Switzerland 1977/78

Nationalliga A - Qualifying Phase

1  Grasshopper Club Zürich    	22   15   4   3   60  27   34
2  Servette FC Genève       	22   14   5   3   44  20   33
3  Lausanne-Sports          	22   13   4   5   47  21   30
4  FC Basel               	22   12   4   6   53  34   28
5  FC Zürich                	22   11   6   5   38  27   28
6  FC Sion            		22    6   9   7   29  33   21
-------------------------------------------------------------
7  Neuchâtel Xamax 	  	22    8   3  11   32  42   19
8  BSC Young Boys Bern      	22    7   5  10   27  45   19
9  CS Chênois              	22    8   2  12   27  35   18
10 FC St.Gallen           	22    5   7  10   27  38   17
11 Etoile Carouge	     	22    5   3  14   22  40   13
12 Young Fellows Zürich       	22    1   2  19   14  58    4

Topscorers :

1. Künzli Fritz			15  FC Zürich
2. Chivers Martin (ENG)		13  Servette Genève
3. Schönenberger Roland 	12  FC Basel
   Elsener Rudolf		12  Grasshopper-Club
   Sulser Claudio		12  Grasshopper-Club
6. Cucinotta Franco (ITA)	10  FC Zürich 
   Decastel Michel		10  Neuchâtel Xamax
   Guillaume Jean-Michel	10  Lausanne-Sports
9. Bauer Richard		 8  Grasshopper-Club
   Elsig  Jean-Michel		 8  Neuchâtel Xamax
   Müller Kurt			 8  BSC Young Boys
   Parini Yvan			 8  Etoile Carouge
13.Barberis Umberto (ITA)	 7  Servette Genève
   Manai Ali (TUN)		 7  CS Chênois
   Risi Peter			 7  FC Zürich
   Stohler Jörg			 7  FC Basel


Nationalliga A - Final Group                                  (*)

1  Grasshopper Club Zürich    	10    4   4   2   17  12   12  17  29 Champion
2  Servette FC Genève       	10    3   5   2   10  10   11  17  28
3  FC Basel                 	10    5   3   2   21  14   13  14  27
4  Lausanne-Sports           	10    4   3   3   21  14   11  15  26
5  FC Zürich                 	10    5   2   3   15  15   12  14  26
6  FC Sion                   	10    0   1   9    8  27    1  11  12

(*) halved points qualifying phase (rounded up)

Topscorers (total):
 
1. Künzli Fritz			21  FC Zürich
2. Chivers Martin (ENG)		17  Servette Genève
3. Schönenberger Roland 	16  FC Basel
   Elsener Rudolf		16  Grasshopper-Club
   Sulser Claudio		16  Grasshopper-Club
6. Guillaume Jean-Michel	15  Lausanne-Sports
7. Cucinotta Franco (ITA)	14  FC Zürich 
8. Ponte Raimondo		12  Grasshopper-Club
   Risi Peter			12  FC Zürich
10.Maissen Erni			 9  FC Basel
   Stohler Jörg			 9  FC Basel


Nationalliga A - Relegation Group                             (*)

1  BSC Young Boys Bern       	10    4   5   1   20  13   13  10  23
2  CS Chênois                 	10    4   4   2   19   9   12   9  21
3  FC St.Gallen             	10    3   6   1   11   7   12   9  21
4  Neuchâtel Xamax              10    4   2   4   14  15   10  10  20
---------------------------------------------------------------------
5  Etoile Carouge          	10    4   3   3   13  12   11   7  18 Relegated
6  Young Fellows Zürich     	10    1   0   9   10  31    2   2   4 Relegated

(*) halved points qualifying phase (rounded up)

Topscorers (total):
 
1. Manai Ali (TUN)		15  CS Chênois
2. Elsig  Jean-Michel		14  Neuchâtel Xamax
3. Müller Kurt			13  BSC Young Boys
4. Decastel Michel		12  Neuchâtel Xamax
5. Küttel Joseph		10  BSC Young Boys
6. Parini Yvan			 9  Etoile Carouge
   Weller Hanjo (GER)		 9  Young Fellows
8. Ries Roger			 8  FC St.Gallen


Nationalliga B

1  Nordstern Basel       	30   18   9   3   69  23   45 Promoted Champion
2  FC Chiasso                 	30   18   9   3   70  30   45 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  FC Lugano                 	30   16  10   4   57  19   42
4  FC Biel-Bienne          	30   15   6   9   37  30   36
5  Vevey-Sports           	30   13   9   8   58  36   35
6  FC Winterthur              	30   11  10   9   44  44   32
7  FC Grenchen                	30   10   8  12   45  45   28
8  SC Kriens                 	30   11   6  13   38  58   28
9  AC Bellinzona           	30    9   8  13   44  55   26
10 FC Fribourg               	30    9   8  13   35  46   26
11 FC Aarau                 	30   11   4  15   44  67   26
12 FC Luzern               	30    7  11  12   34  39   25
13 FC Wettingen            	30    9   7  14   36  48   25
14 FC La Chaux-de-Fonds    	30    7   9  14   44  56   23
-------------------------------------------------------------
15 FC Gossau                	30    6   8  16   36  64   20 Relegated
16 FC Bulle               	30    6   6  18   37  68   18 Relegated

Topscorers :
 
1. Degen Helmut 		27  Nordstern Basel 
2. Franz Hans (GER)		25  FC Chiasso
3. Bründl Ludwig (GER)		17  Vevey-Sports
4. Gavillet Patrick		14  Vevey-Sports
   Lüthi Robert			14  FC Biel-Bienne
6. Michaelsen Allan (DEN)	12  FC Chiasso 
   Berberat Alfred		12  FC La Chaux-de-Fonds
   Anthon Giulio		12  FC Wettingen 
9. Manzoni Edouard		11  AC Bellinzona
   Fischer Stefan		11  SC Kriens
   Graf	Christian		11  FC Winterthur
   Wirth Fritz			11  FC Grenchen 


Nationalliga C [Second teams]

No promotion and no relegation

1  Grasshopper-Club       	22   17   2   3   63  31   36 Champion
2  FC Zürich             	22   13   3   6   51  30   29
3  FC Basel                  	22   11   5   5   37  26   27
4  CS Chênois			22   11   4   6   49  34   26
5  BSC Young Boys            	22   11   3   6   53  36   25
6  Neuchâtel Xamax          	22    8   4  10   34  39   18
7  FC Sion                	22    7   4  10   46  54   18
8  Servette Genève       	22    7   4  11   40  56   18
9  FC St.Gallen            	22    5   5  11   36  52   15
10 Lausanne-Sports          	22    5   4  10   34  44   14
11 Young Fellows ZH		22    6   1  13   33  49   13
12 Etoile Carouge               22    4   1  14   27  52    9


Gast-Anlage-AG Cup / Coupe Investissement Gast SA
[Second teams]

Group 1
1  FC Zürich             	10    6   2   2   22   9   14
-------------------------------------------------------------
2  Grasshopper-Club       	10    6   1   3   25  18   13
3  BSC Young Boys            	10    5   3   2   17  11   13
4  FC St.Gallen            	10    4   3   3   29  23   11
5  Young Fellows ZH		10    2   1   7   13  32    5
6  FC Basel                  	10    2   0   8   13  26    4

Group 2
1  CS Chênois			10    7   1   2   26  12   15
-------------------------------------------------------------
2  Neuchâtel Xamax          	10    6   2   2   26  11   14
3  Servette Genève       	10    5   1   4   18  15   11
4  FC Sion                	10    3   1   6   13  21    7
5  Lausanne-Sports          	10    3   1   6   16  29    7
6  Etoile Carouge               10    3   0   7   14  25    6

Final
CS Chênois		2-1 FC Zürich		[in ?]


1st League

Group 1

1  Stade Lausanne		26   16   6   4   70  28   38
2  FC Orbe			26   14   2  10   54  48   30
-------------------------------------------------------------
3  FC Raron			26   10   9   7   50  32   29
4  ES Malley			26   11   7   8   50  38   29
5  Martigny-Sports		26   11   5  10   39  41   27
6  FC Leytron			26   10   6  10   44  42   26
7  FC Renens			26   10   6  10   35  37   26
8  Central Fribourg		26   12   2  12   39  47   26
9  Stade Nyonnais		26   10   6  10   34  43   26
10 FC Meyrin			26   10   4  12   40  40   24
11 FC Fétigny			26    8   8  10   37  43   24
-------------------------------------------------------------
12 FC Monthey			26    8   7  11   38  41   23 (1)
13 FC Onex			26    7   9  10   36  46   23 (1) Relegated 
14 Concordia Lausanne		26    3   7  16   29  69   13 Relegated

(1) Play-off for 12th place of group 1
FC Monthey		2-2 FC Onex		[aet; in Morges]
 [Monthey won on goal-average of the regular season]

Group 2

1  FC Bern			26   15   8   3   55  26   38 Promoted
2  FC Köniz			26   11  12   3   31  17   34
-------------------------------------------------------------
3  FC Lerchenfeld		26   11  10   5   46  32   32
4  FC Derendingen		26    9  14   3   30  22   32
5  FC Boudry			26   12   7   7   49  34   31
6  FC Solothurn			26   10   9   7   48  41   29
7  SR Delémont			26   10   7   9   37  30   27
8  US Boncourt			26    5  16   5   29  29   26
9  FC Dürrenast			26    8   9   9   40  41   25
10 Le Locle-Sports		26    7   9  10   32  44   23
11 Aurore Bienne		26    5  10  11   26  43   20
-------------------------------------------------------------
12 ASI Audax Neuchâtel		26    5   9  12   40  49   19 (2) Relegated
13 FC Herzogenbuchsee		26    6   7  13   34  48   19 (2)
14 FC Bettlach			26    2   3  19   27  68    9 Relegated

(2) Play-off for 12th place of group 2
FC Herzogenbuchsee	2-1 ASI Audax NE	[in Biel] 

Group 3

1  FC Frauenfeld		26   13   9   4   53  27   35 Promoted
2  FC Laufen			26   11   8   7   55  41   30 (3)
3  FC Unterstrass		26   13   4   9   55  43   30 (3)
-------------------------------------------------------------
4  FC Schaffhausen		26   11   7   8   51  45   29
5  FC Birsfelden		26   11   6   9   37  42   28
6  SC Brühl St.Gallen		26    9   9   8   43  43   27 
7  Blue Stars ZH		26    9   8   9   48  51   26 
8  FC Baden			26    9   8   9   45  48   26
9  Concrdia Basel		26    9   7  10   57  50   25 
10 FC Glattbrugg		26    9   7  10   46  51   25
11 SV Muttenz			26    9   6  11   46  46   24
-------------------------------------------------------------
12 Red Star ZH			26   10   4  12   47  49   24 (4) 
13 FC Uzwil			26   11   2  13   47  55   24 (4) Relegated 
14 FC Turgi			26    4   3  19   29  68   11 Relegated

(3) Play-off for 2nd place of group 3
FC Laufen		3-2 FC Unterstrass	[aet; in Olten]
(4) Play-off for 12th place of group 2
Red Star ZH		4-0 FC Uzwil		[in Amriswil]

Group 4

1  Mendrisiostar		26   15   8   3   46  21   38
2  SC Zug			26   14   8   4   56  28   36
-------------------------------------------------------------
3  FC Ibach			26   15   5   6   43  27   35
4  FC Locarno			26   11   8   7   44  33   30
5  FC Turicum ZH		26    8  13   5   28  23   29
6  FC Balzers (LIE)		26   10   6  10   57  49   26
7  FC Emmen			26    9   6  11   41  42   24
8  US Giubiasco			26    7   9  10   26  41   23
9  FC Morbio			26    7   9  10   30  49   23
10 FC Chur			26    5  12   9   34  43   22
11 FC Zug			26    7   7  12   49  47   21
12 FC Stäfa ZH			26    7   7  12   28  37   21
-------------------------------------------------------------
13 SC Buochs			26    5  10  11   19  30   20 Relegated
14 FC Brunnen			26    6   4  16   25  56   16 Relegated


Promotion 1.L-LNB

1st round
FC Bern			0-1 2-3 SC Zug
Mendrisiostar		1-0 3-0 FC Orbe
Stade Lausanne		3-1 0-3 FC Laufen
FC Frauenfeld		2-1 1-0 FC Köniz

2nd round
FC Laufen		0-1 1-0 0-1 FC Bern		[3th match in Grenchen]
Mendrisiostar		2-1 0-2 FC Frauenfeld

Final
FC Frauenfeld		0-1 FC Bern
 FC Bern and FC Frauenfeld are promoted in LNB


Promotion 2.L-1.L

Group 1
Vaduz			6-3 1-2 Suhr
Weinfelden-Bürglen	2-0 6-1 Adliswil
Adliswil		0-1 2-2 Suhr
Weinfelden-Bürglen	3-3 1-1 Vaduz
Suhr			2-1 1-0 Weinfelden-Bürglen
Vaduz			2-0 1-0 Adliswil
 FC Suhr and FC Vaduz are promoted in 1.L

Group 2
Balerna			2-1 1-3 Tössfeld
Rüti ZH			1-1 1-2 Allschwil
Balerna			0-0 0-3 Rüti ZH
Tössfeld		0-1 1-0 Allschwil
Allschwil		2-0 2-2 Balerna
Rüti ZH			1-1 2-3 Tössfeld
 FC Allschwil and FC Rüti ZH are promoted in 1.L

Group 3
Emmenbrücke		1-1 1-3 Rapid Ostermundingen
Lyss			1-2 2-3 Welschenrohr
Welschenrohr		0-5 1-3 Rapid Ostermundingen
Lyss			0-1 0-2 Emmenbrücke
Emmenbrücke		3-2 n/p Welschenrohr
Rapid Ostermundingen	1-1 n/p Lyss
 Rapid Ostermundingen and FC Emmenbrücke are promoted in 1.L
 
Group 4 :
Düdingen		0-3 2-4 Collex-Bossy
Collex-Bossy		0-2 1-1 Yverdon-Sport
Yverdon-Sport		0-0 7-1 Düdingen
  Yverdon-Sport is promoted  in 1.L

Group 5 :
Montreux 		1-4 0-1 Visp
Visp			0-0 3-1 Genevreys-sur-Coffrane
Genevreys-sur-Coffrane	1-5 n/p Montreux
  FC Visp is promoted  in 1.L 



Cup 1977-78


1st principal round

[June 12]
Espagnol Genève		0-6 Stade Lausanne
US Meinier GE		1-2 FC Collex-Bossy
FC Bussigny		0-2 FC Meyrin
FC Selzach		2-2 FC Klus-Balstahl		[aet; 4-3 pen]
FC Bettlach		1-4 SV Muttenz
Balerna			3-1 FC Locarno
FC Zollikofen		3-3 FC Köniz			[aet; Köniz on pen]
FC Konolfingen		0-2 FC Lerchenfeld
FC Heimberg		2-7 FC Dürrenast
Rapid Ostermundigen	1-1 FC Aegerten-Brügg		[aet; Aegerten on pen]
FC Baar			1-3 FC Zug			[aet]
FC Sursee		1-2 SC Zug
FC Langenthal		3-1 SC Derendingen		[aet]
Yverdon-Sport		2-4 Stade Nyonnais
FC Saint-Prex		2-4 FC Renens
Concordia Lausanne	2-3 FC Epalinges
Marin-Sports		2-8 Superga La Chaux-de-Fonds
FC Courtepin		3-0 FC Orbe
FC Portalban		5-2 FC Boudry
FC Romont		0-0 FC Fétigny			[aet; Romont on pen]
FC Serrières		2-3 Le Locle-Sports
Corcelles		0-2 Central Fribourg
FC Naters		0-2 Martigny-Sports
CS La Tour-de-Peilz	1-6 FC Saint-Maurice
FC Lengnau		1-1 FC Solothurn		[aet; Solothurn on pen]
FC Porrentruy		6-2 FC Binningen
FC Aesch		1-0 FC Birsfelden
FC Allschwil		1-1 VfR Kleinhüningen		[aet; Kleinhüningen on pen]
FC Stäfa ZH		1-4 FC Glattbrugg
FC Erlinsbach		1-3 FC Brugg
FC Brüttisellen		3-2 FC Oerlikon ZH
FC Adliswil		6-1 FC Polizei ZH
Niederurnen		0-1 FC Pfäffikon
FC Einsielden		4-1 Blue Stars ZH
FC Neuhausen		2-1 Höngg ZH
FC Dietikon		8-1 Untersrass ZH
FC Steckborn		2-3 FC Wiesendangen
FC Altstätten SG	1-2 FC Rüti ZH
FC Rebstein		2-2 FC Schaffhausen		[aet; Schaffhausen on pen]
Tavanasa		6-3 FC Balzers
FC Agno			2-4 FC Morbio
[June 30]
FC Dübendorf		0-2 FC Wettingen
[Aug 7]
FC Estavayer-le-Lac	3-2 Audax NE
FC Orsières		4-1 FC Sierre
FC Savièse		1-2 FC Monthey
SC Düdingen		5-1 FC Bern
FC Kirchberg 		5-0 Aurore Bienne
FC Saignelégier		2-5 FC Courtemaîche
Laufenburg		1-2 SR Delémont
FC Breitenbach		2-4 US Boncourt
FC Welschenrohr		0-1 FC Laufen
FC Buchs AG		3-1 FC Baden
FC Suhr			4-1 FC Turgi
FC Flawil		2-1 FC Frauenfeld
FC Buchs SG		1-2 FC Chur
FC Altdorf		1-0 FC Brunnen
FC Emmenbrücke		3-1 SC Buochs
Giubiasco		1-4 Gambarogno
Sissach			0-6 Concordia Basel
Stade Payerne		1-4 FC Bulle
FC Schattdorf		4-2 FC Ibach
FC Schwammendingen	1-2 Red Star ZH
ES Malley		2-4 FC Onex
FC Uzwil		4-2 SC Brühl St.Gallen	


2nd principal round

[Aug 13-14]
FC Laufen 		3-0 SR Delémont
VfR Kleinhüningen	4-2 FC Aesch
Gambarogno		0-2 Mendrisiostar
Balerna			1-5 AC Bellinzona
FC Schattdorf		0-1 SC Zug
FC Emmenbrücke		8-0 FC Pfäffikon
Superga Chaux-de-Fonds	1-3 FC Kirchberg
FC Neuhausen		0-2 FC Aarau			[aet]
FC Wiesendangen		1-0 FC Brüttisellen		[aet]
FC Flawil		3-2 FC Chur			[aet]
Martigny-Sports		2-1 FC Raron
FC Dürrenast		3-3 Central Fribourg		[aet; 3-4 pen]
FC Orsières		1-2 FC Bulle
FC Epalinges		2-4 FC Meyrin
SV Muttenz		3-2 FC Langenthal		[aet]
FC Solothurn		1-2 Nordstern Basel
SC Düdingen		1-3 FC Lerchenfeld
Le Locle-Sports		1-2 US Boncourt
FC Porrentruy		0-4 FC Biel-Bienne
FC Selzach		1-3 FC Courtemaîche
FC Einsielden		1-2 Red Star ZH			[aet]
FC Brugg		3-1 FC Winterthur		[aet]
FC Dietikon		0-1 FC Luzern
FC Morbio		2-3 FC Lugano			[aet]
Courtepin		1-8 FC Fribourg
Stade Lausanne		2-3 Vevey-Sports
FC Altdorf		1-3 FC Chiasso
FC Adliswil		0-1 SC Kriens
FC Rüti ZH		0-3 FC Gossau
FC Buchs		4-2 FC Glattbrugg		[aet]
Tavanasa		4-5 FC Uzwil			[aet]
FC Zug			1-1 FC Schaffhausen		[aet; 3-4 pen]
FC Köniz		2-0 FC Estavayer-le-Lac
FC Aegerten-Brügg	1-1 FC La Chaux-de-Fonds	[aet; 3-4 pen]
FC Suhr			4-3 FC Wettingen
Concordia Basel		2-5 FC Grenchen
FC Portalban		2-3 FC Romont
FC Saint-Maurice	0-2 FC Monthey
Stade Nyonnais		3-1 FC Renens
FC Collex-Bossy		2-1 FC Onex


3th principal round

[Aug 20-21]
Mendrisiostar		2-0 AC Bellinzona
SC Zug			2-2 FC Emmenbrücke		[aet; 5-3 pen]
FC Laufen 		3-0 VfR Kleinhüningen
FC Bulle		4-1 FC Meyrin
Martigny-Sports		2-1 Central Fribourg
FC Kirchberg		1-2 FC Aarau
FC Wiesendangen		0-5 FC Flawil
SV Muttenz		2-1 Nordstern Basel
FC Lerchenfeld		4-3 US Boncourt			[aet]
FC Biel-Bienne		2-0 FC Courtemaîche
Red Star ZH		5-3 FC Brugg
FC Luzern		3-2 FC Lugano			[aet]
FC Fribourg		2-1 Vevey-Sports		[aet]
FC Uzwil		2-1 FC Schaffhausen
FC Gossau		2-0 FC Buchs
FC Chiasso		6-1 SC Kriens
FC Köniz		1-4 FC La Chaux-de-Fonds
FC Suhr			1-1 FC Grenchen			[aet; 5-6 pen]
FC Romont		0-5 FC Monthey
Stade Nyonnais		4-0 FC Collex-Bossy
 Teams of LNA byes


1/16 finals

[Sep 10]
Mendrisiostar		1-4 SC Zug
FC Laufen 		0-4 Grasshopper-Club
FC Aarau		3-0 FC Flawil
Martigny-Sports		1-3 FC Bulle
SV Muttenz		1-4 FC Zürich
Lerchenfeld		2-4 FC Basel
FC Biel-Bienne		2-0 Etoile Carouge
Red Star ZH		0-3 FC St.Gallen
FC Luzern		2-1 BSC Young Boys
FC Fribourg		3-0 CS Chênois
FC Chiasso		0-0 Young Fellows ZH		[aet; 5-4 pen]
FC Gossau		1-2 FC Uzwil
FC La Chaux-de-Fonds	4-3 Neuchâtel Xamax
FC Grenchen		0-3 FC Sion
FC Monthey		0-2 Lausanne-Sports
Stade Nyonnais		1-12 Servette FC 	


1/8 finals

[Oct 12]
SC Zug			0-7 Grasshopper-Club
FC Aarau		1-2 FC Bulle
FC Zürich		1-3 FC Basel
FC Biel-Bienne		1-2 FC St.Gallen
FC Luzern		1-0 FC Fribourg			[aet]
FC Chiasso		3-0 FC Uzwil
FC La Chaux-de-Fonds	1-0 FC Sion
Lausanne-Sports		1-2 Servette FC 		[aet]


1/4 finals

[Nov 9]
Grasshopper-Club	2-0 FC Bulle
FC Basel		4-1 FC St.Gallen
FC Luzern		2-3 FC Chiasso
FC La Chaux-de-Fonds	0-2 Servette FC


Semifinals

March 27 at Stadio Comunale in Chiasso
FC Chiasso		0-1 Servette Genève
 [5 Thouvenel]

May 2 at Hardturm Stadion in Zürich
Grasshopper-Club	5-1 FC Basel
 [12 Bauer,49 Sulser,53 H.Herrmann,62 Elsener,88pen Ponte; 4 Lauscher]


Final
 
May 15 at Wankdorf  Stadion in Bern   
Servette FC Genève	2-2 Grasshopper-Club Zürich	[aet]
 [7 Peterhans, 64 Andrey; 60 Ponte, 62 Elsener]

Final - Replay 

June 4 at Wankdorf Stadion, Bern   
Servette FC Genève	1-0 Grasshopper-Club Zürich
 [17 Thouvenel]

1976/77.

1978/79.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.