UEFA European Competitions 2003-04

Results

About this document

Index | 2002-03 | 2004-05


Note: in this season, extra time was played according to the so-called silver goal rule (meaning that if a team is in the over-all lead after the first period of extra time, the match is finished; the away goals rule did not apply in extra time); this rule was first applied in the 2003 UEFA Cup final between Celtic and Porto). Rule abolished after one season.

UEFA Champions League 2003-04

Qualifying Phase 1 (Jul 16 and 23)
Pyunik Yerevan           Arm  KR (ReykjavÝk)           Isl   1-0  1-1  2-1
Sheriff Tiraspol         Mol  Flora Tallinn            Est   1-0  1-1  2-1
HB (Tˇrshavn)            Far  FBK Kaunas               Lit   0-1  1-4  1-5
BATE Barysau             Bls  Bohemians (Dublin)       Ire   1-0  0-3  1-3
Vardar Skopje            Mac  Barry Town               Wal   3-0  1-2  4-2
CS Grevenmacher          Lux  Leotar (Trebinje)        Bos   0-0  0-2  0-2a
Glentoran                Nir  HJK (Helsinki)           Fin   0-0  0-1  0-1c
Sliema Wanderers         Mal  Skonto Riga              Lat   2-0  1-3 *3-3b
Omonia (Lefkosia)        Cyp  Irtysh Pavlodar          Kaz   0-0  2-1  2-1
Dinamo Tbilisi           Geo  SK Tirana                Alb   3-0  0-3  3-3  2-4p
a 1st leg in Luxembourg
b 1st leg in Corradino
c 2nd leg in Vantaa

Qualifying Phase 2 (Jul 30 and Aug 6)
MTK Hungßria (Budapest)  Hun  HJK (Helsinki)           Fin   3-1  0-1  3-2c
Pyunik Yerevan           Arm  CSKA (Sofia)             Bul   0-2  0-1  0-3
FBK Kaunas               Lit  Celtic (Glasgow)         Sco   0-4  0-1  0-5
Leotar (Trebinje)        Bos  SK Slavia Praha          Cze   1-2  0-2  1-4
Sheriff Tiraspol         Mol  Shakhtar Donets'k        Ukr   0-0  0-2  0-2
MSK Zilina               Svk  Maccabi Tel-Aviv         Isr   1-0  1-1  2-1d
Bohemians (Dublin)       Ire  Rosenborg BK (Trondheim) Nor   0-1  0-4  0-5
NK Maribor               Sln  Dinamo Zagreb            Cro   1-1  1-2  2-3
CSKA Moskva              Rus  Vardar Skopje            Mac   1-2  1-1  2-3
Rapid Bucuresti          Rom  RSC Anderlecht           Bel   0-0  2-3  2-3
Partizan Beograd         SeM  Djurgňrdens IF           Swe   1-1  2-2 *3-3a
Wisla Krakˇw             Pol  Omonia (Lefkosia)        Cyp   5-2  2-2  7-4
FC K°benhavn             Den  Sliema Wanderers         Mal   4-1  6-0 10-1b
SK Tirana                Alb  Grazer AK                Aut   1-5  1-2  2-7 
a 2nd leg in Solna
b 2nd leg in Corradino
c 2nd leg in Vantaa
d 2nd leg in Budapest

Qualifying Phase 3 (Aug 13 and 27)
Vardar Skopje            Mac  AC Sparta Praha          Cze   2-3  2-2  4-5y 
MTK Hungßria (Budapest)  Hun  Celtic (Glasgow)         Sco   0-4  0-1  0-5 
Rangers (Glasgow)        Sco  FC K°benhavn             Den   1-1  2-1  3-2 
FK Austria Wien          Aut  Olympique de Marseille   Fra   0-1  0-0  0-1 
Club Brugge KV           Bel  Borussia Dortmund        Ger   2-1  1-2  3-3  4-2p
Shakhtar Donets'k        Ukr  Lokomotiv Moskva         Rus   1-0  1-3  2-3 
SS Lazio (Roma)          Ita  SL Benfica               Por   3-1  1-0  4-1a
Dynamo Kyiv              Ukr  Dinamo Zagreb            Cro   3-1  2-0  5-1x 
Rosenborg BK (Trondheim) Nor  Deportivo (La Coru˝a)    Esp   0-0  0-1  0-1y 
Grasshopper-Club         Sui  AEK (AthÝnai)            Gre   1-0  1-3  2-3 
MSK Zilina               Svk  Chelsea                  Eng   0-2  0-3  0-5y
RC Celta (Vigo)          Esp  SK Slavia Praha          Cze   3-0  0-2  3-2x
Partizan Beograd         SeM  Newcastle United         Eng   0-1  1-0  1-1  4-3p
Galatasaray              Tur  CSKA (Sofia)             Bul   3-0  3-0  6-0 
RSC Anderlecht           Bel  Wisla Krakˇw             Pol   3-1  1-0  4-1y 
Grazer AK                Aut  Ajax                     Net   1-1  1-2  2-3x a1het
a 2nd leg in Porto
x 1st leg Aug 12
y 2nd leg Aug 26

Group Phase 1  

Details Champions League

Group A
Sep 17: Olympique Lyonnais       (1) 1  RSC Anderlecht           (0) 0  
Sep 17: Bayern MŘnchen           (0) 2  Celtic (Glasgow)         (0) 1
Sep 30: Celtic (Glasgow)         (0) 2  Olympique Lyonnais       (0) 0
Sep 30: RSC Anderlecht           (0) 1  Bayern MŘnchen           (0) 1  
Oct 21: RSC Anderlecht           (0) 1  Celtic (Glasgow)         (0) 0  
Oct 21: Olympique Lyonnais       (0) 1  Bayern MŘnchen           (1) 1  
Nov  5: Celtic (Glasgow)         (3) 3  RSC Anderlecht           (0) 1
Nov  5: Bayern MŘnchen           (1) 1  Olympique Lyonnais       (1) 2 
Nov 25: RSC Anderlecht           (0) 1  Olympique Lyonnais       (0) 0
Nov 25: Celtic (Glasgow)         (0) 0  Bayern MŘnchen           (0) 0  
Dec 10: Olympique Lyonnais       (1) 3  Celtic (Glasgow)         (1) 2
Dec 10: Bayern MŘnchen           (1) 1  RSC Anderlecht           (0) 0

Olympique Lyonnais        6  3  1  2  7  7 10
Bayern MŘnchen            6  2  3  1  6  5  9
Celtic (Glasgow)          6  2  1  3  8  7  7  [2 1 0 1 3-2 3]  to UEFA Cup
RSC Anderlecht            6  2  1  3  4  6  7  [2 1 0 1 2-3 3]

Group B
Sep 17: Dynamo Kyiv              (0) 2  Lokomotiv Moskva         (0) 0
Sep 17: Arsenal                  (0) 0  Internazionale FC        (3) 3  
Sep 30: Internazionale FC        (1) 2  Dynamo Kyiv              (1) 1
Sep 30: Lokomotiv Moskva         (0) 0  Arsenal                  (0) 0  
Oct 21: Lokomotiv Moskva         (1) 3  Internazionale FC        (0) 0  
Oct 21: Dynamo Kyiv              (1) 2  Arsenal                  (0) 1  
Nov  5: Internazionale FC        (1) 1  Lokomotiv Moskva         (0) 1
Nov  5: Arsenal                  (0) 1  Dynamo Kyiv              (0) 0  
Nov 25: Lokomotiv Moskva         (2) 3  Dynamo Kyiv              (1) 2  
Nov 25: Internazionale FC        (1) 1  Arsenal                  (1) 5  
Dec 10: Dynamo Kyiv              (0) 1  Internazionale FC        (0) 1 
Dec 10: Arsenal                  (1) 2  Lokomotiv Moskva         (0) 0

Arsenal                   6  3  1  2  9  6 10
Lokomotiv Moskva          6  2  2  2  7  7  8  [2 1 1 0 4-1 4]
Internazionale FC         6  2  2  2  8 11  8  [2 0 1 1 1-4 1]  to UEFA Cup
Dynamo Kyiv               6  2  1  3  8  8  7

Group C
Sep 17: AEK (AthÝnai)            (0) 1  Deportivo (La Coru˝a)    (1) 1
Sep 17: PSV (Eindhoven)          (0) 1  AS Monaco                (1) 2  
Sep 30: AS Monaco                (2) 4  AEK (AthÝnai)            (0) 0
Sep 30: Deportivo (La Coru˝a)    (1) 2  PSV (Eindhoven)          (0) 0  
Oct 21: Deportivo (La Coru˝a)    (0) 1  AS Monaco                (0) 0
Oct 21: AEK (AthÝnai)            (0) 0  PSV (Eindhoven)          (1) 1  
Nov  5: AS Monaco                (5) 8  Deportivo (La Coru˝a)    (2) 3
Nov  5: PSV (Eindhoven)          (0) 2  AEK (AthÝnai)            (0) 0 
Nov 25: Deportivo (La Coru˝a)    (1) 3  AEK (AthÝnai)            (0) 0 
Nov 25: AS Monaco                (1) 1  PSV (Eindhoven)          (0) 1
Dec 10: AEK (AthÝnai)            (0) 0  AS Monaco                (0) 0
Dec 10: PSV (Eindhoven)          (1) 3  Deportivo (La Coru˝a)    (0) 2

AS Monaco                 6  3  2  1 15  6 11
Deportivo (La Coru˝a)     6  3  1  2 12 12 10  [2 1 0 1 4-3 3]
PSV (Eindhoven)           6  3  1  2  8  7 10  [2 1 0 1 3-4 3]  to UEFA Cup
AEK (AthÝnai)             6  0  2  4  1 11  2

Group D
Sep 17: Juventus FC              (1) 2  Galatasaray              (1) 1
Sep 17: Real Sociedad            (0) 1  Olympiakos (Pireus)      (0) 0  
Sep 30: Olympiakos (Pireus)      (1) 1  Juventus FC              (1) 2
Sep 30: Galatasaray              (0) 1  Real Sociedad            (1) 2  
Oct 21: Galatasaray              (1) 1  Olympiakos (Pireus)      (0) 0 
Oct 21: Juventus FC              (3) 4  Real Sociedad            (0) 2
Nov  5: Olympiakos (Pireus)      (2) 3  Galatasaray              (0) 0
Nov  5: Real Sociedad            (0) 0  Juventus FC              (0) 0 
Nov 25: Olympiakos (Pireus)      (0) 2  Real Sociedad            (1) 2  
Dec  2: Galatasaray              (0) 2  Juventus FC              (0) 0x
Dec 10: Juventus FC              (4) 7  Olympiakos (Pireus)      (0) 0
Dec 10: Real Sociedad            (0) 1  Galatasaray              (1) 1
x played in Dortmund

Juventus FC               6  4  1  1 15  6 13
Real Sociedad             6  2  3  1  8  8  9
Galatasaray               6  2  1  3  6  8  7  to UEFA Cup
Olympiakos (Pireus)       6  1  1  4  6 13  4

Group E
Sep 16: Rangers (Glasgow)        (0) 2  VfB Stuttgart            (1) 1  
Sep 16: Manchester United        (4) 5  Panathinaikos            (0) 0
Oct  1: Panathinaikos            (0) 1  Rangers (Glasgow)        (1) 1
Oct  1: VfB Stuttgart            (0) 2  Manchester United        (0) 1  
Oct 22: VfB Stuttgart            (2) 2  Panathinaikos            (0) 0
Oct 22: Rangers (Glasgow)        (0) 0  Manchester United        (1) 1  
Nov  4: Panathinaikos            (0) 1  VfB Stuttgart            (0) 3  
Nov  4: Manchester United        (2) 3  Rangers (Glasgow)        (0) 0
Nov 26: VfB Stuttgart            (1) 1  Rangers (Glasgow)        (0) 0  
Nov 26: Panathinaikos            (0) 0  Manchester United        (0) 1 
Dec  9: Rangers (Glasgow)        (1) 1  Panathinaikos            (1) 3
Dec  9: Manchester United        (1) 2  VfB Stuttgart            (0) 0

Manchester United         6  5  0  1 13  2 15
VfB Stuttgart             6  4  0  2  9  6 12
Panathinaikos             6  1  1  4  5 13  4  [2 1 1 0 4-2 4]  to UEFA Cup
Rangers (Glasgow)         6  1  1  4  4 10  4  [2 0 1 1 2-4 1]

Group F
Sep 16: Real Madrid              (2) 4  Olympique de Marseille   (1) 2
Sep 16: Partizan Beograd         (0) 1  FC Porto                 (1) 1  
Oct  1: FC Porto                 (1) 1  Real Madrid              (2) 3  
Oct  1: Olympique de Marseille   (0) 3  Partizan Beograd         (0) 0
Oct 22: Olympique de Marseille   (1) 2  FC Porto                 (2) 3
Oct 22: Real Madrid              (1) 1  Partizan Beograd         (0) 0  
Nov  4: FC Porto                 (1) 1  Olympique de Marseille   (0) 0
Nov  4: Partizan Beograd         (0) 0  Real Madrid              (0) 0  
Nov 26: Olympique de Marseille   (0) 1  Real Madrid              (1) 2
Nov 26: FC Porto                 (1) 2  Partizan Beograd         (0) 1 
Dec  9: Real Madrid              (1) 1  FC Porto                 (1) 1
Dec  9: Partizan Beograd         (0) 1  Olympique de Marseille   (0) 1

Real Madrid               6  4  2  0 11  5 14
FC Porto                  6  3  2  1  9  8 11
Olympique de Marseille    6  1  1  4  9 11  4  to UEFA Cup
Partizan Beograd          6  0  3  3  3  8  3

Group G
Sep 16: AC Sparta Praha          (0) 0  Chelsea                  (0) 1
Sep 16: Besiktas                 (0) 0  SS Lazio (Roma)          (1) 2 
Oct  1: SS Lazio (Roma)          (0) 2  AC Sparta Praha          (2) 2
Oct  1: Chelsea                  (0) 0  Besiktas                 (2) 2  
Oct 22: Chelsea                  (0) 2  SS Lazio (Roma)          (1) 1
Oct 22: AC Sparta Praha          (0) 2  Besiktas                 (0) 1  
Nov  4: SS Lazio (Roma)          (0) 0  Chelsea                  (1) 4
Nov  4: Besiktas                 (0) 1  AC Sparta Praha          (0) 0 
Nov 26: Chelsea                  (0) 0  AC Sparta Praha          (0) 0
Nov 26: SS Lazio (Roma)          (0) 1  Besiktas                 (1) 1
Dec  9: AC Sparta Praha          (0) 1  SS Lazio (Roma)          (0) 0 
Dec  9: Besiktas                 (0) 0  Chelsea                  (0) 2x
x played in Gelsenkirchen

Chelsea                   6  4  1  1  9  3 13
AC Sparta Praha           6  2  2  2  5  5  8
Besiktas                  6  2  1  3  5  7  7  to UEFA Cup
SS Lazio (Roma)           6  1  2  3  6 10  5

Group H
Sep 16: Milan AC                 (0) 1  Ajax                     (0) 0
Sep 16: Club Brugge KV           (0) 1  RC Celta (Vigo)          (0) 1  
Oct  1: RC Celta (Vigo)          (0) 0  Milan AC                 (0) 0 
Oct  1: Ajax                     (1) 2  Club Brugge KV           (0) 0
Oct 22: Ajax                     (0) 1  RC Celta (Vigo)          (0) 0
Oct 22: Milan AC                 (0) 0  Club Brugge KV           (1) 1 
Nov  4: RC Celta (Vigo)          (2) 3  Ajax                     (0) 2
Nov  4: Club Brugge KV           (0) 0  Milan AC                 (0) 1  
Nov 26: Ajax                     (0) 0  Milan AC                 (0) 1
Nov 26: RC Celta (Vigo)          (0) 1  Club Brugge KV           (0) 1 
Dec  9: Milan AC                 (1) 1  RC Celta (Vigo)          (1) 2
Dec  9: Club Brugge KV           (1) 2  Ajax                     (1) 1

Milan AC                  6  3  1  2  4  3 10
RC Celta (Vigo)           6  2  3  1  7  6  9
Club Brugge KV            6  2  2  2  5  6  8  to UEFA Cup
Ajax                      6  2  0  4  6  7  6

Details Champions League

1/8 Finals (Feb 25 and Mar 9)
VfB Stuttgart            Ger  Chelsea                  Eng   0-1  0-0  0-1
FC Porto                 Por  Manchester United        Eng   2-1  1-1  3-2
Real Sociedad            Esp  Olympique Lyon           Fra   0-1  0-1  0-2
RC Celta (Vigo)          Esp  Arsenal                  Eng   2-3  0-2  2-5x
Bayern MŘnchen           Ger  Real Madrid              Esp   1-1  0-1  1-2x
AC Sparta Praha          Cze  Milan AC                 Ita   0-0  1-4  1-4x
Deportivo (La Coru˝a)    Esp  Juventus FC              Ita   1-0  1-0  2-0
Lokomotiv Moskva         Rus  AS Monaco                Fra   2-1  0-1  2-2*x
x 1st leg Feb 24, 2nd leg Mar 10

Quarter-Finals (Mar 24 and Apr 6)
FC Porto                 Por  Olympique Lyon           Fra   2-0  2-2  4-2x
Real Madrid              Esp  AS Monaco                Fra   4-2  1-3  5-5* 
Chelsea                  Eng  Arsenal                  Eng   1-1  2-1  3-2
Milan AC                 Ita  Deportivo (La Coru˝a)    Esp   4-1  0-4  4-5x
x 1st leg Mar 23, 2nd leg Apr 7

Semi-Finals (Apr 21 and May 4)
AS Monaco                Fra  Chelsea                  Eng   3-1  2-2  5-3x
FC Porto                 Por  Deportivo (La Coru˝a)    Esp   0-0  1-0  1-0
x 1st leg Apr 20, 2nd leg May 5

Final (May 26, Arena auf Schalke, Gelsenkirchen)
AS Monaco                Fra  FC Porto                 Por   0-3
  [39 Carlos Alberto, 71 Deco, 75 Alenichev]

Monaco: Roma, Ibarra, Rodriguez, Givet (71 Squillaci), Evra, Zikos, 
  CissŔ (63 Nonda), Bernardi, Giuly (23 Prso), Rothen, Morientes.
  Tr.: Deschamps
FC Porto: Vitor Baia, P. Ferreira, J. Costa, Ricardo Carvalho, Nuno Valente, 
  Costinha, Maniche, Pedro Mendes, Deco (84 Pedro Emanuel), Carlos Alberto 
  (60 Alenitchev), Derlei (77 McCarthy). Tr.: Mourinho
Referee: Milton Nielsen (Denmark)
Attendance: 62.000


Details Champions League

Index | UEFA Cup | UCL 2002-03 | UCL 2004-05


UEFA Cup 2003-04

Qualifying Phase (Aug 14 and 28)
AIK (Solna)              Swe  Fylkir (ReykjavÝk)       Isl   1-0  0-0  1-0
Vllaznia ShkodŰr         Alb  Dundee                   Sco   0-2  0-4  0-6
Levadia Maardu           Est  Varteks Varazdin         Cro   1-3  2-3  3-6a
Esbjerg fB               Den  FC Santa Coloma          And   5-0  4-1  9-1e
Zeljeznicar Sarajevo     Bos  Anorthosis Famagusta     Cyp   1-0  3-1  4-1
Hapoel Tel-Aviv          Isr  Banants Yerevan          Arm   1-1  2-1  3-2b
Br°ndby IF               Den  Dynama Minsk             Bls   3-0  2-0  5-0
Malm÷ FF                 Swe  Portadown                Nir   4-0  2-0  6-0
Dinamo Bucuresti         Rom  Metalurgs Liepaja        Lat   5-2  1-1  6-3
Valletta                 Mal  NeuchÔtel Xamax          Sui   0-2  0-2  0-4x
FC Kńrnten               Aut  GrindavÝk                Isl   2-1  1-1  3-2
Viktoria Zizkov          Cze  Zhenis Astana            Kaz   3-0  3-1  6-1z
FK Sarajevo              Bos  Sartid Smederovo         SeM   1-1  0-3  1-4x
APOEL (Lefkosia)         Cyp  Derry City               Ire   2-1  3-0  5-1
Litex Lovetch            Bul  Zimbru Chisinau          Mol   0-0  0-2  0-2j
Neman Hrodna             Bls  Steaua Bucuresti         Rom   1-1  0-0  1-1*d
Etzella EttelbrŘck       Lux  Kamen Ingrad             Cro   1-2  0-7  1-9
Manchester City          Eng  TNS Llansantffraid       Wal   5-0  2-0  7-0k
Molde FK                 Nor  K═ (KlaksvÝk)            Far   2-0  4-0  6-0f
OB (Odense)              Den  TVMK Tallinn             Est   1-1  3-0  4-1
FK Ventspils             Lat  Wisla Plock              Pol   1-1  2-2 *3-3y
MyPa Anjalankoski        Fin  Young Boys (Bern)        Sui   3-2  2-2  5-4l
FC Vaduz                 Lie  Dnipro Dnipropetrovsk    Ukr   0-1  0-1  0-2
Coleraine                Nir  UniŃo de Leiria          Por   2-1  0-5  2-6g
Groclin Grodzisk W.      Pol  Atlantas Klaipeda        Lit   2-0  4-1  6-1z
Dinamo TiranŰ            Alb  KSC Lokeren              Bel   0-4  1-3  1-7
Cwmbran Town             Wal  Maccabi Haifa            Isr   0-3  0-3  0-6h
Publikum Celje           Sln  Belasica Strumica        Mac   7-2  5-0 12-2
Cementarnica 55 Skopje   Mac  GKS Katowice             Pol   0-0  1-1 *1-1
SK Matador P˙chov        Svk  Sioni Bolnisi            Geo   3-0  3-0  6-0
Crvena zvezda (Beograd)  SeM  Nistru Otaci             Mol   5-0  3-2  8-2i
Ekranas Panevezys        Lit  Debreceni VSC            Hun   1-1  1-2  2-3  a1het
Birkirkara               Mal  Ferencvßrosi TC          Hun   0-5  0-1  0-6
Haka Valkeakoski         Fin  Hajduk Split             Cro   2-1  0-1  2-2*x
Torpedo Moskva           Rus  Domagnano                SMa   5-0  4-0  9-0
FK Atyrau                Kaz  Levski Sofia             Bul   1-4  0-2  1-6
Olimpija Ljubljana       Sln  Shelbourne               Ire   1-0  3-2  4-2
RC Lens                  Fra  Torpedo Kutaisi          Geo   3-0  2-0  5-0
FC NordsjŠlland          Den  Shirak Gyumri            Arm   4-0  2-0  6-0
Artmedia Petrzalka       Svk  F91 Dudelange            Lux   1-0  1-0  2-0
NS═ (RunavÝk)            Far  SFK Lyn (Oslo)           Nor   1-3  0-6  1-9c
a 1st leg in Tallinn
b 1st leg in Rotterdam
c 1st leg in Toftir
d 1st leg in Minsk
e 2nd leg in Andorra-la-Vella
f 2nd leg in Toftir
g 2nd leg in Marinha Grande
h 2nd leg in Izmir
i 2nd leg in Chisinau
j 2nd leg in Tiraspol
k 2nd leg in Cardiff
l 2nd leg in Basel
x 1st leg Aug 12
y 1st leg Aug 13
z 2nd leg Aug 27

First Round (Sep 24 and Oct 15)
AIK (Solna)              Swe  Valencia CF              Esp   0-1  0-1  0-2
Dinamo Bucuresti         Rom  Shakhtar Donetsk         Ukr   2-0  3-2  5-2
Maccabi Haifa            Isr  Publikum Celje           Sln   2-1  2-2  4-3d
CSKA Sofia               Bul  Torpedo Moskva           Rus   1-1  1-1  2-2  2-3p
Dundee                   Sco  Perugia AC               Ita   1-2  0-1  1-3
Cementarnica 55 Skopje   Mac  RC Lens                  Fra   0-1  0-5  0-6
Newcastle United         Eng  NAC Breda                Net   5-0  1-0  6-0
RAA LouviÚroise          Bel  SL Benfica               Por   1-1  0-1  1-2e
Panionios                Gre  FC NordsjŠlland          Den   2-1  1-0  3-1
Heart of Midlothian      Sco  Zeljeznicar Sarajevo     Bos   2-0  0-0  2-0
SV Austria Salzburg      Aut  Udinese Calcio           Ita   0-1  2-1 *2-2a
Genšlerbirligi           Tur  Blackburn Rovers         Eng   3-1  1-1  4-2
SK Matador P˙chov        Svk  FC Barcelona             Esp   1-1  0-8  1-9b
Dinamo Zagreb            Cro  MTK (Budapest)           Hun   3-1  0-0  3-1
Hapoel Ramat-Gan         Isr  Levski Sofia             Bul   0-1  0-4  0-5c
1.FC Kaiserslautern      Ger  FK Teplice               Cze   1-2  0-1  1-3y
Sartid Smederovo         SeM  SK Slavia Praha          Cze   1-2  1-2  2-4
Villarreal CF            Esp  Trabzonspor              Tur   0-0  3-2  3-2
Grasshopper-Club         Sui  Hajduk Split             Cro   1-1  0-0  1-1*
Hertha BSC (Berlin)      Ger  Groclin Grodzisk W.      Pol   0-0  0-1  0-1
Olimpija Ljubljana       Sln  Liverpool                Eng   1-1  0-3  1-4
Vňlerenga IF             Nor  Grazer AK                Aut   0-0  1-1 *1-1
Zimbru Chisinau          Mol  Aris (Thessaloniki)      Gre   1-1  1-2  2-3
Ferencvßrosi TC          Hun  FC K°benhavn             Den   1-1  1-1  2-2  2-3p
Varteks Varazdin         Cro  Debreceni VSC            Hun   1-3  2-3  3-6
Hamburger SV             Ger  Dnipro Dnipropetrovsk    Ukr   2-1  0-3  2-4x
FC Girondins de Bordeaux Fra  Artmedia Petrzalka       Svk   2-1  1-1  3-2x
AS Roma                  Ita  Vardar Skopje            Mac   4-0  1-1  5-1
Manchester City          Eng  KSC Lokeren              Bel   3-2  1-0  4-2
Spartak Moskva           Rus  Esbjerg fB               Den   2-0  1-1  3-1h
Wisla Krakˇw             Pol  NEC (Nijmegen)           Net   2-1  2-1  4-2x
UniŃo de Leiria          Por  Molde FK                 Nor   1-0  1-3  2-3g
FK Austria Wien          Aut  Borussia Dortmund        Ger   1-2  0-1  1-3
AJ Auxerre               Fra  NeuchÔtel Xamax          Sui   1-0  1-0  2-0
FK Ventspils             Lat  Rosenborg BK (Trondheim) Nor   1-4  0-6  1-10f
Gaziantepspor            Tur  Hapoel Tel-Aviv          Isr   1-0  0-0  1-0i
OB (Odense)              Den  Crvena zvezda (Beograd)  SeM   2-2  3-4  5-6
Sporting CP (Lisboa)     Por  Malm÷ FF                 Swe   2-0  1-0  3-0
FC Utrecht               Net  MSK Zilina               Svk   2-0  4-0  6-0
Metalurh Donets'k        Ukr  Parma AC                 Ita   1-1  0-3  1-4
MyPa Anjalankoski        Fin  FC Sochaux-MontbÚliard   Fra   0-1  0-2  0-3
Kamen Ingrad             Cro  Schalke 04               Ger   0-0  0-1  0-1z
APOEL (Lefkosia)         Cyp  RCD Mallorca             Esp   1-2  2-4  3-6
Southampton              Eng  Steaua Bucuresti         Rom   1-1  0-1  1-2
Feyenoord                Net  FC Kńrnten               Aut   2-1  1-0  3-1z
PAOK (Thessaloniki)      Gre  SFK Lyn (Oslo)           Nor   0-1  3-0  3-1
Malatyaspor              Tur  FC Basel                 Sui   0-2  2-1  2-3  a1het
Br°ndby IF               Den  Viktoria Zizkov          Cze   1-0  1-0  2-0
x 1st leg Sep 25
y 2nd leg Oct 16
z 1st leg Sep 25, 2nd leg Oct 16
a 1st leg in Linz
b 1st leg in Trnava
c 1st leg in Dunajskß Streda
d 1st leg in Izmir
e 1st leg in Charleroi, 2nd leg in Porto
f 1st leg in Liepaja
g 1st leg in Marinha Grande
h 2nd leg in Aarhus
i 2nd leg in Rotterdam

Second Round (Nov 6 and 27)
Dinamo Zagreb            Cro  Dnipro Dnipropetrovsk    Ukr   0-2  1-1  1-3 
Borussia Dortmund        Ger  FC Sochaux-MontbÚliard   Fra   2-2  0-4  2-6
Manchester City          Eng  Groclin Grodzisk W.      Pol   1-1  0-0  1-1*
Panionios                Gre  FC Barcelona             Esp   0-3  0-2  0-5
SL Benfica               Por  Molde FK                 Nor   3-1  2-0  5-1
SK Slavia Praha          Cze  Levski Sofia             Bul   2-2  0-0  2-2*
Rosenborg BK (Trondheim) Nor  Crvena zvezda (Beograd)  SeM   0-0  1-0  1-0x
Valencia CF              Esp  Maccabi Haifa            Isr   0-0  4-0  4-0b
Spartak Moskva           Rus  Dinamo Bucuresti         Rom   4-0  1-3  5-3
Gaziantepspor            Tur  RC Lens                  Fra   3-0  3-1  6-1
Schalke 04               Ger  Br°ndby IF               Den   2-1  1-2  3-3  1-3p
Perugia AC               Ita  Aris (Thessaloniki)      Gre   2-0  1-1  3-1
FC Utrecht               Net  AJ Auxerre               Fra   0-0  0-4  0-4
Steaua Bucuresti         Rom  Liverpool                Eng   1-1  0-1  1-2
Vňlerenga IF             Nor  Wisla Krakˇw             Pol   0-0  0-0  0-0  4-3p
PAOK (Thessaloniki)      Gre  Debreceni VSC            Hun   1-1  0-0  1-1*
FC K°benhavn             Den  RCD Mallorca             Esp   1-2  1-1  2-3
SV Austria Salzburg      Aut  Parma AC                 Ita   0-4  0-5  0-9a
FC Basel                 Sui  Newcastle United         Eng   2-3  0-1  2-4
AS Roma                  Ita  Hajduk Split             Cro   1-0  1-1  2-1
Genšlerbirligi           Tur  Sporting CP (Lisboa)     Por   1-1  3-0  4-1
Villarreal CF            Esp  Torpedo Moskva           Rus   2-0  0-1  2-1
Feyenoord                Net  FK Teplice               Cze   0-2  1-1  1-3
FC Girondins de Bordeaux Fra  Heart of Midlothian      Sco   0-1  2-0  2-1
a 1st leg in Linz
b 2nd leg Dec 11 in Rotterdam
x 1st leg Oct 29

Details UEFA Cup (from Round 3)

Third Round (Feb 26 and Mar 3)
Br°ndby IF               Den  FC Barcelona             Esp   0-1  1-2  1-3
Parma AC                 Ita  Genšlerbirligi           Tur   0-1  0-3  0-4
SL Benfica               Por  Rosenborg BK (Trondheim) Nor   1-0  1-2 *2-2
Olympique Marseille      Fra  Dnipro Dnipropetrovsk    Ukr   1-0  0-0  1-0
Celtic                   Sco  FK Teplice               Cze   3-0  0-1  3-1
Perugia AC               Ita  PSV (Eindhoven)          Net   0-0  1-3  1-3
Groclin Grodzisk W.      Pol  FC Girondins de Bordeaux Fra   0-1  1-4  1-5
Valencia CF              Esp  Besiktas                 Tur   3-2  2-0  5-2
Galatasaray              Tur  Villarreal CF            Esp   2-2  0-3  2-5
Club Brugge KV           Bel  Debreceni VSC            Hun   1-0  0-0  1-0
FC Sochaux-MontbÚliard   Fra  Internazionale FC        Ita   2-2  0-0  2-2*
Liverpool                Eng  Levski Sofia             Bul   2-0  4-2  6-2
Spartak Moskva           Rus  RCD Mallorca             Esp   0-3  1-0  1-3
Gaziantepspor            Tur  AS Roma                  Ita   1-0  0-2  1-2
AJ Auxerre               Fra  Panathinaikos            Gre   0-0  1-0  1-0
Vňlerenga IF             Nor  Newcastle United         Eng   1-1  1-3  2-4

Fourth Round (Mar 11 and 25)
Celtic                   Sco  FC Barcelona             Esp   1-0  0-0  1-0 
Genšlerbirligi           Tur  Valencia CF              Esp   1-0  0-2  1-2  a1het
FC Girondins de Bordeaux Fra  Club Brugge KV           Bel   3-1  1-0  4-1 
Newcastle United         Eng  RCD Mallorca             Esp   4-1  3-0  7-1
AJ Auxerre               Fra  PSV (Eindhoven)          Net   1-1  0-3  1-4
SL Benfica               Por  Internazionale FC        Ita   0-0  3-4  3-4 
Liverpool                Eng  Olympique Marseille      Fra   1-1  1-2  2-3
Villarreal CF            Esp  AS Roma                  Ita   2-0  1-2  3-2
 
Quarter-Finals (Apr 8 and 14)
FC Girondins de Bordeaux Fra  Valencia CF              Esp   1-2  1-2  2-4
Olympique Marseille      Fra  Internazionale FC        Ita   1-0  1-0  2-0
Celtic                   Sco  Villarreal CF            Esp   1-1  0-2  1-3 
PSV (Eindhoven)          Net  Newcastle United         Eng   1-1  1-2  2-3 

Semi-Finals (Apr 22 and May 6)
Newcastle United         Eng  Olympique Marseille      Fra   0-0  0-2  0-2 
Villarreal CF            Esp  Valencia CF              Esp   0-0  0-1  0-1 

Final (May 19, Nea Ullevi, G÷teborg)
Valencia CF              Esp  Olympique Marseille      Fra   2-0
  [45 Vicente pen., 58 Mista]

Valencia: Canizares, Curro Torres, Ayala, Marchena (86 Pellegrino), Carboni, 
  Albelda, Baraja, Rufete (64 Aimar), Angulo (82 Sissoko), Vicente, 
  Mista. Tr.: Benitez. 
Marseille: Barthez, Beye, Hemdani, Meyte, Ferreira, Flamini (71 Batlles), 
  N' Diaye (84 Celestini), Meriem (45 Gavanon), Dos Santos, Marlet, Drogba.
  Tr: Anigo. 
Referee: Collina (Italy)
Red Card: 45 Barthez


Details UEFA Cup (from Round 3)

Index | UCL | UEFA 2002-03 | UEFA 2004-05


Super Cup 2004

Stade Louis II, Monaco, Aug 27 
FC Porto                 Por  Valencia CF              Esp   1-2
  [78 Quaresma; 33 Baraja, 67 Di Vaio]
 
FC Porto: Vitor Baia, Seitaridis, Jorge Costa, Pepe, Nuno Valente, Hugo Leal 
  (61 Quaresma), Costinha, Maniche, Carlos Alberto, McCarthy (73 Peixoto), 
  Helder Postiga. Tr.: Fernandez. 
Valencia: Canizares, Curro Torres, Marchena, Navarro, Carboni, Rufete, Albelda, 
  Baraja, Vicente, Corradi (87 Aimar), Di Vaio (77 Mista). Tr.: Ranieri. 
Referee: Hauge (Norway)


About this document

Thanks to Roberto Di Maggio for details of finals

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation
Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)

Last updated: 7 Nov 2008

Copyright © 2003/08 Karel Stokkermans and RSSSF
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.