Algeria 2008/09

Championnat National de 1ère Division
=====================================

Participants:

Team name                                  City                Province            Founded Stadium (capacity)

Union Sportive Musulmane Algéroise (3)     Alger               Algiers             1937    Omar Hammadi (att. 10.000)
Chabab Riadhi de Bélouizdad (4)            Hussein-Dey         Algiers             1962    20 Août 1955 (att. 15.000)
Nasr Athlétique d'Hussein-Dey (5)          Hussein-Dey         Algiers             1945    Mohamed Zioui (att. 3.000)
Mouloudia Club d'Alger (6)                 Chéraga             Algiers             1921    5 Juillet (att. 70.000)
Union Sportive Madinet d'El Harrach        El Harrach          Algiers             1931    1er Novembre (att. 5.000)
Union Sportive Madinet de Annaba           Annaba              Annaba              1983    19 Mai (att. 40.000)
Mouloudia Sportive Populaire de Batna (2)  Batna               Batna               1962    1er Novembre (att. 25.000)
Jeunesse Sportive Musulmane de Béjaïa      Béjaïa              Béjaïa              1936    Unité Maghrébine (att. 15.000)
Union Sportive Madinet de Blida            Blida               Blida               1932    Tchaker Mustapha (att. 30.000)
Chabab Ahly de Bordj Bou Arréridj          Bordj Bou Arréridj  Bordj Bou Arréridj  1931    20 Août 1955 (att. 15.000)
Amel Saad Olympje de Chlef (7)             Chlef               Chlef               1947    Boumezrag Mohamed (att. 15.000)
Association Sportive d’El Khroub (8)       El Khroub           Constantine         1927    Stade Abed Hamdani (att. 10.000)
Mouloudia Club de Saïda                    Saïda               Saïda               1934    Frères Bransi (att. 20.000)
Entente Sportive Sétifienne (9)            Sétif               Sétif               1958    8 Mai 1945 (att. 25.000)
Mouloudia Club El Eulma                    El Eulma            Sétif               1948    Messsaoud Zougar (att. 25.000)
Jeunesse Sportive de Kabylie (1)           Tizi-Ouzou          Tizi-Ouzou          1946    1er Novembre (att. 15.000)

(1) previously called Jeunesse Sportive de Kabylie (1946-74), Jamiat Sari' Kawkabi (1974-77) and 
    Jeunesse Électronique de Tizi-Ouzou (1977-89)
(2) previously called AS Batna (1905-62).
(3) previously called USK Alger.
(4) merged of Widad Riadhi Belcourt and Club Athlétique Belcourt; previously called Chabab Riadhi Belcourt.
(5) merged of Nedjma Sport de Hussein Dey, Idéal Club de la Glacière and Espérance Sportive de Léveilley.
(6) previously called Mouloudia Chaàbia d'Alger (1921-77) and Mouloudia Pétroliers d'Alger (1977-86).
(7) previously called Association Sportive Orléansville (1947-62), Asnam Sportive Olympique (1962-78),
    ASTO (1978-79), DNC Asnam (1979-81) and Chlef Sportif Olympique (1982-88).
(8) previously called NRB Khroub (1983-89).
(9) previously called Entente Sportive Sétifienne (1958-77), Entente Pétroliers Sétifienne (1977-84)
    and Entente Plastique Sétifienne (1984-88).

Coaches:
USM Algéroise    Oscar Fullon (Argentina)
CR Bélouizdad    Mohamed Henkouch (Algeria)
NA Hussein-Dey   Nour Benzekri (Algeria)
MC Alger         Ameur Djamil (Iraq)
USM El Harrach   Boualem Charef (Algeria)
USM Annaba       Rachid Belhout (Algeria)
MSP Batna        M’himdate (Algeria)
JSM Béjaïa       Djamel Menad (Algeria)
USM Blida        Abdelkader Amrani (Algeria)
CA BB Arréridj   Rachid Bouarata (Algeria)
ASO Chlef        Hadj Mansour (Palestine)
AS Khroub        Lamine Boughrara (Algeria)
MC Saïda         Nacerdine Drid (Algeria)
ES Sétifienne    Bernand Simondi (France)
MC El Eulma      Mustapha Sebba (Algeria)
JS Kabylie       Alexander Moldovan (Romania)

Final Table:

 1.ES Sétif       32 18  8  6 52-25 62  Champions
 2.JS Kabylie     32 15 14  3 38-19 59
 3.JSM Béjaïa     32 15  8  9 33-20 53
 4.CR Belouizdad  32 15  5 12 33-27 50
 5.MC Alger       32 13 10  9 40-38 49
 6.USM Alger      32 13  9 10 38-31 48
 7.CABB Arréridj  32 14  7 11 34-33 48  [-1]
 8.MC El Eulma    32 13  7 12 37-35 46
 9.ASO Chlef      32 11 11 10 40-43 44
10.USM Annaba     32 11  8 13 31-34 41
11.USM El Harrach 32 10 10 12 36-40 40
12.AS Khroub      32  9 12 11 30-37 39
13.NA Hussein Dey 32 10  9 13 28-35 39
14.MSP Batna      32 10  8 14 26-35 38
15.USM Blida      32  8  9 15 23-31 33
--------------------------------------
16.MC Saïda       32  7  8 17 25-40 29  Relegated
17.RC Kouba       32  6  5 21 23-44 23  [*]  Relegated

NB: CABBA 1 point deducted for no show in round 21

[*] RC Kouba were admitted after a lengthy juridical procedure which
    included a ruling by the CAS in Geneva supporting them

NB: 2 clubs relegated, 3 promoted, as top level extended to 18 clubs
    for 2009/10

Round 1
[Aug 7]
USM Alger       3-1 CABB Arréridj
CR Bélouizdad   1-0 USM Annaba
MSP Batna       0-1 JSM Béjaïa
USM Blida       2-1 MC El Eulma
MC Saïda        0-1 ASO Chlef
USM El Harrach  2-2 MC Alger
JS Kabylie      1-1 NA Hussein Dey
[Aug 8]
ES Sétif        3-0 AS Khroub

Round 2
[Aug 11]
USM Alger       0-0 JS Kabylie
JSM Béjaïa      1-0 ES Sétif
[Aug 14]
ASO Chlef       2-1 MC Alger
MC El Eulma     3-1 MC Saïda
NA Hussein Dey  2-1 USM El Harrach
AS Khroub       2-0 USM Blida
USM Annaba      1-1 MSP Batna
CABB Arréridj   0-1 CR Bélouizdad

Round 3 
[Aug 25]
MC Alger        3-0 MC El Eulma
CR Bélouizdad   1-1 USM Alger
MSP Batna       1-0 CABB Arréridj
ES Sétif        5-2 USM Annaba
JS Kabylie      0-0 AS Khroub
MC Saïda        1-0 NA Hussein Dey
USM El Harrach  3-2 ASO Chlef
[Oct 27]
USM Blida       0-0 JSM Béjaïa

Round 4 
[Aug 29]
USM Alger       1-0 MSP Batna
MC El Eulma     1-1 ASO Chlef
NA Hussein Dey  4-2 MC Alger
AS Khroub       2-0 MC Saïda
JSM Béjaïa      2-0 USM El Harrach
USM Annaba      0-1 USM Blida              [abandoned at 0-1 in 84';
CABB Arréridj   1-0 ES Sétif                result stood]
[Oct 27]
CR Bélouizdad   1-0 JS Kabylie

Round 5 
[Sep 11]
MC Alger        3-3 AS Khroub
ASO Chlef       1-2 NA Hussein Dey
MC Saïda        1-1 JSM Béjaïa
USM El Harrach  2-1 MC El Eulma
MSP Batna       0-1 CR Bélouizdad
ES Sétif        1-1 USM Alger
USM Blida       1-1 CABB Arréridj
[Nov 21]
JS Kabylie      1-1 USM Annaba

Round 6 
[Sep 18]
USM Alger       1-0 USM Blida
CR Bélouizdad   1-1 ES Sétif
MSP Batna       1-1 MC Saïda
AS Khroub       2-2 ASO Chlef
JSM Béjaïa      3-0 MC Alger
USM Annaba      3-2 USM El Harrach
[Sep 19]
NA Hussein Dey  1-0 MC El Eulma
[Dec 1]
CABB Arréridj   3-2 JS Kabylie
  
Round 7 
[Sep 26]
ASO Chlef       1-0 CR Bélouizdad
MC El Eulma     3-0 AS Khroub
ES Sétif        3-1 MSP Batna
JS Kabylie      0-0 JSM Béjaïa
USM Blida       1-2 NA Hussein Dey
MC Saïda        0-1 USM Annaba
USM El Harrach  1-0 CABB Arréridj
[Dec 1]
MC Alger        0-0 USM Alger

Round 8 
[Oct 16]
CR Bélouizdad   0-1 USM Blida
ES Sétif        1-0 MC Saïda
AS Khroub       0-0 NA Hussein Dey
JSM Béjaïa      1-0 MC El Eulma
USM Annaba      1-1 ASO Chlef
CABB Arréridj   2-0 MC Alger
[Oct 17]
USM Alger       1-1 USM El Harrach
[Jan 2]
MSP Batna       1-1 JS Kabylie

Round 9
[Oct 23]
MC Alger        1-0 USM Annaba
ASO Chlef       2-2 CABB Arréridj
MC El Eulma     0-0 USM Alger
NA Hussein Dey  0-1 JSM Béjaïa
USM Blida       1-1 MSP Batna
MC Saïda        1-0 CR Bélouizdad
USM El Harrach  1-1 AS Khroub
[Jan 19]
JS Kabylie      2-1 ES Sétif

Round 10
[Oct 30]
MSP Batna       1-0 USM El Harrach
CABB Arréridj   1-0 MC El Eulma
[Oct 31]
ES Sétif        2-1 USM Blida
[Nov 1]
CR Bélouizdad   1-2 MC Alger
JS Kabylie      1-0 MC Saïda
JSM Béjaïa      0-0 AS Khroub
[Nov 3]
USM Alger       1-1 ASO Chlef
USM Annaba      3-1 NA Hussein Dey

Round 11 
[Nov 6]
MC Saïda        1-0 CABB Arréridj
[Nov 7]
ASO Chlef       1-0 JSM Béjaïa
MC El Eulma     1-0 USM Annaba
USM El Harrach  2-1 CR Bélouizdad
[Nov 10]
MC Alger        1-2 MSP Batna
NA Hussein Dey  0-0 ES Sétif
USM Blida       0-2 JS Kabylie
[Dec 22]
AS Khroub       3-1 USM Alger

Moved Match [Nov 10]
RC Kouba        0-0 MC Saïda

Round 12 
[Nov 13]
CR Bélouizdad   3-0 MC El Eulma
USM Annaba      1-0 JSM Béjaïa
CABB Arréridj   1-0 AS Khroub
[Nov 14]
USM Alger       3-0 NA Hussein Dey
MSP Batna       2-1 ASO Chlef
ES Sétif        1-0 MC Alger
JS Kabylie      1-1 USM El Harrach
USM Blida       0-0 MC Saïda

Moved Matches 
[Nov 17]
MC Alger        1-0 RC Kouba
[Nov 21]
RC Kouba        0-1 CABB Arréridj 
[Nov 27]
ASO Chlef       3-2 RC Kouba

Round 13
[Nov 27]
MC El Eulma     1-0 MSP Batna
MC Alger        2-1 JS Kabylie
NA Hussein Dey  1-0 CR Bélouizdad
JSM Béjaïa      1-1 CABB Arréridj
USM El Harrach  1-0 USM Blida
[Dec 1]
AS Khroub       1-0 USM Annaba
[Jan 2]
ASO Chlef       1-1 ES Sétif
MC Saïda        1-0 USM Alger

Moved Matches 
[Dec 1]
RC Kouba        1-0 CR Bélouizdad
[Dec 5]
USM Alger       0-2 RC Kouba

Round 14
[Dec 5]
CR Bélouizdad   2-1 AS Khroub
MSP Batna       2-1 NA Hussein Dey
ES Sétif        2-0 MC El Eulma
JS Kabylie      1-0 ASO Chlef
USM Blida       0-0 MC Alger
MC Saïda        3-1 USM El Harrach
CABB Arréridj   0-0 USM Annaba
[Jan 29]
USM Alger       2-1 JSM Béjaïa

Moved Match [Dec 12]
RC Kouba        0-1 ES Sétif

Round 15
[Dec 15]
NA Hussein Dey  1-2 CABB Arréridj
AS Khroub       1-0 MSP Batna
JSM Béjaïa      0-1 CR Bélouizdad
ASO Chlef       1-0 USM Blida
[Dec 18]
MC Alger        2-1 MC Saïda
[Jan 29]
MC El Eulma     0-0 JS Kabylie
[Jan 30]
USM El Harrach  awd ES Sétif               [awarded 0-3; abandoned
[Feb 2]                                     at 1-2 in 60']
USM Annaba      1-0 USM Alger

Moved Matches 
[Dec 18]
USM Annaba      2-1 RC Kouba
[Dec 22]
RC Kouba        0-0 MSP Batna
[Dec 26]
MC El Eulma     1-0 RC Kouba
[Jan 1]
NA Hussein Dey  0-2 RC Kouba
[Jan 5]
AS Khroub       2-0 RC Kouba
[Jan 19]
RC Kouba        0-0 USM El Harrach
[Jan 29]
RC Kouba        1-0 USM Blida
[Feb 2]
JSM Béjaïa      2-0 RC Kouba 
[Feb 6]
JS Kabylie      1-0 RC Kouba         

Round 18 
[Feb 12]
CABB Arréridj   1-0 USM Alger
JSM Béjaïa      3-0 MSP Batna
[Feb 13]
USM Annaba      2-1 CR Bélouizdad
MC El Eulma     3-1 USM Blida
MC Saïda        0-2 RC Kouba    
[Feb 15]    
NA Hussein Dey  0-1 JS Kabylie
AS Khroub       0-2 ES Sétif
[Feb 20]
ASO Chlef       3-2 MC Saïda
[Mar 9]
MC Alger        2-0 USM El Harrach
NB: MC Saïda 2 matches

Round 19
[Feb 19]
ES Sétif        1-0 JSM Béjaïa
MSP Batna       0-0 USM Annaba
RC Kouba        0-2 MC Alger
JS Kabylie      0-0 USM Alger
USM El Harrach  0-0 NA Hussein Dey
USM Blida       1-0 AS Khroub
CR Bélouizdad   1-1 CABB Arréridj
[Feb 23]
MC Saïda        0-0 MC El Eulma
[Mar 23]
MC Alger        2-2 ASO Chlef
NB: MC Alger 2 matches

Round 20
[Feb 26]
MC El Eulma     2-1 MC Alger
USM Alger       2-1 CR Bélouizdad
CABB Arréridj   2-1 RC Kouba
USM Annaba      1-1 ES Sétif
AS Khroub       1-1 JS Kabylie
JSM Béjaïa      1-0 USM Blida
NA Hussein Dey  1-0 MC Saïda
ASO Chlef       0-0 USM El Harrach
[Mar 16]
CABB Arréridj   2-1 MSP Batna
NB: CABB Arréridj 2 matches
  
Round 21
[Mar 2]
MSP Batna       2-1 USM Alger
MC Alger        2-2 NA Hussein Dey
MC Saïda        3-0 AS Khroub
USM El Harrach  1-2 JSM Béjaïa
USM Blida       2-0 USM Annaba
JS Kabylie      2-1 CR Bélouizdad
RC Kouba        0-0 ASO Chlef
[Mar 9]
ES Sétif        awd CABB Arréridj          [awarded 3-0; CABBA dns]
ASO Chlef       1-1 MC El Eulma
NB: ASO Chlef 2 matches

Round 22
[Mar 5]
AS Khroub       0-0 MC Alger
NA Hussein Dey  1-0 ASO Chlef
JSM Béjaïa      1-0 MC Saïda
MC El Eulma     2-2 USM El Harrach
CR Bélouizdad   3-0 MSP Batna
CABB Arréridj   1-0 USM Blida
USM Annaba      0-1 JS Kabylie
[Mar 6]
USM Alger       1-0 ES Sétif
[Mar 9]
CR Bélouizdad   1-0 RC Kouba
NB: CR Bélouizdad 2 matches

Round 23
[Mar 12]
MC Saïda        3-1 MSP Batna
USM El Harrach  1-0 USM Annaba 
RC Kouba        2-4 USM Alger
MC El Eulma     2-1 NA Hussein Dey 
JS Kabylie      2-0 CABB Arréridj 
[Mar 16]
ES Sétif        2-0 CR Belouizdad
[Mar 23]
USM Blida       2-0 USM Alger
[Mar 26]
MC Alger        1-0 JSM Béjaïa 
ASO Chlef       1-1 AS Khroub
NB: USM Alger 2 matches

Round 24
[Mar 19]
CR Bélouizdad   1-0 ASO Chlef
AS Khroub       1-0 MC El Eulma
JSM Béjaïa      0-0 JS Kabylie
NA Hussein Dey  0-0 USM Blida
USM Annaba      2-0 MC Saïda
CABB Arréridj   1-0 USM El Harrach
USM Alger       3-0 MC Alger
[Apr 20]
ES Sétif        3-2 RC Kouba
[May 11]
MSP Batna       0-0 ES Sétif
NB: ES Sétif 2 matches

Round 25
[Mar 30]
USM Blida       1-2 CR Bélouizdad
NA Hussein Dey  0-0 AS Khroub
MC Alger        1-0 CABB Arréridj
USM El Harrach  3-1 USM Alger
MC El Eulma     2-0 JSM Béjaïa 
[Apr 20]
JS Kabylie      1-0 MSP Batna  
ASO Chlef       2-1 USM Annaba
[May 18]
MC Saïda        2-5 ES Sétif
[May 25]
RC Kouba        1-2 JSM Béjaïa
NB: JSM Béjaïa 2 matches

Round 26
[Mar 30]
MSP Batna       2-1 RC Kouba    
[Apr 2]
CR Belouizdad   1-1 MC Saïda
USM Annaba      3-1 MC Alger
MSP Batna       1-0 USM Blida 
USM Alger       3-3 MC El Eulma 	 
[Apr 3]
AS Khroub       1-2 USM El Harrach 
[Apr 23]
JSM Béjaïa      1-0 NA Hussein Dey
[Apr 27]
CABB Arreridj   3-1 ASO Chlef
[May 22]
ES Sétif        1-1 JS Kabylie
NB: MSP Batna 2 matches

Round 27
[Apr 13]
USM El Harrach  1-0 MSP Batna
USM Blida       0-0 ES Sétif
RC Kouba        1-3 MC El Eulma
MC Alger        1-1 CR Bélouizdad
MC Saïda        2-4 JS Kabylie
AS Khroub       2-2 JSM Béjaïa
ASO Chlef       2-1 USM Alger
NA Hussein Dey  1-1 USM Annaba
[Apr 20]
MC El Eulma     3-2 CABB Arréridj  
NB: MC El Eulma 2 matches

Round 28
[Apr 16]
CABB Arréridj   2-0 MC Saïda
USM Annaba      1-0 MC El Eulma
CR Bélouizdad   1-0 USM El Harrach
MSP Batna       0-1 MC Alger
JS Kabylie      3-1 USM Blida
RC Kouba        2-0 AS Khroub
[Apr 23]
USM Alger       3-0 AS Khroub
[May 11] 
JSM Béjaïa      2-0 ASO Chlef
[May 25]
ES Sétif        2-0 NA Hussein Dey
NB: AS Khroub 2 matches

Moved Match [Apr 27]
RC Kouba        1-1 USM Annaba

Round 29
[Apr 30]
MC El Eulma     1-0 CR Bélouizdad
AS Khroub       2-1 CABB Arréridj
NA Hussein Dey  2-1 USM Alger
USM El Harrach  1-1 JS Kabylie
MC Saïda        0-0 USM Blida
ASO Chlef       2-1 MSP Batna
[May 4]
USM El Harrach  5-1 RC Kouba    
[May 18]
JSM Béjaïa      3-1 USM Annaba
[Jun 4]
MC Alger        2-1 ES Sétif
NB: USM El Harrach 2 matches

Round 30
[May 7]
RC Kouba        0-2 NA Hussein Dey
USM Alger       1-0 MC Saïda   
USM Annaba      0-2 AS Khroub
MSP Batna       1-0 MC El Eulma
USM Blida       2-0 USM El Harrach
JS Kabylie      1-1 MC Alger
[May 8]
CABB Arréridj   1-1 JSM Béjaïa  
ES Sétif        2-1 ASO Chlef
[May 11]
CR Bélouizdad   1-0 NA Hussein Dey
NB: NA Hussein Dey 2 matches

Round 31
[May 14]
AS Khroub       1-2 CR Belouizdad 
JSM Béjaïa      0-1 USM Alger
NA Hussein Dey  1-3 MSP Batna
USM Annaba      2-0 CABB Arreridj
MC Alger        1-1 USM Blida
USM El Harrach  1-1 MC Saïda
ASO Chlef       awd JS Kabylie             [awarded 0-3; abandoned 
[May 18]                                    at 1-1 in 71' due to
USM Blida       1-0 RC Kouba                crowd trouble]
[Jun 8]
MC El Eulma     3-2 ES Sétif
NB: USM Blida 2 matches

Round 32
[May 25]
JS Kabylie      1-0 MC El Eulma 
[May 28]
CABB Arreridj   1-1 NA Hussein Dey 
MSP Batna       1-1 AS Khroub
CR Belouizdad   2-1 JSM Béjaïa
USM Blida       3-4 ASO Chlef
USM Alger       1-0 USM Annaba
MC Saïda        0-2 MC Alger
RC Kouba        0-2 JS Kabylie  
ES Sétif        2-1 USM El Harrach
NB: JS Kabylie 2 matches

Final Table:

 1.ES Sétif       32 18  8  6 52-25 62  Champions
 2.JS Kabylie     32 15 14  3 38-19 59
 3.JSM Béjaïa     32 15  8  9 33-20 53
 4.CR Belouizdad  32 15  5 12 33-27 50
 5.MC Alger       32 13 10  9 40-38 49
 6.USM Alger      32 13  9 10 38-31 48
 7.CABB Arréridj  32 14  7 11 34-33 48  [-1]
 8.MC El Eulma    32 13  7 12 37-35 46
 9.ASO Chlef      32 11 11 10 40-43 44
10.USM Annaba     32 11  8 13 31-34 41
11.USM El Harrach 32 10 10 12 36-40 40
12.AS Khroub      32  9 12 11 30-37 39
13.NA Hussein Dey 32 10  9 13 28-35 39
14.MSP Batna      32 10  8 14 26-35 38
15.USM Blida      32  8  9 15 23-31 33
--------------------------------------
16.MC Saïda       32  7  8 17 25-40 29  Relegated
17.RC Kouba       32  6  5 21 23-44 23  [*]  Relegated

NB: CABBA 1 point deducted for no show in round 21

[*] RC Kouba were admitted after a lengthy juridical procedure which
    included a ruling by the CAS in Geneva supporting them

NB: 2 clubs relegated, 3 promoted, as top level extended to 18 clubs
    for 2009/10



Coupe Nationale d'Algérie
=========================

National Phase
 -  -  -  - --

1/32 Finals
[Jan 15]
CA Bordj Bou Arreridj  1-0 Skaf El Khemis Miliana
ES Sétif               1-0 USM El Harrach             [aet]
Olympi C Beaulieu      1-2 MC Saïda
JS Kabylie             0-0 ASO Chlef                  [aet; 1-4 pen]
ES Guelma              3-0 Hilal B Ghardaïa
OM Arzew               3-1 USM Khenchla               [aet]
ES Mostaganem          2-1 IR Bordj El Kiffan         [aet]
WA Tlemcen             2-0 NRB Touggourt
WR Bentalha            0-3 MC Oran
NR Bekkouche Lakhdar   0-1 JSM Skikda
MC El Eulma            3-0 AS Bordj Ghedir
ES Ben Aknoun          2-1 CRB Ain Sefra
Wifak El Collo         0-0 IB Khemis El Khechna       [aet; Wifak El Collo on pen]
ROC Etoile Ras El Oued 0-2 GC Mascara
SA Mohammadia          1-0 ASC Ouargla
NA Hussein Dey         0-0 AS Khroub                  [aet; 4-5 pen]
SC Ain Defla           0-3 ESM Kolea
USMM Hadjout           3-2 OM Ruisseau
MSP Batna              1-1 IRB Maghnia                [aet; IRB Maghnia on pen]
NRB Tazouguert         0-2 CR Belouizdad
USM Sétif              1-0 US Béchar
NT Souf El Oued        0-3 IRB Sougueur
MC Mekhadma            2-4 RC Kouba
CS Constantine         2-3 CC Rouina
IRB Ain Dhab           0-9 MC Alger
USM Alger              1-2 Paradou AC                 [aet]
US Remchi              1-0 NRB Chrea
USM Annaba             3-0 ES Souk Ahras
[Jan 16]
WMM Tebessa            0-2 WAB Tissemsilt
CA Batna               8-0 MB Baidha
[Jan 19]
IRB El Hadjar          1-3 JSD Jijel
[Jan 26]
USM Blida              2-1 JSM Bejaïa                

1/16 Finals 
[Jan 22]
USM Annaba             1-0 OM Arzew                   [aet]
WA Tlemcen             4-2 AS Khroub                  [aet]
ES Guelma              0-0 IRB Maghnia                [aet; 3-5 pen]
ES Mostaganem          1-0 IRB Sougueur 
US Remchi              0-1 USM Sétif
USMM Hadjout           2-5 CA Batna                   [aet]
ESM Kolea              0-1 MC Oran
CR Belouizdad          0-0 MC Alger                   [aet; 4-1 pen] 
GC Mascara             1-0 WAB Tissemsilt
[Jan 23]
MC El Eulma            1-0 Wifak El Collo
CC Rouina              0-1 SA Mohammadia
ES Ben Aknoun          2-2 JSM Skikda                 [aet; 7-6 pen]
RC Kouba               0-1 ASO Chlef
MC Saïda               0-1 ES Sétif
JSD Jijel              0-1 CA Bordj Bou Arreridj  
[Feb 2]
Paradou AC             1-3 USM Blida

1/8 Finals 
[Feb 5]
IRB Maghnia            0-1 SA Mohammadia              [aet]
USM Sétif              1-1 ES Ben Aknoun              [aet; 4-5 pen]
MC Oran                0-1 MC El Eulma
CR Belouizdad          1-0 CA Batna
ASO Chlef              1-2 WA Tlemcen
CA Bordj Bou Arreridj  4-1 ES Mostaganem
[Feb 6]
GC Mascara             0-2 USM Annaba                 [aet]
[Feb 8]
USM Blida              0-1 ES Sétif

Quarterfinals 
[Mar 26]
USM Annaba             2-0 SA Mohammadia
MC El Eulma            0-1 CA Bordj Bou Arreridj      [aet]
ES Sétif               4-1 ES Ben Aknoun
[Mar 27]
WA Tlemcen             1-1 CR Bélouizdad              [aet; 2-3 pen]

Semifinals [Apr 23]
CR Bélouizdad          1-0 USM Annaba
CA Bordj Bou Arreridj  1-1 ES Sétif                   [aet; 4-2 pen]

Final [May 21, Stade Mustapha-Tchaker, Blida, att: 30,000]
CA Bordj Bou Arreridj  0-0 CR Bélouizdad              [aet; 1-2 pen]

CR Bélouizdad: Kial, Houari (Rouane 76), Loucif, Linares, Belouahem,
  Mansour (Essomba 61), Mohamed Rabah, Bakha, Bitam (Illoul 84),
  Hachoud, Bouharbit. Coach: Yaiche.
CA Bordj Bou Arreridj: Fellah, Mammeri, Bendahmane, Herida, 
  Boukedjane, Harizi (Gherbi 86), Lahmar, Somian, Aït Ouamar
  (Bey 55, Benabdellah 106), Berradja, Nebié. Coach: Henkouche.
Referees: Benouza, Meknous, Belfakroun.
Yellow cards: Mammeri, Boukedjane, Herida, Belouahem, Mohamed Rabah.



Championnat National de 2ème Division
=====================================

Final Table:

 1.WA Tlemcen               32 20  7  5 58-17 67  Promoted
 2.MC Oran                  32 17  9  6 33-17 60  Promoted
 3.CA Batna                 32 15  9  8 42-29 54  Promoted
------------------------------------------------
 4.Paradou AC (Hidra)       32 16  5 11 46-29 53
 5.SA Mohammadia            32 16  4 12 32-30 52
 6.ASM Oran                 32 11 13  8 30-29 46
 7.ES Mostaganem            32 13  7 12 42-43 46
 8.MO Constantine           32 13  6 13 32-31 45
 9.CS Constantine           32 12  9 11 29-32 45
10.US Biskra                32 12  6 14 31-30 42
11.WR Bentalha              32 10 12 10 26-31 42
12.USM Bel Abbès            32 11  8 13 32-36 41
13.JSM Skikda               32 10  8 14 27-38 38
14.OM Arzew                 32  9  8 15 32-40 35
15.USM Sétif                32  8  6 18 31-49 30
16.MO Béjaïa                32  6 10 16 21-40 28
------------------------------------------------
17.OMR El Annasser          32  6  7 19 25-48 25  Relegated
 -.RC Kouba                  admitted to first level 

NB: only 1 club relegated as both first and second level are extended to
    18 clubs for 2009/10; 3 clubs to be promoted to second level from
    regional third divisions

Round 1 [Aug 21]
USM Sétif       2-1 SA Mohammadia
MO Béjaïa       0-1 OM Arzew      
JSM Skikda      2-1 ES Mostaganem
ASM Oran        2-0 CS Constantine 
MO Constantine  1-0 US Biskra 
USM Bel Abbès   1-0 CA Batna 
WA Tlemcen      2-0 MC Oran
WR Bentalha     1-0 OMR El Annasser 
Paradou AC      n/p RC Kouba  

Round 2
[Aug 28]
ES Mostaganem   1-1 WR Bentalha 
OMR El Annasser 0-2 WA Tlemcen 
SA Mohammadia   1-0 JSM Skikda
CS Constantine  1-0 MO Béjaïa 
ASM Oran        2-2 USM Bel Abbès 
OM Arzew        2-3 Paradou AC
CA Batna        1-1 USM Sétif
RC Kouba        n/p MO Constantine 
[Aug 29]
MC Oran         2-0 US Biskra

Round 3 [Sep 4]
USM Sétif       2-1 OM Arzew
Paradou AC      0-1 CS Constantine
JSM Skikda      1-0 CA Batna
MO Béjaïa       1-3 ASM Oran
MO Constantine  1-0 SA Mohamadia
US Biskra       3-0 OMR El Annasser
WA Tlemcen      5-1 ES Mostaganem
WR Bentalha     0-0 MC oran
USM Bel Abbès   n/p RC Kouba

Round 4 
[Sep 11]
CS Constantine  0-0 WR Bentalha 
[Sep 12]
RC Kouba        n/p USM Sétif 
ASM Oran        1-0 Paradou AC
CA Batna        2-1 US Biskra
OM Arzew        awd USM Bel Abbès          [awarded 0-3]
MO Béjaïa       1-1 JSM Skikda 
SA Mohammadia   1-0 WA Tlemcen
OMR El Annasser 1-0 MO Constantine
ES Mostaganem   awd MC Oran                [awarded 3-0]
     
Round 5 
[Sep 18]
MO Constantine  3-0 ES Mostaganem 
[Sep 19]
WR Bentalha     4-2 CA Batna
US Biskra       3-0 SA Mohammadia 
JSM Skikda      1-0 OM Arzew 
WA Tlemcen      n/p RC Kouba 
MC Oran         3-1 OMR El Annasser 
USM Bel Abbès   1-1 CS Constantine 
Paradou AC      4-1 MO Béjaïa 
USM Sétif       1-1 ASM Oran
 
Round 6 
[Sep 25]
RC Kouba        n/p US Biskra  
CS Constantine  1-0 JSM Skikda
ASM Oran        0-0 WR Bentalha      
CA Batna        2-1 WA Tlemcen 
OM Arzew        4-2 MO Constantine 
MO Béjaïa       1-1 USM Sétif
SA Mohammadia   2-1 MC Oran      
ES Mostaganem   5-0 OMR El Annasser
[Sep 26]
Paradou AC      2-1 USM Bel Abbès

Round 7 [Oct 9]
US Biskra       1-2 ES Mostaganem   
MC Oran         0-0 ASM Oran        
OMR El Annasser 0-0 SA Mohammadia   
USM Sétif       0-3 Paradou AC      
USM Bel Abbès   2-0 MO Béjaïa       
WR Bentalha     2-0 OM Arzew        
MO Constantine  2-1 CA Batna        
JSM Skikda      n/p RC Kouba        
WA Tlemcen      1-1 CS Constantine  
 
Round 8
[Oct 16]
ASM Oran        1-0 US Biskra  
CS Constantine  2-1 MO Constantine 
[Oct 17]
Paradou AC      4-1 JSM Skikda
MO Béjaïa       0-2 MC Oran      
USM Sétif       2-3 USM Bel Abbès
SA Mohammadia   4-1 ES Mostaganem   
CA Batna        3-2 OMR El Annasser
OM Arzew        0-0 WA Tlemcen 
RC Kouba        n/p WR Bentalha      

NB: RC Kouba admitted to first level

Round 9 [Oct 24]
USM Bel Abbès   1-0 SA Mohammadia  
ES Mostaganem   2-1 CA Batna 
JSM Skikda      1-0 USM Sétif
MC Oran         1-0 OM Arzew 
MO Constantine  2-2 MO Béjaïa      
US Biskra       1-0 CS Constantine 
WA Tlemcen      3-0 ASM Oran 
WR Bentalha     1-0 Paradou AC       
OMR El Annasser bye

Round 10
[Oct 30]
USM Sétif       1-1 WR Bentalha  
CS Constantine  0-1 MC Oran 
[Oct 31]
Paradou AC      2-1 US Biskra
MO Béjaïa       1-0 WA Tlemcen 
ASM Oran        2-0 JSM Skikda 
USM Bel Abbès   2-1 MO Constantine 
CA Batna        2-1 SA Mohammadia 
OM Arzew        2-0 OMR El Annasser
ES Mostaganem   bye

Round 11
[Nov 6]
MC Oran         1-1 CA Batna       
[Nov 7]
ES Mostaganem   2-1 ASM Oran 
JSM Skikda      1-1 USM Bel Abbès 
OMR El Annasser 1-3 CS Constantine 
MO Constantine  1-0 USM Sétif 
US Biskra       3-1 OM Arzew 
WA Tlemcen      1-0 Paradou AC
WR Bentalha     0-0 MO Béjaïa 
SA Mohammadia   bye
   
Round 12
[Nov 13]
MO Béjaïa       0-1 US Biskra
USM Sétif       1-3 WA Tlemcen
USM Bel Abbès   2-0 WR Bentalha
CS Constantine  5-2 ES Mostaganem
OM Arzew        1-1 SA Mohammadia
JSM Skikda      0-2 MO Constantine
[Nov 14]
Paradou AC      1-1 MC Oran
ASM Oran        1-1 OMR El Annasser
CA Batna        bye

Round 13 [Nov 20]
WR Bentalha     2-0 JSM Skikda
WA Tlemcen      3-1 USM Bel Abbès
US Biskra       2-0 USM Sétif
CA Batna        2-0 ASM Oran
MO Constantine  1-0 Paradou AC
OMR El Annasser 1-0 MO Béjaïa
ES Mostaganem   1-3 OM Arzew
SA Mohammadia   1-0 CS Constantine
MC Oran         bye

Round 14
[Nov 27]
JSM Skikda      0-3 WA Tlemcen             [abd in 84'at 0-3; result stood]
[Nov 28]
WR Bentalha     1-0 MO Constantine
ASM Oran        1-0 SA Mohammadia
USM Bel Abbès   0-0 US Biskra
CS Constantine  2-1 CA Batna
MO Béjaïa       0-2 ES Mostaganem
Paradou AC      2-0 OMR El Annasser
USM Sétif       1-0 MC Oran
OM Arzew        bye

Round 15
[Dec 4]
WA Tlemcen      5-2 WR Bentalha
SA Mohammadia   2-0 MO Béjaïa
ES Mostaganem   0-1 Paradou AC
OMR El Annasser 0-1 USM Sétif
MC Oran         2-0 USM Bel Abbès
US Biskra       1-0 JSM Skikda
CA Batna        1-0 OM Arzew
[Dec 5]
MO Constantine  0-0 ASM Oran
CS Constantine  bye

Round 16 [Dec 19]
WR Bentalha     1-0 US Biskra
WA Tlemcen      1-0 MO Constantine
JSM Skikda      3-0 MC Oran
USM Bel Abbès   1-0 OMR El Annasser
USM Sétif       1-0 ES Mostaganem
Paradou AC      3-0 SA Mohammadia
MO Béjaïa       0-0 CA Batna
CS Constantine  1-1 OM Arzew
ASM Oran        bye

Round 17
[Dec 25]
OM Arzew        0-0 ASM Oran
[Dec 26]
CA Batna        1-0 Paradou AC
SA Mohammadia   0-0 WR Bentalha
US Biskra       0-0 WA Tlemcen
CS Constantine  1-0 USM Sétif
MC Oran         2-0 MO Constantine
OMR El Annasser 2-0 JSM Skikda
ES Mostaganem   1-0 USM Bel Abbès
MO Béjaïa       bye

Round 18
[Jan 29]
MC Oran         0-0 WA Tlemcen
[Jan 30]
SA Mohammadia   1-0 USM Sétif
OM Arzew        2-2 MO Béjaïa
ES Mostaganem   1-1 JSM Skikda
CS Constantine  1-1 ASM Oran
US Biskra       1-0 MO Constantine
CA Batna        0-0 USM Bel Abbès
OMR El Annasser 2-2 WR Bentalha
Paradou AC      bye

Round 19 [Feb 13]
WR Bentalha     0-0 ES Mostaganem
WA Tlemcen      1-0 OMR El Annasser
JSM Skikda      0-1 SA Mohammadia
MO Béjaïa       1-1 CS Constantine
USM Bel Abbès   1-1 ASM Oran
Paradou AC      4-2 OM Arzew
USM Sétif       0-2 CA Batna
US Biskra       0-0 MC Oran
MO Constantine  bye

Round 20
[Feb 19]
MC Oran         1-0 WR Bentalha
[Feb 20]
OM Arzew        0-0 USM Sétif
CS Constantine  0-0 Paradou AC
CA Batna        3-0 JSM Skikda
SA Mohamadia    1-0 MO Constantine
OMR El Annasser 1-1 US Biskra
ES Mostaganem   0-0 WA Tlemcen
ASM Oran        1-1 MO Béjaïa
USM Bel Abbès   bye

Round 21
[Feb 27]
WR Bentalha     0-0 CS Constantine
Paradou AC      2-1 ASM Oran
USM Bel Abbès   2-0 OM Arzew
JSM Skikda      2-0 MO Béjaïa
WA Tlemcen      2-0 SA Mohammadia
MO Constantine  2-1 OMR El Annasser
MC Oran         1-0 ES Mostaganem
[Mar 2]
US Biskra       1-1 CA Batna
USM Sétif       bye

Round 22 [Mar 6]
ES Mostaganem   0-1 MO Constantine
CA Batna        1-1 WR Bentalha
SA Mohammadia   1-0 US Biskra
OM Arzew        0-0 JSM Skikda
OMR El Annasser 0-0 MC Oran
CS Constantine  1-0 USM Bel Abbès
MO Béjaïa       1-0 Paradou AC
ASM Oran        2-0 USM Sétif
WA Tlemcen      bye

Round 23 [Mar 13]
JSM Skikda      0-0 CS Constantine
WR Bentalha     0-1 ASM Oran
WA Tlemcen      0-0 CA Batna
MO Constantine  3-1 OM Arzew
USM Sétif       2-1 MO Béjaïa
MC Oran         2-1 SA Mohammadia
OMR El Annasser 1-2 ES Mostaganem
USM Bel Abbès   0-3 Paradou AC
US Biskra       bye

Round 24
[Mar 19]
ASM Oran        0-1 MC Oran
SA Mohammadia   1-0 OMR El Annasser
[Mar 20]
ES Mostaganem   2-1 US Biskra
Paradou AC      2-1 USM Sétif
MO Béjaïa       1-0 USM Bel Abbès
OM Arzew        1-0 WR Bentalha
CA Batna        2-1 MO Constantine
CS Constantine  1-0 WA Tlemcen
JSM Skikda      bye

Round 25
[Mar 27]
US Biskra       1-0 ASM Oran
JSM Skikda      0-0 Paradou AC
MC Oran         3-1 MO Béjaïa
USM Bel Abbès   0-0 USM Sétif
OMR El Annasser 1-2 CA Batna
[Apr 13]
MO Constantine  2-1 CS Constantine
ES Mostaganem   1-0 SA Mohammadia
WA Tlemcen      1-0 OM Arzew
WR Bentalha     bye

Round 26
[Apr 2]
ASM Oran        2-1 WA Tlemcen
[Apr 3]
CS Constantine  1-0 US Biskra
CA Batna        0-0 ES Mostaganem
OM Arzew        0-0 MC Oran
Paradou AC      1-0 WR Bentalha
[Apr 13]
USM Sétif       1-2 JSM Skikda
[Apr 27]
SA Mohammadia   1-1 USM Bel Abbès
MO Béjaïa       1-0 MO Constantine
OMR El Annasser bye

Round 27 [Apr 17]
WR Bentalha     1-0 USM Sétif
MC Oran         1-0 CS Constantine
US Biskra       2-0 Paradou AC
WA Tlemcen      1-0 MO Béjaïa
JSM Skikda      3-0 ASM Oran
MO Constantine  1-0 USM Bel Abbès
SA Mohammadia   awd CA Batna            [awarded 0-3; originally 1-1,
OMR El Annasser 0-3 OM Arzew             SAM prevented TV broadcast]
ES Mostaganem   bye

Round 28 [Apr 24]
CA Batna        1-0 MC Oran
ASM Oran        2-2 ES Mostaganem
USM Bel Abbès   3-0 JSM Skikda
CS Constantine  2-5 OMR El Annasser
USM Sétif       0-1 MO Constantine
OM Arzew        2-0 US Biskra
Paradou AC      1-1 WA Tlemcen
MO Béjaïa       1-0 WR Bentalha
SA Mohammadia   bye

Round 29 [May 1]
US Biskra       3-1 MO Béjaïa
WA Tlemcen      5-2 USM Sétif
WR Bentalha     2-1 USM Bel Abbès
ES Mostaganem   2-0 CS Constantine
SA Mohammadia   3-1 OM Arzew
MO Constantine  1-1 JSM Skikda
MC Oran         2-0 Paradou AC
OMR El Annasser 0-0 ASM Oran
CA Batna        bye

Round 30
[May 7]
USM Sétif       6-2 US Biskra
[May 8]
OM Arzew        0-2 ES Mostaganem 
CS Constantine  0-2 SA Mohammadia
MO Béjaïa       1-1 OMR El Annasser
Paradou AC      2-0 MO Constantine 
USM Bel Abbès   0-6 WA Tlemcen
JSM Skikda      3-0 WR Bentalha
ASM Oran        2-1 CA Batna 
MC Oran         bye

Round 31 [May 15]
WA Tlemcen      4-1 JSM Skikda   
MO Constantine  2-2 WR Bentalha   
SA Mohammadia   2-0 ASM Oran       
US Biskra       1-0 USM Bel Abbès  
CA Batna        2-0 CS Constantine  
ES Mostaganem   0-0 MO Béjaïa       
OMR El Annasser 2-0 Paradou AC      
MC Oran         3-0 USM Sétif       
OM Arzew        bye

Round 32
[May 21]
MO Béjaïa       2-0 SA Mohammadia   
USM Sétif       2-1 OMR El Annasser
[May 22]
[May 22]
WR Bentalha     0-4 WA Tlemcen
Paradou AC      3-0 ES Mostaganem
USM Bel Abbès   0-1 MC Oran
JSM Skikda      1-1 US Biskra
OM Arzew        2-1 CA Batna
ASM Oran        1-1 MO Constantine
CS Constantine  bye

Round 33 [May 25]
US Biskra       0-1 WR Bentalha
MO Constantine  0-1 WA Tlemcen
MC Oran         2-0 JSM Skikda
OMR El Annasser 1-0 USM Bel Abbès
ES Mostaganem   4-2 USM Sétif
SA Mohammadia   2-1 Paradou AC
CA Batna        1-0 MO Béjaïa
OM Arzew        2-0 CS Constantine
ASM Oran        bye

Round 34 [May 29]
ASM Oran        1-0 OM Arzew
Paradou AC      2-2 CA Batna
WR Bentalha     1-2 SA Mohammadia
WA Tlemcen      1-0 US Biskra
USM Sétif       1-2 CS Constantine
MO Constantine  0-0 MC Oran
JSM Skikda      1-0 OMR El Annasser
USM Bel Abbès   3-2 ES Mostaganem
MO Béjaïa       bye

Final Table:

 1.WA Tlemcen               32 20  7  5 58-17 67  Promoted
 2.MC Oran                  32 17  9  6 33-17 60  Promoted
 3.CA Batna                 32 15  9  8 42-29 54  Promoted
------------------------------------------------
 4.Paradou AC (Hidra)       32 16  5 11 46-29 53
 5.SA Mohammadia            32 16  4 12 32-30 52
 6.ASM Oran                 32 11 13  8 30-29 46
 7.ES Mostaganem            32 13  7 12 42-43 46
 8.MO Constantine           32 13  6 13 32-31 45
 9.CS Constantine           32 12  9 11 29-32 45
10.US Biskra                32 12  6 14 31-30 42
11.WR Bentalha              32 10 12 10 26-31 42
12.USM Bel Abbès            32 11  8 13 32-36 41
13.JSM Skikda               32 10  8 14 27-38 38
14.OM Arzew                 32  9  8 15 32-40 35
15.USM Sétif                32  8  6 18 31-49 30
16.MO Béjaïa                32  6 10 16 21-40 28
------------------------------------------------
17.OMR El Annasser          32  6  7 19 25-48 25  Relegated
 -.RC Kouba                  admitted to first level 

NB: only 1 club relegated as both first and second level are extended to
    18 clubs for 2009/10; 3 clubs to be promoted to second level from
    regional third divisions


2007/08.

2009/10.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 12 Aug 2009

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.