Asian Club Competitions 2000/01


  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • Super Cup
  • About this document

    1999/00 | 2001/02


    Champions' Cup 2000/01

    First Round (Aug 25 and Sep 7)
    West Asia
    Al Hilal                 Sau  Al Karama                Syr   2-1  0-0  2-1 
    Al Ramtha                Jor  Salmiya                  Kuw   0-1  2-2  2-3 
    Al Ahly                  Yem  Al Ahly                  Bah   0-1  0-0  0-1v
    Al Ansar                 Leb  Al Ittihad               Sau      w/o       w 
    Al Zawra                 Irq  Al Ain                   UAE   2-1  0-4  2-5x
    Al Wakra                 Qat  Pirouzi                  Irn   2-4  1-5  3-9y 
    Irtysh Pavlodar          Kaz  Nisa Ashkhabad           Tkm   3-1  2-1  5-2z
    Varzob Dushanbe          Taj  Dustlik                  Uzb      w/o       w
    v 1st leg Aug 31, 2nd leg Sep 14
    w Al Ansar withdrew before 1st leg; Dustlik did not show up for the 1st leg
      in Dushanbe due to the war in Tajikistan at the time, which AFC answered
      with disqualification and a USD 10,000 fine.
    x 1st leg Sep 11, 2nd leg Sep 22
    y 1st leg Aug 24; other sources give 1st leg as 1-2
    z 1st leg Aug 24, 2nd leg Sep 8
    East Asia (Aug 23 and Sep 10)
    Polícia de Seg. Pública  Mac  Home United              Sin   0-5  0-6  0-11x  
    PSM Ujungpandang         Ina  Song Lam Nghe An         Vie   0-0  4-1  4-1
    x 1st leg Sep 6, 2nd leg Sep 13
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  bye
    Huriyya                  Mld  bye
    Shandong Luneng Taishan  Chi  bye
    South China              Hkg  bye
    Jubilo Iwata             Jap  bye
    Royal Thai Air Force     Tha  bye
    
    Second Round
    West Asia (Nov 2 and 16)
    Al Hilal                 Sau  Salmiya                  Kuw   3-1  0-0  3-1x
    Al Ittihad               Sau  Al Ahly                  Bah   2-0  6-2  8-2y
    Pirouzi                  Irn  Al Ain                   UAE   2-0  2-2  4-2  aet 
    Irtysh Pavlodar          Kaz  Varzob Dushanbe          Taj   4-1  3-2  7-3z
    x 1st leg Nov 3, 2nd leg Dec 23
    y 1st leg Nov 5, 2nd leg Nov 9
    z 1st leg Oct 21, 2nd leg Nov 4
    East Asia (Sep 20 and 27)
    PSM Ujungpandang         Ina  Royal Thai Air Force     Tha   6-1  5-0 11-1
    South China              Hkg  Jubilo Iwata             Jap   1-3  1-3  2-6x
    Shandong Luneng Taishan  Chi  Home United              Sin   3-0  3-1  6-1
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Huriyya                  Mld   2-1  0-0  2-1y
    x 1st leg Sep 10, 2nd leg Sep 16
    y 1st leg Sep 21
    
    Quarterfinals
    
    West Asia (Tehran, Iran)
    
    Mar  7: Al Hilal-Irtysh Pavlodar              0-0
    Mar  7: Piroozi-Al Ittihad                    0-0
    Mar  9: Piroozi-Irtysh Pavlodar               0-0
    Mar  9: Al Ittihad-Al Hilal                   2-0
              [Al Hasan Al Yami 23, Sergio Ricardo 85]
    Mar 11: Al Ittihad-Irtysh Pavlodar            1-2
              [Mohammad Hwasawi 41; Nilton Mendes 14, 25]
    Mar 11: Piroozi-Al Hilal                      3-1
              [Ali Karimi 45, Ali Ansarian 65pen, Hamed Kavianpour 69; Sami Al Jaber 9]
    
     1.Piroozi (Tehran)                3  1  2  0  3- 1  5
     2.Irtysh Pavlodar                 3  1  2  0  2- 1  5
     3.Al Ittihad (Jeddah)             3  1  1  1  3- 2  4
     4.Al Hilal (Riyadh)               3  0  1  2  1- 5  1
    
    East Asia (Makassar, Indonesia)
    
    Mar 21: Suwon Samsung Bluewings-Jubilo Iwata  0-3
              [Toshiya Fujita 14, Yang Jong-hu 77og, Masashi Nakayama 90]
    Mar 21: PSM-Shandong Luneng Taishan           1-3
              [Suwandi Hadi Siswoyo 90; Sergei Nagorniak 15pen, Li Xiaopeng 52,
               Li Ming 56]
    Mar 23: PSM-Suwon Samsung Bluewings           1-8
              [Kurniawan Dwi Yulianto 35; Seo Jung-won 6, 23, 25, Sandro Cardoso 11, 18,
               Park Kun-ha 37, Ko Jong-su 45pen, 79]
    Mar 23: Jubilo Iwata-Shandong Luneng Taishan  6-2
              [Toshiya Fujita 29 pen, Masashi Nakayama 42, 43, 56, 
               Aleksander Zivkovic 66pen, Daisuke Oku 78; Casiano 34, Li Xiaopeng 90]
    Mar 25: Shandong-Suwon                        0-6
              [Ko Jong-su 8, 38, Denis Laktionov 28 Seo Dong-won 48, 59 Zoltan Sabo 82]
    Mar 25: PSM-Jubilo Iwata                      0-3
              [Naoki Naruo 37, Tomoaki Seino 56, Takahiro Yamanishi 74]
    
     1.Jubilo Iwata                    3  3  0  0 12- 2  9
     2.Suwon Samsung Bluewings         3  2  0  1 14- 4  6
     3.Shandong Luneng Taishan         3  1  0  2  5-13  3
     4.PSM Ujungpandang (Makassar)     3  0  0  3  2-14  0
    
    Semifinals (Suwon, May 24)
    Jubilo Iwata             Jap  Irtysh Pavlodar          Kaz   1-0  asdet
      [Jo Kanazawa 103]
    Pirouzi                  Irn  Suwon Samsung Bluewings  SKo   1-2 
      [Hamed Kavianpour 12 ; Seo Jung-won 78, Park Kun-ha 90]
    
    Third Place Match (Suwon, May 26)
    Pirouzi                  Irn  Irtysh Pavlodar          Kaz   2-0  
      [Esmael Halali 17, Hamed Reza Estili 34]
    
    Final (Suwon, May 26)
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Jubilo Iwata             Jap   1-0
      [Sandro Cardoso 15]
    

    Cup Winners' Cup 2000/01

    First Round (Aug 25-Sep 14 and Sep 8-22)
    West Asia
    Al Wahda                 Yem  Hottine                  Syr   1-5  0-5  1-10 
    Shja'eya Union           Pal  Al Wahdat                Jor   2-1  1-3  3-4 
    Al Safa                  Leb  Al Arabi                 Kuw      w/o       x
    Al Saad                  Qat  Al Talaba                Irq   1-1  3-3 *4-4 
    Al Wahda                 UAE  Esteghlal (Tehran)       Irn   3-2  0-4  3-6 
    SOPFK Kairat Almaty      Kaz  Regar-TadAZ Tursun-Zade  Taj   2-0  1-1  3-1
    Nebitchi Balkanabat      Tkm  Dinamo Samarkand         Uzb   4-3  3-2  7-5 
    Al Shabab                Sau  bye                                         
    x Al Safa withdrew before 1st leg
    East Asia
    Cang Saigon              Vie  Singapore Armed Forces   Sin   0-0  2-0  2-0 
    BEC Tero Sasana          Tha  Khan Research Lab'ries   Pak   1-1  6-0  7-1
    Dalian Shide             Chi  Valencia                 Mld   8-0  1-1  9-1
    x Aug 23 and Sep 6 
    Shimizu S-Pulse          Jap  bye
    Pupuk Kaltim (Bontang)   Ina  bye
    Sungnam Ilhwa Chunma     SKo  bye
    Happy Valley             Hkg  bye
    Nagoya Grampus Eight     Jap  bye
    
    Second Round 
    West Asia (Nov)
    Hottine                  Syr  Al Shabab                Sau   1-0  0-2  1-2 
    Al Saad                  Qat  Esteghlal                Irn   0-1  1-2  1-3 
    Al Wahdat                Jor  Al Arabi                 Kuw   2-1  0-0  2-1 
    Nebitchi Balkanabat      Tkm  SOPFK Kairat Almaty      Kaz   1-0  1-3  2-3 
    East Asia (Sep)
    Dalian Shide             Chi  Sungnam Ilhwa Chunma     SKo   2-0  0-1  2-1
    Pupuk Kaltim (Bontang)   Ina  BEC Tero Sasana          Tha   0-1  1-4  1-5
    Cang Saigon              Vie  Shimizu S-Pulse          Jap   0-2  0-4  0-6
    Nagoya Grampus Eight     Jap  Happy Valley             Hkg   3-1  3-0  6-1
    
    Quarterfinals
    West Asia (Mar 2 and 16)
    Al Shabab                Sau  Al Wahdat                Jor   2-2  1-0  3-2
    SOPFK Kairat Almaty      Kaz  Esteghlal                Irn   0-0  0-3  0-3
    East Asia 
    (Mar 7 and 14)
    Dalian Shide             Chi  Nagoya Grampus Eight     Jap   0-0  1-1 *1-1
    (Mar 24 and Apr 4)
    BEC Tero Sasana          Tha  Shimizu S-Pulse          Jap   2-2  1-3  3-5
    
    Semifinals (Jeddah, May 17)
    Al Shabab                Sau  Esteghlal                Irn   3-2  
      [Saeed Owairan 15pen, Abdullah Shehan 58, Khalid Al Dossary 87;
       Mohamed Navazi 28pen, Ahmad Momenzadeh 61]
    Dalian Shide             Chi  Shimizu S-Pulse          Jap   3-2  aet
      [Orlando 17, 59, Hao Haidong 109; Teruyoshi Ito 18, Daisuke Ichikawa 56]
    
    Third Place Match (Jeddah, May 19)
    Shimizu S-Pulse          Jap  Esteghlal                Irn   3-1
      [Takuma Koga 19 Takayuki Yokoyama 76, 90; Alireza Vahedini 34]
    
    Final (Jeddah, May 19)
    Al Shabab                Sau  Dalian Shide             Chi   4-2
      [Abdullah Al Shahrani 24pen, Abdullah Sheehan 25, 48, 74; Yan Song 27,
       Hao Haidong 90]
    
    

    Super Cup 2000/01

    Final (Aug 4 and 10)
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Al Shabab                Sau   2-2  2-1  4-3
      [Denis Laktionnov 26, Sandro Cardoso 55; Abdullah Alshehan 14, Omar Hassi 86]
      [Abdullah al Shahrani 48; Lee Ki Hyung 49, Soo Jung Won 57]
    
    

    About this document

    Thanks to Mohammed Qayed, Mike Dryomin, Seungsoo Lee and Tom Lewis

    Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Karel Stokkermans
    Last updated: 27 Aug 2001

    (c) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2000/01
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.