Switzerland 2007/08

 
First Level (Super League)

Final Table:

 1.FC Basel                36 22  8  6  73-39  74  Champions
 2.BSC Young Boys Bern     36 21  7  8  82-49  70
 3.FC Zürich               36 15 11 10  58-43  56
 4.Grasshopper-Club Zürich 36 15  9 12  57-49  54
 5.FC Aarau                36 11 14 11  47-48  47
 6.FC Luzern               36 10 14 12  40-49  44
 7.FC Sion                 36 11 10 15  48-51  43
 8.Neuchâtel Xamax         36 10 11 15  48-55  41
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Sankt Gallen         36  9  7 20  39-69  34  Relegation Playoff
-------------------------------------------------
10.FC Thun                 36  6  9 21  30-70  27  Relegated

Round 1 
[Jul 18]
Grasshoppers  2-0 Sankt Gallen
[Jul 21]
Luzern        1-1 Neuchâtel
[Jul 22]
Aarau         1-1 Young Boys
Basel         1-0 Zürich
[Aug 7]
Thun          0-1 Sion

Round 2
[Jul 25]
Sion          3-0 Aarau
Sankt Gallen  0-3 Basel
Young Boys    3-2 Grasshoppers
[Jul 26]
Zürich        4-1 Luzern
Neuchâtel     1-1 Thun

Round 3
[Jul 28]
Basel         1-1 Aarau
Grasshoppers  0-1 Sion
[Jul 29]
Luzern        2-2 Young Boys
Neuchâtel     1-1 Zürich
[Jul 31]
Thun          1-0 Sankt Gallen

Round 4
[Aug 4]
Sion          1-1 Neuchâtel     
Sankt Gallen  1-2 Luzern       
Zürich        3-1 Thun          
[Aug 5]
Aarau         2-2 Grasshoppers       
Young Boys    5-1 Basel 

Round 5
[Aug 10]
Zürich        3-1 Sankt Gallen
[Aug 11]
Neuchâtel     3-1 Young Boys    
Basel         3-2 Sion   
[Aug 12]
Thun          2-5 Aarau
Luzern        3-3 Grasshoppers  

Round 6
[Aug 18]
Sankt Gallen  2-1 Neuchâtel     
Aarau         0-0 Luzern          
[Aug 19]
Sion          0-5 Zürich        
Grasshoppers  2-0 Basel       
Young Boys    0-0 Thun   

Round 7
[Aug 25]
Zürich        5-1 Young Boys
Neuchâtel     2-1 Aarau
Luzern        2-4 Basel
[Aug 26]
Thun          1-0 Grasshoppers
Sankt Gallen  1-0 Sion

Round 8
[Sep 1]
Grasshoppers  1-2 Neuchâtel
Aarau         1-1 Zürich
[Sep 2]
Young Boys    3-1 Sankt Gallen
Basel         2-1 Thun
[Sep 3]
Luzern        1-1 Sion

Round 9
[Sep 22]
Thun          0-1 Luzern       
Sankt Gallen  1-1 Aarau        
[Sep 23]
Zürich        4-0 Grasshoppers 
Neuchâtel     0-3 Basel         
Sion          1-2 Young Boys   

Round 10
[Sep 26]
Young Boys    4-1 Aarau         
Sankt Gallen  5-3 Grasshoppers  
Neuchâtel     3-3 Luzern        
Zürich        2-2 Basel        
[Sep 27]
Sion          2-1 Thun         

Round 11
[Sep 29]
Luzern        2-2 Zürich       
Grasshoppers  3-3 Young Boys   
[Sep 30]
Aarau         2-0 Sion         
Basel         3-0 Sankt Gallen 
Thun          1-1 Neuchâtel     

Round 12
[Oct 6]
Young Boys    6-1 Luzern       
Sankt Gallen  0-4 Thun         
[Oct 7]
Aarau         0-3 Basel        
Zürich        1-0 Neuchâtel    
Sion          0-1 Grasshoppers 

Round 13
[Oct 27]
Grasshoppers  1-1 Aarau         
Luzern        1-1 Sankt Gallen  
Neuchâtel     1-3 Sion          
[Oct 28]
Thun          1-1 Zürich
Basel         4-0 Young Boys   

Round 14
[Oct 31]
Grasshoppers  1-1 Luzern
Sion          1-1 Basel
Sankt Gallen  2-3 Zürich
[Nov 1]
Aarau         5-0 Thun
Young Boys    3-2 Neuchâtel

Round 15
[Nov 3]
Basel         2-0 Grasshoppers   
Zürich        4-1 Sion   
[Nov 4]
Luzern        0-0 Aarau   
Thun          0-0 Young Boys   
Neuchâtel     1-1 Sankt Gallen 

Round 16
[Nov 10]
Grasshoppers  2-1 Thun   
Sion          5-1 Sankt Gallen 
[Nov 11]
Aarau         3-2 Neuchâtel
Basel         3-2 Luzern   
Young Boys    1-1 Zürich

Round 17
[Dec 1]
Sion          0-0 Luzern   
Sankt Gallen  2-7 Young Boys   
Neuchâtel     4-1 Grasshoppers   
[Dec 2]
Zürich        0-1 Aarau   
Thun          0-2 Basel   

Round 18
[Dec 8]
Aarau         2-2 Sankt Gallen 
Luzern        1-2 Thun   
[Dec 9]
Basel         0-1 Neuchâtel
Grasshoppers  2-1 Zürich
Young Boys    1-0 Sion   

Round 19
[Feb 2]
Zürich        1-0 Thun
Sion          0-2 Grasshoppers
[Feb 3]
Aarau         3-1 Sankt Gallen
Neuchâtel     0-1 Luzern
Young Boys    2-0 Basel

Round 20
[Feb 9]
Basel         3-0 Neuchâtel
Sankt Gallen  1-0 Zürich
[Feb 10]
Thun          2-2 Sion
Luzern        2-0 Aarau
Grasshoppers  3-3 Young Boys

Round 21
[Feb 16]
Thun          0-1 Luzern        
Sion          1-2 Sankt Gallen 
[Feb 17]
Zürich        1-1 Basel        
Neuchâtel     3-1 Young Boys
Aarau         1-2 Grasshoppers 

Round 22
[Feb 23]
Sankt Gallen  3-0 Thun         
Grasshoppers  2-0 Neuchâtel
[Feb 24]
Young Boys    3-1 Sion
Luzern        2-1 Zürich
Basel         2-1 Aarau

Round 23
[Mar 1]
Sankt Gallen  2-1 Luzern     
Aarau         0-2 Young Boys 
[Mar 2]
Sion          2-0 Neuchâtel
Zürich        1-0 Grasshoppers 
Thun          1-3 Basel     

Round 24
[Mar 8]
Luzern        1-1 Sion
Grasshoppers  4-0 Thun         
[Mar 9]
Young Boys    3-0 Zürich
Neuchâtel     1-2 Aarau
Basel         2-1 Sankt Gallen  

Round 25
[Mar 14]
Young Boys    3-0 Sankt Gallen  
[Mar 15]
Neuchâtel     0-2 Thun     
Grasshoppers  2-0 Luzern        
[Mar 16]
Sion          4-2 Basel         
Aarau         1-0 Zürich

Round 26
[Mar 18]
Sankt Gallen  0-0 Neuchâtel     
Luzern        0-3 Young Boys    
[Mar 19]
Zürich        2-1 Sion
Thun          1-1 Aarau
Basel         2-1 Grasshoppers  

Round 27 [Mar 22]
Young Boys    4-2 Thun     
Neuchâtel     3-1 Zürich
Grasshoppers  2-3 Sankt Gallen  
Basel         1-0 Luzern        
Aarau         2-0 Sion

Round 28
[Mar 29]
Sankt Gallen  0-2 Grasshoppers  
Luzern        1-0 Basel         
[Mar 30]
Thun          0-4 Young Boys    
Zürich        2-1 Neuchâtel     
Sion          1-0 Aarau         

Round 29
[Apr 2]
Grasshoppers  1-1 Basel         
[Apr 4]
Sion          3-3 Zürich
Neuchâtel     1-0 Sankt Gallen  
Aarau         3-0 Thun     
[Apr 24]
Young Boys    0-1 Luzern        

Round 30
[Apr 12]
Thun          2-1 Neuchâtel     
Sankt Gallen  2-0 Young Boys    
[Apr 13]
Zürich        0-0 Aarau         
Luzern        0-0 Grasshoppers  
Basel         1-1 Sion

Round 31
[Apr 16]
Sankt Gallen  1-4 Basel
Sion          0-0 Luzern
Thun          0-2 Grasshoppers
[Apr 17]
Zürich        1-2 Young Boys
Aarau         2-2 Neuchâtel

Round 32
[Apr 19]
Luzern        1-0 Sankt Gallen  
Basel         3-1 Thun          
[Apr 20]
Neuchâtel     1-1 Sion          
Young Boys    4-0 Aarau         
Grasshoppers  1-1 Zürich        

Round 33
[Apr 25]
Thun          1-1 Sankt Gallen  
[Apr 26]
Aarau         2-2 Basel
Neuchâtel     1-3 Grasshoppers
[Apr 27]
Zürich        1-0 Luzern
Sion          1-2 Young Boys

Round 34
[May 2]
Young Boys    1-3 Neuchâtel
Basel         4-0 Zürich        
[May 3]
Sankt Gallen  1-2 Sion          
Grasshoppers  2-0 Aarau         
Luzern        4-0 Thun          

Round 35 [May 6]
Aarau         2-1 Luzern
Neuchâtel     2-2 Basel
Sion          5-0 Thun
Young Boys    2-0 Grasshoppers
Zürich        1-0 Sankt Gallen

Round 36 [May 10]
Basel         2-0 Young Boys
Grasshoppers  2-0 Sion
Luzern        0-2 Neuchâtel
Sankt Gallen  0-0 Aarau
Thun          1-1 Zürich

Final Table:

 1.FC Basel                36 22  8  6  73-39  74  Champions
 2.BSC Young Boys Bern     36 21  7  8  82-49  70
 3.FC Zürich               36 15 11 10  58-43  56
 4.Grasshopper-Club Zürich 36 15  9 12  57-49  54
 5.FC Aarau                36 11 14 11  47-48  47
 6.FC Luzern               36 10 14 12  40-49  44
 7.FC Sion                 36 11 10 15  48-51  43
 8.Neuchâtel Xamax         36 10 11 15  48-55  41
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Sankt Gallen         36  9  7 20  39-69  34  Relegation Playoff
-------------------------------------------------
10.FC Thun                 36  6  9 21  30-70  27  Relegated


Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 17]
Bellinzona    3-2 Sankt Gallen

Second Leg [May 20]
Sankt Gallen  0-2 Bellinzona

NB: Bellinzona promoted, Sankt Gallen relegated



Schweizer Cup 2007/08

Round 2
[Oct 20]
SC Binningen                1-6 FC Basel
FC Baulmes                  0-2 FC Lausanne-Sport           [aet]
FC Winterthur               2-3 Grasshopper-Club Zürich
FC Wohlen                   0-0 AC Bellinzona               [aet, 4-5 pen]
SC Kriens                   1-0 FC Aarau
Etoile-Carouge FC           0-2 FC Sion
[Oct 21]
FC Concordia (Basel)        1-1 FC Zürich                   [aet, 5-6 pen]
FC Colombier                1-3 Yverdon-Sport FC
FC Gossau                   2-0 FC Sankt Gallen
FC Langenthal               2-5 FC Luzern
FC Locarno                  0-2 BSC Young Boys
FC Schaffhausen             3-1 FC Wil 1900
Racing Club (Genève)        2-5 Neuchâtel Xamax FC          [aet]
SC Cham                     0-1 FC Thun
Stade Nyonnais              2-1 Servette FC
FC Chiasso                  3-1 AC Lugano	

1/8 Finals
[Nov 24]
FC Schaffhausen             0-1 Neuchâtel Xamax FC
FC Lausanne-Sport           0-2 FC Gossau
FC Luzern                   0-1 FC Thun
[Nov 25]
AC Bellinzona               2-1 FC Sion
FC Chiasso                  0-1 BSC Young Boys
Grasshopper-Club Zürich     0-1 FC Basel
SC Kriens                   0-3 FC Zürich
Stade Nyonnais              2-1 Yverdon-Sport FC

Quarterfinals
[Dec 15]
FC Thun                     2-1 FC Zürich                   [aet]
FC Basel                    2-0 Stade Nyonnais
[Dec 16]
AC Bellinzona               2-1 FC Gossau
Neuchâtel Xamax FC          3-2 BSC Young Boys              [aet]

Semifinals [Feb 27]
AC Bellinzona               0-0 Neuchâtel Xamax FC          [aet, 4-2 pen]
FC Basel                    1-0 FC Thun

Final [Apr 6, St. Jakob-Park, Basel]
FC Basel                    4-1 AC Bellinzona





Second Level (Challenge League)

Final Table:

 1.FC Vaduz                34 21  7  6  75-40  70  Promoted
-------------------------------------------------
 2.AC Bellinzona           34 21  6  7  74-39  69  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Wil 1900             34 20  8  6  63-35  68
 4.FC Wohlen               34 16  8 10  65-46  56
 5.FC Winterthur           34 14  9 11  59-56  51
 6.FC Schaffhausen         34 13 10 11  53-40  49
 7.FC Concordia            34 13 10 11  55-54  49  [Basel]
 8.Servette FC             34 12 10 12  55-46  46  [Genève]
 9.AC Lugano               34 12 10 12  61-63  46
10.Yverdon-Sport FC        34 10 13 11  39-35  43
11.FC Gossau               34 11 10 13  50-54  43
12.FC La Chaux-de-Fonds    34 12  7 15  53-63  43
13.FC Lausanne-Sport       34 11  9 14  46-47  42
14.FC Locarno              34 12  5 17  37-61  41
-------------------------------------------------
15.SC Kriens               34  8 14 12  43-54  38  Relegated
16.SR Delémont             34 10  7 17  42-58  37  Relegated
17.FC Chiasso              34  8  9 17  43-68  33  Relegated
18.SC Cham                 34  4  4 26  31-85  16  Relegated

Round 1 
[Jul 20]
Locarno           1-0 La Chaux-de-Fonds
Gossau            1-4 Wohlen
[Jul 21]
Schaffhausen      1-0 Concordia
Yverdon           1-0 Lausanne
Wil               2-2 Cham
Servette          1-3 Kriens
Lugano            0-4 Bellinzona
Delémont          2-3 Winterthur
[Sep 5]
Vaduz             5-2 Chiasso

Round 2 
[Jul 25]
Wohlen            1-0 Wil
Lausanne          2-0 Gossau
Kriens            2-2 Schaffhausen
Concordia         0-4 Delémont
Chiasso           0-1 Yverdon
Cham              0-4 Servette
Bellinzona        3-1 Vaduz
La Chaux-de-Fonds 1-1 Lugano
[Sep 8]
Winterthur        2-0 Locarno

Round 3 [Jul 28]
Schaffhausen      3-0 Cham
Yverdon           0-2 Vaduz
Wil               0-0 Lausanne
Gossau            2-2 Chiasso
Servette          1-3 Wohlen
Delémont          0-1 Kriens
Lugano            2-3 Winterthur
Locarno           1-1 Concordia
La Chaux-de-Fonds 3-2 Bellinzona

Round 4
[Aug 3]
Concordia         1-1 Lugano       
[Aug 4]
Cham              0-2 Delémont   
Wohlen            2-2 Schaffhausen       
Winterthur        6-4 La Chaux-de-Fonds       
Kriens            2-0 Locarno       
Bellinzona        2-0 Yverdon       
Chiasso           2-5 Wil       
[Aug 5]
Vaduz             5-1 Gossau       
[Sep 12]
Lausanne          1-1 Servette

Round 5
[Aug 10]
Lugano            1-1 Kriens       
La Chaux-de-Fonds 2-3 Concordia       
Gossau            1-1 Yverdon       
[Aug 11]
Schaffhausen      2-1 Lausanne       
Winterthur        2-2 Bellinzona       
Wil               2-0 Vaduz
Servette          5-0 Chiasso       
Locarno           2-0 Cham       
Delémont          0-4 Wohlen       

Round 6
[Aug 17]
Concordia         2-2 Winterthur       
Vaduz             5-1 Servette 
[Aug 18]
Cham              0-1 Lugano       
Wohlen            2-2 Locarno       
Yverdon           1-1 Wil       
Kriens            3-1 La Chaux-de-Fonds       
Bellinzona        3-1 Gossau       
Chiasso           1-1 Schaffhausen  
[Aug 19]
Lausanne          1-2 Delémont   

Round 7
[Aug 24]
La Chaux-de-Fonds 3-1 Cham
Concordia         4-2 Bellinzona
[Aug 25]
Winterthur        3-1 Kriens
Schaffhausen      1-3 Vaduz
Lugano            1-1 Wohlen
Servette          1-1 Yverdon
Delémont          2-1 Chiasso
Locarno           2-1 Lausanne
Wil               1-0 Gossau

Round 8
[Aug 31]
Gossau            0-0 Schaffhausen
[Sep 1]
Wohlen            6-0 Winterthur
Cham              0-1 Concordia
Yverdon           1-0 Delémont
Lausanne          2-2 La Chaux-de-Fonds
Wil               2-0 Servette
Vaduz             2-2 Locarno
Bellinzona        2-1 Kriens
[Sep 2]
Chiasso           1-2 Lugano

Round 9
[Sep 21]
Concordia         2-0 Wohlen           
Locarno           1-5 Yverdon          
[Sep 22]
Winterthur        3-1 Lausanne         
Schaffhausen      0-1 Wil               
La Chaux-de-Fonds 4-0 Chiasso          
Delémont          1-1 Gossau   
Kriens            1-2 Cham         
[Sep 23]
Lugano            3-0 Vaduz            
Servette          2-2 Bellinzona  

Round 10 [Sep 26]
Concordia         4-1 Lausanne         
Lugano            2-1 Yverdon          
Delémont          2-2 Wil              
Kriens            1-2 Wohlen            
Winterthur        2-0 Chiasso          
Locarno           0-0 Gossau           
La Chaux-de-Fonds 2-0 Vaduz            
Schaffhausen      0-1 Servette         
Cham              0-2 Bellinzona       

Round 11 
[Sep 8]
Servette          1-1 Delémont
[Sep 29]
Wohlen            5-1 Cham              
Vaduz             2-1 Winterthur       
Chiasso           1-2 Concordia        
Bellinzona        3-1 Schaffhausen     
[Sep 30]
Wil               2-0 Locarno           
Lausanne          3-1 Kriens           
Gossau            1-4 Lugano           
Yverdon           0-1 La Chaux-de-Fonds

Round 12
[Oct 4]
Lugano            2-3 Wil              
[Oct 5]
Concordia         1-2 Vaduz            
[Oct 6]
Wohlen            2-0 Bellinzona       
Kriens            1-1 Chiasso           
Winterthur        0-3 Yverdon          
La Chaux-de-Fonds 2-0 Gossau            
Locarno           1-0 Servette          
[Oct 7]
Cham              1-4 Lausanne         
Delémont          1-1 Schaffhausen     

Round 13
[Oct 26]
Gossau            2-1 Winterthur       
[Oct 27]
Bellinzona        3-1 Delémont         
Vaduz             5-1 Kriens           
Yverdon           1-1 Concordia        
[Oct 28]
Chiasso           0-2 Cham              
Schaffhausen      5-0 Locarno           
Wil               5-2 La Chaux-de-Fonds
Lausanne          2-1 Wohlen            
Servette          6-1 Lugano           

Round 14
[Nov 3]
Cham              0-3 Yverdon   
Kriens            0-2 Gossau   
La Chaux-de-Fonds 1-2 Schaffhausen   
Wohlen            2-1 Vaduz   
Lugano            0-0 Delémont         
[Nov 4]
Concordia         4-3 Wil   
Locarno           0-3 Bellinzona   
Winterthur        2-2 Servette   
Lausanne          1-0 Chiasso   

Round 15
[Nov 9]
Chiasso           3-1 Wohlen   
[Nov 10]
Bellinzona        3-1 Lausanne   
Vaduz             3-0 Cham   
Wil               1-0 Winterthur   
[Nov 11]
Gossau            2-0 Concordia   
Schaffhausen      3-0 Lugano   
Delémont          5-2 Locarno   
Servette          0-0 La Chaux-de-Fonds   
Yverdon           2-2 Kriens   

Round 16
[Nov 16]
Cham              3-2 Gossau    
[Nov 17]
Lugano            0-1 Locarno 
Wohlen            2-0 Yverdon	 
Concordia         2-1 Servette
[Nov 18]
Bellinzona        2-1 Chiasso	
Winterthur        2-1 Schaffhausen
[Nov 25]
La Chaux-de-Fonds 2-1 Delémont         
[Dec 5]
Kriens            0-0 Wil
[Feb 10]
Lausanne          1-1 Vaduz  

Round 17
[Dec 1]
Concordia         1-1 Kriens  
[Dec 2]
La Chaux-de-Fonds 2-1 Wohlen   
Locarno           1-5 Chiasso   
Lugano            0-0 Lausanne   
Schaffhausen      2-2 Yverdon   
Wil               2-0 Bellinzona   
Winterthur        2-1 Cham   
Delémont          1-4 Vaduz   
Servette          2-1 Gossau    

Round 18
[Nov 24]
Wohlen            0-0 Concordia   
[Dec 7]
Chiasso           0-2 La Chaux-de-Fonds   
[Dec 9]
Bellinzona        2-1 Servette   
Cham              1-2 Kriens   
Gossau            5-1 Delémont         
Vaduz             3-2 Lugano   
Wil               1-1 Schaffhausen   
Lausanne          1-3 Winterthur   
Yverdon           3-0 Locarno   

Round 19
[Feb 16]
Wohlen            3-1 La Chaux-de-Fonds   
Yverdon           awd Schaffhausen          [awarded 0-3; originally 2-2,
[Feb 17]                                     Yverdon included suspended
Vaduz             3-2 Delémont               player in squad list]
Lausanne          4-0 Lugano   
Kriens            3-3 Concordia   
Gossau            2-1 Servette   
Chiasso           2-1 Locarno   
Cham              0-0 Winterthur   
[Feb 18]
Bellinzona        awd Wil                   [awarded 3-0; originally 2-0,
                                             Wil included suspended player
                                             in squad list]
Round 20
[Feb 23]
Yverdon           0-1 Wohlen         
[Feb 24]
Wil               2-1 Kriens   
Vaduz             2-1 Lausanne         
Locarno           1-3 Lugano   
Gossau            3-2 Cham    
Chiasso           1-1 Bellinzona        
Servette          3-1 Concordia   
Delémont          2-0 La Chaux-de-Fonds   
[Feb 25]
Schaffhausen      1-0 Winterthur   

Round 21
[Mar 1]
Concordia         1-2 Gossau    
Lugano            2-0 Schaffhausen 
Wohlen            0-0 Chiasso    
[Mar 2]
Locarno           0-2 Delémont 
Lausanne          1-2 Bellinzona        
Kriens            1-1 Yverdon      
La Chaux-de-Fonds 1-2 Servette    
Cham              1-2 Vaduz   
[Mar 3]
Winterthur        1-2 Wil       

Round 22
[Mar 8]
Yverdon           2-0 Cham    
[Mar 9]
Bellinzona        2-0 Locarno    
Chiasso           2-1 Lausanne         
Delémont          2-5 Lugano   
Gossau            0-1 Kriens   
Schaffhausen      1-2 La Chaux-de-Fonds   
Servette          1-1 Winterthur   
Wil               2-0 Concordia   
[Mar 10]
Vaduz             0-0 Wohlen         

Round 23
[Mar 14]
Lausanne          0-0 Schaffhausen      
[Mar 15]
Concordia         5-0 La Chaux-de-Fonds   
Kriens            2-2 Lugano   
Vaduz             4-1 Wil
Wohlen            4-1 Delémont     
Yverdon           0-0 Gossau            
[Mar 16]
Cham              2-1 Locarno    
Chiasso           2-1 Servette       
[Mar 17]
Bellinzona        3-3 Winterthur   

Round 24
[Mar 19]
Delémont          1-2 Lausanne         
La Chaux-de-Fonds 1-1 Kriens   
Locarno           2-0 Wohlen         
Lugano            3-1 Cham    
Schaffhausen      0-0 Chiasso           
Servette          3-1 Vaduz             
Wil               1-0 Yverdon           
[Mar 20]
Winterthur        0-1 Concordia   
Gossau            0-1 Bellinzona        

Round 25
[Mar 22]
Cham              1-1 La Chaux-de-Fonds   
Chiasso           4-1 Delémont     
Vaduz             2-1 Schaffhausen      
Wohlen            2-0 Lugano   
[Mar 24]
Kriens            2-2 Winterthur   
[Mar 25]
Bellinzona        2-0 Concordia   
[Apr 2]
Lausanne          0-1 Locarno    
Yverdon           0-1 Servette    
[Apr 9]
Gossau            1-2 Wil   

Round 26
[Mar 28]
Kriens            1-0 Bellinzona        
[Mar 29]
Concordia         3-0 Cham              
Servette          0-0 Wil   
Winterthur        3-0 Wohlen            
[Mar 30]
Delémont          0-1 Yverdon           
Locarno           0-1 Vaduz             
Lugano            5-1 Chiasso           
[Mar 31]
Schaffhausen      1-3 Gossau            
[Apr 23]
La Chaux-de-Fonds 4-2 Lausanne          

Round 27
[Apr 1]
Bellinzona        5-0 Cham              
[Apr 4]
Chiasso           1-1 Winterthur   
[Apr 5]
Gossau            4-2 Locarno    
Lausanne          1-1 Concordia   
Servette          1-2 Schaffhausen      
Vaduz             4-0 La Chaux-de-Fonds   
Wil               0-1 Delémont     
Yverdon           1-1 Lugano   
[Apr 7]
Wohlen            2-2 Kriens            

Round 28
[Apr 11]
Concordia         2-3 Chiasso           
[Apr 12]
Cham              2-4 Wohlen            
La Chaux-de-Fonds 0-0 Yverdon           
Kriens            1-2 Lausanne          
Locarno           1-0 Wil   
Lugano            2-2 Gossau            
Winterthur        1-3 Vaduz             
[Apr 13]
Delémont          0-3 Servette          
[Apr 14]
Schaffhausen      2-0 Bellinzona        

Round 29
[Apr 16]
Chiasso           1-1 Kriens
Lausanne          1-0 Cham
Servette          0-0 Locarno
Vaduz             5-1 Concordia
Yverdon           2-2 Winterthur
[Apr 17]
Bellinzona        4-4 Wohlen
Schaffhausen      2-0 Delémont
Wil               5-2 Lugano
[May 1]
Gossau            3-3 La Chaux-de-Fonds

Round 30
[Apr 19]
Winterthur        3-1 Gossau            
[Apr 20]
Lugano            1-1 Servette          
Concordia         2-2 Yverdon           
La Chaux-de-Fonds 0-1 Wil               
Cham              3-5 Chiasso           
Delémont          1-0 Bellinzona        
Wohlen            1-3 Lausanne          
Locarno           4-2 Schaffhausen      
[Apr 21]
Kriens            0-1 Vaduz             

Round 31
[Apr 26]
Yverdon           0-3 Bellinzona        
Schaffhausen      2-0 Wohlen            
Wil               3-1 Chiasso           
[Apr 27]
La Chaux-de-Fonds 1-0 Winterthur        
Lugano            6-3 Concordia         
Locarno           1-0 Kriens            
Delémont          2-0 Cham              
Gossau            2-2 Vaduz             
[Apr 28]
Servette          4-2 Lausanne          

Round 32
[May 2]
Kriens            1-1 Delémont          
[May 3]
Cham              3-3 Schaffhausen      
Wohlen            4-1 Servette          
Winterthur        2-1 Lugano            
Lausanne          0-0 Wil               
Concordia         1-0 Locarno           
[May 4]
Bellinzona        3-1 La Chaux-de-Fonds 
Chiasso           0-3 Gossau            
[May 5]
Vaduz             0-0 Yverdon           

Round 33 [May 8]
Delémont          0-0 Concordia
Gossau            1-1 Lausanne
Locarno           4-2 Winterthur
Lugano            4-2 La Chaux-de-Fonds
Schaffhausen      5-0 Kriens
Servette          2-0 Cham
Vaduz             1-1 Bellinzona
Wil               5-1 Wohlen
Yverdon           4-0 Chiasso

Round 34 [May 12]
Bellinzona        4-1 Lugano
Cham              2-6 Wil
Chiasso           0-0 Vaduz
Concordia         2-0 Schaffhausen
Kriens            2-1 Servette
La Chaux-de-Fonds 2-3 Locarno
Lausanne          2-0 Yverdon
Winterthur        1-0 Delémont
Wohlen            0-1 Gossau

Final Table:

 1.FC Vaduz                34 21  7  6  75-40  70  Promoted
-------------------------------------------------
 2.AC Bellinzona           34 21  6  7  74-39  69  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Wil 1900             34 20  8  6  63-35  68
 4.FC Wohlen               34 16  8 10  65-46  56
 5.FC Winterthur           34 14  9 11  59-56  51
 6.FC Schaffhausen         34 13 10 11  53-40  49
 7.FC Concordia            34 13 10 11  55-54  49  [Basel]
 8.Servette FC             34 12 10 12  55-46  46  [Genève]
 9.AC Lugano               34 12 10 12  61-63  46
10.Yverdon-Sport FC        34 10 13 11  39-35  43
11.FC Gossau               34 11 10 13  50-54  43
12.FC La Chaux-de-Fonds    34 12  7 15  53-63  43
13.FC Lausanne-Sport       34 11  9 14  46-47  42
14.FC Locarno              34 12  5 17  37-61  41
-------------------------------------------------
15.SC Kriens               34  8 14 12  43-54  38  Relegated
16.SR Delémont             34 10  7 17  42-58  37  Relegated
17.FC Chiasso              34  8  9 17  43-68  33  Relegated
18.SC Cham                 34  4  4 26  31-85  16  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 17]
Bellinzona        3-2 Sankt Gallen

Second Leg [May 20]
Sankt Gallen      0-2 Bellinzona

NB: Bellinzona promoted, Sankt Gallen relegated




Third Level (1. Liga)

additional data

Final Tables:

Gruppe 1
 1.Stade Nyonnais          32 23  6  3  65-26  75  Promotion Playoff
 2.FC Baulmes              32 19  9  4  70-27  66   
 3.FC Urania Genève Sports 32 17  7  8  57-45  58  Promotion Playoff
 4.Etoile-Carouge FC       32 16  7  9  69-39  55  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
 5.FC Bulle                32 14  6 12  66-56  48   
 6.FC Echallens            32 12  9 11  41-35  45   
 7.ES FC Malley LS         32 11 11 10  55-46  44   
 8.FC Fribourg             32 12  8 12  58-53  44   
 9.FC Sion M-21            32 11  8 13  49-50  41   
10.SC Düdingen             32 12  5 15  43-52  41   
11.FC Meyrin               32 10 10 12  39-47  40   
12.FC Naters               32 10 10 12  37-47  40   
13.FC Martigny-Sports      32 11  6 15  42-59  39   
14.FC La Tour/Le Pâquier   32 11  5 16  44-54  38
-------------------------------------------------  
15.FC Serrières NE         32  7 13 12  40-57  34  Relegated   
16.FC Bex                  32  8  7 17  40-58  31  Relegated    
17.FC Savièse              32  3  3 26  34-98  12  Relegated   

Gruppe 2
 1.FC Basel 1893 U-21      30 20  5  5  70-32  65
 2.FC Biel-Bienne          30 17  7  6  49-17  58  Promotion Playoff
 3.FC Münsingen            30 15  9  6  42-31  54  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -    
 4.BSC Young Boys U-21     30 14  7  9  74-43  49   
 5.FC Schötz               30 13 10  7  58-40  49   
 6.FC Solothurn            30 12  3 15  58-57  39   
 7.FC Wangen bei Olten     30  9 11 10  43-57  38   
 8.FC Luzern U-21          30  9  9 12  47-48  36   
 9.FC Olten                30  9  9 12  51-62  36   
10.FC Grenchen             30  9  8 13  37-46  35   
11.BSC Old Boys            30  9  8 13  43-53  35   
12.Zug 94                  30  9  8 13  51-66  35   
13.SV Muttenz              30  8 10 12  42-54  34
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -       
14.SC Zofingen             30  8  9 13  49-75  33  Relegation Playoff
-------------------------------------------------  
15.SV Lyss                 30  8  8 14  50-57  32  Relegated   
16.FC Laufen               30  7  7 16  35-61  28  Relegated
  
Gruppe 3
 1.FC Baden                30 19  6  5  56-31  63  Promotion Playoff
 2.GC Biaschesi            30 18  7  5  62-31  61  Promotion Playoff
 3.FC Rapperswil-Jona      30 16  8  6  63-34  56  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -    
 4.SV Schaffhausen         30 16  8  6  67-45  56   
 5.Grasshopper Club U-21   30 15  8  7  67-44  53   
 6.FC Tuggen               30 14  8  8  55-37  50   
 7.FC Red-Star ZH          30 13  6 11  44-40  45   
 8.FC Winterthur U-21      30 11  6 13  55-50  39   
 9.FC Zürich U-21          30 11  6 13  59-55  39   
10.FC Mendrisio-Stabio     30  9 12  9  41-42  39   
11.FC St. Gallen U-21      30 11  5 14  52-53  38   
12.SC YF Juventus          30  8  9 13  43-57  33   
13.FC Kreuzlingen          30  7  7 16  31-53  28 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -    
14.FC Brugg                30  6  5 19  34-68  23  Relegation Playoff
-------------------------------------------------
15.FC Küsnacht             30  5  6 19  37-85  21  Relegated   
16.FC Herisau              30  5  5 20  29-70  20  Relegated   


First Leg [May 17]
Bellinzona        3-2 Sankt Gallen

Second Leg [May 20]
Sankt Gallen      0-2 Bellinzona

NB: Bellinzona promoted, Sankt Gallen relegated

Promotion Playoff

Qualifying Round

First Legs 
[May 21]
Münsingen         0-1 Biaschesi 
Etoile-Carouge    0-2 Baden 
Urania            1-1 Biel-Bienne
[May 22]
Rapperswil-Jona   4-3 Stade Nyonnais 

Second Legs
[May 24]
Baden             0-0 Etoile-Carouge
Biel-Bienne       2-1 Urania
[May 25]
Stade Nyonnais    2-1 Rapperswil-Jona  
Biaschesi         1-1 Münsingen 

Final Round

First Legs [May 28]
Stade Nyonnais    1-0 Biaschesi 
Biel-Bienne       0-0 Baden 

Second Legs
[May 31]
Baden             1-1 Biel-Bienne 
[Jun 1]
Biaschesi         2-5 Stade Nyonnais  

NB: Stade Nyonnais (declared champions) and FC Biel-Bienne promoted



Relegation Playoff [May 24]
Zofingen          2-1 Brugg 

NB: SC Brugg relegated



2006/07.

3rd level additional data

2008/09.

list of champions.

list of final tables 1898-1930.

list of final tables since 1930.

all-time table.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 31 Jul 2008

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.