Asian Club Competitions 2011


  • Asian Champions League
  • AFC Cup
  • Presidents Cup
  • About this document

    2010 | 2012


    Asian Champions League 2011

    Qualifying Stage
    
    NB: in order to create "balance", one team (Al-Ain) was moved from the Western
        to the Eastern Zone, which lead to the Eastern Zone's place being claimed
        by a club from the Western Zone.
    
    Eastern Zone Round 1 (Feb 12)
    Sriwijaya FC (Palembang) Ina  Muang Thong United       Tha   2-2  7-6p
    
    Eastern Zone Round 2 (Feb 19)
    Sriwijaya FC (Palembang) Ina  Al-Ain                   UAE   0-4
    
    Western Zone Round 1 (Feb 12)
    Al-Sadd                  Qat  Al-Ittihad (Aleppo)      Syr   5-1
    
    Western Zone Round 2 (Feb 19)
    Al-Sadd                  Qat  Dempo SC (Goa)           Ind   2-0
    
    NB: all eliminated clubs enter the AFC Cup
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Mar  1: Al-Jazeera-Al-Gharrafa                0-0
    Mar  1: Al-Hilal-Sepahan                      1-2
    Mar 15: Al-Gharrafa-Al-Hilal                  0-1
    Mar 15: Sepahan-Al-Jazeera                    5-1 
    Apr  5: Sepahan-Al-Gharrafa                   2-0
    Apr  5: Al-Hilal-Al-Jazeera                   3-1
    Apr 20: Al-Gharrafa-Sepahan                   1-0
    Apr 20: Al-Jazeera-Al-Hilal                   2-3
    May  4: Sepahan-Al-Hilal                      1-1
    May  4: Al-Gharrafa-Al-Jazeera                5-2
    May 11: Al-Jazeera-Sepahan                    1-4
    May 11: Al-Hilal-Al-Gharrafa                  2-0
    
     1.Sepahan (Isfahan)               6  4  1  1 14- 5 13  [2 1 1 0 3-2 4]
     2.Al-Hilal (Riyadh)               6  4  1  1 11- 6 13  [2 0 1 1 2-3 1]
     3.Al-Gharrafa (Doha)              6  2  1  3  6- 7  7
     4.Al-Jazeera (Abu Dhabi)          6  0  1  5  7-20  1
    
    Group B
    Mar  1: Pahktakor Toshkent-Al-Nasr            2-2
    Mar  1: Esteghlal-Al-Sadd                     1-1
    Mar 15: Al-Nasr-Esteghlal                     2-1
    Mar 15: Al-Sadd-Pahktakor Toshkent            2-1
    Apr  5: Al-Sadd-Al-Nasr                       1-0 
    Apr  6: Esteghlal-Pahktakor Toshkent          4-2
    Apr 19: Pahktakor Toshkent-Esteghlal          2-1
    Apr 19: Al-Nasr-Al-Sadd                       1-1
    May  3: Al-Sadd-Esteghlal                     2-2
    May  4: Al-Nasr-Pahktakor Toshkent            4-0
    May 11: Pahktakor Toshkent-Al-Sadd            1-1
    May 11: Esteghlal-Al-Nasr                     2-1
    
     1.Al-Sadd (Doha)                  6  2  4  0  8- 6 10
     2.Al-Nasr (Riyadh)                6  2  2  2 10- 7  8  [2 1 0 1 3-3 3]
     3.Esteghlal (Tehran)              6  2  2  2 11-10  8  [2 1 0 1 3- 33]
     4.Pakhtakor Toshkent              6  1  2  3  8-14  5
    
    Group C
    Mar  2: Al-Wahda-Bunyodkor Toshkent           1-1
    Mar  2: Al-Ittihad-Perspolis                  3-1
    Mar 16: Bunyodkor Toshkent-Al-Ittihad         0-1
    Mar 16: Perspolis-Al-Wahda                    1-1
    Apr  5: Bunyodkor Toshkent-Perspolis          0-0
    Apr  5: Al-Wahda-Al-Ittihad                   0-3
    Apr 20: Perspolis-Bunyodkor Toshkent          1-3
    Apr 20: Al-Ittihad-Al-Wahda                   0-0
    May  3: Perspolis-Al-Ittihad                  3-2
    May  3: Bunyodkor Toshkent-Al-Wahda           3-2
    May 10: Al-Wahda-Perspolis                    2-0
    May 10: Al-Ittihad-Bunyodkor Toshkent         1-1
    
     1.Al-Ittihad (Jeddah)             6  3  2  1 10- 5 11
     2.Bunyodkor Toshkent              6  2  3  1  8- 6  9
     3.Al-Wahda (Abu Dhabi)            6  1  3  2  6- 8  6
     4.Perspolis (Tehran)              6  1  2  3  6-11  5
    
    Group D
    Mar  2: Zob-Ahan-Emirates                     2-1
    Mar  2: Al-Rayyan-Al-Shabab                   1-1
    Mar 16: Emirates-Al-Rayyan                    2-0
    Mar 16: Al-Shabab-Zob-Ahan                    0-0
    Apr  6: Al-Rayyan-Zob-Ahan                    1-3
    Apr  6: Al-Shabab-Emirates                    4-1
    Apr 19: Emirates-Al-Shabab                    2-1
    Apr 19: Zob-Ahan-Al-Rayyan                    1-0
    May  3: Emirates-Zob-Ahan                     0-1
    May  3: Al-Shabab-Al-Rayyan                   1-0
    May 10: Al-Rayyan-Emirates                    2-0
    May 10: Zob-Ahan-Al-Shabab                    0-1
    
     1.Zob-Ahan (Isfahan)              6  4  1  1  7- 3 13
     2.Al-Shabab (Riyadh)              6  3  2  1  8- 4 11
     3.Emirates (Ras Al-Khaima)        6  2  0  4  6-10  6
     4.Al-Rayyan                       6  1  1  4  4- 8  4
    
    Group E
    Mar  1: Jeju United-Tianjin Teda              0-1
    Mar  1: Gamba Osaka-Melbourne Victory         5-1
    Mar 15: Melbourne Victory-Jeju United         1-2
    Mar 15: Tianjin Teda-Gamba Osaka              2-1
    Apr  5: Jeju United-Gamba Osaka               2-1
    Apr  5: Tianjin Teda-Melbourne Victory        1-1
    Apr 20: Melbourne Victory-Tianjin Teda        2-1
    Apr 20: Gamba Osaka-Jeju United               3-1
    May  4: Melbourne Victory-Gamba Osaka         1-1
    May  4: Tianjin Teda-Jeju United              3-0
    May 11: Gamba Osaka-Tianjin Teda              2-0
    May 11: Jeju United-Melbourne Victory         1-1
    
     1.Gamba Osaka                     6  3  1  2 13- 7 10  [2 1 0 1 3-2 3]
     2.Tianjin Teda                    6  3  1  2  8- 6 10  [2 1 0 1 2-3 3]
     3.Jeju United                     6  2  1  3  6-10  7
     4.Melbourne Victory               6  1  3  2  7-11  6
    
    Group F
    Mar  1: Hangzhou Greentown-Nagoya Grampus E.  2-0
    Mar  2: Al-Ain-FC Seoul                       0-1
    Mar 15: FC Seoul-Hangzhou Greentown           3-0
    Apr  6: Nagoya Grampus Eight-FC Seoul         1-1
    Apr  6: Hangzhou Greentown-Al-Ain             0-0
    Apr 12: Nagoya Grampus Eight-Al-Ain           4-0
    Apr 19: FC Seoul-Nagoya Grampus Eight         0-2
    Apr 19: Al-Ain-Hangzhou Greentown             1-0
    May  4: Nagoya Grampus E.-Hangzhou Greentown  1-0
    May  4: FC Seoul-Al-Ain                       3-0
    May 11: Hangzhou Greentown-FC Seoul           1-1
    May 11: Al-Ain-Nagoya Grampus Eight           3-1
    
     1.FC Seoul                        6  3  2  1  9- 4 11
     2.Nagoya Grampus Eight            6  3  1  2  9- 6 10
     3.Al-Ain                          6  2  1  3  4- 9  7
     4.Hangzhou Greentown              6  1  2  3  3- 6  5
    
    Group G
    Mar  2: Jeonbuk Hyundai M.-Shandong Luneng    1-0
    Mar  2: Cerezo Osaka-Arema                    2-1
    Mar 16: Shandong Luneng-Cerezo Osaka          2-0
    Mar 16: Arema-Jeonbuk Hyundai Motors          0-4
    Apr  5: Arema-Shandong Luneng                 1-1
    Apr  5: Cerezo Osaka-Jeonbuk Hyundai Motors   1-0
    Apr 20: Shandong Luneng-Arema                 5-0
    Apr 20: Jeonbuk Hyundai Motors-Cerezo Osaka   1-0
    May  3: Arema-Cerezo Osaka                    0-4
    May  3: Shandong Luneng-Jeonbuk Hyundai M.    1-2
    May 10: Jeonbuk Hyundai Motors-Arema          6-0
    May 10: Cerezo Osaka-Shandong Luneng          4-0
    
     1.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju) 6  5  0  1 14- 2 15
     2.Cerezo Osaka                    6  4  0  2 11- 4 12
     3.Shandong Luneng (Ji'nan)        6  2  1  3  9- 8  7
     4.Arema (Malang)                  6  0  1  5  2-22  1
    
    Group H
    Mar  2: Sydney FC-Suwon Samsung Bluewings     0-0
    Mar  2: Shanghai Shenhua-Kashima Antlers      0-0
    Mar 16: Suwon S. Bluewings-Shanghai Shenhua   4-0
    Apr  6: Sydney FC-Shanghai Shenhua            1-1
    Apr  6: Suwon S. Bluewings-Kashima Antlers    1-1
    Apr 13: Sydney FC-Kashima Antlers             0-3
    Apr 19: Kashima Antlers-Suwon S. Bluewings    1-1
    Apr 19: Shanghai Shenhua-Sydney FC            2-3
    May  3: Kashima Antlers-Shanghai Shenhua      2-0
    May  3: Suwon Samsung Bluewings-Sydney FC     3-1
    May 10: Kashima Antlers-Sydney FC             2-1
    May 10: Shanghai Shenhua-Suwon S. Bluewings   0-3
    
     1.Suwon Samsung Bluewings         6  3  3  0 12- 3 12  [2 0 2 0 2-2 2]
     2.Kashima Antlers                 6  3  3  0  9- 3 12  [2 0 2 0 2-2 2]
     3.Sydney FC                       6  1  2  3  6-11  5
     4.Shanghai Shenhua                6  0  2  4  3-13  2
    
    1/8 Finals (played over one leg; group winners host)
    (May 24)
    Jeonbuk Hyundai Motors   SKo  Tianjin Teda             Chn   3-0
    Gamba Osaka              Jpn  Cerezo Osaka             Jpn   0-1
    Sepahan (Isfahan)        Irn  Bunyodkor Toshkent       Uzb   3-1
    Al-Ittihad (Jeddah)      Sau  Al-Hilal (Riyadh)        Sau   3-1
    (May 25)
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Nagoya Grampus Eight     Jpn   2-0
    FC Seoul                 SKo  Kashima Antlers          Jpn   3-0
    Zob-Ahan (Isfahan)       Irn  Al-Nasr (Riyadh)         Sau   4-1
    Al-Sadd                  Qat  Al-Shabab (Riyadh)       Sau   1-0
    
    Quarterfinals 
    (Sep 14 and 27)
    Cerezo Osaka             Jpn  Jeonbuk Hyundai Motors   SKo   4-3  1-6  5-9
    Al-Ittihad (Jeddah)      Sau  FC Seoul                 SKo   3-1  0-1  3-2
    (Sep 14 and 28)
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Zob-Ahan (Isfahan)       Irn   1-1  2-1  3-2  aet
    Sepahan (Isfahan)        Irn  Al-Sadd                  Qat   awd  2-1  2-4x
    x 1st leg awarded 0-3, original score 1-0; Sepahan fielded ineligible player
    
    Semifinals (Oct 19 and 26)
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Al-Sadd                  Qat   0-2  1-0  1-2
    Al-Ittihad (Jeddah)      Sau  Jeonbuk Hyundai Motors   SKo   2-3  1-2  3-5
    
    Final (Nov 5; Jeonju World Cup Stadium, Jeonju)
    Jeonbuk Hyundai Motors   SKo  Al-Sadd                  Qat   2-2  2-4p
    

    AFC Cup 2011

    NB: the 4 teams losing out in the qualifying stage for the Asian 
        Champions League enter the AFC Cup.
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Mar  1: Dempo-Al-Tilal                        2-1
    Mar  1: Nasaf Qarshi-Al-Ansar                 3-0
    Mar 15: Al-Tilal-Nasaf Qarshi                 2-3
    Mar 15: Al-Ansar-Dempo                        2-0
    Apr 12: Al-Tilal-Al-Ansar                     1-4x
    Apr 12: Dempo-Nasaf Qarshi                    0-4
    Apr 27: Nasaf Qarshi-Dempo                    9-0
    Apr 27: Al-Ansar-Al-Tilal                     0-2
    May  4: Al-Tilal-Dempo                        2-2y
    May  4: Al-Ansar-Nasaf Qarshi                 1-4
    May 11: Dempo-Al-Ansar                        2-1
    May 11: Nasaf Qarshi-Al-Tilal                 7-1
    x in Zarqa, Jordan
    y in Goa, India
    
     1.Nasaf Qarshi                    6  6  0  0 30- 4 18
     2.Dempo SC (Goa)                  6  2  1  3  6-19  7
     3.Al-Ansar (Beirut)               6  2  0  4  8-12  6
     4.Al-Tilal (Aden)                 6  1  1  4  9-18  4
    
    Group B 
    Mar  1: Al-Saqr-Al-Ittihad                    1-2
    Mar  1: Al-Qadisiya-Sho'rtan G'uzor           4-0
    Mar 15: Sho'rtan G'uzor-Al-Saqr               7-2
    Mar 15: Al-Ittihad-Al-Qadisiya                0-2
    Apr 12: Al-Qadisiya-Al-Saqr                   3-0
    Apr 13: Sho'rtan G'uzor-Al-Ittihad            1-1
    Apr 15: Al-Saqr-Al-Qadisiya                   2-2
    Apr 26: Al-Ittihad-Sho'rtan G'uzor            0-0
    May  4: Sho'rtan G'uzor-Al-Qadisiya           1-1
    May  4: Al-Ittihad-Al-Saqr                    2-0
    May 11: Al-Saqr-Sho'rtan G'uzor               0-1
    May 11: Al-Qadisiya-Al-Ittihad                3-2
    
     1.Al-Qadisiya (Kuwait City)       6  4  2  0 15- 5 14
     2.Sho'rtan G'uzor                 6  2  3  1 10- 8  9
     3.Al-Ittihad (Aleppo)             6  2  2  2  7- 7  8
     4.Al-Saqr (Taizz)                 6  0  1  5  5-17  1
    
    Group C 
    Mar  2: Al-Faysali-Al-Jaish                   2-0
    Mar  2: Al-Nasr-Duhok                         0-1
    Mar 16: Duhok-Al-Faysali                      4-2
    Mar 16: Al-Jaish-Al-Nasr                      2-1
    Apr 12: Al-Faysali-Al-Nasr                    2-1
    Apr 12: Al-Jaish-Duhok                        0-0
    Apr 27: Duhok-Al-Jaish                        0-1
    Apr 27: Al-Nasr-Al-Faysali                    0-1 
    May  3: Duhok-Al-Nasr                         1-0
    May  3: Al-Jaish-Al-Faysali                   1-1
    May 10: Al-Faysali-Duhok                      0-0x
    May 10: Al-Nasr-Al-Jaish                      0-4
    x due to the head-to-head tie-breaker, both clubs needed a draw to qualify
    
     1.Duhok                           6  3  2  1  6- 3 11  [4 1 2 1 4-3 5]
     2.Al-Faysali (Amman)              6  3  2  1  8- 6 11  [4 1 2 1 5-5 5]
     3.Al-Jaish (Damascus)             6  3  2  1  8- 4 11  [4 1 2 1 2-3 5]
     4.Al-Nasr (Kuwait City)           6  0  0  6  2-11  0
    
    Group D 
    Mar  2: Al-Talaba-Al-Wahdat                   0-1
    Mar  2: Suwaiq-Al-Kuwait SC                   1-3
    Mar 16: Al-Wahdat-Suwaiq                      5-1
    Mar 16: Al-Kuwait SC -Al-Talaba               1-0
    Apr 13: Suwaiq-Al-Talaba                      1-2
    Apr 13: Al-Kuwait SC -Al-Wahdat               1-3
    Apr 26: Al-Talaba-Suwaiq                      1-1
    Apr 26: Al-Wahdat-Al-Kuwait SC                1-0
    May  3: Al-Wahdat-Al-Talaba                   0-0
    May  3: Al-Kuwait SC-Suwaiq                   0-0
    May 10: Al-Talaba-Al-Kuwait SC                1-2
    May 10: Suwaiq-Al-Wahdat                      1-1
    
     1.Al-Wahdat (Amman)               6  4  2  0 11- 3 14
     2.Al-Kuwait SC (Kaifan)           6  3  1  2  7- 6 10
     3.Al-Talaba (Baghdad)             6  1  2  3  4- 6  5
     4.Suwaiq (Batna)                  6  0  3  3  5-12  3
    
    Group E
    Mar  1: Al-Ahed-Arbil                         1-2
    Mar  1: Al-Karama-Al-Arouba                   2-2
    Mar 15: Arbil-Al-Karama                       1-1
    Mar 15: Al-Arouba-Al-Ahed                     1-0
    Apr 12: Al-Ahed-Al-Karama                     4-1
    Apr 12: Arbil-Al-Arouba                       0-0
    Apr 27: Al-Karama-Al-Ahed                     3-2
    Apr 27: Al-Arouba-Arbil                       0-5
    May  4: Arbil-Al-Ahed                         6-2
    May  4: Al-Arouba-Al-Karama                   1-1
    May 11: Al-Ahed-Al-Arouba                     2-0
    May 11: Al-Karama-Arbil                       0-3
    
     1.Arbil                           6  4  2  0 17- 4 14
     2.Al-Ahed (Beirut)                6  2  0  4 11-13  6  [4 2 0 2 8-5 6]
     3.Al-Arouba (Sur)                 6  1  3  2  4-10  6  [4 1 2 1 4-5 5]
     4.Al-Karama (Homs)                6  1  3  2  8-13  6  [4 1 2 1 7-9 5]
    
    Group F 
    Mar  1: Sriwijaya FC-VB Sports                1-1
    Mar  1: SLNA-TSW Pegasus                      1-2
    Mar 15: VB Sports-SLNA                        1-3
    Mar 15: TSW Pegasus-Sriwijaya FC              1-2
    Apr 13: Sriwijaya FC-SLNA                     3-1
    Apr 13: VB Sports-TSW Pegasus                 3-5
    Apr 26: SLNA-Sriwijaya FC                     4-0
    Apr 26: TSW Pegasus-VB Sports                 3-0
    May  4: VB Sports-Sriwijaya FC                2-0
    May  4: TSW Pegasus-SLNA                      2-3
    May 11: Sriwijaya FC-TSW Pegasus              3-2
    May 11: SLNA-VB Sports                        4-2
    
     1.Song Lam Nghe An (Vinh)         6  4  0  2 16-10 12
     2.Sriwijaya FC (Palembang)        6  3  1  2  9-11 10
     3.TSW Pegasus (Hongkong)          6  3  0  3 15-12  9
     4.VB Sports (Malé)                6  1  1  4  9-14  4
    
    Group G 
    Mar  2: Victory-Tampines Rovers               1-3
    Mar  2: Muang Thong United-Ha Noi T&T         4-0
    Mar 16: Ha Noi T&T-Victory                    2-0
    Mar 16: Tampines Rovers-Muang Thong United    1-1
    Apr 12: Ha Noi T&T-Tampines Rovers            1-1
    Apr 12: Muang Thong United-Victory            1-0
    Apr 27: Victory-Muang Thong United            0-4
    Apr 27: Tampines Rovers-Ha Noi T&T            3-1
    May  3: Ha Noi T&T-Muang Thong United         0-0
    May  3: Tampines Rovers-Victory               4-0
    May 10: Victory-Ha Noi T&T                    0-1
    May 10: Muang Thong United-Tampines Rovers    4-0
    
     1.Muang Thong United              6  4  2  0 14- 1 14
     2.Tampines Rovers (Singapore)     6  3  2  1 12- 8 11
     3.Ha Noi T&T                      6  2  2  2  5- 8  8
     4.Victory SC (Malé)               6  0  0  6  1-15  0
    
    Group H
    Mar  2: East Bengal-Chonburi                  4-4
    Mar  2: South China-Persipura                 1-1
    Mar 16: Persipura-East Bengal                 4-1y
    Mar 16: Chonburi-South China                  3-0
    Apr 13: Persipura-Chonburi                    3-0
    Apr 13: South China-East Bengal               1-0
    Apr 26: East Bengal-South China               3-3x
    Apr 26: Chonburi-Persipura                    4-1
    May  3: Persipura-South China                 4-2
    May  3: Chonburi-East Bengal                  4-0
    May 10: East Bengal-Persipura                 1-1
    May 10: South China-Chonburi                  0-3
    x in Cuttack
    y in Jakarta
    
     1.Chonburi                        6  4  1  1 18- 8 13
     2.Persipura (Jayapura)            6  3  2  1 14- 9 11
     3.South China (Hongkong)          6  1  2  3  7-14  5
     4.East Bengal (Calcutta)          6  0  3  3  9-17  3
    
    1/8 Finals (played over one leg; group winners host)
    (May 24)
    Muang Thong United       Tha  Al-Ahed (Beirut)         Leb   4-0
    Duhok                    Irq  Dempo SC (Goa)           Ind   1-0
    Nasaf Qarshi             Uzb  Al-Faysali (Amman)       Jor   2-1
    Arbil                    Irq  Tampines Rovers          Sin   1-0  aet
    (May 25)
    SLNA (Vinh)              Vie  Persipura (Jayapura)     Ina   1-3
    Chonburi                 Tha  Sriwijaya FC (Palembang) Ina   3-0
    Al-Wahdat (Amman)        Jor  Sho'rtan G'uzor          Uzb   2-1
    Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw  Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw   2-2  2-3p 
    
    Quarterfinals 
    (Sep 13 and 27)
    Persipura (Jayapura)     Ina  Arbil                    Irq   1-2  0-1  1-3
    Chonburi                 Tha  Nasaf Qarshi             Uzb   0-1  1-0  1-1  3-4p
    Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw  Muang Thong United       Tha   1-0  0-0  1-0
    (Sep 13 and 28)
    Al-Wahdat (Amman)        Jor  Duhok                    Irq   5-1  3-0  8-1
    
    Semifinals (Oct 4 and 18)
    Nasaf Qarshi             Uzb  Al-Wahdat (Amman)        Jor   1-0  1-1  2-1
    Arbil                    Irq  Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw   0-2  3-3  3-5
    
    Final (Oct 29, Markaziy Stadium, Qarshi)
    Nasaf Qarshi             Uzb  Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw   2-1
    
    

    Presidents Cup 2011

    Group Stage
    
    Group A (Olympic Stadium, Phnom Penh)
    May 21: Neftchi Kochkor-Ata-Abahani Ltd.      2-0
    May 21: Phnom Penh Crown-Don Bosco SC         3-0
    May 23: Don Bosco SC-Neftchi Kochkor-Ata      0-2
    May 23: Phnom Penh Crown-Abahani Ltd.         1-0
    May 25: Abahani Ltd.-Don Bosco SC             4-1
    May 25: Phnom Penh Crown-Neftchi Kochkor-Ata  0-1
    
     1.Neftchi Kochkor-Ata             3  3  0  0  5- 0  9
     2.Phnom Penh Crown                3  2  0  1  4- 1  6
     3.Abahani Limited (Dhaka)         3  1  0  2  4- 4  3
     4.Don Bosco SC (Colombo)          3  0  0  3  1- 9  0
    
    Group B (Yangon)
    May 13: Yadanarbon FC-Yeedzin                 6-0
    May 13: Istiqlol Dushanbe-Jabal Mukabar       2-0
    May 15: Yeedzin-Istiqlol Dushanbe             0-8
    May 15: Yadanarbon FC-Jabal Mukabar           4-3
    May 17: Yadanarbon FC-Istiqlol Dushanbe       1-1
    May 17: Jabal Mukabar-Yeedzin                 7-0
    
     1.Istiqlol Dushanbe               3  2  1  0 11- 1  7
     1.Yadanarbon FC                   3  2  1  0 11- 4  7
     3.Jabal Mukabar                   3  1  0  2 10- 6  6
     3.Yeedzin (Thimpu)                3  0  0  3  0-21  0
    
    Group C (Kathmandu)
    Apr 20: Nepal Police Club-WAPDA               0-2
    Apr 20: Tai Power Company-Balkan Balkanabat   1-1
    Apr 22: WAPDA-Tai Power Company               0-3
    Apr 22: Nepal Police Club-Balkan Balkanabat   0-2
    Apr 24: Nepal Police Club-Tai Power Company   0-1
    Apr 24: Balkan Balkanabat-WAPDA               1-0
    
     1.Tai Power Company (Kaohsiung)   3  2  1  0  5- 1  7
     2.Balkan (Balkanabat)             3  2  1  0  4- 1  7
     3.WAPDA (Lahore)                  3  1  0  2  2- 4  3
     4.Nepal Police Club (Kathmandu)   3  0  0  3  0- 5  0
    
    Final Stage (Kaohsiung)
    
    Group 1
    Sep 19: Tai Power Company-Istiqlol Dushanbe   2-0
    Sep 21: Balkan Balkanabat-Istiqlol Dushanbe   1-1
    Sep 23: Tai Power Company-Balkan Balkanabat   4-3
    
     1.Tai Power Company (Kaohsiung)   2  2  0  0  6- 3  6
     2.Balkan (Balkanabat)             2  0  1  1  4- 5  1
     3.Istiqlol Dushanbe               2  0  1  1  1- 3  1
    
    Group 2
    Sep 19: Phnom Penh Crown-Neftchi Kochkor-Ata  2-1
    Sep 21: Yadanarbon FC-Phnom Penh Crown        0-4
    Sep 23: Neftchi Kochkor-Ata-Yadanarbon FC     8-2
    
     1.Phnom Penh Crown                2  2  0  0  6- 1  6
     2.Neftchi Kochkor-Ata             2  1  0  1  9- 4  3
     3.Yadanarbon FC                   2  0  0  2  2-12  0
    
    Final (Sep 25, Kaohsiung National Stadium, Kaohsiung)
    Tai Power Company        Tai  Phnom Penh Crown         Cam   3-2
    
    
    

    About this document

    Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Authors: Ian King and Karel Stokkermans
    Last updated: 16 Oct 2014

    (c) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.