Argentina - Mendoza 1989

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

Torneo Apertura 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	     12   7   4   1  29  13  18  [Qualified to Torneo del Interior 1989/90]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     12   5   6   1  16   7  16
 3. Luján Sport Club		     12   6   4   2  19  13  16
 4. Atlético Argentino		     12   5   6   1  19  13  14
 5. Huracán Las Heras		     12   3   8   1  19  14  14
 6. Gimnasia y Esgrima		     12   5   2   5  14  12  12
 7. Centro Deportivo Rivadavia	     12   3   6   3  14  16  12
 8. Deportivo Guaymallén	     12   3   4   5  12  12  10
 9. Andes Talleres		     12   3   4   5  17  25  10
10. Gutiérrez Sport Club	     12   2   6   4  16  18   8  [*]
11. Atlético San Martín		     12   2   4   6  19  24   8
12. Deportivo Maipú		     12   3   2   7  12  22   8
13. Cicles Club Lavalle		     12   2   2   8  14  31   6 
 
 
[*] Gutiérrez Sport Club 2 points deducted.
 
 
 
 
 
Round 1
[Mar 11]
Huracán LH		4-1	Gutiérrez Sport Club
[Mar 12]				
Deportivo Guaymallén	0-0	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	5-0	C.D.Rivadavia
Deportivo Maipú		2-1	Cicles Club Lavalle
Godoy Cruz A.T.		4-2	Luján Sport Club
[Mar 15]
Atlético San Martín	0-0	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres		bye			
 
 
Round 2	
[Mar 18]
C.D.Rivadavia		2-0	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	1-1	Huracán LH
[Mar 19]		
Luján Sport Club	0-0	Deportivo Maipú
Cicles Club Lavalle	1-1	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	4-1	Andes Talleres
[Mar 23]
Atlético Argentino	4-3	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		bye			
 
 
Round 3	
[Mar 25]
Independiente Rivadavia	0-0	Luján Sport Club
[Mar 26]		
Andes Talleres		1-0	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		2-2	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	1-2	Cicles Club Lavalle
Deportivo Maipú		0-5	Godoy Cruz A.T.
[Mar 30]
Atlético San Martín	1-1	C.D.Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
 
Round 4	
[Apr 1]
Godoy Cruz A.T.		1-2	Independiente Rivadavia
[Apr 2]		
Luján Sport Club	1-0	Deportivo Guaymallén
C.D.Rivadavia		1-1	Huracán LH
Atlético Argentino	2-1	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	2-0	Gutiérrez Sport Club
[Apr 6]	
Cicles Club Lavalle	3-2	Atlético San Martín
Deportivo Maipú		bye			
 
 
Round 5	
[Apr 8]
Independiente Rivadavia	1-0	Deportivo Maipú
[Apr 9]		
Gutiérrez Sport Club	1-1	Atlético Argentino
Andes Talleres		2-1	C.D.Rivadavia
Huracán LH		3-1	Cicles Club Lavalle
Deportivo Guaymallén	0-1	Godoy Cruz A.T.
[Apr 13]
Atlético San Martín	2-3	Luján Sport Club
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
 
Round 6	
[Apr 15]
Atlético Argentino	2-1	Gimnasia y Esgrima
[Apr 16]		
Deportivo Maipú		2-1	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		3-1	Atlético San Martín
Cicles Club Lavalle	0-0	Andes Talleres
C.D.Rivadavia		0-0	Gutiérrez Sport Club
[Apr 19]
Luján Sport Club	0-0	Huracán LH
Independiente Rivadavia	bye			
 
 
Round 7	
[Apr 22]
Huracán LH		2-2	Godoy Cruz A.T.
[Apr 23]		
Gimnasia y Esgrima	2-0	C.D.Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	4-1	Cicles Club Lavalle
Andes Talleres		3-4	Luján Sport Club
Atlético San Martín	1-0	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	1-1	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	bye			
 
 
Round 8	
[Apr 29]
Godoy Cruz A.T.		3-0	Andes Talleres
[Apr 30]		
Independiente Rivadavia	2-0	Atlético San Martín
Deportivo Maipú		1-0	Huracán LH
Luján Sport Club	3-1	Gutiérrez Sport Club
Cicles Club Lavalle	1-2	Gimnasia y Esgrima
C.D.Rivadavia		0-0	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	bye			
 
 
Round 9	
[May 6]
Huracán LH		1-0	Independiente Rivadavia
[May 7]
Atlético Argentino	3-0	Cicles Club Lavalle
Gimnasia y Esgrima	2-0	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	1-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		3-1	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	1-4	Deportivo Guaymallén
C.D.Rivadavia		bye			
 
 
Round 10
[May 21]		
Deportivo Guaymallén	1-1	Huracán LH
Independiente Rivadavia	2-2	Andes Talleres
Deportivo Maipú		2-2	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		1-0	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club	1-0	Atlético Argentino		[Suspended in '67; not continued]
Cicles Club Lavalle	2-4	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	bye			
 
 
Round 11
[May 25]		
C.D.Rivadavia		1-1	Luján Sport Club
Atlético Argentino	1-1	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	3-2	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	0-0	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		0-0	Deportivo Guaymallén
Huracán LH		1-1	Atlético San Martín
Cicles Club Lavalle	bye			
 
 
Round 12
[May 28]
Atlético San Martín	5-1	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	1-0	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	1-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		2-3	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		2-2	C.D.Rivadavia
Luján Sport Club	4-0	Cicles Club Lavalle
Huracán LH		bye			
 
 
Round 13
[Jun 11]
Cicles Club Lavalle	2-5	Godoy Cruz A.T.
C.D.Rivadavia		2-0	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	1-1	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	1-3	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	2-2	Atlético San Martín
Andes Talleres		3-3	Huracán LH
Luján Sport Club	bye	
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	     12   7   4   1  29  13  18  [Qualified to Torneo del Interior 1989/90]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     12   5   6   1  16   7  16
 3. Luján Sport Club		     12   6   4   2  19  13  16
 4. Atlético Argentino		     12   5   6   1  19  13  14
 5. Huracán Las Heras		     12   3   8   1  19  14  14
 6. Gimnasia y Esgrima		     12   5   2   5  14  12  12
 7. Centro Deportivo Rivadavia	     12   3   6   3  14  16  12
 8. Deportivo Guaymallén	     12   3   4   5  12  12  10
 9. Andes Talleres		     12   3   4   5  17  25  10
10. Gutiérrez Sport Club	     12   2   6   4  16  18   8  [*]
11. Atlético San Martín		     12   2   4   6  19  24   8
12. Deportivo Maipú		     12   3   2   7  12  22   8
13. Cicles Club Lavalle		     12   2   2   8  14  31   6 
 
 
[*] Gutiérrez Sport Club 2 points deducted.
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. Gonzalez	(C.D.Rivadavia)		7
    Matricardi	(Godoy Cruz AT)		7
    Pereyra	(Godoy Cruz AT)		7
 4. Galdame	(AC San Martín)		6
    Miranda	(Luján SC)		6	
 
 
 
 
 
 
 

 

Torneo General 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	     24  10  12   2  43  20  32  [Championship Playoff]
    Independiente Rivadavia	     24  13   6   5  33  17  32  [Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Andes Talleres		     24   9   9   6  40  26  27
 4. Luján Sport Club		     24   8  11   5  32  29  27
 5. Gimnasia y Esgrima		     24   8  11   5  31  30  27
 6. Huracán Las Heras		     24  11   7   6  34  24  26 [*]
 7. Atlético San Martín		     24   8  10   6  37  38  26
 8. Deportivo Maipú		     24   8   7   9  28  30  23
 9. Cicles Club Lavalle		     24   7   7  10  33  43  21
10. Deportivo Guaymallén	     24   6   7  11  18  31  19
11. Gutiérrez Sport Club	     24   4  10  10  24  30  18
12. Atlético Argentino		     24   5   7  12  25  41  17
13. Centro Deportivo Rivadavia	     24   2  10  12  21  41  14  [Relegated; worst average]
 
 
[*] Huracán Las Heras 3 points deducted.
 
 
 
 
Round 1	
[Jun 17]			
Deportivo Guaymallén	2-1	Andes Talleres
Huracán LH		2-2	C.D.Rivadavia
Deportivo Maipú		2-0	Gutiérrez Sport Club		[Suspended in 73'; not continued]
Atlético San Martín	2-1	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		3-0	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	3-0	Cicles Club Lavalle
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
 
Round 2				
[Jun 19]
Cicles Club Lavalle	1-4	Godoy Cruz A.T.
Atlético Argentino	1-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	3-1	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	1-0	Huracán LH
C.D.Rivadavia		1-2	Deportivo Guaymallén
Andes Talleres		4-0	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	bye			
 
 
Round 3				
[Jun 24]
Godoy Cruz A.T.		1-0	Independiente Rivadavia
[Jun 25]
Gimnasia y Esgrima	0-0	C.D.Rivadavia
Deportivo Guaymallén	1-0	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		2-1	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		0-1	Atlético Argentino
Atlético San Martín	1-1	Cicles Club Lavalle
Andes Talleres		bye			
 
 
Round 4				
[Jul 1]
Atlético Argentino	0-2	Huracán LH
[Jul 2]
Independiente Rivadavia	3-0	Atlético San Martín
Cicles Club Lavalle	0-1	Deportivo Maipú
Luján Sport Club	2-1	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	0-0	Gimnasia y Esgrima
C.D.Rivadavia		0-1	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		bye			
 
 
Round 5				
[Jul 8]
Andes Talleres		2-0	Gutiérrez Sport Club
[Jul 9]
Gimnasia y Esgrima	1-2	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	2-1	Atlético Argentino
Huracán LH		2-0	Cicles Club Lavalle
Deportivo Maipú		0-0	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	0-0	Godoy Cruz A.T.
C.D.Rivadavia		bye			
 
 
Round 6				
[Jul 15]
Independiente Rivadavia	0-2	Huracán LH
[Jul 16]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Deportivo Maipú
Cicles Club Lavalle	2-0	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	0-1	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club	2-1	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	0-0	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	bye			
 
 
Round 7				
[Jul 22]
Huracán LH		1-1	Godoy Cruz A.T.
[Jul 23]
C.D.Rivadavia		0-2	Luján Sport Club
Andes Talleres		5-1	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	0-0	Cicles Club Lavalle
Deportivo Guaymallén	1-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		1-3	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
 
Round 8				
[Jul 29]
Independiente Rivadavia	4-1	Gimnasia y Esgrima
[Jul 30]
Atlético San Martín	0-3	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		4-0	Deportivo Guaymallén
Cicles Club Lavalle	2-2	Andes Talleres
Atlético Argentino	2-1	C.D.Rivadavia
Luján Sport Club	2-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		bye			
 
 
Round 9				
[Aug 5]
Andes Talleres		1-1	Independiente Rivadavia
[Aug 6]
Gutiérrez Sport Club	1-0	Atlético Argentino
C.D.Rivadavia		2-1	Cicles Club Lavalle
Gimnasia y Esgrima	1-3	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	1-2	Atlético San Martín
Huracán LH		1-1	Deportivo Maipú
Luján Sport Club	bye			
 
 
Round 10				
[Aug 12]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Andes Talleres
[Aug 13]
Deportivo Maipú		2-1	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	2-1	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	3-0	C.D.Rivadavia
Cicles Club Lavalle	1-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	1-1	Luján Sport Club
Huracán LH		bye			
 
 
Round 11				
[Aug 21]
Luján Sport Club	0-0	Cicles Club Lavalle
Gutiérrez Sport Club	1-3	Independiente Rivadavia
C.D.Rivadavia		2-2	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		3-1	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima	2-1	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	0-1	Huracán LH
Atlético Argentino	bye			
 
 
Round 12				
[Aug 26]
Huracán LH		1-3	Gimnasia y Esgrima			[Suspended in 60'; not continued]
Deportivo Maipú		0-1	Andes Talleres
Atlético San Martín	2-1	C.D.Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		1-0	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	3-1	Luján Sport Club
Cicles Club Lavalle	2-2	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	bye			
 
 
Round 13				
[Sep 3]
Atlético Argentino	0-1	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	1-1	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	3-3	Atlético San Martín
C.D.Rivadavia		2-2	Deportivo Maipú
Andes Talleres		3-0	Huracán LH
Gimnasia y Esgrima	2-0	Deportivo Guaymallén
Cicles Club Lavalle	bye			
 
 
Round 14				
[Sep 9]
Andes Talleres		0-0	Deportivo Guaymallén
[Sep 10]
C.D.Rivadavia		0-1	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club	4-0	Deportivo Maipú
Luján Sport Club	1-1	Atlético San Martín
Atlético Argentino	2-7	Godoy Cruz A.T.
Cicles Club Lavalle	1-0	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
 
Round 15				
[Sep 16]
Godoy Cruz A.T.		2-2	Cicles Club Lavalle
[Sep 17]
Atlético San Martín	2-2	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		0-0	Luján Sport Club
Huracán LH		0-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	1-1	C.D.Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	3-1	Andes Talleres
Independiente Rivadavia	bye			
 
 
Round 16				
[Sep 23]
Independiente Rivadavia	1-0	Godoy Cruz A.T.
[Sep 24]
C.D.Rivadavia		0-0	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	4-1	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	2-2	Huracán LH
Atlético Argentino	0-0	Deportivo Maipú
Cicles Club Lavalle	2-2	Atlético San Martín
Andes Talleres		bye			
 
 
Round 17				
[Sep 30]
Huracán LH		5-2	Atlético Argentino
[Oct 1]
Atlético San Martín	0-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		1-2	Cicles Club Lavalle
Deportivo Guaymallén	0-0	Luján Sport Club
Gimnasia y Esgrima	2-2	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		0-0	C.D.Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		bye			
 
 
Round 18				
[Oct 7]
Godoy Cruz A.T.		3-2	Atlético San Martín
[Oct 8]
Gutiérrez Sport Club	0-0	Andes Talleres
Luján Sport Club	1-2	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	0-1	Deportivo Guaymallén
Cicles Club Lavalle	2-3	Huracán LH
Independiente Rivadavia	0-2	Deportivo Maipú
C.D.Rivadavia		bye			
 
 
Round 19				
[Oct 14]
Deportivo Maipú		0-2	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		0-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	2-1	Cicles Club Lavalle
Gimnasia y Esgrima	1-1	Atlético Argentino
Andes Talleres		3-3	Luján Sport Club
C.D.Rivadavia		0-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	bye			
 
 
Round 20				
[Oct 16]
Luján Sport Club	2-1	C.D.Rivadavia
Atlético Argentino	0-2	Andes Talleres
Cicles Club Lavalle	2-4	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	2-1	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		1-1	Huracán LH
Atlético San Martín	3-2	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
 
Round 21				
[Oct 21]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Independiente Rivadavia
[Oct 22]
Huracán LH		2-1	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	0-0	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		6-3	Cicles Club Lavalle
C.D.Rivadavia		2-2	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	2-2	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		bye			
 
 
Round 22				
[Oct 25]
Atlético Argentino	2-0	Gutiérrez Sport Club
Cicles Club Lavalle	4-1	C.D.Rivadavia
Independiente Rivadavia	1-0	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		0-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	0-0	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú		2-1	Huracán LH
Luján Sport Club	bye			
 
 
Round 23				
[Oct 28]
Andes Talleres		0-0	Godoy Cruz A.T.
[Oct 29]
Deportivo Guaymallén	0-1	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	2-2	Atlético San Martín
C.D.Rivadavia		2-3	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	1-2	Cicles Club Lavalle
Luján Sport Club	1-0	Atlético Argentino
Huracán LH		bye			
 
 
Round 24				
[Nov 1]
Cicles Club Lavalle	2-0	Luján Sport Club
Independiente Rivadavia	2-1	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		4-1	C.D.Rivadavia
Atlético San Martín	3-2	Andes Talleres
Deportivo Maipú		2-2	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		2-0	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	bye			
 
 
Round 25				
[Nov 5]
Gimnasia y Esgrima	1-0	Huracán LH
Andes Talleres		1-3	Deportivo Maipú
C.D.Rivadavia		2-1	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	1-1	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club	0-0	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	4-0	Cicles Club Lavalle
Deportivo Guaymallén	bye			
 
 
Round 26			
[Nov 10]
Atlético San Martín	3-1	Gutiérrez Sport Club
[Nov 12]
Independiente Rivadavia	0-1	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		1-2	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		3-0	C.D.Rivadavia
Huracán LH		0-0	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	1-1	Gimnasia y Esgrima
Cicles Club Lavalle	bye	
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	     24  10  12   2  43  20  32  [Championship Playoff]
    Independiente Rivadavia	     24  13   6   5  33  17  32  [Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Andes Talleres		     24   9   9   6  40  26  27
 4. Luján Sport Club		     24   8  11   5  32  29  27
 5. Gimnasia y Esgrima		     24   8  11   5  31  30  27
 6. Huracán Las Heras		     24  11   7   6  34  24  26 [*]
 7. Atlético San Martín		     24   8  10   6  37  38  26
 8. Deportivo Maipú		     24   8   7   9  28  30  23
 9. Cicles Club Lavalle		     24   7   7  10  33  43  21
10. Deportivo Guaymallén	     24   6   7  11  18  31  19
11. Gutiérrez Sport Club	     24   4  10  10  24  30  18
12. Atlético Argentino		     24   5   7  12  25  41  17
13. Centro Deportivo Rivadavia	     24   2  10  12  21  41  14  [Relegated; worst average]
 
 
[*] Huracán Las Heras 3 points deducted.
 
 
 
 

Championship Playoff

 

[Nov 17]
Godoy Cruz A.T.	     [4]1-1[3]	Independiente Rivadavia		[at Malvinas Argentinas]
 
 
.Note: Godoy Cruz Antonio Tomba champion Torneo General 1989.
       Independiente Rivadavia qualified to Torneo del Interior 1989/90.
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. Reggi	(AC San Martín)		12
    Vargas	(Godoy Cruz AT)		12
 3. Gonzalez	(CD Rivadavia) 	        11
 4. Moyano	(Huracán LH)		10
    Naves	(Independiente)		10 
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1987 1988 1989  Pts. MP. Average
---------------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	    30   33   48   111  85   1,306
 2. Godoy Cruz Antonio Tomba	    28   31   50   109  85   1,282
 3. Luján Sport Club		    27   30   43   100  85   1,176
 4. Gimnasia y Esgrima		    26   23   39    88  85   1,035
 5. Andes Talleres		    --   --   37    37  36   1,028
 6. Gutiérrez Sport Club	    29   30   26    85  85   1,000
 7. Huracán Las Heras		    27   17   41    85  85   1,000
 8. Deportivo Guaymallén	    30   25   29    84  85   0,988
 9. Atlético San Martín		    21   26   34    81  85   0,953
10. Atlético Argentino		    29   17   31    77  85   0,906
11. Deportivo Maipú		    26   18   31    75  85   0,882
12. Cicles Club Lavalle		    --   25   27    52  60   0,867
---------------------------------------------------------------------
13. Centro Deportivo Rivadavia	    25   22   26    73  85   0,859  [Relegated]
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1989
 
 
 

Torneo Clasificación 

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Algarrobal	     16   9   5   2  29  15  23  [Qualified]
 2. Atlético Palmira		     16   9   4   3  27  15  22  [Qualified]
 3. Leonardo Murialdo		     16   6   6   4  26  18  18  [Qualified]
 4. Chacras de Coria		     16   6   5   5  21  20  17  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 5. Fray Luis Beltrán		     16   7   2   7  19  17  16
 6. Platense (San José)		     16   5   5   6  22  25  15
 7. C.P.Banco de Mendoza	     16   5   3   8  25  29  13
 8. Rodeo del Medio		     16   5   2   9  21  33  12
----------------------------------------------------------------
 9. Los Corralitos		     16   3   2  11  10  28   8  [Relegated]
 
 
 
 

Torneo Cuadrangular 

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Algarrobal	      3   2   0   1   4   3   4  [Championship Playoff]
 2. Chacras de Coria		      3   2   0   1   2   2   4  [Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Leonardo Murialdo		      3   1   1   1   4   3   3
 4. Atlético Palmira		      3   0   1   2   0   2   1
 
 
 

 

 

Championship Playoff

 

First leg
[Nov 5]
Deportivo Algarrobal	0-1	Chacras de Coria	[at Huracán LH]
 
 
Second leg
[Nov 11]
Deportivo Algarrobal	3-1	Chacras de Coria	[at Andes Talleres]
 
 
Third match
[Nov 19]
Deportivo Algarrobal	3-1	Chacras de Coria	[at Andes Talleres]
 
 
 
.Note: Deportivo Algarrobal promoted to First Division.
 
 
 
 
 
 

list of champions

1988

1990


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 2 Nov 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.