Switzerland (Women) 2018/19


Ligue Nationale A
------------------

Table :

1. FC Zürich Frauen  		28  26 1  1  89-17  79  Champion 
2. Lugano Femminile 		28  15 4  9  49-35  49   
3. Grasshopper Club Zürich 	28  12 6 10  35-41  42   
4. Servette FC Chênois Féminin 	28  12 4 12  46-51  40   
5. FC Luzern  			28  10 9  9  53-42  39   
6. FC Basel 1893  		28  11 5 12  48-54  38   
7. BSC Young Boys  		28   5 3 20  34-65  18
------------------------------------------------------
8. FC Yverdon Féminin 		28   2 6 20  15-64  12  Relegated  


Scorers :

1. Brütsch Irina 		17  Luzern
   Humm Fabienne		17  Zürich
   Maksuti Kristina Maureen	17  Lugano 
   Sarrasin Maeva		17  Servette Chênois
5. Curtin Cara			16  Lugano
6. Buser Tyara			14  Basel   
7. Sow Coumba Louisa 		13  Zürich
8. Moser Martina		12  Zürich
9. Müller Caroline 		11  Grasshopper-Club
10.Mégroz Naomi			10  Zürich 
   Willi Patricia		10  Zürich   
12.Fölmli Svenja		 8  Luzern
   Jakupi Mirela		 8  Servette 
14.Ismaili Florijana		 7  Young Boys
   Piubel Seraina		 7  Zürich
   Sundov Kristina		 7  Basel
   Waeber Stephanie		 7  Young Boys   
18.De Alem Stefanie		 6  Grasshopper-Club          
19.Abbé Caroline		 5  Zürich
   Höltschi Julia		 5  Luzern
   Serrano Castano Paula	 5  Servette 
   Waldman Mikela Rae Zalis	 5  Lugano



16.08.2018 
BSC Young Boys 			3-0 FC Yverdon Féminin 
 [34 Mayland, 38 Ismaili, 56 Waeber]

18.08.2018 
FC Luzern 			1-2 Grasshopper Club Zürich 
 [17pen M.Müller; 50 60 C.Müller] 

19.08.2018 
FC Basel 1893 			2-3 Lugano Femminile  
 [31 Hoti, 59 Buser; 61 Maskuti, 75 89 Waldmann]

25.08.2018 
Servette FC Chênois Féminin 	1-1 Grasshopper Club Zürich 
 [50 Regnier; 66 Steinmann] 
FC Zürich Frauen 		5-0 FC Basel 1893 
 [3 28 Sow, 73 Baumann, 79 Bernet, 89 Mégroz] 
FC Yverdon Féminin 		1-3 FC Luzern  
 [72 Krasniqi; 45+2 Höltschi, 70 Brütsch, 90+5 Ruf]
Lugano Femminile 		1-0 BSC Young Boys 
 [79 C.Curtin] 

08.09.2018 
BSC Young Boys			0-2 FC Zürich Frauen 
 [7pen M.Moser, 17 Humm] 
FC Luzern 			2-1 Lugano Femminile 
 [31pen M.Müller, 38 Brütsch; 77 Doll] 
Grasshopper Club Zürich 	1-1 FC Yverdon Féminin 
 [50 Krisztin; 41 Nkamo] 
FC Basel 1893			1-3 Servette FC Chênois Féminin 
 [27 Buser; 55 Faure, 58 Colville, 72 Serrano] 

15.09.2018 
FC Zürich Frauen 		3-2 FC Luzern
 [10 Sow, 63 R.Moser, 71 Humm; 6 Brütsch, 28 Tschopp] 
FC Basel 1893 			2-1 BSC Young Boys
 [59 Buser, 89 Jenzer; 64 Stahl]  
Lugano Femminile 		4-0 Grasshopper Club Zürich
 [12 C.Curtin, 14 31 72 Maksuti]  
Servette FC Chênois Féminin 	5-0 FC Yverdon Féminin
 [2 17 26 Sarrasin, 37 Maendly, 65 Laaroussi]  

19.09.2018 
FC Zürich Frauen 		5-0 Servette FC Chênois Féminin
 [41 Abbé, 48 Deplazes, 53 Humm, 58 Mégroz, 89 Bernet]

29.09.2018
FC Luzern 			0-1 FC Basel 1893 
 [90+4 Sundov]
FC Yverdon Féminin 		0-1 Lugano Femminile 
 [84 Doll] 
BSC Young Boys 			2-2 Servette FC Chênois Féminin 
 [13 Waeber, 66 Hamidi; 38 Sarrasin, 57 Duclos] 

30.09.2018
Grasshopper Club Zürich		0-3 FC Zürich Frauen 
 [5 90 Humm, 39 Mégroz]

06.10.2018 
Servette FC Chênois Féminin 	0-3 Lugano Femminile
 [6 Maksuti, 26pen Doll, 71 Waldmann]  

20.10.2018 
Grasshopper Club Zürich 	0-4 BSC Young Boys
 [11 61 Ismaili, 27pen Hurni, 44 Waeber] 
FC Luzern 			7-0 Servette FC Chênois Féminin
 [17 37 Branco, 28 Scodeller, 41 78 Brütsch, 54 Graf, 89og (Laaroussi)]  
FC Yverdon Féminin 		0-0 FC Basel 1893 
Lugano Femminile 		1-2 FC Zürich Frauen 
 [59 C.Curtin; 30 Abbé, 40 Mégroz] 

27.10.2018 
Lugano Femminile 		3-1 FC Basel 1893 
 [17 21 Maksuti, 63 C.Curtin; 65 Jenzer]
FC Yverdon Féminin 		2-1 BSC Young Boys 
 [23 Staffoni, 76 Spälti; 5 Stöckli]
Grasshopper Club Zürich 	0-2 FC Luzern 
 [6 Höltschi, 76 Brütsch]
Servette FC Chênois Féminin 	0-4 FC Zürich Frauen
 [45 Willi. 75 Humm, 76 Enz, 87 Abbé] 

03.11.2018 
FC Luzern 			3-2 FC Yverdon Féminin
 [21 Branco, 26 83 Höltschi; 27 Staffoni, 49 Rahm] 
BSC Young Boys 			1-2 Lugano Femminile
 [22 Waeber; 46 66 C.Curtin]  
Grasshopper Club Zürich 	2-0 Servette FC Chênois Féminin
 [35 Roscic, 73 C.Müller]  
FC Basel 1893 			2-3 FC Zürich Frauen
 [38pen Buser, 44 Sundov; 19 Willi, 35 61 Abbé]  

10.11.2018
FC Basel 1893 			2-1 Grasshopper Club Zürich
 [16 Solow, 25 Rey; 20 C.Müller]

17.11.2018 
FC Yverdon Féminin 		1-1 Grasshopper Club Zürich
 [32pen Riat; 56 C.Müller] 
Lugano Femminile 		0-2 FC Luzern
 [5 Höltschi, 90+1 M.Müller]  
FC Zürich Frauen 		3-1 BSC Young Boys
 [19 31pen Willi, 35 Sow]  
Servette FC Chênois Féminin 	1-3 FC Basel 1893
 [29 Faure; 3 12 Buser, 56 Rey]  

21.11.2018
BSC Young Boys 			2-0 Grasshopper Club Zürich
 [63 Ismaili, 82 Stöckli]

28.11.2018 
FC Yverdon Féminin 		0-1 Servette FC Chênois Féminin
 [90 Maendly] 
Grasshopper Club Zürich 	0-1 Lugano Femminile 
 [71 L.Curtin] 
FC Luzern 			1-2 FC Zürich Frauen 
 [28 Brütsch; 27 Willi, 80 Bernet] 
BSC Young Boys 			4-3 FC Basel 1893 
 [5 Waber, 15 Stöckli, 60 Gillmann, 74 Neuhaus; 23 50 Buser, 56 Huber] 

01.12.2018 
Lugano Femminile 		5-0 FC Yverdon Féminin
 [11 Maksuli, 25 Bytyqi, 65 Wenger, 85 Pedrazzini, 88 C.Curtin] 
Servette FC Chênois Féminin 	4-1 BSC Young Boys
 [14 Duclos, 59 Jakupi, 63 Di Pasquale, 75 Serrano]  
FC Zürich Frauen 		1-0 Grasshopper Club Zürich
 [43 M.Moser]  

03.12.2018
FC Basel 1893 			1-1 FC Luzern
 [42 Sundov; 25 Scodeller] 

08.12.2018 
Lugano Femminile 		0-2 Servette FC Chênois Féminin
 [59 Serrano, 82 Sarrasin]  
FC Yverdon Féminin 		0-2 FC Zürich Frauen
 [13 Humm, 17 Mégroz]  
Grasshopper Club Zürich 	2-2 FC Basel 1893
 [33pen 90+2 Walker; 83 Sturgess, 87 Sundov]  
FC Luzern 			5-1 BSC Young Boys
 [27 50pen Brütsch, 60 Abbühl, 69 80 Fölmli; 56 Ismaili] 
 
12.12.2018 
FC Basel 1893 			4-0 FC Yverdon Féminin 
 [7 Rey, 52 Sundov, 72 Solow, 76 Buser]
FC Zürich Frauen 		2-1 Lugano Femminile 
 [51 Willi, 64 Sow; 78 Maksuti] 
Servette FC Chênois Féminin 	2-2 FC Luzern 
 [6 Maendly, 51 Colville; 70 Remund, 78 Wyser]


09.02.2019 
BSC Young Boys 			3-1 FC Yverdon Féminin 
 [14 62pen Fasel, 41 Ismaili; 88 Pajovic]
FC Basel 1893 			1-2 Lugano Femminile
 [32pen Buser; 4 C.Curtin, 50 Maksuti] 
FC Luzern 			3-0 Grasshopper Club Zürich
 [10 26 Brütsch, 71 Fölmli] 


16.02.2019 
BSC Young Boys 			1-1 FC Luzern
 [62 Waeber; 75 Fölmli] 
Servette FC Chênois Féminin 	2-1 Lugano Femminile
 [30 Duclos, 36 Sarrasin; 73 C.Curtin] 
FC Zürich Frauen 		4-0 FC Yverdon Féminin 
 [38pen Willi, 52 Sow, 85 90+1 Humm]
FC Basel 1893 			2-5 Grasshopper Club Zürich
 [14 Buser, 85 Hoti; 6 De Alem, 10 C.Müller, 49 Brülhart, 88 Glanzmann, 89 Roscic] 

23.02.2019 
FC Zürich Frauen 		3-0 FC Luzern
 [29 35 Terchoun, 45+1pen M.Moser]  
Servette FC Chênois Féminin 	1-0 FC Yverdon Féminin
 [28 Sarrasin]  
Lugano Femminile 		1-1 Grasshopper Club Zürich
 [5 C.Curtin; 65 Steinmann]  
FC Basel 1893 			2-1 BSC Young Boys
 [8 Sundov, 45 Xhemaili; 68 Neuhaus] 

09.03.2019 
FC Yverdon Féminin 		2-2 Lugano Femminile 
 [27 Spälti, 61 De Brito; 78 O'Neill, 90 Maksuti]

10.03.2019 
Grasshopper Club Zürich 	1-1 FC Zürich Frauen  
 [89 Glanzmann; 55 Humm]
BSC Young Boys 			1-5 Servette FC Chênois Féminin 
 [43 Hamidi; 1 42 71 Sarrasin, 10 Duclos, 90+2 Jakupi] 
FC Luzern 			1-1 FC Basel 1893 
 [47 Lahmici; 37 Sundov] 

13.03.2019 
FC Zürich Frauen 		6-1 FC Yverdon Féminin 
 [36 Humm, 39 Sow, 45+1pen 57 Fischer, 81 86 Piubel] 

23.03.2019 
FC Luzern 			0-2 Servette FC Chênois Féminin 
 [13 77 Sarrasin]
Grasshopper Club Zürich 	1-1 BSC Young Boys 
 [87 De Alem; 83 Gillmann]
FC Yverdon Féminin 		0-3 FC Basel 1893
 [25og (Pajovic), 31 Bangerter, 70 Buser] 
Lugano Femminile 		2-3 FC Zürich Frauen
 [43 Lee Dickermann, 75 Maksuti; 78 Sow, 86 89 M.Moser] 

30.03.2019 
Grasshopper Club Zürich 	2-1 FC Luzern 
 [12 De Alem, 68 Brülhart; 54 Remund]
FC Yverdon Féminin 		2-0 BSC Young Boys 
 [18 Burkhart, 42pen Riat] 
Servette FC Chênois Féminin 	0-2 FC Zürich Frauen 
 [9 Mauron, 63 Sow] 
Lugano Femminile 		2-1 FC Basel 1893 
 [71 79 C.Curtin; 18 Rey] 

13.04.2019 
BSC Young Boys 			1-2 Lugano Femminile
 [81 Spahr; 61pen Maksuti, 74 C.Curtin] 
Grasshopper Club Zürich 	3-0 Servette FC Chênois Féminin
 [5 Krisztin. 62 Rauber, 64 C.Müller]  
FC Luzern 			1-1 FC Yverdon Féminin 
 [21 Remund; 33 Rahm] 
FC Basel 1893 			2-0 FC Zürich Frauen
 [36 Buser, 90+4 Banecki]  

27.04.2019 
FC Zürich Frauen 		5-0 Grasshopper Club Zürich 
 [16 77 M.Moser, 39 73 81 Mégroz]
FC Basel 1893 			4-4 FC Luzern 
 [53 Buser, 89 Solow, 90 Bunter, 90+1 Banecki; 
   36 40 Fölmli, 74 Brütsc, 90+2pen Remund]
Lugano Femminile 		2-0 FC Yverdon Féminin 
 [24 C.Curlin, 65 Waldman]

28.04.2019
Servette FC Chênois Féminin 	4-0 BSC Young Boys
 [10 Stahl, 40 61 76 Sarrasin]

01.05.2019 
FC Yverdon Féminin 		0-3 Servette FC Chênois Féminin 
 [36pen Sarrasin, 69 Serrano, 87 Jakupi]
Grasshopper Club Zürich 	2-1 Lugano Femminile  
 [21 De Alem, 79 Hubler; 3og (De Alem)]
FC Luzern 			1-4 FC Zürich Frauen 
 [63 Brütsch; 31 49 Piubel, 61pen Fischer, 79 Willi] 
BSC Young Boys 			1-2 FC Basel 1893 
 [12 Zogg; 48 Banecki, 79 Jenzer] 

04.05.2019 
Grasshopper Club Zürich 	1-0 FC Basel 1893 
 [54pen Walker] 
FC Luzern 			3-1 BSC Young Boys 
 [12 31 78 Brütsch; 10 Ismaili] 
FC Yverdon Féminin 		0-4 FC Zürich Frauen 
 [6 M.Moser, 36 68 Humm, 78 Willi] 
Lugano Femminile 		2-2 Servette FC Chênois Féminin 
 [22 29 Maksuti; 24 Sarrasin, 36og (Maksuti)] 

11.05.2019 
FC Zürich Frauen 		3-1 Lugano Femminile 
 [45+2 Sow, 67pen M.Moser, 78 Mégroz; 41 C.Curtin]
BSC Young Boys 			1-4 Grasshopper Club Zürich 
 [31 Dubs; 34 Schärz, 42 C.Müller, 53 De Alem, 69 Brülhart] 
FC Basel 1893 			1-0 FC Yverdon Féminin 
 [86 Marti] 
Servette FC Chênois Féminin 	2-3 FC Luzern 
 [22 Jakupi, 35 Serrano; 14 Brütsch, 38pen Remund, 55 Fölmli] 

15.05.2019
FC Zürich Frauen 		4-0 Servette FC Chênois Féminin
 [19 25 Piubel, 34 Willi, 37 Ramseier]

18.05.2019 
Grasshopper Club Zürich 	1-0 FC Yverdon Féminin 
 [61 C.Müller]
FC Basel 1893 			3-2 Servette FC Chênois Féminin
 [9 Bangerter, 68 Hoti, 90+5 Banecki; 26 85 Jakupi] 
BSC Young Boys 			0-5 FC Zürich Frauen
 [5 Mégroz, 11 M.Moser, 32 Baumann, 56 Humm, 82 Piubel] 

19.05.2019
FC Luzern 			1-2 Lugano Femminile 
 [63 Lahmici; 61 C.Curtin, 90+2 Maksuti]

24.05.2019 
FC Zürich Frauen 		6-1 FC Basel 1893
 [4 38 55 Sow, 12 26 43 Humm; 80 Solow] 

25.05.2019  
FC Yverdon Féminin 		1-1 FC Luzern
 [26 Bodenmann; 22 Wyser]  
Servette FC Chênois Féminin 	0-1 Grasshopper Club Zürich
 [90+2 Roscic]  

26.05.2019
Lugano Femminile 		2-1 BSC Young Boys
 [62 Waldman, 77 Maksuti; 48 Messerli] 

01.06.2019 
Servette FC Chênois Féminin 	2-1 FC Basel 1893
 [39 59 Jakupi; 10 A.Frei]  
FC Zürich Frauen 		3-0 BSC Young Boys 
 [49 Humm, 56 M.Moser, 79 Fischer] 
Lugano Femminile 		1-1 FC Luzern
 [89 C.Curtin; 90+4 Fölmli]  
FC Yverdon Féminin 		0-2 Grasshopper Club Zürich
 [15 De Alem, 55 Brülhart]  




Ligue Nationale B
------------------

Table :

1. FC St.Gallen-Staad 			27  20 0  7  77-25  60 Promoted
--------------------------------------------------------------  
2. Frauenteam Thun Berner-Oberland 	27  17 4  6  91-48  55
3. FC Zürich Frauen U-21 		27  16 5  6  84-39  53 
4. Femina Kickers Worb  		27  14 7  6  53-43  49
5. FC Aarau Frauen 			27  12 3 12  42-41  39
6. Frauen SC Derendingen Solothurn 	27  10 7 10  53-45  37
7. FC Rapperswil-Jona  			27  10 3 14  43-63  33
8. FC Schlieren  			27   7 8 12  36-58  29
--------------------------------------------------------------   
9. FC Küssnacht am Rigi 		27   5 3 19  40-76  18 Relegated
10. FC Therwil 				27   3 2 22  18-99  11 Relegated
  
   
Scorers :

1. Kipf Stefanie        29  Thun
2. Stilz Claudia	22  St.Gallen-Staad
3. Ljustina Ella	18  Zürich
   Van Niekerk Elena 	18  Worb
5. Michel Andrea 	17  Thun
6. Mijovic Sanja 	16  Schlieren 
7. Berger Jessica 	14  Rapperswil-Jona
8. Andrade Lydia	13  Zürich           
   Thomann Jolanda	13  Thun
10.Hager Carla		11  Derendingen 
   Schärer Jessica	11  Staad
12.Schuling Eline	10  Thun  
13.Brecht Stephanie	 9  St.Gallen-Staad
   Kümin Fiona		 9  Zürich    
15.Furger Anja		 8  Worb
   Guillet Aline 	 8  Worb  
   Pilgrim Alayah	 8  Aarau
   Schuler Andrea	 8  Küssnacht
   Zürcher Lara		 8  Aarau

     
18.08.2018 
FC St.Gallen-Staad		2-3 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
Frauen SC Derendingen SO	3-1 FC Aarau Frauen 

19.08.2018 
FC Therwil 			4-3 FC Küssnacht a/R 
FC Zürich Frauen U-21 		4-1 Femina Kickers Worb 

25.08.2018 
Femina Kickers Worb		2-1 Frauen SC Derendingen Solothurn 
FC Schlieren 			4-1 FC Therwil 
FC Rapperswil-Jona 		0-2 FC Aarau Frauen 
Frauenteam Thun BO		1-5 FC Zürich Frauen U-21 
FC Küssnacht a/R 		1-5 FC St.Gallen-Staad 

01.09.2018 
FC Schlieren 			1-1 FC Rapperswil-Jona 

08.09.2018 
FC St.Gallen-Staad 		3-1 FC Schlieren 
Frauen SC Derendingen SO	2-1 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
FC Therwil 			0-7 FC Rapperswil-Jona 
FC Aarau Frauen 		1-2 Femina Kickers Worb 

09.09.2018 
FC Zürich Frauen U-21 		5-3 FC Küssnacht a/R 

15.09.2018 
FC Schlieren 			3-4 FC Zürich Frauen U-21 
FC Therwil 			0-2 FC St.Gallen-Staad 
FC Rapperswil-Jona		0-3 Femina Kickers Worb 
Frauenteam Thun BO		3-3 FC Aarau Frauen 
FC Küssnacht a/R 		0-3 Frauen SC Derendingen Solothurn 

29.09.2018 
FC St.Gallen-Staad 		4-1 FC Rapperswil-Jona 
FC Zürich Frauen U-21 		1-0 FC Therwil 
Frauen SC Derendingen SO	1-1 FC Schlieren 
Femina Kickers Worb 		3-2 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
FC Aarau Frauen 		3-0 FC Küssnacht a/R 

20.10.2018 
FC Küssnacht a/R 		1-2 Femina Kickers Worb 
FC Schlieren 			2-1 FC Aarau Frauen 
FC St.Gallen-Staad 		4-0 FC Zürich Frauen U-21 
FC Rapperswil-Jona 		0-1 Frauenteam Thun Berner-Oberland 

21.10.2018 
FC Therwil 			0-3 Frauen SC Derendingen Solothurn 

27.10.2018 
FC Zürich Frauen U-21 		6-0 FC Rapperswil-Jona 
Frauen SC Derendingen SO	0-1 FC St.Gallen-Staad 
Frauenteam Thun BO 		4-0 FC Küssnacht a/R 
Femina Kickers Worb 		0-0 FC Schlieren 
FC Aarau Frauen 		4-2 FC Therwil 

03.11.2018 
FC Rapperswil-Jona 		3-1 FC Küssnacht a/R 
FC Schlieren 			1-4 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
FC St.Gallen-Staad 		1-2 FC Aarau Frauen 

04.11.2018 
FC Therwil 			3-4 Femina Kickers Worb 
FC Zürich Frauen U-21 		1-1 Frauen SC Derendingen Solothurn 

10.11.2018 
Frauen SC Derendingen SO	4-2 FC Rapperswil-Jona 
Femina Kickers Worb 		1-2 FC St.Gallen-Staad 
FC Küssnacht a/R 		1-5 FC Schlieren 
Frauenteam Thun BO 		5-0 FC Therwil 
FC Aarau Frauen 		2-2 FC Zürich Frauen U-21 

17.11.2018 
Femina Kickers Worb 		1-1 FC Zürich Frauen U-21 
FC Rapperswil-Jona		1-0 FC Schlieren 
FC Küssnacht a/R 		4-0 FC Therwil 
Frauenteam Thun BO 		3-0 FC St.Gallen-Staad 
FC Aarau Frauen			2-4 Frauen SC Derendingen Solothurn 

28.11.2018 
Frauen SC Derendingen SO	1-2 Femina Kickers Worb 
FC Zürich Frauen U-21		3-3 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
FC Aarau Frauen 		1-2 FC Rapperswil-Jona 
FC St.Gallen-Staad		4-2 FC Küssnacht a/R 
FC Therwil 			0-0 FC Schlieren 

01.12.2018 
Femina Kickers Worb		2-0 FC Aarau Frauen 
FC Rapperswil-Jona 		1-0 FC Therwil 
FC Küssnacht a/R 		3-0 FC Zürich Frauen U-21 
Frauenteam Thun BO 		4-1 Frauen SC Derendingen Solothurn 

02.12.2018
FC Schlieren 			0-6 FC St.Gallen-Staad 

08.12.2018 
Femina Kickers Worb 		2-2 FC Rapperswil-Jona 
FC Aarau Frauen 		3-4 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
Frauen SC Derendingen SO	6-0 FC Küssnacht a/R 
FC St.Gallen-Staad 		7-0 FC Therwil 

16.02.2019 
FC Schlieren			3-1 Frauen SC Derendingen Solothurn 
FC Küssnacht a/R 		4-0 FC Aarau Frauen 
Frauenteam Thun BO		4-1 Femina Kickers Worb 

23.02.2019 
Frauen SC Derendingen SO	2-0 FC Therwil 
FC Zürich Frauen U-21 		2-1 FC St.Gallen-Staad 
FC Aarau Frauen 		1-1 FC Schlieren 
Femina Kickers Worb		2-1 FC Küssnacht a/R 
Frauenteam Thun BO 		3-3 FC Rapperswil-Jona 

02.03.2019 
FC Rapperswil-Jona 		2-1 FC St.Gallen-Staad 

09.03.2019 
FC Schlieren 			1-1 Femina Kickers Worb 
FC Küssnacht a/R 		0-4 Frauenteam Thun Berner-Oberland 

10.03.2019 
FC Rapperswil-Jona 		0-5 FC Zürich Frauen U-21 
FC Therwil 			1-0 FC Aarau Frauen 
FC St.Gallen-Staad 		6-0 Frauen SC Derendingen Solothurn 

16.03.2019 
Frauen SC Derendingen SO	0-3 FC Zürich Frauen U-21 
FC Küssnacht a/R 		2-1 FC Rapperswil-Jona 
Frauenteam Thun BO		2-0 FC Schlieren 

17.03.2019 
Femina Kickers Worb 		4-0 FC Therwil 

23.03.2019 
FC Zürich Frauen U-21 		1-2 FC Aarau Frauen 
FC St.Gallen-Staad 		3-0 Femina Kickers Worb 
FC Schlieren 			0-0 FC Küssnacht a/R 
FC Rapperswil-Jona 		1-6 Frauen SC Derendingen Solothurn 

24.03.2019 
FC Therwil 			1-5 Frauenteam Thun Berner-Oberland 

27.03.2019 
FC Aarau Frauen 		1-0 FC St.Gallen-Staad 
FC Zürich Frauen U-21 		7-1 FC Schlieren 

30.03.2019 
FC Schlieren 			0-3 FC Rapperswil-Jona 
FC St.Gallen-Staad		3-0 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
FC Zürich Frauen U-21		1-4 Femina Kickers Worb 
Frauen SC Derendingen SO	0-1 FC Aarau Frauen 

31.03.2019 
FC Therwil 			2-1 FC Küssnacht a/R 

07.04.2019 
FC Therwil 			0-3 FC Zürich Frauen U-21 

13.04.2019 
Femina Kickers Worb 		1-1 Frauen SC Derendingen Solothurn 
FC Küssnacht a/R 		0-2 FC St.Gallen-Staad 
FC Schlieren 			5-0 FC Therwil 
FC Rapperswil-Jona 		1-0 FC Aarau Frauen 
Frauenteam Thun BO		0-4 FC Zürich Frauen U-21 

27.04.2019 
FC St.Gallen-Staad 		4-1 FC Schlieren 
Frauen SC Derendingen SO	1-1 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
FC Aarau Frauen 		1-0 Femina Kickers Worb 

28.04.2019 
FC Therwil 			0-3 FC Rapperswil-Jona 
FC Zürich Frauen U-21 		6-1 FC Küssnacht a/R 

04.05.2019 
FC Küssnacht a/R 		2-2 Frauen SC Derendingen Solothurn 
FC Schlieren 			1-6 FC Zürich Frauen U-21 
FC Rapperswil-Jona 		2-3 Femina Kickers Worb 
Frauenteam Thun BO		2-1 FC Aarau Frauen 

05.05.2019 
FC Therwil 			0-1 FC St.Gallen-Staad 

11.05.2019 
FC St.Gallen-Staad 		5-0 FC Rapperswil-Jona 
Femina Kickers Worb 		3-5 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
Frauen SC Derendingen SO	0-2 FC Schlieren 
FC Aarau Frauen 		4-1 FC Küssnacht a/R 

12.05.2019 
FC Zürich Frauen U-21 		8-0 FC Therwil 

18.05.2019 
FC St.Gallen-Staad 		4-1 FC Zürich Frauen U-21 
FC Rapperswil-Jona 		1-3 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
FC Schlieren 			0-2 FC Aarau Frauen 
FC Küssnacht a/R 		1-1 Femina Kickers Worb 

19.05.2019 
FC Therwil 			1-1 Frauen SC Derendingen Solothurn 

25.05.2019 
Femina Kickers Worb 		2-2 FC Schlieren 
Frauen SC Derendingen SO	2-3 FC St.Gallen-Staad 
FC Aarau Frauen 		3-0 FC Therwil 
Frauenteam Thun BO		7-3 FC Küssnacht a/R 

26.05.2019 
FC Zürich Frauen U-21 		3-0 FC Rapperswil-Jona 

01.06.2019 
FC St.Gallen-Staad 		3-0 FC Aarau Frauen 
FC Schlieren 			4-3 Frauenteam Thun Berner-Oberland 
FC Rapperswil-Jona 		4-2 FC Küssnacht a/R 

02.06.2019 
FC Zürich Frauen U-21 		2-2 Frauen SC Derendingen Solothurn 
FC Therwil			3-4 Femina Kickers Worb 

08.06.2019 
Frauen SC Derendingen SO	5-2 FC Rapperswil-Jona 
FC Aarau Frauen 		1-0 FC Zürich Frauen U-21 
Femina Kickers Worb 		2-0 FC St.Gallen-Staad 
Frauenteam Thun BO 		14-0 FC Therwil 
FC Küssnacht a/R 		1-2 FC Schlieren 




1. League

Classement avec colonne "points de pénalité" selon le règlement de jeu ASF art.48

Group 1
1. FC Walperswil 		22  19 1  2 (13)  74- 27  58 Promoted
------------------------------------------------------------  
2. FC Oerlikon/Polizei ZH 	22  17 4  1 (13)  84- 18  55   
3. FC Sion 			22  12 2  8 (10)  64- 40  38   
4. FC Courgevaux 		22  10 6  6 ( 5)  48- 29  36   
5. FFC Südost Zürich 		22  10 3  9 (13)  49- 32  33   
6. FC Altstetten 		22  10 3  9 (17)  34- 36  33   
7. BSC Old Boys  		22   9 2 11 (14)  55- 51  29   
8. Servette FC Chênois Fém. II	22   7 5 10 (13)  39- 34  26   
9. FC Kloten 			22   6 5 11 (27)  39- 46  23 
------------------------------------------------------------  
10. FC Vuisternens/Mézières 	22   6 4 12 (13)  54- 66  22 Relegated
11. FC Concordia Basel  	22   5 6 11 ( 4)  41- 63  21 Relegated
12. FC Aïre-le-Lignon 		22   0 1 21 (24)   9-148   1 Relegated


Group 2
1. FC Luzern Frauen  		22  14 5  3 ( 5)  52-20  45 Promoted
------------------------------------------------------------   
2. FC St.Gallen-Staad II	22  13 4  5 ( 1)  63-29  41   
3. SC Balerna 			22  12 3  7 (18)  41-26  37   
4. FC Erlinsbach 		22  10 5  7 ( 7)  33-25  33   
5. SC Schwyz  			22  10 4  8 (16)  31-31  32   
6. FC Winterthur 		22   8 7  7 ( 6)  39-28  29   
7. FC Appenzell 		22   9 4  9 ( 8)  47-56  29   
8. FC Bühler  			22   7 4 11 ( 8)  43-56  23   
9. FC Baar 			22   5 6 11 ( 4)  32-42  19
-----------------------------------------------------------   
10. FC Thusis-Cazis		22   3 7 12 ( 8)  37-58  14 Relegated   
11. FC Sempach 			22   3 5 14 ( 2)  20-67  12 Relegated   
12. FC Gossau  			General forfeit and relegated



Promotion 2.L to 1.L

Bern/Jura	: Groupement Féminin Vallée
Innerschweiz	: AS Gambarogno		
Ostschweiz	: FC Wil 1900
Zürich		: SC Veltheim
Solothurn	: FCF Baden
VD/FR/GE/NE/VS	: FC Pied du Jura





U-19  Championship :
--------------------

Table :

1. Team YB/Wyler 		21  20 1  0  103-12  61   
2. FC Luzern  			21  14 3  4   56-28  45   
3. FC Zürich Frauen  		21  12 2  7   45-39  38   
4. Grasshopper Club Zürich 	21  11 1  9   62-56  34   
5. FCO St. Gallen-Staad 	21   7 2 12   46-49  23   
6. FC Basel 1893  		21   5 2 14   27-66  17   
7. FC Aarau Frauen 		21   4 3 14   22-62  15   
8. Team Vaud 			21   4 0 17   23-72  12  
 

1st round :

18.08.2018 
Team YB/Wyler 			6-0 Team Vaud 
FC Luzern			1-1 FCO St. Gallen-Staad 

19.08.2018 
FC Zürich Frauen 		3-2 Grasshopper Club Zürich 
FC Aarau Frauen 		1-1 FC Basel 1893 

25.08.2018 
Grasshopper Club Zürich 	4-1 FC Aarau Frauen 
Team YB/Wyler 			1-0 FC Luzern 
Team Vaud 			5-0 FC Basel 1893 
FCO St. Gallen-Staad 		0-1 FC Zürich Frauen 

08.09.2018 
FC Luzern 			6-2 Team Vaud 

09.09.2018 
FC Zürich Frauen		0-2 Team YB/Wyler 
FC Aarau Frauen 		3-1 FCO St. Gallen-Staad 
FC Basel 1893 			1-2 Grasshopper Club Zürich 

15.09.2018 
FCO St. Gallen-Staad 		6-1 FC Basel 1893 
Team YB/Wyler 			6-0 FC Aarau Frauen 
FC Luzern 			3-0 FC Zürich Frauen 

16.09.2018 
Team Vaud 			3-4 Grasshopper Club Zürich 

22.09.2018 
FC Zürich Frauen 		6-0 Team Vaud 
FC Basel 1893 			0-11 Team YB/Wyler 

23.09.2018 
Grasshopper Club Zürich 	4-2 FCO St. Gallen-Staad 
FC Aarau Frauen 		0-5 FC Luzern 

06.10.2018 
FC Luzern 			4-1 FC Basel 1893 

07.10.2018 
FC Zürich Frauen 		3-2 FC Aarau Frauen 
Team Vaud 			0-3 FCO St. Gallen-Staad

13.10.2018
FCO St. Gallen-Staad 		1-5 Team YB/Wyler 

14.10.2018
FC Basel 1893 			1-1 FC Zürich Frauen
FC Aarau Frauen			2-0 Team Vaud 
Grasshopper Club Zürich 	2-4 FC Luzern

20.10.2018
Team YB/Wyler 			2-0 Grasshopper Club Zürich

27.10.2018 
FC Basel 1893 			4-0 FC Aarau Frauen 
Team Vaud 			0-6 Team YB/Wyler 
FCO St. Gallen-Staad 		0-2 FC Luzern 
Grasshopper Club Zürich 	6-4 FC Zürich Frauen 

03.11.2018 
FC Luzern 			2-3 Team YB/Wyler 

04.11.2018 
FC Zürich Frauen 		3-1 FCO St. Gallen-Staad 
FC Basel 1893 			2-1 Team Vaud 
FC Aarau Frauen 		2-6 Grasshopper Club Zürich 

10.11.2018 
Team YB/Wyler 			4-0 FC Zürich Frauen 
Grasshopper Club Zürich 	3-2 FC Basel 1893 
FCO St. Gallen-Staad 		2-1 FC Aarau Frauen 
Team Vaud 			3-1 FC Luzern 

17.11.2018 
FC Zürich Frauen 		2-2 FC Luzern 

18.11.2018 
Grasshopper Club Zürich		6-0 Team Vaud 
FC Basel 1893 			0-3 FCO St. Gallen-Staad 
FC Aarau Frauen 		0-5 Team YB/Wyler 

24.11.2018 
FCO St. Gallen-Staad		1-2 Grasshopper Club Zürich 
Team YB/Wyler 			5-1 FC Basel 1893 
FC Luzern 			3-2 FC Aarau Frauen 

25.11.2018 
Team Vaud 			0-1 FC Zürich Frauen 

01.12.2018 
Grasshopper Club Zürich 	0-4 Team YB/Wyler 
FCO St. Gallen-Staad 		6-0 Team Vaud 

02.12.2018 
FC Basel 1893 			0-3 FC Luzern 
FC Aarau Frauen 		0-3 FC Zürich Frauen 

16.02.2019 
Team YB/Wyler 			4-0 FCO St. Gallen-Staad 
FC Luzern 			3-1 Grasshopper Club Zürich 

17.02.2019 
Team Vaud			0-1 FC Aarau Frauen 

23.02.2019 
Team YB/Wyler 			5-0 Team Vaud 
FC Luzern 			2-1 FCO St. Gallen-Staad 
FC Zürich Frauen 		3-2 Grasshopper Club Zürich 

03.03.2019 
FC Zürich Frauen 		3-1 FC Basel 1893 

09.03.2019
Team Vaud 			1-0 FC Basel 1893 

10.03.2019 
Grasshopper Club Zürich 	1-1 FC Aarau Frauen 
FCO St. Gallen-Staad 		0-3 FC Zürich Frauen 
Team YB/Wyler 			4-1 FC Luzern 

23.03.2019 
FC Luzern 			4-1 Team Vaud 

24.03.2019 
FC Basel 1893 			3-2 Grasshopper Club Zürich 
FC Aarau Frauen 		2-1 FCO St. Gallen-Staad 
FC Zürich Frauen 		1-4 Team YB/Wyler 

30.03.2019 
Team YB/Wyler 			9-0 FC Aarau Frauen 
FCO St. Gallen-Staad 		4-2 FC Basel 1893 
Team Vaud 			0-5 Grasshopper Club Zürich 
FC Luzern 			2-1 FC Zürich Frauen 

07.04.2019 
FC Basel 1893 			2-6 Team YB/Wyler 
FC Aarau Frauen 		1-1 FC Luzern 
FC Zürich Frauen 		4-3 Team Vaud 
Grasshopper Club Zürich 	8-6 FCO St. Gallen-Staad 

13.04.2019 
Team YB/Wyler 			7-0 Grasshopper Club Zürich 
FC Luzern 			3-0 FC Basel 1893 

14.04.2019 
FC Zürich Frauen 		2-1 FC Aarau Frauen 
Team Vaud 			1-3 FCO St. Gallen-Staad 

24.04.2019 
FC Aarau Frauen 		1-2 FC Basel 1893 

27.04.2019
FCO St. Gallen-Staad 		4-4 Team YB/Wyler

28.04.2019 
FC Basel 1893 			3-1 FC Zürich Frauen 
Grasshopper Club Zürich 	2-4 FC Luzern 
FC Aarau Frauen 		1-3 Team Vaud 


Play-off :

1/4 finals

05 and 18.05.2019
Team YB/Wyler 			5-0 Team Vaud 
Team Vaud 			0-8 Team YB/Wyler 

05 and 18.05.2019 
FC Aarau Frauen 		1-1 FC Luzern 
FC Luzern 			8-0 FC Aarau Frauen 

05 and 19.05.2019 
FC Basel 1893 			1-4 FC Zürich Frauen
FC Zürich Frauen 		1-5 FC Basel 1893 
 
04 and 19.05.2019 
FCO St. Gallen-Staad 		3-3 Grasshopper Club Zürich 
Grasshopper Club Zürich 	3-2 FCO St. Gallen-Staad


1/2 finals places 5-8

25.05 and 01.06.2019
Team Vaud 			1-3 FCO St. Gallen-Staad
FCO St. Gallen-Staad		FF  Team Vaud			[Forfait; awd 3-0]

26.05 and 01.06.2019
FC Aarau Frauen 		2-3 FC Zürich Frauen
FC Zürich Frauen		5-1 FC Aarau Frauen


1/2 finals places 1-4

25.05 and 01.06.2019
FC Basel 1893 			1-2 FC Luzern
FC Luzern			3-0 FC Basel 1893

26.05 and 02.06.2019
Grasshopper Club Zürich 	0-7 Team YB/Wyler
Team YB/Wyler			4-0 Grasshopper Club Zürich

08.06.2019
Final 
[at Wyler Stadion in Bern]
Team YB/Wyler			3-1 FC Luzern





U-17  Championship :
--------------------

Table :

1. FC Zürich Frauen U-17 		9  9 0 0  52- 7  27   
2. Team YB/Wyler U17 Frauen 		9  7 1 1  62- 9  22   
3. ACF Ticino U17 			9  5 1 3  27-19  16   
4. FC Luzern Frauen U17 		9  5 0 4  26-25  15   
5. FC Basel 1893 U17 Mädchen 		9  4 1 4  21-18  13 
-----------------------------------------------------------  
6. FC Aarau Frauen U17 			9  4 0 5  18-20  12   
7. FCO St.Gallen-Staad Frauen U-17 	9  3 2 4  19-17  11   
8. Grasshopper Club Zürich Mädchen U17	9  2 1 6  10-34   7   
9. Servette FC Chênois Féminin M17 	9  2 0 7  11-34   6   
10.Team vaud M17 Féminin 		9  1 0 8   7-70   3  

  
23.02.2019 
FC Zürich  			8-0 Servette FC Chênois
FCO St. Gallen-Staad 		1-1 Grasshopper Club Zürich
FC Luzern Frauen		9-1 Team Vaud 
Team YB/Wyler 			5-0 ACF Ticino

02.03.2019 
Servette FC Chênois Fém.	0-4 ACF Ticino 
Team Vaud 			0-6 FC Aarau 

03.03.2019 
FC Zürich 			2-0 FCO St. Gallen-Staad
FC Basel 1893 			1-1 Team YB/Wyler
Grasshopper Club Zürich 	4-0 FC Luzern Frauen 

16.03.2019 
Team YB/Wyler			15-0 Team Vaud 
ACF Ticino 			5-2 FC Basel 1893 
FC Luzern Frauen		2-5 FC Zürich 

17.03.2019 
FCO St. Gallen-Staad 		8-1 Servette FC Chênois
FC Aarau 			4-0 Grasshopper Club Zürich

23.03.2019 
Grasshopper Club Zürich 	1-12 Team YB/Wyler
FCO St. Gallen-Staad 		0-1 FC Luzern Frauen
Team Vaud 			1-5 ACF Ticino 

24.03.2019 
FC Zürich 			5-1 FC Aarau 
Servette FC Chênois 		1-2 FC Basel 1893 

30.03.2019 
Team YB/Wyler			2-3 FC Zürich
ACF Ticino 			6-0 Grasshopper Club Zürich
FC Aarau 			2-1 FCO St. Gallen-Staad  
FC Luzern Frauen		4-3 Servette FC Chênois

31.03.2019 
FC Basel 1893			10-1 Team vaud 

02.04.2019
FC Basel 1893			2-0 FC Aarau 

06.04.2019 
FCO St. Gallen-Staad		0-10 Team YB/Wyler
FC Luzern Frauen		2-0 FC Aarau

07.04.2019 
Grasshopper Club Zürich		3-1 FC Basel 1893
FC Zürich 			6-1 ACF Ticino 
Servette FC Chênois 		2-1 Team Vaud 

13.04.2019 
Team YB/Wyler 			7-2 FC Luzern Frauen
Team Vaud 			3-0 Grasshopper Club Zürich
FC Aarau 			FF  Servette FC Chênois		[Forfeit; awd 3-0]

14.04.2019 
FC Basel 1893 			0-4 FC Zürich
ACF Ticino 			0-0 FCO St. Gallen-Staad

27.04.2019 
FCO St. Gallen-Staad		1-0 FC Basel 1893
FC Luzern Frauen		4-2 ACF Ticino 
FC Aarau 			1-6 Team YB/Wyler

28.04.2019 
FC Zürich 			15-0 Team Vaud
Servette FC Chênois 		FF   Grasshopper Club Zürich	[Forfeit; awd 3-0]

04.05.2019 
Team YB/Wyler 			4-1 Servette FC Chênois
ACF Ticino 			4-1 FC Aarau 
Team Vaud 			0-8 FCO St. Gallen-Staad

05.05.2019 
Grasshopper Club Zürich 	1-4 FC Zürich
FC Basel 1893 			3-2 FC Luzern Frauen


Classement round places 1-5 :

Table
1. FC Zürich Frauen U-17 	3  3 0 0   9- 1  36   
2. Team YB / Wyler U17 Frauen 	3  2 1 0  16- 5  29   
3. FC Luzern Frauen U17 	4  2 0 2   8- 7  21   
4. ACF Ticino U17 		4  1 1 2   8-11  20   
5. FC Basel 1893 U17 Mädchen 	4  0 0 4   4-21  13 
  

11.05.2019 
Team YB/Wyler 			10-1 FC Basel 1893

12.05.2019 
ACF Ticino 			0-4 FC Luzern Frauen

19.05.2019 
FC Luzern Frauen 		1-3 Team YB/Wyler 

22.05.2019 
FC Basel 1893 			1-3 FC Zürich

25.05.2019 
ACF Ticino 			0-3 FC Zürich 
FC Luzern Frauen 		3-1 FC Basel 1893 

02.06.2019 
FC Zürich 			3-0 FC Luzern Frauen
Team YB/Wyler			3-3 ACF Ticino 

08.06.2019 
FC Basel 1893 			1-5 ACF Ticino 

23.06.2019 
FC Zürich 			Team YB/Wyler 


Classement round places 6-10 :

Table 
6. FC Aarau Frauen U17 			4  3 1 0  16- 4  22   
7. FCO St. Gallen-Staad Frauen U-17 	4  1 2 1   9- 7  16   
8. Servette FC Chênois Féminin M17 	4  2 2 0  12- 5  14   
9. Grasshopper Club Zürich Mädchen U17 	4  1 1 2   8- 9  11   
10.Team vaud M17 Féminin 		4  0 0 4   2-22   3 


11.05.2019 
Grasshopper Club Zürich 	1-2 FC Aarau

12.05.2019 
Servette FC Chênois 		4-0 Team Vaud 

19.05.2019 
Team Vaud 			1-4 Grasshopper Club Zürich
FC Aarau 			5-0 FCO St. Gallen-Staad

25.05.2019 
FCO St. Gallen-Staad 		7-0 Team Vaud

26.05.2019 
Grasshopper Club Zürich		2-5 Servette FC Chênois

01.06.2019 
FC Aarau 			2-2 Servette FC Chênois
FCO St. Gallen-Staad 		1-1 Grasshopper Club Zürich 

08.06.2019 
Team Vaud 			1-7 FC Aarau Frauen U17 
Servette FC Chênois 		1-1 FCO St. Gallen-Staad



Switzerland (Women) Cup 2018/19


1st principal round

10.08.2018 
FC Schwarz-Weiss 		0-15 BSC Young Boys
11.08.2018 
FC Concordia 			0-0  BSC Old Boys			[aet; 1-4 pen]
FC Luzern Frauen  		0-3 FC Luzern
FC Bremgarten 			1-6 FC Schlieren
AS Gambarogno 			3-1 Team Amt Entlebuch
FC Aïre-le-Lignon 		0-13 Femina Kickers Worb
FC Appenzell 			5-2 FC Bühler
SV Sissach 			FF  FC Val-de-Ruz 			[Forfait; awd 3-0]
FC Savièse  			0-4 FC Concordia Basel
FC Sion 			1-3 Frauenteam Thun Berner-Oberland
FC Walperswil 			0-2 Servette FC Chênois Féminin
FC Vuisternens/Mézières 	1-4 FC Yverdon Féminin
SC Schwyz  			3-1 SC Balerna 				[aet]

12.08.2018 
Team Mandement-Féminine		FF  FC Châtel-St-Denis 			[Forfait; awd 0-3]
FC Winterthur 			0-2 FC Rapperswil-Jona
FC Salgesch 			5-4 FC Renens
SC Blustavia			0-8 FC St.Gallen-Staad
FC Niederbipp 			0-14 Lugano Femminile
FC Eschenbach 			2-1 FC Kloten
FC Ueberstorf 			0-15 FC Therwil
FC Schwerzenbach 		0-6 FC Sempach
FC Altstetten 			6-0 FC Küssnacht a/R
FC Baar 			FF  FC Gossau 				[Forfait; awd 3-0]
FC Courgevaux 			1-2 Frauen SC Derendingen Solothurn
FFC Südost Zürich 		1-5 FC Aarau Frauen
FC Meisterschwanden 		3-5 FC Linth-Schwanden
FC Ascona 			3-5 FC Wädenswil 
SG Stans-Engelberg		1-10 FC Oerlikon/Polizei ZH 
FC Thusis-Cazis 		0-6 Grasshopper Club Zürich
FC Bethlehem BE 		1-5 FC Lerchenfeld
FC Versoix 			2-6 FC Erlinsbach (1e L(F))


Intermediate round

05.09.2018
SV Sissach 			3-0 FC Châtel-St-Denis 			[aet]


2nd principal round

22.09.2018 
FC Sempach 			2-3 FC Therwil 
FC Linth-Schwanden 		0-9 FC Basel 1893
FC Baar 			0-8 Lugano Femminile
SV Sissach 			0-13 FC Luzern
FC Erlinsbach			1-3 FC Rapperswil-Jona
FC Eschenbach 			2-3 BSC Young Boys
SC Schwyz  			0-3 Grasshopper Club Zürich
23.09.2018 
FC Wädenswil 			0-8 FC Yverdon Féminin
FC Concordia Basel  		2-4 FC Aarau Frauen
FC Lerchenfeld 			1-12 Servette FC Chênois Féminin
AS Gambarogno 			1-4 FC Schlieren
FC Salgesch 			0-13 Frauen SC Derendingen Solothurn
FC Oerlikon/Polizei ZH 		3-4 FC Zürich Frauen
BSC Old Boys  			2-4 Femina Kickers Worb
FC Altstetten 			1-8 Frauenteam Thun Berner-Oberland
FC Appenzell 			0-7 FC St.Gallen-Staad


1/8 finals

13.10.2018 
FC Schlieren  			2-4 Frauen SC Derendingen Solothurn
 [70pen 74pen Mijovic; 14 25 Hager, 33 Imoberdorf, 86 Saladin]
FC Rapperswil-Jona		0-3 FC Aarau Frauen
 [4 Pilgrim; 32 Hediger, 90+2 Zürcher]
Frauenteam Thun BO 		3-5 BSC Young Boys
 [50 68pen 70 Kipf; 14 22 34 86 90+2 Ismaili]
FC Zürich Frauen  		3-0 FC Luzern
 [48 Deplazes, 53 Baumann, 78 Zehnder]
FC St.Gallen-Staad 		2-1 Servette FC Chênois Féminin		[aet]
 [88pen 90+8pen Brecht; 76 Di Pasquale]
FC Yverdon Féminin 		1-6 FC Basel 1893
 [13 Krasniqi; 26 Marti, 45+2 86 Sundov, 62 Solow, 68 Klotz, 78 Rey]
14.10.2018 
Femina Kickers Worb  		3-8 Grasshopper Club Zürich
 [16 Van Niekerk, 46 Morger, 87 Glarner; 15 Roscic, 25 C.Müller, 
   43 88 Walker, 44 Hubler, 49 53 Brülhart, 88 Karrer]
FC Therwil 			0-8 Lugano Femminile
 [7 13 37 Dickermann, 16 Curtin, 20 Granados, 31 Waldmann, 52 55 Pedrazzini]


1/4 finals

24.11.2018 
Frauen SC Derendingen SO	0-1 Grasshopper Club Zürich
 [57pen Walker]
FC Zürich Frauen  		4-1 Lugano Femminile
 [17 65 Humm, 63 68 Sow; 22 Maksuti]
FC Basel 1893 			0-1 BSC Young Boys
 [71 Ismaili]
25.11.2018 
FC Aarau Frauen 		0-4 FC St.Gallen-Staad
 [30 Brect, 33 Stilz, 85 Göppel, 87 Schärer]


1/2 finals

16.03.2019
FC Zürich Frauen  		5-0 FC St.Gallen-Staad
 [29 Humm, 31 M.Moser, 40 Mégroz, 52 Sow, 60 Terchoun]
Grasshopper Club Zürich		1-2 BSC Young Boys
 [66 Brülhart; 21 Fasel, 60 Stöckli]


Final
at Tissot Arena in Biel/Bienne
20.04.2019
FC Zürich Frauen  		5-0 BSC Young Boys
 [18 26 Humm, 57 Mégroz, 77 Sow, 82 Baumann]
Referee : Deborah Anex
Att: 1.710

Zürich     : Stutz Susanne, Baumann Lorena, Abbé Caroline, Fischer Riana,
             Stierli Julia, Zehnder Cinzia, Mégroz Naomi (69 Piubel Seraina),
             Moser Martina, Ramseier Lesley (60 Sow Coumba Louisa), Bernet 
             Karin (78 Mauron Sandrine), Humm Fabienne(C).  
             Trainer : Ladner André.
             Unsubs : Herzog Elvira, Moser Rahel, Gut Malin, Willi Patricia. 

Young Boys : Tschudin Michèle, Mayland Charlotte (67 Waeber Stephanie),
             Fasel Carola (39 Zogg Onyinyechi), Schmid Shenia, Gillmann Noemi,
             Wälti Meret, Stöckli Aline, Ismaili Florijana(C), Neuhaus Jana,
             Hamidi Mimoza, Spahr Annina (46 Hurni Thaïs).
             Trainer : Wunderlin Marisa.
             Unsubs : Chassot Tania, Tiller Nicole, von Potobsky Céline, 
                      Elsener Katja.



Juniores B :
------------

Final
[June 2, 2019 in Boncourt]
FC Baar			2-0 FC Uzwil

Team Baar : Esther Andermatt, Noemi Trangoni, Elisa Sahitaj, Seraina Hurni,   
            Vanessa Birchler, Gyda Bryniarsdottir, Ariane Wittwer, Lea Baldauf, 
            Rosanne Hemelsraad, Gyda MajaGudjonsdottir, Cheyenne Voit, Alisha Gisler, 
            Saskia Langenegger, Cynthia Wiesendanger, Vanessa Birchler, Valentina Putzu, 
            Lucile Apfel, Renee Keller. 
            Trainers : Damian Appert and Stefan Mehringer

2017/18

list of champions

all-time table

list of cup finals


About this document

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 21 Aug 2019

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.