Switzerland 1965/66


Nationalliga A

1  FC Zürich              	26   18   6   2   73  25   42 Champion
2  Servette FC Genève      	26   14   7   5   57  45   35
3  Lausanne-Sports            	26   12   8   6   72  46   32
4  FC La Chaux-de-Fonds        	26   12   7   7   53  42   31
5  BSC Young Boys Bern         	26   11   7   8   72  47   29
6  FC Basel                    	26   10   7   9   64  57   27
7  Grasshopper Club Zürich     	26   11   5  10   55  54   27
8  FC Sion                    	26    9   8   9   36  36   26
9  FC Lugano                 	26    6  10  10   27  37   22
10 FC Biel-Bienne           	26    6  10  10   38  56   22
11 FC Grenchen                	26    8   6  12   42  65   22
12 Young Fellows Zürich        	26    7   7  12   46  62   21
-------------------------------------------------------------
13 FC Luzern                	26    4  10  12   36  56   18 Relegated
14 Urania-Genève-Sport     	26    3   4  19   35  78   10 Relegated

Topscorers :

1. Blättler Rolf		28  Grasshopper-Club Zürich
2. Theunissen Lambert (NED)	27  Young Boys Bern
3. Kerkhoffs Pierre (NED)	21  Lausanne-Sports
4. Hosp Robert			20  Lausanne-Sports
5. Künzli Fritz			18  FC Zürich
6. Frigerio Roberto		15  FC Basel
7. Stürmer Klaus (GER)		13  FC Zürich
8. Zappella Pierre-André	12  FC La Chaux-de-Fonds
   Martinelli Rosario (ITA)	12  FC Zürich
10.Odermatt Karl		11  FC Basel
   Quattropani Remo		11  FC La Chaux-de-Fonds
11.Bédert Jacques		10  Servette Genève 
   Heuri Walther		10  Urania
   Hauser Helmuth (GER)		10  FC Basel
   Hertig Charles		10  Lausanne-Sports
   Allemann Willy		10  FC Grenchen


Nationalliga B

1  FC Winterthur            	26   17   3   6   52  29   37 Promoted Champion
2  FC Moutier                 	26   16   2   8   47  46   34 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  SC Brühl St.Gallen          	26   12   7   7   55  33   31
4  AC Bellinzona             	26   10   8   8   48  33   28
5  FC St.Gallen            	26   10   7   9   51  46   27
6  FC Thun                   	26   11   4  11   45  39   26
7  FC Chiasso               	26   11   3  12   39  42   25
8  Blue Stars Zürich         	26   11   3  12   51  58   25
9  FC Solothurn              	26   10   5  11   34  44   25
10 FC Aarau                   	26   11   2  13   43  43   24
11 Le Locle-Sports            	26   10   4  12   38  38   24
12 FC Baden                	26    7   9  10   35  38   23
-------------------------------------------------------------
13 FC Porrentruy             	26    9   4  13   29  44   22 Relegated
14 Cantonal Neuchâtel        	26    3   7  16   26  60   13 Relegated



Réserves [Second teams]

Group A (teams of LNA)
1. BSC Young Boys Bern		26   18   4   4   74  34   40 Champion
2. FC Biel-Bienne        	26   16   4   6   76  33   36
3. Grasshopper Club Zürich   	26   17   1   8   76  42   35
4. FC Luzern			26   15   3   8   73  61   33
5. Lausanne-Sports		26   12   5   9   58  47   29
6. FC Basel			26   13   2  11   70  60   28
7. FC Grenchen			26   12   3  11   69  57   27
8. Servette FC Genève		26   11   5  10   50  52   27
9. FC La Chaux-de-Fonds		26   12   1  13   54  62   25
10.Young Fellows Zürich		26    6   8  12   39  45   20
11.FC Lugano			26    7   2  17   41  70   16
12.FC Sion			26    6   3  17   40  74   15
13.FC Zürich			26    5   4  17   48  76   14
14.Urania-Genève-Sport		26    6   1  19   41  96   13

Group B (teams of LNB)
1. FC Thun			22   15   4   3   73  33   34 Champion
2. FC Winterthur            	22   13   5   4   72  43   31
3. FC Aarau                   	22   13   4   5   66  34   30
4. AC Bellinzona             	22   10   7   5   58  51   27
5. FC Chiasso               	22    9   2  11   40  32   20
6. Cantonal Neuchâtel        	22    9   2  11   41  42   20
7. FC Solothurn              	22    6   7   9   42  56   19
8. FC Porrentruy             	22    5   6  11   42  64   16
9. FC Baden                	22    5   5  12   55  65   15
10.SC Brühl St.Gallen          	22    6   3  13   36  64   15
11.FC Moutier                 	22    4   6  12   27  56   14
12.Le Locle-Sports            	22    5   3  14   47  59   13


1st League

Group West
1. Etoile Carouge		24   16   5   3   54  21   37
2. Xamax-Sports			24   11  10   3   47  23   32
-------------------------------------------------------------
3. FC Fribourg			24   11   6   7   52  29   28
4. CS Chênois			24   10   8   6   39  34   28
5. FC Versoix			24   10   7   7   38  31   27
6. Yverdon-Sport		24   11   3  10   44  37   25
7. FC Raron			24    9   6   9   34  40   24
8. Stade Lausanne		24    9   5  10   41  47   23
9. Vevey-Sports			24    9   3  12   39  41   21
10.Forward Morges		24    7   6  11   25  34   20
11.Martigny-Sports		24    7   4  12   25  54   18
-------------------------------------------------------------
12.FC Meyrin			24    6   5  13   30  38   17 Relegated
13.Montreux-Sports 		24    4   4  16   29  68   12 Relegated

Group Central
1. FC Langenthal	      	24   18   4   2   73  21   40
2. FC Olten			24   14   4   6   39  27   30
-------------------------------------------------------------
3. Concordia Basel		24   12   3   9   59  44   27
4. FC Bern			24   12   3   9   58  46   27
5. FC Wohlen			24   12   3   9   48  40   27
6. SC Burgdorf			24   11   4   9   40  34   26
7. Minerva Bern			24    8   6  10   44  39   22
8. FC Fontainemelon		24    9   5  10   39  46   22
9. SR Delémont			24    9   3  12   49  61   21
10.FC Alle			24    9   2  13   40  50   20
11.Nordstern Basel		24    8   3  13   26  49   19
-------------------------------------------------------------
12.FC Trimbach			24    6   4  14   25  49   16 Relegated
13.US Bienne-Boujean		24    3   6  15   31  65   12 Relegated

Group East-South
1. FC Wettingen	        	24   17   3   4   61  15   37
2. SC Zug			24   11   8   5   33  28   30
-------------------------------------------------------------
3. FC Küsnacht ZH		24    8   8   8   29  23   26
4. FC Vaduz			24   11   4   9   54  53   26
5. FC Locarno			24    7  11   6   24  19   25
6. Red Star ZH			24   10   4  10   39  36   24
7. FC Emmenbrücke		24    8   8   8   37  37   24
8. FC Schaffhausen		24    8   7   9   32  40   23
9. FC Rorschach			24    9   3  12   27  40   21
10.FC Widnau			24    7   6  11   37  44   20
-------------------------------------------------------------
11.FC Amriswil			24    4  11   9   39  46   19 (1)
12.FC Dietikon			24    6   7  11   20  41   19 (1) Relegated
-------------------------------------------------------------
13.Polizei ZH			24    8   2  14   42  52   18 Relegated

(1) Play-off for 12th place
FC Amriswil		3-0 FC Dietikon		[in Frauenfeld]

Promotion 1.L-LNB

FC Wettingen		4-2 Etoile Carouge
SC Zug			1-0 FC Olten
Xamax-Sports 		3-2 FC Langenthal

FC Langenthal		3-0 FC Wettingen
FC Olten		1-2 Xamax-Sports
Etoile Carouge		3-3 SC Zug

FC Langenthal		1-1 Etoile Carouge
FC Olten		2-4 FC Wettingen
Xamax-Sports 		5-0 SC Zug

FC Wettingen		3-0 Xamax-Sports
Etoile Carouge		5-1 FC Olten
SC Zug			2-3 FC Langenthal

Table :
1  FC Wettingen		4   3 0 1   11- 7   6 Promoted/1.L Champion
2  Xamax-Sports		4   3 0 1   10- 6   6 Promoted
3  FC Langenthal	4   2 1 1    9- 6   5
4  Etoile Carouge	4   1 2 1   11- 9   4
5  SC Zug		4   1 1 2    6-11   3
6  FC Olten		4   0 0 4    4-12   0


Promotion 2.L-1.L
Group 1
Chur			0-2 0-3 Frauenfeld
Schöftland		2-1 4-3 Chur
Frauenfeld	       10-1 0-2 Schöftland
 FC Frauenfeld is promoted in 1.L

Group 2
Uster			3-1 2-2 Bulach
Giubiasco		0-1 0-2 Uster
Bulach			3-1 n/p Giubiasco
 FC Uster is promoted in 1.L

Group 3
Breitenbach		3-1 5-2 Baar
Turicum			2-1 0-1 Breitenbach
Baar			0-0 2-1 Turicum	
 FC Breitenbach is promoted in 1.L

Group 4
Madretsch		3-1 0-1 Deitingen
Dürrenast		1-3 3-1 Madretsch
Deitingen		0-2 2-2 Dürrenast
 FC Dürrenast is promoted in 1.L

Group 5
Bulle			0-1 1-1 Assens
CS International	1-2 2-1 Bulle
Assens			1-0 n/p CS International
 FC Assens is promoted in 1.L

Group 6
Malley			3-0 0-0 Boudry
Monthey			2-2 1-1 Malley
Boudry			0-4 1-4 Monthey
 FC Monthey is promoted in 1.L



Cup 1965-66


1st principal round

[Sep 11-12]
FC Rorschach		4-3 FC Kreuzlingen
FC Arbon		0-4 FC Vaduz
FC Frauenfeld		1-0 FC Küsnacht
FC Chur			3-2 FC Schaffhausen		[aet]
SC Uznach		1-0 FC Widnau
Ballspielclub		0-7 FC Amriswil
Turicum ZH		2-1 FC Uster
FC Oerlikon ZH		4-3 FC Dübendorf
FC Dietikon		2-0 Tössfeld Winterthur
FC Horgen		1-9 Red Star ZH
Polizei Zürich		3-0 FC Lachen
FC Alle			5-1 FC Devellier
Aegerten Brügg		2-2 FC Fontainemelon		[aet]
FC Fontainemelon	3-0 Aegerten Brügg		[Replay Sep 19]	
Bözingen 34		2-2 US Bienne-Boujean		[aet]
US Bienne-Boujean	4-0 Bözingen 34			[Replay Sep 19]
SC Burgdorf		2-3 Sparta Bern
Minerva Bern		4-3 Victoria Bern
FC Ostermundigen	1-7 FC Langenthal
FC Olten		7-0 FC Subingen
FC Trimbach		0-0 FC Gerlafingen		[aet]
FC Gerlafingen		3-2 FC Trimbach			[Replay Sep 19]
Fulgor Grenchen		1-2 FC Bern
Concordia Basel		1-2 FC Birsfelden
Nordstern Basel		5-1 FC Aesch
FC Breitenbach		2-3 SR Delémont
FC Oberdorf		1-2 FC Wettigen
FC Wohlen		9-0 FC Sursee
FC Buchs		1-3 FC Turgi
SC Kriens		5-1 FC Schötz
SC Buochs		2-3 FC Emmenbrücke
Mezzovicco		2-2 FC Locarno			[aet]
FC Locarno		2-1 Mezzovicco			[aet; Replay Sep 22]
Mendrisio		3-1 Rapid Lugano
Solduno			0-1 SC Zug
FC Bulle		5-4 Vevey-Sports
FC Fétigny		4-0 Yverdon
FC Fribourg		3-0 Richemond Fribourg
FC Hauterive		0-1 Stade Lausanne
Montreux-Sports		1-0 FC Lutry
FC Bavois		1-1 Forward Morges		[aet]
Forward Morges		6-0 FC Bavois			[Replay Sep 19]
FC Colombier		2-1 Xamax-Sports
Etoile Carouge		6-0 FC Renens
FC Plan-les-Ouates	2-4 CS Chênois			[aet]
Concordia Lausanne	1-4 FC Versoix
Star Sécheron		0-6 FC Meyrin
FC Visp			0-1 FC Raron
Martigny-Sports		0-1 FC Monthey


2nd principal round

[Oct 2-3]
FC Frauenfeld		4-1 FC Rorschach
FC Amriswil		3-1 SC Uznach			[aet]
FC Vaduz		0-3 FC Chur
Red Star ZH		2-1 FC Emmenbrücke		[aet]
FC Dietikon		2-1 Polizei Zürich
FC Oerlikon ZH		2-1 FC Turgi
FC Wettigen		3-0 Turicum ZH
US Bienne-Boujean	4-2 Sparta Bern
FC Bern			2-0 Minerva Bern
FC Colombier		0-4 FC Fontainemelon
FC Olten		1-3 FC Langenthal
FC Birsfelden		2-0 SR Delémont
FC Alle			4-3 Nordstern Basel
FC Wohlen		2-1 FC Gerlafingen
SC Kriens		1-3 SC Zug
Mendrisio		0-4 FC Locarno
Stade Lausanne		0-1 Etoile Carouge
Forward Morges		1-2 CS Chênois
FC Meyrin		2-1 FC Versoix			[aet]
FC Raron		1-3 FC Monthey
FC Fétigny		2-1 FC Fribourg
Montreux-Sports		1-2 FC Bulle
 Teams of LNB byes


3th principal round

[Oct 16-17]
FC Wohlen		1-0 FC Locarno
FC Dietikon		1-6 Blue Stars ZH
FC Winterthur		5-1 FC Oerlikon ZH
AC Bellinzona		4-1 Red Star ZH
US Bienne-Boujean	0-1 FC Thun
Etoile Carouge		1-1 Cantonal Neuchâtel		[aet]
Cantonal Neuchâtel	2-1 Etoile Carouge		[Replay Oct ?]
CS Chênois 		2-1 FC Fétigny
Le Locle-Sports		5-1 FC Bulle
FC Chiasso		1-0 SC Zug
FC Amriswil		0-8 Brühl St.-Gallen
FC Alle			0-2 FC Porrentruy
FC Bern			0-4 FC Solothurn
FC Langenthal		1-2 FC Aarau
FC St.Gallen		5-3 FC Wettigen
FC Baden		3-2 FC Birsfelden
FC Meyrin		6-0 FC Monthey
FC Chur			0-1 FC Frauenfeld
FC Fontainemelon	4-2 FC Moutier			[aet]
 Teams of LNA byes


1/16 finals

[Nov 6-7]
FC Lugano		5-2 FC Wohlen
Blue Stars ZH		1-6 FC Zürich
FC Winterthur		0-2 AC Bellinzona
FC Thun			2-1 FC Grenchen
Cantonal Neuchâtel	2-0 CS Chênois			[aet]
Grasshopper Club ZH	1-2 Young Fellows Zürich 
FC Sion			0-1 Le Locle-Sports
FC Chiasso		1-2 Brühl St.-Gallen 		[aet]
FC Porrentruy		2-5 BSC Young Boys Bern
FC Solothurn 		5-1 FC Aarau
FC Basel		3-1 FC Biel-Bienne 
FC Luzern		3-1 FC Frauenfeld
Servette Genève		5-2 FC Fontainemelon
Urania-Genève-Sport	1-5 Lausanne-Sports
FC St.Gallen		2-1 FC Baden
FC Meyrin		1-2 FC La Chaux-de-Fonds


1/8 finals

[Dec 18-19]
FC Lugano		1-2 FC Zürich
AC Bellinzona		2-2 FC Thun			[aet]
FC Thun			2-3 AC Bellinzona		[Replay Dec 26]
Cantonal Neuchâtel	2-1 Young Fellows Zürich 
Le Locle-Sports		1-3 Brühl St.-Gallen 
BSC Young Boys Bern	5-1 FC Solothurn
FC Basel		3-1 FC Luzern
Servette Genève		1-0 Lausanne-Sports
FC St.Gallen            1-2 FC La Chaux-de-Fonds 


1/4 finals

[Feb 27]
FC Zürich		5-1 AC Bellinzona
Cantonal Neuchâtel	3-2 Brühl St.-Gallen 
BSC Young Boys Bern     1-2 FC Basel
Servette Genève		2-1 FC La Chaux-de-Fonds 


Semifinals

March 20 at Letzigrund Stadion in Zürich
FC Zürich		4-2 Cantonal Neuchâtel FC
 [6 Stürmer,18 Martinelli,34pen Brodmann,54 Künzli;49 Pigueron,82pen Savary]

March 20 at St.Jakob Stadion in Basel
FC Basel		1-3 Servette FC Genève
 [7 Hauser; 3 Nemeth, 45 87 Daina]


Final 

April 11 at Wankdorf  Stadion in Bern   
FC Zürich		2-0 Servette FC Genève
 [31 Winiger, 66 Künzli]
  

1964/65.

1966/67.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2004/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.