Switzerland 1945/46

Nationalliga A                                                       

 1.Servette FC Genève          	26   16   4   6   55  33   36 Champion
 2.FC Lugano                  	26   12  11   3   40  27   35
 3.Lausanne-Sports             	26   12   6   8   53  31   30
 4.Grasshopper Club Zürich    	26   10   9   7   56  44   29
 5.FC Biel-Bienne             	26   11   6   9   44  46   28
 6.AC Bellinzona              	26   10   6  10   42  36   26
 7.Young Fellows Zürich        	26   10   6  10   37  37   26
 8.Cantonal Neuchâtel        	26    9   7  10   32  35   25
 9.FC Locarno                  	26    8   9   9   39  44   25
10.FC Bern                    	26    9   7  10   36  44   25
11.FC Grenchen                	26    8   7  11   34  34   23
12.BSC Young Boys Bern        	26    8   6  12   42  49   22
-------------------------------------------------------------
13.FC La Chaux-de-Fonds       	26    6   6  14   32  70   18 Relegated
14.FC Zürich                   	26    5   6  15   31  43   16 Relegated

Topscorers :

1. Friedländer Hans-Peter	25  Grasshopper-Club
2. Canetti Amedeo		17  FC Locarno
3. Fatton Jacques		16  Servette Genève 
4. Monnard Numa			15  Lausanne-Sports
5. Frigerio Alessandro		14  AC Bellinzona
6. Aeby	Georges			13  Lausanne-Sports
7. Albizatti Nando		12  FC Lugano
   Hasler Robert		12  FC Biel-Bienne
   Righetti I Josef		12  FC Grenchen
10.Rossetti Demos		11  AC Bellinzona
   Belli André			11  Servette Genève
   Facchinetti André		11  Servette Genève
   Streun Walter		11  BSC Young Boys
14.Walter Heinrich		10  FC Zürich


Nationalliga B                                                       

 1.FC Basel                   	26   19   5   2   87  21   43 Promoted Champion
 2.Urania-Genève-Sport      	26   17   5   4   53  30   39 Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.FC St.Gallen               	26   16   3   7   58  32   35
 4.CS International Genève     	26   12   6   8   41  37   30
 5.FC Aarau                 	26   10   8   8   46  38   28
 6.Nordstern Basel           	26   12   4  10   54  55   28
 7.FC Fribourg               	26   11   5  10   50  53   27
 8.SC Brühl St.Gallen         	26    8   6  12   31  33   22
 9.FC Luzern                	26    8   6  12   44  48   22
10.FC Schaffhausen           	26    8   6  12   44  50   22
11.Helvetia Bern            	26    8   4  14   26  57   20
-------------------------------------------------------------
12.SC Zug                   	26    6   6  14   28  63   18 (1)
13.SC Derendingen             	26    6   6  14   38  53   18 (1) Relegated
14.Etoile La Chaux-de-Fonds  	26    2   8  16   27  57   12 Relegated

Relegation play-off
[July 7 at Brügglifeld Stadion in Aarau]
SC Zug			2-1 SC Derendingen	[aet]
 [Guerini, Schärer; Nydegger]


Réserves [Second teams LNA + LNB]

1. Grasshopper Club Zürich	26   21   1   4   83  33   43  Champion
2. Servette FC Genève          	26   13   5   8   45  42   31
3. AC Bellinzona              	26   12   6   8   42  39   30
4. FC Zürich                   	26   12   5   9   36  31   29
5. FC Lugano                  	26    9  10   7   43  38   28
6. BSC Young Boys Bern        	26   10   7   9   40  30   27
7. Cantonal Neuchâtel        	26    9   8   9   44  39   26
8. Lausanne-Sports             	26    7  11   9   41  36   25
9. FC Grenchen                	26    9   7  10   42  44   25
10.FC Bern                    	26    8   8   9   39  45   24
11.FC Biel-Bienne             	26    9   6  11   36  46   24
12.Young Fellows Zürich        	26    7   7  12   40  53   21
13.FC Locarno                  	26    7   5  14   27  47   19
14.FC La Chaux-de-Fonds       	26    3   5  17   24  60   12


1st League

Group East
1. Red Star ZH			20   13   4   3   34  19   30
-------------------------------------------------------------
2. FC Mendrisio			20   13	  2   5   37  22   28
3. FC Chiasso			20   10	  3   7   30  30   23
4. Pro Daro Bellinzona		20   10   1   9   27  35   21
5. FC Winterthur		20    8   4   8   37  30   20
6. FC Arbon			20    8	  3   9   41  35   19
7. Blue Stars ZH		20    8   3   9   35  40   19
8. FC Uster			20    6   5   9   32  40   17
9. FC Alstetten ZH		20    6	  4  10   35  44   16
10.FC Gränichen			20    7   1  12   34  29   15
-------------------------------------------------------------
11.FC Adliswil			20    5   2  13   33  51   12 Relegated

Group Central
1. Concordia Basel		20   14   1   5   47  29   29
-------------------------------------------------------------
2. SC Schöftland		20   11   5   4   56  31   27
3. FC Birsfelden		20    9   8   3   42  32   27
3. FC Moutier			20   10   5   5   38  24   25
5. FC Pratteln			20    7   8   5   30  19   22
6. SC Kleinhüningen		20    6   8   6   26  27   20
7. FC Porrentruy		20    7   6   7   31  37   20
8. FC Olten			20    5   7   8   27  34   17
9. SC Zofingen			20    5	  5  10   28  42   15
10.FC Solothurn			20    3   8   9   21  32   14
-------------------------------------------------------------
11.FC Tramelan			20    1   3  16   18  57    5 Relegated

Group West
1. FC Thun			20   16   2   2   48  24   34
-------------------------------------------------------------
2. Vevey-Sports			20   11   4   5   42  24   26
3. Gardy-Jonction GE		20   10   2   8   42  38   22
4. Le Locle-Sports		20    8   5   7   36  29   21
5. Central Fribourg		20    9   2   9   51  42   20
6. Concordia Yverdon		20    9   2   9   26  29   20
7. FC Sierre			20   10   0  10   39  44   20
8. Racing-Club Lausanne		20    8   4   8   29  37   20
9. Montreux-Sports		20    6   4  10   28  39   16
10.FC Renens			20    4   4  12   28  37   12
-------------------------------------------------------------
11.FC Sion			20    3   3  14   19  45    9 Relegated


Promotion 1.L-LNB
Red Star ZH		1-0 FC Thun
FC Thun			2-1 Concordia Basel
Concordia Basel		2-2 Red Star ZH
 Red Star ZH is 1st League champion
 Red Star ZH and FC Thun are promoted in LNB


Promotion 2.L-1.L

GC Biasca		2-1 1-1 FC Lachen
 GC Biasca is promoted in 1.L

FC Kreuzlingen		5-0 1-1 Phönix Winterthur
 FC Kreuzlingen is promoted in 1.L

FC Baden		1-1 1-4 Black Stars Basel 
 Black Stars Basel is promoted in 1.L

Viktoria Bern		1-1 1-2 FC Lengnau 
 FC Lengnau is promoted in 1.L

Stade Lausanne		3-3 Stade Nyonnais
FC Fleurier		1-2 Stade Lausanne
Stade Nyonnais		4-0 FC Fleurier
 Stade Lausanne and Stade Nyonnais are promoted in 1.L



Cup 1945/46

1st principal round

[Sep 30]
- Region Ostschweiz :
FC Kreuzlingen		2-0 FC Neuhausen
FC Wil			6-0 FC Frauenfeld
FC Weinfelden		2-4 FC Amriswil
FC Arbon		1-0 FC St.Margarethen
FC Rheineck		0-6 FC Widnau
FC Uzwil		0-3 Fortuna St.Gallen
- Region Zürich :
FC Rüti ZH		0-1 FC Lachen
FC Chur			4-1 FC Glarus
FC Töss			3-1 Phönix Winterthur
FC Winterthur		2-1 FC Tössfeld
FC Adliswil		3-2 Polizei Zürich
FC Bülach		4-1 FC Unterstrass ZH
SV Höngg ZH		2-0 FC Wiedikon
FC Horgen		7-1 FC Stäfa ZH
FC Uster		3-1 FC Wetzikon			[abd]
AS Ticinese 		0-2 SV Seebach
FC Oerlikon ZH		4-1 FC Altstetten ZH
Blue Stars Zürich	9-0 FC Schlieren ZH
- Region Innerschweiz :
FC Altdorf		9-1 FC Zug
FC Emmenbrücke		1-7 Luzerner Sc			[aet]
- Region Aargau :
FC Baden		0-0 Red Star Zürich		[aet]
Red Star Zürich		0-1 FC Baden			[Replay Oct 14]
Erlinsbach		1-2 FC Rohr
FC Brugg		1-0 FC Wettingen
FC Olten		4-0 SV Sissach
SC Zofingen		2-3 FC Schönenwerd
SC Schöftland		2-1 Sporting Aarau
FC Gränichen		4-2 FC Kulm
FC Wohlen		 -  FC Dietikon			[Oct ?]
- Region Nordwestschweiz :
BSC Old Boys Basel	2-0 FC Breitenbach
FC Allschwil		1-2 Black Stars Basel
FC Birsfelden		3-1 SC Binningen
FC Liestal		0-1 FC Pratteln
FC Laufen		2-3 FC Porrentruy
SC Kleinhünungen	4-0 FC Riehen
SV Muttenz		2-3 Concordia Basel
- Region Zentralschweiz :
FC Klus			2-3 Bözingen 34
FC Gerlafingen		2-4 FC Solothurn
FC Langenthal		5-3 Subingen
FC Langnau im E.	2-3 Kickers Luzern
FC Interlaken		1-3 FC Thun
Central Fribourg	4-3 Minerva Bern
Länggasse Bern		0-4 Victoria Bern
FC Belp			0-2 Zähringia Bern		[aet]
SC Burgdorf		3-1 FC Biberist
FC Lengnau		4-1 Aurore Bienne
FC Nidau		1-3 Madretsch Biel
FC Mett			2-3 FC Reconvilier
FC Moutier		2-1 US Bienne-Boujean
- Region Romande :
Carouge Stade		2-0 CS Chênois
US Champagnes Meinier	4-2 Stade Français GE
Amical Abattoirs GE	0-3 Gardy-Jonction GE
Stade Lausanne		3-3 Forward Morges		[aet]
Forward Morges		 -  Stade Lausanne		[Replay Oct ?]
CS La Tour-de-Peilz	0-1 Racing Lausanne
FC Villeneuve		1-2 FC Bex
FC Aigle		3-1 FC Saint-Maurice
ES Malley		1-0 Ambrosiana Lausanne
FC Renens		5-2 FC Lucens
Vevey-Sports		5-0 FC Broc
FC Bulle		1-2 Montreux-Sports		[aet]
FC Saint-Léonard	2-3 FC Sierre
FC Chippis		3-2 FC Grône
FC Monthey		6-1 FC Sion
FC Le Sentier		8-0 FC Cossonay
FC Grandson		0-3 Concordia Yverdon
FC Tavannes		1-2 FC Tramelan
Le Locle-Sports		1-0 Saint-Imier-Sports
FC Fleurier		3-4 FC Fontainemelon
FC Colombier		1-1 FC Couvet			[aet]
FC Couvet		 -  FC Colombier		[Replay Oct 28]
- Region Ticino :
SC Balerna		3-2 FC Chiasso
FC Agno			2-3 Mendrisio
GC Biasca		1-0 Pro Daro Bellinzona
US Giubiasco 		7-0 FC Bodio


2nd principal round

[Nov 11]
Mendrisio		1-1 FC Chiasso			[aet]
FC Chiasso		0-0 Mendrisio			[aet; Replay Nov 18]
Mendrisio		 -  FC Chiasso			[2nd Replay or in coin toss ?]
FC Porrentruy		1-2 FC Birsfelden
Racing Lausanne		0-6 Vevey-Sports
FC Pratteln		2-4 FC Olten			[aet]
FC Baden		1-3 Blue Stars Zürich
FC Amriswil		2-1 FC Arbon
FC Lachen		3-2 FC Uster
FC Adliswil		4-3 SV Höngg ZH
FC Schönenwerd		1-5 SC Schöftland
FC Solothurn		3-2 Madretsch Biel
Central Fribourg	3-2 Victoria Bern
Zähringia Bern		0-6 FC Thun
Black Stars Basel	2-1 SC Kleinhünungen
Concordia Basel		1-0 BSC Old Boys Basel
FC Reconvilier		0-8 FC Moutier
FC Sierre		4-0 FC Chippis
Montreux-Sports		4-0 FC Aigle
FC Renens		2-8 ES Malley
Gardy-Jonction GE	1-2 Stade Lausanne
FC Bülach		2-3 FC Winterthur
FC Rohr			1-3 FC Gränichen
Concordia Yverdon	5-1 FC Le Sentier		[aet]
FC Wil			1-10 FC Töss
Kickers Luzern		0-4 FC Altdorf
FC Brugg		1-5 FC Wohlen
FC Widnau		0-0 FC Chur			[abd]
FC Widnau		4-0 FC Chur			[Replay Nov 18]
Bözingen 34		0-4 FC Lengnau
GC Biasca		3-0 US Giubiasco
FC Fontainemelon	6-0 FC Couvet
FC Bex			1-3 FC Monthey
US Champagnes Meinier	3-1 Stade Carouge
[Oct 18]
FC Tramelan		2-1 Le Locle-Sports
Fortuna St.Gallen	3-4 FC Kreuzlingen
SV Seebach		0-1 FC Oerlikon ZH
FC Langenthal		1-4 SC Burgdorf
FC Horgen		2-3 Luzerner SC


3th principal round

[Nov 25]
FC Tramelan		0-4 FC Biel-Bienne
FC La Chaux-de-Fonds	3-0 FC Moutier
FC Thun			1-2 BSC Young Boys Bern		[aet]
FC Mendrisio		0-2 FC Locarno
FC Wohlen		2-3 FC Bern
Young Fellows Zürich	4-1 FC Kreuzlingen
AC Bellinzona		4-1 FC Oerlikon ZH
FC Amriswil		0-4 FC Zürich
FC Lugano		5-1 GC Biasca
Grasshopper-Club ZH	5-0 Luzerner SC
Concordia Yverdon	2-1 Etoile Sporting La Chaux-de-Fonds
Concordia Basel		5-0 Helvetia Bern
Nordstern Basel		4-1 FC Olten
SC Schöftland		1-5 FC Basel
FC Winterthur		3-5 FC St.Gallen
FC Adliswil		2-4 FC Luzern
FC Fribourg		4-2 Montreux-Sports
FC Aarau		4-0 SC Burgdorf
FC Lengnau		3-1 SC Derendingen
FC Schaffhausen		2-1 FC Lachen
SC Brühl St.Gallen	2-1 FC Altdorf
SC Zug			3-1 FC Töss
FC Solothurn		4-1 FC Birsfelden		[aet]
FC Gränichen		5-3 Black Stars Basel
FC Widnau		2-3 Blue Stars Zürich
Stade Lausanne		5-1 US Champagnes Meinier
[Dec 30]
Central Fribourg	1-7 FC Grenchen
FC Monthey		2-7 Servette FC Genève
Lausanne-Sports		9-0 ES Malley
Cantonal Neuchâtel	6-2 FC Fontainemelon
Urania-Genève-Sport    12-0 FC Sierre
CS International GE	3-4 Vevey-Sports


1/16 finals

[Dec 30]
Grasshopper-Club ZH	5-2 Concordia Basel
FC St.Gallen		5-1 SC Brühl St.Gallen
FC Lugano		1-0 FC Zürich			[aet]
Nordstern Basel		1-1 Young Fellows Zürich	[aet]
Young Fellows Zürich	3-1 Nordstern Basel		[Replay Jan 13]
AC Bellinzona		0-2 FC Locarno
FC Gränichen		1-1 SC Zug			[aet]
SC Zug			2-1 FC Gränichen		[Replay Jan 6]
FC Bern			3-0 Stade Lausanne
FC Schaffhausen		2-0 Blue Stars Zürich
FC Biel-Bienne		5-0 FC La Chaux-de-Fonds
[Jan 6]
Cantonal Neuchâtel	0-2 FC Grenchen
Lausanne-Sports		6-1 Concordia Yverdon
Urania-Genève-Sport	3-1 FC Lengnau
FC Aarau		1-0 FC Luzern			[aet]
FC Solothurn		1-2 BSC Young Boys
[Jan 13]
Servette Genève		9-0 Vevey-Sports
FC Fribourg		0-4 FC Basel


1/8 finals

[Jan 13]
FC Schaffhausen		0-2 FC Biel-Bienne
FC Grenchen		2-0 FC Lugano
[Jan 20]
Lausanne-Sports		2-0 Urania-Genève-Sport
SC Zug			1-3 FC Bern
Young Fellows Zürich	1-1 FC Locarno			[aet]
FC Locarno		2-1 Young Fellows Zürich	[Replay Feb 10]
[Feb 3]
FC Basel		3-4 Servette Genève
[Feb 10]
Grasshopper-Club ZH	7-2 FC St.Gallen
BSC Young Boys		5-1 FC Aarau


1/4 finals

[March 17]
Grasshopper-Club ZH	2-1 FC Grenchen
FC Locarno		0-2 BSC Young Boys
FC Bern			0-0 Lausanne-Sports		[aet]
Lausanne-Sports		4-1 FC Bern			[aet; Replay March 24]
FC Biel-Bienne		1-2 Servette Genève


Semifinals

April 7 at Wankdorf Stadion in Bern
BSC Young Boys		0-2 Grasshopper-Club ZH
 [Bickel II, 77 Amado]

April 7 at Wankdorf Stadion in Bern
Servette Genève		1-1 Lausanne-Sports		[aet]
 [52 Facchinetti; 56 G.Aeby]
April 14 at Stade dela Pontaise in Lausanne
Lausanne-Sports		3-2 Servette Genève		[Replay; aet]
 [66 G.Aeby, 70 Maillard II, 114 Eggimann; 47 Facchinetti, 62 Pasteur]


Final

April 22 at Wankdorf Stadion in Bern
Grasshopper-Club ZH	3-0 Lausanne-Sports
 [11 Neukom, 77 79pen Friedländer]  
  

1944/45.

1946/47.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2005/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.