Antigua and Barbuda 2019/20


Premier Division
First Division
Second Division
Cool and Smooth Ministry of Sports Business League Football tournament 2019

Premier Division

Table at abandonment:

 1.Grenades          16   9  4  3  29-19  31
 2.Hoppers           16   9  2  5  41-30  29
 3.Ottos Rangers     16   6  6  4  24-25  24  [P]
 4.Bullets           16   6  5  5  18-17  23  [P]
 5.Swetes            16   6  4  6  29-24  22
 6.Old Road          16   6  3  7  25-27  21
 7.All Saints United 16   5  4  7  23-26  19  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Liberta           16   4  6  6  26-28  18  [C]
--------------------------------------------
 9.Parham            16   3  7  6  24-33  16
10.Five Islands      16   4  3  9  18-28  15

NB: league abandoned on Oct 6, 2020 (!); no champions declared, no clubs relegated

Round 1
[Oct 26]
Old Road             1-3 Swetes               
Hoppers              4-2 All Saints United    
[Oct 27]
Five Islands         1-0 Ottos Rangers        
Bullets              2-1 Parham               
Liberta              2-2 Grenades             

Round 2
[Nov 2]
Ottos Rangers        2-1 Bullets              
Old Road             1-2 Grenades             
[Nov 3]
Swetes               1-1 Hoppers              
All Saints United    1-1 Five Islands         
Parham               1-1 Liberta              

Round 3
[Nov 9]
All Saints United    1-0 Swetes               
Ottos Rangers        4-2 Hoppers              
[Nov 10]
Parham               1-5 Five Islands         
Grenades             3-1 Bullets              
Liberta              2-3 Old Road             

Round 4
[Nov 23]
Parham               0-0 Old Road             
Ottos Rangers        0-2 Grenades             
[Nov 24]
All Saints United    2-0 Liberta              
Swetes               0-1 Bullets              
Hoppers              2-1 Five Islands         

Round 5
[Dec 7]
Liberta              1-1 Ottos Rangers        
Five Islands         0-5 Swetes               
[Dec 8]
Bullets              4-2 All Saints United    
Old Road             2-6 Hoppers              
Grenades             2-0 Parham               

Round 6
[Dec 14]
Old Road             2-1 Ottos Rangers        
All Saints United    3-3 Parham               
[Dec 15]
Swetes               3-1 Grenades             
Five Islands         0-1 Bullets              
Liberta              0-2 Hoppers              

Round 7
[Dec 21]
Liberta              4-0 Five Islands         
Parham               1-1 Swetes               
[Dec 22]
Ottos Rangers        2-1 All Saints United    
Grenades             3-1 Hoppers              
Old Road             1-1 Bullets              

Round 8
[Dec 28]
All Saints United    1-0 Old Road             
Hoppers              2-1 Parham               
[Dec 29]
Swetes               1-1 Ottos Rangers        
Grenades             0-2 Five Islands         
Bullets              1-2 Liberta              

Round 9
[Jan 4]
Five Islands         0-2 Old Road             
Liberta              2-1 Swetes               
[Jan 5]
Bullets              1-2 Hoppers              
Grenades             3-1 All Saints United    
Parham               1-1 Ottos Rangers        

Halfway Table:

 1.Hoppers            9   6  1  2  22-15  19
 2.Grenades           9   6  1  2  18-11  19
 3.Bullets            9   4  1  4  13-13  13  [P]
 4.Swetes             9   3  3  3  15- 9  12
 5.Liberta            9   3  3  3  14-13  12  [C]
 6.Ottos Rangers      9   3  3  3  12-12  12  [P]
 7.All Saints United  9   3  2  4  14-17  11  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Old Road           9   3  2  4  12-16  11
--------------------------------------------
 9.Five Islands       9   3  1  5  10-16  10
10.Parham             9   0  5  4   9-17   5

Round 10
[Jan 25]
Ottos Rangers        1-1 Old Road             
Parham               1-1 All Saints United    
[Jan 26]
Grenades             3-2 Swetes               
Hoppers              2-4 Liberta              
[Feb 12]
Bullets              1-0 Five Islands         

Round 11
[Feb 1]
Ottos Rangers        4-2 Parham               
Swetes               2-0 Liberta              
[Feb 2]
Old Road             3-0 Five Islands         
Hoppers              2-2 Bullets              
All Saints United    1-1 Grenades             

Round 12
[Feb 8]
Five Islands         1-1 Liberta              
Bullets              0-1 Old Road             
[Feb 9]
All Saints United    2-3 Ottos Rangers        
Swetes               3-1 Parham               
Hoppers              1-2 Grenades             

Round 13
[Feb 15]
Ottos Rangers        2-1 Liberta              
Hoppers              4-3 Old Road             
[Feb 16]
All Saints United    0-1 Bullets              
Swetes               2-5 Five Islands         
Parham               3-2 Grenades             

Round 14
[Feb 22]
Swetes               1-0 All Saints United    
Hoppers              5-0 Ottos Rangers        
[Feb 23]
Bullets              0-0 Grenades             
Five Islands         1-2 Parham               
Old Road             3-1 Liberta              

Round 15
[Feb 29]
Five Islands         1-3 All Saints United    
Grenades             3-1 Old Road             
[Mar 1]
Liberta              4-4 Parham               
Bullets              0-0 Ottos Rangers        
Hoppers              4-2 Swetes               

Round 16
[Mar 7]
Old Road             1-2 All Saints United    
Grenades             0-0 Five Islands         
[Mar 8]
Parham               2-1 Hoppers              
Ottos Rangers        2-2 Swetes               
Liberta              1-1 Bullets              

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on Oct 6 (!);
    no champions declared, no clubs relegated

Round 17 [not played]
Ottos Rangers         - Five Islands         
Parham                -  Bullets              
Swetes                -  Old Road             
All Saints United     -  Hoppers              
Grenades              -  Liberta              

Round 18 [not played]
Grenades              -  Ottos Rangers        
Bullets               -  Swetes               
Old Road              -  Parham               
Liberta               -  All Saints United    
Five Islands          -  Hoppers              

Table at abandonment:

 1.Grenades          16   9  4  3  29-19  31
 2.Hoppers           16   9  2  5  41-30  29
 3.Ottos Rangers     16   6  6  4  24-25  24  [P]
 4.Bullets           16   6  5  5  18-17  23  [P]
 5.Swetes            16   6  4  6  29-24  22
 6.Old Road          16   6  3  7  25-27  21
 7.All Saints United 16   5  4  7  23-26  19  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Liberta           16   4  6  6  26-28  18  [C]
--------------------------------------------
 9.Parham            16   3  7  6  24-33  16
10.Five Islands      16   4  3  9  18-28  15

NB: league abandoned on Oct 6, 2020 (!); no champions declared, no clubs relegated


First Division

Table at abandonment (Mar 12):

 1.Empire            18  13  3  2  40-23  42       Promoted
 2.SAP               20  12  5  3  32-19  41  [R]  Promoted
--------------------------------------------
 3.Aston Villa       17  12  3  2  48-17  39  [R]  Promoted
 4.Tryum             19  11  6  2  40-16  39  [R]  Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.BlueJays          19  11  3  5  30-14  36  [P]  Promoted
 6.Willikies         20   8  4  8  41-27  28       Promoted
 7.Fort Road         20   8  3  9  27-29  27
 8.John Hughes       19   7  3  9  34-26  24
 9.Bolans            18   6  3  9  20-29  21  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Police            20   4  4 12  19-38  16
--------------------------------------------
11.Potters Tigers    19   1  2 16  17-77   5
12.West Ham          19   0  3 16  13-46   3  [P]

NB: league abandoned on Oct 6 (!); top-6 promoted to Premier Division, no relegation


Second Division

Zone A

Table at abandonment (Mar 12):

 1.Garden Stars      20  17  0  3  76-15  51       Promoted
--------------------------------------------
 2.Bendals           18  17  0  1  64-10  51       Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lion Hill         20  15  2  3  45-13  47  [R]  Promoted
 4.English Harbour   21  15  1  5  58-23  46
 5.Attacking Saints  20  14  2  4  50-17  44  [N]
 6.Master Ballers    21  11  2  8  40-23  35
 7.Real Blizzard     21  11  2  8  43-33  35
 8.F'ville Scorpions 21  10  2  9  45-38  32
 9.Abaya             19  10  1  8  28-27  31
10.Wadadli 5P's      19   3  3 13  17-63  12
11.Glanvilles        21   3  3 15  13-60  12
12.Urlings           19   3  0 16  14-52   9
13.Mahico Stars      19   1  1 17  19-73   4
14.Pares F.C         21   0  1 20   4-69   1  [N]

NB: league abandoned on Oct 6 (!); top-3 promoted to First Division

Zone B

Table at abandonment (Mar 12):

 1.Progressors       18  13  4  1  28- 7  43       Promoted
--------------------------------------------
 2.Young Lions       19  12  4  3  51-18  40       Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Green City        17  11  4  2  41-18  37       Promoted
 4.Bethesda          19   8  6  5  39-33  30
 5.Tamo              20   9  3  8  31-36  30
 6.Jennings United   18   7  8  3  33-18  29
 7.Earthquakes       19   8  5  6  27-22  29
 8.Sea View Farm     18   9  1  8  39-24  28  [R]
 9.Bassa             17   5  1 11  26-38  16
10.Blackburn Palace  16   5  1 10  18-31  16
11.Belmont           18   4  3 11  25-38  15
12.CPTSA Wings       19   3  5 11  16-39  14
13.Young Warriors    18   1  1 16  10-62   4

NB: league abandoned on Oct 6 (!); top-3 promoted to First Division


Cool and Smooth Ministry of Sports Business League Football tournament 2019

Start: Sep 21

Participating 38 teams (in 4 zones)
 
Round 1
Zone 2
Antigua Rainforst Company           5-1 Blue Waters Hotel
APUA Telecommunication              4-1 Eric's Trucking Sugar Apple Caterin FC
Starfish Halcyon Vove               5-1 APUA Head Office
 
Zone 4
DEWS Vipers                         6-1 Antigua und Barbuda Airport Authority
Curtain Bluff                       6-0 Kennedy's Blue Diamonds
 
Zone ?
CHAPA Bulldozers                    5-1 Ministry of Works
Sandals                             1-1 Brownie's Bread Shop
AS Bryden's and Sons Ltd.           2-1 Jumby Bay Island
General Post Office                 2-2 Dixie  
Galley Bay                          1-1 Antigua and Barbuda Port Authority
St James's                          3-2 KFC
WIOC                                1-0 Jolly Beach 
Public Works Department Hot Mix     0-1 National Parks
Royalton                            2-0 High Ballers Construction
Antigua and Barbuda Transport Board 3-3 Young Farmers
Ministry of Tourism                 2-1 Bryden's Foot Service
 
APUA Telecommunication, Heritage Hotel, Hermitage Bay Strikers, General Post Office,
Gail Christian Law Enforcers and former champions West Indies Oil Company (WIOC) 
qualified for playoff. 
 
Final [Dec 13]
APUA Telecommunication              3-0 Heritage Hotel
 
Third place: Hermitage Bay Strikers

2018/19

list of champions

list of cup winners

ctv warriors cup overview


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 14 Oct 2021

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2019/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.