Switzerland 1976/77

Nationalliga A - Qualifying Phase

1  Servette FC Genève      	22   14   7   1   68  27   35
2  FC Basel                	22   14   5   3   54  30   33
3  FC Zürich                 	22   12   7   3   49  18   31
4  Neuchâtel Xamax          	22   10   7   5   37  27   27
5  BSC Young Boys Bern        	22    8   9   5   37  34   25
6  Grasshopper Club Zürich  	22    7   8   7   41  28   22
-------------------------------------------------------------
7  Lausanne-Sports            	22    8   6   8   39  31   22
8  CS Chênois                 	22    6   8   8   29  39   20
9  FC Sion                   	22    4  10   8   19  32   18
10 FC St.Gallen             	22    5   6  11   26  40   16
11 AC Bellinzona             	22    3   2  17   19  73    8
12 FC Winterthur            	22    1   5  16   19  58    7 

Topscorers :

1. Cuccinotta Franco (ITA)	21  FC Zürich
2. Barberis Umberto		14  Servette Genève 
3. Pfister Hansjörg		13  Servette Genève
4. Andrey Claude		11  Servette Genève
   Chivers Martin (ENG)		11  Servette Genève
   Elsig Jean-Michel		11  Neuchâtel Xamax 
   Lorenz Bernd (GER)		11  BSC Young Boys
   Seiler Walter		11  Grasshopper Club
9. Manai Ali (TUN)		 9  CS Chênois
   Stöckl Herbert (GER)		 9  FC St.Gallen
11.Decastel Michel		 8  Neuchâtel Xamax 
   Guillaume Jean-Michel	 8  Lausanne-Sports
   Küttel Joseph		 8  BSC Young Boys
   Maissen Erni			 8  FC Basel
   Risi Peter			 8  FC Zürich


Nationalliga A - Final Group                                  (*)

1  FC Basel                    	10    5   2   3   19  16   12  17  29 (1) Champion
2  Servette FC Genève        	10    5   1   4   16  14   11  18  29 (1)
3  FC Zürich                 	10    5   1   4   24  18   11  16  27
4  Grasshopper Club Zürich  	10    5   2   3   15  10   12  11  23
5  Neuchâtel Xamax 	    	10    3   1   6   14  18    7  14  21
6  BSC Young Boys Bern      	10    3   1   6   12  24    7  13  20

(*) halved points qualifying phase (rounded up)

(1) Championship Play-off [June 28 at Wankdorf Stadion in Bern]
FC Basel		2-1 Servette FC Genève 
 [37 Mundschin, 75 von Wartburg; 31 Kudi Müller]

Topscorers (total) :
 
1. Cuccinotta Franco (ITA)	28  FC Zürich
2. Guillaume Jean-Michel	17  Lausanne-Sports
   Barberis Umberto		17  Servette Genève 
3. Chivers Martin (ENG)		16  Servette Genève
   Elsig Jean-Michel		16  Neuchâtel Xamax 
5. Pfister Hansjörg		15  Servette Genève
   Risi Peter			15  FC Zürich
7. Seiler Walter		14  Grasshopper Club
8. Andrey Claude		13  Servette Genève
   Küttel Joseph		13  BSC Young Boys
10.Decastel Michel		12  Neuchâtel Xamax 
   Lorenz Bernd (GER)		12  BSC Young Boys
12.Maissen Erni			10  FC Basel	


Nationalliga A - Relegation Group                             (*)

1  Lausanne-Sports          	10    7   3   0   24  7    17  11  28
2  CS Chênois                	10    5   4   1   24  13   14  10  24
3  FC Sion               	10    5   0   5   18  17   10   9  19
4  FC St.Gallen            	10    3   2   5   18  19    8   8  16
---------------------------------------------------------------------
5  FC Winterthur           	10    3   3   4   11  14    9   4  13 Relegated
6  AC Bellinzona          	10    0   2   8    7  32    2   4   6 Relegated

(*) halved points qualifying phase (rounded up)

Topscorers (total) :
 
1. Guillaume Jean-Michel	15  Lausanne-Sports
   Manai Ali (TUN)		15  CS Chênois
3. Stöckl Herbert (GER)		11  FC St.Gallen
   Thygesen Poul-Erik (DEN)	11  FC Winterthur
5. Luisier Fernand		 9  FC Sion 
   Traber Peter			 9  Lausanne-Sports
7. Schwemmle Dieter		 8  AC Bellinzona
8. Mustapha Yaghcha (MOR)	 7  CS Chênois
   Riner Rolf			 7  CS Chênois
   Vergères Roger		 7  FC Sion 


Nationalliga B 

1  Etoile Carouge        	30   19   6   5   58  32   44 Promoted Champion
2  Young Fellows Zürich       	30   15  11   4   52  25   41 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  Nordstern Basel        	30   15  10   5   53  28   40
4  FC Lugano               	30   13   9   8   37  30   35
5  FC Chiasso                	30   12  10   8   37  24   34
6  FC La Chaux-de-Fonds    	30   14   5  11   55  41   33
7  FC Grenchen              	30   11  11   8   31  29   33
8  SC Kriens               	30   11   7  12   42  45   29
9  FC Luzern                 	30    9  10  11   35  43   28
10 Vevey-Sports             	30    9   8  13   38  47   26
11 FC Fribourg              	30    7  12  11   32  42   26
12 FC Gossau                	30    8   8  14   30  44   24
13 FC Aarau                	30    9   5  16   34  43   23
14 FC Biel-Bienne          	30    6  10  14   30  49   22
-------------------------------------------------------------
15 Mendrisiostar        	30    8   5  17   28  46   21 Relegated
16 FC Raron                	30    7   7  16   28  52   21 Relegated

Topscorers :
 
1. Fischer Stefan		19  SC Kriens
2. Berberat Alfred		17  FC La Chaux-de-Fonds
3. Altafini José (BRA)		14  FC Chiasso
   Rieder Beat			14  Etoile Carouge
5. Ducommun Reynald		12  Etoile Carouge
   Elia	Angelo			12  FC Lugano 
   Rodigari Filippo		12  Mendrisiostar
   Stettler Jürg		12  Nordstern Basel
9. Arrigoni Sandro		11  Mendrisiostar
   Krucker Louis		11  FC Gossau
   Meier Bernard		11  Etoile Carouge
   Renfer Kurt			11  Young Fellows
   Senn	Pius			11  Young Fellows
   Wirth Fritz			11  FC Grenchen


Nationalliga C [Second teams]

No promotion and no relegation

Group East

1  AC Bellinzona		26   18   5   3   58  26   41 (2)
-------------------------------------------------------------
2  FC Zürich             	26   18   3   5   79  30   39
3  Grasshopper-Club Zürich  	26   17   4   5   87  38   38
4  FC Basel                  	26   15   5   6   68  43   35
5  FC Winterthur		25   15   3   7   63  36   33
6  FC St.Gallen            	25   14   3   8   77  54   31
7  FC Chiasso			25   11   3  11   46  33   25
8  FC Luzern			26   10   4  12   64  56   24
9  Young Fellows Zürich      	26   10   2  14   72  68   22
10 FC Lugano			26    8   3  15   32  66   19
11 SC Kriens			26    7   3  16   47  71   17
12 Mendrisiostar                24    4   5  15   25  56   13
13 FC Gossau	        	26    5   2  19   34  111  12
14 Nordstern Basel       	25    2   5  18   39  103   9

Group West

1  FC Sion                	26   21   2   3   99  17   44 (2) Champion
-------------------------------------------------------------
2  Neuchâtel Xamax          	26   19   3   4   67  28   41
3  Lausanne-Sports          	26   16   6   4   69  34   38
4  FC Grenchen			26   16   4   6   67  39   36
5  BSC Young Boys Bern          26   13   7   6   70  32   33
6  CS Chênois			26   14   3   9   59  42   31
7  Servette Genève       	26   14   2  10   57  37   30
8  FC La Chaux-de-Fonds    	25    8   6  11   36  66   22
9  FC Aarau                	26    7   4  15   45  69   18
10 FC Biel-Bienne          	26    6   4  16   37  65   16
11 Etoile Carouge               26    4   7  15   29  64   15
12 FC Fribourg              	26    5   4  17   49  81   14
13 Vevey-Sports             	26    4   5  17   29  71   13
14 FC Raron                	25    4   3  18   31  99   11

(2) Final
AC Bellinzona		1-3 FC Sion		[aet; in Zürich]


1st League

Group 1
1  FC Bulle			22   14   3   5   42  25   31 Promoted
2  Stade Lausanne		22   13   4   5   46  24   30
-------------------------------------------------------------
3  Stade Nyonnais		22   12   4   6   37  27   28
4  FC Monthey			22   11   4   7   38  29   26
5  Central Fribourg		22   10   4   8   32  24   24
6  FC Meyrin			22    6  11   5   25  23   23
7  FC Fétigny			22   10   3   9   39  43   23
8  FC Orbe			22    8   6   8   40  37   22
9  Martigny-Sports		22    6   9   7   34  26   21
10 FC Boudry			22    5   6  11   25  36   16
11 FC Renens			22    4   4  14   28  57   12
-------------------------------------------------------------
12 FC Sierre			22    2   4  16   20  55    8 Relegated

Group 2
1  FC Bern			22   17   4   1   53  20   38
2  FC Köniz			22   11   9   2   41  18   31
-------------------------------------------------------------
3  Aurore Bienne		22   12   5   5   53  25   29
4  Le Locle-Sports 		22    8  11   3   38  33   27 
5  FC Solothurn			22    8   4  10   26  32   20
6  FC Dürrenast			22    6   7   9   26  30   19
7  US Boncourt			22    7   5  10   32  34   19
8  FC Lerchenfeld		22    8   3  11   34  46   19
9  SR Delémont			22    6   6  10   25  27   18
10 Audax Neuchâtel		22    5   6  11   20  42   16
11 SC Derendingen		22    5   5  12   26  45   16
-------------------------------------------------------------
12 Superga La Chaux-de-Fonds	22    5   3  14   25  47   13 Relegated

Group 3
1  FC Wettingen			22   16   3   3   59  14   35 Promoted
2  FC Laufen			22   13   7   2   40  17   33
-------------------------------------------------------------
3  FC Frauenfeld		22   13   4   5   39  30   30
4  Concordia Basel		22    9   4   9   36  38   22
5  FC Schaffhausen		22    8   5   9   33  35   21
6  SV Muttenz			22    9   3  10   35  38   21
7  SC Brühl St.Gallen		22    8   4  10   33  39   20
8  Red Star ZH			22    6   7   9   37  39   19
9  FC Baden			22    7   4  11   26  43   18
10 Blue Stars ZH		22    6   5  11   26  30   17
11 FC Birsfelden		22    6   4  12   26  33   16
-------------------------------------------------------------
12 VfR Kleinhüningen		22    4   4  14   21  55   12 Relegated

Group 4
1  SC Zug			22   11   9   2   46  28   31
2  FC Chur			22   10   7   5   51  36   27
-------------------------------------------------------------
3  FC Zug			22   10   5   7   42  34   25
4  FC Balzers			22    9   6   7   55  45   24
5  SC Buochs			22    7   9   6   41  38   23
6  FC Unterstrass		22    8   7   7   39  37   23
7  FC Glattbrugg		22    8   7   7   41  42   23
8  FC Brunnen			22    8   4  10   34  39   20
9  FC Locarno			22    7   6   9   27  38   20
10 FC Ibach			22    6   6  10   37  42   18
------------------------------------------------------------- 
11 FC Morbio			22    4   7  11   24  38   15 (3)
12 FC Rüti ZH			22    3   9  10   29  49   15 (3) Relegated

(3) Play-off for relegation
Morbio			1-1 Rüti ZH		[aet; in Brunnen]
 Rüti ZH is relegated in 2.L on goal-average of the regular season.


Promotion from 1L in LNB
 
1st round 
SC Zug			1-1 0-1 Laufen
FC Bern			2-0 1-1 FC Zug
FC Bulle		3-0 2-2 Köniz
FC Wettingen		1-0 2-0 Stade Lausanne

2nd round
FC Bulle		4-0 1-2 FC Bern
Laufen			1-3 0-2 FC Wettingen
 FC Wettingen is 1.L champion
 FC Wettingen and FC Bulle are promoted in 1.L


Promotion from 2.L in 1.L

Group 1
Turicum			2-1 n/p Töss
Stäfa			1-1 0-2 Turicum
Töss			0-2 1-2 Stäfa
 FC Turicum ZH and FC Stäfa ZH are promoted in 1.L

Group 2
Vaduz			2-0 2-3 Uzwil
Uzwil			4-3 1-2 Emmen
Emmen			2-0 1-1 Vaduz
 SC Emmen and FC Uzwil are promoted in 1.L

Group 3
Breitenbach		2-4 0-4 Turgi
Bettlach		1-1 2-1 Breitenbach
Turgi			1-2 0-0 Bettlach
 FC Bettlach and FC Turgi are promoted in 1.L

Group 4
Herzogenbuchsee		1-1 0-0 Giubiasco
Bözingen 		0-1 2-2 Herzogenbuchsee
Giubiasco		1-0 1-2 Bözingen
 FC Herzogenbuchsee and US Giubiasco are promoted in 1.L

Group 5
Malley			0-1 1-2 Concordia LS
Concordia LS		3-1 3-3 Couvet
Couvet			2-4 2-4 Malley
 Concordia Lausanne and ES Malley are promoted in 1.L

Group 6
Estavayer-le-Lac	0-4 1-2 Onex
Leytron			3-2 n/p Estavayer-le-Lac
Leytron			2-1 0-4 Onex
 FC Onex and FC Leytron are promoted in 1.L



Cup 1976/77


1st principal round

[June 6]
FC Tresa		2-0 FC Locarno
FC Widnau		3-0 FC Vaduz
[June 13]
FC Aegerten/Brügg	4-0 FC Lengnau
FC Langenthal		2-0 FC Köniz
WEF Bern		0-1 FC Dürrenast
Sparta Bern		2-0 FC Solothurn
FC Grafenried		3-4 FC Gerlafingen
SV Muttenz		3-4 Concordia Basel
FC Breitenbach		0-4 VfR Kleinhüningen
BSC Old Boys Basel	2-1 FC Aesch
FC Pratteln		2-6 FC Laufen
FC Seefeld ZH		2-7 FC Dübendorf
Polizei Zürich		3-1 Blue Stars ZH
FC Wetzikon		1-5 FC Zug
Fortuna St.Gallen	2-1 FC Chur
FC Uzwil		0-1 Brühl St.Gallen
SC Emmen		3-4 FC Emmenbrücke		[aet]
Luzerner SC		0-1 SC Buochs
FC Sursee		7-3 FC Brunnen
FC Ebikon		2-4 Kickers Luzern
FC Renens		3-0 Stade Nyonnais
Signal Bernex		3-2 FC Meyrin
FC Saint-Prex		1-6 Urania-Genève-Sport
Yverdon-Sport		1-0 CS La Tour-de-Peilx
Concordia Lausanne	2-5 Stade Lausanne		[aet]
FC Chalais		0-1 FC Monthey			[aet]
CS Romont		4-2 FC Gurmels
FC Moudon		2-1 FC Courtepin
FC Tafers		1-2 FC Fétigny
Cortaillod		0-3 FC Boudry			[aet]
FC Lamboing		3-8 ASI Audax Neuchâtel
Courtemaîche		2-5 US Boncourt
Klus-Balstahl		1-2 FC Birsfelden		[aet]
FC Bremgarten		0-2 FC Baden
FC Kölliken		0-5 FC Buchs AG
FC Männedorf		1-3 FC Rüti ZH
FC Dielsdorf		0-5 FC Schaffhausen
FC Oerlikon ZH		1-1 FC Bülach			[aet; Oerlikon on pen]
FC Wülfingen		5-1 FC Bischofszell
FC Romanshorn		1-4 FC Frauenfeld
FC Bad Ragaz		1-7 FC Flawil
Gambarogno		3-4 FC Morbio			[aet]
Armonia Lugano		2-1 Giubiasco
[June 20]
FC Altstätten SG	4-1 Weinfelden-Bürglen
FC Biberist		2-3 SR Delémont
Herzogenbuchsee		3-3 FC Bern			[aet; Bern on pen]
FC Naters		6-3 FC Ayent
FC La Sagne		1-3 Le Locle-Sports
SC Düdingen		1-4 FC Bulle
[June 27]
Superga Chaux-de-Fonds	4-1 FC Bôle
[Aug 8]
FC Orbe 		1-2 Montreux-Sports
FC Saint-Légier		2-2 FC Granges-Marnand		[aet; 3-5 pen]
Schüpfen		1-2 FC Lerchenfeld
Würenlos		0-3 FC Binningen
Gränichen		2-4 FC Turgi
FC Küsnacht ZH		2-0 SC Zug
SV Höngg		1-4 FC Tössfeld
FC Adliswil		3-1 Red Star ZH			[aet]
FC Agno			0-1 Mendrisiostar
FC Collex-Bossy		4-1 FC Onex
FC Leytron		1-2 FC Vouvry
FC Bévilard		1-4 FC Bettlach
FC Portalban		1-2 Central Fribourg


2nd principal round

[Aug 14-15]
Le Locle-Sports		1-2 ASI Audax Neuchâtel
Superga Chaux-de-Fonds	0-2 FC Biel-Bienne
BSC Old Boys Basel	3-0 SR Delémont
Concordia Basel 	0-6 Nordstern Basel
FC Binningen		4-3 FC Aarau
FC Langenthal		1-2 FC Grenchen
FC Frauenfeld		3-1 Brühl St.Gallen		[aet]
Polizei Zürich		2-1 FC Oerlikon
FC Naters		2-0 Martigny-Sports
FC Monthey		0-1 FC Raron
SC Buochs		1-5 FC Zug
FC Emmenbrücke		0-0 FC Luzern			[aet; 6-5 pen]
FC Sursee		2-1 FC Küsnacht ZH
Central Fribourg	0-4 FC Lerchenfeld
Yverdon-Sport		0-2 FC Boudry
FC Gerlafingen		1-2 FC La Chaux-de-Fonds	[aet]
FC Aegerten/Brügg	3-5 FC Bettlach			[aet]
FC Laufen		3-1 Kleinhüningen
FC Vouvry		2-6 Vevey-Sports
FC Fétigny		3-2 Sparta Bern			[aet]
Armonia Lugano		1-4 FC Lugano
FC Morbio		3-2 FC Tresa
FC Altstätten SG	4-0 FC Flawil
FC Turgi		1-2 FC Wettingen
FC Dübendorf		0-3 FC Adliswil
FC Buchs		5-3 FC Rüti ZH
FC Granges-Marnand	1-3 FC Moudon
Stade Lausanne		2-2 FC Renens			[aet; Stade on pen]
FC Widnau		1-5 FC Gossau
FC Schaffhausen		2-2 FC Tössfeld			[aet; Schaff. on pen]
SC Kriens		4-0 Kickers Luzern
Mendrisiostar		0-2 FC Chiasso
FC Wülfingen		2-6 Fortuna St.Gallen
FC Baden		0-3 Young Fellows Zürich
Montreux-Sports		3-0 CS Romont
Signal Bernex		1-7 Etoile Carouge
US Boncourt		1-0 FC Birsfelden
FC Dürrenast		3-0 FC Bulle
FC Bern			1-2 FC Fribourg
FC Collex-Bossy		3-0 Urania-Genève-Sport


3th principal round

[Sep 4-5]
ASI Audax Neuchâtel	1-1 FC Biel-Bienne		[aet; 2-3 pen]
Old Boys Basel		0-4 Nordstern Basel
SC Binningen		1-2 FC Grenchen
FC Frauenfeld		0-1 Polizei Zürich
FC Naters		2-5 FC Raron
FC Zug			1-0 FC Emmenbrücke		[aet]
FC Sursee		1-3 FC Lerchenfeld
FC Boudry		0-4 FC La Chaux-de-Fonds
FC Bettlach		1-1 FC Laufen			[aet; 4-5 pen]
Vevey-Sports		2-1 FC Fétigny
FC Lugano		2-0 FC Morbio
FC Altstätten SG	1-1 FC Wettingen		[aet; 5-4 pen]
FC Adliswil		2-0 FC Buchs
FC Moudon		1-2 Stade Lausanne
FC Gossau		4-1 FC Schaffhausen
SC Kriens		4-2 FC Chiasso			[aet]
Fortuna	St.Gallen	1-4 Young Fellows Zürich
Montreux-Sports		1-3 Etoile Carouge
US Boncourt		4-2 FC Dürrenast
FC Fribourg		5-0 FC Collex-Bossy
 Teams of LNA byes


1/16 finals

[Sep 25-26]
FC Biel-Bienne		1-2 Nordstern Basel		[aet]
FC Grenchen		5-0 Polizei Zürich
FC Raron		0-1 Lausanne-Sports
FC Zug			1-2 AC Bellinzona
FC Lerchenfeld		3-6 BSC Young-Boys
FC La Chaux-de-Fonds	3-2 FC Laufen			[aet]
Vevey-Sports		3-2 Genève Servette
FC Lugano		2-4 FC Zürich
FC Altstätten		1-6 FC Winterthur
FC Adliswil		0-5 FC St.Gallen
Stade Lausanne		0-1 FC Sion			[aet]
FC Gossau		1-3 Grasshopper-Club
SC Kriens		1-0 Young Fellows Zürich
Etoile Carouge		2-1 CS Chênois
US Boncourt		0-6 Neuchâtel Xamax
FC Fribourg		1-2 FC Basel			[aet]


1/8 finals

[Oct 17]
Nordstern Basel		1-0 FC Grenchen			[aet]
Lausanne-Sports		3-1 AC Bellinzona
BSC Young-Boys		6-3 FC La Chaux-de-Fonds
Vevey-Sports		0-2 FC Zürich
FC Winterthur		0-1 FC St.Gallen
FC Sion			4-2 Grasshopper-Club
SC Kriens		1-3 Etoile Carouge
Neuchâtel Xamax		4-1 FC Basel			[aet]


1/4 finals

[Dec 12]
Nordstern Basel		1-3 Lausanne-Sports		[aet]
BSC Young-Boys		2-1 FC Zürich
FC St.Gallen		1-0 FC Sion			[aet]
Etoile Carouge		2-1 Neuchâtel Xamax


Semifinals

March 20 at Stade de la Pontaise in Lausanne
Lausanne-Sports		0-1 BSC Young-Boys		[aet]
 [120 Küttel]

March 20 at Espenmoos stadion in St.Gallen
FC St.Gallen		0-0 Etoile Carouge		[aet]
March 23 at Stade Communal in Carouge 
Etoile Carouge		2-4 FC St.Gallen		[Replay]
 [13 Ducommun, 61 Conus; 34 Labhart, 41 Mogg, 78 87 Ries]

Final

April 11 at Wankdorf Stadion in Bern   
BSC Young-Boys Bern 	1-0 FC Sankt-Gallen
 [76 Andersen]

1975/76.

1977/78.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.