Argentina - Mendoza 1949

 

 

 

 

 

 
 

Torneo Preparación

 

Zona A

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club	      4   4   0   0  11   3   8  [Qualified]
-----------------------------------------------------------------
 2. San Martín 			      4   2   1   1   9   5   5
 3. Andes Talleres		      4   2   0   2   7   5   4
 4. Atlético Argentino		      4   1   1   2   6   8   3
 5. Leonardo Murialdo		      4   0   0   4   4  16   0
 
 
 
Round 1
[Apr 10]			
Atlético Argentino		0-2	Andes Talleres				[at Independiente Rivadavia]
San Martín			1-2	Gutiérrez Sport Club			[at Leonardo Murialdo]
Leonardo Murialdo		bye	
 
Round 2			
[Apr 17]
Gutiérrez Sport Club		6-1	Leonardo Murialdo			[at Atlético Argentino]
Atlético Argentino		2-2	San Martín				[at Gimnasia y Esgrima]
Andes Talleres			bye
 
Round 3			
[Apr 24]
Andes Talleres			4-1	Leonardo Murialdo			[at Independiente Rivadavia]
Gutiérrez Sport Club		2-1	Atlético Argentino			[at Godoy Cruz A.T.]
San Martín			bye
 
Round 4			
[Apr 30]
San Martín			3-1	Andes Talleres				[at Gimnasia y Esgrima]
[May 8]
Atlético Argentino		3-2	Leonardo Murialdo			[at Independiente Rivadavia]
Gutiérrez Sport Club		bye	
 
Round 5			
[May 14]
Gutiérrez Sport Club		1-0	Andes Talleres				[at Gimnasia y Esgrima]
[May 15]
San Martín			3-0	Leonardo Murialdo			[at Andes Talleres]
Atlético Argentino		bye	
 
 
 
 

Zona B

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	      4   2   2   0  16   9   6   [Playoff]
    Gimnasia y Esgrima		      4   2   2   0  12   5   6   [Playoff]
-----------------------------------------------------------------
 3. Independiente Rivadavia	      4   2   0   2  11  16   4
 4. Deportivo Maipú		      4   0   2   2   5   7   2
 5. Huracán Las Heras		      4   1   0   3   7  14   2
  
 
 
 
Round 1			
[Apr 10]
Huracán LH			2-5	Godoy Cruz A.T.				[at Atlético Argentino]
Gimnasia y Esgrima		4-1	Independiente Rivadavia			[at Andes Talleres]
Deportivo Maipú			bye
 
Round 2		
[Apr 16]	
Independiente Rivadavia		3-2	Huracán LH				[at Andes Talleres]
[Apr 17]
Gimnasia y Esgrima		2-2	Deportivo Maipú				[at Godoy Cruz A.T.]
Godoy Cruz A.T.			bye
 
Round 3			
[Apr 23]
Godoy Cruz A.T.			1-1	Deportivo Maipú				[at Andes Talleres]
[Apr 24]
Gimnasia y Esgrima		5-1	Huracán LH				[at Atlético Argentino]
Independiente Rivadavia		bye	
 
Round 4			
[May 7]
Deportivo Maipú			1-2	Huracán LH				[at Gutiérrez Sport Club]
[May 8]
Godoy Cruz A.T.			9-5	Independiente Rivadavia			[at Andes Talleres]
Gimnasia y Esgrima		bye	
 
Round 5			
[May 15]
Gimnasia y Esgrima		1-1	Godoy Cruz A.T.				[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia		2-1	Deportivo Maipú				[at Gutiérrez Sport Club]
Huracán LH			bye
 
 
 
Playoff		
[May 22]
Gimnasia y Esgrima		1-0	Godoy Cruz A.T.				[at Independiente Rivadavia]
 
 
 
 
FINAL		
[May 29]
Gimnasia y Esgrima		6-1	Gutiérrez Sport Club			[at Independiente Rivadavia]
 
 
 
 
 

Campeonato Oficial

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     18  12   5   1  42  13  29  [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Argentino		     18  10   6   2  40  27  26
 3. Independiente Rivadavia	     18   8   4   6  35  27  20
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     18   7   6   5  32  32  20
 5. San Martín			     18   6   6   6  24  23  18
 6. Andes Talleres		     18   6   5   7  21  39  17
 7. Leonardo Murialdo		     18   6   3   9  25  37  15
 8. Deportivo Maipú		     18   6   2  10  41  49  14
 9. Huracán Las Heras		     18   3   6   9  23  35  12
-----------------------------------------------------------------
10. Gutiérrez Sport Club	     18   4   1  13  36  46   9  [Relegated]
 
 
 
 
 
Round 1
[Jun 11]
Andes Talleres			1-3	Deportivo Maipú
[Jun 12]				
Gimnasia y Esgrima		3-1	Huracán LH
Leonardo Murialdo		1-4	Atlético Argentino
San Martín			3-1	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club		4-0	Godoy Cruz A.T.
 
Round 2				
[Jun 18]
Godoy Cruz A.T.			4-1	San Martín
[Jun 19]
Gutiérrez Sport Club		2-3	Andes Talleres
Independiente Rivadavia		0-1	Leonardo Murialdo
Atlético Argentino		2-2	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH			2-7	Deportivo Maipú
 
Round 3				
[Jun 25]
Gimnasia y Esgrima		1-1	Independiente Rivadavia
[Jun 26]
Andes Talleres			1-0	Huracán LH
Deportivo Maipú			2-4	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo		1-1	Godoy Cruz A.T.
San Martín			4-2	Gutiérrez Sport Club
 
Round 4				
[Jul 2]
Godoy Cruz A.T.			0-0	Gimnasia y Esgrima
[Jul 3]
San Martín			0-3	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club		3-2	Leonardo Murialdo
Independiente Rivadavia		2-1	Deportivo Maipú
Atlético Argentino		3-1	Huracán LH
 
Round 5				
[Jul 16]
Andes Talleres			1-1	Atlético Argentino
[Jul 17]
Huracán LH			2-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú			0-1	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima		3-1	Gutiérrez Sport Club
Leonardo Murialdo		2-0	San Martín
 
Round 6				
[Jul 23]
Independiente Rivadavia		3-3	Atlético Argentino
[Jul 24]
Leonardo Murialdo		1-1	Andes Talleres
San Martín			0-1	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club		1-2	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.			1-1	Huracán LH
 
Round 7				
[Jul 30]
Andes Talleres			1-5	Independiente Rivadavia
[Jul 31]
Atlético Argentino		2-1	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH			0-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú			0-0	San Martín
Gimnasia y Esgrima		4-1	Leonardo Murialdo
 
Round 8				
[Aug 6]
Godoy Cruz A.T.			1-1	Independiente Rivadavia
[Aug 7]
Gimnasia y Esgrima		1-0	Andes Talleres
Leonardo Murialdo		2-1	Deportivo Maipú
San Martín			0-0	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club		1-2	Atlético Argentino
 
Round 9				
[Aug 13]
Andes Talleres			1-3	Godoy Cruz A.T.
[Aug 14]
Independiente Rivadavia		1-3	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino		2-1	San Martín
Huracán LH			1-2	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú			1-2	Gimnasia y Esgrima
 
Round 10				
[Aug 20]
Huracán LH			1-1	Gimnasia y Esgrima
[Aug 21]
Deportivo Maipú			4-4	Andes Talleres
Atlético Argentino		1-0	Leonardo Murialdo
Independiente Rivadavia		0-1	San Martín
Godoy Cruz A.T.			3-2	Gutiérrez Sport Club
 
Round 11				
[Aug 27]
Gimnasia y Esgrima		1-2	Atlético Argentino
[Aug 28]
Andes Talleres			2-1	Gutiérrez Sport Club
San Martín			3-1	Godoy Cruz A.T.
Leonardo Murialdo		0-3	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú			2-0	Huracán LH
 
Round 12				
[Sep 3]
Independiente Rivadavia		0-1	Gimnasia y Esgrima
[Sep 4]
Huracán LH			3-2	Andes Talleres
Atlético Argentino		2-5	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.			3-2	Leonardo Murialdo
Gutiérrez Sport Club		1-4	San Martín
 
Round 13				
[Sep 10]
Huracán LH			0-2	Atlético Argentino
[Sep 11]
Andes Talleres			2-1	San Martín
Leonardo Murialdo		4-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima		3-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú			3-6	Independiente Rivadavia
 
Round 14				
[Sep 17]
Independiente Rivadavia		2-1	Huracán LH
[Sep 18]
Atlético Argentino		2-2	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.			6-3	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club		1-3	Gimnasia y Esgrima
San Martín			0-0	Leonardo Murialdo
 
Round 15				
[Sep 24]
Andes Talleres			4-2	Leonardo Murialdo
[Sep 25]
Gimnasia y Esgrima		1-1	San Martín
Deportivo Maipú			1-6	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH			3-3	Godoy Cruz A.T.
Atlético Argentino		1-1	Independiente Rivadavia
 
Round 16				
[Oct 1]
Gutiérrez Sport Club		0-4	Huracán LH
[Oct 2]
Independiente Rivadavia		3-1	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.			2-1	Atlético Argentino
San Martín			3-1	Deportivo Maipú
Leonardo Murialdo		0-4	Gimnasia y Esgrima
 
Round 17				
[Oct 8]
Andes Talleres			0-5	Gimnasia y Esgrima
[Oct 9]
Deportivo Maipú			4-1	Leonardo Murialdo
Huracán LH			1-1	San Martín
Atlético Argentino		5-2	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia		2-1	Godoy Cruz A.T.
 
Round 18				
[Oct 22]
Gutiérrez Sport Club		2-3	Independiente Rivadavia
[Oct 29]
Godoy Cruz A.T.			2-2	Andes Talleres
[Oct 30]
San Martín			1-1	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo		3-2	Huracán LH
Gimnasia y Esgrima		6-1	Deportivo Maipú
 
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     18  12   5   1  42  13  29  [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Argentino		     18  10   6   2  40  27  26
 3. Independiente Rivadavia	     18   8   4   6  35  27  20
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     18   7   6   5  32  32  20
 5. San Martín			     18   6   6   6  24  23  18
 6. Andes Talleres		     18   6   5   7  21  39  17
 7. Leonardo Murialdo		     18   6   3   9  25  37  15
 8. Deportivo Maipú		     18   6   2  10  41  49  14
 9. Huracán Las Heras		     18   3   6   9  23  35  12
-----------------------------------------------------------------
10. Gutiérrez Sport Club	     18   4   1  13  36  46   9  [Relegated]
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. Nuñez		Gimnasia y Esgrima	14
 2. A.López		Atlético Argentino	13
 3. Capuano		Leonardo Murialdo	12
    Villadeamigo	Atlético Argentino	12
 5. C.Alvarez		Gutiérrez Sport Club	10
    Salomón		Deportivo Maipú		10
 
  
 
 
 
PRIMERA B 1949
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors		     18  12   5   1  46  16  29  [Promoted to first division]
-----------------------------------------------------------------
 2. Luján Sport Club		     18  12   3   3  50  24  27
 3. Fray Luis Beltrán		     18   8   4   6  36  33  20
 4. Atlético Palmira		     18   9   2   7  29  32  20
 5. Deportivo Guaymallén	     18   8   4   6  30  33  20
 6. Chacras de Coria	 	     18   6   6   6  37  34  18
 7. Luzuriaga			     18   5   5   8  22  32  15
 8. Rodeo del Medio 		     18   4   3  11  29  49  11
 9. Jorge Newbery		     18   4   2  12  19  30  10
10. Cicles Club Lavalle		     18   3   4  11  26  41  10
 
 
 
 

list of champions

1948

1950


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 12 Dec 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.