Asian Club Competitions 1999/2000


  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • Super Cup
  • About this document

    1998/99 | 2000/01


    Champions' Cup 1999/2000

    First Round
    West Asia
    Perspolis                Irn  bye
    Al-Ansar                 Leb  bye
    Al-Shorta                Irq  bye
    Al-Qadeseya              Kuw  Al-Wahda                 Yem       w/o       a
    Al-Wahda                 UAE  Al-Saad                  Qat   2-2  1-1  3-3*
    Al-Hilal                 Sau  bye
    Irtysh Pavlodar          Kaz  Pakhtakor Tashkent       Uzb   7-0  2-5  9-5
    Varzob Dushanbe          Taj  CAG Dinamo Bishkek       Kyr   4-0  1-1  5-1
    a Al-Qadeseya withdrew
    East Asia (Aug-Oct)
    Jubilo Iwata             Jap  bye
    Mohun Bagan              Ind  Sangshad                 Ban   2-1  0-0  2-1 a
    Valencia                 Mld  Champions of Nepal       Nep       w/o       b
    Dalian Wanda             Chn  Kashima Antlers          Jap       w/o       c
    Singapore Armed Forces   Sin  Royal Dolphins           Cam   8-1  3-2 11-3 d
    GD Lam Pak               Mac  Sinthana                 Tha   0-2  1-7  1-9 e
    Happy Valley             HKg  The Cong                 Vie       w/o       f
    PSIS (Semarang)          Ina  Suwon Samsung Bluewings  SKo   2-3  2-6  4-9 g
    a 1st leg Aug 21, 2nd leg Sep 11
    b Nepal representatives withdrew
    c Dalian Wanda withdrew
    d 1st leg Aug 21, 2nd leg Sep 4
    e 1st leg Oct 1, 2nd leg Oct 3
    f Happy Valley withdrew
    g 1st leg Aug 15, 2nd leg Sep 1
    
    Second Round
    West Asia
    Perspolis                Irn  Al-Ansar                 Leb   3-0  0-0  3-0 a
    Al-Shorta                Irq  Al-Wahda                 Yem   5-0  0-0  5-0 b
    Al-Saad                  Qat  Al-Hilal                 Sau   0-1  1-2  1-3 c
    Irtysh Pavlodar          Kaz  Varzob Dushanbe          Taj   4-0  1-0  5-0 b
    a 1st leg Oct 22, 2nd leg Nov 7
    b 1st leg Nov 19, 2nd leg Dec 3
    c 1st leg Nov 16, 2nd leg Dec 3
    East Asia
    Jubilo Iwata             Jap  Mohun Bagan              Ind   8-0  n/p  8-0 a
    Valencia                 Mld  Kashima Antlers          Jap   n/p  0-16 0-16b
    Singapore Armed Forces   Sin  Sinthana                 Tha   1-1  1-2  2-3 c
    The Cong                 Vie  Suwon Samsung Bluewings  SKo   1-1  0-6  1-7 d
    a 1st leg Oct 9, 2nd leg Oct 16 (cancelled)
    b 1st leg Oct 16 cancelled due to bad ground conditions, 2nd leg Oct 23
    c 1st leg Nov 21, 2nd leg Dec 4
    d 1st leg Oct 2, 2nd leg Oct 16
    
    Quarterfinals (played in two tournaments)
    
    West Asia (in Riyadh)
    
    Feb  7: Al-Hilal-Irtysh Pavlodar              2-0
              [Rustam Gumar (og) 40, Jassem Al-Houwaidi 50]
    Feb  7: Perspolis-Al-Shorta                   0-0
    Feb  9: Al-Shorta-Al-Hilal                    0-1
              [Doussari 67]
    Feb  9: Perspolis-Irtysh Pavlodar             1-0
              [M. Nasab 78]
    Feb 11: Al-Shorta-Irtysh Pavlodar             3-2
              [Haider Mahmoud Majid 50, Sabeh Khalaf 64, 89;
               Andrei Miroshichenko 27, Nilton Mendes 85]
    Feb 11: Al-Hilal-Perspolis                    0-0
    
     1.Al-Hilal (Riyadh)               3  2  1  0  3- 0  7
     2.Perspolis (Tehran)              3  1  2  0  1- 0  5
     3.Al-Shorta (Baghdad)             3  1  1  1  3- 3  4
     4.Irtysh Pavlodar                 3  0  0  3  2- 6  0
    
    East Asia (in Kagoshima)
    
    Feb 25: Kashima Antlers-Suwon Sams. Bluewings 1-1
              [Mitsuo Ogasawara 81; Park Kun-Ha 44]
    Feb 25: Jubilo Iwata-Sinthana                 2-0
              [Dimitri Radchenko 73, 90]
    Feb 27: Jubilo Iwata-Kashima Antlers          1-0
              [Daisuke Oku 21]
    Feb 27: Suwon Samsung Bluewings-Sinthana      4-0
              [Lee Gi-bum 4, Shin Hong-gi 19 pen, Park Kun-ha 38,
               Vitaly Paraknhyevych 90]
    Feb 29: Jubilo Iwata-Suwon Samsung Bluewings  1-0
              [Toshiya Fujita 19]
    Feb 29: Kashima Antlers-Sinthana              3-0
              [Tomoyuki Hirase 14, Koji Nakata 32, Masashi Motoyama 88]
    
     1.Jubilo Iwata                    3  3  0  0  4- 0  9
     2.Suwon Samsung Bluewings         3  1  1  1  5- 2  4
     3.Kashima Antlers                 3  1  1  1  4- 2  4
     4.Sinthana (Bangkok)              3  0  0  3  0- 9  0
    
    Semifinals (Riyadh, Apr 20)
    Al-Hilal                 Sau  Suwon Samsung Bluewings  SKo   1-0
      [Sergio Ricardo 11]
    Jubilo Iwata             Jap  Perspolis                Irn   2-0
      [Naohiro Takahara 67, Masashi Nakayama 90] 
    
    Third Place Match (Riyadh, Apr 22)
    Perspolis                Irn  Suwon Samsung Bluewings  SKo   1-0
      [Ali Karimi 75]
    
    Final (Riyadh, Apr 22)
    Al-Hilal                 Sau  Jubilo Iwata             Jap   3-2  asdet
      [Sergio Ricardo 3, 89, 102; Masashi Nakayama 18, Naohiro Takahara 19]
    

    Cup Winners' Cup 1999/2000

    First Round
    West Asia
    Al-Ittihad               Sau  bye
    Esteghlal (Tehran)       Irn  Homenmen                 Leb   7-0  8-0 15-0 a
    Al-Arabi                 Kuw  Al-Zawra                 Irq       w/o       b
    Al-Ittihad               Yem  Al-Rayyan                Qat   0-2  1-2  1-4 c
    Al-Jaish                 Syr  Al-Ain                   UAE   0-1  2-1 *2-2 d
    Al-Ahly                  Sau  bye
    Kaysar Hurricane         Kaz  Khuja Karim Gazimalik    Taj   3-0  0-3  3-3 e 4-3
    p
    Navbakhor Namangan       Uzb  bye
    a 1st leg Aug 27, 2nd leg Sep 16
    b Al-Arabi withdrew
    c 1st leg Sep 3, 2nd leg Sep 8
    d 2nd leg Sep 16, 2nd leg Sep 20
    e 1st leg Sep 2, 2nd leg Sep 17
    East Asia (Aug 19 and 22)
    Shimizu S-Pulse          Jap  bye
    Shanghai Shenhua         Chn  bye
    Sembawang Rangers        Sin  bye
    Anyang LG Cheetahs       SKo  bye
    South China              HKg  bye
    New Radiant              Mld  Ho Chi Minh              Vie   1-3  0-1  1-4
    Thailand winners         Tha  bye
    Persebaya Surabaya       Ina  bye
    
    Second Round
    West Asia
    Al-Ittihad               Sau  Esteghlal (Tehran)       Irn   1-0  1-1  2-1 a
    Al-Zawra                 Irq  Al-Rayyan                Qat   5-2  2-0  7-2 b
    Al-Ahly                  Sau  Al-Jaish                 Syr   1-0  2-0  3-0 c
    Kaysar Hurricane         Kaz  Navbakhor Namangan       Uzb   2-2  0-1  2-3 d
    a Nov 26 and Dec 3
    b Nov 19 and Dec 3
    c Nov 16 and Dec 3
    d Nov 19 and TBA
    East Asia
    Shanghai Shenhua         Chn  Shimizu S-Pulse          Jap   0-0  0-2  0-2 a
    Sembawang Rangers        Sin  Anyang LG Cheetahs       SKo       w/o       b
    Ho Chi Minh              Vie  South China              HKg   1-1  0-3  1-4 c
    Bangkok Bank             Tha  Persebaya Surabaya       Ina   5-0  1-0  6-0 d
    a Oct 2 and 16
    b Sembawang Rangers withdrew
    c Oct 2 and 14
    d Nov 20 and Dec 4
    
    Quarterfinals
    West Asia
    Al-Ittihad               Sau  Al-Zawra                 Irq   1-2  0-0  1-2 a
    Al-Ahly                  Sau  Navbakhor Namangan       Uzb   6-1  0-2  6-3 b
    a Jan 28 and Feb 1
    b Jan 28 and Feb 25; Al-Ahly withdrew for the semifinals and were replaced by
      Navbakhor; later they were banned for one year from Asian club competitions
    East Asia
    Shimizu S-Pulse          Jap  Anyang LG Cheetahs       SKo   3-1  2-1  5-2 a
    South China              HKg  Bangkok Bank             Tha   3-2  0-3  3-5 b
    a Feb 26 and Mar 1
    b Jan 22 and 30
    
    Semifinals (Chiangmai, Apr 13)
    Shimizu S-Pulse          Jap  Bangkok Bank             Tha   0-0  4-2p
    Al-Zawra                 Irq  Navbakhor Namangan       Uzb   2-1  asdet
      [Ahmed Sabie 45, Husham Fiead 102; Sherzod Nazarov 36]
    
    Third Place Match (Chiangmai, Apr 15)
    Bangkok Bank             Tha  Navbakhor Namangan       Uzb   3-1
      [Apichad Thaveechalermdit 4pen, Apirak Sriaroon 36, Nawee Hatihakreangkrai 38;
       Shukhradjon Mirkholdirshaev 23]
      
    Final (Chiangmai, Apr 15)
    Shimizu S-Pulse          Jap  Al-Zawra                 Irq   1-0
      [Shohei Ikeda 74]
    
    

    Super Cup 1999/2000

    Final (Dec 3 and 11)
    Shimizu S-Pulse          Jap  Al-Hilal                 Sau   1-2  1-1  2-3  
      [Carlos dos Santos 48; Ricardo Pérez Tamayo 35pen, 44]
      [Omar Al-Ghamdi 70; Daisuke Ichikawa (Yasunaga?) 29]
      [details 1st leg:
       Shimizu: Sanada – Saito, Morioka, Toda – Ichikawa, Ito, Santos, Sawanobori 
                (Hiramatsu 73), Yoshida – Yasunaga (Oliva 61), Alex. Coach:
                Steve Perryman.
       Al-Hilal: Al-Daeyea – Ahmed Douki al-Dossari, Fayad al-Mefarej, Abdullah
                 al-Dossari, Mohamed al-Nizhan – Mbwes Mangust, Al-Ghamdi, Faisal
                 Abouthenaim – Al-Timyat, Al-Chloub (Ahmed Khalil al-Dossari 83) ,
                 Ricardo Pérez Tamayo. Coach: Ilie Balaci.
       ref: M. Mahmoud al-Abbas; att: 8,027;
       red card: Kazayuki Toda (Shimizu) 34] 
    
    

    About this document

    Thanks to Vincent Leon (vleon@wanadoo.fr)

    Prepared and maintained by Seungsoo Lee and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Authors: Seungsoo Lee (tratak@dreamx.net) and Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
    Last updated: 16 Oct 2014

    (c) Copyright Seungsoo Lee, Karel Stokkermans and RSSSF 1999/2014
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.