Copa Libertadores de América 2014


Overview Page| 2013| 2015

About this document


Preliminary Round
(Jan 28 & Feb 4)
Morelia                   Mex  Independiente Santa Fe    Col   2-1  0-1  2-2*
  [Héctor Raúl Mancilla 27, Armando Zamorano 66; Omar Pérez 85]
  [José de la Cuesta 58]
Oriente Petrolero         Bol  Nacional (Montevideo)     Uru   1-0  0-2  1-2
  [Gualberto Mojica 33]
  [Iván Alonso 19, Carlos de Pena 74]
(Jan 29 & Feb 5)
Sporting Cristal          Per  Atlético Paranaense       Bra   2-1  1-2  3-3  4-5p
  [Irven Ávila 30, Carlos Lobatón 61pen; Ederson 55pen]
  [Manoel 62, Ederson 90pen; Irven Ávila 63]
Deportivo Quito           Ecu  Botafogo                  Bra   1-0  0-4  1-4
  [Víctor Estupiñán 19]
  [Wallyson 37, 67, 80, Henrique 90]
(Jan 30 & Feb 6)
Universidad de Chile      Chi  Guaraní (Asunción)        Par   1-0  3-2  4-2
  [Rodrigo Mora 64]
  [Fernando Fernández 40, Jorge Benítez 65; Ramón Fernández 53, Isaac Díaz 75,
   Patricio Rubio 90]
Caracas FC                Ven  Lanús                     Arg   0-2  0-1  0-3
  [Paolo Goltz 19, 87pen]
  [Víctor Ayala 71]

Group Phase (Feb 11-Apr 10) 

Group 1
Feb 11: Universitario - Vélez Sársfield       0-1
  [Héctor Canteros 81]
Feb 13: Atlético Paranaense - The Strongest   1-0
  [Paulinho Dias 24]
Feb 20: The Strongest - Universitario         1-0
   [Diego Wayar 71]
Feb 25: Vélez Sársfield - Atlético Paranaense 2-0
  [Fernando Tobio 38, Lucas Pratto 79]
Mar 11: The Strongest - Vélez Sársfield       2-0
  [Pablo Escobar 56pen, 77]
Mar 13: Universitario - Atlético Paranaense   0-1
  [Néstor Duarte 67og]
Mar 18: Vélez Sársfield - The Strongest       2-0
  [Lucas Pratto 79, Jorge Correa 81]
Mar 20: Atlético Paranaense - Universitario   3-0
  [Dalton 10og, Felipe 62, Ederson 85]
Mar 26: Atlético Paranaense - Vélez Sársfield 1-3
  [Drausio 54; Agustín Allione 7, Lucas Pratto 60, Héctor Canteros 90]
Mar 27: Universitario - The Strongest         3-3
  [Manuel Ruidíaz 29, Christopher Gonzáles 38, Edwin Gómez 57pen;
   Diego Chávez 32og, Ernesto Cristaldo 66, Jair Reinoso 90] 
Apr  8: Vélez Sársfield - Universitario       1-0
  [Roberto Nanni 52]
Apr  8: The Strongest - Atlético Paranaense   2-1
  [Manoel 38og, Nelvin Solíz 55; Adriano 45]

 1.Vélez Sársfield (Buenos Aires)  6  5  0  1   9- 3 15
 2.The Strongest (La Paz)          6  3  1  2   8- 7 10
 3.Atlético Paranaense (Curitiba)  6  3  0  3   7- 7  9
 4.Universitario (Lima)            6  0  1  5   3-10  1

Group 2
Feb 11: Botafogo - San Lorenzo                2-0
  [Juan Ferreyra 30, Wallyson 52]
Feb 18: Indep. José Terán - Unión Española    2-2
  [Junior Somoza 31pen, Fernando Guerrero 58; Sebastián Jaime 54, Cristian Chávez 59]
Feb 26: Unión Española - Botafogo             1-1
  [Cristian Chávez 75; Juan Ferreyra 86]
Feb 27: San Lorenzo - Indep. José Terán       1-0
  [Ángel Correa 56]
Mar 12: San Lorenzo - Unión Española          1-1
  [Mauro Matos 21; Gustavo Canales 83]
Mar 12: Independiente José Terán - Botafogo   2-1
  [Christian Nuñez 26, Junior Somoza 90; Bolívar 59]
Mar 18: Botafogo - Independiente José Terán   1-0
  [Juan Ferreyra 3]
Mar 20: Unión Española - San Lorenzo          1-0
  [Gustavo Canales 67]
Mar 27: Indep. José Terán - San Lorenzo       1-1
  [Junior Somoza 90pen; Nicolás Blandi 58]
Apr  2: Botafogo - Unión Española             0-1
  [Gustavo Canales 52]
Apr  9: San Lorenzo - Botafogo                3-0
  [Héctor Villalba 29, Ignacio Piatti 54, 89]
Apr  9: Unión Española - Indep. José Terán    4-5
  [Matías Campos 12, 59, Luis Fernando León 66og, Gustavo Canales 73pen;
   Daniel Angulo 13, 49, 58, 76, Junior Somoza 78pen]

 1.Unión Española (Santiago)       6  2  3  1  10- 9  9
 2.San Lorenzo de Almagro          6  2  2  2   6- 5  8
 3.Independiente José Terán        6  2  2  2  10-10  8
 4.Botafogo (Rio de Janeiro)       6  2  1  3   5- 7  7

Group 3
Feb 12: Deportivo Cali - Cerro Porteño        1-0
  [John Viáfara 73]
Feb 13: Lanús - O'Higgins                     0-0
Feb 19: O'Higgins - Deportivo Cali            1-0
  [Yerko Opazo 83]
Feb 26: Cerro Porteño - Lanús                 3-1
  [Daniel Güiza 46, Julio Dos Santos 50, 56pen; Jorge Ortiz 59]
Mar 13: O'Higgins - Cerro Porteño             2-2
  [Alejandro López 36, Luis Fiegueroa 46; Rodolfo Gamarra 55, Julio Dos Santos 78]
Mar 13: Deportivo Cali - Lanús                2-1
  [John Viáfara 63, Carlos Lizarazo 74pen; Lautaro Acosta 20]
Mar 20: Lanús - Deportivo Cali                2-0
  [Jorge Pereyra Díaz 2, Maximiliano Velázquez 5]
Mar 20: Cerro Porteño - O'Higgins             2-1
  [Daniel Güiza 2, Julio Dos Santos 8pen; Pablo Calandria 10pen]
Mar 26: Deportivo Cali - O'Higgins            1-1
  [Néstor Camacho 90; Yerko Opazo 57]
Mar 27: Lanús - Cerro Porteño                 2-0
  [Carlos Araujo 72, Oscar Benítez 90]
Apr  8: Cerro Porteño - Deportivo Cali        3-2
  [Luis Miguel Payares 37og, Daniel Güiza 45, Julio Dos Santos 80pen;
   Christian Marrugo 12, Carlos Rivas 62]
Apr  8: O'Higgins - Lanús                     0-0

 1.Cerro Porteño (Asunción)        6  3  1  2  10- 9 10
 2.Lanús (Buenos Aires)            6  2  2  2   6- 5  8
 3.O'Higgins (Rancagua)            6  1  4  1   5- 5  7
 4.Deportivo Cali                  6  2  1  3   6- 8  7

Group 4
Feb 11: Zamora - Atlético Mineiro             0-1
  [Jo 88]
Feb 11: Independiente Santa Fe - Nacional     3-1
  [Édison Méndez 58, Daniel Torres 59, Jonathan Copete 81; Nicolás Martínez 78pen]
Feb 20: Nacional - Zamora                     1-0
  [Marcos Melgarejo 10]
Feb 26: Atlético Mineiro - Indep. Santa Fe    2-1
  [Jo 62, Neto Berola 87; Omar Pérez 60]
Mar 12: Zamora - Independiente Santa Fe       2-1
  [Pedro Ramírez 59pen, Juan Falcón 84; Jonathan Copete 72]
Mar 12: Nacional - Atlético Mineiro           2-2
  [Marcos Melgarejo 9, Silvio Torales 87pen; Josué 22, Jo 27]
Mar 18: Independiente Santa Fe - Zamora       2-2
  [Omar Pérez 26, 88; Juan Falcón 45, 73]
Mar 19: Atlético Mineiro - Nacional           1-1
  [Ronaldinho Gaúcho 20pen; Marcos Riveros 37]
Mar 25: Zamora - Nacional                     2-0
  [Juan Falcón 58, John Murillo 65]
Apr  3: Indep. Santa Fe - Atlético Mineiro    1-1
  [Jefferson Cuero 63; Guilherme 8]
Apr 10: Nacional - Independiente Santa Fe     3-2
  [Julián Benítez 38, Fredy Bareiro 48, Silvio Torales 84; Wilder Medina 31, 82pen]
Apr 10: Atlético Mineiro - Zamora             1-0
  [Jo 10]

 1.Atl. Mineiro (Belo Horizonte)   6  3  3  0   8- 5 12
 2.Nacional (Asunción)             6  2  2  2   8-10  8
 3.Zamora (Barinas)                6  2  1  3   6- 6  7
 4.Independiente Santa Fe (Bogotá) 6  1  2  3   8- 9  5

Group 5
Feb 12: Real Garcilaso - Cruzeiro             2-1
  [Ezequiel Britez 52, Ramón Rodríguez 62; Bruno Rodrigo 20]
Feb 13: Univ. de Chile - Defensor Sporting    1-0
  [Gustavo Lorenzetti 82]
Feb 19: Defensor Sporting - Real Garcilaso    4-1
  [Nicolás Correa 36, Felipe Gedoz 46, Nicolás Olivera 70, 86; Alfredo Ramúa 21] 
Feb 25: Cruzeiro - Universidad de Chile       5-1
  [Ricardo Goulart 34, 43, 85, Dagoberto 39, Willian 90; Gustavo Lorenzetti 66]
Mar 11: Defensor Sporting - Cruzeiro          2-0
  [Felipe Gedoz 64, 78]
Mar 11: Real Garcilaso - Universidad de Chile 1-2
  [Víctor Ferreira 36; Ramón Fernández 40, Enzo Gutiérrez 76]
Mar 18: Universidad de Chile - Real Garcilaso 1-0
  [Jhonny Herrera 63pen]
Mar 20: Cruzeiro - Defensor Sporting          2-2
  [Everton Ribeiro 45, Júlio Baptista 62; Felipe Gedoz 66, Enrique Zeballos 90]
Apr  1: Real Garcilaso - Defensor Sporting    0-2
  [Juan Carlos Amado 50, Giorgian De Arrascaeta 54]
Apr  3: Universidad de Chile - Cruzeiro       0-2
  [Bruno Rodrigo 16, Miguel Ángel Samudio 40]
Apr  9: Cruzeiro - Real Garcilaso             3-0
  [Ricardo Goulart 24, Bruno Rodrigo 27, Júlio Baptista 42]
Apr  9: Defensor Sporting - Univ. de Chile    1-1
  [Matías Alonso 57; Ramón Fernández 39]

 1.Defensor Sporting (Montevideo)  6  3  2  1  11- 5 11
 2.Cruzeiro (Belo Horizonte)       6  3  1  2  13- 7 10
 3.Universidad de Chile (Santiago) 6  3  1  2   6- 9 10
 4.Real Garcilaso (Cuzco)          6  1  0  5   4-13  3

Group 6
Feb 13: Nacional - Grêmio                     0-1
  [Cristian Riveros 69]
Feb 13: Atl. Nacional - Newell's Old Boys     1-0
  [Edwin Cardona 82]
Feb 25: Grêmio - Atlético Nacional            3-0
  [Luan 29, Ramiro 65, Alan Ruiz 89]
Feb 27: Newell's Old Boys - Nacional          4-0
  [Maximiliano Rodríguez 14, Jorge Curbelo 45og, Lucas Bernardi 54, Horacio Orzán 87]
Mar 11: Atlético Nacional - Nacional          2-2
  [Daniel Bocanegra 71, 90; Carlos de Pena 4, Santiago García 19]
Mar 13: Grêmio - Newell's Old Boys            0-0
Mar 18: Nacional - Atlético Nacional          0-1
  [Edwin Cardona 64]
Mar 19: Newell's Old Boys - Grêmio            1-1
  [Maximiliano Rodríguez 79; Rhodolfo 90]
Mar 26: Nacional - Newell's Old Boys          2-4
  [Juan Mascia 11, Andrés Scotti 61pen; Nicolás Castro 22, Marcos Cáceres 54,
   David Trézeguet 75, 90]
Apr  2: Atlético Nacional - Grêmio            0-2
  [Dudu 53, Hernán Barcos 69]
Apr 10: Grêmio - Nacional                     1-0
  [Hernán Barcos 13pen]
Apr 10: Newell's Old Boys - Atl. Nacional     1-3
  [Milton Casco 17; Santiago Trellez 8, Sherman Cárdenas 14, Orlando Berrio 55]

 1.Grêmio (Porto Alegre)           6  4  2  0   8- 1 14
 2.Atlético Nacional (Medellín)    6  3  1  2   7- 8 10
 3.Newell's Old Boys (Rosario)     6  2  2  2  10- 7  8
 4.Nacional (Montevideo)           6  0  1  5   4-13  1

Group 7
Feb 12: León - Flamengo                       2-1
  [Mauro Boselli 32pen, Franco Arizala 68; Víctor Cáceres 43]
Feb 13: Emelec - Bolívar                      2-1
  [ángel Mena 12, Fernando Giménez 74; Juan Miguel Callejón 11]
Feb 19: Bolívar - León                        1-1
  [Juan Miguel Callejón 67; Mauro Boselli 3]
Feb 26: Flamengo - Emelec                     3-1
  [Elano 11, Hernane 55, Éverton 82; Luis Miguel Escalada 88]
Mar 11: Emelec - León                         2-1
  [Luis Miguel Escalada 16, 61; Carlos Alberto Peña 22]
Mar 12: Flamengo - Bolívar                    2-2
  [Éverton 55, 66; José Luis Sánchez 52, Ricardo Pedriel 73]
Mar 19: León -  Emelec                        3-0
  [Matías Britos 20, José Juan Vázquez 82pen, Carlos Alberto Peña 86]
Mar 19: Bolívar - Flamengo                    1-0
  [Juan Carlos Arce 5pen]]
Mar 26: León - Bolívar                        0-1
  [William Ferreira 5]
Apr  2: Emelec - Flamengo                     1-2
  [Denis Stracqualursi 66pen; Alecsandro 9pen, Paulinho 90]
Apr  9: Flamengo - León                       2-3
  [André Santos 30, Alecsandro 34; Franco Arizala 21, Mauro Boselli 31,
   Carlos Alberto Peña 84]
Apr  9: Bolívar - Emelec                      2-1
  [William Ferreira 2, Juan Miguel Callejón 51; Luis Miguel Escalada 88]

 1.Bolívar (La Paz)                6  3  2  1   8- 6 11
 2.León                            6  3  1  2  10- 7 10
 3.Flamengo (Rio de Janeiro)       6  2  1  3  10-10  7
 4.Emelec (Guayaquil)              6  2  0  4   7-12  6

Group 8
Feb 11: Santos Laguna - Arsenal               1-0
  [Oribe Peralta 19]
Feb 12: Deportivo Anzoátegui - Peñarol        1-1
  [Framber Villegas 39; Marcelo Zalayeta 79]
Feb 18: Peñarol - Santos Laguna               0-2
  [Jonathan Lacerda 54, José Javier Abella 90]
Feb 25: Arsenal - Deportivo Anzoátegui        3-0
  [Julio Furch 16, Ramiro Carrera 43, Milton Caraglio 51]
Mar 11: Deportivo Anzoátegui - Santos Laguna  1-1
  [Manuel Arteaga 72; Oribe Peralta 63]
Mar 13: Arsenal - Peñarol                     1-0
  [Julio Furch 4]
Mar 18: Santos Laguna - Deportivo Anzoátegui  3-0
  [Andrés Rentería 13, Javier Orozco 56, Oribe Peralta 66]
Mar 19: Peñarol - Arsenal                     2-1
  [Luis Aguiar 70, Jonathan Rodríguez 81; Iván Marcone 54]
Mar 25: Santos Laguna - Peñarol               4-1
  [Carlos Darwin Quintero 9, 78, Javier Orozco 59, Andrés Rentería 79;
   Javier Toledo 1]
Mar 26: Deportivo Anzoátegui - Arsenal        1-3
  [Rolando Escobar 56; Matías Sánchez 35, Martín Rolle 65, Matías Zaldivia 90]
Apr 10: Arsenal - Santos Laguna               3-0
  [Emilio Zelaya 21, Mariano Echeverría 54, Marc Crosas 74og]
Apr 10: Peñarol - Deportivo Anzoátegui        1-1
  [Baltasar Silva 8; Edwin Aguilar 65]

 1.Santos Laguna (Torreón)         6  4  1  1  11- 5 13
 2.Arsenal de Sarandí (Bs. Aires)  6  4  0  2  11- 4 12
 3.Peñarol (Montevideo)            6  1  2  3   5-10  5
 4.D. Anzoátegui (Puerto La Cruz)  6  0  3  3   4-12  3


Second Round
(Apr 16 & 22)
León                      Mex  Bolívar (La Paz)          Bol   2-2  1-1  3-3* 
  [Luis Montes 21, Mauro Boselli 86; Juan Miguel Callejón 45, Juan Carlos Arce 71]
  [Ronald Eguino 36; Franco Arizala 6]
(Apr 16 & 23)
Lanús (Buenos Aires)      Arg  Santos Laguna (Torreón)   Mex   2-1  2-0  4-1 
  [Facundo Monteseirín 66, Matías Martínez 90; Carlos Darwin Quintero 58]
  [Ismael Blanco 28, Paolo Goltz 51pen]
(Apr 16 & 30)
Cruzeiro (Belo Horizonte) Bra  Cerro Porteño (Asunción)  Par   1-1  2-0  3-1
  [Miguel Ángel Samudio 90; Ángel Romero 32]
  [Dedé 80, Bruno Rodrigo 78]
(Apr 17 & 29)
The Strongest (La Paz)    Bol  Defensor Sp. (Montevideo) Uru   2-0  0-2  2-2  2-4p 
  [Jair Reinoso 69, Raúl Castro 79]
  [Georgian de Arrascaeta 60, Nicolás Olivera 65]
(Apr 23 & 29)
Nacional (Asunción)       Par  Vélez Sarsfield           Arg   1-0  2-2  3-2 
  [Julián Benítez 87]
  [Jorge Correa 75, 85; Silvio Torales 79pen, Derlis Orué 90]
(Apr 23 & 30)
San Lorenzo de Almagro    Arg  Grêmio (Porto Alegre)     Bra   1-0  0-1  1-1  4-2p
  [Ángel Correa 52]
  [Dudu 83]
(Apr 23 & May 1)
Atl. Nacional (Medellín)  Col  Atlético Mineiro          Bra   1-0  1-1  2-1
  [Sherman Cárdenas 90]
  [Fernandinho 20; Jefferson Duque 88]
(Apr 24 & 30)
Arsenal de Sarandí        Arg  Unión Española (Santiago) Chi   0-0  1-0  1-0
  [Diego Braghieri 66]

Quarterfinals
(May 7 & 14)
Nacional (Asunción)       Par  Arsenal de Sarandí        Arg   1-0  0-0  1-0
  [Derlis Orué 36]
San Lorenzo de Almagro    Arg  Cruzeiro (Belo Horizonte) Bra   1-0  1-1  2-1
  [Santiago Gentiletti 65]
  [Bruno Rodrigo 71; Ignacio Piatti 10]
(May 8 & 15)
Lanús (Buenos Aires)      Arg  Bolívar (La Paz)          Bol   1-1  0-1  1-2 
  [Oscar Benítez 8; William Ferreira 90]
  [Juan Carlos Arce 87]
Atl. Nacional (Medellín)  Col  Defensor Sp. (Montevideo) Uru   0-2  0-1  0-3
  [Leonardo Pais 77, Nicolás Olivera 83]
  [Nicolás Olivera 89]

Semifinals
(Jul 22 & 29)
Nacional (Asunción)       Par  Defensor Sp. (Montevideo) Uru   2-0  0-1  2-1
(Jul 23 & 30)
San Lorenzo de Almagro    Arg  Bolívar (La Paz)          Bol   5-0  0-1  5-1

Final (Aug 6 & 13)
Nacional (Asunción)       Par  San Lorenzo de Almagro    Arg   1-1  0-1  1-2 

Overview Page| 2013| 2015


About this document

Prepared and maintained by Juan Pablo Andrés and Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Juan Pablo Andrés and Erik Francisco Lugo
Last updated: 30 Apr 2015

(c) Copyright Juan Pablo Andrés, Erik Francisco Lugo and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.