Australia - Victoria - Cup Results 1946-1952


DOCKERTY CUP VICTORIA 1946

1 = Division One.
L = Lower Divisions.

1st Preliminary Round (Jun 5)

Bradford Cotton Mills(L)    - Royal Air Force(L)          4-2
Olympic(L)                  - Western Suburbs(L)          0-6
Park Rangers(L)             - Flinders Naval Depot(L)     3-0
Ringwood(L)                 - Preston Technical School(L) 4-3
Sunshine United(L)          - Coburg(L)                   5-2

bye: Northcote High School(L).

2nd Preliminary Round (Jul 6)

Bradford Cotton Mills(L)    - Sunshine United(L)          1-7
Northcote High School(L)    - Ringwood(L)                 5-0

bye: Western Suburbs(L) and Park Rangers(L).

1st Round (Aug 3)

Box Hill(1)                 - Hakoah(1)                   2-1
Brighton(1)                 - Moreland(1)                 1-4
Sunshine United(L)          - South Yarra United(1)       6-1
Western Suburbs(L)          - Northcote High School(L)    3-1

bye:
Park Rangers(L), Prahran(1), South Melbourne United(1) an
University HSOB(1).

2nd Round (Aug 17)

Moreland(1)                 - South Melbourne United(1)   1-0
Park Rangers(L)             - Box Hill(1)                 1-2
Prahran(1)                  - Sunshine United(L)          1-0
Western Suburbs(L)          - University HSOB(1)          1-0

Semifinals (Aug 24/Sep 7)

Moreland(1)                 - Western Suburbs(L)          6-1
Prahran(1)                  - Box Hill(1)                 5-1

Final (Sep 21)

Moreland(1)                 - Prahran(1)                  2-3

Cup Winners: Prahran.

DOCKERTY CUP VICTORIA 1947

Preliminary Round (Jun 21)

Hakoah                      - Box Hill                    1-4
Olympic                     - Bradford Cotton Mills       1-5
Park Rangers                - Heidelberg Rangers         16-0 
Royal Air Force             - Ringwood                    4-2

1st Round (Jul 5)

Box Hill                    - Bradford Cotton Mills       2-3
Coburg                      - Prahran                     1-4
Moreland                    - Northcote High School       3-3
Park Rangers                - Royal Air Force             3-1
Preston Technical School    - Sunshine United             0-3
South Melbourne United      - South Yarra United          2-3
Western Suburbs             - Woodlands                   4-0
Yallourn                    - Brighton                    0-5

Replay 1st Round (Jul 12)

Northcote High School       - Moreland                    3-5

Quarterfinals (Aug 9)

Brighton                    - Sunshine United             2-1
Moreland                    - South Yarra United          3-4
Prahran                     - Bradford Cotton Mills       1-2
Western Suburbs             - Park Rangers                1-3

Semifinals

Bradford Cotton Mills       - Park Rangers                0-1 (Aug 30)
South Yarra United          - Brighton                    1-0 (Aug 16)

Final (Sep 13)

Park Rangers                - South Yarra United          1-2

Cup Winners: South Yarra United.

DOCKERTY CUP VICTORIA 1948

1 = State League.
L = Lower Divisions.

Preliminary Round (Jun 19)

Brighton(1)                 - Prahran(1)                  4-3
Coburg(L)                   - Woodlands(L)                3-0
Macedonians(L)              - Yallourn(1)                 Yallourn won
Metters(L)                  - Northern United(L)          5-0
Preston Technical School(L) - Heidelberg Rangers(L)       4-2
Ringwood(L)                 - Yarraville(L)               6-0
South Melbourne United(L)   - Olympic(L)                  6-0
Sunshine United(1)          - Moreland(1)                 7-2
University(L)               - Hakoah(L)                   0-2

1st Round (Jul 3)

Box Hill(1)                 - Hakoah(L)                   4-1
Bradford Cotton Mills(L)    - South Melbourne United(L)   Bradford won
Northcote(L)                - Coburg(L)                   0-3
Park Rangers(1)             - Metters(L)                  6-0
Preston Technical School(L) - Williamstown District(L)    6-0
Ringwood(L)                 - Yallourn(1)                 1-3
South Yarra United(L)       - Brighton(1)                 3-2
Western Suburbs(1)          - Sunshine United(1)          1-0

Quarterfinals (Jul 17)

Box Hill(1)                 - Bradford Cotton Mills(L)    2-1
Coburg(L)                   - South Yarra United(L)       2-4
Park Rangers(1)             - Yallourn(1)                 5-2
Western Suburbs(1)          - Preston Technical School(L) 4-3 aet

Semifinals (Jul 31)

Box Hill(1)                 - Park Rangers(1)             1-2 (Aug 14)
South Yarra United(L)       - Western Suburbs(1)          6-0

Final (Aug 28

Park Rangers(1)             - South Yarra United(L)       4-3

Cup Winners: Park Rangers.

DOCKERTY CUP VICTORIA 1949

1 = Division One.
L = Lower Divisions.

1st Round (Aug 20)

Box Hill(1)                 - Western Suburbs(1)          0-3
Bradford Cotton Mills(1)    - University(L)               7-0
Navy(L)                     - Macedonians(L)              wo
Olympic(L)                  - Fifers(L)                   4-2
Park Rangers(1)             - Sunshine United(1)          4-3
Prahran(1)                  - Brighton(1)                 2-4
Preston(L)                  - Yallourn(1)                 0-7
Ringwood(L)                 - Northcote(L)                3-1
Sandringham City(L)         - Heidelberg(L)              10-0 !
South Melbourne United(L)   - George Cross(L)             4-0
South Yarra United(1)       - Moreland(1)                 6-2 aet
Williamstown(L)             - Juventus(L)                 0-5
Woodlands(L)                - YCWM(L)                     1-5

bye: Hakoah(L), Metters(L) and Yarraville(L).

2nd Round (Aug 27)

Bradford Cotton Mills(1)    - Park Rangers(1)             0-2
Navy(L)                     - Hakoah(L)                   5-3
Olympic(L)                  - Metters(L)                  6-2
South Yarra United(1)       - Juventus(L)                 6-0
Western Suburbs(1)          - Ringwood(L)                 1-0
Yallourn(1)                 - South Melbourne United(L)   0-1
Yarraville(L)               - Sandringham City(L)         0-6
YCWM(L)                     - Brighton(1)                 2-2

Replay 2nd Round (Sep 3)

YCWM(L)                     - Brighton(1)                 0-5

Quarterfinals

Brighton(1)                 - Sandringham City(L)         2-1
Navy(L)                     - Western Suburbs(1)          2-3
Olympic(L)                  - Park Rangers(1)             0-9
South Yarra United(1)       - South Melbourne United(L)   5-3

Semifinals

Park Rangers(1)             - Brighton(1)                 2-1
South Yarra United(1)       - Western Suburbs(1)          2-1

Final (Melbourne, Sep 24)

Park Rangers(1)             - South Yarra United(1)       2-1

Cup Winners: Park Rangers.

DOCKERTY CUP VICTORIA 1950

1 = Division One.
L = Lower Divisions.

Preliminary Round (Aug 5)

Fifers(L)                   - Sandringham City(1)         1-3
Prahran(1)                  - Moreland(1)                 2-5
Yarraville(L)               - Victoria Police(L)          0-1

1st Round (Aug 12)

Brighton(1)                 - Victoria Police(L)          1-3
Coburg(L)                   - Yallourn(L)                 2-5 aet (abandoned)
Footscray City(1)           - Woodlands(L)                4-1
Geelong Celtic(L)           - Flinders Naval Depot(L)     2-5
George Cross(L)             - Hakoah(1)                   2-4
JUST(L)                     - Bentleigh(L)                wo
Juventus(L)                 - Box Hill(1)                 0-3
Melbourne Rangers(L)        - Royal Caledonians(L)        wo
Olympic(L)                  - Moorabbin City(L)           0-4
RAAF(L)                     - Moreland(1)                 0-7
Ringwood(L)                 - International Harvester(L)  2-7
South Melbourne United(L)   - Preston(L)                  2-4
Sunshine United(1)          - Williamstown(L)             7-3
University(L)               - Sandringham City(1)         1-4
Western Suburbs(L)          - Park Rangers(1)             5-2
White Eagles(L)             - South Yarra(1)              3-4

2nd Round (Aug 19)

Flinders Naval Depot(L)     - Sunshine United(1)          1-2
Hakoah(1)                   - JUST(L)                     2-2
International Harvester(L)  - Footscray City(1)           0-4
Moorabbin City(L)           - Box Hill(1)                 1-7
Moreland(1)                 - Western Suburbs(L)          4-2
Royal Caledonians(L)        - Yallourn(L)                 1-5
Sandringham City(1)         - Preston(L)                  6-2
Victoria Police(L)          - South Yarra(1)              1-2

Replay 2nd Round

JUST(L)                     - Hakoah(1)                   0-1 (abandoned)

Quarterfinals

Footscray City(1)           - Sandringham City(1)         2-1
Hakoah(1)                   - Box Hill(1)                 2-4
Moreland(1)                 - Yallourn(L)                 4-1 aet
Sunshine United(1)          - South Yarra(1)              6-2

Semifinals

Box Hill(1)                 - Sunshine United(1)          2-1
Moreland(1)                 - Footscray City(1)           4-1

Final (Melbourne, Sep 23)

Moreland(1)                 - Box Hill(1)                 2-0

Cup Winners: Moreland.

DOCKERTY CUP VICTORIA 1951

1 = Division One.
L = Lower Divisions.

1st Round (Aug 11)

Coburg(L)                   - Woodlands(L)                3-0
Footscray City(1)           - Ulsterville(L)              1-0
Frankston(L)                - Australian Paper Mills(L)   3-2
JUST(L)                     - Prahran(1)                  5-2
University(L)               - Brighton(1)                 2-7
Williamstown(L)             - Moorabbin City(L)           4-0

bye: 26 clubs.

2nd Round (Aug 18)

Balwyn United(L)            - Hollandia(L)                3-0
Brighton(1)                 - South Yarra(1)              4-1
Fifers(L)                   - Sunshine City(1)            2-1
Footscray City(1)           - Box Hill(1)                 2-1
Frankston(L)                - Park Rangers(1)             2-8
Heidelberg(L)               - Coburg(L)                   0-8
International Harvester(L)  - Polonia(L)                  1-3
Juventus(L)                 - Sandringham City(1)         6-0
Moreland(L)                 - Flinders Naval Depot(L)     3-1
Olympic(L)                  - George Cross(L)             2-5
Preston(L)                  - Geelong United(L)           5-0
Royal Caledonian(L)         - White Eagles(L)             wo
Slavia(L)                   - Maccabi(L)                  1-2
South Melbourne United(L)   - Yallourn(1)                 2-0
Sunsine United(1)           - Hakoah(L)                   4-3
Williamstown(L)             - JUST(L)                     0-3

3rd Round (Aug 25)

Balwyn United(L)            - Fifers(L)                   1-3
Coburg(L)                   - Maccabi(L)                  1-2
Footscray City(1)           - Preston(L)                  1-2
George Cross(L)             - South Melbourne United(L)   6-1
JUST(L)                     - Polonia(L)                  3-1
Juventus(L)                 - Park Rangers(1)             3-1
Royal Caledonian(L)         - Moreland(L)                 0-5
Sunsine United(1)           - Brighton(1)                 1-2

Quarterfinals (Sep 1)

Fifers(L)                   - George Cross(L)             1-0
Juventus(L)                 - Maccabi(L)                  7-1
Moreland(L)                 - JUST(L)                     1-2
Preston(L)                  - Brighton(1)                 0-4

Semifinals

Brighton(1)                 - Fifers(L)                   7-0
JUST(L)                     - Juventus(L)                 5-2

Final (Melbourne, Sep 29)

JUST(L)                     - Brighton(1)                 1-0

Cup Winners: JUST.

DOCKERTY CUP VICTORIA 1952

1 = Division One (State League).
L = Lower Divisions.

1st Round (Aug 9)

Box Hill(1)                 - Yallourn(1) (??)            2-0
Flinders Naval Depot(L)     - Frankston(L)                4-1
Footscray City(1)           - Albury City(L)              3-2
Hakoah(L)                   - Union Jack(L)              17-1 
JUST(1)                     - Yallourn(1)                 0-0 aet 
Maribyrnong(L)              - International Harvester(L)  4-3
Moreland(L)                 - Upper Yarra Dam(L)          6-0
Preston(L)                  - Ulsterville(L)              0-2
Slavia(L)                   - Fairfield(L)                1-5
South Yarra(1)              - Prahran(1)                  4-7
Sunshine City(L)            - Olympic(L)                  wo
Victoria Police(L)          - Sunshine United(1)          0-8

bye: 20 clubs.

Replay 1st Round

Yallourn(1)                 - JUST(1)                     0-3

2nd Round

Coburg(L)                   - Moorabbin(L)                1-2
Flinders Naval Depot(L)     - Sunshine United(1)          1-1 aet
George Cross(L)             - Prahran(1)                  2-4
Hakoah(L)                   - Brighton(1)                 4-6
Heidelberg(L)               - Ulsterville(L)              1-3
Juventus(1)                 - Moreland(L)                 3-3 aet
Maccabi(L)                  - South Melbourne United(L)   2-4
Maribyrnong(L)              - Fairfield(L)                4-2
Park Rangers(1)             - JUST(1)                     2-3
Polonia(L)                  - University(L)               wo
Pucka Rovers(L)             - Slovakia(L)                 1-0
Ringwood(L)                 - Box Hill(1)                 0-8
Sandringham City(L)         - Dandenong(L)                2-1
Sunshine City(L)            - RAAF(L)                     wo
White Eagles(L)             - Footscray City(1)           1-2 (gest)
Woodlands(L)                - Apollo(L)                   0-3

Replays 2nd Round

Moreland(L)                 - Juventus(1)                 1-2
Sunshine United(1)          - Flinders Naval Depot(L)     2-0

3rd Round (Aug 23-30)

Box Hill(1)                 - Ulsterville(L)              3-0
Brighton(1)                 - Maribyrnong(L)              6-0
JUST(1)                     - South Melbourne United(L)   8-0
Juventus(1)                 - Apollo(L)                   7-2
Moorabbin(L)                - Sunshine United(1)          2-3
Polonia(L)                  - Pucka Rovers(L)            12-2 
Sandringham City(L)         - Footscray City(1)           2-3
Sunshine City(L)            - Prahran(1)                  1-7

Quarterfinals

Brighton(1)                 - Sunshine United(1)          2-1
JUST(1)                     - Polonia(L)                  3-2 (declared void)
Juventus(1)                 - Footscray City(1)           0-0 aet
Prahran(1)                  - Box Hill(1)                 2-0

Rematch Quarterfinal

JUST(1)                     - Polonia(L)                  1-3

Replay Quarterfinal

Footscray City(1)           - Juventus(1)                 2-3

Semifinals

Brighton(1)                 - Prahran(1)                  2-1
Juventus(1)                 - Polonia(L)                  6-2

Final (Melbourne, Oct 4)

Brighton(1)                 - Juventus(1)                 5-0

Cup Winners: Brighton.

list of champions.

list of cup winners.

list of final tables.

list of regional champions.

list of regional cup winners.


About this document

Information about additional seasons or corrections welcomed by the (author)

Prepared and maintained by Dinant Abbink for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Dinant Abbink (abbink@iae.nl)
Last updated: 15 Aug 2004

(C) Copyright Dinant Abbink and RSSSF 2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.