UEFA European Competitions 1999-2000

Results

About this document

Index | 1998-99 | 2000-01


UEFA Champions League 1999-2000

Qualifying Phase 1 (Jul 14 and 21)
ÍBV (Vestmannæyjar)      Isl  SK Tirana                Alb   1-0  2-1  3-1a
FC Litex (Lovech)        Bul  Glentoran                Nir   3-0  2-0  5-0
Zalgiris Vilnius         Lit  Tsement Ararat           Arm   2-0  3-0  5-0
HB (Tórshavn)            Far  FC Haka (Valkeakoski)    Fin   1-1  0-6  1-7
FK Partizan (Beograd)    Yug  Flora Tallinn            Est   6-0  4-1 10-1
AS La Jeunesse d'Esch    Lux  Skonto Riga              Lat   0-2  0-8  0-10
Sloga Jugomagnat Skopje  Mac  Kapaz (Gänjä)            Aze   1-0  1-2 *2-2b
Barry Town               Wal  Valletta                 Mlt   0-0  2-3  2-3
St.Patrick's Athletic    Irl  Zimbru Chisinau          Mol   0-5  0-5  0-10
¹Bosnia-Herzogovina excluded
a  1st leg Jul 13
b  2nd leg in Baku

Qualifying Phase 2 (Jul 28 and Aug 4)
SK Rapid (Wien)          Aut  Valletta                 Mlt   3-0  2-0  5-0
Anorthosis of AmmóchostosCyp  Slovan Bratislava        Svk   2-1  1-1  3-2
FK Partizan (Beograd)    Yug  NK Rijeka                Cro   3-1  3-0  6-1
CSKA Moskva              Rus  Molde FK                 Nor   2-0  0-4  2-4
FC Litex (Lovech)        Bul  Widzew Lódz¹             Pol   4-1  1-4  5-5  2-3p
FC Haka (Valkeakoski)    Fin  Rangers                  Sco   1-4  0-3  1-7
Dinamo Tbilisi           Geo  Zimbru Chisinau          Mol   2-1  0-2  2-3b
Dnepr-Transmash Mogilev  Bls  AIK (Stockholm)          Swe   0-1  0-2  0-3
Sloga Jugomagnat Skopje  Mac  Brøndby IF               Den   0-1  0-1  0-2
Rapid Bucuresti          Rom  Skonto Riga              Lat   3-3  1-2  4-5
Besiktas                 Tur  Hapoel Haifa             Isr   1-1  0-0  1-1*
Dynamo Kyiv              Ukr  Zalgiris Vilnius         Lit   2-0  1-0  3-0
ÍBV (Vestmannæyjar)      Isl  MTK Hungária             Hun   0-2  1-3  1-5
Maribor Teatanic         Sln  RC Genk                  Bel   5-1  0-3  5-4a
¹ Polish Champions Wisla Kraków are banned from European competition for this season
a 2nd leg played in Liège
b 2nd leg in Speia

Qualifying Phase 3 (Aug 11 and 25)
Zimbru Chisinau          Mol  PSV (Eindhoven)          Net   0-0  0-2  0-2b
Spartak Moskva           Rus  FK Partizan (Beograd)    Yug   2-0  3-1  5-1
Chelsea                  Eng  Skonto Riga              Lat   3-0  0-0  3-0
SK Rapid (Wien)          Aut  Galatasaray              Tur   0-3  0-1  0-4
Fiorentina               Ita  Widzew Lódz              Pol   3-1  2-0  5-1
AaB (Aalborg)            Den  Dynamo Kyiv              Ukr   1-2  2-2  3-4
Rangers                  Sco  Parma                    Ita   2-0  0-1  2-1
Brøndby IF               Den  Boavista FC (Porto)      Por   1-2  2-4  3-6  aet
AEK (Athína)             Grk  AIK (Stockholm)          Swe   0-0  0-1  0-1
Hapoel Haifa             Isr  Valencia                 Esp   0-2  0-2  0-4
Hertha BSC               Ger  Anorthosis of AmmóchostosCyp   2-0  0-0  2-0
SK Sturm Graz            Aut  Servette FC Genève       Sui   2-1  2-2  4-3
Molde FK                 Nor  RCD Mallorca             Esp   0-0  1-1 *1-1
Olympique Lyonnais       Fra  Maribor Teatanic         Sln   0-1  0-2  0-3a
NK Croatia (Zagreb)      Cro  MTK Hungária             Hun   0-0  2-0  2-0
FK Teplice               Cze  Borussia Dortmund        Ger   0-1  0-1  0-2
a 1st leg Aug 10
b 1st leg in Speia

Group Phase 1 (Sep 14/15, 21/22, 28/29, Oct 19/20, 26/27, Nov 2/3)

Group A
Sep 14: Bayer Leverkusen         (1) 1  Lazio                    (1) 1
Sep 14: Dynamo Kyiv              (0) 0  Maribor Teatanic         (0) 1
Sep 22: Lazio                    (0) 2  Dynamo Kyiv              (0) 1
Sep 22: Maribor Teatanic         (0) 0  Bayer Leverkusen         (0) 2
Sep 29: Lazio                    (0) 4  Maribor Teatanic         (0) 0
Sep 29: Bayer Leverkusen         (0) 1  Dynamo Kyiv              (0) 1
Oct 19: Maribor Teatanic         (0) 0  Lazio                    (1) 4
Oct 19: Dynamo Kyiv              (2) 4  Bayer Leverkusen         (1) 2
Oct 27: Lazio                    (1) 1  Bayer Leverkusen         (1) 1
Oct 27: Maribor Teatanic         (0) 1  Dynamo Kyiv              (1) 2
Nov  2: Dynamo Kyiv              (0) 0  Lazio                    (1) 1
Nov  2: Bayer Leverkusen         (0) 0  Maribor Teatanic         (0) 0

Lazio                     6  4  2  0 13  3 14
Dynamo Kyiv               6  2  1  3  8  8  7
Bayer Leverkusen          6  1  4  1  7  7  7  to UEFA Cup
Maribor Teatanic          6  1  1  4  2 12  4

Group B
Sep 14: Fiorentina               (0) 0  Arsenal                  (0) 0
Sep 14: AIK (Stockholm)          (0) 1  FC Barcelona             (0) 2
Sep 22: Arsenal                  (1) 3  AIK (Stockholm)          (0) 1
Sep 22: FC Barcelona             (2) 4  Fiorentina               (0) 2
Sep 29: FC Barcelona             (1) 1  Arsenal                  (0) 1
Sep 29: AIK (Stockholm)          (0) 0  Fiorentina               (0) 0
Oct 19: Arsenal                  (1) 2  FC Barcelona             (2) 4
Oct 19: Fiorentina               (2) 3  AIK (Stockholm)          (0) 0
Oct 27: Arsenal                  (0) 0  Fiorentina               (0) 1
Oct 27: FC Barcelona             (3) 5  AIK (Stockholm)          (0) 0
Nov  2: AIK (Stockholm)          (1) 2  Arsenal                  (1) 3
Nov  2: Fiorentina               (1) 3  FC Barcelona             (2) 3

FC Barcelona              6  4  2  0 19  9 14
Fiorentina                6  2  3  1  9  7  9
Arsenal                   6  2  2  2  9  9  8  to UEFA Cup
AIK (Stockholm)           6  0  1  5  4 16  1

Group C
Sep 14: Boavista FC (Porto)      (0) 0  Rosenborg BK             (2) 3
Sep 14: Feyenoord                (0) 1  Borussia Dortmund        (0) 1
Sep 22: Rosenborg BK             (2) 2  Feyenoord                (2) 2
Sep 22: Borussia Dortmund        (1) 3  Boavista FC (Porto)      (1) 1
Sep 29: Boavista FC (Porto)      (0) 1  Feyenoord                (0) 1
Sep 29: Rosenborg BK             (1) 2  Borussia Dortmund        (2) 2 
Oct 19: Feyenoord                (0) 1  Boavista FC (Porto)      (0) 1
Oct 19: Borussia Dortmund        (0) 0  Rosenborg BK             (1) 3
Oct 27: Rosenborg BK             (0) 2  Boavista FC (Porto)      (0) 0
Oct 27: Borussia Dortmund        (1) 1  Feyenoord                (0) 1
Nov  2: Feyenoord                (0) 1  Rosenborg BK             (0) 0
Nov  2: Boavista FC (Porto)      (1) 1  Borussia Dortmund        (0) 0

Rosenborg BK              6  3  2  1 12  5 11
Feyenoord                 6  1  5  0  7  6  8
Borussia Dortmund         6  1  3  2  7  9  6  to UEFA Cup
Boavista FC (Porto)       6  1  2  3  4 10  5

Group D
Sep 14: Manchester United        (0) 0  Croatia Zagreb           (0) 0  
Sep 14: Olympique Marseille      (2) 2  SK Sturm Graz            (0) 0  
Sep 22: Croatia Zagreb           (0) 1  Olympique Marseille      (1) 2
Sep 22: SK Sturm Graz            (0) 0  Manchester United        (3) 3
Sep 29: Croatia Zagreb           (2) 3  SK Sturm Graz            (0) 0
Sep 29: Manchester United        (0) 2  Olympique Marseille      (1) 1
Oct 19: SK Sturm Graz            (1) 1  Croatia Zagreb           (0) 0
Oct 19: Olympique Marseille      (0) 1  Manchester United        (0) 0
Oct 27: Croatia Zagreb           (0) 1  Manchester United        (1) 2
Oct 27: SK Sturm Graz            (1) 3  Olympique Marseille      (0) 2
Nov  2: Olympique Marseille      (0) 2  Croatia Zagreb           (1) 2
Nov  2: Manchester United        (0) 2  SK Sturm Graz            (0) 1

Manchester United         6  4  1  1  9  4 13
Olympique Marseille       6  3  1  2 10  8 10
SK Sturm Graz             6  2  0  4  5 12  6  to UEFA Cup
Croatia Zagreb            6  1  2  3  7  7  5

Group E
Sep 15: Olympiakos (Peraías)     (1) 3  Real Madrid              (2) 3
Sep 15: Molde FK                 (0) 0  FC Porto                 (0) 1
Sep 21: Real Madrid              (1) 4  Molde FK                 (0) 1
Sep 21: FC Porto                 (1) 2  Olympiakos (Peraías)     (0) 0
Sep 28: Real Madrid              (2) 3  FC Porto                 (1) 1 
Sep 28: Olympiakos (Peraías)     (1) 3  Molde FK                 (0) 1  
Oct 20: FC Porto                 (2) 2  Real Madrid              (0) 1
Oct 20: Molde FK                 (0) 3  Olympiakos (Peraías)     (2) 2
Oct 26: Real Madrid              (1) 3  Olympiakos (Peraías)     (0) 0
Oct 26: FC Porto                 (2) 3  Molde FK                 (0) 1
Nov  3: Molde FK                 (0) 0  Real Madrid              (1) 1
Nov  3: Olympiakos (Peraías)     (0) 1  FC Porto                 (0) 0

Real Madrid               6  4  1  1 15  7 13
FC Porto                  6  4  0  2  9  6 12
Olympiakos (Peraías)      6  2  1  3  9 12  7  to UEFA Cup
Molde FK                  6  1  0  5  6 14  3

Group F
Sep 15: Bayern München           (1) 2  PSV (Eindhoven)          (0) 1
Sep 15: Valencia CF              (0) 2  Rangers                  (0) 0
Sep 21: Rangers                  (1) 1  Bayern München           (0) 1
Sep 21: PSV (Eindhoven)          (0) 1  Valencia CF              (1) 1
Sep 28: PSV (Eindhoven)          (0) 0  Rangers                  (0) 1 
Sep 28: Bayern München           (1) 1  Valencia CF              (0) 1
Oct 20: Rangers                  (2) 4  PSV (Eindhoven)          (1) 1
Oct 20: Valencia CF              (1) 1  Bayern München           (1) 1
Oct 26: PSV (Eindhoven)          (1) 2  Bayern München           (0) 1
Oct 26: Rangers                  (0) 1  Valencia CF              (2) 2
Nov  3: Bayern München           (1) 1  Rangers                  (0) 0
Nov  3: Valencia CF              (0) 1  PSV (Eindhoven)          (0) 0

Valencia CF               6  3  3  0  8  4 12
Bayern München            6  2  3  1  7  6  9
Rangers                   6  2  1  3  7  7  7  to UEFA Cup
PSV (Eindhoven)           6  1  1  4  5 10  4

Group G
Sep 15: AC Sparta Praha          (0) 0  Girondins Bordeaux       (0) 0
Sep 15: Willem II (Tilburg)      (0) 1  Spartak Moskva           (2) 3
Sep 21: Girondins Bordeaux       (2) 3  Willem II (Tilburg)      (1) 2
Sep 21: Spartak Moskva           (0) 1  AC Sparta Praha          (1) 1
Sep 28: AC Sparta Praha          (3) 4  Willem II (Tilburg)      (0) 0 
Sep 28: Girondins Bordeaux       (1) 2  Spartak Moskva           (0) 1  
Oct 20: Willem II (Tilburg)      (2) 3  AC Sparta Praha          (1) 4
Oct 20: Spartak Moskva           (0) 1  Girondins Bordeaux       (1) 2
Oct 26: Girondins Bordeaux       (0) 0  AC Sparta Praha          (0) 0
Oct 26: Spartak Moskva           (1) 1  Willem II (Tilburg)      (0) 1 
Nov  3: Willem II (Tilburg)      (0) 0  Girondins Bordeaux       (0) 0
Nov  3: AC Sparta Praha          (2) 5  Spartak Moskva           (2) 2

AC Sparta Praha           6  3  3  0 14  6 12
Girondins Bordeaux        6  3  3  0  7  4 12
Spartak Moskva            6  1  2  3  9 12  5  to UEFA Cup
Willem II (Tilburg)       6  0  2  4  7 15  2

Group H
Sep 15: Chelsea                  (0) 0  Milan                    (0) 0
Sep 15: Galatasaray              (1) 2  Hertha BSC               (2) 2
Sep 21: Milan                    (2) 2  Galatasaray              (0) 1
Sep 21: Hertha BSC               (1) 2  Chelsea                  (0) 1
Sep 28: Milan                    (0) 1  Hertha BSC               (0) 1
Sep 28: Chelsea                  (0) 1  Galatasaray              (0) 0 
Oct 20: Hertha BSC               (1) 1  Milan                    (0) 0
Oct 20: Galatasaray              (0) 0  Chelsea                  (1) 5
Oct 26: Milan                    (0) 1  Chelsea                  (0) 1
Oct 26: Hertha BSC               (1) 1  Galatasaray              (0) 4
Nov  3: Galatasaray              (1) 3  Milan                    (1) 2
Nov  3: Chelsea                  (2) 2  Hertha BSC               (0) 0

Chelsea                   6  3  2  1 10  3 11
Hertha BSC                6  2  2  2  7 10  8
Galatasaray               6  2  1  3 10 13  7  to UEFA Cup
Milan                     6  1  3  2  6  7  6

Group Phase 2 (Nov 23/24, Dec 7/8, Feb 29/Mar 1, 7/8, 14/15, 21/22)

Group A
Nov 23: Hertha BSC               (1) 1  FC Barcelona             (1) 1
Nov 23: AC Sparta Praha          (0) 0  FC Porto                 (0) 2
Dec  8: FC Porto                 (0) 1  Hertha BSC               (0) 0
Dec  8: FC Barcelona             (2) 5  AC Sparta Praha          (0) 0
Mar  1: FC Barcelona             (3) 4  FC Porto                 (1) 2
Mar  1: Hertha BSC               (1) 1  AC Sparta Praha          (0) 1
Mar  7: FC Porto                 (0) 0  FC Barcelona             (1) 2 
Mar  7: AC Sparta Praha          (0) 1  Hertha BSC               (0) 0
Mar 15: FC Barcelona             (1) 3  Hertha BSC               (1) 1
Mar 15: FC Porto                 (1) 2  AC Sparta Praha          (0) 2
Mar 21: Hertha BSC               (0) 0  FC Porto                 (0) 1
Mar 21: AC Sparta Praha          (1) 1  FC Barcelona             (0) 2

FC Barcelona              6  5  1  0 17  5 16
FC Porto                  6  3  1  2  8  8 10
AC Sparta Praha           6  1  2  3  5 12  5
Hertha BSC                6  0  2  4  3  8  2

Group B
Nov 23: Fiorentina               (1) 2  Manchester United        (0) 0
Nov 23: Valencia CF              (0) 3  Girondins Bordeaux       (0) 0 
Dec  8: Girondins Bordeaux       (0) 0  Fiorentina               (0) 0
Dec  8: Manchester United        (1) 3  Valencia CF              (0) 0
Mar  1: Manchester United        (1) 2  Girondins Bordeaux       (0) 0
Mar  1: Fiorentina               (1) 1  Valencia CF              (0) 0
Mar  7: Girondins Bordeaux       (1) 1  Manchester United        (1) 2 
Mar  7: Valencia CF              (1) 2  Fiorentina               (0) 0
Mar 15: Manchester United        (2) 3  Fiorentina               (1) 1
Mar 15: Girondins Bordeaux       (0) 1  Valencia CF              (1) 4
Mar 21: Fiorentina               (0) 3  Girondins Bordeaux       (1) 3
Mar 21: Valencia CF              (0) 0  Manchester United        (0) 0
 
Manchester United         6  4  1  1 10  4 13
Valencia CF               6  3  1  2  9  5 10
Fiorentina                6  2  2  2  7  8  8
Girondins Bordeaux        6  0  2  4  5 14  2

Group C
Nov 24: Dynamo Kyiv              (0) 1  Real Madrid              (1) 2  
Nov 24: Rosenborg BK             (0) 1  Bayern München           (1) 1
Dec  7: Bayern München           (1) 2  Dynamo Kyiv              (0) 1
Dec  7: Real Madrid              (1) 3  Rosenborg BK             (0) 1
Feb 29: Real Madrid              (1) 2  Bayern München           (3) 4   
Feb 29: Dynamo Kyiv              (2) 2  Rosenborg BK             (0) 1
Mar  8: Bayern München           (2) 4  Real Madrid              (0) 1
Mar  8: Rosenborg BK             (1) 1  Dynamo Kyiv              (1) 2
Mar 14: Real Madrid              (1) 2  Dynamo Kyiv              (1) 2
Mar 14: Bayern München           (2) 2  Rosenborg BK             (0) 1
Mar 22: Dynamo Kyiv              (1) 2  Bayern München           (0) 0
Mar 22: Rosenborg BK             (0) 0  Real Madrid              (1) 1

Bayern München            6  4  1  1 13  8 13
Real Madrid               6  3  1  2 11 12 10
Dynamo Kyiv               6  3  1  2 10  8 10
Rosenborg BK              6  0  1  5  5 11  1

Group D
Nov 24: Olympique Marseille      (0) 0  Lazio                    (0) 2
Nov 24: Chelsea                  (1) 3  Feyenoord                (0) 1
Dec  7: Feyenoord                (0) 3  Olympique Marseille      (0) 0
Dec  7: Lazio                    (0) 0  Chelsea                  (0) 0
Feb 29: Lazio                    (1) 1  Feyenoord                (0) 2  
Feb 29: Olympique Marseille      (1) 1  Chelsea                  (0) 0
Mar  8: Feyenoord                (0) 0  Lazio                    (0) 0
Mar  8: Chelsea                  (1) 1  Olympique Marseille      (0) 0
Mar 14: Lazio                    (3) 5  Olympique Marseille      (0) 1
Mar 14: Feyenoord                (0) 1  Chelsea                  (1) 3
Mar 22: Olympique Marseille      (0) 0  Feyenoord                (0) 0
Mar 22: Chelsea                  (1) 1  Lazio                    (0) 2

Lazio                     6  3  2  1 10  4 11
Chelsea                   6  3  1  2  8  5 10
Feyenoord                 6  2  2  2  7  7  8
Olympique Marseille       6  1  1  4  2 11  4

Quarter-Finals (Apr 5 and 18)
Chelsea                  Eng  FC Barcelona             Esp   3-1  1-5  4-6  aet
Valencia CF              Esp  Lazio                    Ita   5-2  0-1  5-3
Real Madrid              Esp  Manchester United        Eng   0-0  3-2  3-2a 
FC Porto                 Por  Bayern München           Ger   1-1  1-2  2-3a
a 1st leg Apr 4, 2nd leg Apr 19

Semi-Finals (May 3 and 9)
Real Madrid              Esp  Bayern München           Ger   2-0  1-2  3-2 
Valencia CF              Esp  FC Barcelona             Esp   4-1  1-2  5-3a
a 1st leg May 2, 2nd leg May 10

Final (Saint-Denis, Paris, May 24)
Real Madrid              (1) 3  Valencia CF              (0) 0 
39' 1-0 R: Fernando Morientes
67' 2-0 R: Steve McManaman
75' 3-0 R: Raúl 

Real Madrid CF(trainer Vicente del Bosque)
  1-Iker Casillas; 2-Michel Salgado (4-Fernando Hierro 84) 3-Roberto Carlos, 
  18-Aitor Karanka, 3-Iván Campo, 8-Steve Mc Manaman, 6-Fernando Redondo, 
  11-Iván Helguera, 7-Raúl González, 19-Nicolas Anelka (5-Manuel Sanchís 79),
  9-Fernando Morientes (11-Savio Bortolini 71).
Valencia CF (trainer Héctor Cuper)
  1-Cańizares; 20-Angloma, 5-Djukic, 2-Pellegrino, 22-Gerardo (11-Ilie 68); 
  6-Mendieta, 14-Gerard, 8-Farinós, 18-Kily González; 7-Claudio López, 10-Angulo.
Referee: Stefano Briaschi (Italy)

Index | UEFA Cup | Super Cup | UCL 1998-99 | UCL 2000-01


UEFA Cup 1999-2000

Qualifying Phase (Aug 12 and 26)
Shakhtar Donetsk         Ukr  Sileks Kratovo           Mac   3-1  1-2  4-3a
HJK (Helsinki)           Fin  Shirak Gyumri            Arm   2-0  0-1  2-1b
Lokomotivi Tbilisi       Geo  Linfield                 Nil   1-0  1-1  2-1
Sheriff Tiraspol         Mol  SK Sigma Olomouc         Cze   1-1  0-0  1-1*
FK Yerevan               Arm  Hapoel Tel-Aviv          Isr   0-2  1-2  1-4
Neftchi (Baki)           Aze  Crvena Zvezda (Beograd)  Yug   2-3  0-1  2-4
KS Vllaznia (Shkodër)    Alb  Spartak Trnava           Svk   1-1  0-2  1-3
BATE Borisov             Bls  Lokomotiv Moskva         Rus   1-7  0-5  1-12d
FC Lantana Tallinn       Est  Torpedo Kutaisi          Geo   0-5  2-4  2-9
Metalurgs Liepaja        Lat  Lech Poznan              Pol   3-2  1-3  4-5 
HIT Gorica               Sln  Inter CableTel (Cardiff) Wal   2-0  0-1  2-1
FK Vojvodina (Novi Sad)  Yug  Újpesti TE               Hun   4-0  1-1  5-1
JK Tulevik Viljandi      Est  Club Brugge KV           Bel   0-3  0-2  0-5
Belshina Bobruisk        Bls  Omonia (Lefkosía)        Cyp   1-5  0-3  1-8e
Kryvbas Kryvy Ryh        Ukr  FK Shamkir               Aze   3-0  2-0  5-0c(Klaksvík)            Far  Grazer AK                Aut   0-5  0-4  0-9
FK Riga                  Lat  Helsingborgs IF          Swe   0-0  0-5  0-5
VPS (Vaasa)              Fin  St.Johnstone             Sco   1-1  0-2  1-3 
Inter Slovnaft B'lava    Svk  KS Bylis (Ballshi)       Alb   3-1  2-0  5-1 
FK Bodø/Glimt            Nor  FC Vaduz                 Lie   1-0  2-1  3-1
Viking FK (Stavanger)    Nor  CE Principat             And   7-0 11-0 18-0
Maccabi Tel-Aviv         Isr  FBK Kaunus               Lit   3-1  1-2  4-3
Steaua Bucuresti         Rom  FC Levadia Maardu        Est   3-0  4-1  7-1h
Lyngby FC                Den  Birkirkara               Mlt   7-0  0-0  7-0
Ankaragücü               Tur  B36 (Tórshavn)           Far   1-0  1-0  2-0
Sliema Wanderers         Mlt  FC Zürich                Sui   0-3  0-1  0-4
Grasshopper-Club Zürich  Sui  Bray Wanderers           Irl   4-0  4-0  8-0
IFK Göteborg             Swe  Cork City                Irl   3-0  0-1  3-1
FC Mondercange           Lux  Dinamo Bucuresti         Rom   2-6  0-7  2-13 
Vardar Skopje            Mac  Legia Warszawa           Pol   0-5  0-4  0-9
APOEL (Lefkosía)         Cyp  Levski (Sofia)           Bul   0-0  0-2  0-2 
RSC Anderlecht           Bel  Leiftur                  Isl   6-1  3-0  9-1
SCT Olimpija (Ljubljana) Sln  Kareda Siauliai          Lit   1-1  2-2 *3-3
Hajduk Split             Cro  F91 Dudelange            Lux   5-0  1-1  6-1g
Cwmbran Town             Wal  Celtic                   Sco   0-6  0-4  0-10f
Portadown                Nir  CSKA (Sofia)             Bul   0-3  0-5  0-8c
Ferencvárosi TC          Hun  Constructorul Chisinau   Mol   3-1  1-1  4-2
KR (Reykjavik)           Isl  Kilmarnock               Sco   1-0  0-2  1-2  aet
a 1st leg Aug 10
b 1st leg Aug 11, 2nd leg in Yerevan
c 2nd leg Aug 24
d 2nd leg Aug 25
e 1st leg in Minsk
f 1st leg in Cardiff
g 1st leg in Varazdin
h 2nd leg in Tallinn

First Round (Sep 16 and 30)
Crvena Zvezda (Beograd)  Yug  Montpellier HSC          Fra   0-1  2-2  2-3a
FK Partizan (Beograd)    Yug  Leeds United             Eng   1-3  0-1  1-4b
Udinese                  Ita  AaB (Aalborg)            Den   1-0  2-1  3-1c
Stabæk IF                Nor  Deportivo La Coruña      Esp   1-0  0-2  1-2c
VfL Wolfsburg            Ger  Debreceni VSC            Hun   2-0  1-2  3-2d
Steaua Bucuresti         Rom  LASK Linz                Aut   2-0  3-2  5-2d 
HJK (Helsinki)           Fin  Olympique Lyonnais       Fra   0-1  1-5  1-6e
FK Vojvodina (Novi Sad)  Yug  SK Slavia Praha          Cze   0-0  2-3  2-3
Maccabi Tel-Aviv         Isr  RC Lens                  Fra   2-2  1-2  3-4
HIT Gorica               Sln  Panathinaikos            Grk   0-1  0-2  0-3
SK Sigma Olomouc         Cze  RCD Mallorca             Esp   1-3  0-0  1-3
Torpedo Kutaisi          Geo  AEK (Athína)             Grk   0-1  1-6  1-7
Hajduk Split             Cro  Levski (Sofia)           Bul   0-0  0-3  0-3
FK Bodø/Glimt            Nor  SV Werder Bremen         Ger   0-5  1-1  1-6f
Skonto Riga              Lat  Widzew Lódz              Pol   1-0  0-2  1-2
Inter Slovnaft B'lava    Svk  SK Rapid (Wien)          Aut   1-0  2-1  3-1
Lyngby FC                Den  Lokomotiv Moskva         Rus   1-2  0-3  1-5
Roda JC (Kerkrade)       Net  Shakhtar Donetsk         Ukr   2-0  3-1  5-1
Helsingborgs IF          Swe  Karpaty L'viv            Ukr   1-1  1-1  2-2  4-2p
Lokomotivi Tbilisi       Geo  PAOK (Thessaloníki)      Grk   0-7  0-2  0-9
Lech Poznan              Pol  IFK Göteborg             Swe   1-2  0-0  1-2 
Parma                    Ita  Kryvbas Kryvy Ryh        Ukr   3-2  3-0  6-2
FK Teplice               Cze  Ferencvárosi TC          Hun   3-1  1-1  4-2
Celtic                   Sco  Hapoel Tel-Aviv          Isr   2-0  1-0  3-0
Viking FK (Stavanger)    Nor  Sporting CP (Lisboa)     Por   3-0  0-1  3-1
West Ham United          Eng  NK Osijek                Cro   3-0  3-1  6-1
FC Zürich                Sui  Lierse SK                Bel   1-0  4-3  5-3
RSC Anderlecht           Bel  SCT Olimpija (Ljubljana) Sln   3-1  3-0  6-1
Tottenham Hotspur        Eng  Zimbru Chisinau          Mol   3-0  0-0  3-0
Zenit Sankt-Peterburg    Rus  Bologna                  Ita   0-3  2-2  2-5
Anorthosis of AmmóchostosCyp  Legia Warszawa           Pol   1-0  0-2  1-2  
Lausanne-Sports          Sui  Celta de Vigo            Esp   3-2  0-4  3-6 
Hapoel Haifa             Isr  Club Brugge KV           Bel   3-1  2-4 *5-5
Ajax                     Net  Dukla Banská Bystrica    Svk   6-1  3-1  9-2
MTK Hungária             Hun  Fenerbahçe               Tur   0-0  2-0  2-0
AB (København)           Den  Grasshopper-Club Zürich  Sui   0-2  1-1  1-3
Ionikos (Nikea Piraías)  Grk  FC Nantes-Atlantique     Fra   1-3  0-1  1-4
SC Beira-Mar             Por  Vitesse (Arnhem)         Net   1-2  0-0  1-2
Grazer AK                Aut  Spartak Trnava           Svk   3-0  1-2  4-2
1.FC Kaiserslautern      Ger  Kilmarnock               Sco   3-0  2-0  5-0
AS Monaco                Fra  Saint Johnstone          Sco   3-0  3-3  6-3
CSKA (Sofia)             Bul  Newcastle United         Eng   0-2  2-2  2-4
Amica Wronki             Pol  Brøndby IF               Den   2-0  3-4  5-4
Omonia (Lefkosía)        Cyp  Juventus                 Ita   2-5  0-5  2-10g
Aris (Thessaloníki)      Grk  Servette FC Genève       Sui   1-1  2-1  3-2
SL Benfica               Por  Dinamo Bucuresti         Rom   0-1  2-0  2-1
Atlético Madrid          Esp  Ankaragücü               Tur   3-0  0-1  3-1
Roma                     Ita  Vitória FC (Setúbal)     Por   7-0  0-1  7-1
a 1st leg Sep 14 in Sofia, 2nd leg Sep 28
b 1st leg Sep 14 in Heerenveen
c 1st leg Sep 14
d 1st leg Sep 14, 2nd leg Sep 28
e 1st leg Sep 15
f 1st leg in Trondheim
g 2nd leg in Palermo

Second Round (Oct 21 and Nov 4)
Deportivo La Coruña      Esp  Montpellier HSC          Fra   3-1  2-0  5-1a
Aris (Thessaloníki)      Grk  Celta de Vigo            Esp   2-2  0-2  2-4a
Udinese                  Ita  Legia Warszawa           Pol   1-0  1-1  2-1a
Steaua Bucuresti         Rom  West Ham United          Eng   2-0  0-0  2-0
MTK Hungária             Hun  AEK (Athína)             Grk   2-1  0-1  2-2*c
Levski (Sofia)           Bul  Juventus                 Ita   1-3  1-1  2-4
Leeds United             Eng  Lokomotiv Moskva         Rus   4-1  3-0  7-1
Hapoel Haifa             Isr  Ajax                     Net   0-3  1-0  1-3
Parma                    Ita  Helsingborgs IF          Swe   1-0  3-1  4-1
Inter Slovnaft B'lava    Svk  FC Nantes-Atlantique     Fra   0-3  0-4  0-7
Roda JC (Kerkrade)       Net  VfL Wolfsburg            Ger   0-0  0-1  0-1c
FC Zürich                Sui  Newcastle United         Eng   1-2  1-3  2-5
Grazer AK                Aut  Panathinaikos            Grk   2-1  0-1  2-2*
Atlético Madrid          Esp  Amica Wronki             Pol   1-0  4-1  5-1
RSC Anderlecht           Bel  Bologna                  Ita   2-1  0-3  2-4c
SV Werder Bremen         Ger  Viking FK (Stavanger)    Nor   0-0  2-2 *2-2
SK Slavia Praha          Cze  Grasshopper-Club Zürich  Sui   3-1  0-1  3-2
PAOK (Thessaloníki)      Grk  SL Benfica               Por   1-2  2-1  3-3  1-4p
Widzew Lódz              Pol  AS Monaco                Fra   1-1  0-2  1-3c
IFK Göteborg             Swe  Roma                     Ita   0-2  0-1  0-3
FK Teplice               Cze  RCD Mallorca             Esp   1-2  0-3  1-5
Olympique Lyonnais       Fra  Celtic                   Sco   1-0  1-0  2-0
RC Lens                  Fra  Vitesse (Arnhem)         Net   4-1  1-1  5-2b
Tottenham Hotspur        Eng  1.FC Kaiserslautern      Ger   1-0  0-2  1-2b
a 1st leg Oct 19
b 1st leg Oct 28
c 2nd leg Nov 2

Third Round (Nov 25 and Dec 9)
Parma                    Ita  SK Sturm Graz            Aut   2-1  3-3  5-4  aet
Olympique Lyonnais       Fra  SV Werder Bremen         Ger   3-0  0-4  3-4d
Deportivo La Coruña      Esp  Panathinaikos            Grk   4-2  1-1  5-3
Bologna                  Ita  Galatasaray              Tur   1-1  1-2  2-3a
Udinese                  Ita  Bayer Leverkusen         Ger   0-1  2-1 *2-2a 
RC Lens                  Fra  1.FC Kaiserslautern      Ger   1-2  4-1  5-3
Spartak Moskva           Rus  Leeds United             Eng   2-1  0-1  2-2*b
Ajax                     Net  RCD Mallorca             Esp   0-1  0-2  0-3
Rangers                  Sco  Borussia Dortmund        Ger   2-0  0-2  2-2d 1-3p
Roma                     Ita  Newcastle United         Eng   1-0  0-0  1-0
AEK (Athína)             Grk  AS Monaco                Fra   2-2  0-1  2-3a
Celta de Vigo            Esp  SL Benfica               Por   7-0  1-1  8-1
Olympiakos (Peraías)     Gre  Juventus                 Ita   1-3  2-1  3-4c
VfL Wolfsburg            Ger  Atlético Madrid          Esp   2-3  1-2  3-5a
Arsenal                  Eng  FC Nantes-Atlantique     Fra   3-0  3-3  6-3
SK Slavia Praha          Cze  Steaua Bucuresti         Rom   4-1  1-1  5-2
a 1st leg Nov 23
b 1st leg called off due to cold; moved to Sofia Dec 2
c 2nd leg Dec 7 in Palermo
d 2nd leg Dec 7

Fourth Round (Mar 2 and Mar 9)
Parma                    Ita  SV Werder Bremen         Ger   1-0  1-3  2-3a
SK Slavia Praha          Cze  Udinese                  Ita   1-0  1-2 *2-2b
Juventus                 Ita  Celta de Vigo            Esp   1-0  0-4  1-4
Roma                     Ita  Leeds United             Eng   0-0  0-1  0-1
RCD Mallorca             Esp  AS Monaco                Fra   4-1  0-1  4-2
Borussia Dortmund        Ger  Galatasaray              Tur   0-2  0-0  0-2
Atlético Madrid          Esp  RC Lens                  Fra   2-2  2-4  4-6
Arsenal                  Eng  Deportivo La Coruña      Esp   5-1  1-2  6-3
a 1st leg Feb 29
b 1st leg Feb 29, 2nd leg Mar 7

Quarter-Finals (Mar 16 and 23)
RCD Mallorca             Esp  Galatasaray              Tur   1-4  1-2  2-6
Arsenal                  Eng  SV Werder Bremen         Ger   2-0  4-2  6-2
Celta de Vigo            Esp  RC Lens                  Fra   0-0  1-2  1-2
Leeds United             Eng  SK Slavia Praha          Cze   3-0  1-2  4-2

Semi-Finals (Apr 6 and Apr 20)
Galatasaray              Tur  Leeds United             Eng   2-0  2-2  4-2
Arsenal                  Eng  RC Lens                  Fra   1-0  2-1  3-1 

Final (Parken, København, May 17)
Galatasaray              (0) 0  Arsenal                  (0) 0   aet
Galatasaray win 4-1 on penalties

Galatasaray (trainer Fatih Terim)
  Taffarel; Capone, Popescu, Bülent, Ümit, Suat (Ahmet 95), Okan (Ünsal 82), Arif, 
  Ergun, Hagi, Sükür.
Arsenal (trainer Arsčne Wenger)
  Seaman; Dixon, Keown, Adams, Sivinho, Parlour, Viera, Petit, Overmars (Suker 115),
  Bergkamp (Kanu 72), Henry. 
Referee: Jesús López Nieto (Spain)

Index | UCL | Super Cup | UEFA 1998-99 | UEFA 2000-01


Super Cup 2000

Stade Louis II, Monaco, 25 Aug 2000

Galatasaray              (1) 2  Real Madrid              (0) 1   aet
 41' 1-0 G: Jardel (pen)
 79' 1-1 R: Raúl (pen)
103' 2-1 G: Jardel

Galatasaray (trainer Mircea Lucescu)
  1-Taffarel; 2-Capone (14-Fatih 85), 4-Popescu, 3-Bülent Korkmaz, 57-H.Ünsal, 
  7-Okan (11-H.Sas 81), 5-Emre, 8-Suat, 10-Hagi (28-Bülent Akin 82), 22-Ümit, 
  9-Jardel.
Real Madrid (trainer Vicente del Bosque)
  25-Casillas; 21-Geremi, 15-Helguera, 12-Iván Campo (17-F.Conceiçao 66), 
  3-Roberto Carlos, 16-Makelele, 6-Celades (2-M. Salgado 100), 10-Figo, 14-Guti 
  (22-Munitis 53), 11-Savio, 7-Raúl.
Referee: Günter Benkö (Austria) 


Index| Champions' Cup| UEFA Cup| Super Cup 1999


About this document

With thanks to Javier Pargada (jpargada@ceit.es), Erdinç Sivritepe (turkishsoccer@angelfire.com), Roberto (dimrob@libero.it), Bernd Wenisch (wenisch@wicx50.informatik.uni-wuerzburg.de) and Glenn Duijzer (duijzer@evd.nl) for corrections; thanks to Raúl Torre (Raul_Torre@mat.ucm.es) for final line-ups

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation
Author: Karel Stokkermans (karel.stokkermans@risc.uni-linz.ac.at)

Last updated: 30 Sep 2001

Copyright © 1999/2001 Karel Stokkermans and RSSSF
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.