Asian Club Competitions 2012


  • Asian Champions League
  • AFC Cup
  • Presidents Cup
  • About this document

    2011 | 2013


    Asian Champions League 2012

    Qualifying Stage
    
    Eastern Zone Round 1
    (Feb 16)
    Adelaide United          Aus  Persipura (Jayapura)     Ina   3-0
    (Feb 18)
    Pohang Steelers          SKo  Chonburi                 Tha   2-0
    
    Western Zone Round 1 (Feb 10)
    Esteghlal (Tehran)       Irn  Zob-Ahan (Isfahan)       Irn   2-0
    
    Western Zone Round 2 (Feb 18)
    Esteghlal (Tehran)       Irn  Al-Ittifaq (Dammam)      Sau   3-1
    Al-Shabab (Dubai)        UAE  Neftchi Farg'ona         Uzb   3-0
    
    NB: all clubs eliminated on Feb 18 enter the AFC Cup
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Mar  6: Al-Rayyan-Esteghlal                   0-1
    Mar  7: Nasaf Qarshi-Al-Jazeera               2-4
    Mar 20: Esteghlal-Nasaf Qarshi                0-0
    Mar 20: Al-Jazeera-Al-Rayyan                  3-2
    Apr  3: Esteghlal-Al-Jazeera                  1-2
    Apr  3: Al-Rayyan-Nasaf Qarshi                3-1
    Apr 18: Nasaf Qarshi-Al-Rayyan                0-1
    Apr 18: Al-Jazeera-Esteghlal                  1-1
    May  2: Esteghlal-Al-Rayyan                   3-0
    May  2: Al-Jazeera-Nasaf Qarshi               4-1
    May 16: Nasaf Qarshi-Esteghlal                0-2
    May 16: Al-Rayyan-Al-Jazeera                  3-4
    
     1.Al-Jazeera (Abu Dhabi)          6  5  1  0 18-10 16
     2.Esteghlal (Tehran)              6  3  2  1  8- 3 11
     3.Al-Rayyan                       6  2  0  4  9-12  6
     4.Nasaf Qarshi                    6  0  1  5  4-14  1
    
    Group B
    Mar  6: Bani Yas-Al-Arabi                     2-0
    Mar  6: Al-Ittihad-Pakhtakor Toshkent         4-0
    Mar 20: Pakhtakor Toshkent-Bani Yas           1-1
    Mar 20: Al-Arabi-Al-Ittihad                   1-3
    Apr  4: Pakhtakor Toshkent-Al-Arabi           3-1
    Apr  4: Al-Ittihad-Bani Yas                   1-0
    Apr 17: Bani Yas-Al-Ittihad                   0-0
    Apr 17: Al-Arabi-Pakhtakor Toshkent           0-1
    May  2: Pakhtakor Toshkent-Al-Ittihad         1-2
    May  2: Al-Arabi-Bani Yas                     0-4
    May 16: Bani Yas-Pakhtakor Toshkent           2-0
    May 16: Al-Ittihad-Al-Arabi                   3-2
    
     1.Al-Ittihad (Jeddah)             6  5  1  0 13- 4 16
     2.Bani Yas                        6  3  2  1  9- 2 11
     3.Pakhtakor Toshkent              6  2  1  3  6-10  5
     4.Al-Arabi (Doha)                 6  0  0  6  4-16  0
    
    Group C
    Mar  7: Sepahan-Al-Nasr                       1-0
    Mar  7: Lekhwiya-Al-Ahly                      1-0
    Mar 21: Al-Nasr-Lekhwiya                      2-1
    Mar 21: Al-Ahly-Sepahan                       1-1
    Apr  3: Sepahan-Lekhwiya                      2-1
    Apr  3: Al-Nasr-Al-Ahly                       1-2
    Apr 18: Lekhwiya-Sepahan                      1-0
    Apr 18: Al-Ahly-Al-Nasr                       3-1
    May  1: Al-Nasr-Sepahan                       0-3
    May  1: Al-Ahly-Lekhwiya                      3-0
    May 15: Sepahan-Al-Ahly                       2-1
    May 15: Lekhwiya-Al-Nasr                      1-2
    
     1.Sepahan (Isfahan)               6  4  1  1  9- 4 13
     2.Al-Ahly (Jeddah)                6  3  1  2 10- 6 10
     3.Al-Nasr (Dubai)                 6  2  0  4  6-11  6  [2 2 0 0 4-2 6]
     4.Lekhwiya (Doha)                 6  2  0  4  5- 9  6  [2 0 0 2 2-4 0]
    
    Group D
    Mar  7: Al-Shabab-Al-Gharrafa                 0-0
    Mar  7: Al-Hilal-Perspolis                    1-1
    Mar 21: Perspolis-Al-Shabab                   6-1
    Mar 21: Al-Gharrafa-Al-Hilal                  3-3
    Apr  4: Al-Shabab-Al-Hilal                    1-1
    Apr  4: Al-Gharrafa-Perspolis                 0-3
    Apr 17: Perspolis-Al-Gharrafa                 1-1
    Apr 17: Al-Hilal-Al-Shabab                    2-1
    May  1: Perspolis-Al-Hilal                    0-1
    May  1: Al-Gharrafa-Al-Shabab                 2-1
    May 15: Al-Shabab-Perspolis                   1-3
    May 15: Al-Hilal-Al-Gharrafa                  2-1
    
     1.Al-Hilal (Riyadh)               6  3  3  0 10- 7 12
     2.Perspolis (Tehran)              6  3  2  1 14- 5 11
     3.Al-Gharrafa (Doha)              6  1  3  2  7-10  6
     4.Al-Shabab (Dubai)               6  0  2  4  5-14  2
    
    Group E
    Mar  6: Gamba Osaka-Pohang Steelers           0-3
    Mar  6: Bunyodkor Toshkent-Adelaide United    1-2
    Mar 20: Adelaide United-Gamba Osaka           2-0
    Mar 20: Pohang Steelers-Bunyodkor Toshkent    0-2
    Apr  3: Gamba Osaka-Bunyodkor Toshkent        3-1
    Apr  3: Pohang Steelers-Adelaide United       1-0
    Apr 18: Adelaide United-Pohang Steelers       1-0
    Apr 18: Bunyodkor Toshkent-Gamba Osaka        3-2
    May  2: Adelaide United-Bunyodkor Toshkent    0-0
    May  2: Pohang Steelers-Gamba Osaka           2-0
    May 16: Gamba Osaka-Adelaide United           0-1
    May 16: Bunyodkor Toshkent-Pohang Steelers    1-0
    
     1.Adelaide United                 6  4  1  1  6- 2 13
     2.Bunyodkor Toshkent              6  3  1  2  8- 7 10
     3.Pohang Steelers                 6  3  0  3  6- 4  9
     4.Gamba Osaka                     6  1  0  5  5-12  3
    
    Group F
    Mar  6: Brisbane Roar-FC Tokyo                0-2
    Mar  6: Ulsan Hyundai Horang-i-Beijing Guoan  2-1
    Mar 20: FC Tokyo-Ulsan Hyundai Horang-i       2-2
    Mar 20: Beijing Guoan-Brisbane Roar           1-1
    Apr  4: Ulsan Hyundai Horang-i-Brisbane Roar  1-1
    Apr  4: Beijing Guoan-FC Tokyo                1-1
    Apr 17: Brisbane Roar-Ulsan Hyundai Horang-i  1-2
    Apr 17: FC Tokyo-Beijing Guoan                3-0
    May  2: FC Tokyo-Brisbane Roar                4-2
    May  2: Beijing Guoan-Ulsan Hyundai Horang-i  2-3
    May 16: Brisbane Roar-Beijing Guoan           1-1
    May 16: Ulsan Hyundai Horang-i-FC Tokyo       1-0
    
     1.Ulsan Hyundai Horang-i          6  4  2  0 11- 7 14
     2.FC Tokyo                        6  3  2  1 12- 6 11
     3.Brisbane Roar                   6  0  3  3  6-11  3  [2 0 2 0 2-2 2]
     4.Beijing Guoan                   6  0  3  3  6-11  3  [2 0 2 0 2-2 2]
    NB: Brisbane ranked ahead of Beijing on fair play record
    
    Group G
    Mar  7: Nagoya Grampus-Seongnam Ilhwa Chunma  2-2
    Mar  7: Tianjin Teda-Central Coast Mariners   0-0
    Mar 21: Central Coast Mariners-Nagoya Grampus 1-1
    Mar 21: Seongnam Ilhwa Chunma-Tianjin Teda    1-1
    Apr  3: Central Coast M.-Seongnam Ilhwa Ch.   1-1
    Apr  3: Tianjin Teda-Nagoya Grampus Eight     0-3
    Apr 18: Nagoya Grampus Eight-Tianjin Teda     0-0
    Apr 18: Seongnam Ilhwa Ch.-Central Coast M.   5-0
    May  1: Central Coast Mariners-Tianjin Teda   5-1
    May  1: Seongnam Ilhwa Chunma-Nagoya Grampus  1-1
    May 15: Nagoya Grampus-Central Coast Mariners 3-0
    May 15: Tianjin Teda-Seongnam Ilhwa Chunma    0-3
    
     1.Seongnam Ilhwa Chunma           6  2  4  0 13- 5 10  [2 0 2 0 3-3 2]
     2.Nagoya Grampus Eight            6  2  4  0 10- 4 10  [2 0 2 0 3-3 2]
     3.Central Coast Mariners          6  1  3  2  7-11  6
     4.Tianjin Teda                    6  0  3  3  2-12  3
    
    Group H
    Mar  7: Jeonbuk Hyundai-Guangzhou Evergrande  1-5
    Mar  7: Buriram United-Kashiwa Reysol         3-2
    Mar 21: Kashiwa Reysol-Jeonbuk Hyundai Motors 5-1
    Mar 21: Guangzhou Evergrande-Buriram United   1-2
    Apr  4: Kashiwa Reysol-Guangzhou Evergrande   0-0
    Apr  4: Buriram United-Jeonbuk Hyundai Motors 0-2
    Apr 17: Jeonbuk Hyundai Motors-Buriram United 3-2
    Apr 17: Guangzhou Evergrande-Kashiwa Reysol   3-1
    May  1: Kashiwa Reysol-Buriram United         1-0
    May  1: Guangzhou Evergrande-Jeonbuk Hyundai  1-3
    May 15: Jeonbuk Hyundai Motors-Kashiwa Reysol 0-2
    May 15: Buriram United-Guangzhou Evergrande   1-2
    
     1.Guangzhou Evergrande            6  3  1  2 12- 8 10  [2 1 1 0 3-1 4]
     2.Kashiwa Reysol                  6  3  1  2 11- 7 10  [2 0 1 1 1-3 1]
     3.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju) 6  3  0  3 10-15  9
     4.Buriram United                  6  2  0  4  8-11  6
    
    1/8 Finals (played over one leg; group winners host)
    (May 22)
    Al-Jazeera (Abu Dhabi)   UAE  Al-Ahly (Jeddah)         Sau   3-3  3-4p
    Sepahan (Isfahan)        Irn  Esteghlal (Tehran)       Irn   2-0
    (May 23)
    Al-Ittihad (Jeddah)      Sau  Perspolis (Tehran)       Irn   3-0
    Al-Hilal (Riyadh)        Sau  Bani Yas                 UAE   7-1
    (May 29)
    Adelaide United          Aus  Nagoya Grampus Eight     Jpn   1-0
    Seongnam Ilhwa Chunma    SKo  Bunyodkor Toshkent       Uzb   0-1
    (May 30)
    Ulsan Hyundai Horang-i   SKo  Kashiwa Reysol           Jpn   3-2
    Guangzhou Evergrande     Chn  FC Tokyo                 Jpn   1-0
    
    Quarterfinals 
    (Sep 19 and Oct 2)
    Sepahan (Isfahan)        Irn  Al-Ahly (Jeddah)         Sau   0-0  1-4  1-4
    Al-Ittihad (Jeddah)      Sau  Guangzhou Evergrande     Chn   4-2  1-2  4-5
    (Sep 19 and Oct 3)
    Adelaide United          Aus  Bunyodkor Toshkent       Uzb   2-2  2-3  4-5  aet
    Ulsan Hyundai Horang-i   SKo  Al-Hilal (Riyadh)        Sau   1-0  4-0  5-0
    
    Semifinals 
    (Oct 22 and 31)
    Al-Ittihad (Jeddah)      Sau  Al-Ahly (Jeddah)         Sau   1-0  0-2  1-2
    (Oct 24 and 31)
    Bunyodkor Toshkent       Uzb  Ulsan Hyundai Horang-i   SKo   1-3  0-2  1-5
    
    Final (Nov 10; Ulsan Munsu Football Stadium, Ulsan)
    Ulsan Hyundai Horang-i   SKo  Al-Ahly (Jeddah)         Sau   3-0
    

    AFC Cup 2012

    Qualifying Stage
    
    (Feb 18)
    Victory SC (Malé)        Mld  Al-Tilal (Aden)          Yem   3-4
    
    NB: Terengganu and Ayeyawady United were to play a qualifying match as well,
        but both were admitted directly following the withdrawal of Liaoning Whowin
        and the (temporary) disqualification of Persipura (Jayapura) from the
        Asian Champions League 
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Mar  6: Al-Qadisiya-Suwaiq                    2-0
    Mar  6: Al-Faysali-Al-Ittihad                 1-1
    Mar 20: Suwaiq-Al-Faysali                     0-0
    Mar 20: Al-Ittihad-Al-Qadisiya                1-0x
    Apr  3: Suwaiq-Al-Ittihad                     2-0
    Apr  3: Al-Qadisiya-Al-Faysali                1-2
    Apr 11: Al-Ittihad-Suwaiq                     0-2y
    Apr 11: Al-Faysali-Al-Qadisiya                1-1
    Apr 25: Suwaiq-Al-Qadisiya                    1-5
    Apr 25: Al-Ittihad-Al-Faysali                 1-4z
    May  9: Al-Faysali-Suwaiq                     2-3
    May  9: Al-Qadisiya-Al-Ittihad                5-2
    x in Kuwait
    y in Seeb, Oman
    z in Amman, Jordan
    
     1.Al-Qadisiya (Kuwait City)       6  3  1  2 14- 7 10  [2 2 0 0 7-1 6]
     2.Suwaiq (Batna)                  6  3  1  2  8- 9 10  [2 0 0 2 1-7 0]
     3.Al-Faysali (Amman)              6  2  3  1 10- 7  9
     4.Al-Ittihad (Aleppo)             6  1  1  4  5-14  4
    
    Group B 
    Mar  6: East Bengal-Al-Urooba                 0-1
    Mar  6: Arbil-Kazma                           1-1
    Mar 20: Al-Urooba-Arbil                       2-2x
    Mar 20: Kazma-East Bengal                     3-0
    Apr  4: East Bengal-Arbil                     0-2
    Apr  4: Al-Urooba-Kazma                       1-2y
    Apr 10: Arbil-East Bengal                     2-0
    Apr 10: Kazma-Al-Urooba                       1-1
    Apr 25: Al-Urooba-East Bengal                 4-1z
    Apr 25: Kazma-Arbil                           1-2
    May  9: East Bengal-Kazma                     1-2
    May  9: Arbil-Al-Urooba                       2-1
    x in Arbil, Iraq
    y in Kuwait
    z in Zarqa, Jordan
    
     1.Arbil                           6  4  2  0 11- 5 14
     2.Kazma                           6  3  2  1 10- 6 11
     3.Al-Urooba (Zabid)               6  2  2  2 10- 8  8
     4.East Bengal (Calcutta)          6  0  0  6  2-14  0
    
    Group C 
    Mar  7: Al-Kuwait SC-Al-Ittifaq               1-5
    Mar  7: Al-Ahed-VB Addu                       5-3
    Mar 21: VB Addu-Al-Kuwait SC                  2-2
    Mar 21: Al-Ittifaq-Al-Ahed                    0-0
    Apr  3: Al-Ahed-Al-Kuwait SC                  0-4
    Apr  3: VB Addu-Al-Ittifaq                    3-6
    Apr 11: Al-Kuwait SC-Al-Ahed                  1-0
    Apr 11: Al-Ittifaq-VB Addu                    2-0
    Apr 24: VB Addu-Al-Ahed                       0-1
    Apr 24: Al-Ittifaq-Al-Kuwait SC               2-2
    May  8: Al-Ahed-Al-Ittifaq                    1-3
    May  8: Al-Kuwait SC-VB Addu                  7-1
    
     1.Al-Ittifaq (Dammam)             6  4  2  0 18- 7 14
     2.Al-Kuwait SC (Kaifan)           6  3  2  1 17-10 11
     3.Al-Ahed (Beirut)                6  2  1  3  7-11  7
     4.VB Addu (Malé)                  6  0  1  5  9-23  1
    
    Group D 
    Mar  7: Neftchi Farg'ona-Al-Wahdat            2-1
    Mar  7: Al-Arouba-Salgaocar                   1-0
    Mar 21: Salgaocar-Neftchi Farg'ona            2-2
    Mar 21: Al-Wahdat-Al-Arouba                   2-1
    Apr  4: Neftchi Farg'ona-Al-Arouba            3-1
    Apr  4: Al-Wahdat-Salgaocar                   5-0
    Apr 10: Al-Arouba-Neftchi Farg'ona            0-0
    Apr 10: Salgaocar-Al-Wahdat                   1-2
    Apr 24: Salgaocar-Al-Arouba                   3-1
    Apr 24: Al-Wahdat-Neftchi Farg'ona            3-1
    May  8: Neftchi Farg'ona-Salgaocar            3-0
    May  8: Al-Arouba-Al-Wahdat                   4-2
    
     1.Al-Wahdat (Amman)               6  4  0  2 15- 9 12
     2.Neftchi Farg'ona                6  3  2  1 11- 7 11
     3.Al-Arouba (Sur)                 6  2  1  3  8-10  7
     4.Salgaocar SC (Goa)              6  1  1  4  6-14  4
    
    Group E
    Mar  6: Al-Tilal-Safa                         1-2w
    Mar  7: Al-Shorta-Al-Zawra'a                  3-2x
    Mar 20: Al-Zawra'a-Al-Tilal                   5-0y
    Mar 20: Safa-Al-Shorta                        0-2
    Apr  3: Al-Zawra'a-Safa                       1-0y
    Apr  3: Al-Shorta-Al-Tilal                    3-0z
    Apr 11: Al-Tilal-Al-Shorta                    0-2x
    Apr 11: Safa-Al-Zawra'a                       1-0
    Apr 25: Al-Zawra'a-Al-Shorta                  2-1y
    Apr 25: Safa-Al-Tilal                         1-0
    May  9: Al-Tilal-Al-Zawra'a                   0-2y
    May  9: Al-Shorta-Safa                        3-2x
    w in Beirut, Lebanon
    x in Amman, Jordan
    y in Duhok
    z in Zarqa, Jordan
    
     1.Al-Shorta (Damascus)            6  5  0  1 14- 6 15
     2.Al-Zawra'a (Baghdad)            6  4  0  2 12- 5 12
     3.Safa (Beirut)                   6  3  0  3  6- 7  9
     4.Al-Tilal (Aden)                 6  0  0  6  1-15  0
    
    Group F 
    Mar  6: SLNA-Terengganu                       0-1
    Mar  6: Kitchee-Tampines Rovers               3-1
    Mar 20: Terengganu-Kitchee                    0-2
    Mar 20: Tampines Rovers-SLNA                  0-0
    Apr  4: Kitchee-SLNA                          2-0
    Apr  4: Tampines Rovers-Terengganu            0-1
    Apr 10: Terengganu-Tampines Rovers            0-2
    Apr 10: SLNA-Kitchee                          1-0
    Apr 25: Tampines Rovers-Kitchee               0-0
    Apr 25: Terengganu-SLNA                       6-2
    May  9: SLNA-Tampines Rovers                  3-0
    May  9: Kitchee-Terengganu                    2-2
    
     1.Kitchee (Hongkong)              6  3  2  1  9- 4 11
     2.Terengganu                      6  3  1  2 10- 8 10
     3.Song Lam Nghe An (Vinh)         6  2  1  3  6- 9  7
     4.Tampines Rovers (Singapore)     6  1  2  3  3- 7  5
    
    Group G 
    Mar  7: Yangon United-Chonburi                1-1
    Mar  7: Home United-Citizen                   3-1
    Mar 21: Chonburi-Home United                  1-0
    Mar 21: Citizen-Yangon United                 2-1
    Apr  3: Yangon United-Home United             0-0
    Apr  3: Chonburi-Citizen                      2-0
    Apr 11: Home United-Yangon United             3-1
    Apr 11: Citizen-Chonburi                      3-3
    Apr 24: Chonburi-Yangon United                1-0
    Apr 24: Citizen-Home United                   1-2
    May  8: Yangon United-Citizen                 1-2
    May  8: Home United-Chonburi                  1-2
    
     1.Chonburi                        6  4  2  0 10- 5 14
     2.Home United (Singapore)         6  3  1  2  9- 6 10
     3.Citizen (Hongkong)              6  2  1  3  9-12  7
     4.Yangon United                   6  0  2  4  4- 9  2
    
    Group H
    Mar  7: Arema-Ayeyawady United                1-1
    Mar  7: Kelantan-Navibank Sai Gon             0-0x
    Mar 21: Ayeyawady United-Kelantan             3-1
    Mar 21: Navibank Sai Gon-Arema                3-1
    Apr  4: Navibank Sai Gon-Ayeyawady United     4-1
    Apr  4: Kelantan-Arema                        3-0
    Apr 10: Arema-Kelantan                        1-3
    Apr 10: Ayeyawady United-Navibank Sai Gon     2-0
    Apr 24: Ayeyawady United-Arema                0-3
    Apr 24: Navibank Sai Gon-Kelantan             1-2
    May  8: Arema-Navibank Sai Gon                6-2
    May  8: Kelantan-Ayeyawady United             1-0
    x in Kuala Lumpur
    
     1.Kelantan (Kota Bahru)           6  4  1  1 10- 5 13
     2.Arema (Malang)                  6  2  1  3 12-12  7  [4 2 1 1 11- 6 7]
     3.Navibank Sai Gon                6  2  1  3 10-12  7  [4 2 0 2  9-10 6]
     4.Ayeyawady United                6  2  1  3  7-10  7  [4 1 1 2  4- 8 4]
    
    1/8 Finals (played over one leg; group winners host)
    (May 22)
    Chonburi                 Tha  Al-Zawra'a (Baghdad)     Irq   1-0
    Al-Shorta (Damascus)     Syr  Home United (Singapore)  Sin   3-0x
    Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw  Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw   1-1  1-3p 
    Al-Ittifaq (Dammam)      Sau  Suwaiq (Batna)           Oma   1-0
    (May 23)
    Kitchee                  Hkg  Arema (Malang)           Ina   0-2
    Kelantan (Kota Bahru)    Mly  Terengganu               Mly   3-2
    Arbil                    Irq  Neftchi Farg'ona         Uzb   4-0
    Al-Wahdat (Amman)        Jor  Kazma                    Kuw   2-1  aet
    x in Amman, Jordan
    
    Quarterfinals 
    (Sep 18 and 25)
    Arema (Malang)           Ina  Al-Ittifaq (Dammam)      Sau   0-2  0-2  0-4
    Arbil                    Irq  Kelantan (Kota Bahru)    Mly   5-1  1-1  6-2
    Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw  Al-Wahdat (Amman)        Jor   0-0  3-0  3-0
    (Sep 18 and 26)
    Chonburi                 Tha  Al-Shorta (Damascus)     Syr   1-2  4-2  5-4x aet
    x 2nd leg in Zarqa, Jordan
    
    Semifinals (Oct 2 and 23)
    Arbil                    Irq  Chonburi                 Tha   4-1  4-1  8-2
    Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw  Al-Ittifaq (Dammam)      Sau   4-1  2-0  6-1
    
    Final (Nov 3, Franso Hariri Stadium, Arbil)
    Arbil                    Irq  Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw   0-4
    
    

    Presidents Cup 2012

    Group Stage
    
    Group A (Punjab Stadium, Lahore)
    May  8: KRL-Erchim                            0-0
    May 10: Erchim-Tai Power Company              0-1
    May 12: KRL-Tai Power Company                 0-0
    
     1.Tai Power Company (Kaohsiung)   2  1  1  0  1- 0  4
     2.Khan Research Laboratories      2  0  2  0  0- 0  2
     3.Erchim (Ulaanbaatar)            2  0  1  1  0- 1  1
     -.Lt. Sheikh Jamal DC (Dhaka)     withdrew
    
    Group B (Olympic Stadium, Phnom Penh)
    May  5: Phnom Penh Crown-Yeedzin              8-0
    May  5: Dordoy Bishkek-Nepal Police Club      5-1
    May  7: Yeedzin-Dordoy Bishkek               2-11
    May  7: Phnom Penh Crown-Nepal Police Club    1-0
    May  9: Nepal Police Club-Yeedzin             4-0
    May  9: Phnom Penh Crown-Dordoy Bishkek       0-1
    
     1.Dordoy Bishkek                  3  3  0  0 17- 3  9
     2.Phnom Penh Crown                3  2  0  1  9- 1  6
     3.Nepal Police Club (Kathmandu)   3  1  0  2  5- 6  3
     4.Yeedzin (Thimpu)                3  0  0  3  2-23  0
    
    Group C (Central Republican Stadium, Dushanbe)
    May  5: Balkan Balkanabat-Shabab Al-Am'ari    1-2
    May  7: Istiqlol Dushanbe-Shabab Al-Am'ari    1-0
    May  9: Istiqlol Dushanbe-Balkan Balkanabat   2-1
    
     1.Yadanarbon FC                   2  2  0  0  3- 1  6
     2.Shabab Al-Am'ari                2  1  0  1  2- 2  3
     3.Balkan (Balkanabat)             2  0  0  2  2- 4  0
     -.Ratnam SC (Colombo)             withdrew
    
    Final Stage (Dushanbe)
    
    Group 1
    Sep 24: Istiqlol Dushanbe-Dordoy Bishkek      2-0
    Sep 26: Phnom Penh Crown-Dordoy Bishkek       0-8
    Sep 28: Istiqlol Dushanbe-Phnom Penh Crown    6-0
    
     1.Istiqlol Dushanbe               2  2  0  0  8- 0  6
     2.Dordoy Bishkek                  2  1  0  1  8- 2  3
     3.Phnom Penh Crown                2  0  0  2  0-14  0
    
    Group 2
    Sep 24: Tai Power Company-Shabab Al-Am'ari    1-1
    Sep 26: KRL-Tai Power Company                 1-3
    Sep 28: Shabab Al-Am'ari-KRL                  5-1
    
     1.Shabab Al-Am'ari                2  1  1  0  6- 2  4
     2.Tai Power Company (Kaohsiung)   2  1  1  0  4- 2  4
     3.Khan Research Laboratories      2  0  0  2  2- 8  0
    
    Final (Sep 30, Central Republican Stadium, Dushanbe)
    Istiqlol Dushanbe        Taj  Shabab Al-Am'ari         Pal   2-1
    
    
    

    About this document

    Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Authors: Ian King and Karel Stokkermans
    Last updated: 16 Oct 2014

    (c) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.