Australia - List of Regional Champions


Please refer to Alan Morley's site Football Australia for the most comprehensive and reliable information on Australian football history; in particular the Statewise Index for regional data.

See also:



Australian/Federal Capital Territory

Year Champions
1926 Burns
1927 Molonglo
1928 Queanbeyan
1929   not held
1930-53 not known			
1954 Napad 	
1955 Hollandia 	
1956 Balkan
1957   not known
1958   not known	
1959   not known
1960 FTC Hungaria
1961 FTC Hungaria
1962 SC Hope 
1963 SC Hope
1964 West Woden Juventus
1965 West Woden Juventus 
1966 SC Hope 	
1967 Croatia Deakin 
1968 West Woden Juventus 	
1969   not awarded
1970 West Woden Juventus 
1971 West Woden Juventus 	
1972 West Woden Juventus
1973 Croatia Deakin
1974 West Woden Juventus
1975 West Woden Juventus
1976 West Woden Juventus 
1977 Inter Monaro 
1978 Croatia Deakin 
1979 Croatia Deakin 
1980 West Woden Juventus 	
1981 Luso 
1982 Belconnen United 	
1983 West Woden Juventus 
1984 West Woden Juventus 
1985 Belconnen United 	
1986 Juventus 	
1987 Croatia Deakin 
1988 Croatia Deakin 
1989 Canberra City Concordia 
1990 Belconnen United 	
1991 Tuggeranong United 	
1992 Tuggeranong United 	
1993 Olympic 
1994 Olympic 
1995 Canberra Deakin 
1996 Belconnen United 
1997 Canberra Olympic 	
1998 Belconnen United 	
1999 Monaro Panthers 
2000 Belconnen United 
2001 Gunghalin Juventus
2002 Belconnen United 
2003 Canberra Deakin 
2004 Canberra Deakin 
2005 Canberra Deakin
2006 Cooma Tigers 	
2007 Canberra FC 
2008 Belconnen United 
2009 Canberra FC 
2010 Canberra FC 
2011 Canberra FC 
2012 Cooma Tigers 
2013
2014

Newcastle and District (Northern New South Wales)

Year Champions
1886 Minmi Rangers
1887 Minmi Rangers 
1888 Minmi Rangers 
1889 Minmi Rangers
1890 Burwood Unitd
1891 Minmi Rangers
1892 Minmi Rangers 
1893 Minmi Ranger
1894 Adamstown Rosebud
1895 Adamstown Rosebud
1896 Adamstown Rosebud
1897 West Wallsend Bluebells
1898 West Wallsend Bluebells
1899 West Wallsend Bluebells
1900 Wallsend Rovers 
1901 West Wallsend Bluebells
1902 West Wallsend Bluebells 
1903 Wallsend Rovers
1904 West Wallsend Bluebells 
1905 Adamstown Rosebud 
1906 Adamstown Rosebud
1907 Pelaw Main 
1908 Adamstown Rosebud 
1909 Adamstown Rosebud 
1910 Adamstown Rosebud
1911 Merewether Advance, Wallsend Mazeppa (shared)
1912 Merewether Advance
1913 West Wallsend Bluebells
1914 Merewether Advance
1915 Merewether Advance
1916 Weston
1917 Wallsend
1918 Wallsend
1919 West Wallsend Bluebells
1920 Adamstown Rosebud 
1921 West Wallsend Bluebells
1922 West Wallsend Bluebells
1923 Weston         
1924 West Wallsend Bluebells
1925 Cessnock     
1926 Cessnock     
1927 Cessnock                 
1928 New Lambton               
1928-1957 - Newcastle clubs played in statewide New South Wales leagues
1958 Adamstown Rosebud 
1959 Wallsend                             
1960 Cessnock                 
1961 Adamstown Rosebud 
1962 Lake Macquarie                   
1963 Awaba            
1964 Awaba
1965 Wallsend
1966 Newcastle Austral   
1967 Lake Macquarie            
1968 Adamstown Rosebud 
1969 Newcastle Austral           
1970 Belmont Swansea    
1971 Weston Workers
1972 Weston Workers
1973 Weston Workers
1974 Weston Workers
1975 Adamstown Rosebud 
1976 Adamsto  Rosebud 
1977 Weston Workers 	
1978 Edgeworth Eagles 
1979 Highfields Azzurri 
1980 Maitland Magpies 
1981 Highfields Azzurri 
1982 Weston Workers 	
1983 Weston Workers 	
1984 Weston Workers 	
1985 West Wallsend Bluebells 	
1986 Belmont Swansea 	
1987 Newcastle Austral 
1988 West Wallsend Bluebells 
1989 Weston Workers 
1990 Weston Workers 
1991 Adamstown Rosebud
1992 West Wallsend Bluebells 
1993 Highfields Azzurri 	
1994 Highfields Azzurri 
1995 Weston Workers 	
1996 Highfields Azzurri 	
1997 Highfields Azzurri 						
1998 Hamilton Olympic Warriors 	
1999 Hamilton Olympic Warriors 
2000 Hamilton Olympic Warriors 
2001 Hamilton Olympic Warriors 
2002 Highfields Azzurri 
2003 Edgeworth Eagles 	
2004 Broadmeadow Magic 
2005 Broadmeadow Magic 
2006 Lake Macquarie 	
2007 Hamilton Olympic Warriors 
2008 Broadmeadow Magic 
2009 Hamilton Olympic Warriors 
2010 Edgeworth Eagles 
2011 Broadmeadow Magic 
2012 Broadmeadow Magic
2013
2014

New South Wales

Federation founded 1882 as "South British Football Soccer Association", succeeded 1898 by the "New South Wales British Football Association", succeeded 1921 by the "Australian Soccer Association", succeeded 1957 by the "New South Wales Federation of Soccer Clubs".

Until 1928 championship restricted to Sydney; in 1928 a state league was introduced, local league championships were held for the last time that year in Sydney and Newcastle; in 1943 the federation went through a schism, two championships were played that year, but in the following season the old federation was dissolved. In 1957 the New South Wales state league was dissolved and replaced by two leagues, in Sydney and Northern New South Wales (Newcastle) who both became independent federations again.

Badge Series
Year Champions
1885 Caledonians
1886 Caledonians
1887 Caledonians
1888 Caledonians
1889 Parkgrove
1890 Parkgrove
1891 Parkgrove
1892 Granville
Sydney Metropolitan
Year Champions
1893 Pyrmont Rangers
1894 Pyrmont Rangers
1895 Balmain
1896 Balmain
1897 Balmain
1898 Balmain
1899 Balmain
1900 Pyrmont Volunteers
1901 Pyrmont Rangers
1902 Pyrmont Volunteers
1903 Pyrmont
1904 Granville
1905 Pyrmont
1906 Pyrmont
1907 Pyrmont
1908 Glebe
1909 Pyrmont
1910 Glebe
1911 Balmain
1912 Balmain
1913 Newtown
1914 Granville
1915 Granville
1916 Annandale
1917 Annandale
1918 Pyrmont
1919 Balmain Fernleigh
1920 Balmain Fernleigh
1921 Pyrmont
1922 Pyrmont
1923 Granville
1924 Granville
1925 Granville
1926 Balgowrie
1927 Gladesville-Ryde
1928 Balgowrie
State League
1928 Cessnock                    
1929 Cessnock                    
1930 Adamstown                 
1931 Weston                   
1932 Wallsend                  
1933 Wallsend                   
1934 Adamstown                 
1935 Adamstown                 
1936 Weston                      
1937 Goodyear                  
1938 Goodyear                   
1939 Goodyear                  
1940 Metters                  
1941 Metters                     
1942 Wallsend                 
1943 Corrimal                
1943 Wallsend                  
1944 Metters                     
1945 Canterbury-Bankstown      
1946 Leichhardt-Annadale         
1947 Lake Macquarie           
1948 Adamstown           
1949 Leichhardt-Annadale      
1950 Leichhardt-Annadale    
1951 Wallsend                  
1952 Granville                
1953 Wallsend            
1954 Cessnock               
1955 Corrimal Rangers         
1956 Leichhardt-Annadale        
Sydney Federation
Year Champions             
1957 Auburn                  
1958 Canterbury-Marrickville 
1959 Prague                 
1960 Canterbury-Marrickville
1961 Hakoah
1962 Hakoah  
1963 South Coast
1964 APIA Leichhardt 
1965 APIA Leichhardt   
1966 Hakoah Eastern Suburbs  
1967 St. George-Budapest     
1968 Hakoah Eastern Suburbs 
1969 APIA Leichhardt   
1970 Ryde      
1971 St. George-Budapest  
1972 Marconi Fairfield       
1973 Marconi Fairfield 
1974 St. George-Budapest
1975 St. George-Budapest 
1976 APIA Leichhardt    
1977 Croatia Sydney 
1978 Sutherland      
1979 Inter Monaro          
1980 Sydney Olympic      
1981 St. George-Budapest   
1982 Croatia Sydney 
1983 Croatia Sydney 
1984 Rockdale Ilinden     
1985 Melita Eagles        
1986 Sutherland Shire     
1987 Wollongong City    
1988 Melita Eagles        
1989 Melita Eagles        
1990 Wollongong Macedonia   
1991 Blacktown City      
1992 Avala             
1993 Bankstown City      
1994 Bankstown City      
1995 Manly Warringah Dolphins    
1996 Parramatta Eagles     
1997 Parramatta Eagles
1998 Blacktown City Demons
1999 Blacktown City Demons
2000 Blacktown City Demons
2001 Bonnyrigg White Eagles
2002 Parramatta Eagles     
2003 APIA Leichhardt Tigers
2004 Bankstown City Lions
2005 Bankstown City Lions
2006 Sydney nited
2007 Blacktown City Demons
2008 Wollongong
2009 Sutherland Sharks
2010 Blacktown City Demons
2011 Sydney Olympic
2012
2013
2014

Northern Territories

2010 Darwin Olympic    (north zone)
     Verdi             (south zone)

Queensland

Federation founded 1889 as "Queensland British Football Association" but restricted to the Brisbane area for most of its history. Only in the period 1979-1982 and since 2008 a Queensland State League was played.

Queensland State League
Year Champions
1979 Grange Thistle 
1980 Mount Gravatt
1981 Mount Gravatt 	
1982 Townsville United	
1983-2007 not hled	
2008 Sunshine Coast Fire 
2009 Redlands City Devils 
2010 Sunshine Coast Fire 	
2011 Sunshine Coast Fire
Brisbane Area (Queensland) League
Year Champions
1893 Rosebank
1894 Norrmans
1895 Dinmore Bush Rats
1896 Rovers
1897 Rosebank
1898 Dinmore Bush Rats
1899 Dinmore Bush Rats
1900 Dinmore Bush Rats
1901 Dinmore Bush Rats
1902 Rangers
1903 Dinmore Bush Rats
1904 Blackstone Rovers
1905 Wellington
1906 Wellington
1907   not known
1908   not known
1909 Wellington
1910 Dinmore Bush Rats
1911 Balimba Rangers
1912 Blackstone Rovers
1913   not held
1914 Toowong Caledonians
1915 Corinthians
1916   not held
1917   not held
1918   not held
1919 Pineapple Rovers
1920 Corinthians
1921 Dinmore Bush Rats
1922 Bundamba Rangers
1923 Brisbane Thistle
1924 Pineapple Rovers
1925 Pineapple Rovers
1926 Blackstone Rovers
1927 Bundamba Rangers
1928 Bundamba Rangers
1929 Latrobe
1930 Latrobe
1931 Latrobe
1932 Latrobe
1933 Latrobe
1934 Brisbane YMCA
1935 Latrobe
1936 Brisbane YMCA
1937 Bundamba Rangers
1938 Bundamba Rangers
1939 Bundamba Rangers
1940 Corinthians
1941 Blackstone Rovers
1942   not held
1943   not held
1944   not known
1945   not known
1946 Brisbane YMCA
1947 St. Helens United
1948 St. Helens United
1949 Corinthians
1950 Dinmore Bush Rats
1951 Eastern Suburbs
1952 Corinthians
1953 Blackstone Rovers
1954 Dinmore Bush Rats
1955 Bundamba Rangers
1956 St. Helens United
1957 Bundamba Rangers
1958 Oxley United
1959 Annerley                   
1960 Hellenic                    
1961 Azzurri                      
1962 Merton Rovers           
1963 Hellenic                    
1964 Merton Rovers                
1965 Latrobe                     
1966 Latrobe                     
1967 Hollandia-Inala            
1968 Merton Rovers                
1969 Hollandia-Inala           
1970 Azzurri                    
1971 Azzurri                      
1972 Merton East               
1973 Brisbane City              
1974 Brisbane City                
1975 Brisbane City             
1976 Brisbane City                
1977 Redlands United
1978 Southside Eagles
1979   not known
1980   not known
1981   not known
1982 St. Helens United
1983 Olympic United
1984 Ipswich United
1985 Ipswich United
1986 Coalstars
1987 Brisbane Lions
1988 North Star
1989 Eastern Suburbs
1990 Brisbane City
1991 Brisbane Lions
1992 North Star
1993 Rochedale Rovers
1994 North Star
1995 Rochedale Rovers             
1996 Brisbane Lions          
1997 Brisbane City       
1998 Brisbane Lions             
1999 Brisbane City
2000 Brisbane City
2001 Brisbane City
2002 Queensland Lions
2003 Queensland Lions
2004 Queensland Lions
2005 Pine Rivers United
2006 Brisbane Strikers
2007 Rochedale Rovers
2008 Brisbane City
2009 Brisbane Wolves
2010 Brisbane Wolves
2011 Rochedale Rovers
2012
2013
2014

South Australia

Federation founded 1902 as "South Australian British Football Association".

Year Champions
1903 North Adelaide
1904 Woodville
1905 Hindmarsh
1906 North Adelaide
1907 Hindmarsh 
1908 Hindmarsh
1909 Hindmarsh 
1910 Cambridge
1911 Port Adelaide [formerly known as Woodville]
1912 Port Adelaide 
1913 Hindmarsh
1914 North Adelaide 
1915 Cheltenham
1916   not held 
1917   not held 
1918   not held 
1919 North Adelaide
1920 Cheltenham
1921 Cheltenham
1922 North Adelaide 
1923 Cheltenham
1924 Hindmarsh 
1925 West Torrens
1926 Port Adelaide 
1927 Port Adelaide 
1928 West Torrens 
1929 West Torrens 
1930 West Adelaide
1931 Port Adelaide
1932 West Torrens 
1933 Kingswood 
1934 Port Thistle 
1935 Port Thistle 
1936 West Torrens 
1937 Port Thistle 
1938 Northumberland & Durham 
1939 West Torrens 
1940 Sturt 
1941 West Torrens 
1942   not held 
1943 Northumberland & Durham 
1944 Birkalla Rovers 
1945 Birkalla Rovers
1946 Kingswood
1947 Birkalla Rovers 
1948 Sturt 
1949 Sturt 
1950 Birkalla Rovers 
1951 Birkalla Rovers 
1952 Birkalla Rovers
1953 Adelaide Juventus 
1954 Adelaide Juventus 
1955 Polonia Adelaide
1956 Adelaide Juventus 
1957 Adelaide Juventus 
1958 Adelaide Juventus 
1959 Adelaide Juventus 
1960 Budapest 
1961 Budapest          [SASL champions; SAFA champions: Victoria]
1962 Budapest 
1963 Adelaide Juventus 
1964 Adelaide Juventus 
1965 Lion 
1966 West Adelaide Hellas 
1967 Adelaide Juventus 
1968 West Adelaide Hellas 
1969 West Adelaide Hellas        
1970 Adelaide Juventus            
1971 West Adelaide Hellas           
1972 Adelaide Juventus             
1973 West Adelaide Hellas          
1974 Adelaide Juventus              
1975 Polonia Adelaide               
1976 West Adelaide Hellas               
1977 Polonia Adelaide
1978 Cumberland United  
1979 Beograd Woodville        
1980 Adelaide Croatia              
1981 ED Azzurri 
1982 ED Azzurri 
1983 Beograd Woodville        
1984 Adelaide Croatia              
1985 Salisbury United             
1986 Campbelltown City            
1987 West Adelaide Hellas            
1988 Adelaide Croatia                   
1989 West Adelaide Hellas               
1990 West Adelaide Hellas            
1991 West Adelaide Hellas
1992 ED Azzuri 
1993 White City Woodville 
1994 Adelaide Blue Eagles 
1995 Adelaide Blue Eagles 
1996 Adelaide Blue Eagles 
1997 Raiders 
1998 WT Birkalla 
1999 Cumberland United 
2000 Adelaide Blue Eagles 
2001 Adelaide Blue Eagles 
2002 Raiders
2003 Adelaide Blue Eagles 
2004 MetroStars
2005 Adelaide City
2006 Adelaide City
2007 Adelaide City
2008 Adelaide City
2009 Metro Stars
2010 Adelaide City
2011 Adelaide Blue Eagles 
2012 Metro Stars
2013 Campbelltown City
2014

Tasmania

Year Champions
1911 Westralia                                            Westralia
1912 St. George Club           
1913 Corinthians                
1914 Corinthians              
1915-18 not held  
1919    not held               
1920 South Hobart   
1921 South Hobart               
1922 South Hobart          
1923 South Hobart               
1924 Sandy Bay               
1925 Sandy Bay               
1926 Paton & Baldwins       
1927 Sandy Bay              
1928 Hobart Athletic            
1929 South Hobart              
1930 Paton & Baldwins       
1931 Cascades               
1932 Cascades                 
1933 Sandy Bay                 
1934 Cascades                  
1935 Cascades              
1936 Sandy Bay             
1937 South Hobart             
1938 Sandy Bay                
1939 Sandy Bay                
1940-45 not held   
1946 South Hobart          
1947 South Hobart               
1948 South Hobart           
1949 Invermay                
1950 Metro Claremont       
1951 Metro Claremont        
1952 Metro Claremont      
1953 Caledonians        
1954 Metro Claremont        
1955 Caledonians               
1956 Caledonians              
1957 Caledonians            
1958 Caledonians              
1959 South Hobart              
1960 Caledonians             
1961 Launceston Juventus      
1962 Hobart Rangers      
1963 Launceston Juventus     
1964 Rapid                
1965 Olympia                  
1966 Olympia                    
1967 Launceston Juventus       
1968 Olympia                  
1969 Hobart Juventus      
1970 Croatia Glenorchy  
1971 Hobart Juventus          
1972 Hobart Juventus        
1973 Hobart Juventus        
1974 Croatia Glenorchy       
1975 Croatia Glenorchy        
1976 Rapid                      
1977 White Eagles          
1978 White Eagles          
1979 Rapid                     
1980 Rapid                   
1981 Brighton Caledonians     
1982 Rapid                       
1983 Hobart Juventus        
1984 Hobart Juventus           
1985 Hobart Juventus           
1986 Ulverstone               
1987 Olympia                   
1988 White Eagles             
1989 White Eagles          
1990 White Eagles          
1991 White Eagles              
1992 Croatia Glenorchy          
1993 Hobart Juventus       
1994 Devonport City             
1995 White Eagles               
1996 Olympia                 
1997 New Town Eagles 
1998 New Town Eagles   
1999 Glenrochy Knights   
2000   not held           
2001 University      
2002 South Hobart       
2003 Devonport City       
2004 Devonport City          
2005 Glenorchy Knights          
2006 Somerset     
2007 Tilford Zebras     
2008 South Hobart  
2009 Clarence United    
2010 South Hobart    
2011 South Hobart  
2012
2013
2014

Victoria

Federation founded 1884 as "Anglo-Australian Football Association".

Year Champions
1909 Carlton United
1910 Carlton United 
1911 Williamstown 
1912 Williamstown
1913 Yarraville
1914 Melbourne Thistle 
1915 Melbourne Thistle
1916   not held
1917   not held
1918   not held
1919 Northumberland & Durham United 
1920 Northumberland & Durham United 
1921 Windsor
1922 Northumberland & Durham United
1923 St. Kilda 
1924 Footscray Thistle
1925 Melbourne Thistle 
1926 Footscray Thistle
1927 Prahran City 
1928 Flinders Naval Depot
1929 Footscray Thistle 
1930 Footscray Thistle 
1931 Brunswick 
1932 Footscray Thistle 
1933 Caledonians 
1934 Hakoah 
1935 Hakoah 
1936 Moreland 
1937 Moreland
1938 Hakoah 
1939 Prahran
1940 Nobels
1941 Moreland 
1942 Prahran 
1943 Moreland-Hakoah
1944 Prahran
1945 Prahran 
1946 Moreland
1947 Sunshine United
1948 Box Hill 
1949 Brighton 
1950 Sunshine United 
1951 Yallourn 
1952 Juventus 
1953 Juventus 
1954 Juventus 
1955 Juventus     
1956 Juventus          
1957 JUST           
1958 Juventus      
1959 Wilhelmina  
1960 Polonia             
1961 Polonia              
1962 South Melbourne Hellas  
1963 Footscray-JUST   
1964 South Melbourne Hellas     
1965 South Melbourne Hellas    
1966 South Melbourne Hellas      
1967 Melbourne                
1968 Croatia               
1969 Footscray-JUST   
1970 Juventus          
1971 Footscray-JUST             
1972 South Melbourne Hellas   
1973 Footscray-JUST             
1974 South Melbourne Hellas     
1975 Fitzroy United Alexander
1976 South Melbourne Hellas 
1977 George Cross         
1978 Essendon Croatia 
1979 Essendon Croatia 
1980 Preston Makedonia        
1981 Green Gully               
1982 Green Gully             
1983 Green Gully          
1984 Morwell Falcons          
1985 Croydon City               
1986 Croydon City        
1987 Maribrynong Polonia      
1988 Heidelberg United           
1989 Morwell Falcons          
1990 Heidelberg United          
1991 Brunswick Juventus      
1992 North Geelong          
1993 Bulleen Lions
1994 Preston Lions         
1995 Port Melbourne Sharks
1995 Altona Magic     
1996 Altona Magic   
1997 Altona Magic     
1998 Bulleen Inter Kings  
1999 Green Gully Cavaliers
2000 Green Gully Cavaliers
2001 Heidelberg United
2002 Preston Lions
2003 Green Gully Cavaliers 
2004 Bulleen Zebras 
2005 Green Gully Cavaliers 	
2006 South Melbourne 
2007 Preston Lions           
2008 Altona Magic 	
2009 Altona Magic 	
2010 Green Gully Cavaliers 	
2011 Green Gully Cavaliers
2012 Dandenong Thunder
2013
2014

Western Australia

Year Champions
1896 Fremantle Wanderers 					
1897 Fremantle Wanderers 					
1898 Civil Service 					
1899 Fremantle Wanderers 					
1900 Fremantle Wanderers 					
1901 Perth City 					
1902 Perth City 					
1903 Fremantle 					
1904 Corinthians 					
1905 Perth City 					
1906 City United 					
1907 Rangers 					
1908 City United 					
1909 Training College "A" 					
1910 Claremont 					
1911 Rangers 					
1912 Claremont 					
1913 City United 					
1914 Thistle 					
1915 Thistle 					
1916   not held			
1917   not held				
1918   not held				
1919 Claremont 					
1920 Perth City United 					
1921 Thistle 					
1922 Perth City United 					
1923 Claremont 					
1924 Perth City 					
1925 Thistle 					
1926 Caledonians 	
1927 Caledonians 					
1928 Victoria Park 					
1929 Victoria Park 					
1930 Northern Casuals
1931 Victoria Park
1932 Northern Casuals 					
1933 Caledonians 					
1934 Victoria Park 
1935 Victoria Park 					
1936 Victoria Park 					
1937 Victoria Park 					
1938 Victoria Park 					
1939 Victoria Park 					
1940 East Claremont 					
1941 Caledonians 					
1942   not held					
1943   not held					
1944   not held					
1945   not held		
1946 Caledonians
1947 Caledonians
1948 North Perth
1949 Caledonians
1950 Perth City
1951 South Perth
1952 North Perth
1953 Azzurri
1954 Perth City
1955 North Perth
1956 North Perth
1957 Swan Athletic
1958 Tricolore
1959 Azzurri                     
1960 Azzurri           [WASF champions; WASFA champions: North Perth-Osborne]
1961 Windmills         [WASF champions; WASFA champions: Swan Valley]
1962 Azzurri           [WASF champions; WASFA champions: Perth City]
1963 Tricolore           
1964 Tricolore         
1965 Tricolore        
1966 Cracovia        
1967 Azzurri            
1968 Azzurri       
1969 Azzurri             
1970 Tricolore          
1971 Azzurri            
1972 Tricolore         
1973 Windmills            
1974 Ascot            
1975 Azzurri           
1976 Azzurri           
1977 Athena                
clubs required to include 'non-ethnic' part in their name
1978 Kingsway Olympic           
1979 Spearwood Dalmatinac        
1980 Kingsway Olympic          
1981 Perth Azzurri          
1982 Spearwood Dalmatinac    
1983 West Perth Macedonia     
1984 West Perth Macedonia  
1985 West Perth Macedonia     
1986 Spearwood Dalmatinac      
1987 Stirling Macedonia        
1988 Floreat Athena           
1989 Perth Italia       
1990 Perth Italia  
1991 Perth Italia          
1992 Perth Italia   
1993 Perth Italia          
1994 Stirling Macedonia    
1995 Stirling Macedonia        
1996 Inglewood Falcons         
1997 Floreat Athena             
1998 Western Knights         
1999 Sorrento
2000 Perth SC
2001 Perth SC
2002 Perth SC
2003 Perth SC
2004 Western Knights         
2005 Perth SC
2006 Sorrento
2007 Floreat Athena     
2008 Perth SC
2009 Perth SC
2010 Perth SC
2011 Perth SC
2012   not known
2013 Bayswater City	
2014


About this document

Sources included: Football Australia, Thomas' Australian Soccer Page, FF Tasmania, Alan Morley's Tasmania Champions Index, Western Australia Soccer Page, [iff]

With thanks to Thomas Esamie, Andrew Howe, Connor, John Punshon, Alan Morley, Hans Schöggl, Greg Stock and the Western Australian Soccer Page

Prepared and maintained by Peter Kungler for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Peter Kungler (peter dot kungler at roche dot com)
Last updated: 30 Jan 2014

(C) Copyright Peter Kungler and RSSSF 2003/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.