Copa Libertadores de América 2013


Overview Page| 2012

About this document


Preliminary Round
(Jan 22 & 29)
Tigre                     Arg  Deportivo Anzoátegui      Ven   2-1  3-0  5-1
  [Gabriel Peñalba 66, Leandro Leguizamón 76; Jeremías Caggiano 38]
  [Rubén Botta 8, Federico Santander 73, Ezequiel Maggiolo 88]
León                      Mex  Deportes Iquique          Chi   1-1  1-1  2-2  2-4p
  [Nelson Maz 88; Rodrigo Díaz 4]
  [Rodrigo Díaz 58pen; Yovanny Arrechea 47]
(Jan 23 & 30)
LDU (Quito)               Ecu  Grêmio (Porto Alegre)     Bra   1-0  0-1  1-1  4-5p
  [Carlos Feraud 76]
  [Elano 62] 
São Paulo                 Bra  Bolívar                   Bol   5-0  3-4  8-4
  [Oswaldo 8, Luis Fabiano 21, 45, Jádson 60, Rogério Ceni 63pen]
  [William Ferreira 38, 75pen, Nelson Cabrera 59, 69; Luis Fabiano 2, Jádson 16, Oswaldo 35]
(Jan 24 & 31)
Deportes Tolima (Ibagué)  Col  Universidad César Vallejo Per   1-0  1-1  2-1
  [Rogerio Leichtweis 58]
  [Ronald Quinteros 45; Charles Monsalvo 86]
Defensor Sporting         Uru  Olimpia (Asunción)        Par   0-0  0-2  0-2
  [Juan Ferreyra 35, Eduardo Aranda 60]

Group Phase (Feb 12-Apr 18) 

Group 1
Feb 12: Nacional - Barcelona                  2-2
  [Sebastián Abreu 69, Iván Alonso 90; Damián Díaz 18, Ariel Nahuelpan 26]
Feb 13: Boca Juniors - Toluca                 1-2
  [Santiago Silva 23pen; Carlos Esquivel 59, Edgar Benítez 73]
Feb 19: Toluca - Nacional                     2-3
  [Luis Tejada 22, Edgar Benítez 52; Vicente Sánchez 47, 55, Iván Alonso 57]
Feb 27: Barcelona - Boca Juniors              1-2
  [Michael Arroyo 90pen; Juan Manuel Martínez 59, Claudio Pérez 63]
Mar  6: Toluca - Barcelona                    1-1
  [Luis Tejada 83; Damián Díaz 36]
Mar  7: Boca Juniors - Nacional               0-1
  [Andrés Scotti 20]
Mar 13: Barcelona - Toluca                    0-0
Mar 14: Nacional - Boca Juniors               0-1
  [Juan Román Riquelme 44pen]
Apr  3: Boca Juniors - Barcelona              1-0
  [Nicolás Blandi 9]
Apr  4: Nacional - Toluca                     4-0
  [Gonzalo Bueno 11, 89, Israel Damonte 34, Iván Alonso 74pen]
Apr 17: Barcelona - Nacional                  1-0
  [Gustavo Castillejos 37]
        Toluca - Boca Juniors                 3-2
  [Edgar Benítez 9, Flavio Jesús Santos 65, 81; Leandro Somoza 45, Guillermo Fernández 77]

 1.Nacional (Montevideo)           6  3  1  2  10- 6 10
 2.Boca Juniors (Buenos Aires)     6  3  0  3   7- 7  9
 3.Toluca                          6  2  2  2   8-11  8
 4.Barcelona (Guayaquil)           6  1  3  2   5- 6  6

Group 2
Feb 14: Palmeiras - Sporting Cristal          2-1
  [Henrique 40, Patrick Vieira 68; Carlos Lobatón 52pen]
Feb 21: Tigre - Libertad                      0-2
  [Sergio Aquino 54pen, Jorge Daniel González 88]
Feb 28: Sporting Cristal - Tigre              2-0
  [Renzo Sheput 30, Carlos Lobatón 58]
        Libertad - Palmeiras                  2-0
  [Pablo César Velázquez 11, Pedro Benítez 55]
Mar  6: Libertad - Sporting Cristal           2-2
  [Pedro Benítez 68, José Ariel Núñez 88; Irven Ávila 25, 65]
        Tigre - Palmeiras                     1-0
  [Gabriel Peñalba 90]
Mar 12: Sporting Cristal - Libertad           1-1
  [Iren Ávila 74; Pablo César Velázquez 53]
Apr  2: Palmeiras - Tigre                     2-0
  [Caio 19, Charles 53]
Apr  9: Tigre - Sporting Cristal              3-1
  [Leandro Leguizamón 24, Matías Pérez García 49, Rubén Botta 54; Carlos Lobatón 71]
Apr 11: Palmeiras - Libertad                  1-0
  [Charles 53]
Apr 18: Libertad - Tigre                      3-5
  [Miguel Ángel Samudio 14, José Ariel Nuñez 38, Pablo César Velásquez 90; Rubén Botta 11, 78, 
   Matías Pérez García 29, 55, Ángel Díaz 36]
        Sporting Cristal - Palmeiras          1-0
  [Irven Ávila 49]

 1.Palmeiras (São Paulo)           6  3  0  3   5- 5  9
 2.Tigre (Buenos Aires)            6  3  0  3   9-10  9
 3.Libertad (Asunción)             6  2  2  2  10- 9  8
 4.Sporting Cristal (Lima)         6  2  2  2   8- 8  8

Group 3
Feb 13: Atlético Mineiro - São Paulo          2-1
  [Jó 13, Réver 73; Aloisio 83]
Feb 14: The Strongest - Arsenal               2-1
  [Alejandro Chumacero 18, Luis Melgar 84; Darío Benedetto 49]
Feb 26: Arsenal - Atlético Mineiro            2-5
  [Julio Furch 2, Nicolás Aguirre 41; Bernard 8, 54, 59, Diego Tardelli 29, Jó 36]
Feb 28: São Paulo - The Strongest             2-1
  [Oswaldo 43, Luis Fabiano 80; Marcos Barrera 21]
Mar  7: São Paulo - Arsenal                   1-1
  [Jádson 45; Darío Benedetto 49pen]
        Atlético Mineiro - The Strongest      2-1
  [Jó 57, Ronaldinho Gaúcho 73; Luis Melgar 90]
Mar 13: The Strongest - Atlético Mineiro      1-2
[Harold Reina 44; Diego Tardelli 10, Luis Méndez 82og]
Mar 14: Arsenal - São Paulo                   2-1
  [Jorge Ortiz 66, Diego Braghieri 85; Aloisio 72]
Apr  3: Atlético Mineiro - Arsenal            5-2
  [Diego Tardelli 11, Ronaldinho Gaúcho 15pen, 59, Luan 47, Alecsandro 90;
   Diego Braghieri 40, Darío Benedetto 85]
Apr  4: The Strongest - São Paulo             2-1
  [Nelvin Solíz 15, Ernesto Cristaldo 66; Rogerio Ceni 44pen]
Apr 17: Arsenal - The Strongest               2-1
  [Martín Rolle 30, Julio Furch 62; Harold Reina 90]
        São Paulo - Atlético Mineiro          2-0
  [Rogerio Ceni 57pen, Ademilson 82]

 1.Atl. Mineiro (Belo Horizonte)   6  5  0  1  16- 9 15
 2.São Paulo                       6  2  1  3   8- 8  7
 3.Arsenal de Sarandí (Bs. Aires)  6  2  1  3  10-15  7
 4.The Strongest (La Paz)          6  2  0  4   8-10  6

Group 4
Feb 12: Emelec - Vélez Sarsfield              1-0
  [Facundo Ferreyra 50og]
Feb 13: Deportes Iquique - Peñarol            1-2
  [Manuel Villalobos 50; Fabián Estoyanoff 5, Juan Manuel Olivera 72]
Feb 19: Peñarol - Emelec                      1-0
  [Juan Manuel Olivera 68]
Feb 20: Vélez Sarsfield - Deportes Iquique    3-0
  [Federico Insúa 25, Ezequiel Rescaldani 35, Edson Puch 69og]
Feb 26: Peñarol - Vélez Sarsfield             0-1
  [Lucas Pratto 87]
Feb 27: Deportes Iquique - Emelec             2-0
  [Sebastián Ereros 15, Manuel Villalobos 22]
Mar  5: Emelec - Deportes Iquique             2-1
[Marlon de Jesús 57, Vinicio Angulo 75; Manuel Villalobos 79]
Mar 12: Vélez Sarsfield - Peñarol             3-1
  [Enrique Bologna 29og, Federico Insúa 75pen, Jonatahan Copete 77; Fabián Estoyanoff 24pen]
Apr  2: Deportes Iquique - Vélez Sarsfield    1-3
  [Manuel Villalobos 40; Sebastián Domínguez 7, Lucas Romero 19, Jonathan Copete 51]
        Emelec - Peñarol                      2-0
  [Cristian Nasuti 81, Fernando Gaibor 90]
Apr  9: Peñarol - Deportes Iquique            3-0
  [Marcelo Zalayeta 39, 74, Matías Aguirregaray 76]
        Vélez Sarsfield - Emelec              0-0

 1.Vélez Sársfield (Buenos Aires)  6  4  1  1  10- 3 13
 2.Emelec (Guayaquil)              6  3  1  2   5- 4 10
 3.Peñarol (Montevideo)            6  3  0  3   7- 7  9
 4.Deportes Iquique                6  1  0  5   5-13  3

Group 5
Feb 19: Millonarios - Tijuana                 0-1
  [Richard Ruiz 62]
Feb 20: San José - Corinthians                1-1
  [Carlos Saucedo 61; Paolo Guerrero 6]
Feb 26: Tijuana - San José                    4-0
  [Edgar Eduardo Castillo 4, Pablo César Aguilar 47, Joe Benny Corona 49, Fidel Martínez 74]
Feb 27: Corinthians - Millonarios             2-0
  [Paolo Guerrero 10, Alexandre Pato 49]
Mar  5: Millonarios - San José                2-1
  [Pedro Franco 17, Wason Rentería 81; Carlos Saucedo 45]
Mar  6: Tijuana - Corinthians                 1-0
  [Javier Marcelo Gandolfi 65]
Mar 13: Corinthians - Tijuana                 3-0
  [Alexandre Pato 27, Paolo Guerrero 36, Paulinho 82]
Mar 14: San José - Millonarios                2-0
  [Marcelo Gomes 14, Carlos Saucedo 48]
Apr  3: San José - Tijuana                    1-1
  [Marcelo Gomes 81; Fidel Martínez 65]
        Millonarios - Corinthians             0-1
  [Danilo 57]
Apr 10: Corinthians - San José                3-0
  [Romarinho 26, Paolo Guerrero 60, Edenilson 90]
        Tijuana - Millonarios                 1-0
  [Fidel Martínez 90]

 1.Corinthians (São Paulo)         6  4  1  1  10- 2 13
 2.Tijuana                         6  4  1  1   8- 4 13
 3.San José (Oruro)                6  1  2  3   5-11  5
 4.Millonarios (Bogotá)            6  1  0  5   2- 8  3

Group 6
Feb 13: Real Garcilaso - Indep. Santa Fe      1-1
  [Rolando Bogado 76; Cristian Martínez Borja 15]
Feb 14: Deportes Tolima - Cerro Porteño       2-1
  [Luis Cardozo 32og, David Silva 59; Williams Martínez 77]
Feb 21: Cerro Porteño - Real Garcilaso        0-1
  [Alfredo Ramúa 88]
        Indep. Santa Fe - Deportes Tolima     1-1
  [John Jairo Valencia 15; Andrés Andrade 5]
Feb 26: Deportes Tolima - Real Garcilaso      0-1
  [Yoshiro Salazar 90]
Mar  7: Cerro Porteño - Indep. Santa Fe       1-2
  [Jonathan Fabbro 45; Omar Pérez 59pen, 77pen]
Apr  2: Real Garcilaso - Deportes Tolima      0-3
  [Rogerio Leichtweis 54, 66, 84]
        Indep. Santa Fe - Cerro Porteño       1-0
  [Jefferson Cuero 23]
Apr  9: Deportes Tolima - Indep. Santa Fe     1-2
  [Yimmi Chará 51; Cristian Martínez Borja 60, 79]
Apr 10: Real Garcilaso - Cerro Porteño        5-1
  [Oscar Gamarra 9, 90, Mauricio Montes 37, Víctor Ferreira 73, Fabio Ramos 77; Roberto Nanni 13]
Apr 16: Cerro Porteño - Deportes Tolima       0-0
        Indep. Santa Fe - Real Garcilaso      2-0
  [Wilder Medina 46, Cristian Martínez Borja 71]

 1.Independiente Santa Fe (Bogotá) 6  4  2  0   9- 4 14
 2.Real Garcilaso (Cuzco)          6  3  1  2   8- 7 10
 3.Deportes Tolima (Ibagué)        6  2  2  2   7- 5  8
 4.Cerro Porteño (Asunción)        6  0  1  5   3-11  1

Group 7
Feb 12: Univ. de Chile - Deportivo Lara       2-0
  [Sebastián Ubilla 34, 76]
Feb 14: Newell's Old Boys - Olimpia           3-1
  [Ignacio Scocco 70pen, Horacio Orzán 76, Maximiliano Rodríguez 90; Fredy Bareiro 88]
Feb 19: Olimpia - Univ. de Chile              3-0
  [Juan Manuel Salgueiro 2, Richard Ortiz 9, Salustino Candia 48]
Feb 21: Deportivo Lara - Newell's Old Boys    2-1
  [Jesús Gómez 6, Marlon Fernández 50; Marcos Cáceres 90]
Mar  5: Olimpia - Deportivo Lara              2-2
  [Fredy Bareiro 32, 48; Marlon Fernández 71, José Antonio Torrealba 86]
        Newell's Old Boys - Univ. de Chile    1-2
  [Ignacio Scocco 45; Guillermo Marino 4, Charles Aranguiz 17pen]
Mar 12: Univ. de Chile - Newell's Old Boys    0-2
  [Maximiliano Rodríguez 19, Martín Tonso 84]
Mar 13: Deportivo Lara - Olimpia              1-5
  [Yuber Mosquera 52; Fredy Bareiro 7, Herminio Miranda 26, Wilson Pittoni 41, 47,
   Eduardo Aranda 80]
Apr  4: Newell's Old Boys - Deportivo Lara    3-1
  [Pablo Pérez 4, Ignacio Scocco 43, 89; Edgar Pérez Greco 79]
        Univ. de Chile - Olimpia              0-1
  [Richard Ortiz 50]
Apr 11: Deportivo Lara - Univ. de Chile       2-3
  [José Antonio Torrealba 45, Zamir Valoyes 85; Luciano Civelli 45, Isaac Díaz 47,
   César Cortés 79]
        Olimpia - Newell's Old Boys           4-1
  [Juan Manuel Salgueiro 32pen, 75, Juan Ferreyra 55, 78; Milton Casco 47]


 1.Olimpia (Asunción)              6  4  1  1  16- 7 13
 2.Newell's Old Boys (Rosario)     6  3  0  3  11-10  9
 3.Universidad de Chile (Santiago) 6  3  0  3   7- 9  9
 4.Deportivo Lara (Barquisimeto)   6  1  1  4   8-16  4

Group 8
Feb 13: Caracas FC - Fluminense               0-1
  [Fred 32]
Feb 14: Grêmio - Huachipato                   1-2
  [Hernán Barcos 54pen; Federico Falcone 17, Bryan Rodríguez 51]
Feb 20: Huachipato - Caracas FC               1-3
  [Miguel Ángel Aceval 61; Dani Curé 13, Ángelo Peña 45, 54]
        Fluminense - Grêmio                   0-3
  [Bruno Vieira 33og, André Santos 55, Eduardo Vargas 69]
Feb 27: Huachipato - Fluminense               1-2
  [Bryan Rodríguez 45; Wellington Nem 67, Wagner 76]
Mar  5: Grêmio - Caracas FC                   4-1
  [Hernán Barcos 16, Werley 38, Zé Roberto 52, 73; Andrés Sanchéz 60]
Mar  6: Fluminense - Huachipato               1-1
  [Fred 31pen; Nicolás Núñez 71]
Mar 12: Caracas FC - Grêmio                   2-1
  [Ángelo Peña 45, Edder Farías 67; Elano 17]
Apr  3: Caracas FC - Huachipato               0-4
  [Bryan Rodríguez 8, 36, 63, Federico Falcone 87]
Apr 10: Grêmio - Fluminense                   0-0
Apr 18: Huachipato - Grêmio                   1-1
  [Miguel Ángel Aceval 89; Zé Roberto 33]
        Fluminense - Caracas FC               1-0
  [Rafael Sóbis 54]

 1.Fluminense (Rio de Janeiro)     6  3  2  1   5- 5 11
 2.Grêmio (Porto Alegre)           6  2  2  2  10- 6  8
 3.Huachipato (Talcahuano)         6  2  2  2  10- 8  8
 4.Caracas FC                      6  2  0  4   6-12  6


Second Round
(Apr 24 & May 15)
Newell's Old Boys         Arg  Vélez Sarsfield           Arg   0-1  2-1 *2-2
  [Agustín Allione 63]
  [Facundo Ferreyra 83; Milton Casco 4, Ignacio Scocco 41]
(Apr 25 & May 9)
Real Garcilaso (Cuzco)    Per  Nacional (Montevideo)     Uru   1-0  0-1  1-1  4-1p
  [Rolando Bogado 36]
  [Gonzalo Bueno 56]
(Apr 30 & May 14)
Tijuana                   Mex  Palmeiras (São Paulo)     Bra   0-0  2-1  2-1
  [Souza 62pen; Duvier Orlando Riascos 27, Fernando Arce 51]
(Apr 30 & May 16)
Tigre (Buenos Aires)      Arg  Olimpia (Asunción)        Par   2-1  0-2  2-3
  [Gabriel Peñalba 27, Matías Pérez García 64; Herminio Miranda 78]
  [Fredy Bareiro 52, Norberto Paparatto 65og]
(May 1 & 15)
Boca Juniors (Bs. Aires)  Arg  Corinthians (São Paulo)   Bra   1-0  1-1  2-1
  [Nicolás Blandi 59]
  [Paulinho 51; Juan Román Riquelme 25]
(May 1 & 16)
Grêmio (Porto Alegre)     Bra  Independiente Santa Fe    Col   2-1  0-1  2-2*
  [Eduardo Vargas 28, Fernando 81; Omar Pérez 55pen]
  [Wilder Medina 80]
(May 2 & 8)
São Paulo                 Bra  Atlético Mineiro          Bra   1-2  1-4  2-6
  [Jádson 9; Ronaldinho Gaúcho 42, Diego Tardelli 59]
  [Jó 18, 63, 69, Diego Tardelli 64; Luis Fabiano 76]
Emelec (Guayaquil)        Ecu  Fluminense (Rio de Jan.)  Bra   2-1  0-2  2-3
  [Leandro Euzébio 33og, Fernando Gaibor 87pen; Wagner 44]  
  [Fred 29, Carlinhos 85]

Quarterfinals
(May 22 & 28)
Real Garcilaso (Cuzco)    Per  Independiente Santa Fe    Col   1-3  0-2  1-5
  [Alfredo Ramúa 64; Francisco Javier Meza 20, Wilder Medina 23, Jefferson Cuero 54]
  [Jefferson Cuero 7, John Jairo Valencia 66]
(May 22 & 28)
Fluminense (Rio de Jan.)  Bra  Olimpia (Asunción)        Par   0-0  1-2  1-2
  [Juan Manuel Salgueiro 25, 41pen; Rhayner 10]
(May 23 & 29)
Boca Juniors (Bs. Aires)  Arg  Newell's Old Boys         Arg   0-0  0-0  0-0  9-10p
(May 23 & 30)
Tijuana                   Mex  Atlético Mineiro          Bra   2-2  1-1  3-3*
  [Duvier Orlando Riascos 32, Fidel Martínez 53; Diego Tardelli 66, Luan 90]
  [Réver 41; Duvier Orlando Riascos 26]

Semifinals
(Jul 2 & 9)
Olimpia (Asunción)        Par  Independiente Santa Fe    Col   2-0  0-1  2-1
  [Herminio Miranda 66pen, Juan Ferreyra 81]
  [Wilder Medina 76]
(Jul 3 & 10)
Newell's Old Boys         Arg  Atlético Mineiro          Bra   2-0  0-2  2-2  2-3p
  [Maximiliano Rodríguez 62, Ignacio Scocco 81]
  [Bernard 3, Guilherme 84]

Final (Jul 17 & 24)
Olimpia (Asunción)        Par  Atlético Mineiro          Bra   2-0  0-2  2-2  3-4p 
  [Alejandro Silva 23, Wilson Pittoni 90+2]
  [Jó 46, Leonardo Silva 87]


First Leg [Jul 17, Defensores del Chaco, Asunción, att: 32.212, ref: Néstor Pitana (ARG)]
 
Olimpia: Martín Silva; Herminio Miranda, Julio Manzur, Salustiano Candia, Nelson Benítez;
  Wilson Pittoni, Eduardo Aranda, Alejandro Silva, Matías Giménez (Juan Carlos Ferreyra 45);
  Juan Manuel Salgueiro (Carlos Paredes 88), Fredy Bareiro (Enzo Prono 89). T: Ever Almeida.
Atlético Mineiro: Victor; Marcos Rocha, Réver, Leonardo Silva, Richarlyson; Pierre, Josué,
  Diego Tardelli, Ronaldinho (Guilherme 64), Luan (Rosinei 63); Jô (Alecsandro 79). DT: Cuca.
Yellow Cards: Giménez, Miranda, A. Silva, Pittoni (O);
              Josué, Marcos Rocha, Richarlyson (AM)
Red Card: Richarlyson (AM) 89
 
Second Leg [Jul 24, Mineirao Stadium, Belo Horizonte, att: 58.620 ref: Wilmar Roldán (COL)]
 
Atlético Mineiro: Victor; Michel (Alecsandro 71), Réver, Leonardo Silva, Junior César;
  Pierre (Rosinei 46), Josué, Diego Tardelli (Guilherme 79), Ronaldinho, Bernard; Jô. DT: Cuca.
Olimpia: Martín Silva; Ricardo Mazacotte, Herminio Miranda, Julio Manzur, Salustiano Candia,
  Nelson Benítez; Wilson Pittoni, Eduardo Aranda, Alejandro Silva (Matías Giménez 70); 
  Juan Manuel Salgueiro (Jorge Báez 72), Fredy Bareiro (Juan Carlos Ferreyra 46). T: Ever Almeida.
Yellow Cards: Bernard, Luan (AM);
              Manzur, Benítez, Salgueiro, M. Silva, Ferreyra, Giménez (O)
Red Card: Manzur (O) 84
 
Penalties:
 Herminio Miranda (miss) 0-0, Alecsandro      1-0,
 Juan Carlos Ferreyra    1-1, Guilherme       2-1,
 Salustiano Candia       2-2, Jô              3-2,
 Eduardo Aranda          3-3, Leonardo Silva  4-3,
 Matías Giménez (miss)   4-3
 
Atlético Mineiro champions


Topscorers

Jô                      Atlético Mineiro    7
Diego Tardelli          Atlético Mineiro    6
Ignacio Scocco          Newell's Old Boys   6
Luís Fabiano            São Paulo           5
Braian Rodríguez (URU)  Huachipato          5
Juan M. Salgueiro (URU) Olimpia             5
Freddy Bareiro          Olimpia             5
 

Overview Page| 2012


About this document

Prepared and maintained by Juan Pablo Andrés and Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Juan Pablo Andrés and Erik Francisco Lugo
Last updated: 9 Aug 2013

(c) Copyright Juan Pablo Andrés, Erik Francisco Lugo and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.