European Competitions 1998-99

About this document

Index | 1997-98 | 1999-2000


UEFA Champions' League 1998-99

Preliminary Round (Jul 22 and 29)
Sileks Kratovo           Mac  Club Brugge KV           Bel   0-0  1-2  1-2
LKS (Lódz)               Pol  Kepez (Gäncä)            Azb   4-1  3-1  7-2
FK Liteks (Lovech)       Bul  Halmstads BK             Swe   2-0  1-2  3-2
Grasshopper-Club Zürich  Sui  La Jeunesse d'Esch       Lux   6-0  2-0  8-0
Celtic                   Sco  St. Patrick's Athletic   Irl   0-0  2-0  2-0
Kareda Siauliai          Lit  Maribor Teatanic         Slo   0-3  0-1  0-4
Dinamo Kjiv              Ukr  Barry Town               Wal   8-0  2-1 10-1
Cliftonville             Nir  1.FC Kosice              Svk   1-5  0-8  1-13a
Skonto Riga              Lat  Dinamo Minsk             Bls   0-0  2-1  2-1b
Valletta                 Mlt  Anorthosis of AmmóchostosCyp   0-2  0-6  0-8
Beitar Jerusalem         Isr  B36 (Tórshavn)           Far   4-1  1-0  5-1c
Dinamo Tbilisi           Geo  KS Vllaznia (Shkodër)    Alb   3-0  1-3  4-3d
HJK (Helsinki)           Fin  FK Yerevan               Arm   2-0  3-0  5-0
FK Obilic (Beograd)      Yug  ÍBV (Vestmannæyjar)      Isl   2-0  2-1  4-1
Zimbru Chisinau          Mol  Újpesti TE               Hun   1-0  1-3  2-3
Steaua Bucuresti         Rom  Flora Tallinn            Est   4-1  1-3  5-4
a  1.FC Kosice originally drawn at home in 1st leg
b  Dinamo Minsk originally drawn at home in 1st leg
c  2nd leg played Jul 27
d  Tbilisi won 1st leg 1-0, statutory 3-0 result awarded as Vllaznia fielded
   an ineligible player
Byes to Qualifying Round: Olimpiakos (Peiraías), Sparta Praha, Rosenborg BK,
SK Sturm Graz, Spartak Moskva, NK Croatia (Zagreb), Galatasaray, Brøndby IF,
Internazionale, Bayern München, Athletic Bilbao, FC Metz, PSV (Eindhoven),
Manchester United, SL Benfica, Panathinaikos.
Byes to Champions' League: Real Madrid (holders), Juventus, 1.FC Kaiserslautern,
FC Barcelona, RC Lens, Ajax, Arsenal, FC Porto.

Qualifying Round (Aug 12 and 26)
Rosenborg BK             Nor  Club Brugge KV           Bel   2-0  2-4 *4-4
Manchester United        Eng  LKS (Lódz)               Pol   2-0  0-0  2-0
FK Liteks (Lovech)       Bul  Spartak Moskva           Rus   0-5  2-6  2-11a
Galatasaray              Tur  Grasshopper-Club Zürich  Sui   2-1  3-2  5-3
Celtic                   Sco  NK Croatia (Zagreb)      Cro   1-0  0-3  1-3
Maribor Teatanic         Slo  PSV (Eindhoven)          Ned   2-1  1-4  3-5  aet
Dinamo Kjiv              Ukr  Sparta Praha             Cze   0-1  1-0  1-1  3-1p
1.FC Kosice              Svk  Brøndby IF               Den   0-2  1-0  1-2
Internazionale           Ita  Skonto Riga              Lat   4-0  3-1  7-1b
Olimpiakos (Peiraías)    Gre  Anorthosis of AmmóchostosCyp   2-1  4-2  6-3c
SL Benfica               Por  Beitar Jerusalem         Isr   6-0  2-4  8-4
Dinamo Tbilisi           Geo  Athletic Bilbao          Esp   2-1  0-1  2-2*
HJK (Helsinki)           Fin  FC Metz                  Fra   1-0  1-1  2-1
Bayern München           Ger  FK Obilic (Beograd)      Yug   4-0  1-1  5-1
SK Sturm Graz            Aut  Újpesti TE               Hun   4-0  3-2  7-2
Steaua Bucuresti         Rom  Panathinaikos            Gre   2-2  3-6  5-8
a  1st leg played at Neftochimik Stadium, Bourgas
b  1st leg played at Arena Garibaldi, Pisa
c  2nd leg played in Limassol
Qualifying Round losers progress into the UEFA Cup First Round.
Byes: Real Madrid (holders), Juventus, 1.FC Kaiserslautern, FC Barcelona,
RC Lens, Ajax, Arsenal, FC Porto.

UEFA Champions' League (Sep 16, Sep 30, Oct 21, Nov 4, Nov 25, Dec 9)
Consists of six groups of four clubs playing each other home and away.
Three points are awarded for a win, one point for a draw. Teams level on
points are seperated by aggregate score (including away goals) in games
against each other, and then overall goal difference in all group matches.
The top team in each group qualifies for the Quarter-Finals along with the
two best runners-up.

Team shown capitalised in red qualify for the Quarter-Finals.

Group A
Sep 16: NK Croatia (Zagreb)      (0) 0  Ajax                     (0) 0
Sep 16: FC Porto                 (0) 2  Olympiakos (Peiraías)    (0) 2
Sep 30: Ajax                     (0) 2  FC Porto                 (0) 1
Sep 30: Olympiakos (Peiraías)    (1) 2  NK Croatia (Zagreb)      (0) 0
Oct 21: Olympiakos (Peiraías)    (1) 1  Ajax                     (0) 0
Oct 21: FC Porto                 (2) 3  NK Croatia (Zagreb)      (0) 0
Nov 4:  Ajax                     (1) 2  Olympiakos (Peiraías)    (0) 0
Nov 4:  NK Croatia (Zagreb)      (2) 3  Porto                    (1) 1
Nov 25: Ajax                     (0) 0  NK Croatia (Zagreb)      (0) 1
Nov 25: Olympiakos (Peiraías)    (1) 2  FC Porto                 (0) 1
Dec 9:  NK Croatia (Zagreb)      (1) 1  Olympiakos (Peiraías)    (0) 1
Dec 9:  FC Porto                 (0) 3  Ajax                     (0) 0

                          P  W  D  L  F  A Pts
OLYMPIAKOS (Peiraías)     6  3  2  1  8  6 11
NK Croatia (Zagreb)       6  2  2  2  5  7  8
FC Porto                  6  2  1  3 11  9  7
Ajax                      6  2  1  3  4  6  7

Group B
Sep 16: Athletic Bilbao          (1) 1  Rosenborg BK             (0) 1
Sep 16: Juventus                 (1) 2  Galatasaray              (1) 2
Sep 30: Galatasaray              (1) 2  Athletic Bilbao          (1) 1
Sep 30: Rosenborg BK             (0) 1  Juventus                 (1) 1
Oct 21: Athletic Bilbao          (0) 0  Juventus                 (0) 0
Oct 21: Rosenborg BK             (0) 3  Galatasaray              (0) 0
Nov 4:  Galatasaray              (0) 3  Rosenborg BK             (0) 0
Nov 4:  Juventus                 (0) 1  Athletic Bilbao          (0) 1
Nov 25: Rosenborg BK             (1) 2  Athletic Bilbao          (0) 1
Dec 2:  *Galatasaray             (0) 1  Juventus                 (0) 1
Dec 9:  Athletic Bilbao          (1) 1  Galatasaray              (0) 0
Dec 9:  Juventus                 (2) 2  Rosenborg BK             (0) 0
* Postponed from Nov 25 due to diplomatic crisis between Turkey and Italy

                          P  W  D  L  F  A Pts
JUVENTUS                  6  1  5  0  7  5  8
Galatasaray               6  2  2  2  8  8  8
Rosenborg BK              6  2  2  2  7  8  8
Athletic Bilbao           6  1  3  2  5  6  6

Group C
Sep 16: *Real Madrid             (0) 2  Internazionale           (0) 0
Sep 16: SK Sturm Graz            (0) 0  Spartak Moskva           (0) 2
Sep 30: Internazionale           (0) 1  SK Sturm Graz            (0) 0
Sep 30: +Spartak Moskva          (0) 2  Real Madrid              (0) 1
Oct 21: Internazionale           (1) 2  Spartak Moskva           (0) 1
Oct 21: Real Madrid              (2) 6  SK Sturm Graz            (1) 1
Nov 4:  +Spartak Moskva          (0) 1  Internazionale           (0) 1
Nov 5:  %SK Sturm Graz           (1) 1  Real Madrid              (2) 5
Nov 25: Internazionale           (0) 3  Real Madrid              (0) 1
Nov 25: Spartak Moskva           (0) 0  SK Sturm Graz            (0) 0
Dec 9:  Real Madrid              (1) 2  Spartak Moskva           (0) 1
Dec 9:  SK Sturm Graz            (0) 0  Internazionale           (0) 2
* At Sánchez Pizjuán Stadium, Sevilla
+ At Luzhniki Stadium, Moskva
% Reschedule from Nov 4 due to heavy rain

                          P  W  D  L  F  A Pts
INTERNAZIONALE            6  4  1  1  9  5 13
REAL MADRID               6  4  0  2 17  8 12
Spartak Moskva            6  2  2  2  7  6  8
SK Sturm Graz             6  0  1  5  2 16  1

Group D
Sep 16: Brøndby IF               (0) 2  Bayern München           (0) 1
Sep 16: Manchester United        (2) 3  FC Barcelona             (0) 3
Sep 30: Bayern München           (1) 2  Manchester United        (1) 2
Sep 30: FC Barcelona             (1) 2  Brøndby IF               (0) 0
Oct 21: Bayern München           (1) 1  FC Barcelona             (0) 0
Oct 21: Brøndby IF               (1) 2  Manchester United        (3) 6
Nov 4:  FC Barcelona             (1) 1  Bayern München           (0) 2
Nov 4:  Manchester United        (4) 5  Brøndby IF               (0) 0
Nov 25: Bayern München           (0) 2  Brøndby IF               (0) 0
Nov 25: FC Barcelona             (1) 3  Manchester United        (1) 3
Dec 9:  Brøndby IF               (0) 0  FC Barcelona             (2) 2
Dec 9:  Manchester United        (1) 1  Bayern München           (0) 1

                          P  W  D  L  F  A Pts
BAYERN MÜNCHEN            6  3  2  1  9  6 11
MANCHESTER UNITED         6  2  4  0 20 11 10
FC Barcelona              6  2  2  2 11  9  8
Brøndby IF                6  1  0  5  4 18  3

Group E
Sep 16: *Panathinaikos           (0) 2  Dinamo Kjiv              (1) 1
Sep 16: RC Lens                  (0) 1  Arsenal                  (0) 1
Sep 30: +Arsenal                 (0) 2  Panathinaikos            (0) 1
Sep 30: Dinamo Kjiv              (0) 1  RC Lens                  (0) 1
Oct 21: +Arsenal                 (0) 1  Dinamo Kjiv              (0) 1
Oct 21: RC Lens                  (0) 1  Panathinaikos            (0) 0
Nov 4:  Dinamo Kjiv              (1) 3  Arsenal                  (0) 1
Nov 4:  Panathinaikos            (1) 1  RC Lens                  (0) 0
Nov 25: +Arsenal                 (0) 0  RC Lens                  (0) 1
Nov 25: Dinamo Kjiv              (0) 2  Panathinaikos            (1) 1
Dec 9:  Panathinaikos            (0) 1  Arsenal                  (0) 3
Dec 9:  RC Lens                  (0) 1  Dinamo Kjiv              (0) 3
* At Nikos Goumas Stadium, Athína (AEK)
+ At Wembley Stadium, London

                          P  W  D  L  F  A Pts
DINAMO KJIV               6  3  2  1 11  7 11
RC Lens                   6  2  2  2  5  6  8
Arsenal                   6  2  2  2  8  8  8
Panathinaikos             6  2  0  4  6  9  6

Group F
Sep 16: 1.FC Kaiserslautern      (1) 1  SL Benfica               (0) 0
Sep 16: PSV (Eindhoven)          (0) 2  HJK (Helsinki)           (1) 1
Sep 30: HJK (Helsinki)           (0) 0  1.FC Kaiserslautern      (0) 0
Sep 30: SL Benfica               (0) 2  PSV (Eindhoven)          (0) 1
Oct 21: HJK (Helsinki)           (1) 2  SL Benfica               (0) 0
Oct 21: PSV (Eindhoven)          (0) 1  1.FC Kaiserslautern      (0) 2
Nov 4:  1.FC Kaiserslautern      (0) 3  PSV (Eindhoven)          (1) 1
Nov 4:  SL Benfica               (0) 2  HJK (Helsinki)           (1) 2
Nov 25: HJK (Helsinki)           (0) 1  PSV (Eindhoven)          (1) 3
Nov 25: SL Benfica               (1) 2  1.FC Kaiserslautern      (0) 1
Dec 9:  1.FC Kaiserslautern      (1) 5  HJK (Helsinki)           (1) 2
Dec 9:  PSV (Eindhoven)          (1) 2  SL Benfica               (0) 2

                          P  W  D  L  F  A Pts
1.FC KAISERSLAUTERN       6  4  1  1 12  6 13
SL Benfica                6  2  2  2  8  9  8
PSV (Eindhoven)           6  2  1  3 10 11  7
HJK (Helsinki)            6  1  2  3  8 12  5

Quarter-Finals (Mar 3 and 17)
Real Madrid              Esp  Dinamo Kjiv              Ukr   1-1  0-2  1-3
Manchester United        Eng  Internazionale           Ita   2-0  1-1  3-1
Juventus                 Ita  Olympiakos (Peiraías)    Gre   2-1  1-1  3-2
Bayern München           Ger  1.FC Kaiserslautern      Ger   2-0  4-0  6-0

Semi-Finals (Apr 7 and Apr 21)
Manchester United        Eng  Juventus                 Ita   1-1  3-2  4-3
Dinamo Kjiv              Ukr  Bayern München           Ger   3-3  0-1  3-4
  

Final (Camp Nou Stadium, Barcelona, May 26, att 90000)
Manchester United        (0) 2  Bayern München           (1) 1
 6' 0-1  BM:Basler
90' 1-1  MU:Sheringham (1 min into stoppage time)
90' 2-1  MU:Solskjær   (2 mins into stoppage time) 

Manchester United (trainer Alex Ferguson)
    1-Peter Schmeichel; 2-Gary Neville, 5-Ronny Johnsen, 6-Jaap Stam,  
    3-Denis Irwin, 7-David Beckham, 8-Nicky Butt, 11-Ryan Giggs, 
    15-Jesper Blomqvist (10-Teddy Sheringham 67), 19-Dwight Yorke,
    9-Andy Cole (20-Ole Gunnar Solskjær 81)
Bayern München (trainer Ottmar Hitzfeld)
    1-Oliver Kahn; 10-Lothar Matthäus (17-Thorsten Fink 80), 2-Markus Babbel,
    25-Thomas Linke, 4-Samuel Osei Kuffour, 18-Michael Tarnat, 11-Stefan Effenberg, 
    16-Jens Jeremies, 14-Mario Basler (20-Hasan Salihamidzic 89), 
    19-Carsten Jancker, 21-Alexander Zickler (7-Mehmet Scholl 71) 
Referee: Pierluigi Collina (Italy) 

Index | Cup Winners' Cup | UEFA Cup | Super Cup| ECC 1997-98 | ECC 1999-2000


Cup Winners' Cup 1998-99

Qualifying Round (Aug 13 and 27)
NK Rudar (Velenje)       Slo  Constructorul Chisinau   Mol   2-0  0-0  2-0
FC Vaduz                 Lie  Helsingborgs IF          Swe   0-2  0-3  0-5
Lausanne-Sports          Sui  Tsement Ararat           Arm   5-1  2-1  7-2a
Cork City                Irl  CSCA Kjiv                Ukr   2-1  0-2  2-3
Ekranas Panyevezys       Lit  Apollon (Lemesós)        Cyp   1-2  3-3  4-5
KS Apolonia (Fier)       Alb  KRC Genk                 Bel   1-5  0-4  1-9b
Bangor City              Wal  FC Haka (Valkeakoski)    Fin   0-2  0-1  0-3
FC Levski (Sofia)        Bul  Lokomotiv-96 Vitebsk     Bls   8-1  1-1  9-2f
Liepaja Metalurgs        Lat  Keflavík                 Isl   4-2  0-1  4-3
CS Grevenmacher          Lux  Rapid Bucuresti          Rom   2-6  0-2  2-8c
FC Lantana Tallinn       Est  Heart of Midlothian      Sco   0-1  0-5  0-6
Amica Wronki             Pol  Hibernians               Mlt   4-0  1-0  5-0
GÍ (Gøtu)                Far  MTK (Budapest)           Hun   1-3  0-7  1-10d
Glentoran                Nir  Maccabi Haifa            Isr   0-1  1-2  1-3
Vardar Skopje            Mac  Spartak Trnava           Svk   0-1  0-2  0-3
FC København             Den  Karabag (Agdam)          Azb   6-0  4-0 10-0e
FK Partizan (Beograd)    Yug  Dinamo Batumi            Geo   2-0  0-1  2-1
a  2nd leg played in Yerevan
b  1st leg played in Tiranë
c  1st leg played in Luxembourg City
d  1st leg played in Svangaskard Stadium, Toftir
e  Karabag originally drawn at home in 1st leg, 2nd leg played in Baku
f  2nd leg in Minsk
Byes: Chelsea (holders), Lazio, MSV Duisburg, RCD Mallorca,
Paris Saint-Germain, SC Heerenveen, Newcastle United, SC Braga,
Panionios (Athína), FK Jablonec nad Nisou, Vålerenga IF,
SV Ried im Innkreis, Lokomotiv Moskva, NK Varteks (Varazdin), Besiktas

First Round (Sep 17 and Oct 1)
NK Rudar (Velenje)       Slo  NK Varteks (Varazdin)    Cro   0-1  0-1  0-2
Panionios (Athína)       Gre  FC Haka (Valkeakoski)    Fin   2-0  3-1  5-1
SV Ried im Innkreis      Aut  MTK (Budapest)           Hun   2-0  1-0  3-0a
FC Levski (Sofia)        Bul  FC København             Den   0-2  1-4  1-6
SC Heerenveen            Ned  Amica Wronki             Pol   3-1  1-0  4-1
Heart Of Midlothian      Sco  RCD Mallorca             Esp   0-1  1-1  1-2
Chelsea                  Eng  Helsingborgs IF          Swe   1-0  0-0  1-0
MSV Duisburg             Ger  KRC Genk                 Bel   1-1  0-5  1-6b
Besiktas                 Tur  Spartak Trnava           Svk   3-0  1-2  4-2
Rapid Bucuresti          Rom  Vålerenga IF             Nor   2-2  0-0  2-2*
Apollon (Lemesós)        Cyp  FK Jablonec nad Nisou    Cze   2-1  1-2  3-3c 4-3p
Newcastle United         Eng  FK Partizan (Beograd)    Yug   2-1  0-1  2-2*
Lazio                    Ita  Lausanne-Sports          Sui   1-1  2-2 *3-3
Paris Saint-Germain      Fra  Maccabi Haifa            Isr   1-1  2-3  3-4
Metalurgs Liepaja        Lat  SC Braga                 Por   0-0  0-4  0-4
CSCA Kjiv                Ukr  Lokomotiv Moskva         Rus   0-2  1-3  1-5
a  1st leg played at Linzer Stadion, Linz (LASK Linz)
b  2nd leg played at Roi Baudouin Stadium, Bruxelles
c  2nd leg played at Na Stínadlech Stadium, Teplice

Second Round (Oct 22 and Nov 5)
Lazio                    Ita  FK Partizan (Beograd)    Yug   0-0  3-2  3-2
Vålerenga IF             Nor  Besiktas                 Tur   1-0  3-3  4-3
SC Heerenveen            Ned  NK Varteks (Varazdin)    Cro   2-1  2-4  4-5  aet
KRC Genk                 Bel  RCD Mallorca             Esp   1-1  0-0  1-1*a
Panionios (Athína)       Gre  Apollon (Lemesós)        Cyp   3-2  1-0  4-2
Lokomotiv Moskva         Rus  SC Braga                 Por   3-1  0-1  3-2
Chelsea                  Eng  FC København             Den   1-1  1-0  2-1b
SV Ried im Innkreis      Aut  Maccabi Haifa            Isr   2-1  1-4  3-5c
a  1st leg played at Roi Baudouin Stadium, Bruxelles
b  FC København originally drawn at home in 1st leg
c  1st leg played at Linzer Stadion, Linz (LASK Linz)

Quarter-Finals (Mar 4 and 18)
Chelsea                  Eng  Vålerenga IF             Nor   3-0  3-2  6-2
Lokomotiv Moskva         Rus  Maccabi Haifa            Isr   3-0  1-0  4-0    
NK Varteks (Varazdin)    Cro  RCD Mallorca             Esp   0-0  1-3  1-3a  
Panionios (Athína)       Gre  Lazio                    Ita   0-4  0-3  0-7b
a  1st leg played in Zagreb
b  Lazio originally drawn at home in 1st leg

Semi-Finals (Apr 8 and 22)
Chelsea                  Eng  RCD Mallorca             Esp   1-1  0-1  1-2
Lokomotiv Moskva         Rus  Lazio                    Ita   1-1  0-0  1-1*

Final (Villa Park, Birmingham, May 19)
Lazio                    (1) 2  RCD Mallorca             (1) 1
 7' 1-0  L:Vieri
11' 1-1  M:Dani
81' 2-1  L:Nedved

Lazio   
    1-Luca Marchegiani; 5-Giuseppe Favalli, 9-Marcelo Salas, 10-Roberto Mancini
    (24-Fernando Couto 90), 11-Sinisa Mihajlovic, 13-Alessandro Nesta, 
    15-Giuseppe Pancaro, 18-Pavel Nedved (7-Attillo Lombardo 84), 
    20-Dejan Stankovic (14-Sergio Conceição 56), 25-Matias Almeyda, 
    32-Christian Vieri 
RCD Mallorca
    13-Carlos Roa; 3-Miquel Soler, 4-Gustavo Siviero, 5-Marcelino, 9-Dani,
    10-Ariel Ibagaza, 11-Jovan Stankovic, 12-Lauren, 14-Javier Olaizola, 
    22-Leonardo Biagini (21-Veljko Paunovic 73), 23-Vicente Engonga
Referee: Günther Benkö (Austria)

Index | Champions' Cup | UEFA Cup | Super Cup| CWC 1997-98


UEFA Cup 1998-99

Preliminary Round (Jul 22 and 29)
FC Arges Dacia Pitesti   Rom  Dinamo Baku              Azb   5-1  2-0  7-1
Belshina Bobruisk        Bls  CSKA (Sofia)             Bul   0-0  1-3  1-3
Omonia (Lefkosía)        Cyp  Linfield                 Nir   5-1  3-5  8-6a
Shakhtar Donetsk         Ukr  Birkirkara               Mlt   2-1  4-0  6-1b
Kolkheti 1913 (Poti)     Geo  Crvena Zvezda (Beograd)  Yug   0-4  0-7  0-11
Inter Slovnaft Br'slava  Svk  SK Tirana                Alb   2-0  2-0  4-0
Tallinna Sadam           Est  Polonia Warszawa         Pol   0-2  1-3  1-5
HB (Tórshavn)            Far  VPS (Vaasa)              Fin   2-0  0-4  2-4c
FK Zeljeznicar (Sarajevo)Bos  Kilmarnock               Sco   1-1  0-1  1-2d
NK Mura (Murska Sobota)  Slo  Daugava Riga             Lat   6-1  2-1  8-2e
ÍA (Akranes)             Isl  Zalgiris Vilnius         Lit   3-2  0-1  3-3*
Hapoel Tel-Aviv          Isr  FinnPa (Helsinki)        Fin   3-1  3-1  6-2
Shirak Gyumri            Arm  Malmö FF                 Swe   0-2  0-5  0-7
KFC Germinal (Ekeren)    Bel  FK Sarajevo              Bos   4-1  0-0  4-1f
Shelbourne               Irl  Rangers                  Sco   3-5  0-2  3-7g
Otelul Galati            Rom  Sloga Jugomagnat Skopje  Mac   3-0  1-1  4-1h
US Luxembourg            Lux  IFK (Göteborg)           Swe   0-3  0-4  0-7i
Ferencvárosi TC          Hun  CE Principat             And   6-0  8-1 14-1
Tiligul Tiraspol         Mol  RSC Anderlecht           Bel   0-1  0-5  0-6
Newtown                  Wal  Wisla Kraków             Pol   0-0  0-7  0-7
SEC Bastia               Fra  FK Vojvodina (Novi Sad)  Yug   2-0  0-4  2-4j
Bologna                  Ita  Sampdoria                Ita   3-1  0-1  3-2j
Fortuna Sittard          Ned  Austria Salzburg         Aut   2-1  1-3  3-4j
Ruch Chorzów             Pol  Debreceni VSC            Hun   1-0  3-0  4-0j
Werder Bremen            Ger  Samsunspor               Tur   3-0  3-0  6-0jk
RCD Espanyol             Esp  Valencia                 Esp   0-1  0-2  0-3j
a  Linfield originally drawn at home in 1st leg
b  Birkirkara originally drawn at home in 1st leg
c  VPS originally drawn at home in 1st leg
d  1st leg played at Olympic Stadium, Sarajevo
e  Daugava originally drawn at home in 1st leg
f  FK Sarajevo originally drawn at home in 1st leg; 1st leg played Jul 21;
   2nd leg played Jul 28 at Olympic Stadium, Sarajevo
g  Rangers orginally drawn at home in 1st leg; 1st leg played at Prenton Park,
   Birkenhead, England (Tranmere Rovers FC) because of possible security risks
   posed by civil unrest in neighboroughing Northern Ireland
h  Sloga Jugomagnat originally drawn at home in 1st leg
i  IFK originally drawn at home in 1st leg, 2nd leg played Jul 28
j  UEFA Inter-Toto Cup Semi-Finals, 1st leg played Jul 29, 2nd leg played Aug 5
k  1st leg played at Marschweg­Stadion, Oldenburg (VfB Oldenburg)
Byes to Qualifying Round (20 clubs): AEK (Athína), PAOK (Thessaloníki), Slavia Praha,
SK Sigma Olomouc, SK Brann, Strømsgodset IF, Molde FK, SK Rapid (Wien), Grazer AK,
Rotor Volgograd, Dinamo Moskva, Hajduk Split, NK Osijek, Fenerbahçe, Trabzonspor,
Istanbulspor, Silkeborg IF, Vejle BK, Servette FC Genève, FC Zürich.
Byes to First Round (25 clubs): Udinese, Roma, Fiorentina, Parma, Bayer Leverkusen,
VfB Stuttgart, FC Schalke 04, Real Sociedad, Atlético Madrid, RC Celta Vigo,
Real Betis Balompié, AS Monaco, Olympique Marseille, Girondins Bordeaux,
Olympique Lyonnais, Vitesse (Arnhem), Feyenoord, Willem II (Tilburg), Liverpool,
Leeds United, Blackburn Rovers, Aston Villa, Vitória Guimarães, Sporting CP (Lisboa),
CS Marítimo.

Qualifying Round (Aug 11 and 25)
Crvena Zvezda (Beograd)  Yug  Rotor Volgograd          Rus   2-1  2-1  4-2
Ferencvárosi TC          Hun  AEK (Athína)             Gre   4-2  0-4  4-6
KFC Germinal (Ekeren)    Bel  Servette FC Genève       Sui   1-4  2-1  3-5
FC Arges Dacia Pitesti   Rom  Istanbulspor             Tur   2-0  2-4 *4-4a
Molde FK                 Nor  CSKA (Sofia)             Bul   0-0  0-2  0-2
IFK (Goteborg)           Swe  Fenerbahçe               Tur   2-1  0-1  2-2*
NK Mura (Murska Sobota)  Slo  Silkeborg IF             Den   0-0  0-2  0-2
Rangers                  Sco  PAOK (Thessaloníki)      Gre   2-0  0-0  2-0
Slavia Praha             Cze  Inter Slovnaft Br'slava  Svk   4-0  0-2  4-2
FC Zürich                Sui  Shakhtar Donetsk         Ukr   4-0  2-3  6-3b
SK Brann                 Nor  Zalgiris Vilnius         Lit   1-0  0-0  1-0
Wisla Kraków             Pol  Trabzonspor              Tur   5-1  2-1  7-2
Vejle BK                 Den  Otelul Galati            Rom   3-0  3-0  6-0c
Hapoel Tel-Aviv          Isr  Strømsgodset IF          Nor   1-0  0-1  1-1  2-4p
NK Osijek                Cro  RSC Anderlecht           Bel   3-1  0-2  3-3*
Omonia (Lefkosía)        Cyp  SK Rapid (Wien)          Aut   3-1  0-2  3-3*
VPS (Vaasa)              Fin  Grazer AK                Aut   0-0  0-3  0-3
Polonia Warszawa         Pol  Dinamo Moskva            Rus   0-1  0-1  0-2
Hajduk Split             Cro  Malmö FF                 Swe   1-1  2-1  3-2
SK Sigma Olomouc         Cze  Kilmarnock               Sco   2-0  2-0  4-0d
Austria Salzburg         Aut  Valencia                 Esp   0-2  1-2  1-4e
Werder Bremen            Ger  FK Vojvodina (Novi Sad)  Yug   1-0  1-1  2-1e
Bologna                  Ita  Ruch Chorzów             Pol   1-0  2-0  3-0e
a  2nd leg played on Aug 27
b  1st leg played on Aug 13
c  Otelul originally drawn at home in 1st leg
d  Kilmarnock originally drawn at home in 1st leg  
e  UEFA Inter-Toto Cup Finals

First Round (Sep 15 and 29)
#Sparta Praha            Cze  Real Sociedad            Esp   2-4  0-1  2-5
Fenerbahçe               Tur  Parma                    Ita   1-0  1-3  2-3
Blackburn Rovers         Eng  Olympique Lyonnais       Fra   0-1  2-2  2-3
Dinamo Moskva            Rus  #Skonto Riga             Lat   2-2  3-2  5-4
Vitória Guimarães        Por  #Celtic                  Sco   1-2  1-2  2-4
VfB Stuttgart            Ger  Feyenoord                Ned   1-3  3-0  4-3
FC Arges Dacia Pitesti   Rom  RC Celta Vigo            Esp   0-1  0-7  0-8
Silkeborg IF             Den  Roma                     Ita   0-2  0-1  0-3
#LKS (Lódz)              Pol  AS Monaco                Fra   1-3  0-0  1-3
#FK Liteks (Lovech)      Bul  Grazer AK                Aut   1-1  0-2  1-3a
RSC Anderlecht           Bel  #Grasshopper-Club Zürich Sui   0-2  0-0  0-2b
Fiorentina               Ita  Hajduk Split             Cro   2-1  0-0  2-1c
Aston Villa              Eng  Strømsgodset IF          Nor   3-2  3-0  6-2
FC Schalke 04            Ger  Slavia Praha             Cze   1-0  0-1  1-1d 4-5p
Servette FC Genève       Sui  CSKA (Sofia)             Bul   2-1  0-1  2-2*
Crvena Zvezda (Beograd)  Yug  #FC Metz                 Fra   2-1  1-2  3-3  4-3p
#1.FC Kosice             Svk  Liverpool                Eng   0-3  0-5  0-8
Sporting CP (Lisboa)     Por  +Bologna                 Ita   0-2  1-2  1-4
#Maribor Teatanic        Slo  Wisla Kraków             Pol   0-2  0-3  0-5
Vejle BK                 Den  Real Betis Balompié      Esp   1-0  0-5  1-5e
Girondins Bordeaux       Fra  SK Rapid (Wien)          Aut   1-1  2-1  3-2
Atlético Madrid          Esp  #FK Obilic (Beograd)     Yug   2-0  1-0  3-0
#Beitar Jerusalem        Isr  Rangers                  Sco   1-1  2-4  3-5f
Leeds United             Eng  CS Marítimo              Por   1-0  0-1  1-1  4-1p
Udinese                  Ita  Bayer Leverkusen         Ger   1-1  0-1  1-2
#Steaua Bucuresti        Rom  +Valencia                Esp   3-4  0-3  3-7
Willem II (Tilburg)      Ned  #Dinamo Tbilisi          Geo   3-0  3-0  6-0
FC Zürich                Sui  #Anor'sis of Ammóchostos Cyp   4-0  3-2  7-2g
#Újpesti TE              Hun  #Club Brugge KV          Bel   0-5  2-2  2-7h
Vitesse (Arnhem)         Ned  AEK (Athína)             Gre   3-0  3-3  6-3
SK Brann                 Nor  +Werder Bremen           Ger   2-0  0-4  2-4i aet
SK Sigma Olomouc         Cze  Olympique Marseille      Fra   2-2  0-4  2-6j
a  1st leg played at Neftochimik Stadium, Bourgas
b  1st leg played on Sep 16
c  1st leg played at Stadio San Nicola, Bari
d  Slavia originally drawn at home in 1st leg
e  1st leg played at Odense Stadion, Odense (OB)
f  2nd leg played on Oct 1
g  Anorthosis of Ammóchostos originally drawn at home in 1st leg
h  1st leg played at Hungária úti Stadium, Budapest (MTK FC)
i  Werder originally drawn at home in 1st leg
j  Marseille originally drawn at home in 1st leg
#Indicates clubs eliminated from the Champions' Cup
+Indicates Intertoto Cup Final winners

Second Round (Oct 20 and Nov 3)
Dinamo Moskva            Rus  Real Sociedad            Esp   2-3  0-3  2-6
Roma                     Ita  Leeds United             Eng   1-0  0-0  1-0
Liverpool                Eng  Valencia                 Esp   0-0  2-2 *2-2
RC Celta Vigo            Esp  Aston Villa              Eng   0-1  3-1  3-2
Bayer Leverkusen         Ger  Rangers                  Sco   1-2  1-1  2-3a
#Celtic                  Sco  FC Zürich                Sui   1-1  2-4  3-5
VfB Stuttgart            Ger  #Club Brugge KV          Bel   1-1  2-3  3-4b aet
+Werder Bremen           Ger  Olympique Marseille      Fra   1-1  2-3  3-4
Vitesse (Arnhem)         Ned  Girondins Bordeaux       Fra   0-1  1-2  1-3
#Grasshopper-Club Zürich Sui  Fiorentina               Ita   0-2  3-0  3-2c
Crvena Zvezda (Beograd)  Yug  Olympique Lyonnais       Fra   1-2  2-3  3-5d
+Bologna                 Ita  Slavia Praha             Cze   2-1  2-0  4-1
Wisla Kraków             Pol  Parma                    Ita   1-1  1-2  2-3
Grazer AK                Aut  AS Monaco                Fra   3-3  0-4  3-7e
Willem II (Tilburg)      Ned  Real Betis Balompié      Esp   1-1  0-3  1-4
CSKA (Sofia)             Bul  Atlético Madrid          Esp   2-4  0-1  2-5
a  1st leg played on Oct 22, 2nd leg played on Nov 5
b  Brugge originally drawn at home in 1st leg
c  2nd leg played at Arechi Stadium, Salerno. Abandoned at half-time after
   official injured by firework, Fiorentina led 2-1. Match awarded 0-3 
   to Grasshopper-Club.
d  1st leg played at Cotroceni Stadium, Bucuresti (FC National)
e  Grazer AK originally drawn at home in 1st leg

Third Round (Nov 24 and Dec 8)
AS Roma                  Ita  FC Zürich                Sui   1-0  2-2  3-2a  
AS Monaco                Fra  Olympique Marseille      Fra   2-2  0-1  2-3
#Grasshopper-Club Zürich Sui  Girondins Bordeaux       Fra   3-3  0-0  3-3*
Real Sociedad            Esp  Atlético Madrid          Esp   2-1  1-4  3-5 aet
Olympique Lyonnais       Fra  #Club Brugge KV          Bel   1-0  4-3  5-3
Rangers                  Sco  Parma                    Ita   1-1  1-3  2-4
Celta Vigo               Esp  Liverpool                Eng   3-1  1-0  4-1
+Bologna                 Ita  Real Betis Balompié      Esp   4-1  0-1  4-2
a  FC Zürich originally drawn at home in 1st leg

Quarter-Finals (Mar 2 and Mar 16)
Olympique Marseille      Fra  Celta Vigo               Esp   2-1  0-0  2-1
+Bologna                 Ita  Olympique Lyonnais       Fra   3-0  0-2  3-2
Girondins Bordeaux       Fra  Parma                    Ita   2-1  0-6  2-7
Atlético Madrid          Esp  AS Roma                  Ita   2-1  2-1  4-2

Semi-Finals (Apr 6 and Apr 20)
Olympique Marseille      Fra  +Bologna                 Ita   0-0  1-1 *1-1
Atlético Madrid          Esp  Parma                    Ita   1-3  1-2  2-5

Final, Luzhniki Stadium, Moskva, May 12, att 61000

Parma                    (2) 3  Olympique Marseille      (0) 0
26' 1-0  P: Crespo
36' 2-0  P: Vanoli
55' 3-0  P: Chiesa

Parma
    1-Gianluigi Buffon; 21-Lilian Thuram, 6-Nestor Sensini (captain), 17-Fabio Cannavaro;
    24-Paolo Vanoli, 15-Alain Boghossian, 8-Dino Baggio, 7-Diego Fuser; 11-Juan Verón
    (23-Stefano Fiore 77); 20-Enrico Chiesa (18-Abel Balbo 73), 9-Hernan Crespo
    (10-Faustino Asprilla 85)
Olympique Marseille 
    16-Stephane Porato; 2-Patrick Blondeau, 5-Laurent Blanc (captain), 17-Cyril Domoraud,
    28-Edson (13-Titi Camara 46), 4-Pierre Issa; 8-Frederic Brando, 27-Daniel Bravo,
    10-Jocelyn Gourvennec, 7-Robert Pires; 9-Florian Maurice
Referee: H.Dallas (Scotland)

Index | Champions' Cup | Cup Winners' Cup | Super Cup| UEFA 1997-98 | UEFA 1999-2000


Super Cup 1999


Monaco, 27 Aug 1999, att: 12000

Lazio                    (1) 1  Manchester United        (0) 0
35' 1-0  L: Salas

Lazio
  Marchegiani, Negro, Mancini (Lombardo 84), Mihajlovic, Nesta, Pancaro, 
  Nedved (Simeone 66), Stankovic, S. Inzaghi (Salas 23), Verón, Almeyda
Manchester United
  Van der Gouw, G. Neville, Stam (Curtis 57), Beckham (Jordi Cruijff 58), Cole
  (Greening 78), Sheringham, P. Neville, Roy Keane, Scholes, Solskjær, Berg
 

About this document

Prepared and maintained by James M. Ross and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: James M. Ross

Last updated: 4 Oct 2006

Copyright © 1998/2006 James M. Ross and RSSSF
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.