubic, 43 Dtucky, 64 Zimmermann, 67 Pulimeno]

Final Table:

 1. FC Sursee		18  15  1   2  73-10  46 Champion
 2. FC Bern		18  13  4   1  58-18  43
 3. FC Schwerzenbach	18  11  3   4  49-22  36
 4. FC Zuchwil		18  11  1   6  49-23  34
 5. SV Seebach		18   8  3   7  39-39  27
 6. FC Bad Ragaz	18   6  6   6  29-36  24
 7. FC Rapid Lugano	18   7  1  10  35-55  22
 8. FC Baden		18   3  2  13  18-61  11
 9. FC Blue Stars	18   2  2  14  14-63   8 Relegated
10. FC Malters		18   2  1  15  14-51   7 Relegated


Topscorers:
 1. Di Fonzo Monica	Sursee		25
 2. Bürki Vanessa	Zuchwil		21
 3. Gaillard Sylvie	Bern		14
    Golubic Natalija	Seebach		14
 5. Berz Mirjam		Bern		12
 6. Inguscio Angela	Bad Ragaz	11
    Hügli Silvia	Schwerzenbach	11
    Zürcher Manuela	Schwerzenbach	11


Cup 2002/03

Second Preliminary Round 
[Sep 14]

FC Volketswil  2.L.		5-1  FC Oberglatt  2.L.
FC Weinfelden-Bürglen  2.L.	1-0  FC Richterswil  1.L.
FC Münchwilen  2.L.    	       	1-0  SC Berg  2.L.
FC Einsiedeln  2.L.	   	5-4  FC Dietikon  1.L.
FC Effretikon  2.L.		1-3  FC Schlieren  1.L.
FC Amriswil  1.L.		3-0  FC Ruggell  1.L.		[Forfait]
FC Münsterlingen  1.L.		2-3  FC Pfäffikon  1.L.	
FC Ebnat-Kappel	 		1-4  FC Kirchberg SG  1.L.
FC Wittenbach  1.L.		1-10  FC Bülach  1.L.
SC Veltheim	 		0-3  FC Rapperswil-Jona  1.L.	
FC Bauma 2.L. 			2-1  FC Seuzach
FC Gossau SG  2.L.		3-0  FC Wald  2.L.		[Forfait]
FC Schönenwerd  2.L.		3-4  FC Pratteln  2.L.	
SC Schwyz  1.L.			2-1  FC Wolhusen  1.L.
FC Baar  2.L.		  	8-2  FC Hochdorf  2.L.
FC Kerns  2.L.			2-8  SC Nebikon  2.L.
FC Concordia BS  1.L.		4-1  FC Aarau  1.L.
FC Wallbach 2.L. 		1-4  FC Niederbipp  1.L.
FC Wohlen  2.L.			2-1  FC Schattdorf  1.L.	
FC Windisch  2.L.		1-3  FC Muri  2.L.
FC Attiswil  2.L.		1-0  FC Oberdorf  2.L.
FC Franches-Montagnes 		0-7  FC Etoile-Sporting  1.L.
FC Interlaken  2.L.  		7-0  SC Wohlensee  1.L.
FC Laupen 2.L.			4-3  FC Bözingen 34  2.L.	
FC Courrendlin  2.L.		1-8  FC Kirchberg   2.L.
FC Gurmels  1.L.		6-1  FC Bethlehem  1.L.	
FC Breitenbach      		3-1  FC Zollikofen   2.L.
FC Vuisternens-Mézières  2.L.	1-11  SC Worb  1.L.
FC Naters  2.L.        		1-2  FC Lausanne-Sports  1.L.
FC St.Niklaus  2.L. 		0-4  FC Visp  1.L.
CS Chênois  1.L.		1-0  FC Signal  1.L.
FC Conthey  2.L.		0-5  FC Martigny-Sports  1.L.


Third Preliminary Round
[Oct 13]

FC Bauma   			0-9 FC Lachen/Altendorf
FC Einsiedeln   		1-11 FC Staad
FC Amriswil  			0-7 FC Widnau
FC Gossau /SG  			0-5 FC Weinfelden-Bürglen
FC Münchwilen   		0-4 FC Rapperswil-Jona
FC Volketswil   		7-6 FC Schlieren
FC Pfäffikon  			2-7 FC St.Gallen
FC Kirchberg SG  		2-3 FC Bülach
FC Baar   			2-5 FC Therwil
SC Schwyz   			4-3 US Giubiasco
FC Pratteln   			2-1 FC Concordia BS
FC Wohlen  			1-2 FC Alterswil
FC Muri  			1-5 SK Root
SC Nebikon  			5-2 FC Attiswil
FC Breitenbach  		0-1 FC Niederbipp
CS Chênois 	 		1-4 Yverdon Sports
FC Interlaken  			2-3 FC Gurmels
FC Visp  			4-0 Lausanne Sports
FC Laupen  			1-11 FC Rot-Schwarz Thun
FC Martigny-Sports 		1-11 FC Vétroz
FC Kirchberg  			1-2 SC Worb
FC Etoile-Sporting  		0-7 FC Ostermundigen



1st Principal Round
 
 [Nov 10]
SC Schwyz			0-12 FC Schwerzenbach
SK Root				0-1 FC Blue Stars
FC Weinfelden-Bürglen		0-7 FC Rapid Lugano    
FC Volketswil			0-6 FC Baden
FC Widnau			0-4 FC Sursee
FC Bülach			0-3 FC Zuchwil			[Forfait]
FC Niederbipp			1-6 FC Bad Ragaz 
FC Ostermundigen		1-5 SV Seebach			[in Seebach]
SC Nebikon			1-9 SC Worb                       
FC Rapperswil-Jona		0-2 FC Staad 
FC Visp				1-4 FC Vétroz 
FC Pratteln			0-8 FC St.Gallen
FC Lachen/Altendorf		0-2 FC Therwil
FC Gurmels			2-3 FC Alterswil
 [Nov 13]
Yverdon Sports			0-8 FC Bern
FC Rot Schwarz Thun		2-4 FC Malters


2nd Round 
 [March 16]
FC Alterswil			0-1 FC Staad 
FC Bad Ragaz  		  	3-1 FC Malters 
SC Worb				0-5 SV Seebach ZH
FC Therwil 			4-2 FC Rapid Lugano 
FC Sursee 			0-1 FC Schwerzenbach 
FC St.Gallen 			1-3 FC Bern  
FC Vétroz 			1-6 FC Zuchwil 
FC Baden  			0-0 FC Blue Stars ZH		[aet; 2-3 pen]  

3th Round
 [April 6]
FC Zuchwil			2-0 FC Blue Stars ZH
 [10 Neuhaus, 90 Das Chagas]
FC Staad			1-3 SV Seebach ZH
 [71 Stilz; 20 55 Zimmermann, 75 Golubic]
FC Therwil 			0-7 FC Schwerzenbach
 [12 Hügli, 25 47 58 64 Zürcher, 45 Zumbühl, 90 I.Derungs ]
FC Bad Ragaz  		  	0-3 FC Bern
 [14 Löffel, 24 Meyer, 72 Comte]


Semifinals
 [April 23]
FC Zuchwil			0-1 FC Bern
 [74 Theiler]
FC Schwerzenbach		4-0 SV Seebach ZH
 [53 85 Schwarz, 91 Mettler, 93 Zürcher]






Final [Mai 11, in St.Jakob-Park, Basel]

FC Schwerzenbach		1-1 FC Bern		[4-1 pen]
[80 Mettler; 55 Gaillard]
Penalties :  1-0  Soltermann, 1-1 Comte, 2-1 Loosli, 2-1 Mayer
             3-1 Zürcher, 3-1 Theiler, 4-1 Zumbühl.

Att: 4.000
Referee : Christine Kurth 
Cards :  yellow : Theiler, Zumbühl 
         red    : 61 Schnyder 

Bern          :  Janine Chamot, Corinne Burger, Mirjam Berz, Fränzi Schärer,
                 Meret Wenger, Corine Burger, Christa Mayer, Sonja Löffel 
                 (59 Fabienne Conte). Corina Theiler, Sylvie Gaillard 
                 (73 Sonja Kessi), Sabrina Gerber (50 Simone Hofer).	
		 Trainer : Jean-Luc Teyssier. 

Schwerzenbach :  Jasmin Schnyder , Franziska Rüttimann (67 Karin Zehnder), 
                 Janine Luethi, Daniela Soltermann, Katja Werner (61 Sandy 
                 Schaufelberger),Sheila Loosli, Manuela Zürcher, Bea Mettler, 
                 Selina Zumbühl, Silvia Hügli, Daniela Schwarz (61 Manuela Derungs).
                 Trainer : Andy Schreiber.


Junior-Women Cup

1/8 finals
FC Staad		6-0 FC Wollerau      
FC Therwil		0-2 FC Wängi      
SC Worb			3-0 FC Männedorf		[Forfait]   
FC Baden		3-1 FC Sursee       
FC Ostermundigen	2-1 CS Chênois       
FC Estavayer-le-Lac	5-1 SK Root      
FC Muri			0-5 FC Ascona      
FC Cheseaux		0-10 FC Zuchwil  

1/4 finals
FC Estavayer-le-Lac	1-6 SC Worb
FC Wängi		1-0 FC Zuchwil
FC Ascona		4-1 FC Ostermundigen
FC Baden		2-3 FC Staad

Semifinals
SC Worb			6-2 FC Staad
FC Ascona		0-1 FC Wängi

Final [Jun 15 in Seebach]
SC Worb			3-1 FC Wängi
 [14 38 44 Stefanie Kipf; 70 Alexandra Lingg]


Second Level

Ligue Nationale B


East Group

Round 1
17.08.02
FC Widnau		0-2 US Giubiasco  
18.08.02
SK Root			4-5 FC St. Gallen    
FC Staad		0-0 FC Lachen/Altendorf 

Round 2
24.08.02
FC Lachen/Altendorf	2-1 FC St. Gallen
SK Root			3-0 FC Widnau  
25.08.02
US Giubiasco		1-0 FC Staad

Round 3
28.08.02
US Giubiasco  		2-3 SK Root   
FC St. Gallen  		3-2 FC Staad   
FC Lachen/Altendorf 	1-2 FC Widnau   

Round 4 
31.08.02
FC Widnau  		2-2 FC St. Gallen  
US Giubiasco  		1-1 FC Lachen/Altendorf
18.09.02  
SK Root 		0-1 FC Staad

Round 5 
07.09.02
FC Lachen/Altendorf 	1-2 SK Root 
08.09.02  
FC St. Gallen  		1-1 US Giubiasco 
FC Staad 		1-1 FC Widnau     

Round 6 
22.09.02   
FC St. Gallen  		1-2 FC Lachen/Altendorf 
17.11.02
FC Widnau  		4-2 SK Root  
FC Staad 		1-0 US Giubiasco 
    
Round 7 
29.09.02
FC Lachen/Altendorf 	0-2 FC Staad  
FC St. Gallen  		3-2 SK Root
05.10.02 
US Giubiasco  		1-0 FC Widnau

Round 8
19.10.02
SK Root 		1-1 US Giubiasco
20.10.02  
FC Widnau  		3-1 FC Lachen/Altendorf
FC Staad 		1-1 FC St. Gallen

Round 9
26.10.02
FC Lachen/Altendorf 	0-3 US Giubiasco
27.10.02  
FC Staad 		5-2 SK Root
FC St. Gallen  		0-2 FC Widnau

Round 10 
03.11.02  
US Giubiasco  		1-2 FC St. Gallen
24.11.02   
FC Widnau  		1-4 FC Staad 
16.03.03
SK Root 		1-0 FC Lachen/Altendorf

Round 11
22.03.03
FC Lachen/Altendorf 	1-3 FC St. Gallen
23.03.03  
FC Widnau  		2-4 SK Root 
US Giubiasco  		1-2 FC Staad

Round 12
01.04.03    
FC Staad 		1-0 FC Lachen/Altendorf  
06.04.03
SK Root 		1-2 FC St. Gallen  
FC Widnau  		2-2 US Giubiasco   

Round 13 
30.03.03  
US Giubiasco  		3-2 SK Root 
FC St. Gallen  		2-1 FC Staad   
FC Lachen/Altendorf 	3-0 FC Widnau

Round 14
27.04.03  
SK Root 		2-1 FC Staad
FC St. Gallen		2-1 FC Widnau
US Giubiasco  		4-3 FC Lachen/Altendorf

Round 15 
03.05.03  
FC Lachen/Altendorf 	1-2 SK Root
FC St. Gallen  		0-1 US Giubiasco
FC Staad 		3-1 FC Widnau

Round 16
10.05.03  
SK Root 		1-1 FC Widnau  
FC Staad 		4-4 US Giubiasco  
FC St. Gallen  		5-0 FC Lachen/Altendorf

Round 17
12.04.03  
US Giubiasco  		0-2 FC Widnau
18.05.03  
FC St. Gallen  		4-1 SK Root 
FC Lachen/Altendorf 	0-8 FC Staad 
 
Round 18
25.05.03  
SK Root 		5-0 US Giubiasco
FC Widnau  		4-1 FC Lachen/Altendorf
FC Staad 		1-0 FC St. Gallen

Round 19 
31.05.03 
FC Staad 		3-1 SK Root
FC Widnau		1-7 FC St. Gallen  		
FC Lachen/Altendorf 	0-1 US Giubiasco

Round 20
15.06.03
SK Root 		7-1 FC Lachen/Altendorf
US Giubiasco  		5-4 FC St. Gallen 
FC Widnau  		0-2 FC Staad

Final Table

1. FC Staad		20  12  4   4  43-20  40 Promoted
2. FC St.Gallen		20  11  3   6  48-32  36
3. US Giubiasco		20   9  5   6  34-33  32
4. SK Root		20   9  2   9  46-40  29
5. FC Widnau		20   6  4  10  29-42  22 x
6. FC Lachen/Altendorf	20   3  2  15  18-51  11 Relegated


West Group

Round 1
14.08.02
FC Rot-Schwarz		6-1 FC Therwil
FC Vétroz		1-2 FC Ostermundigen
18.09.02 
FC Alterswil		0-4 Yverdon-Sport FC

Round 2
17.08.02 
Yverdon-Sport FC	2-1 FC Therwil
18.08.02 
FC Ostermundigen	4-6 FC Rot-Schwarz 
FC Alterswil		0-5 FC Vétroz
 
Round 3
28.08.02
FC Rot-Schwarz		3-1 FC Alterswil 
FC Therwil 		1-2 FC Ostermundigen  
FC Vétroz 		2-5 Yverdon-Sport FC  
 
Round 4 
31.08.02 
FC Vétroz 		1-3 FC Rot-Schwarz  
Yverdon-Sport FC  	3-3 FC Ostermundigen   
01.09.02 
FC Alterswil 		1-5 FC Therwil 

Round 5 
08.09.02 
FC Rot-Schwarz  	5-1 Yverdon-Sport FC   
FC Ostermundigen  	4-0 FC Alterswil 
FC Therwil 		0-7 FC Vétroz 

Round 6
18.09.02
Yverdon-Sport FC 	5-0 FC Alterswil 	 
21.09.02 
FC Therwil 		1-3 FC Rot-Schwarz  
22.09.02 
FC Ostermundigen  	6-1 FC Vétroz 

Round 7 
28.09.02 
FC Vétroz 		3-1 FC Alterswil  
FC Rot-Schwarz  	3-4 FC Ostermundigen   
FC Therwil		1-3 Yverdon-Sport FC

Round 8 
20.10.02  
Yverdon-Sport FC  	2-2 FC Vétroz
FC Ostermundigen  	3-4 FC Therwil
FC Alterswil 		1-5 FC Rot-Schwarz

Round 9 
26.10.02 
FC Therwil		6-0 FC Alterswil
27.10.02 
FC Ostermundigen  	3-1 Yverdon-Sport FC
FC Rot-Schwarz  	4-0 FC Vétroz

Round 10
17.11.02 
FC Vétroz 		1-3 FC Therwil
19.03.03 
Yverdon-Sport FC 	2-0 FC Rot-Schwarz
26.03.03
FC Alterswil 		1-3 FC Ostermundigen

Round 11
23.03.03  
FC Vétroz 		1-0 FC Ostermundigen  
FC Rot-Schwarz  	2-1 FC Therwil 
FC Alterswil 		0-1 Yverdon-Sport FC
 
Round 12 
06.04.03 
FC Ostermundigen  	0-1 FC Rot-Schwarz  
FC Alterswil 		0-5 FC Vétroz  
23.04.03  
Yverdon-Sport FC  	3-0 FC Therwil 

Round 13
30.03.03  
FC Vétroz 		0-0 Yverdon-Sport 
FC  FC Rot-Schwarz  	6-1 FC Alterswil 
FC Therwil 		2-1 FC Ostermundigen

Round 14 
27.04.03  
Yverdon-Sport FC  	2-0 FC Ostermundigen 
FC Vétroz 		2-1 FC Rot-Schwarz
FC Alterswil 		0-2 FC Therwil

Round 15 
03.05.03  
FC Rot-Schwarz  	2-2 Yverdon-Sport FC
FC Therwil 		4-1 FC Vétroz
FC Ostermundigen  	3-1 FC Alterswil
  
Round 16
10.05.03  
Yverdon-Sport FC  	5-0 FC Alterswil
FC Therwil 		1-6 FC Rot-Schwarz
FC Ostermundigen  	3-5 FC Vétroz 

Round 17 
18.05.03  
FC Therwil 		1-3 Yverdon-Sport FC
FC Rot-Schwarz  	8-1 FC Ostermundigen
FC Vétroz 		9-1 FC Alterswil

Round 18 
25.05.03  
Yverdon-Sport FC  	1-1 FC Vétroz
FC Ostermundigen  	0-2 FC Therwil
FC Alterswil 		0-6 FC Rot-Schwarz

Round 19 
31.05.03  
FC Therwil 		5-2 FC Alterswil
FC Rot-Schwarz  	1-1 FC Vétroz
FC Ostermundigen  	2-1 Yverdon-Sport FC

Round 20 
15.06.03 
Yverdon-Sport FC  	1-2 FC Rot-Schwarz
FC Vétroz 		2-0 FC Therwil
FC Alterswil 		0-2 FC Ostermundigen

Table

1. FC Rot-Schwarz Thun	20  15  2   3  73-26  47 Promoted
2. Yverdon Sports	20  11  5   4  47-25  38
3. FC Vétroz		20   9  4   7  50-37  31
4. FC Ostermundigen	20  10  1   9  46-44  31
5. FC Therwil		20   9  0  11  41-48  27 x
6. FC Alterswil		20   0  0  20  10-87   0 Relegated


x Play-off for relegation [21 + 28.06.03]
FC Widnau		5-0  2-4 FC Therwil
Therwil is relegated with FC Lachen/Altendorf and FC Alterswil



Third Level 2002/03


1.Liga

Group 1 (Region Zürich)

1. FC Schwerzenbach 2	18  13 0  5  60-33  39 No Promotion (2nd team)    
2. FC Kirchberg       	18  12 1  5  58-30  37 Promoted 
3  FC Rapperswil-Jona	18  12 0  6  47-30  36    
4. FC Münsterlingen	18  11 1  6  58-37  34    
5. FC Pfäffikon       	18  10 1  7  38-33  31    
6. FC Bülach       	18   8 4  6  43-35  28    
7. FC Richterswil       18   7 3  8  59-50  24    
8. FC Ruggell       	18   5 3 10  56-58  18    
9. FC Amriswil       	18   3 1 14  37-86  10 Relegated    
10.FC Wittenbach       	18   2 0 16  12-76   6 Relegated 


Group 2 (Region Innerschwyz)
   
1. FC Concordia BS      18  13 4  1  50-11  43 Promoted     
2. FC Schattdorf       	18  12 2  4  61-33  38    
3. FC Bern 2       	18  11 3  4  61-20  36    
4. SC Schwyz       	18   9 2  7  43-37  29    
5. FC Schlieren       	18   6 4  8  29-44  22    
6  FC Wolhusen        	18   5 6  7  26-31  21    
7. SK Root 2       	18   6 3  9  31-45  21    
8. FC Niederbipp       	18   5 3 10  16-44  18    
9. FC Dietikon       	18   4 5  9  33-47  17 Relegated    
10.FC Aarau       	18   2 2 14  18-56   8 Relegated


Group 3 (Region Bern)
 
1. CS Chênois        	17  15 1  1  63-23  46 Promoted     
2. SC Worb        	18  12 4  2  58-21  40    
3. FC Etoile-Sporting   17   9 4  4  51-26  31    
4. FC Visp       	18   9 2  7  60-33  29    
5. FC Signal       	18   8 4  6  37-34  28    
6. SC Wohlensee       	18   7 2  9  47-70  23    
7. FC Gurmels       	18   6 3  9  32-34  21    
8. FC Martigny-Sports   18   6 2 10  42-57  20     
9. Lausanne-Sports      18   3 2 13  20-57  11 Relegated  
10.FC Bethlehem BE      18   1 2 15  10-65   5 Relegated    
 
 

Play-off for promotion from 2.L in 1.L

Winners of regional groups :
FVBJ	FC Zollikofen
IFV	FC Sursee 2
FVNWS	FC Zuchwil 2
OFV	FC Ebnat-Kappel
FVRZ	SC YF Juventus
AFF	Vuisternens/Mézières
AVF	FC Conthey
ACVF	FC Renens

Vuisternens/Mézières	0-3 1-4 FC Zuchwil 2
FC Conthey		6-2 2-4 FC Renens

FC Zuchwil 2, FC Conthey, FC Ebnat-Kappel, SC YF Juventus, 
FC Sursee 2 and FC Zollikofen are promoted in 1.L


U-17 Championship for Regional Selections 2002/03


First round [Sep 2002 to May 2003]

Group 1

 
1. Valais		6  4  0  2  22-14  12
2. Vaud			6  3  0  3  16-17   9
3. Fribourg 		6  2  0  4  12-19   6

  
Group 2

1. Bern 		6  5  1  0  19- 3  16
2. Nordwestschweiz	6  3  1  2  19- 9  10
3. Aargau		6  2  2  2  21-19   8
4. Solothurn		6  0  0  6   4-32   0

  
Group 3

1. Zürich		6  3  1  2  12- 8  10
2. Ticino		6  2  2  2   9- 8   8
3. Innerschweiz 	6  2  2  2  10-14   8
4. Ostschweiz		6  2  1  3   7- 8   7

 


Final round [June 22 in Huttwil]

Bern			0-1 Zürich
Nordwestschweiz		0-1 Ticino
Valais			0-3 Ticino
Bern			1-1 Nordwestschweiz	
Ticino			2-1 Bern
Zürich			3-0 Valais
Valais			1-1 Nordwestschweiz	
Ticino			1-1 Zürich
Zürich			0-3 Nordwestschweiz	
Valais			2-0 Bern


Table

1. Ticino		4  3  1  0  7- 2  10
2. Zürich		4  2  1  1  5- 4   7
3. Nordwestschweiz	4  1  2  1  5- 3   5
4. Bern			4  1  1  2  4- 4   4
5. Valais		4  0  1  3  1- 9   1


2001/02

2003/04

list of champions

all-time table

list of cup finals


About this document

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 17 Oct 2004

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2002/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.