Switzerland 1950/51


Nationalliga A
                                                       
 1.Lausanne-Sports           	26   14   6   6   58  31   34 Champion
 2.FC Chiasso                	26   12   7   7   60  52   31
 3.FC La Chaux-de-Fonds      	26   11   8   7   72  64   30
 4.FC Basel                 	26   12   4  10   62  51   28
 5.FC Zürich                 	26   13   2  11   65  62   28
 6.Servette FC Genève      	26   11   6   9   46  43   28
 7.BSC Young Boys Bern     	26   11   5  10   53  55   27
 8.FC Lugano                	26    9   8   9   33  42   26
 9.AC Bellinzona            	26   10   5  11   36  45   25
10.Young Fellows Zürich        	26    9   6  11   55  58   24
11.FC Biel-Bienne             	26    8   7  11   45  41   23
-------------------------------------------------------------
12.FC Locarno                	26    8   6  12   40  43   22 (1)
13.FC Grenchen              	26    8   6  12   31  47   22 (1) Relegated
14.Cantonal Neuchâtel      	26    4   8  14   41  63   16 Relegated

(1) Relegation play-off 
[June 23 at Letzigrund Stadion in Zürich]
FC Locarno		4-2 FC Grenchen		[aet]
 [Santini (3), Ferraris; Vuilleumier, Häni]

Topscorers :

1. Friedländer Hans-Peter	22  Lausanne-Sports
2. Hügi II Josef		21  FC Basel
3. Antenen Charles 		20  FC La Chaux-de-Fonds
4. Fatton Jacques		19  Servette Genève 
5. Beerli Walter		17  BSC Young Boys
   Siegenthaler	Hans		17  Young Fellows
7. Fink Walter			15  Young Fellows
   Riva IV Ferdinando		15  FC Chiasso
9. Oberer Traugott		14  FC Chiasso
   Sormani Ezio			14  AC Bellinzona
   Zanollo (ITA)		14  FC Chiasso
12.Stöcklin Paul		13  FC Basel
13.Lehrieder Heinz		12  FC Zürich
   Sobotka Georges (CZE)	12  FC La Chaux-de-Fonds
15.Bosshard Walter		11  FC Zürich
   Grütter Hans			11  BSC Young Boys
   Morand Raymond		11  FC La Chaux-de-Fonds
   Schneiter Walter		11  FC Zürich
19.Canetti Amedeo		10  FC Locarno
   Kauer  Adrien		10  FC Lugano
   Maillard II René		10  Lausanne-Sports
   Righetti II Josef		10  FC Grenchen


Nationalliga B
                                                        
 1.Grasshopper Club Zürich    	26   25   0   1  116  21   50 Promoted Champion
 2.FC Bern                    	26   16   5   5   62  36   37 Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Etoile La Chaux-de-Fonds  	26   12   5   9   66  48   29
 4.Nordstern Basel         	26   13   3  10   52  59   29
 5.FC Winterthur            	26    8  10   8   38  29   26
 6.FC Fribourg             	26    9   7  10   40  45   25
 7.FC St.Gallen              	26   10   4  12   46  43   24
 8.FC Aarau                   	26   10   3  13   46  49   23
 9.FC Luzern                	26    8   6  12   39  48   22
10.Urania Genève-Sport     	26    8   5  13   38  52   21
11.SC Zug                    	26    8   5  13   41  67   21
12.Mendrisiostar           	26    7   6  13   49  70   20
-------------------------------------------------------------
13.FC Moutier               	26    7   5  14   34  65   19 Relegated
14.Concordia Basel        	26    5   8  13   53  88   18 Relegated

Topscorers :

1. Bickel Alfred		31  Grasshopper-Club
2. Wirsching Albert		20  FC Bern
3. Walaschek Genia		19  Etoile-Sporting
4. Ballaman Robert		18  Grasshopper-Club
5. Righetti Alex		17  Etoile-Sporting
6. Girod René			16  Concordia Basel
7. Berbig Eduard		15  Grasshopper-Club
   Elsener Rolf			15  FC Aarau
   Vonlanthen II Roger		15  Grasshopper-Club
10.Schönmann Fritz		14  FC Bern
11. Martin Werner		13  Grasshopper-Club
12. Bertsch Kurt		12  Grasshopper-Club
    Ceresola Antonio		12  Mendrisio
    Mariani René		12  Nordstern Basel


Réserves [Second teams]

Group A
1. Servette FC Genève      	26   19   3   4   98  33   41
-------------------------------------------------------------
2. Lausanne-Sports           	26   12   6   8   71  31   30
3. FC Lugano                	26   14   2  10   58  39   30
4. Cantonal Neuchâtel      	26   12   5   9   55  52   29
5. FC Chiasso                	26    9   5  12   45  43   23
6. FC Locarno                	26    7   8  11   45  47   22
7. AC Bellinzona            	26    9   4  13   41  46   22
8. FC Zürich                 	26    9   3  14   53  62   21
9. FC Biel-Bienne             	26    9   3  14   59  72   21
10.FC Grenchen              	26    9   2  15   56  59   20
11.FC Basel                 	26    8   3  15   46  56   19
12.BSC Young Boys Bern     	26    5   7  14   53  65   17
13.Young Fellows Zürich        	26    5   4  17   40  62   14
14.FC La Chaux-de-Fonds      	26    2   3  21   19  59    7

Group B
1. Grasshopper Club Zürich    	22   19   1   2  100  28   39
-------------------------------------------------------------
2. FC Luzern                	22   11   6   5   60  43   28
3. FC Bern                    	22   11   3   8   54  44   25
4. FC Fribourg             	22   11   1  10   64  42   23
5. Mendrisiostar           	22   10   2  10   44  39   22
6. FC Winterthur            	22   10   1  11   36  34   21
7. Nordstern Basel         	22    8   2  12   47  64   18
8. SC Zug                    	22    8   2  12   41  56   18
9. FC St.Gallen              	22    5   5  12   33  50   15
10.Urania Genève-Sport     	22    6   2  14   43  50   14
11.Etoile La Chaux-de-Fonds  	22    5   2  15   31  67   12
12.FC Aarau                   	22    3   3  16   37  80    9

Final 
[June 23 in Zürich]
Grasshopper Club ZH	3-2 Servette FC Genève
 [Steiner (2), Balma; Grobéty, (og)]


1st League

East
1. FC Schaffhausen         	22   15   5   2   60  21   35 Promoted
-------------------------------------------------------------
2. SC Brühl St.Gallen		22   15   4   3   55  30   34
3. FC Wil			22   12   3   7   50  29   27
4. Red Star ZH			22    8   7   7   33  31   23
5. FC Baden			22    9   5   8   30  34   23
6. FC Wetzikon			22    8   6   8   42  42   22
7. FC Uster			22    8   4  10   45  41   20
8. SC Schöftland		22    8   4  10   45  57   20
9. FC Trimbach			22    7   5  10   38  54   19
10.Blue Stars ZH		22    5   7  10   45  58   17
-------------------------------------------------------------
11.FC Arbon			22    6   1  15   36  47   13
-------------------------------------------------------------
12.FC Altstetten ZH		22    4   3  15   19  54   11 Relegated

Central
1. FC Solothurn         	22   16   2   4   62  26   34 (2)
   FC Thun         		22   16   2   4   63  28   34 (2)
-------------------------------------------------------------
3. FC Lengnau			22   11   4   7   42  37   26
4. FC Olten			22   10   5   7   57  41   25
5. Helvetia Bern		22    9   6   7   50  42   24
6. SC Kleinhüningen		22    9   4   9   35  35   22
7. SC Derendingen		22    8   3  11   38  48   19
8. FC Porrentruy		22    7   5  10   43  57   19
9. FC Birsfelden		22    8   2  12   44  60   18
10.St-Imier-Sports		22    8   1  13   41  55   17
-------------------------------------------------------------
11.ViKtoria Bern		22    7   2  13   41  42   16 Relegated
-------------------------------------------------------------
12.FC Pratteln			22    3   4  15   38  83   10 Relegated

(2) Play-off for 1st place
FC Thun			5-2 0-1 2-1 FC Solothurn  	[3th match June 24 in Bern]

West
1. ES Malley         		22   16   4   2   77  20   36 Promoted
-------------------------------------------------------------
2. Vevey-Sports			22   13   4   4   44  20   30
3. CS La Tour-de-Peilz		22   11   6   5   50  41   28
4. Yverdon-Sport		22   10   5   7   46  37   25
5. FC Sierre			22   11   3   8   46  46   25
6. Martigny-Sports		22   10   3   9   42  35   23
7. CS International GE		22   10   1  11   51  40   21
8. Stade Lausanne		22    8   4  10   48  56   20
9. Central Fribourg		22    8   3  11   51  60   19
10.Ambrosiana Lausanne		22    7   5  10   29  43   19
-------------------------------------------------------------
11.Montreux-Sports		22    7   1  13   42  57   15
-------------------------------------------------------------
12.Stade Nyonnais		22    0   1  21   24  95    1 Relegated


Promotion 1.L-LNB

FC Schaffhausen		1-3 ES Malley
ES Malley		2-1 FC Thun
FC Thun			1-4 FC Schaffhausen
 ES Malley is 1.League champion
 ES Malley and FC Schaffhausen are promoted in LNB


Relegation 1.L-2.L
Altstetten ZH, Pratteln and Stade Nyonnais

Play-off
Viktoria Bern		2-2 FC Arbon
Montreux-Sports		3-1 Viktoria Bern
FC Arbon		5-0 Montreux-Sports
 Viktoria Bern is relegated in 2.L


Promotion 2.L-1.L

Frauenfeld		1-1 Lachen
Lachen			1-5 Ceresio
Ceresio			2-0 Frauenfeld
 SV Ceresio is promoted in 1.L

Old Boys Basel		1-3 Lamone
FC Wettingen		3-2 Old Boys Basel
Lamone			4-1 FC Wettingen
 Lamone is promoted in 1.L
Replay (why ?)
[Aug 28, Sep 2 and 9]
FC Wettingen		2-1 Lamone
Lamone			0-2 Old Boys Basel
Old Boys Basel		1-0 FC Wettingen
 BSC Old Boys Basel is promoted in 1.L

Gerlafingen		2-0 La Neuveville
La Neuveville		2-5 Burgdorf
Burgdorf		6-3 Gerlafingen		[aet]
 SC Burgdorf is promoted in 1.L

FC Sion			4-3 FC Renens
FC Renens		1-3 Forward Morges
Forward Morges		2-0 FC Sion
 Forward Morges is promoted in 1.L



Cup 1950/51


1st principal round

[Sep 24]
Amical Abattoirs GE	1-1 FC Compesières		[aet]
FC Compesières		1-1 Amical Abattoirs GE		[aet; Replay Oct 1st]
 FC Compesières is qualified on coin toss
FC Vallorbe		5-5 FC Cully			[aet]
FC Cully		1-2 FC Vallorbe			[Replay Oct 8]
Stade Payerne		3-1 FC Grandson
FC Renens		2-0 FC Monthey
FC Sion			2-0 FC Saint-Léonard
FC La Neuveville	5-2 FC Noiraigue		[aet]
Madretsch Biel		1-1 FC Auvernier		[aet]
FC Auvernier		1-2 Madretsch Biel		[Replay Oct 8]
FC Tramelan		1-1 FC Reconvilier		[aet]
FC Reconvilier		 -  FC Tramelan			[Replay]
FC Pieterlen		3-2 FC Bettlach
SC Bümpliz             10-1 WEF Bern
Minerva Bern		2-2 FC Dürrenast		[aet]
FC Dürrenast		2-0  Minerva Bern		[Replay Oct 8]
FC Lerchenfeld Thun	1-3 US Bienne-Boujean
SV Lyss			1-2 FC Biberist
FC Oensingen		2-3 Post Bern			[aet]
FC Kirchberg		2-4 SC Burgdorf
SC Binningen		9-0 Fontenais
SV Muttenz		5-3 FC Arlesheim
FC Münchenstein		9-2 FC Gelterkinden
SC Zofingen		4-0 FC Niedergösgen
FC Wettingen		5-0 FC Rohr
FC Menziken		6-1 FC Suhr
Industrie Zürich	1-4 FC Affoltern-Zürich
FC Schlieren ZH		0-2 FC Langnau am Albis
FC Küsnacht ZH		1-1 SC Veltheim			[aet]
SC Veltheim		1-2 FC Küsnacht ZH		[Replay Oct 1st]	
FC Tössfeld		5-4 Phönix Winterthur		[aet]
FC Töss			2-0 FC OberWinterthur
FC Uzwil		1-4 FC Gossau SG
FC Thayngen		3-4 FC Kreuzlingen
FC Rorschach		5-1 FC Rheineck
FC Glarus		2-3 FC Lachen			[aet]
FC Sargans		0-11 FC Ems
FC Wattwil		2-3 FC Rüti ZH			[aet]
Luzerner SC		7-4 FC Zug			[aet]
FC Bodio		5-0 Melide
[Oct 1st]
SV Seebach		4-1 FC Oerlikon ZH
Forward Morges		6-0 FC Lutry


2nd principal round

[Oct 8]
FC Gossau SG		1-3 SC Brühl St.Gallen
[Oct 15]
FC Compesières		1-3 CS International GE
FC Sierre		2-1 FC Sion
Martigny-Sports		3-2 FC Renens			[aet]
Forward Morges		3-1 CS La Tour-de-Peilz
Yverdon-Sport		4-0 FC La Neuveville
Madretsch Biel		1-4 Stade Nyonnais
Stade Payerne		1-2 Montreux-Sports
Vevey-Sports		3-0 US Bienne-Boujean
Stade Lausanne		3-1 FC Pieterlen
SC Bümpliz		1-4 ES Malley
FC Vallorbe		1-0 Ambrosiana Lausanne
Central Fribourg	5-4 SC Burgdorf
Helvetia Bern		1-3 Luzerner SC
FC Reconvilier		2-1 Saint-Imier Sports		
FC Biberist		2-4 FC Porrentruy
FC Thun			5-1 FC Dürrenast
Post Bern		1-5 FC Lengnau
SC Zofingen		2-1 Victoria Bern		[aet]
FC Bodio		6-1 FC Olten
FC Solothurn		5-3 FC Wettigen
SV Seebach		0-3 SC Derendingen
SC Schöftland		0-0 FC Menziken			[aet]
FC Menziken		3-1 SC Schöftland		[Replay Oct 22]
FC Trimbach		7-1 FC Affoltern-Zürich
FC Baden		1-0 FC Langnau a.A
SC Binningen		1-6 SC Kleinhüningen
FC Münchenstein		4-0 FC Pratteln
SV Muttenz		1-6 FC Birsfelden
FC Rorschach		3-2 FC Arbon
FC Ems			4-0 FC Altstetten ZH
FC Töss			3-1 Red Star ZH
FC Rüti ZH		0-2 FC Wetzikon
FC Küsnacht ZH		3-2 Blue Stars ZH
FC Uster		4-1 FC Lachen
FC Kreuzlingen		1-4 FC Schaffhausen
FC Wil			7-0 FC Tössfeld


3th principal round

[Oct 29]
FC Küsnacht ZH		2-0 SC Zug
FC St.Gallen		0-2 FC Wil
Stade Nyonnais 		1-5 Etoile Sporting La Chaux-de-Fonds
FC La Chaux-de-Fonds	4-1 Martigny-Sports
FC Moutier		7-0 Stade Lausanne
Lausanne-Sports		7-1 vallorbe-Sports
FC Solothurn		1-2 BSC Young Boys Bern
FC Bodio		3-1 FC Porrentruy
FC Bern			8-0 FC Menziken
Nordstern Basel		1-6 FC Lengnau
Urania Genève-Sport	3-1 Vevey-Sports
FC Sierre		0-1 FC Fribourg
Central Fribourg	5-3 Montreux-Sports
Cantonal Neuchâtel	1-0 Forward Morges
ES Malley		1-2 Yverdon-Sport		[aet]
Servette FC Genève	4-1 CS International GE
FC Biel-Bienne		7-3 SC Zofingen
FC Münchenstein		0-6 FC Basel
FC Uster		0-2 FC Winterthur
FC Schaffhausen		0-5 FC Locarno
FC Birsfelden		1-2 FC Grenchen
FC Reconvilier		2-3 FC Trimbach
Concordia Basel		2-0 Luzerner SC
FC Lugano		6-0 FC Töss
Young Fellows Zürich	9-1 SC Derendingen
FC Chiasso		7-3 FC Wetzikon
Grasshopper Club ZH	4-2 FC Baden
FC Zürich		9-0 FC Ems
AC Bellinzona		4-2 SC Brühl St.Gallen
Mendrisiostar		2-1 FC Rorschach
FC Thun			3-2 FC Aarau			[aet]
FC Luzern		5-2 SC Kleinhüningen


1/16

[Dec 3]
Etoile Sp.La Chaux-de-F.0-2 FC La Chaux-de-Fonds
FC Moutier		0-4 Lausanne-Sports
BSC Young Boys Bern	9-0 FC Bodio
FC Bern			2-0 FC Lengnau
Urania Genève-Sport     1-3 FC Fribourg			[aet]
Central Fribourg	0-4 Cantonal Neuchâtel
FC Biel-Bienne          0-1 FC Basel
FC Grenchen		5-1 FC Trimbach
Concordia Basel		3-1 FC Lugano
Young Fellows Zürich	3-1 FC Chiasso
Grasshopper Club ZH	5-2 FC Zürich
AC Bellinzona		3-1 Mendrisiostar
FC Thun			6-1 FC Luzern
[Dec 17]
Yverdon-Sport		3-4 Servette FC Genève
FC Küsnacht ZH		0-2 FC Wil
[Dec 24]
FC Winterthur		1-2 FC Locarno


1/8

[Jan 7]
FC Wil			1-3 FC La Chaux-de-Fonds
Lausanne-Sports 	4-1 BSC Young Boys Bern
FC Bern			7-0 FC Fribourg
FC Basel		1-2 FC Locarno
FC Grenchen		3-1 Concordia Basel
Young Fellows Zürich	1-3 Grasshopper Club Zürich
AC Bellinzona		5-0 FC Thun
[Jan 14]
Cantonal Neuchâtel	1-0 Servette FC Genève


1/4

[Jan 14]
FC La Chaux-de-Fonds	2-1 Lausanne-Sports 
FC Locarno		2-1 FC Grenchen
[Jan 21]
FC Bern			2-1 Cantonal Neuchâtel
[Jan 28]
Grasshopper Club ZH	0-2 AC Bellinzona


Semifinals

Feb 25 at Neufeld Stadion in Bern
FC Bern			2-4 FC La Chaux-de-Fonds
 [38 Quinche, 60 Just; 21 kernen, 26 Chodat, 31pen 64 Morand]

Feb 25 at Lido in Locarno
FC Locarno		1-1 AC Bellinzona
 [5 Giulietti; 82 Lusenti]
March 4 at Stadio Comunale in Bellinzona
AC Bellinzona		2-2 FC Locarno			[Replay]
 [18og (Argenti), 112 Sormani; 36 Buser, 120 Ferraris]
March 19 at Campo Marzio in Lugano
FC Locarno		3-1 AC Bellinzona		[2nd Replay; aet]
 [44 97 Ernst, 106 Canetti; 50 Sartori]


Final

March 26 at Wankdorf Stadion in Bern 
FC La Chaux-de-Fonds	3-2 FC Locarno 
 [24 36 Antenen, 43 Chodat; 35 Ernst, 73 Canetti]  


1949/50.

1951/52.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2005/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.