Switzerland 1979/80

Nationalliga A - Qualifying Phase


Cross-Table:
               BAS BEL CHE CHI GCZ LAU LUZ NEU NOR SER SIO STG YBB ZUR
Basel          xxx 4-0 0-0 3-0 1-5 3-2 4-4 1-2 1-1 2-2 4-1 1-0 2-2 1-5
Bellinzona     1-1 xxx 3-1 2-0 0-2 1-2 0-0 1-0 0-2 0-0 0-0 2-0 0-3 4-1
Chenois        2-2 2-1 xxx 1-1 1-3 1-4 0-0 0-4 0-1 2-2 0-0 2-0 1-2 1-3
Chiasso        3-0 5-1 0-0 xxx 0-0 0-2 1-1 1-1 4-3 1-1 2-4 1-2 1-1 0-1
Grasshoppers   2-2 3-0 2-1 2-1 xxx 0-0 3-1 1-1 0-1 2-1 3-0 1-1 2-2 1-1
Lausanne       2-2 3-0 4-1 0-1 0-2 xxx 2-1 4-1 2-0 2-0 0-1 0-0 0-1 2-2
Luzern         3-1 3-2 2-1 1-2 2-2 2-1 xxx 1-2 0-2 1-1 2-2 0-2 1-1 1-1
Neuchâtel      3-2 3-0 4-0 2-0 0-0 4-0 3-0 xxx 1-1 1-1 2-1 3-2 1-0 0-2
Nordstern      1-2 1-2 1-2 1-0 0-3 1-2 1-3 0-0 xxx 1-1 4-0 0-0 1-1 1-2
Servette       2-1 0-1 3-1 4-2 2-1 0-0 2-2 0-2 1-0 xxx 3-0 2-1 1-4 1-2
Sion           1-1 3-1 2-2 5-0 2-2 0-0 1-2 1-0 2-1 0-3 xxx 4-1 2-1 1-3
St. Gallen     1-2 2-2 2-0 1-1 2-2 1-2 5-4 1-2 1-0 1-1 2-1 xxx 2-2 3-1
Young Boys     3-1 2-0 1-1 3-0 1-1 2-4 3-2 3-1 2-2 3-2 0-0 3-1 xxx 0-0
Zürich         1-3 3-1 6-0 4-1 1-0 2-0 1-0 2-1 5-1 3-2 3-1 3-1 4-0 xxx 


Final Table:

1  Servette FC Genève      	26   16   7   3   61  25   39
2  FC Basel                   	26   15   7   4   67  27   37
3  Grasshopper Club Zürich     	26   14   8   4   61  21   36
4  FC Luzern                 	26   14   4   8   44  44   32
5  FC Zürich                  	26   13   5   8   56  42   31
6  FC Sion                 	26   11   9   6   47  37   31
-------------------------------------------------------------
7  FC St.Gallen          	26   11   6   9   48  37   28
8  FC Chiasso               	26    6  11   9   27  43   23
9  Lausanne-Sports         	26    8   6  12   35  38   22
10 BSC Young Boys Bern      	26    8   5  13   34  49   21
11 CS Chênois                	26    4  12  10   32  45   20
12 Neuchâtel Xamax 	   	26    8   4  14   33  48   20
-------------------------------------------------------------
13 FC La Chaux-de-Fonds   	26    5   7  14   24  57   17 Relegated
14 FC Lugano                 	26    1   5  20   18  74    7 Relegated

Topscorers :

1. Sulser Claudio		18  Grasshopper-Club
2. Risi Peter			17  FC Luzern
3. Seiler Walter		17  FC Zürich
4. Barberis Umberto		13  Servette Genève
   Kok Robert (NED)		13  Lausanne-Sports
   Lauscher Detlev (GER)	13  FC Basel
   Maissen Erni			13  FC Basel
8. Küttel Joseph		12  FC Basel
9. Bregy Georges		11  FC Sion 
   Mauron Yves			11  FC La Chaux-de-Fonds
11.Egli André  			10  Grasshopper Club
   Pfister Hansjörg		10  Grasshopper Club
   Schönenberger Roland		10  BSC Young Boys


Nationalliga A - Final Group                                  (*)

1  FC Basel                 	10    6   2   2   24  11   14  19  33 Champion
2  Grasshopper Club Zürich    	10    5   3   2   21  11   13  18  31
3  Servette FC Genève         	10    5   1   4   18  11   11  20  31
4  FC Zürich                 	10    5   1   4   17  15   11  16  27
5  FC Sion                    	10    4   2   4   22  20   10  16  26
6  FC Luzern                	10    0   1   9    4  38    1  16  17

(*) halved points qualifying phase (rounded up) 

Topscorers (total) :
 
1. Sulser Claudio		25  Grasshopper-Club Zürich
2. Seiler Walter		24  FC Zürich
3. Risi Peter			19  FC Luzern
4. Küttel Joseph		18  FC Basel
   Maissen Erni			18  FC Basel
   Lauscher Detlev (GER)	18  FC Basel
7. Barberis Umberto		16  Servette Genève
8. Hamberg Piet (NED)		13  Servette Genève
   Kok Robert (NED)		13  Lausanne-Sports
10.Bregy Georges		12  FC Sion 
   Egli André  			12  Grasshopper Club
   Pfister Hansjörg		12  Grasshopper Club
13.Andrey Claude		11  Servette Genève
   Brigger Jean-paul		11  FC Sion 
   Cuccinotta Franco (ITA)	11  Servette Genève
   Mauron Yves			11  FC La Chaux-de-Fonds

Round 1 [May 31]
Basel		0-0 Grasshopper
Servette	2-0 Sion
Zürich		1-1 Luzern

Round 2 [June 4]
Grasshopper	0-1 Zürich
Sion		2-2 Basel
Luzern		0-2 Servette

Round 3 [June 7]
Basel		5-0 Luzern
Servette	3-0 Zürich
Grasshopper	2-2 Sion

Round 4 [June 10]
Luzern		0-1 Grasshopper
Servette	2-1 Basel
Zürich		2-1 Sion

Round 5 [June 13]
Basel		2-0 Zürich
Grasshopper	2-1 Servette
Sion		4-0 Luzern

Round 6 [June 16]
Grasshopper	3-1 Basel
Sion		3-1 Servette
Luzern		0-2 Zürich

Round 7 [June 20]
Basel		3-2 Sion
Servette	6-0 Luzern
Zürich		5-1 Grasshopper

Round 8 [June 23]
Luzern		0-4 Basel
Sion		0-3 Grasshopper
Zürich		2-0 Servette

Round 9 [June 27]
Basel		2-0 Servette
Grasshopper	8-0 Luzern
Sion		3-2 Zürich

Round 10 [June 30]
Servette	1-1 Grasshopper
Zürich		2-4 Basel
Luzern		3-5 Sion



Nationalliga B

1  AC Bellinzona        	26   12  14   0   37  14   38 Promoted Champion
2  Nordstern Basel              26   15   7   4   63  32   37 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  FC Winterthur          	26   13   7   6   46  32   33
4  Vevey-Sports           	26   12   7   7   46  27   31
5  FC Fribourg             	26   11   7   8   30  24   29
6  FC Bern                  	26   11   7   8   44  41   29
7  FC Frauenfeld              	26    9  10   7   30  26   28
8  FC Grenchen                	26    9   8   9   38  40   26
9  FC Aarau                 	26    8   8  10   43  52   24
10 FC Biel-Bienne           	26    6  11   9   24  29   23
11 FC Wettingen            	26    6   8  12   47  46   20
12 SC Kriens               	26    6   6  14   29  51   18
-------------------------------------------------------------
13 FC Raron                	26    5   5  16   21  47   15 Relegated
14 FC Baden               	26    5   3  18   29  66   13 Relegated

Topscorers :
 
1. Ries	Roger			17  Nordstern Basel
2. Fischer Stefan		15  SC Kriens
   Peterhans Martin		15  FC Wettingen 
4. Degen Helmuth		12  Nordstern Basel
   Venzi Aldo			12  AC Bellinzona 
6. Franz Hans (GER)		11  FC Aarau
   Zbinden Ruedi		11  Nordstern Basel
8. Dietrich Georges		10  Vevey-Sports
   Gavillet Patrick		10  Vevey-Sports
   Hegi Roger			10  FC Aarau
   Weller Hanjo (GER)		10  FC Winterthur


Nationalliga C [Second teams]

No promotion and no relegation

1  CS Chênois			26   19   2   5   67  19   40 Champion
2  FC Sion                   	26   19   1   6   73  27   39
3  Neuchâtel Xamax            	26   16   5   5   66  38   37
4  FC Chiasso			26   16   5   5   47  35   37
5  Grasshopper-Club Zürich   	26   16   4   6   61  33   36
6  Lausanne-Sports            	26    9   8   9   42  48   26
7  BSC Young Boys Bern        	26   11   4  11   45  52   26
8  Servette Genève         	25   10   4  11   41  38   24
9  FC St.Gallen              	25    7   7  11   40  48   21
10 FC Basel                   	24    6   6  12   36  49   18
11 FC Luzern                 	25    5   5  15   38  63   15
12 FC Lugano                 	24    3   6  15   28  57   12
13 FC La Chaux-de-Fonds      	23    3   5  15   28  74   11
14 FC Zürich                  	24    3   4  17   27  58   10


1.League

Group 1
1  FC Bulle			26   20   3   3   68  37   43 Promoted
2  Etoile Carouge		26   17   2   7   64  29   36
-------------------------------------------------------------
3  Montreux-Sports		26   13   6   7   43  30   32
4  Martigny-Sports		26   12   6   8   49  31   30
5  FC Monthey			26   12   5   9   43  34   29
6  ES Malley			26   11   6   9   54  43   28 
7  FC Renens			26    9   8   9   39  32   26
8  Stade Lausanne		26    9   8   9   48  51   26
9  FC Leytron			26    9   4  13   51  53   22
10 Stade Nyonnais		26    9   4  13   45  65   22
11 FC Orbe			26    6   9  11   47  56   21
12 FC Fétigny			26    8   5  13   29  45   21
-------------------------------------------------------------
13 FC Meyrin			26    6   7  13   30  55   19 Relegated
14 FC Visp			26    2   5  19   32  81    9 Relegated


Group 2
1  FC Laufen			26   15   7   4   56  18   37
2  SV Muttenz			26   18   1   7   60  31   37 (1)
3  Aurore Bienne		26   15   7   4   42  22   37 (1)
-------------------------------------------------------------
4  FC Köniz			26   11   7   8   54  42   29
5  SR Delémont			26   11   7   8   39  31   29
6  FC Allschwil			26   10   8   8   31  28   28
7  Central Fribourg		26   10   6  10   35  40   26
8  US Boncourt			26    9   5  12   31  36   23
9  FC Lerchenfeld		26    9   5  12   44  59   23
10 FC Boudry			26    8   6  12   35  38   22
11 FC Binningen			26    9   2  15   34  60   20
12 FC Birsfelden		26    6   7  13   25  35   19
-------------------------------------------------------------
13 SC Düdingen			26    7   4  15   33  60   18 Relegated
14 FC Lengnau			26    7   2  17   36  55   16 Relegated

(1) Play-off for 2nd place of group 2
SV Muttenz			0-0 Aurore Bienne	[aet; 4-2 pen; in Delémont]

Group 3
1  SC Emmen			26   17   5   4   74  35   39
2  FC Emmenbrücke		26   17   3   6   65  38   37
-------------------------------------------------------------
3  FC Sursee			26   10  13   3   57  37   33
4  SC Derendingen		26   12   8   6   45  37   32
5  FC Suhr			26   13   4   9   50  39   30
6  Blue Stars ZH		26   12   4  10   45  41   28
7  FC Solothurn			26    9   6  11   34  33   24
8  Young Fellows ZH		26    8   8  10   39  41   24
9  FC Turicum ZH		26    7  10   9   39  49   24
10 FC Schaffhausen		26    9   5  12   39  48   23
11 FC Oberentfelden		26    8   6  12   42  58   22
-------------------------------------------------------------
12 FC Glattbrugg		26    6   6  14   38  56   18 Relegated (2)
13 FC Herzogenbuchsee		26    6   6  14   30  54   18 (2)
14 FC Unterstrass		26    4   4  18   25  56   12 Relegated

(2) Play-off for 12th place of group 3
FC Herzogenbuchsee		5-1 FC Glattbrugg	[in Baden]

Group 4
1  Mendrisiostar		26   17   6   3   47  17   40 Promoted
2  FC Altstätten SG		26   13  11   2   58  34   37
-------------------------------------------------------------
3  FC Ibach			26   13   8   5   58  31   34
4  FC Locarno			26   11   8   7   37  29   30
5  FC Vaduz			26   10   9   7   55  38   29
6  FC Rüti ZH			26   11   6   9   36  35   28
7  FC Stäfa ZH			26   11   4  11   35  39   26
8  FC Balzers			26    9   5  12   49  55   23
9  FC Uzwil			26    7   9  10   44  57   23
10 FC Morbio			26    7   7  12   37  48   21
11 FC Gossau			26    6   8  12   35  50   20
-------------------------------------------------------------
12 SC Brühl St.Gallen		26    4  11  11   26  43   19 Relegated (3)
13 SC Zug			26    6   7  13   31  49   19 (3)
14 FC Zug			26    2  11  13   17  40   15 Relegated

(3) Play-off for 12th place of group 4
SC Zug			4-3 Brühl St.Gallen	[aet; in Zürich]


Promotion 1.L-LNB

1st round
FC Bulle		2-2 3-1 FC Altstätten SG
Etoile Carouge		0-4 0-1 Mendrisiostar
SV Muttenz		0-0 2-3 SC Emmen
FC Emmenbrücke 		0-1 1-4 FC Laufen

2nd round
FC Bulle		3-0 0-0 SC Emmen
FC Laufen		abd 2-1 0-3 Mendrisiostar
 [1st match abandonned after 6' due to rainfall: replay in Laufen]
 Mendrisiostar is 1.L champion
 FC Bulle and Mendrisiostar are promoted in LNB


Relegation from 1.L in 2.L
FC Meyrin, FC Visp, SC Düdingen, FC Lengnau, FC Glattbrugg,
FC Unterstrass, SC Brühl St.Gallen and FC Zug


Promotion 1.L-2.L

Group 1
Bad Ragaz		7-1 5-3 Rorschach
Küsnacht ZH		3-1 0-1 Schwamendingen
Bad Ragaz		1-1 1-3 Küsnacht ZH
Schwamendingen		6-3 6-3 Rorschach
Rorschach		0-3 1-5 Küsnacht ZH
Schwamendingen		1-2 4-6 Bad Ragaz
 FC Küsnacht ZH and FC Bad Ragaz are promoted in 1.L

Group 2
Tössfeld		0-2 n/p Breitenbach
Deitingen		0-0 n/p Morobbia
Morobbia		0-0 2-0 Breitenbach
Deitingen		4-5 3-3 Tössfeld
Breitenbach		2-1 4-2 Deitingen
Morobbia		2-0 2-2 Tössfeld
 Morobbia Giubiasco and FC Breitenbach are promoted in 1.L

Group 3
Erlinsbach		1-1 n/p Aarberg
Buochs			3-0 n/p Burgdorf
Burgdorf		2-0 2-1 Aarberg
Erlinsbach		2-0 0-2 Buochs
Burgdorf		4-2 4-1 Erlinsbach
Aarberg			0-1 1-1 Buochs
 SC Burgdorf and SC Buochs are promoted in 1.L

Group 4
Siviriez		1-1 4-2 Savièse
Savièse			1-1 1-5 Concordia Lausanne
Concordia Lausanne	6-0 2-1 Siviriez
 Concordia Lausanne is promoted in 1.L

Group 5
Yverdon			2-0 1-2 Superga
Superga			3-1 2-2 Vernier
Vernier			6-6 1-3 Yverdon
Play-off 
Superga 		3-1 Yverdon	[in Neuchâtel]
 Superga La Chaux-de-Fonds is promoted in 1.L



Cup 1979/80


1st principal round

[Aug 4-5]
FC Onex			0-4 Stade Lausanne
FC Lutry		2-1 Etoile Carouge
Montreux-Sports		3-1 Stade Nyonnais
FC Plan-les-Ouates	0-3 FC Renens
Uni Star Aigle		3-1 FC Monthey
FC Gland		1-3 ES Malley			[aet]
FC Saint-Prex		1-3 FC Meyrin
Concordia Lausanne	0-4 Lancy-Sports
FC Grimisuat		5-1 FC Visp
FC Bagnes		1-4 FC Leytron
Marin-Sports		0-1 Le Locle-Sports
CS Romont		1-2 FC Bulle
SC Düdingen		2-5 Central Fribourg
FC Estavayer-le-Lac	1-1 Yverdon-Sport		[aet; Estavayer on pen]
FC Courfaivre		0-6 SR Delémont
FC Moutier		5-0 FC Boudry
FC Langenthal		1-2 US Boncourt
FC Thun			3-2 FC Lerchenfeld
FC Aarberg		1-2 FC Dürrenast
SC Burgdorf		2-0 Rapid Ostermundigen
SC Zofingen		0-5 FC Solothurn
FC Hochdorf		2-3 SC Zug
FC Littau		0-1 FC Emmenbrücke
FC Wollerau		0-2 FC Zug
SC Cham			1-6 SC Emmen
SV Sissach		3-4 FC Egerkingen
FC Laufenburg		0-3 FC Laufen
FC Zwingen		4-2 Concordia Basel
FC Brunnen		4-2 US Giubiasco
FC Deitingen		2-4 SV Muttenz
FC Binningen		1-1 FC Birsfelden		[aet; Binningen on pen]
FC Welschenrohr		0-3 FC Allschwil
FC Schaan		3-1 FC Chur
FC Uznach		2-5 FC Stäfa ZH
FC Berg			2-5 FC Balzers			[aet]
FC Adliswil		0-4 FC Rüti ZH
FC Brüttisellen		3-1 Young Fellows Zürich
FC Wollishofen		1-2 FC Glattbrugg
FC Kilchberg		0-4 Red Star ZH
FC Töss			5-3 FC Gossau SG
FC Schwammendingen	2-0 Turicum ZH
FC Embrach		3-5 FC Schaffhausen
FC Küsnacht ZH		3-0 Unterstrass ZH
FC Claro		1-0 FC Locarno
Armonia Lugano		1-7 Mendrisiostar
FC Ayent		0-5 Martigny-Sports 
SV Lyss			0-0 FC Köniz			[aet; 4-2 pen]
FC Lengnau		3-1 Aurore Bienne
FC Gränichen		1-7 FC Herzogenbuchsee
SC Schöftland		2-4 SC Derendingen
FC Dottikon		1-5 FC Suhr
FC Amriswil		3-1 FC Vaduz
US Les Geneveys/Coffr.	1-4 FC Fétigny			[aet]
Losone Sportiva		1-2 FC Morbio			[aet]
FC Tössfeld		0-0 Blue Stars ZH		[aet; 0-3 pen]
FC Glarus		1-0 FC Ibach
FC Siviriez		4-2 FC Orbe			[aet]
FC Kreuzlingen		2-1 Brühl St.Gallen


2nd principal round

[Aug 11-12]
NLB - 1.L
FC Fétigny		0-3 Vevey-Sports
FC Suhr			3-3 FC Biel-Bienne		[aet; 3-4 pen]
SV Muttenz		1-3 Nordstern Basel
FC Stäfa ZH		1-3 FC Aarau
FC Morbio		1-2 AC Bellizona
Central Fribourg	1-0 FC Raron
NLB - 2.L
FC Lutry		2-3 FC Fribourg			[aet]
SC Burgdorf		0-1 FC Grenchen			[aet]
FC Thun			0-2 FC Bern
FC Zwingen		3-2 FC Baden			[aet]
FC Brüttisellen		2-1 FC Wettingen
FC Brunnen		1-3 SC Kriens
Red Star ZH		0-5 FC Winterthur
NLB - 3.L
FC Schaan 		2-3 FC Frauenfeld
1.L - 1.L
Martigny-Sports		1-2 FC Renens
FC Bulle		3-2 Montreux-Sports
FC Meyrin		1-2 Stade Lausanne		[aet]
FC Binningen		0-2 US Boncourt
FC Herzogenbuchsee	1-5 SC Derendingen		[aet]
FC Allschwil		2-3 FC Laufen
SC Emmen		0-7 Blue Stars ZH
FC Solothurn		4-2 SC Zug			[aet]
FC Balzers 		2-2 FC Schaffhausen		[aet; 4-5 pen]
FC Glattbrugg		2-2 FC Rüti ZH			[aet; 4-5 pen]
1.L - 2.L
FC Aigle		1-5 FC Leytron
FC Grimisuat		1-2 ES Malley			[aet]
SR Delémont		5-0 FC Moutier
FC Lengnau		1-4 FC Egerkingen
FC Schwammendingen	5-3 FC Zug			[aet]
FC Claro		0-3 Mendrisiostar
1.L - 3.L
FC Glarus		2-3 FC Emmenbrücke
2.L - 2.L
FC Siviriez		2-3 Le Locle-Sports		[aet]
FC Estavayer-le-Lac	4-0 Lancy-Sports	
FC Amriswil		0-2 FC Töss
SV Lyss			1-0 FC Dürrenast		[aet]
FC Küsnacht ZH		1-2 FC Kreuzlingen


1/32 finals

[Aug 18-19]
ES Malley		0-1 Le Locle-Sports		[aet]
FC Aarau		4-0 SC Kriens
AC Bellizona		1-3 FC Winterthur
FC Grenchen		3-1 FC Solothurn
FC Fribourg		3-0 Stade Lausanne
FC Zwingen		2-5 FC Egerkingen
FC Estavayer-le-Lac	2-1 FC Leytron
FC Brüttisellen		1-1 Mendrisiostar		[aet; 2-4 pen]
Blue Stars ZH		2-0 FC Schwammendingen
FC Bern			4-1 FC Laufen			[aet]
Nordstern Basel		3-1 US Boncourt
FC Bulle		0-3 Vevey-Sports
FC Töss			1-3 FC Frauenfeld
FC Rüti ZH		0-2 FC Schaffhausen
FC Biel-Bienne		3-2 SV Lyss
FC Renens		3-0 Central Fribourg
FC Kreuzlingen		4-3 FC Emmenbrücke
SR Delémont		3-2 SC Derendingen		[aet]
 Teams of LNA byes


1/16 finals

[Sep 29-30]
Le Locle-Sports		0-4 Neuchâtel Xamax
FC Aarau		2-4 FC St.Gallen
FC Winterthur		1-0 FC Lugano
FC Grenchen		1-2 FC La Chaux-de-Fonds
FC Fribourg		1-2 CS Chênois
FC Egerkingen		1-9 FC Zürich
FC Estavayer-le-Lac	0-1 BSC Young Boys
Mendrisiostar		1-3 FC Basel
Blue Stars ZH		2-4 Grasshopper-Club ZH		[aet]
FC Bern			2-3 FC Sion			[aet]
Nordstern Basel		0-2 FC Luzern
Vevey-Sports		2-1 Lausanne-Sports		[aet]
FC Frauenfeld		2-0 FC Schaffhausen
FC Biel-Bienne		0-3 FC Renens
FC Kreuzlingen 		1-2 FC Chiasso
SR Delémont		0-1 Servette Genève


1/8 finals

[Nov 3-4]
Neuchâtel Xamax		2-1 FC St.Gallen
FC Winterthur		2-1 FC La Chaux-de-Fonds
CS Chênois		4-1 FC Zürich
BSC Young Boys		2-0 FC Basel
Grasshopper-Club ZH	3-3 FC Sion			[aet; 4-5 pen]
FC Luzern		3-0 Vevey-Sports
FC Frauenfeld		1-0 FC Renens
FC Chiasso		2-2 Servette Genève		[aet; 2-4 pen]


1/4 finals

[Dec 9]
Neuchâtel Xamax		1-0 FC Winterthur		[aet]
CS Chênois		0-1 BSC Young Boys
FC Sion			4-1 FC Luzern
FC Frauenfeld		0-2 Servette Genève


Semifinals

April 7 at Stade de Tourbillon in Sion
FC Sion			2-1 Servette FC Genève
 [6 Brigger, 75 Cernicky; 52 Bizzini]

April 7 at Stade de la Maladière in Neuchâtel
Neuchâtel Xamax FC	0-1 BSC Young-Boys Bern
 [55 Müller]


Final

May 26 at Wankdorf Stadion in Bern   
FC Sion			2-1 BSC Young-Boys Bern 
 [7 Balet, 62 Mathez; 10 Schönenberger]


1978/79.

1980/81.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.